Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

Για τα ΚΕΠ δεν γνωρίζω, αλλά είμαι σίγουρη ότι δέχονται τα χαρτιά σου με φαξ (αφού πρώτα τους έχεις ειδοποιήσει για να τα δεχτούνε και ξαναπάρεις τηλ μετά για να σιγουρέψεις ότι το φαξ έχει φτάσει στα σωστά χέρια). Αμέσως εγώ πήγαινα σε κουριερ και έστελνα τα πρωτότυπα ή τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα οπότε έφταναν σε τρεις ημέρες το αργότερο, που είναι μέσα στο όριο των ημερών που σου δίνουν. Αυτά τα στέλνεις στην Διεύθυνση Υγείας και όχι στο Νοσοκομείο, όπως και τα φαξ. Καλό είναι να κρατήσεις την απόδειξη του φαξ. Βέβαια, για την Αθήνα ισχύει και το εξής.. Τα φαξ που αποστέλλονται παίρνουν τελευταία αριθμό μητρώου. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ στείλεις τα χαρτιά σου στις 8 το πρωί και κάποιος πάει αυτοπροσώπως στις 12 το μεσημέρι, αυτός θα προηγηθεί. Καλή τύχη! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βέβαια, για την Αθήνα ισχύει και το εξής.. Τα φαξ που αποστέλλονται παίρνουν τελευταία αριθμό μητρώου. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ στείλεις τα χαρτιά σου στις 8 το πρωί και κάποιος πάει αυτοπροσώπως στις 12 το μεσημέρι, αυτός θα προηγηθεί.

όχι μόνο στην αθήνα..

ξέρω σίγουρα και για πολλές άλλες περιφέρειες, δεν παίρνω όρκο αν ισχύει και σε όλες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια, για την Αθήνα ισχύει και το εξής.. Τα φαξ που αποστέλλονται παίρνουν τελευταία αριθμό μητρώου. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ στείλεις τα χαρτιά σου στις 8 το πρωί και κάποιος πάει αυτοπροσώπως στις 12 το μεσημέρι, αυτός θα προηγηθεί.

Αυτό είναι και το πιο λογικό.

Γιατί άλλο να πας εκεί να περιμένεις στην ουρά και άλλο να τα στείλεις με φαξ.

Αν ήταν έτσι ,θα τα έστελναν όλοι με φαξ και θα έμπαιναν στη λίστα σύμφωνα με την ώρα που στάλθηκε το φαξ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanx για τις απαντήσεις.

Για την ιστορία, δήλωσα παθολογία στο Λαϊκό μέσω φαξ, και θα κατεβώ Αθήνα για να την επιβεβαιώσω αυτοπροσώπως τη Δευτέρα. Το όνομά μου δεν μπήκε στη λίστα στο nomarxia.gr - πότε να περιμένω να το δω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΧΑΙΡΕΤΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥΕΙ?THANKS :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΕΡ. Τι σημαίνει όταν αναφέρεται ότι ένα Νοσοκομείο δίνει «πλήρη» ειδικότητα;

ΑΠ. Για τις ειδικότητες που έχουν γενικό και ειδικό μέρος και γίνονται με ξεχωριστή τοποθέτηση, ο όρος «πλήρης» αναφέρεται σε όλο το μέρος του ειδικού μέρους της ειδικότητας χωρίς να περιλαμβάνει το γενικό μέρος της ειδικότητας. Π.χ. στην περίπτωση της Καρδιολογίας, όταν αναφέρεται ότι το Ιπποκράτειο δίνει πλήρη ειδικότητα σημαίνει ότι προσφέρει τα 4 χρόνια της Καρδιολογίας, χωρίς να περιλαμβάνει το προκαταρκτικό στάδιο της Παθολογίας.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Γενικη Ιατρικη (οπως και σε ολες τις ενιαιες ειδικοτητες αντιστοιχα),ο όρος "πλήρης" σημαινει οτι δινει 4 χρονια, δηλαδη μπορεις αν θελεις να ξεκινησεις και να ολοκληρωσεις την ειδικοτητα σου εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ξέρει κανείς πόσες μέρες έχουμε προθεσμία από όταν παραλάβουμε το διορισμό για να παρουσιαστούμε;άλλοι λένε 10 εργάσιμες και άλλοι 14-15 έχω το χαρτί στο ταχυδρομείο και δεν πάω να το πάρω πείτε αν ξέρετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από 4 μήνες και αφού ήρθε πρώτα ο διορισμός σε άτομο που ακολουθεί στη λίστα πριν λίγες ημέρες, παρέλαβα το διορισμό μου. Η αιτία της καθυστέρησης ήταν ένα λάθος στη διεκπεραίωση μιας παρτίδας διορισμών.... (no comments).

Αναφέρεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να παρουσιαστώ σε 15 ημερολογιακές ημέρες (δηλ. +Σ/Κ).

Πάντως σε άλλο γνωστό πριν ένα μήνα για αγροτικό ανέφερε 10 ημερολογιακές ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην κουράζεσαι με τις όποιες απαντήσεις, και να είσαι σίγουρος πως θα είναι πολλές και διαφορετικές, πάρε ένα τηλέφωνο στο ΥΥΚΚΑ στο 2105236798 την υπεύθυνη που θα σου στείλει τον διορισμό την κα Αρβανίτου.

Δική μου απάντηση, μία από τις πολλές που θα άκουσεις, είναι 15 ημερολογιακές ημέρες (+ΣΚ).Εφόσον δεν σου έχει έρθει ακόμα ο διορισμός όμως μπορείς να τον καθυστερήσεις με την μη παραλαβή σου από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται:

1)να δηλώσεις 3 χρόνια για το γενικό μέρος χειρουργικής(π.χ. επειδή θέλεις να κάνεις αγγειοχειρουργική) και τελικά να κάνεις τον 1 χρόνο και να σου αναγνωριστεί για να μπορέσεις μετά να συνεχίσεις στην Ουρολογία(σε περίπτωση δλδ που αλλάξεις γνώμη).

2)αν μπορείς να κάνεις το ίδιο και σε παθολογική ειδικότητα(π.χ. δηλώνεις 5 χρόνια για πλήρη ειδικότητα παθολογίας και αποφασίζεις να την κόψεις στα 2 για να κάνεις καρδιολογία).

Παρακαλώ αν κάποιο παιδί απαντήσει να είναι σίγουρο. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σύμβαση που υπογράφεις με το νοσοκομείο μπορεί όντως να αλλάξει όπως το θέτεις, μπορείς δηλαδή να κάνεις λιγότερα χρόνια απ αυτά που έχεις υπογράψει στη σύμβαση. Δε μπορείς όμως να κάνεις περισσότερα. Αυτό ισχύει εφόσον έχεις ήδη προσληφθεί. Σε αντίθετη περίπτωση ενημερώνεις το νοσοκομείο όταν κληθείς για έναρξη ειδικότητας και απλώς αλλάζουν τις ημερομηνίες πάνω στη σύμβαση. Σ αυτή την περίπτωση βέβαια η σύμβαση μπορεί και να επεκταθεί για περισσότερα χρόνια απ αυτά που αναφέρει ο διορισμός σου.

Το γενικό μέρος της ειδικότητας ισχύει για οποιοδήποτε ειδικό μέρος, κανείς δε θα σου πεί οτι ο ένας χρόνος γεν. χειρ. που κανες για τη γυναικολογία π.χ. δεν ισχύει για την ουρολογία. Λίγο μπερδεμένο το γραψα αλλά νομίζω την πιάνεις τη γενική εικόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά:

Αν δεν έχει καταλήξει κάποιος ανάμεσα σε ουρολογία(1 χρ. γεν. μερος) και αγγειοχειρουργική(3 χρόνια γεν. μέρος), τότε

-Ή δηλώνει 3 χρόνια γεν. μέρος για να είναι καλυμένος και να αποφασίσει αργότερα

-Ή δηλώνει 1 χρόνο αν προτιμάει ουρολογία και αν αλλάξει γνώμη, πρέπει με το που κληθεί για ειδικότητα να το δηλώσει ?

Sorry αν το κουράζω, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μια ερωτηση που σιγουρα θα εχει απαντηθει καπου αλλα δεν μπορω να βρω...

Αυτη τη στιγμη ειμαι στην 3μηνη εκπαιδευση του αγροτικου ομως την παρασκευη μου ηρθε η εντολη προσληψης για το γενικο μερος της ειδικοτητας.Μπορω εγω με αυτην την εντολη,συν τα υπολοιπα δικαιολογητικα (πτυχιο,ταυτοτητα,υπευθηνη δηλωση..αυτα ειναι σωστα..?)να παω στην νομαρχια για να δηλωσω το ειδικο μερος?Πρεπει πρωτα να παραιτηθω απο το νοσοκομειο που εκπληρω την 3μηνη εκπαιδευση να παρω το αντιστοιχο δικαιολογητικο κ μετα να παω να δηλωσω το υπολοιπο?

Οποιος ξερει παιδια ασ απαντησει γιατι πλησιαζει δευτερα κ πρεπει να δηλωσω :)

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας!!

να ρωτησω κατι..τι γινεται στην περιπτωση που ερθει ο διορισμος καποιου για ειδικοτητα αλλα εκεινος δεν μπορει να τον αποδεκτει (για παραδειγμα βρισκεται στο εξωτερικο). διαγραφεται απο τη λιστα η παραμενει και παιρνει ο επομενος τη θεση του ?

ευχαριστω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας!!

να ρωτησω κατι..τι γινεται στην περιπτωση που ερθει ο διορισμος καποιου για ειδικοτητα αλλα εκεινος δεν μπορει να τον αποδεκτει (για παραδειγμα βρισκεται στο εξωτερικο). διαγραφεται απο τη λιστα η παραμενει και παιρνει ο επομενος τη θεση του ?

ευχαριστω :)

Αν έχεις πάει για διακοπές διαγράφεσαι από τη λίστα (χάνεις τη θέση σου). Αν έχεις πάει για διδακτορικό κάνεις ανάκληση του διορισμού καταθέτωντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ανάκληση διορισμού μπορείς να κάνεις και αν βρίσκεσαι σε άγονο αγροτικό ή υπηρετείς στις ένοπλες δυνάμεις. (+για μεταπτυχιακό κάτι παίζει αλλά δε θυμάμαι ακριβώς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

λατρείες μου, πουλάκια.

ξέρει κανείς το τηλέφωνο στο υπουργείο που ρωτάμε για τον αριθμό πρωτοκόλλου του διορισμού??????

πλζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λατρείες μου, πουλάκια.

ξέρει κανείς το τηλέφωνο στο υπουργείο που ρωτάμε για τον αριθμό πρωτοκόλλου του διορισμού??????

πλζζζζζζζζζζζζζζζζζ

2105231910 Γραφείο Ειδ. Ιατρών Δ/νση Προσωπικού (κα Πίκουλα, Σπηλιοπούλου και Γρηγοριάδου)

2105236798 κα Αρβανίτου Τμηματάρχης στις Ειδικότητες

Είναι ανάλογα σε ποιο νοσοκομείο περιμένεις τον διορισμό σου (επαρχίας ή νομού Αττικής)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.