Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

ΘΕΜΑ: Παρέχονται πληροφορίες

ΣΧΕΤ. Οι διατάξεις του ν. 4600/2019 ( ΦΕΚ 43 Α) αρμοδιότητας της Δ/νσης Ιατρών, λοιπών Επιστημόνων και Επαγγελματιών Υγείας Με αφορμή τη δημοσίευση του νόμου 4600/2019 «Εκσυγχρονισμός και Αναμόρφωση Θεσμικού Πλαισίου Ιδιωτικών Κλινικών, Σύσταση Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας, Σύσταση Εθνικού Ινστιτούτου Νεοπλασιών και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ 43 Α) σας ενημερώνουμε τα παρακάτω:

Α. Στα άρθρα 113,114,115 και 116 αναφέρονται οι προϋποθέσεις απόκτησης της βεβαίωσης άσκησης του ιατρικού και οδοντιατρικού επαγγέλματος, οι λόγοι ανάκλησης της βεβαίωσης ή άδειας άσκησης των παραπάνω επαγγελμάτων, οι λόγοι αναστολής της ισχύος τους, καθώς και οι προϋποθέσεις ανάκτησης του δικαιώματος άσκησης του ιατρικού και οδοντιατρικού επαγγέλματος.

Β. Στο άρθρο 117 ορίζεται ότι ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος και η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία από 1-4-2019 θα δέχονται τις αιτήσεις των ιατρών και οδοντιάτρων : α. για την χορήγηση της βεβαίωσης άσκησης του ιατρικού και οδοντιατρικού επαγγέλματος είτε είναι πτυχιούχοι της ημεδαπής είτε της αλλοδαπής, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, β. για την χορήγηση τίτλου ιατρικής και οδοντιατρικής ειδικότητας της ημεδαπής μετά από επιτυχείς εξετάσεις, με το σύστημα της αυτόματης αναγνώρισης, εφόσον οι τίτλοι προέρχονται από την Ε.Ε , σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Επιπλέον ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος και η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία θα χορηγούν βεβαιώσεις και πιστοποιητικά αναφορικά με πληροφορίες που απορρέουν από τα παραπάνω, όπως το πιστοποιητικό good standing, πιστοποιητικό ορθής άσκησης του επαγγέλματος, βεβαίωση χρόνου ειδίκευσης και ό, τι άλλο σχετικό ζητηθεί από τους ενδιαφερόμενους.

Γ. Οι Περιφερειακές ενότητεςτης χώρας θα παραλαμβάνουν μέχρι 31-3-2019 τις αιτήσεις των ιατρών για χορήγηση βεβαίωσης άσκησης του ιατρικού και οδοντιατρικού επαγγέλματος και χορήγηση τίτλου ιατρικής και οδοντιατρικής ειδικότητας, καθώς και τις αιτήσεις για χορήγηση των αντίστοιχων βεβαιώσεων και πιστοποιητικών τις οποίες θα εξετάζουν και θα διεκπεραιώσουν. Οι παραπάνω αιτήσεις με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά θα παραμείνουν στο αρχείο τους.

https://www.diavgeia.gov.gr/decision/view/93ΛΝ465ΦΥΟ-996

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς τι ισχύει για ειδικότητες με ειδικό μέρος: όταν τελειώσεις το γενικό μέρος και πάρεις το πιστοποιητικό ευδοκιμης άσκησης έχεις κάποια προθεσμία να το καταθέσεις στην περιφέρεια; ( προφανώς για να καθυστερήσεις το διορισμό).  

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει μήπως κάποιος να γραψει το τηλ του υπουργειου για τις ειδικότητες;έχω βρει κάποιους αριθμούς αλλά δεν απαντάνε όσο και αν επιμένω και φοβάμαι μήπως είναι λαθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Snkmd said:

Ξέρει μήπως κάποιος να γραψει το τηλ του υπουργειου για τις ειδικότητες;έχω βρει κάποιους αριθμούς αλλά δεν απαντάνε όσο και αν επιμένω και φοβάμαι μήπως είναι λαθος

Θα σου πω σε ποια μου απαντήσανε τον Ιανουάριο φέτος (2019):

1) 2132161618 (ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ)

2) 2132161019 (ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ)

3) 2132161022 (ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ)

Όντως, για να τους πετύχεις πρέπει να παίρνεις σε όλα τα τηλέφωνα, όλη την ημέρα, κάθε μισή ώρα. Αλλά στο τέλος πάντα κάποιος το σηκώνει σε ένα από αυτά τα νούμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μια απορία.

Κάνω το γενικό μέρος ειδικότητας (γεν. χειρουργική για ουρολογία) σε ένα νοσοκομείο και σκέφτομαι πριν ολοκληρώσω τον χρόνο να παραιτηθώ και να δηλώσω για άλλη ειδικότητα, η οποία μέχρι πρότινος είχε γενικό κομμάτι αλλά πλέον είναι ενιαία (πχ ορθοπεδική, ΩΡΛ κτλ). Οι μήνες γεν. χειρουργικής που έχω κάνει χάνονται σε αυτήν την περίπτωση και θα δουλεύω άμισθος για αντίστοιχο χρονικό διάστημα ή αναγνωρίζονται; Για παράδειγμα, αν έχω κάνει ήδη 6 μήνες γεν. χειρουργική και τώρα αντί για ουρολογία θέλω να πάω ΩΡΛ θα κάνω 4.5 χρόνια ΩΡΛ ή 5 χρόνια και 6 μήνες απλήρωτος (εκτός εφημεριών);

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 19/3/2019 at 10:16 ΠΜ, Eskimo said:

Ας δωσει καποιος το λινκ του φεκ για τη διαδικασια δηλωσης ειδικοτητας! 

Ευχαριστω

το εχει κανεις το ΦΕΚ για τη διαδικασία?? Το ψαχνω κι εγώ αλλα τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

TO ΦΕΚ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΙΔΕΣ, ΚΑΛΑ ΤΥΠΩΜΑΤΑ!

ΦΕΚ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΛΠ.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκα και αυτό στο φβ, βασικά το ίδιο είναι απ'ότι είδα απλά το έχουν ανεβάσει σαν φωτογραφίες και οχι αρχείο pdf... 

https://www.facebook.com/Εκπα-κλεισιμο-καρτελας-και-φεκ-τοποθετησης-για-ειδικοτητα-770784746670098/?modal=admin_todo_tour

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/7/2019 at 12:15 ΜΜ, Greeko said:

TO ΦΕΚ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΙΔΕΣ, ΚΑΛΑ ΤΥΠΩΜΑΤΑ!

ΦΕΚ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΛΠ.pdf

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΡΤΕΛΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (+ ΤΟ ΦΕΚ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ)

- July 23, 2019

Φτάσατε 6ο έτος, τελείωσε η εξεταστική, μπήκατε στο my-studies και είδατε ότι έχουν περαστεί όλα τα μαθήματα (49+12). Τέλεια. Μπορείτε να ακολουθήσετε αυτό τον οδηγό και να κλείσετε καρτέλα, να κάνετε αίτηση για ειδικότητα και να αποκτήσετε και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χωρίς να ταλαιπωρηθείτε.

Εμείς δεν είχαμε την βοήθεια που έχετε όλοι εσείς που διαβάζετε αυτήν εδώ τη δημοσίευση.

ΒΗΜΑ 1 (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΡΤΕΛΑΣ):

Απαραίτητα δικαιολογητικά
1) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
2) Πάσο (το οποίο καταθέτετε)
3) 10,5 ευρώ για τον πάπυρο
4) Τρέχουσα βεβαίωση (αναλυτική- τα φτιάχνει η γραμματεία)

(κάνετε και αίτηση για βεβαίωση περάτωσης σπουδών και σας λένε πότε θα την παραλάβετε)

ΒΗΜΑ 2 (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ):

Η αίτηση πλεον γίνεται online

Τι θα σας ζητηθεί
1) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
2) ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ
3) Φωτογραφία (υπό μορφή jpeg)
4) Δήλωση του νόμου 1599/86 ότι δεν έχετε καταδικαστεί κλπ (τα εξηγεί στον λογαριασμό που θα φτιάξετε)
5) Απόδειξη πληρωμής Πανελληνίου ιατρικού Συλλόγου (πάλι σας εξηγεί στην αίτηση που θα κάνετε)

Όλα καλά μέχρι εδώ? Τώρα είστε έτοιμοι να πάτε στην περιφέρεια (σε όποια περιφέρεια επιθυμείτε) να κάνετε τα χαρτιά σας για τοποθέτηση.

ΒΗΜΑ 3:

Πάτε σε όποια περιφέρεια θέλετε και κάνετε την αίτησή σας για τοποθέτηση.
 

Καλό πτυχίο, καλή σταδιοδρομία

Πουθενά στην υπουργική απόφαση δε γίνεται αναφορά για κλήρωση. Προσωπικά, έκανα πέρυσι το καλοκαίρι τα χαρτιά μου πριν από την ορκωμοσία και ούτε η γραμματεία της σχολής μου έκανε αναφορά για κλήρωση, ούτε η περιφέρεια ζήτησε "σειρά προτεραιότητας".

Επίσης, κλήρωση μεταξύ των φοιτητών που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση για την Περιφέρεια Αττικής γίνεται τυπικά μονάχα στην Ιατρική Αθηνών και σε καμία άλλη Ιατρική στην Ελλάδα... όμως ΦΕΚ που να ορίζει και να επισημοποιεί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει... τα συμπεράσματα δικά σας.

Μην ακολουθείτε τυφλά ό,τι σας λένε.

Η υπουργική απόφαση τα λέει όλα ξεκάθαρα.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

(Μου το έστειλαν σε προσωπικό μήνυμα και το μοιράζομαι κόπι/πεηστ)

Τροποποιήθηκε από totrelozouzouni
το λινκ δεν δουλεύει (;) - μπήκε το σωστό λινκ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,
 
Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να διευκρινίσω σχετικά με τις διαδικασίες απόκτησης ειδικότητας.
 
Σε περίπτωση διακοπής του προκαταρκτικού σταδίου της ειδικότητας βλέπω ότι ισχύουν τα εξής:
 
«Δεν ακυρώνονται οι αιτήσεις που εκκρεμούν για την κύρια ειδικότητα στις εξής περιπτώσεις:
- εάν ο ενδιαφερόμενος διακόψει την άσκησή του στο προκαταρκτικό στάδιο και την συνεχίσει σε άλλο Νοσηλευτικό Ίδρυμα. Η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει μια φορά και η υποβολή της αίτησης παραίτησης από το Νοσηλευτικό Ίδρυμα στο οποίο ασκείται, μπορεί να υποβληθεί μόνο μετά τη συμπλήρωση ενός (1) μηνός άσκησης.
Επιπλέον για τους ιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου σε άγονη περιοχή, δεν ακυρώνονται οι αιτήσεις που εκκρεμούν για την κύρια ειδικότητα στις εξής περιπτώσεις:
- εάν ο ενδιαφερόμενος μεταβάλλει την εκκρεμούσα αίτησή του για το προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητάς του.
- εάν ο ενδιαφερόμενος, μετά την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησής του στο Νοσηλευτικό Ίδρυμα για ειδίκευση στο προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητάς του, δεν αποδεχτεί την τοποθέτησή του ή δεν προσέλθει για ανάληψη καθηκόντων. Στην περίπτωση αυτή απαραίτητη προϋπόθεση για την τοποθέτησή του στο κύριο στάδιο ειδικότητας είναι η κατάθεση πιστοποιητικού του απαιτούμενου χρόνου ειδίκευσης στο προκαταρκτικό στάδιο, σύμφωνα με την παρ.β του άρθρου 3 της παρούσας απόφασης. 
- εάν ο ενδιαφερόμενος, μετά την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησής του στο νοσηλευτικό ίδρυμα για τη συνέχιση του προκαταρκτικού σταδίου της κύριας ειδικότητας, ζητήσει παράταση του χρόνου ανάληψης υπηρεσίας.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το παραπάνω κείμενο της Υπουργικής Απόφασης  με Θέμα: Τροποποίηση της υπ ́αριθμ.Α2δ/Γ.Π. οικ.9106/2016 (ΦΕΚ 314 Β) Υπουργικής Απόφασης «Καθορισμός της διαδικασίας τοποθέτησης ιατρών στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα προς απόκτηση ειδικότητας». και Αριθ.Πρωτ: Γ4δ/Γ.Π.οικ.67042 ή διαφορετικά ποιό είναι το ισχύον καθεστώς.
 
Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση ειδικευομένου που έχει διακόψει το προκαταρκτικό στάδιο της ειδικότητας από ένα Νοσηλευτικό Ίδρυμα και ποιά η διαδικασία για να συνεχίσει αυτό σε ένα άλλο Νοσηλευτικό Ίδρυμα χωρίς να ακυρωθεί η αίτηση για το ειδικό μέρος καθώς και αν μπορεί στη συνέχεια να μεταβάλλει την εκκρεμούσα αίτηση του για το προκαταρκτικό στάδιο χωρίς να ακυρωθεί η αίτηση για το ειδικό μέρος και τέλος αν ακυρώνεται η αίτηση του ειδικού μέρους σε περίπτωση που δεν αποδεχτεί την τοποθέτησή του ή δεν προσέλθει για ανάληψη καθηκόντων
 
Όλα αυτά βλέπω ότι ισχύουν για τους ειδικευόμενους ιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου σε άγονη περιοχή, αλλά δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει σε περίπτωση διακοπής του προκαταρκτικού σταδίου και ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να μη χαθεί η αίτηση στο ειδικό μέρος της ειδικότητας.

Apofasi-tropo2018.pdf

Τροποποιήθηκε από NitroJim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους στην ομάδα,

Ενδιαφέρομαι για πλήρη παθολογία και θέλω να κάνω ένα κομμάτι σε μικρότερο νοσοκομείο που δίνει μερική και την υπόλοιπη σε ένα που δίνει πλήρη. Ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι μόλις έρθει ο διορισμός στο πρώτο νοσοκομείο μπορώ να δηλώσω κατευθείαν και τη συνέχιση στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη ή θα πρέπει πρώτα να τελειώσω το χρόνο που έχω δηλώσει στο πρώτο και μετά να κάνω τη δήλωση για το δεύτερο.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλήμερα και καλή δύναμη σε όλους 

έχω κάνει 9 μήνες χειρουργικής (για γενικη) και είμαι υπό διορισμό σε άλλο ίδρυμα για γενική. 

θέλω όμως να το αλλάξω και να βάλω μαιευτική

από την περιφέρεια σχεδόν μου είπαν να το ξεχάσω...

στο υπουργείο "δεν ξέρουμε"

 

ξέρει κάνεις τι γίνεται; δώστε και σώστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω αίτηση πχ στο Αγλαϊα για Παιδιατρική και να "τρέχι" η αναμονή, ΑΛΛΑ να κάνω παράλληλα αίτηση και σε ένα περιφερικό (σε νησί που δίνει 2 χρόνια) παθολογία??

Επιτρέπεται αυτό ή πρέπει οι αιτήσεις να αφορούν την ίδια ειδικότητα και ας δίνει το δεύτερο νοσοκομείο μειωμένο χρόνο?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν το ανεβάζω σε λάθος τομέα... δεν ήξερα που ταιριάζει αυτή η ερώτηση...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, DocWho said:

Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω αίτηση πχ στο Αγλαϊα για Παιδιατρική και να "τρέχι" η αναμονή, ΑΛΛΑ να κάνω παράλληλα αίτηση και σε ένα περιφερικό (σε νησί που δίνει 2 χρόνια) παθολογία??

Επιτρέπεται αυτό ή πρέπει οι αιτήσεις να αφορούν την ίδια ειδικότητα και ας δίνει το δεύτερο νοσοκομείο μειωμένο χρόνο?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν το ανεβάζω σε λάθος τομέα... δεν ήξερα που ταιριάζει αυτή η ερώτηση...!

Δεν γινεται αυτο που λες. Πρέπει να εινια για την ιδια ειδικοτητα (ή προαπαιτουμενο αυτης, πχ 2 χρονια παθολογια για πνευμονολογια τελικη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.

Έχω κάνει άγονο αγροτικό και αυτό μου έδωσε το δικαίωμα να τρέχει τόσο το γενικό όσο και το ειδικό μέρος της ειδικότητας ταυτόχρονα. Για προσωπικούς λόγους, το γενικό μέρος της Παθολογίας το έχω εδώ και τρια χρόνια σε ανάκληση και  αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο εξωτερικό. Τον Μαρτιο λήγει η ανάκληση, όμως θα συνεχίσω να εργάζομαι στο εξωτερικό οπου έχω τελειώσει το γενικό μερος και ξεκινάω το ειδικό. 

Η ερώτηση είναι αφότου λήξει η ανάκλησή μου στην Παθολογία και δεν παρουσιαστώ, οπότε χάνω τη θέση, θα ακυρωθεί και η θέση μου στο ειδικό κομμάτι της ειδικότητας ή όχι..???? ( Σε περιπτωση που θελήσω στο μελλον να καταθεσω τα χαρτια μου, αναγνωρίζοντας τα χρόνια που κάνω στο εξωτερικό, και θέλοντας να συνεχίσω την ειδικότητα στην Ελλάδα.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

Εάν έχεις τελειώσει το γενικό μέρος και αργήσεις να καταθέσεις το πιστοποιητικό παθολογίας (γιατί θέλεις να καθυστερήσεις τον διορισμό σου στο ειδικό μέρος ) έχεις κάποια κύρωση ? παίζει να πάρει την θέση ο επόμενος και μετά να μην σε καλέσουν ποτέ???

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 15/5/2011 at 11:27 ΠΜ, KostasT said:

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να συμπληρώσω εξουσιοδότηση για να στείλω τα χαρτιά μου στη νομαρχία με courier, για τη δηλώση ειδικότητας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλησπέρα, 

Πίστευα ότι ήδη έχω κάνει την ερώτηση, αλλά για κάποιον λόγο μάλλον χάθηκε σε κάποιο από τα άπειρα παράθυρα που έχω ανοιχτά ψάχνοντας.

Αναρωτιέμαι εάν κάποιος έχει στείλει την αίτησή και δικαιολογητικά για λήψη ειδικότητας με courier και ίσως μπορεί να δώσει κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την διαδικασία. Προσπαθώ δύο εβδομάδες τηλεφωνικά α βρω κάποιον στην νομαρχία χωρίς επιτυχία και οι εταιρείες ταχυμεταφορών μού είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν να πάρουν αριθμό πρωτοκόλλου. Συγκεκριμένα,

1) Η αίτηση στέλνεται στην νομαρχία/τμήμα ειδικοτήτων ή στο πρωτόκολλο; 

2) Χρειάζεται να αναγράφεται στον φάκελο ότι πρόκειται για αίτηση για λήψη ειδικότητας;

3) Με τον αριθμό πρωτοκόλλου τι γίνεται; Είναι απαραίτητο να ληφθεί από τον αιτούντα ή μπορεί η νομαρχία να το στείλει; (αν και στις λίστες λογικά αναγράφεται)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

https://www.ygeianet.gr/images/site/1512/633150_large/cot3465fyo-onj.pdf

 

«Η υποβολή των αιτήσεων για ειδίκευση μετά των προβλεπόμενων κατά περίπτωση δικαιολογητικών θα υποβάλλονται

μόνο ηλεκτρονικά σε όσες Περιφέρειες ή Περιφερειακές ενότητες έχουν τη δυνατότητα υποστήριξης της ψηφιακής υποβολής και καταχώρησής τους.»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, δεν ξέρω αν ρωτώ στο σωστό topic γιαυτό συγχωρέστε με αν γράφω λάθος. 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται εάν κάποιος που κάνει πχ 1 χρόνο γενική χειρουργική αποφασίσει να το γυρίσει σε άλλη ειδικότητα πχ ορθοπαιδική. Υπάρχουν κυρώσεις; Αν ναι ποιές είναι αυτές; 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το νεο συστημα αν δεν κανω λαθος, απο περυσι η ορθοπεδικη εχει μονο 6 μηνες χειρουργικη στην αρχη της ειδικοτητας, οποτε αν εχεις κανει ενα χρονο χειρουργικη θα πρεπει να επιστρεψεις μισθους 6 μηνων ή ισως να κανεις 6 μηνες αμισθος ειδικοτητα. Για το πως ακριβως εχει ρυθμιστει αυτο, που δεν το ξερω ακριβως, ρωτα στην περιφερεια σου εκει που δηλωνεις για ειδικοτητα ή στο τμημα ειδικοτητων του υπουργειου να σου πουν ποιες ειναι οι κυρωσεις... Επισης αν ειχες δηλωσει παλια ισως εχεις δικαιωμα να επιλεξεις το παλιο συστημα που η γενικη χειρουργικη ηταν 1 χρονο οποτε ισως να μην εχεις κυρωσεις. Σε καθε περιπτωση ρωτα τους αρμοδιους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα. 

Εχω δηλώσει Παιδιατρική με πλήρη ειδικότητα σε νοσοκομείο της Αθήνας. Παράλληλη δήλωσα σε επαρχιακό νοσοκομείο μερική ειδικότητα και διοριζομαι άμεσα.

Μπορώ να δηλώσω και σε άλλο νοσοκομείο της Αθήνας μ που δίνει μερική ειδικοτητα νεογνολογιας ώστε όταν θα χω τελειώσει από την επαρχία σε 2 χρόνια να κοντεύω να διοριστω (μιας που η αναμονή είναι περίπου 2 χρόνια) ή δε μπορω να μπω σε άλλη λίστα; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,αλλά δε γνωρίζω μήπως έχει ήδη απαντηθεί.

Από τη στιγμή που βγαίνει ο διορισμός για το γενικό κομμάτι στη Διαύγεια,μπορώ να κάνω αίτηση για το ειδικό κομμάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να διαγραφεί από μια λίστα αναμονής ειδικότητας κ έπειτα να γραφτεί πάλι στην ίδια?? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.