Jump to content

Άδεια Άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Μπορει καποιος να μου πει αν η συνδρομη στον ιατρικο συλλογο ειναι ιδια γι ολους τους γιατρους? εγω σαν νεος γιατρος... που μολις τελειωσα την σχολη και δεν εχω κανενα απολυτως εισοδημα, πρεπει να πληρώσω την ιδια συνδρομη με τον μεγαλο- ιατρο που παιρνει καθε επισκεψη 100Ε. γιατι αν ειναι ετσι , αυτος την συνδρομη του την βγαζει με μια μονο επισκεψη, ενω εγω που οπως ειπα και πριν δεν εχω κανενα εισοδημα πρεπει η να τα ζητησω τα 100Ε απο τον πατερα μου, η να πας να δουλεψω σερβιτοροσ τρια 8ωρα για να βγαλω αυτο το ποσο ( συνδρομη ) ....

Ειναι ιδια η συνδρομη για ολους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα τα μέλη πληρώνουν την ίδια συνδρομή. Η συνδρομή από σύλλογο σε σύλλογο διαφέρει.

Δεν είναι αναγκαίο να γίνεις μέλος εφόσον δεν εργάζεσαι. Όταν θα εργασθείς τότε κάνεις εγγραφή και καταθέτεις στον εργοδότη σου την βεβαίωση μέλους στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

Κάποιοι σύλλογοι έχουν δωρεάν την πρώτη εγγραφή σε άνεργους ιατρούς.

Κανονικά η συνδρομή βάσει νόμου ορίζεται ως ποσοστό επί των ασφαλιστικών εισφορών (δεν μπορεί να ξεπερνάει το 50% των ασφαλιστικών εισφορών που είναι 160 ευρώ περίπου). Εσύ ως άνεργος ιατρός δε θα έπρεπε να πληρώνεις συνδρομή.

Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο forum, έγινε και ερώτημα στον ΙΣΑ, αλλά οι "υπεύθυνοι" αδιαφορούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Όλα τα μέλη πληρώνουν την ίδια συνδρομή. Η συνδρομή από σύλλογο σε σύλλογο διαφέρει.

Δεν είναι αναγκαίο να γίνεις μέλος εφόσον δεν εργάζεσαι. Όταν θα εργασθείς τότε κάνεις εγγραφή και καταθέτεις στον εργοδότη σου την βεβαίωση μέλους στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

Κάποιοι σύλλογοι έχουν δωρεάν την πρώτη εγγραφή σε άνεργους ιατρούς.

Κανονικά η συνδρομή βάσει νόμου ορίζεται ως ποσοστό επί των ασφαλιστικών εισφορών (δεν μπορεί να ξεπερνάει το 50% των ασφαλιστικών εισφορών που είναι 160 ευρώ περίπου). Εσύ ως άνεργος ιατρός δε θα έπρεπε να πληρώνεις συνδρομή.

Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο forum, έγινε και ερώτημα στον ΙΣΑ, αλλά οι "υπεύθυνοι" αδιαφορούν.

Διάβασα στο site του ΙΣΑ ότι η πρωτη εγγραφή είναι 1 ευρώ (για κάποιον που μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο ) ισχύει αυτό ή το 0.90 είναι υπογραφικό λάθος έτσι για να χαιρόμαστε απλα!

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από georges
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Είναι απόφαση του ΙΣΑ μετά από αναφορές συναδέλφων για τη μη πληρωμή συνδρομής των άνεργων συναδέλφων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Είναι απόφαση του ΙΣΑ μετά από αναφορές συναδέλφων για τη μη πληρωμή συνδρομής των άνεργων συναδέλφων.

Ευχαριστώ πολύ, και φυσικά όπως αναφέρουν είναι μονο για την πρώτη εγγραφη, για τις επόμενες χρονιές δουλευουμε είτε οχι 90 ευρώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο "ύποπτη" η ερμηνεία της πρώτης εγγραφής, και εξηγώ....

Την επόμενη χρονιά δεν κάνεις "εγγραφή" αλλά συνέχιση, οπότε λογικά δεν πληρώνεις.

Δεύτερη εγγραφή κάνει κάποιος συνάδελφος όταν φεύγει από τον Ι.Σ.Α. πηγαίνει και εγγράφεται σε άλλο ιατρικό σύλλογο και επιστρέφει ξανά στον Ι.Σ.Α. για δεύτερη εγγραφή.

Καλά θα ήταν να ρωτήσει κάποιος ενδιαφερόμενος και να ενημερώσει και τους υπόλοιπους συναδέλφους-μέλη του forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μολις έκανα την εγραφή μου στο ΙΣΑ, η πρωτη εγγραφή για μετά απο λήψη πτυχίου το κόστος είναι 1 ευρω (0.90 λεπτά) και μετα για κάθε χρόνο είναι 90 ευρώ! καλά να είμαστε και να πληρώνουμε!!! Αυτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επιβεβαιωνω και εγω.Η πρωτη εγγραφη ειναι 1 ευρω αν εισαι ανεργος,ενω οι επομενες και ανεργος να παραμενεις,ειναι 90 ευρω.τωρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω,το χουμε ξανασυζητησει εδω οτι δεν πρεπει οι ανεργοι συναδελφοι να πληρωνουν συνδρομη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ 1η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ Ι.Σ.Α.

5. α) Συνδρομή 0,90 ευρώ (αφορά ιατρούς οι οποίοι μέχρι την ημέρα της 1ης εγγραφής δεν εργάζονται πουθενά).

β) Ετήσια συνδρομή 90,00 ευρώ για έμμισθους ιατρούς.

Δικαιολογητικά για την εγγραφή στα Μητρώα του ΙΣΘ

3) 91 ευρώ για εγγραφή και συνδρομή(90 ευρώ ετήσια συνδρομή για το 2010 και 1 ευρώ δικαίωμα εγγραφής)

γνωρίζει κανείς γιατί ο ΙΣΘ ζητά για εγγραφή από άνεργους γιατρούς 91 ευρώπουλα, ενώ άλλοι σύλλογοι 1? (νταβατζιλίκι ή τρομερές παροχές?)

γνωρίζει κανείς γτ μετά τον 1ο χρόνο τοποθετούνται αυθαίρετα στην κατηγορία 5β,δουλεύουν-δε δουλεύουν, οι εγγεγραμένοι στον ΙΣΑ? (νταβατζιλίκι 2?)

έχει όντως ο κάθε ΙΣ δικαίωμα να ορίζει μόνος του τιμές και να διαφοροποιείται ή υπάρχει ένα πλαίσιο που κινούνται όλοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε συνομιλία μου με τον Π.Ι.Σ. (πανελλήνιος ιατρικός σύλλογος) στον οποίο ουσιαστίκα υπάγονται οι Ι.Σ. της χώρας, μου απάντησαν

για το 1ο, ότι ο κάθε Ι.Σ. μπορεί από μόνος του να καθορίζει τις τιμές συνδρομής-εγγραφής!! μπορεί δλδ ο Ι.Σ.Μαγνησίας να βάλει πχ 239,Α ευρώ το χρόνο, έτσι για το γαμώτο!

για το 2ο, ήταν η 1η φορά που ακούει κάτι τέτοιο ο αρμόδιος του ΠΙΣ και αν και δεν το βρίσκει σωστό, πάλι με βάση το 1ο, υπάγεται στη διοίκηση του ΙΣΑ...

τυχαίο???? δε νομίζω!!!

κοινώς παρ'τ'αυγό

θα κοιτάξω να μιλήσω κ με ΙΣΑ μπας και...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

1.για την Αθηνών κενρικού τομέα το γραφείο για άδεια είναι Κηφισίας και Αλεξάνδρας ή Πανόρμου και Αλεξάνδρας η αυτό http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_svmap&id=9&user_id=9&type=0&Itemid=11;

2.ωράριο;

3.κάποιο τηλ που να το σηκώνουν;

4.είμαι δημότης Αθηνών, μπορώ να πάω σε άλλη νομ; πήρα τηλ στην νομ δυτ αττικής κ μου λεει θα πας εκει που είσαι δημότης εδω δεν θα γίνεις δεκτός

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ.ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΟΥ ΖΗΤΑΝ ΠΙΣΤΟΙΠΟΙΗΤΙΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΡΙΟ Η ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΙΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ! ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΚΑΝΟΥΝ 10-15 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.

Τροποποιήθηκε από dr_vasilitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει αρκετή καθυστέρηση, δεν είναι πρωτοφανής η περίπτωσή σου. Για να εγγραφείς στον ιατρικό σύλλογο πρέπει να πληρώσεις. Αν διαγραφείς από τον ιατρικό σύλλογο Θεσσαλονίκης και εγγραφείς σε άλλον θα προσκομίσεις την απόδειξη και δεν θα ξαναπληρώσεις (για το διάστημα το οποίο πλήρωσες), οπότε don't worry

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Kαλησπερα!Ειχα διαβασει απο προηγουμενους συναδελφους ότι σε περιπτωση που η αδεια ασκησεως επαγγελματος αργει να εκδοθει(μου ειπαν 2-3 εβδομαδες)και προκειμενου να προλαβω την ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων για αγροτικο, θα μπορουσε να γινει δεκτη μια βεβεαιωση απο τη διευθυνση υγειας οτι εχουν κατατεθει ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα(μαζι με αριθμο πρωτοκολλου).επικοινωνησα ομως με την υπηρεσια στην Αθηνα και μου ειπε οτι δεν γινεται αυτο.Γνωριζει καποιος κατι για το θεμα?εχω μπερδευτει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για ποιο λόγο δε στην εκδίδουν την επομένη που κατέθεσες τα δικαιολογητικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • 9 months later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/61%CE%96%CE%99465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%A545

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ  Έκδοση βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος με προσκόμιση βεβαίωσης περάτωσης σπουδών
 
..................
Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι δύναται να χορηγηθεί βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος με την προσκόμιση βεβαίωσης περάτωσης σπουδών από το  Πανεπιστήμιο με την επισήμανση ότι μετά τη λήψη του πτυχίου ο ενδιαφερόμενος θα προσκομίσει το αντίγραφο, ώστε να είναι πλήρης ο φάκελος του.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On ‎5‎/‎3‎/‎2016 at 9:42 ΠΜ, iceman said:

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/61%CE%96%CE%99465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%A545

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ  Έκδοση βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος με προσκόμιση βεβαίωσης περάτωσης σπουδών
 
..................
Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι δύναται να χορηγηθεί βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος με την προσκόμιση βεβαίωσης περάτωσης σπουδών από το  Πανεπιστήμιο με την επισήμανση ότι μετά τη λήψη του πτυχίου ο ενδιαφερόμενος θα προσκομίσει το αντίγραφο, ώστε να είναι πλήρης ο φάκελος του.

Νεότερη εγκύκλιος (28-3-2017) ,που λέει το ίδιο πράγμα :

https://diavgeia.gov.gr/doc/7ΚΨΑ465ΦΥΟ-6Υ6?inline=true

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

https://www.ygeianet.gr/images/site/1512/55806_large/goodstanding.pdf

 

Σας γνωρίζουμε ότι .............. για την λήψη απόφασης χορήγησης αναστολής, ανάκλησης και ακύρωσης βεβαίωσης άσκησης επαγγέλματος και τίτλου ειδικότητας Ιατρών και Οδοντιάτρων, καθώς και για την παροχή των αναγκαίων πληροφοριών (π.χ good standing) η αρμοδιότητα διατηρείται στις Δ/νσεις Υγείας των Περιφερειακών ενοτήτων της χώρας.

 Για τον παραπάνω εκτεθέντα λόγο ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος δεν δύναται να προβεί σε καμία από τις προαναφερόμενες ενέργειες και επομένως ούτε στην έκδοση good standing.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.