Jump to content

Άδεια Άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος


Recommended Posts

Στο GMC η εγγραφή είναι 390Λίρες αν δεν κάνω λάθος. Και δεν δουλεύεις πουθενά όταν γράφεσαι.

Επειδη περιμενω καυστικους σχολιασμους εναντιον μου, να ξεκαθαρισω οτι ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ... αν όμως πάρουν διαφορετικά μέτρα, αυτά ποια θα είναι?

Κι έπειτα γιατί να παραδίδουμε τα χαρτιά στην Νομαρχία κι όχι απευθείας στον Σύλλογο? Γιατί να είναι αρμόδια η Νομαρχία για την Έκδοση της Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος, από τη στιγμή που στις υπόλοιπες χώρες αρμόδιοι είναι οι Σύλλογοι. Γιατί να περνάνε από 40 γραφεία τα χαρτιά μας, προκειμένου να ελεχθούν (πράγμα λογικό, όπως κάνουν οι Σύλλογοι όλων των ανεπτυγμένων χωρών) και να μη γίνεται μόνο από 1 Υπηρεσία (και αυτή πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος ή το ΥΥΚΑ)

Συμφωνώ με τον Τάσο και προτείνω να μαζευτούμε κι άλλοι ώστε να γίνει συλλογική παρέμβαση στο ΔΣ του ΙΣΑ. Αν δεν το έχετε ήδη κινήσει... ούτως ή άλλως ο Σύλλογος είναι για τους γιατρούς κι αυτό δε μπορεί να μας το αφαιρέσει κανείς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαρία είναι εντελώς άτοπη η αρχική σου τοποθέτηση.

Μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι μου έχει χρησιμεύσει ο Ι.Σ.Α. στον ένα χρόνο που είμαι μέλος του;

Τις άδειες καλά κάνουν και τις εκδίδουν οι δ/νσεις υγείας των νομαρχιών, είναι δημόσιο όργανο και όχι σύλλογος (φαντάζεσαι τις άδειες οπλοφορίας να τις έδινε ο κάθε κυνηγητικός σύλλογος)

Ο νόμος που είναι καταχωρημένος στην ιστοσελίδα του Ι.Σ.Α. δεν τηρείται από αυτόν και αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Και μια ερώτηση...στην Ιταλία ποιος χορηγεί τις άδειες; Είχα την εντύπωση πως δίνεις εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο και τις παραλαμβάνεις από αυτό. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι ομως να καταθετεις δικαιολογητικα στη νομαρχια και να παραλαμβανεις την αδεια απο ισ?

μονο στην αθηνα γινεται αυτο? γτ στην επαρχια δεν το εχω ακουσει ποτε. ειναι νομιμο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο,

Ο GMC είναι άτοπο? Το τι συμβαίνει στν υπόλοιπη Ευρώπη, είναι άτοπο? Όταν έρχεται το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο και εκφράζει αρνητική Απόφαση, η Ελλάδα δε πρέπει να συμμορφωθεί? Δε πρέπει να κοιτάμε και τι συμβαίνει τριγύρω? Όταν πρέπει να συμβαδίζει η χώρα με την υπόλοιπη Ευρώπη...

Είναι το συνδικαλιστικό σου όργανο. Αν δε σου αρκεί αυτό, μπορείς να εκφραστείς μέσα από τη ψήφο σου στις εκλογές. Μέχρι τις επόμενες εκλογές, μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με τους ήδη εκλεγμένους, πράγμα το οποιο έγινε και γίνεται καθημερινά στον Σύλλογο. Και να μη ξεχνάμε ότι υπάρχει κι ο Πανελλήνιος που είναι ο συντονιστής!!

Κι ο σύλλογος είναι Ν.Π.Δ.Δ., αυτό όμως δε μου λέει κάτι, πιστεύω ότι το ζήτημα είναι να γίνει η όλη διαδικασία παραλαβής της άδειας πιο απλή και δε νομίζω να ενδιαφέρει τον νέο γιατρό από ποιο γραφείο θα πάρει την άδεια. Όταν όμως η Νομαρχία Αθηνών θέλει 15-30 μέρες για να υπογράψουν 4-5 Νομίατροι-Δ/ντές-Νομάρχες χίλιοι-δύο, να κάνουν τα χαρτιά τον γύρω όλων των γραφείων της Νομαρχίας, να μεσολαβήσουν αργίες-άδειες υπαλλήλων κι άλλα διάφορα τι να το κάνω-προτιμώ να την πάρω αμέσως κι ας είναι κι από το Υπουργείο Υγείας, γιατί όταν ξέρεις ότι θα πρέπει ούτως ή άλλως να περιμένεις 3-4 χρόνια αναμονή-πίστεψέ με κι εκείνη η καταραμένη μερούλα, σου στοιχίζει χρόνια απ'τη ζωή σου!

Ο νόμος που είναι καταχωρημένος στην ιστοσελίδα του Ι.Σ.Α. δεν τηρείται από αυτόν και αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Αυτό θα το κρίνει η Δικαιοσύνη πιστεύω.

Και μια ερώτηση...στην Ιταλία ποιος χορηγεί τις άδειες; Είχα την εντύπωση πως δίνεις εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο και τις παραλαμβάνεις από αυτό. Μπορεί και να κάνω λάθος. Απ'το πανεπιστήμιο παίρνουμε το πιστοποιητικό ότι έχουμε περάσει τις εξετάσεις που μας κρίνουν κατάλληλους για να ασκήσουμε το επάγγελμα. Για να ασκήσουμε όμως το επάγγελμα, πρέπει κι εκεί να γραφτούμε στον Τοπικό Ιατρικό Σύλλογο. (Άρα, κοιτάμε και τι κάνουν οι Ιταλοί...)

ΣΥΜΦΩΝΩ και με την Clemence- ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠ'ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ :anavwfwties:

ΑΡΑ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ!!! ΟΠΩΣ ΕΠΑΡΧΙΑ!! ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΓΕΙΑΣ & ΑΡΤΙΜΕΛΕΙΑΣ!! Γιατί δηλαδή στην επαρχία να γίνονται όλα με ταχύτητες φωτός??? Τι είμαστε? Χώρα 2 ταχυτήτων??

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυσικα και ειμαστε χωρα 2 ταχυτητων: αργη - μηδενικη. να αναφερω για παραδειγμα οτι ο οαεδ εχει διαφορετικα μετρα και σταθμα για τους ανεργους γιατρους σε αθηνα - επαρχια?

και εγω ποτε δεν ετυχε να ακουσω πως στην αθηνα αλλη υπηρεσια παραλαμβανει τα δικαιολογητικα και αλλη παραδιδει την αδεια! πολυ πρωτοτυπο! ειναι αραγε νομιμο? πώς το σκεφτηκαν?

στην ιταλια η αδεια ασκησης δινεται με τις εξετασεις ενωπιον του κρατους, σε κρατικη επιτροπη. καπως σαν τις εξετασεις για τη ληψη ειδικοτητας στην ελλαδα. απ΄οσο ξερω δε ζητα ο ιατρικος συλλογος εκει κατι διαφορετικο απ΄οτι ζητα ο ιατρικος συλλογος εδω.

απο περιεργια: τί αριθμο πρωτοκολλου εχουν πανω οι αδειες εξ΄αθηνων? της νομαρχιας ή του ισα?

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο περιεργια: τί αριθμο πρωτοκολλου εχουν πανω οι αδειες εξ΄αθηνων? της νομαρχιας ή του ισα?

της νομαρχίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμ αρα πού ακριβως χωνεται ο ισα? μή μου πεις οτι απλα παιρνει τη συνδρομη για να σου δωσει την αδεια! δε μπορω να το πιστεψω οτι τα κινητρα ειναι εισπρακτικα ... καποιος αλλος λογος θα υπαρχει ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας αριθμήσω μερικά πράγματα και ας τα συζητήσουμε, λοιπόν, Μαρία, αφού τόσο πολύ υπερασπίζεσαι τον εργασιακό σου χώρο, τον Ι.Σ.Α.

1. Έχεις καταθέσει πολλές φορές κάποια δικαιολογητικά σε μία υπηρεσία και σου απαντάει άλλη;

Η κοινοποίηση της Νομαρχίας είναι προς τον ιατρό ότι έχει εκδοθεί η άδειά του, άρα θα έπρεπε να παραλαμβάνεται από τη νομαρχία και όχι από τον ιατρικό σύλλογο.

Μήπως γίνεται αυτό για να υποχρεώνει τον νέο, άνεργο ιατρό να πληρώσει τον ιατρικό σύλλογο; Αλήθεια σε ποιο νόμο αναφέρεται πως η παραλαβή της άδειας γίνεται από τον ιατρικό σύλλογο;

2. Αναφέρεις πως η νομαρχία καθυστερεί να εκδόσει την άδεια. Ο νόμος αναφέρει πως οποιοδήποτε διαδικασία σε δημόσια υπηρεσία δεν πρέπει να ξεπερνά τις 30 ημερολογιακές ημέρες. Σε νομαρχίες που δεν έχει πολύ δουλειά δίνονται σε 5 μέρες το πολύ.

Θες να μας πεις πως αν την όλη διαδικασία την έκανε ο Ι.Σ.Α θα την έδινε πιο γρήγορα;

3. Αν ο Ι.Σ.Α είναι το συνδικαλιστικό μου όργανο θα περίμενα να βρει λύσεις για το εφημερικό, τα αγροτικά, τις ειδικότητες. Να με ενημερώνει μέσω διαδικτύου ή μέσω του περιοδικού για όλα τα γεγονότα.

Αλλά ξέχασα, στο διαδίκτυο ενημερώνομαι με αναρτημένες ανακοινώσεις που αντιγράφονται από το forum greekmeds, ενώ για το περιοδικό φταίει το ΕΛ.ΤΑ που επί ένα χρόνο δεν έφτασε κανένα τεύχος.

Απόδειξη για τα όσα λέω είναι πως ποτέ στο παρελθόν στο site του Ι.Σ.Α. δεν είχε ανακοινώσεις για νέες θέσεις, αγροτικά κ.τ.λ. και από την ημέρα που ανέλαβες καθήκοντα στο Δελτίο Τύπου του Ι.Σ.Α έχουμε τη χαρά να βρίσκουμε τα post του gm και στο site του συνδικαλιστικού μας οργάνου.

Όσο για το περιοδικό, καλύτερα να διαβάζω το men και το status παρά απόψεις προέδρων του Ι.Σ.Α που καταφέρονται ενάντια σε συναδέλφους ιατρούς που σπούδασαν στο εξωτερικό και κυρίως Βουλγαρία και Ρουμανία. Να εισπράτει όμως συνδρομή από τους συναδέλφους αυτούς δεν έχει πρόβλημα.

4. Στο θέμα μας και στη συνδρομή και εγγραφή του άνεργου ιατρού.....

Πολύ εύκολη απάντηση έδωσες. Θα το κρίνει η δικαιοσύνη. Μου θυμίζει Ρουσόπουλο και υπουργείο τύπου.Εύχομαι να μην έχεις κι εσύ εμπλοκή με το Βατοπέδι.

Μου αρκούν τα όσα διαβάζω, και τα ελληνικά μου πιστεύω να μου δίνουν την δυνατότητα να καταλαβαίνω μία πρόταση :

Θέματα οργάνωσης και λειτουργίας

Άρθρο 39.

Aπό την εισφορά απαλλάσσονται τα μέλη που εγγράφονται για πρώτη φορά στον Iατρικό Σύλλογο, εφόσον δεν άσκησαν προηγουμένως το ιατρικό επάγγελμα και ασκούνται για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, εφόσον δεν μισθοδοτούνται με οποιονδήποτε τρόπο.

Έχεις την καλοσύνη να μας μεταφράσεις την παραπάνω πρόταση σε απλά ελληνικά;

Η δικαιοσύνη που αναφέρεις είναι η νομική υπηρεσία του Ι.Σ.Α. γιατί αυτή θα μου απαντήσει εάν είναι νόμιμο ή όχι. Να είσαι σίγουρη πως εάν δεν πάρω την επιθυμητή απάντηση, να, θα οδηγηθώ κι εκεί που με παροτρύνεις. Σου έχω αποδείξει άλλωστε πως δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.

5.Τις άδειες πλέον τις παραδίδει ο ιατρικός σύλλογος της εκάστοτε νομαρχίας.

Η διεύθυνση υγείας της κάθε νομαρχίας ανακοινώνει την χορήγηση άδειας ασκήσεως στον ενδιαφερόμενο κοινοποιώντας του μόνο την ανακοίνωση και παρακαλεί τον ιατρικό σύλλογο για τις δικές του ενέργειες (κοινώς να εισπράξει τη συνδρομή).

υ.γ. Το να υπερασπίζεσαι τον εργοδότη σου είναι απόλυτα θεμιτό αλλά βάσει στοιχείων και όχι με προτάσεις του στυλ "θα το κρίνει η δικαιοσύνη".

Η διαφορά μας είναι πως εγώ υπερασπίζομαι τη γνώμη μου χωρίς κανένα οικονομικό-προσωπικό όφελος.

εμ αρα πού ακριβως χωνεται ο ισα? μή μου πεις οτι απλα παιρνει τη συνδρομη για να σου δωσει την αδεια! δε μπορω να το πιστεψω οτι τα κινητρα ειναι εισπρακτικα ... καποιος αλλος λογος θα υπαρχει ...
είναι το συνδικαλιστικό μας όργανο βρε που μας λύνει όλα τα προβλήματα :lol::lol::lol: Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι έπειτα γιατί να παραδίδουμε τα χαρτιά στην Νομαρχία κι όχι απευθείας στον Σύλλογο? Γιατί να είναι αρμόδια η Νομαρχία για την Έκδοση της Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος, από τη στιγμή που στις υπόλοιπες χώρες αρμόδιοι είναι οι Σύλλογοι.

εφοσον η αδεια ασκησης μας βγαινει απο τη νομαρχια, ο νομος οριζει πως πρεπει να ειναι υπευθυνη για την εκδοση της μια κρατικη υπηρεσια - αρα δε μπορει να ειναι ενας συλλογος.

αν σε αλλες ευρωπαϊκες χωρες ισχυουν αλλα συστηματα (που τουλαχιστο στην περιπτωση της ιταλιας που γνωριζω δεν ειναι ακριβες, παλι κρατικη υπηρεσια εκδιδει τις αδειες ασκησης) αυτο δε σημαινει πως μπορει στη χωρα μας αλλα να λεει ο νομος, αλλα να γινονται στην επαρχια και αλλα να αποφασιζονται για την αθηνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο,

1. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να απολογηθώ που δέχθηκα μία θέση τη στιγμή που βρισκόμουν άνεργη επί μήνες. Αν νομίζεις ότι δεν πρέπει να δουλεύω στον ΙΣΑ ή ότι πρέπει να καταθέσω την παραιτησή μου, ή ότι δεν κάνω σωστά τη δουλειά μου, πέσ'το στα ίσα. Και στην τελική δε νομίζω να κρύφτηκα από κανένα. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα έρθεις στον ΙΣΑ, πες στον Πρόεδρο να με απολύσει-ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

2. Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ από τις εισφορές που καταβάλλουν οι νέοι συνάδελφοι.

3. Εδώ μέσα εκπροσωπώ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΝ! Δεν εκπροσωπώ τον ΙΣΑ! Ποτέ δεν το έκανα. Εκφράζω ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ! Γι'αυτό μη προσπαθείς να με μετατρέψεις σε "Αντιπρόσωπο του ΙΣΑ στο GM", αλοίμονο μας!

4. ΟΥΔΕΠΟΤΕ η ιστοσελίδα του ΙΣΑ φιλοξένησε post του GM, τουλάχιστον από τα θέματα που έχω βάλει ΕΓΩ στο GM- Αυτό που μπορώ να παραδεχτώ είναι ότι κάποιες φορές, θέματα εύρεσης εργασίας, αγγελίες και προκειμένου να ανακοινωθούν κάποια θέματα γρηγορότερα και να βρουν συνάδελφοι δουλειά, έβαλα κάποια θέματα και εδώ μέσα και στην ιστοσελίδα μας, όμως, επειδή στην ιστοσελίδα υπάρχει μεσάζοντας, αναγκαστικά τα θέματα εμφανίζονταν ΑΜΕΣΑ εδώ, όπως καταλαβαίνεις και στην ιστοσελίδα μας εμφανίζονταν την επόμενη. Το κατάλαβα όμως και έπαψα να βάζω θέματα ΑΜΕΣΑ στο GM, γιατί ακριβώς κατάλαβα ότι θα κατηγορηθεί ο ΙΣΑ στο τέλος.

5. Αφού ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΣ το περιοδικό και το χλευάζεις-γιατί κάνεις τόση φασαρία τότε???

6. Τελικά όπως το θέτεις έτσι- το πρόβλημά σου είναι ΕΓΩ! Λυπάμαι, δεν το ήξερα ότι ήμουν τόσο σημαντική και έκανα τέτοια ζημιά στους υπόλοιπους συναδέλφους και στην ελληνική κοινωνία.

7. Τώρα αν σ'ενοχλεί που λέω την άποψή μου σε διάφορα θέματα εδώ μέσα κι αυτό λύνεται-Ας κρίνουν οι mods αν πρέπει να με πετάξουν έξω. Γιατί στην τελική τα πάντα ελέγχονται από κάποιον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά δεν απάντησες στο ζήτημα της συνδρομής που είναι και το κύριο θέμα.

1 & 2 Δεν με αφορά αν εργάζεσαι στον Ι.Σ.Α. και ούτε πως απέκτησες τη θέση (αξιοκρατικά φαντάζομαι). Δεν με ενδιαφέρει ποιος εργάζεται εκεί μέσα, με ενδιαφέρει ο σύλλογος που όπως λες με εκπροσωπεί να κάνει και κάτι παραπάνω από το να απολαμβάνει τις συνδρομές των συναδέλφων. Δεν έχεις όφελος οικονομικό; Μα από τις εισφορές πληρώνονται οι υπάλληλοι του Ι.Σ.Α. Να ζητήσω από τον πρόεδρο να σε απολύσει; Αν πίστευα πως εσύ είσαι η αιτία που συμβαίνουν τα όσα ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκεί μέσα να είσαι σίγουρη πως θα το έκανα. Γνωρίζεις άλλωστε πως αυτό έπραξα για υπαλλήλους όπως Κοκκινάκης και Πάτα που παρανομούσε και δυσκόλευε αντίστοιχα στο θέμα των αγροτικών.

3. Εκπροσωπείς τον εαυτό σου αλλά οι ιδέες σου για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από τον Ιατρικό Σύλλογο είναι απόψεις κυρίως του Ι.Σ.Α. (απλή σύμπτωση;)

4. Θα σου υπενθυμίσω απλά μερικές ατυχές συμπτώσεις όσο αφορά το site του Ι.Σ.Α.

α. 424 θέσεις ειδικότητας, αναρτήθηκαν στο gm στις 19 Μαΐου 2008, δες ΕΔΩ μήπως θυμάσαι πότε αναρτήθηκαν στο site του Ι.Σ.Α;

β. αλήθεια για τις προηγούμενες 750 νέες θέσεις του περασμένου Σεπτεμβρίου ο Ι.Σ.Α. γιατί δεν μας ενημέρωσε;

γ. απαλλαγή για τα αγροτικά, απόφαση του υπουργείου με ημερομηνία 13 Μαΐου 2008, δημοσιεύθηκε στο gm στις 25 Ιουλίου 2008, δες ΕΔΩ, και ο Ι.Σ.Α συμπτωματικά μερικές ημέρες μετά θυμήθηκε να μας ενημερώσει.

δ. να συνεχίσω και με άλλα παραδείγματα;

Σύμπτωση πως από την ημέρα που βρίσκεσαι στον Ι.Σ.Α. έχουν αναρτηθεί μετά τη δημοσίευση στο gm τα παραπάνω;

5. Το περιοδικό δεν με ενδιαφέρει, αλλά ανόητες απαντήσεις του στυλ "δεν είχαμε τη διεύθυνσή σου" δεν τις δέχομαι. Στην εγγραφή μου, αλλά και στην ετήσια συνδρομή μου έχω συμπληρώσει διεύθυνση και τηλέφωνο στην αίτησή μου. Αν δεν το είχα κάνει, πράγμα που είμαι σίγουρος πως δεν έχει συμβεί, θα έπρεπε η συνάδελφός σου να μην την παραλάβει.

6. Το πρόβλημά μου δεν είσαι ΕΣΥ. Το πρόβλημά μου είναι ο Ι.Σ.Α. και η ΠΑΡΑΝΟΜΗ είσπραξη εισφοράς από τους άνεργους συναδέλφους.

7. Δε νομίζω να έχω γράψει οπουδήποτε πως με ενοχλεί η άποψή σου. Ακόμα και να μην την υιοθετώ κοιτάω να σου απαντήσω με επιχειρήματα και στοιχεία, πράγμα που δυσκολεύομαι να βρω στις απαντήσεις σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά δεν απάντησες στο ζήτημα της συνδρομής που είναι και το κύριο θέμα. ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΤΟΝ ΙΣΑ και αρα δεν απαντω, γιατι ο,τι κι αν πω θα παρερμηνευτει.

1 & 2 Δεν με αφορά αν εργάζεσαι στον Ι.Σ.Α. και ούτε πως απέκτησες τη θέση (αξιοκρατικά φαντάζομαι). Γι'αυτό το αναφέρεις διαρκώς!Δεν με ενδιαφέρει ποιος εργάζεται εκεί μέσα, με ενδιαφέρει ο σύλλογος που όπως λες με εκπροσωπεί να κάνει και κάτι παραπάνω από το να απολαμβάνει τις συνδρομές των συναδέλφων. Δεν έχεις όφελος οικονομικό; Μα από τις εισφορές πληρώνονται οι υπάλληλοι του Ι.Σ.Α. Λαθος!Να ζητήσω από τον πρόεδρο να σε απολύσει; Αν πίστευα πως εσύ είσαι η αιτία που συμβαίνουν τα όσα ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκεί μέσα να είσαι σίγουρη πως θα το έκανα. Γνωρίζεις άλλωστε πως αυτό έπραξα για υπαλλήλους όπως Κοκκινάκης και Πάτα που παρανομούσε και δυσκόλευε αντίστοιχα στο θέμα των αγροτικών. Δεν ειπα ποτε οτι γνωριζω κατι τετοιο-αν δε κανω λαθος Υπουργός ειναι ακομη ο Αβραμοπουλος, ετσι δεν ειναι?

3. Εκπροσωπείς τον εαυτό σου αλλά οι ιδέες σου για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από τον Ιατρικό Σύλλογο είναι απόψεις κυρίως του Ι.Σ.Α. (απλή σύμπτωση;)Παρερμηνευεις και μου βαζεις λογια-ουτως ή αλλως τελικα ειπα οτι συμφωνω με την Clemence, να δινεται απο Νομαρχια, οπως και στην επαρχια

4. Θα σου υπενθυμίσω απλά μερικές ατυχές συμπτώσεις όσο αφορά το site του Ι.Σ.Α.

α. 424 θέσεις ειδικότητας, αναρτήθηκαν στο gm στις 19 Μαΐου 2008, τις πηρα ΕΓΩ μονη μου απο τη Νομαρχια Αθηνων, αν περιμενα να ερθει με κοινοποιηση και υπηρεσιακα...φεξε μου και γλυστρησα!δες ΕΔΩ μήπως θυμάσαι πότε αναρτήθηκαν στο site του Ι.Σ.Α;

β. αλήθεια για τις προηγούμενες 750 νέες θέσεις του περασμένου Σεπτεμβρίου ο Ι.Σ.Α. γιατί δεν μας ενημέρωσε;ρωτα τον ΙΣΑγ. απαλλαγή για τα αγροτικά, απόφαση του υπουργείου με ημερομηνία 13 Μαΐου 2008, δημοσιεύθηκε στο gm στις 25 Ιουλίου 2008, δες ΕΔΩ, και ο Ι.Σ.Α συμπτωματικά μερικές ημέρες μετά θυμήθηκε να μας ενημερώσει.

δ. να συνεχίσω και με άλλα παραδείγματα;

Σύμπτωση πως από την ημέρα που βρίσκεσαι στον Ι.Σ.Α. έχουν αναρτηθεί μετά τη δημοσίευση στο gm τα παραπάνω; Ποτε δεν πηρα θεμα απ'το GM.

5. Το περιοδικό δεν με ενδιαφέρει, αλλά ανόητες απαντήσεις του στυλ "δεν είχαμε τη διεύθυνσή σου" δεν τις δέχομαι. Στην εγγραφή μου, αλλά και στην ετήσια συνδρομή μου έχω συμπληρώσει διεύθυνση και τηλέφωνο στην αίτησή μου. Αν δεν το είχα κάνει, πράγμα που είμαι σίγουρος πως δεν έχει συμβεί, θα έπρεπε η συνάδελφός σου να μην την παραλάβει. Σωστα δεν επρεπε να την ειχε παραλαβει τη δικη σου, κακως την παρελαβε! Αφου, δεν ειχες συμπληρωσει δ/νση & τηλ!

6. Το πρόβλημά μου δεν είσαι ΕΣΥ. Το πρόβλημά μου είναι ο Ι.Σ.Α. και η ΠΑΡΑΝΟΜΗ είσπραξη εισφοράς από τους άνεργους συναδέλφους. Γιατι λοιπον δεν κανεις εγγραφως το αιτημα σου για να περασει ΔΣ, τα υπολοιπα λογια, εφοσον δεν ειναι επικοδομητικα, ειναι παντελως ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ!

7. Δε νομίζω να έχω γράψει οπουδήποτε πως με ενοχλεί η άποψή σου. Ακόμα και να μην την υιοθετώ κοιτάω να σου απαντήσω με επιχειρήματα και στοιχεία, πράγμα που δυσκολεύομαι να βρω στις απαντήσεις σου. Παντως, τωρα Τασουλη, αφου ουτε το τηλεφωνο σου δε σηκωνεις για να μου πεις στα ισα τι τρεχει, καταλαβα τι χασομερι ειναι το GM τελικα! Αιντε, καλη σου αγορευση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν εκπροσωπούσες τον ΙΣΑ σίγουρα θα συμφωνούσες με όλους πως παράνομα εισπράττει συνδρομή από άνεργους συναδέλφους.

Όταν λαμβάνεις μια θέση όπως αυτή που κατέχεις θα πρέπει να ρίχνεις μόνη σου φως στις όποιες επιθέσεις δέχεσαι. Δεν το κάνεις όμως...

Ο σχολιασμός σου "υπουργός είναι ακόμα ο Αβραμόπουλος" δεν ξέρω που κολλάει. Αν θες εξηγήσέ μου.

Έχει άλλα έσοδα ο Ι.Σ.Α. από όπου και πληρώνει τους υπαλλήλους του; Κοίτα τι μαθαίνω σήμερα.

Παρατηρώ πως αγνοείς από που λαμβάνουν οι συνάδελφοι τις άδειές τους στην επαρχία. Στο ξαναλέω....από τον ιατρικό σύλλογο της περιοχής τους.

Τις νέες θέσεις ειδικότητας τις δημοσίευσες 26/5/2008 μία εβδομάδα μετά την ενημέρωσή σου από το gm. Για την απαλλαγή από τα αγροτικά ουδείς λόγος.....

Εφόσον δεν γνωρίζεις κακώς απαντάς. Επειδή γνωρίζω με τι υπηρεσία έχω να κάνω, έχω φωτοτυπία και των δύο αιτήσεων.

Μήπως ξεχνάς πως ούτε στις λίστες μελών του Ι.Σ.Α. δεν ήμουν όταν πήγα να ψηφίσω; Αλλά ταυτότητα μέλους είχα και δεν είχα εκκρεμότητα οικονομική απέναντι στον Ι.Σ.Α.

Αλήθεια πως γνώριζαν οι υποψήφιοι την διεύθυνση και το τηλέφωνό μου και μου έστειλαν sms και φυλλάδια;

Το ότι τον περασμένο Σεπτέμβριο δεν ανακοίνωσε ο Ι.Σ.Α τις νέες θέσεις είναι απόδειξη πως δεν είχε εσένα στη θέση αυτή, αλλά κάποιον άλλον που δε διάβαζε το gm.

Ο Ι.Σ.Α. θα έπρεπε να καταπολεμά τη γραφειοκρατία και να απαντάει άμεσα στα απλά ερωτήματα που του θέτουν και όχι να χρειάζεται να συναντήσω τον πρόεδρο του συλλόγου και να καταθέτω αιτήματα που η απάντησή τους είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΗ στο νόμο που έχει το ίδιο το site του ΕΔΩ

Να προσέχεις εκεί μέσα. Βλέπω πως το σύνδρομο της τηλεφωνικής επικοινωνίας με όποιον τολμάει να τα γράφει δήμοσια είναι ένας τρόπος επικοινωνίας (θυμάσαι παλαιότερη τηλεφωνική συζήτηση με την προϊσταμένη σου που μου κλάφτηκε γιατί δημοσίευσα τον διάλογό μας).

Απάντησέ μου, εάν το επιθυμείς φυσικά, ποια είναι η προσωπική σου άποψη όσο αφορά:

1. την παραλαβή της άδειας από τον Ι.Σ.Α. και όχι από την δημόσια αρχή (δ/νση υγείας νομαρχίας) όπου και καταθέτει ο ιατρός τα δικαιολογητικά

2. την εισφορά του νέου-άνεργου ιατρού

3. την δυνατότητα διαγραφής από τον Ι.Σ.Α. όταν δεν ασκεί τα ιατρικά του καθήκοντα

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5. Το περιοδικό δεν με ενδιαφέρει, αλλά ανόητες απαντήσεις του στυλ "δεν είχαμε τη διεύθυνσή σου" δεν τις δέχομαι. Στην εγγραφή μου, αλλά και στην ετήσια συνδρομή μου έχω συμπληρώσει διεύθυνση και τηλέφωνο στην αίτησή μου. Αν δεν το είχα κάνει, πράγμα που είμαι σίγουρος πως δεν έχει συμβεί, θα έπρεπε η συνάδελφός σου να μην την παραλάβει. Σωστα δεν επρεπε να την ειχε παραλαβει τη δικη σου, κακως την παρελαβε! Αφου, δεν ειχες συμπληρωσει δ/νση & τηλ!
Δυστυχώς για σένα, σου το έχω πει πολλές φορές, κρατάω στοιχεία με τα οποία μπορώ ευτυχώς για μένα να αποδείξω το ότι ψεύδεσαι

2912211541_234746e672_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγγνωμη που αλλαζω θεμα, μπορει κανεις να μου πει αν η αδεια ασκησης εχει πανω και σφραγιδα του ιατρικου συλλογου?!!! :blink:

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει 2 σφραγίδες της νομαρχίας, μια ότι κατεβληθη το χαρτόσημο και άλλη μια για την υπογραφή του νομάρχη ή όποιου υπογράφει στη θέση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα της αδειας για κατι χρονια, αλλα σημερα ενημερωθηκα πως και εδω την παραλαμβανουν απο τα γραφεια του ιατρικου συλλογου. η ευγενεστατη υπαλληλος προσθεσε κιολα πως ''ετσι οριζει ο νομος'' ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Συγνώμη, να κάνω μία ερώτηση. Στα απαραίτητα δικαιολογητικά αναφέρεται και:"3) Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α΄ ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατατάξεως ή για τους Στρατιωτικούς ιατρούς φύλλο Μητρώου."Δηλαδή για να βγάλεις άδεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος θα πρέπει να έχεις κάνει τη θητεία (ή να έχεις απαλλαγεί; ) ;;

Τροποποιήθηκε από out on bail
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη, να κάνω μία ερώτηση. Στα απαραίτητα δικαιολογητικά αναφέρεται και:"3) Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α΄ ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατατάξεως ή για τους Στρατιωτικούς ιατρούς φύλλο Μητρώου."Δηλαδή για να βγάλεις άδεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος θα πρέπει να έχεις κάνει τη θητεία (ή να έχεις απαλλαγεί; ) ;;

ή να εχεις αναβολη

δεν παιζει καποιο ρολο,απλα βγαλε το πιστοποιητικο και προσκομισε το.Ισως να θελουν να βεβαιωσουν οτι δεν εισαι ανυποτακτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ή να εχεις αναβολη

δεν παιζει καποιο ρολο,απλα βγαλε το πιστοποιητικο και προσκομισε το.Ισως να θελουν να βεβαιωσουν οτι δεν εισαι ανυποτακτος

Α οκ, κατάλαβα. Θενκς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αυτο εξαρταται απο την περιοχη που μενεις. Αν ανηκεις στη νομαρχια κεντρικου τομεα πρεπει να πας στη Λ.Αλεξανδρας

κοιτα αυτο: http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=493&catid=108&Itemid=91

και αυτο: http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=469&Itemid=6

και αυτο: http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_svmap&view=svmap&Itemid=11

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Στη νομαρχία κεντρικού τομέα πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να έχω την άδεια στα χέρια μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα περσι επειδη η εκδοση της αδειας επεσε πανω στην αλλαγη του χρονου, ειχαν κανει 1-1,5 μηνα αν θυμαμαι καλα.τηλεφωνησε και ρωτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Στη νομαρχία κεντρικού τομέα πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να έχω την άδεια στα χέρια μου;

Αν το "τρέξεις" μπορείς να τη λάβεις μέσα σε μία εβδομάδα, αλλιώς το παραπάνω βάσει νόμου που μπορεί να σου το καθυστερήσουν είναι 30 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.