Jump to content

Άδεια Άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος


Recommended Posts

Έκδοση άδειας άσκησης επαγγέλματος Ιατρού από τη Νομαρχία Αθηνών (και για τις υπόλοιπες νομαρχίες τα ίδια ισχύουν περίπου)

Δικαιολογητικά:

1) Αίτηση προς τη Δ/νση Υγιεινής

2) Αντίγραφο Πτυχίου. I) Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού από ΜΗ Κράτος της ΕΕ. (ισοτιμία του πτυχίου τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ και το πτυχίο της αλλοδαπής με επίσημη μετάφραση) ΦΕΚ 856/8-1-86. II) Για πτυχιούχους από Κράτη της ΕΕ (Αντίγραφο πτυχίου, Πιστοποιητικό άσκησης Κρατικής εξέτασης) που προβλέπεται από το αρ. 3 της οδηγίας 93/16 της 5/4/ 93 της ΕΕ., βεβαίωση από την Αρχή του τόπου ότι το πτυχίο τους και το πιστοποιητικό είναι σύμφωνα με τήν οδηγία 93/16 της 5ης/4/93 της ΕΕ. Ολα τα ανωτέρω επισήμως σφραγισμένα από την Αρχή του τόπου προέλευσης(σφραγίδα APOSTILLE) και μεταφρασμένα από το Υπουργείο Εξωτερικών.

3) Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α΄ ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατατάξεως ή για τους Στρατιωτικούς ιατρούς φύλλο Μητρώου.

4) Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου τύπου Α΄ (3μήνου ισχύος)

5) Πιστοποιητικό γεννήσεως ή επικυρωμένη φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας.

6) Δύο φωτογραφίες.

7) Ένα παράβολο των 8 ευρώ από Δημόσιο Ταμείο.

8) Έντυπο παράβολο χαρτοσήμου 30 ευρώ από Δημόσιο Ταμείο.

9) Ένα χάρτινο ντοσιέ.

10) Για τους ομογενείς που δεν είναι γραμμένοι στα μητρώα Δήμου ή Κοινότητας άδεια εργασίας & άδεια παραμονής.

11) Για τους αλλοδαπούς μη ΕΕ I) άδεια εργασίας II) άδεια παραμονής III) άδεια αμοιβαιότητας από το Υπουργείο Εξωτερικών.

12) Για τους Κύπριους I) Απόφαση τοποθετήσεως τους για ειδίκευση σε Νοσοκομείο από το Υπουργείο II) Υπεύθυνη Δήλωση όπου θα δηλώνεται ότι δεν θα ασκήσουν το επάγγελμα ιατρού μετά το πέρας της ειδικότητας.

Από τα παραπάνω φαίνεται -χωρίς να είμαι 100% σίγουρος- ότι οι απόφοιτοι εκ Τσεχίας-Ουγγαρίας πρέπει να έχουν ασκήσει 3 χρόνια την ιατρική στη χώρα αυτή πριν πάρουν άδεια άσκησης. Και ερωτώ: για όσους έχουν πάρει ήδη άδεια άσκησης επαγγέλματος ΧΩΡΙΣ το προβλεπόμενο πιστοποιητικό, τι γίνεται;

Το θέμα θα έχει συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Λοιπόν έχω την εξής ερώτηση...

Κάποιος που τελειώνει την Ιατρική Αθήνας, μπορεί να βγάλει Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος σε όποια Νομαρχία θέλει?

Αν π.χ. την βγάλει στη Νομαρχία Αχαΐας πρέπει μετά να γραφτεί σε τοπικό Ιατρικό Σύλλογο ή μπορεί να γραφτεί και στον ΙΣΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να βγάλει σε όποια νομαρχία θέλει, αλλά πρέπει να γραφτεί στον Ιατρικό Σύλλογο εκείνης της νομαρχίας. Μετά είναι καθαρά τυπική διαδικασία η μεταφορά σε άλλον ιατρικό σύλλογο.

Οπότε, γράφεσαι στη νομαρχία που μένεις μόνιμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ π.χ. να τη βγάλω στη Νομαρχία Κυκλάδων, να γραφτώ στον Ιατρικό Σύλλογο Κυκλάδων, και σε 10 π.χ. μέρες να μεταφερθώ στον ΙΣΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Βρε παιδιά παρατήρησα το εξής.....

1. Αν κάποιος π.χ. πάρει άδεια άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος από τη Νομαρχία Φθιώτιδας γράφει...

Χορηγούμε άδεια άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος, στον Ιατρό........., Ελληνικής Υπηκοότητας, για την Περιφέρεια του Ιατρικού Συλλόγου Φθιώτιδας.....

ΔΗΛΑΔΗ, αν κάποιος θέλει να εξασκήσει την Ιατρική αμέσως μετά στο Κιλκίς πρέπει να βγάλει νέα άδεια άσκησης επαγγέλματος.????? :o:wacko::wacko:

2. Επίσης, διάβασα στους νόμους του www.isathens.gr ότι την άδεια άσκησης τη χορηγεί ο υπουργός και τη δημοσιεύει και στη Εφημερίδα της κυβερνήσεως... Αυτό πάλι τι είναι?

3. Τέλος, κάποιος αν διαγραφεί από τον Ιατρικό Σύλλογο Φθιώτιδας.... Μπορεί με το χαρτί της διαγραφής και με την άδεια άσκησης από τη ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ να γραφτεί στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά παρατήρησα το εξής.....

1. Αν κάποιος π.χ. πάρει άδεια άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος από τη Νομαρχία Φθιώτιδας γράφει...

Χορηγούμε άδεια άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος, στον Ιατρό........., Ελληνικής Υπηκοότητας, για την Περιφέρεια του Ιατρικού Συλλόγου Φθιώτιδας.....

ΔΗΛΑΔΗ, αν κάποιος θέλει να εξασκήσει την Ιατρική αμέσως μετά στο Κιλκίς πρέπει να βγάλει νέα άδεια άσκησης επαγγέλματος.?????  :o  :wacko:  :wacko:

2. Επίσης, διάβασα στους νόμους του www.isathens.gr ότι την άδεια άσκησης τη χορηγεί ο υπουργός και τη δημοσιεύει και στη Εφημερίδα της κυβερνήσεως... Αυτό πάλι τι είναι?

3. Τέλος, κάποιος αν διαγραφεί από τον Ιατρικό Σύλλογο Φθιώτιδας.... Μπορεί με το χαρτί της διαγραφής και με την άδεια άσκησης από τη ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ να γραφτεί στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών?

Προφανώς την αίτηση σου την έκανες στη Διεύθυνση Υγείας Τμήμα Χορήγησης Αδειών και Εγκρίσεων της Νομαρχίας Φθιώτιδας. Έχεις την άδεια από τον ιατρικό σύλλογο της περιοχής όπου κατέθεσες την αίτηση σου. (Την αίτηση την υποβάλλουν στη Νομαρχία της περιοχής όπου σκοπεύουν να δουλέψουν!). Στην συνέχεια με νέα δικαιολογητικά και παράβολα εγγράφονται στον ιατρικό σύλλογο της της ίδιας περιοχής (Φθιώτιδας) και παραλαμβάνουν την άδεια από εκεί μετά από 15 μέρες. Στο μεταξύ μέχρι να έρθει η άδεια καταθέτουν με νέα πάλι δικαιολογητικά το χαρτάκι που τους δίνει η Νομαρχία σαν αίτηση για αγροτικό στο Υπουργείο Υγείας (καλύτερα να πας ο ίδιος Αθήνα, πιο ασφαλή τα πράματα).

Υποθέτω τα έκανες αυτά και τώρα έχεις μια άδεια και είσαι εγγεγραμμένος στον ιατρικό σύλλογο Φθιώτιδας. Αν δεν έχεις κάνει αγροτικό και θα μπεις και σε αυτή τη διαδικασία και σκοπεύεις να κάνεις το αγροτικό σου αλλού, πρέπει να διαγραφείς από τον ι.σ Φθιωτιδας και να εγγραφείς στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής όπου σκοπεύεις να κάνεις το αγροτικό σου. Γι αυτό έπρεπε να ρωτήσεις από πριν και να έχεις έγνοια, θα απέφευγες τη διαδικασία. Ή γενικά αν θες να εγκατασταθείς και να εργαστείς σε άλλη περιοχή από ότι στη Φθιώτιδα πρέπει να εγγραφείς στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής όπου θες να πας. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο για τη διαδικασία διαγραφής-εγγραφής, γραφειοκρατικούρες είναι. Κάνεις μια δήλωση στο Υγειονομικό Κέντρο και τον Ιατρικό σύλλογο Φθιώτιδας για διαγραφή, αναφέροντας τον τόπο της νέας σου εγκατάστασης.

Αν ο ιατρ. σύλλογος Φθιώτιδας υπάγεται σε άλλο Σύλλογο, κάτι που δεν γνωρίζω δυστυχώς (!) και που εσύ μπορείς να μάθεις, θα πρέπει να κάνεις και μια αίτηση προς τον ιατρικό σύλλογο στον οποίο πρόκειται να εγγραφείς. Εκεί θα σου πουν τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζονται (απόσπασμα μητρώου ιατρ. συλλόγου Φθιώτιδας) Δες και αρ. 9 A.N. 1565/1939 (ΦEK A/16).

Αφού έχεις κάνει την αίτηση σου στον ιατρ. σύλλογο Φθιώτιδας για διαγραφή, ο ιατρ. σύλλογος Φθιώτιδας θα στείλει τα χαρτιά σου στον νέο σου ιατρικό σύλλογο, κάτι που παίρνει από 3 μέρες ως μια βδομάδα και γραφειοκρατικά μπορεί και βάλε. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ότι θα έχεις άδεια που να λέει "ιατρ. σύλλογος Φθιώτιδας" και θα είσαι εγγεγραμμένος σε "ιατρ. σύλλογο Αθήνας" και θα έχεις πρόβλημα. Στη διαδικασία διαγραφής συμπεριλαμβάνονται όλες οι απαραίτητες τροποποιήσεις, προσαρμογές κλπ των χαρτιών σου αν χρειάζονται. Εσύ κάνε μόνο αυτά που πρέπει και μπορείς να κάνεις.

(Αν πρόκειται να διαγραφείς- εγγραφείς αλλού για να κάνεις αγροτικό, θυμήσουν από το νέο ιατρ. σύλλογο να πάρεις 2 βεβαιώσεις εγγραφής για να τις καταθέσεις στο νοσοκομείο)

Η άλλη λύση είναι να επικοινωνήσεις με τον ιατρικό Σύλλογο Φθιώτιδας και να τους ρωτήσεις ό,τι θες, θα στα πουν πιο λεπτομερώς αν δεν πέσεις πάνω σε κανένα/καμιά τεμπέλη/τεμπέλα! :rolleyes:

Καλό κουράγιο. Για τα υπόλοιπα μην νοιάζεσαι. Δεν θα χρειαστεί να έρθεις σε προσωπική επαφή με τον Υπουργό Υγείας ούτε θα πάρετε το καφεδάκι σας μαζί! Οι νομαρχίες έχουν και κάποιο ρολάκι στην όλη υπόθεση :) Σωστά έκανες τις διαδικασίες σου αν τις έκανες ώς έχουν...

Τροποποιήθηκε από Christia Middleton
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι το εξής......

Πρέπει αποκλειστικά να μεταγγραφόμαστε από τον ένα Ιατρικό Σύλλογο στον άλλο, και όχι να κάνουμε αίτηση για ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι το εξής......

Πρέπει αποκλειστικά να μεταγγραφόμαστε από τον ένα Ιατρικό Σύλλογο στον άλλο, και όχι να κάνουμε αίτηση για ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Αίτηση για διαγραφή από τον ένα σύλλογο και εγγραφή στον άλλο. Μόνο αυτό. Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία για τη διαδικασία είναι καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο στον ιατρικό σύλλογο Φθιώτιδας να σου πούνε ακριβώς τι γίνεται. Αυτοί ξέρουν καλύτερα τα διαδικαστικά. Καλό τρέξιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αδεια που εχεις ειναι μια και μοναδική για ολη σου τη ζωη(σου ευχομαι δηλαδή να μην στην παρουν :D ) μαλιστα στην νομαρχια τουλαχιστον εδω αθηνα μας λενε να την φυλαμε σαν τα ματια μας...γραψιμο ξεγραψιμο απο συλλογους πρεπει να κανεις για να ζησουν και αυτοι..παντως θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να πρεπει να εισαι γραμμενος στον ΙΣ της περιοχης που θα δουλεψεις και να μην υπάρχει ενας ενιαιος συλλογος ειδικά αφού εμεις περιφερομαστε με αγροτικά κλπ.Και αν πιασεις δουλεια σε πλοιο σε ποιον ΙΣ γραφεσαι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν πιασεις δουλεια σε πλοιο σε ποιον ΙΣ γραφεσαι :P

Χε-χε, πολύ καλός

Ανάλογα που έχει ελλιμενιστεί το πλοίο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντρέα μην αγχώνεσαι!

Παίρνεις την άδεια από όποιον νομό θέλεις και μετά αρχίζεις τις διαγραφές και τις εγγραφές όπου θέλεις και όποτε θέλεις!

Εκείνο που χρειάζεσαι να έχεις είναι χρόνος και χρήμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους.....

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και έκανα το τόπικ είναι ότι είδα πάνω στην άδεια, ότι εκδίδεται για την περιφέρεια π.χ. του Ιατρικού Συλλόγου Φθιώτιδας....

Τώρα όμως το κατάλαβα....

Ευχαριστώ και πάλι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

H αδεια ασκησης επαγγελματος βγαινει μονο μια φορα και δεν ανανεωνεται. Δεν εχει σημασια σε ποια νομαρχια εχει εκδοθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια.....γνωριζει κανεις αν...

-συμφερει να βγαλω την αδεια ασκησεως σε αλλη νομαρχια (εκτος αθηνων).??? Μου ειπαν οτι εκτος Αθηνων χρειαζονται 2-3 μερες.....ενω φιλος μου πριν 1-2 μηνες, περιμενε 45 μερες για να βγει η αδεια στην κεντρικη Αθηνων... :blink::blink: ...

-Αν τους παω εγω ολα τα δικαιολ.(μητρωο,στρατ.καταστασης..κ.τ.λ ) θα ειναι δεκτα? Κερδιζω ετσι χρονο??

-Μετα θα πρεπει να γραφτω στον εκει συλλογο ?

υ.γ1> με αυτον τον τροπο κερδιζω πολυτιμο χρονο.......... ετσι μπορει να καταφερω μπω τον 2-2013...... :P:P:P (δεν κανω πλακα.......οι ημερομηνιες ειναι πραγματικες) :splats::splats::splats:

υ.γ2> το γραφειο της Νομαρχιας .......χρηζει κατεδαφισης επειγοντως!!!!!!!!!emhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Αν δεν έχεις βύσμα σε κάποια νομαρχία εκτός της Αττικής, η αναμονή για την έκδοση της άδειας είναι πάνω κάτω ίδια. Εγώ το καλοκαίρι στη νομαρχία Ευρυτανίας περίμενα 40 ημέρες.

2) Γράφεσαι αυτόματα στον Ιατρικό Σύλλογο της νομαρχίας όπου βγάζεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Δηλαδή αφού κάνεις την αίτηση στη Νομαρχία, την άδεια την παίρνεις από τον τοπικό ιατρικό σύλλογο πληρώνοντας επιτόπου τη συνδρομή, η οποία στις περισσότερες επαρχίες είναι μεγαλύτερη από την Αθήνα.

3) Για να κάνεις την αίτηση για την ειδικότητα, δε χρειάζεσαι την άδεια άσκησης επαγγέλματος παρά μόνο το πτυχίο.

4) Νομίζω ότι το ποινικό μητρώο δεν μπορείς να το πάρεις μόνος σου. Υποχρεωτικά το ζητάρι η Νομαρχία και το παίρνει υπηρεσιακά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νομαρχία δυτικής αττικής ξέρω οτι επειδή έχει και λιγότερες αιτήσεις οτι κανει και λιγότερο χρόνο για την έκδοση αν και εξαρτάται από το φόρτο εργασίας.

Αν πας για παράδειγμα σε περίοδο που δεν έχουν πλακώσει 100 άτομα που μόλις ορκίστηκαν σίγουρα θα την πάρεις και πιο σύντομα. Αυτό που συμφέρει είναι να την ΄πάρεις ο ίδιος στα χέρια και να πας μετά στον ιατρικό σύλλογο καθώς γλυτώνεις το χρόνο για την εγγραφή σου εκεί που θα μεσολαβούσε με την αποστολή της άδειας από την ίδια τη νομαρχία. Σου παραδίδουν 3 νομίζω άδεις σε σφραγισμένο φάκελο και μετά στον ιατρικό σύλλογο ξέρουν τι να κάνουν. Τώρα για τα δικαιολογητικά, μια είναι η συμβουλή...ΚΕΠ.

Σε 2 βδομάδες, ξεκούραστα και δωρεάν τα παραλαμβάνεις σχεδόν όλα πλην πτυχίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας και απο εμένα,

θα ήθελα να ρωτήσω μιας και τελείωνω(επιτέλους :) ) στην Ιταλία σχετικά με την άδεια εξασκήσεως ,γιατι διαβάζω ότι βγαίνει σχετικά πολυ γρήγορα. Πως γίνετε να γίνει η διασταυρωση πτυχίων-attestato-αδεια σε τοσο μικρο περιθώριο????Βέβαια μακάρι να είναι έτσι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Γνώριζει κάποιος να μου πει,

εάν κάποιος εκδόσει την άδεια άσκησης Ιατρικού επαγγέλματος πχ στην Νομαρχία Αθήνας, χρειάζεται αργότερα (πχ για το αγροτικό) να την ανανεώσει;;

Ευχαριστώ!

emthanx

όταν πάρεις τίτλοσ ειδικότητας θα εκδώσεις νέα όπου θα αναφέρεται η ειδικότητα πλέον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εχω καταθεσει τα δικαιολογητικα μου για αδεια ασκησεως στις 2/03/2006 στην νομαρχια κεντρικης Αθηνας.

Θα μου ερθει καποια ειδοποιηση για να παω να την παραλαβω ή πρεπει να τους ενοχλω συνεχεια στο Ιατρικο συλλογο εως οτου την παραλαβω;

Οσοι εκ ΑΘηνων γνωριζουν παρακαλεισθε προς απαντηση ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω καταθεσει τα δικαιολογητικα μου για αδεια ασκησεως στις 2/03/2006 στην νομαρχια κεντρικης Αθηνας.

Θα μου ερθει καποια ειδοποιηση για να παω να την παραλαβω ή πρεπει να τους ενοχλω συνεχεια στο Ιατρικο συλλογο εως οτου την παραλαβω;

Οσοι εκ ΑΘηνων γνωριζουν παρακαλεισθε προς απαντηση ;)

Θα ταν καλυτερα αν πηγαινες και επαιρνες εσυ ο ιδιος (αν σου το επιτρεπουν,εξαρταται απο τη νομαρχια) τα χαρτια απο τη νομαρχια για να τα πας στον συλλογο!

Κερδιζεις πολυτιμο χρονο ετσι!!! :P:P<_< (λιγους μηνες στα 6/7 χρονια)!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΙΑΤΡΟΥ

ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ

Για πτυχιούχους Ελληνικών Πανεπιστημίων αντίγραφο πτυχίου

Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας η διαβατηρίου η πιστοποιητικό γεννησης

Παραβολο δημοσίου ταμείου 8 ευρώ,παραβολο 30 ευρώ(συνολικα στοιχίζουν 44 ευρώ)

2 φωτογραφίες

1 ντοσιέ με λάστιχο για να μπουν μέσα όλα αυτά

Για πτυχιούχους εξωτερικού,για αλλοδαπούς ομογενείς,για αλλοδαπούς και για κύπριους χρειάζονται και κάποια άλλα δικαιολογητικά τα οποια καλύτερα θα σας τα πουν οι ίδιοι στον 1ο όροφο της νομαρχίας.(Κηφισίας και Αλεξάνδρας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά αυτό το ντοσιέ με λάστιχο είναι η λεπτομέρεια κλειδί!

Κι εγώ όταν είχα πάει στη νομαρχία με είχαν στείλει να αγοράσω εναν τέτοιο γιατί ο απλός δεν τους έκανε.

Το καλύτερο βέβαια ήταν ότι περασα μετά από πόσο καιρό να δω αν βγήκε και μου είπαν ότι έχουν εγκριθεί ατόμων που είχαν καταθέσει μια βδομάδα μετά από μένα και όλων όσων ήταν πριν από μένα ενώ η δική μου ακόμα εκκρεμούσε.

Τι να πω...να έφταιγε το χρώμα του ντοσιέ....?

Επίσης είναι και κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που συμπληρώνεις εκεί!

Όσον αφορά στη νομαρχία Αθηνών είναι καλύτερα μα πάτε οι ίδιοι να παραλάβετε την άδεια και να πάτε για εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο από το να περιμένετε μέχρι να κινηθεί η διαδκασία υπηρεσιακά.

Με λίγα λόγια κάθε πρωί τους πρήζετε στα τηλ να δείτε αν ήρθε η άδεια και στη συνέχεια πάτε παραλαμβάνετε έναν σφραγισμένο φάκελο με τρεις νομίζω άδειες μέσα με τον οποίο πάτε στο σύλλογο για την εγγραφή!

Αυτααααααα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από εσας εμαθα ότι οσοι (περιπου 500)απόφοιτοι ουγγαρίας τσεχίας κτλ πήραν παρανομα αδεια ασκησης από την νομαρχία Αθηνών χωρίς να εχουν δώσει ΔΙΚΑΤΣΑ θα αναστελετο η αδεια ασκησης επαγγέλματος τους.ομως αυτόδεν ισχύει .Γνωρίζω οτι στο νοσοκομείο κορίνθου εδικευεται στην οφθαλμολογία εδω και ένα χρόνο αποφοιτη ουγγαρίας χωρίς ΔΙΚΑΤΣΑ(ιατρικως παρα πολύ υπό ) η οποία επαιρεται πως νεότατη ξεκινησε εδικότητα γρήγορα(24 ετών) άκοπα και έξυπνα.!!

Τι θα γινει?Eμείς είμαστε οι χαζοί που κουραστηκαμε να πάρουμε το πτυχίο μας στην Ελλάδα γιατί διαβάσαμε περιμένουμε 5-8 χρόνια για εναξη εδικότητας και οι άλλοι που δινουν δικατσα είναι βλάκες είνai?τι σημαινει κάνανε λάθος οι υπάλληλοι της νομαρχίας Αθηνών?Καποιος δεν πρέπει να διορθώσει το λάθος και ποιος θα τιμωρηθει ?Επιτέλους ας φανούνε λιγο υπευθυνοι kapioi.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

αυτο που λες δε γινεται πλεον.εγω τους ειπα οτι προτιμω να παρω στα χερια μου την αδεια και να παω εγω στον ισα ομως μου ειπαν οτι δε γινεται ετσι η διαδικασια!προς το παρον αναμενω στο ακουστικο μου μεχρι να βγει η αδεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμάν πια με αυτές τις μ@λ@κίες της νομαρχίας αθηνών.ρε παιδιά δεν αξίζει!δεν είναι κανένα εύσημο να βγάλετε την άδεια στην αθήνα.δοκιμάστε για παράδειγμα και σε καμμιά άλλη νομαρχία.Εγώ την έβγαλα στον πειραιά (εντάξει είμαι πειραιώτης αλλά αν κάναν τις ίδιες μ@λ@κίες θα είχα πάει αλλού) και πήρα στο χέρι την ίδια ώρα αριθμό πρωτοκόλλου με τον οποίο γράφτηκα στον ΙΣΠ και πρόλαβα την ίδια μέρα και έκανα αίτηση για αγροτικό (ήταν παρασκευή και τότε έπρεπε να έχεις κάνει αγροτικό για να δηλώσεις για ειδικότητα).και όλα αυτά την ίδια μέρα που ορκίστηκα!οπότε μη κολλάτε με τη νομαρχία αθηνών!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.