Jump to content

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


meldimtoi

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Παραιτήθηκα απο το γενικό μέρος της ειδικότητασ (Παθολογία) μετά από έναν χρόνο λόγω έναρξης μεταπτυχιακών σπουδων. 

Κάνοντας την αίτηση για επανεγγραφή στην λίστα του ίδιου νοσοκομείου για ολοκλήρωση των 8 μηνών που μου απομένουν, η υπάλληλοσ στην περιφέρεια με ενημέρωσε ότι θα χάσω την θέση μου στην Ρευματολογία (την οποία είχα υποβάλλει όταν ξεκινησα γενικό μέροσ) και ότι για να μην ακυρωθεί θα πρέπει να κάνω αίτηση για ολοκλήρωση του γενικού μέρους σε άλλο νοσοκομείο.

Γνωρίζει κανείς κάτι? Ηθελα οπωσδήποτε να ολοκληρώσω το γενικό μέρος στο ιδιο νοσοκομείο.

Βρήκα τον αντιστοιχο νόμο αλλα δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια πολλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, καλή χρονια και χρόνια πολλά!

Η αλήθεια είναι πως ισχύει αυτό που σου είπαν από την Περιφέρεια. Αν δηλώσεις ξανά το νοσοκομείο από το οποίο παραιτήθηκες για να ολοκληρώσεις το γενικό μέρος της ειδικότητας, τοτε χάνεις τη θεση σου στη λίστα για το ειδικό. Το ξέρω απο προσωπική εμπειρία γιατί σκεφτόμουν και γω να παραιτηθώ νωρίτερα από το γενικό μέρος και να γυρίσω αργότερα να το ολοκληρώσω  στο ιδιο νοσοκομείο. Όταν ρώτησα την Περιφέρεια Αττικής αν υπάρχουν κυρώσεις μου είπαν τα ίδια όπως σε σένα. Και ισχύει με βάση το ΦΕΚ που σου παραθέτω. Μόνο αν δηλώσεις άλλο νοσοκομείο δε χανεις τη θέση για Ρευματολογία. Ελπίζω να βοήθησαApofasi-tropo2018.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Αν μετά απο 8 μήνες παθολογία ( γενικό μέρος) παραιτηθείς  ( το νοσοκομείο δεν ανήκει σε αυτα που χαρακτηρίστηκαν ως άγονα) η θέση στο ειδικό μέρος παραμένει ως οχι, σωστα;

Και η δεύτερη ερώτηση που δεν μπορώ να απαντήσω μέσω τοτ ΦΕΚ οσο κ αν το διαβασα, αν έχω κάνει 8 μήνες παθολογία κ εχω παραιτηθεί κ εχω δηλώσει ειδικό μέρος ( πχ ρευματολογια) κ θέλω να αλλάξω το ειδικό μερος ( πχ αιματολογια), μπορώ να κάνω αλλαγή στο ειδικο μέρος χωρίς να ειμαι σε θέση παθολογίας - και να μην το εχω ολοκληρώσει- ???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

@Pumpkin pie μπορείς να αλλάξεις το κύριο στάδιο ειδικότητας μόνο αν ξεκινήσεις άγονο αγροτικό ή διοριστείς εκ νέου για το γενικό κομμάτι της ειδικότητας. Αν έχεις παραιτηθεί δεν μπορείς να αλλάξεις το κύριο στάδιο της ειδικότητας(όσο δεν εργάζεσαι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

@ortho96 αν για παράδειγμα έχεις δηλώσει ειδικότητα που χρειάζεται ένα χρόνο παθολογίας και έχεις ξεκινήσει τον χρόνο αυτό μπορείς να αλλάξεις σε ειδικότητα που θέλει 2 χρόνια (πχ ρευματολογια) και να πάρει παράταση ο ένας χρόνος που είχες διοριστεί αρχικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Akis_Mpa αυτό δεν το γνωρίζω δυστυχώς...Καλύτερα να απευθυνθείς με τηλέφωνο ή email  στο τμήμα ειδικοτήτων της περιφέρειας στην οποία υπάγεται το νοσοκομείο που εργάζεσαι ή θα εργαστείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
On 22/8/2022 at 3:26 ΜΜ, Akis_Mpa said:

@ortho96 αν για παράδειγμα έχεις δηλώσει ειδικότητα που χρειάζεται ένα χρόνο παθολογίας και έχεις ξεκινήσει τον χρόνο αυτό μπορείς να αλλάξεις σε ειδικότητα που θέλει 2 χρόνια (πχ ρευματολογια) και να πάρει παράταση ο ένας χρόνος που είχες διοριστεί αρχικά;

Καλησπέρα! Μήπως βρήκες απάντηση στο ερώτημα σου; Είμαι στην ίδια θέση με εσένα αυτή την περίοδο και δε γνωρίζω εάν μπορώ να συνεχίσω την Παθολογία που κάνω τώρα (1 έτος γενικό μέρος για Καρδιολογία) ή αν πρέπει να παραιτηθώ και να δηλώσω εκ νέου γενικό μέρος για δύο χρόνια (Ογκολογία).Στο τηλέφωνο μου από τη διεύθυνση υγείας μου είπαν πως πρέπει να παραιτηθώ και να δηλώσω αλλού. Ωστόσο σήμερα βρήκα ένα ΦΕΚ που αναφέρει πως μπορείς να κάνεις αίτηση για συνέχιση της ειδικότητας στο νοσοκομέιο που ήδη είσαι τοποθετημένος για το προκαταρτικό στάδιο εφόσον το ίδρυμα αυτό είναι αναγνωρισμένο για το χρόνο ειδίκευσης που επιθυμείς. Επισυνάπτω το ΦΕΚ (άρθρο 6 παράγραφος 4 η δική μας περίπτωση). 

635919941837123894 (1).pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι . Αν παραιτηθώ από το γενικό μέρος (παθολογία )της ειδικότητας 2 φορές , από το ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι θα διαγραφεί η αίτηση μου για το ειδικό μέρος . Ωστοσο , την αίτηση μου για το ειδικό μέρος την έκανα πριν ξεκινήσω Παθολογία επειδή έκανα άγονο αγροτικό . Τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση ;

Ευχαριστω !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.