Jump to content

ΡΕΠΟ... ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ


whoami

Recommended Posts

Καλησπέρα, τελείωσα φέτος και ετοιμάζομαι να μπω Χειρουργική σε νοσοκομείο της Δυτικής Αττικής. Ενημερώθηκα από άλλο ειδικευόμενο πρόσφατα διορισμένο στο νοσοκομείο, ότι τα ρεπό ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Όταν τον ρώτησα τί φάση (δεδομένου ότι πολλοί γνωστοί μου σε επαρχιακά νοσοκομεία που ήδη έχουν διοριστεί παίρνουν κανονικά ρεπό) μου απάντησε ότι κανένα νοσοκομείο της Αττικής δε δίνει ρεπό στη ΓΧ, ειδικά τώρα με τον κοβιντ. 
Ισχύει αυτό; Όπως ξέρω είναι παράνομο. Πώς μπορεί κάποιος να το διεκδικήσει; Γιατί είναι όλοι τόσο κότες και λένε απλά ναι;;;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 λεπτά πριν, whoami said:

Καλησπέρα, τελείωσα φέτος και ετοιμάζομαι να μπω Χειρουργική σε νοσοκομείο της Δυτικής Αττικής. Ενημερώθηκα από άλλο ειδικευόμενο πρόσφατα διορισμένο στο νοσοκομείο, ότι τα ρεπό ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Όταν τον ρώτησα τί φάση (δεδομένου ότι πολλοί γνωστοί μου σε επαρχιακά νοσοκομεία που ήδη έχουν διοριστεί παίρνουν κανονικά ρεπό) μου απάντησε ότι κανένα νοσοκομείο της Αττικής δε δίνει ρεπό στη ΓΧ, ειδικά τώρα με τον κοβιντ. 
Ισχύει αυτό; Όπως ξέρω είναι παράνομο. Πώς μπορεί κάποιος να το διεκδικήσει; Γιατί είναι όλοι τόσο κότες και λένε απλά ναι;;;

 

Άκουσε συνάδελφε.Επειδή είσαι λογικά νέος και το αίμα κοχλάζει μια συμβουλή...Επειδή έχω περάσει και εγώ από τη φάση σου τόσο στο αγροτικό όσο και στην ειδικότητα.

Το μόνο που θα επιτύχεις, με τον τρόπο σκέψης που μου δείχνεις ότι έχεις, θα είναι να χαλάσεις το μυαλό σου,να συγχυστείς και πίστεψέ με, δε θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω.Πριν απο σένα, έχουν ασχοληθεί εκατοντάδες συνάδελφοι με αυτά τα θέματα(ένας απο αυτούς κ εγώ) και το μόνο που καταφέραμε είναι να μη κοιμόμαστε τα βράδια από τα νεύρα.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχει ψηφισμένος νόμος για 12ωρη μαξ εργασία την ημέρα και 48ωρη μαξ την εβδομάδα.Όπως βλέπεις,δεν εφαρμόζεται κανένας νόμος σε αυτή την αστεία χώρα.

Οπότε, συμβιβάσου με την πραγματικότητα και μη κάθεσαι να ψάξεις νόμους,άρθρα και ανακοινώσεις της ΟΕΝΓΕ. Ύπάρχει και άλλη επιλογή βέβαια να φύγεις εξωτερικό.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχει αποφασισει οτι θα κανεις ενα μικρο κομματι εκει, και το υπολοιπο αλλου, ισως να αξιζει να το κυνηγησεις.

Αν θες να κανεις ολη την ειδικοτητα εκει, θα εχεις μεγαλο προβλημα γιατι δε θα σου δινουν χειρουργεια (που μπορει βεβαια να μην στα δινουν ουτως ή αλλως).

Για αυτο προσπαθουμε να μαθουμε τις συνθηκες πριν παμε (εδω βεβαια εμπλεκονται και οι ηδη ειδικευομενοι που προσπαθουν πολλες φορες να κανουν το μαυρο ασπρο στα λεγομενα τους, προκειμενου να ερθεις και εσυ για να βγαινει η λαντζα, οι εφημεριες).

Οπως ειπε και ο συναδελφος απο πανω, αν σε παιρνει και μπορεις, κοιτα προς τα εξω. Εδω υπαρχει ενα αθλιο συστημα εκπαιδευσης, σαπιο απο πανω μεχρι κατω. Σε πολλα κρατη εξω θα δεις 40αρηδες διευθυντες, εδω 40 χρονων δεν εχουν διοριστει επιμελητες ακομη, δυσκολα θα δεις εξω 60αρηδες ξεπατωμενους διευθυντες να καθονται στο σβερκο των υπολοιπων για τα χρηματα. Το φακελακι δημιουργει τεραστια στρεβλωση, και ειναι μια κατασταση παγιωμενη που δεν εχει αλλαξει εδω και 40+ χρονια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν εννοεις το κρατικο Νικαιας,το ρεπο που δε θα παιρνεις ειναι το μικροτερο απ τα προβληματα που θα χεις εκει.

Μια ματια στον αριθμο των διαγραφων(παραιτησεις) απο τη λιστα τα τελευταια χρονια θα σε πεισει.

Ανεξαρτητα απο τη Νικαια ,η γενικη χειρουργικη σε καμια χωρα του κοσμου δεν ειναι χαλαρη.

Εγω εκανα ΓΧ σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας και ρεπο δεν παιρναμε ποτε,και εκτος απο τις 7 εφημεριες

βγαζαμε και αλλα  2-3 απληρωτα ον κολ το μηνα πληροφοριακα.

 

Τωρα αν εσυ εισαι μαγκας και οχι "κοτα" και πεις εγω παιρνω τα ρεπο μου

θα βρεθεις πολυ αμεσα αντιμετωπος με ειδικους και ειδικευομενους που θα καλυπτουν τις βαρδιες σου

και προφανως εκτος καθε χειρουργειου μεγαλυτερου απο ραμματα σε πακιστανο 3 η ωρα το πρωι στα επειγοντα.

Εκτος αν εισαι περαστικος για πλαστικη,ωρλ κλπ οπότε δε σε ενδιαφερει και τοσο ο τομεας εκπαιδευση στη ΓΧ.

Σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να δηλωσεις νοσοκομειο που δεν εχει τραυμα στυλ παμακαριστο,ελπις κλπ.

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.