Jump to content

Χρειάζομαι συμβουλές.


Christaras90

Recommended Posts

Θα ειμαι συντομος και περιεκτικος να μην κουρασω. Δεν ειμαι εγω γιατρος αλλα η κοπελα μου ειναι. 

Κάνει ειδικότητα σε νοσοκομείο περιφερειας (δε θελω να πω ποιο) και εχει δηλωσει θεση για Καρδιολογια αλλα τωρα ειναι 2 μηνες πριν το τελος της χρονιάς της παθολογιας που χρειαζεται για Καρδιολογια.

Η κατασταση που μου παρουσιαζει για τη δουλεια που κανει ειναι τραγική. Εκτελει χρέη γιατρου-τραυματιοφορεα-γραμματεας-σεκιουριτα-νοσηλευτριας. Οι εφημεριες ειναι απαραδεκτες. Στους ειδικευομενους απλα φορτωνουν ολα τα καθηκοντα. Κανει πραγματα που κανονικα δεν κανουν ποτε γιατροι. Κουραζεται παρα πολυ και ψυχολογικα και φυσιολογικα και σημερα μου ειπε πως ειναι δυστυχισμενη και θελει να παραιτηθει και να επιστρεψει στην πολη της και να επιλεξει καποια αλλη ειδικοτητα που να ειναι πιο ευκολη (ανεφερε γενικη ιατρικη και δερματολογια) και αργοτερα να μην ξανατραβηξει τα ιδια που τραβαει τωρα.

Δεν ξερω τι να κανω και τι να πω γιατι δεν γνωριζω απο ιατρικες ειδικοτητες και απο ιατρικη γενικοτερα. Σε 2 μηνες τελειωνει αυτο το παθολογικο κομματι και ξεκιναει καρδιολογια αλλα μου λέει οτι στο νοσοκομειο που ειναι παλι χαλια θα περναει. Στην πολη της καρδιολογια απλα δεν υπαρχει θεση για 2 χρονια ακομα. Εσεις τι θα της προτεινατε; 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επιλογή της ειδικότητας είναι προσωπική υπόθεση. Μπορεί να κάνει καρδιολογία σε κάποια άλλη πόλη, μπορεί να μπει σε αναμονή 2 χρόνια και να κάνει κάτι άλλο στο ενδιάμεσο (πχ επί θητεία αγροτικό), μπορεί να επιλέξει άλλη ειδικότητα αν νιώθει πως θα είναι καλύτερα  τόσο μεσοπρόθεσμα όσο και μακροπρόθεσμα. Ας τελειώσει τους 2 μήνες και ας πάρει μία άδεια και να το σκεφτεί με ηρεμία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δερματολογία έχει 8-10 χρόνια αναμονή.

Γενική ιατρική καλή επιλογή,αλλά να μην τρέφει αυταπάτες ότι στην ειδικότητα θα είναι χαλαρή.

Πλέον όλοι καλύπτουν τρύπες απ το καράβι(ΕΣΥ) που βουλιάζει, στο δρόμο χωρίς επιστροφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To θελω μια ειδικοτητα να ειναι χαλαρη η επομενη 4ετια-5ετια ειναι εκτος τοπου κ χρονου.

Το βασικο ειναι με τι θελει να ασχοληθει τα επομενα 35 χρονια,οχι τα επομενα 5.

Σχεδον καμια ειδικοτητα πλεον δεν ειναι χαλαρη σε καιρο πανδημιας ετσι κ αλλιως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην παίρνει αποφάσεις ενω θερμώ. Γενικά η εργασία στο ΕΣΥ ειναι γαλέρα, συχνά και για ειδικούς.

Ας κοιτάξει τι της αρέσει και μόνο, μιας κι αυτό θα κάνει τα επόμενα 35 χρόνια.

Η ΓΙ δεν έχει ιδιαίτερη αποδοχή στην Ελλάδα δυστυχώς, θεωρείσαι σαν ένα είδος παλιού αγροτικού.

Δερματολογία αν μπορεί να αντέξει την αναμονή (αν κι αυτή την εποχή με το COVIDονομοσχέδιο μπορει να ξεκινήσει άμεσα ειδικότητα και να "γράψει" κάποιους μήνες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

51 λεπτά πριν, kopritis said:

Μην παίρνει αποφάσεις ενω θερμώ. Γενικά η εργασία στο ΕΣΥ ειναι γαλέρα, συχνά και για ειδικούς.

Ας κοιτάξει τι της αρέσει και μόνο, μιας κι αυτό θα κάνει τα επόμενα 35 χρόνια.

Η ΓΙ δεν έχει ιδιαίτερη αποδοχή στην Ελλάδα δυστυχώς, θεωρείσαι σαν ένα είδος παλιού αγροτικού.

Δερματολογία αν μπορεί να αντέξει την αναμονή (αν κι αυτή την εποχή με το COVIDονομοσχέδιο μπορει να ξεκινήσει άμεσα ειδικότητα και να "γράψει" κάποιους μήνες)

Καλησπέρα. Το νομοσχέδιο αυτό τι λεει ακριβως για την έναρξη της ειδικοτητας; Γιατί προσωπικά έχω ενημερωθεί οτι για να ξεκινησεις με σύμβαση COVID θα πρέπει ή να εισαι υπο διορισμό ή να έχεις δηλώσει για ειδικοτητα πριν τον Δεκέμβριο του 2020. Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.