Jump to content

Βεβαίωση Προυπηρεσίας σε προκυρήξεις. Λάθος στοιχεία στον ΕΦΚΑ!


Inside

Recommended Posts

Έχοντας τελειώσει την ειδικότητα πλέον, κοιτούσα κάποιες προκυρήξεις.

Ζητάνε βεβαίωση προυπηρεσίας που να αποδεικνύεται απο τον ασφαλιστικό φορέα. Αυτό αφορά και εμάς που ουσιαστικά ήμαστε μισθωτοι γιατροι του ΕΣΥ;

Μπαίνοντας στον ΕΦΚΑ, στη βεβαίωση προυπηρεσίας που παράγεται αυτόματα, όλα τα στοιχεία οσον αφορά τη προυπηρεσία μου είναι λάθος και ελλειπη. 

Λείπει το Αγροτικό, μεγάλο μέρος της ειδικότητας και μου λέει οτι έχω εργασθεί σύνολο μόνο 240 μέρες!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;! Χρησιμοποιήσα το email επικοινωνίας τους, αλλά δεν απάντησαν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα της ενημερωσης του εργασιακου σου ιστορικου στον ΕΦΚΑ  καλως ασχολεισαι να το λυσεις, αλλα δεν επηρεαζει τη συμμετοχη σου σε προκηρυξεις του ΕΣΥ εφοσον δεν ασκησες ποτε ελευθερο επαγγελμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 λεπτά πριν, iceman said:

Το θεμα της ενημερωσης του εργασιακου σου ιστορικου στον ΕΦΚΑ  καλως ασχολεισαι να το λυσεις, αλλα δεν επηρεαζει τη συμμετοχη σου σε προκηρυξεις του ΕΣΥ εφοσον δεν ασκησες ποτε ελευθερο επαγγελμα.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε προκυρήξεις στον ιδιωτικό φορέα, ή στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα, παρατηρώ πως ζητάνε βεβαίωση. Δεν ξέρω αμα τους αρκεί και εκεί η προσκόμιση απλά των βεβαίωσεων των π.χ. Νοσοκομείων. Έχεις γνώση επ'αυτόυ;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παρόλο που το νήμα είναι σχετικά παλιό, ωστόσο, όλα βαίνουν " σαν να μην πέρασε μια ημέρα " . Και επειδή πλησιάζουνε εκλογές, συγκεκριμένα σε 1 (μία) εβδομάδα από τώρα, θεωρώ ότι καλό είναι " να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουνε οι νεότεροι " σε τι μπουρδέλο ζούμε. Να το θυμάστε αυτό όταν ρίχνετε το χέρι σας να επιλέξετε ανάμεσα στα διάφορα σούργελα, γιατί πλειοψηφικά ο Έλληνας έχει το βίτσιο να του αρέσει να τον μουντζώνουν και μετά να λέει και ευχαριστώ, ή να τον φτύνουνε και να νομίζει ότι βρέχει.

On 26/10/2021 at 11:04 ΠΜ, Inside said:

Έχοντας τελειώσει την ειδικότητα πλέον, κοιτούσα κάποιες προκυρήξεις.

Ζητάνε βεβαίωση προυπηρεσίας που να αποδεικνύεται απο τον ασφαλιστικό φορέα. Αυτό αφορά και εμάς που ουσιαστικά ήμαστε μισθωτοι γιατροι του ΕΣΥ;

Μπαίνοντας στον ΕΦΚΑ, στη βεβαίωση προυπηρεσίας που παράγεται αυτόματα, όλα τα στοιχεία οσον αφορά τη προυπηρεσία μου είναι λάθος και ελλειπη. 

Λείπει το Αγροτικό, μεγάλο μέρος της ειδικότητας και μου λέει οτι έχω εργασθεί σύνολο μόνο 240 μέρες!

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;! Χρησιμοποιήσα το email επικοινωνίας τους, αλλά δεν απάντησαν ποτέ.

Ο ΕΦΚΑ "κατάπιε" 32 χρόνια εργασιακού βίου

ΠΗΓΗ: OPEN TV [Link Video]

On 26/10/2021 at 12:06 ΜΜ, iceman said:

Το θεμα της ενημερωσης του εργασιακου σου ιστορικου στον ΕΦΚΑ  καλως ασχολεισαι να το λυσεις, αλλα δεν επηρεαζει τη συμμετοχη σου σε προκηρυξεις του ΕΣΥ εφοσον δεν ασκησες ποτε ελευθερο επαγγελμα.

Το πρόβλημα το έχω αναλύσει και σε άλλο σχετικό τόπικ, το: " Τι απέγινε στο τμήμα μητρώου του ΤΣΑΥ επιτέλους ; " Και δεν ξέρω πόσοι ακριβώς το έχετε συνειδητοποιήσει, αλλά αυτή τη στιγμή ενδέχεται ΟΛΟΙ οι ιατροί που ξεκινήσαμε ασφάλιση στο πρώην ΤΣΑΥ να έχουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον δημοσιογράφο της εκπομπής:

Η συγκεκριμένη εφαρμογή του ΕΦΚΑ, δηλαδή η " Βεβαίωση προϋπηρεσίας για ΑΣΕΠ " , δεν μπορεί να εμφανίσει και εξαφανίζει κάθε νοσοκομειακή υπηρεσία (και σίγουρα δεν εμφανίζει καθόλου την υπηρεσία υπαίθρου) για την περίοδο πριν (και ενδεχομένως και μέσα) από περίπου το χρονικό διάστημα 01/01/2017 έως και 31/12/2018 (και σίγουρα δεν εμφανίζει δεδομένα νοσοκομειακής προϋπηρεσίας πριν από τις 31/12/2016, ημερομηνία όπου έγινε και η τελευταία καταχώρηση του ασφαλιστικού μας ιστορικού στο Σύστημα Άτλας, καθώς από 01/01/2017 έγινε η έναρξη των ηλεκτρονικών συστημάτων του ΕΦΚΑ).

Παρόλο που όλα τα εν λόγω στοιχεία προϋπηρεσίας, που αφορούν στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο πρίν από τις 31/12/2016, που λείπουν εμφανίζονται πλήρως στο Σύστημα Άτλας και εν μέρει και στην καρτέλα " Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης " , ωστόσο, ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ, ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ, ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ που εκδίδεται ηλεκτρονικά μέσα από το site του e - ΕΦΚΑ !!

Εξ' όσων έχω καταλάβει, αυτό συμβαίνει γιατί οι διάφορες εφαρμογές του ΕΦΚΑ αντλούν δεδομένα από εντελώς διαφορετικές πηγές και σίγουρα δεν ενσωματώσανε πλήρως όλα τα δεδομένα των ασφαλιστικών εισφορών από το πρώην ΤΣΑΥ. Εξ' ου και με όσους συναδέλφους έχω μιλήσει, ουδείς έχει περασμένα δεδομένα εισφορών ή προϋπηρεσίας από την Υπηρεσία Υπαίθρου προ, και ενδεχομένως και εντός, της περιόδου 01/01/2017 -> 31/12/2018. Παρά τις συνεχείς μου επικοινωνίες, για μήνες, προκειμένου να βγάλω άκρη για το πώς δύνανται να διορθωθούν τα αρχεία των ηλεκτρονικών εφαρμογών (γιατί αυτοσχέδιες βεβαιώσεις, σε όσους έχουνε ελλειπή στοιχεία, ασφαλιστικού ιστορικού δύνανται να δοθούν αυτοσχέδια από τους υπαλλήλους των εκάστοτε παραρτημάτων του ΕΦΚΑ) ορισμένων εξ' υμών του πρώην ΤΣΑΥ, δεν πήρα καμία σαφή απάντηση, παρά μόνο αυτοσχέδιες βεβαιώσεις (και αυτές όχι πλήρεις). ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ και ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΜΠΑΧΑΛΟ !!!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Όσοι έχετε χρόνο, καλό είναι να παρακολουθήσετε το πώς ακριβώς πηγαίνει η πορεία έκδοσης των εκκρεμών συντάξεων αυτή τη στιγμή. Έτσι, περί ου διασκέδασης ο λόγος ...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Το μπάχαλο είναι απερίγραπτο. Ξεκίνησε και κακοστήθηκε με την πρώτη φορά φασιστερά και η κυβέρνηση των αρίστων το συνεχίζει ακάθεκτο. Καλά μυαλά και στις υγείες μας την επόμενη Κυριακή.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.