Jump to content

Ειδικότητα στο εξωτερικό ;


kwstis

Recommended Posts

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για κάποιον να κάνει την ειδικότητά του στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα; Δηλαδή ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά του καθενός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ γενικη ερωτηση 

εξωτερικο που ? ποια ειδικοτητα ? με σκοπο να γυρισεις ? αν ναι ποτε ? 

καλυτερη εκπαιδευση θα λαβεις στο πανεπιστημιακο στα ιωαννινα σε σχεση με το πιο μικρο χωριο της ελβετιας ...

ο μισθος πανω κατω στα ιδια ειναι σε σχεση με το κοστος ζωης 

εχουμε κλινικες με παγκοσμια φημη και κλινικες για κλαματα 

τι επιπεδο εχεις ?

μου θυμιζεις κατι εφημεριδες του 80 .... ενας αγγλος ιατρος προτεινει ... 

εξωτερικο ειναι και ζιμπαμπουε 

τι ετος εισαι ?  

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Αφροδίτη changed the title to Ειδικότητα στο εξωτερικό ;
On 15/9/2021 at 1:27 ΠΜ, moudou said:

πολυ γενικη ερωτηση 

εξωτερικο που ? ποια ειδικοτητα ? με σκοπο να γυρισεις ? αν ναι ποτε ? 

καλυτερη εκπαιδευση θα λαβεις στο πανεπιστημιακο στα ιωαννινα σε σχεση με το πιο μικρο χωριο της ελβετιας ...

ο μισθος πανω κατω στα ιδια ειναι σε σχεση με το κοστος ζωης 

εχουμε κλινικες με παγκοσμια φημη και κλινικες για κλαματα 

τι επιπεδο εχεις ?

μου θυμιζεις κατι εφημεριδες του 80 .... ενας αγγλος ιατρος προτεινει ... 

εξωτερικο ειναι και ζιμπαμπουε 

τι ετος εισαι ?  

 

 

Είμαι πρώτο έτος. Σκέφτομαι για Αμερική. Με ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική και αναλόγως με τις συνθήκες θα αποφασίσω το αν θα γυρίσω ή όχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεχρι να παρεις πτυχιο θα εχεις αλλαξει γνωμη 10 φορες , 

αν θες να κανεις καλο στον εαυτο σου μαθε γερμανικα και πηγαινε ελβετια 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, kwstis said:

Είμαι πρώτο έτος. Σκέφτομαι για Αμερική. Με ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική και αναλόγως με τις συνθήκες θα αποφασίσω το αν θα γυρίσω ή όχι

πρώτο έτος... τι λες τώρα..... όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μέχρι να τελειώσεις είναι πιθανό να αλλάξεις και να ξανά αλλάξεις γνώμη πολλές φορές. Καλό θα ήταν να δώσεις τα usmle ενώ είσαι στη σχολή, στο 4ο και 6ο έτος άσχετα με το τι θα κάνεις μετά. Μέχρι να τελειώσεις μπορεί να έχουν αλλάξει τόσα πολλά πράγματα που όποια απάντηση και να πάρεις τώρα δε θα έχει μεγάλο νόημα στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, kwstis said:

Είμαι πρώτο έτος. Σκέφτομαι για Αμερική. Με ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική και αναλόγως με τις συνθήκες θα αποφασίσω το αν θα γυρίσω ή όχι

Είσαι στο πρώτο έτος και σ ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική...Μάλιστα...Και τι ακριβώς γνωρίζεις απο τη συγκεκριμένη ειδικότητα?Η απάντηση έχω δει nip/tuck, botched, House, ευελπιστώ να μην είναι στις υποψήφιες επιλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, heydoc said:

Είσαι στο πρώτο έτος και σ ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική...Μάλιστα...Και τι ακριβώς γνωρίζεις απο τη συγκεκριμένη ειδικότητα?Η απάντηση έχω δει nip/tuck, botched, House, ευελπιστώ να μην είναι στις υποψήφιες επιλογές.

Το λιφτινγκ του ρώμα είναι στις επιλογές; :P

Έχω κάνει follow εναν γνωστο μου πλαστικό που ολο ανεβαζει stories με νήματα, υαλουρονικα, μποτοξ κτλ. Βγαζει καλά λεφτα αλλά δε μπορώ τόση ματαιοδοξία. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας, γνωριζετε την διαδικασια για να δηλωσω ειδικοτητα στην ελβετια/Ολλανδια; 

πιο συγκεκριμενα, ειμαι 5ο ετος, ενδιαφερομαι για ειδικοτητα σε μια απο αυτες τις χωρες αλλα δεν ξερω λεπτομερειες πχ:

-->Ποτε πρεπει  να στειλω μυνηματα στα αντιστοιχα νοσοκομεια. Υπαρχουν περιοδοι που κανουν προσληψεις ή στελνω οποτε θελω και ευελπιστω να με δεχτουν;

-->Πρεπει να το στειλω στον διευθυντη της κλινικης ή του νοσοκομειου; 

->Ποια ειναι τα κριτηρια που ζητανε;; (Βαθμος πτυχιου, σεμιναρια πρωτων βοηθειων, δημοσιευσεις, εθελοντισμος κ.α)

->Πρεπει να υπαρξει πρωτα καποια συνεννοηση με τον ιατρικο συλλογο της πολης μου ή το υπουργειο; 

Ευχαριστω παρα πολυ οποιον απαντησει!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα

για Ελβετία υπάρχει σχετικό νήμα όπου περιέχει τις απαντήσεις που ζητάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.