Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Εγω ειμαι Αγγλια, απο τον καιρο της Ιατρικης Σχολης και τωρα πια στην Ειδικευση.

Έκανες και τη σχολή πάνω; Με International Baccalaureate πήγες ή σε πήραν με GCSE;

(γιατί με GCSE A-levels μου είχαν πει απ'το Βρετανικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης πως ακόμα κι αν πιάσω τους βαθμούς θα με κόβαν στο interview)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος για ολες τις Ιατρικες Σχολες στην Αγγλια και σιγουρα η συνεντευξη δεν ηταν ο,τι πιο ευκολο. Αλλα δε νομιζω οτι ειναι σωστο να λενε οι αρμοδιες αρχες μην το δοκιμασεις γιατι θα κοπεις απο την αρχη, χωρις να ξερουν καν τις δυνατοτητες του καθενος. Δεν ειμασταν πολλοι Ελληνες στη σχολη αλλα σιγουρα μερικοι τα καταφερνανε καθε χρονο να παρουν καποιες (εστω και ελαχιστες) θεσεις. Εγω με Α Levels ηρθα- και ειχα παει σε λυκειο πριν ρωτησεις. Τωρα ομως κι αυτα μοιαζουν ποσο αρχαικα, αφου εχουν αλλαξει τοοοοσα με την Ευρωπαικη Ενωση και το γεγονος οτι οι θεσεις Ιατρικης στα περισσοτερα πανεπιστημια της Αγγλιας εχουν διπλασιαστει τα τελευταια χρονια. Οποταν τι να μιλαμε για πριν 10 χρονια;;;;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

prof.wizard και dream

δείτε το Post #131 στο ίδιο τόπικ

γράφω και την προσωπική μου εμπειρία που στο τσακ δεν κατάφερα να μπώ

Κι εγώ πέρσυ, με μόνο τους βαθμούς των πανελληνίων (18,156 και 17,9 απολυτήριο)

δεν με κάλεσαν σε 2 interview, με κάλεσαν σε άλλα 2, στο ένα από αυτά μπήκα σε λίστα αναμονής αν άνοιγε θέση, και στο άλλο με κόψανε γιατί έλεγα μαλακίες (ναι το κατάλαβα εκ των υστέρων).

Ε στο τέλος ξανάδωσα και βρέθηκα στα όμορφα γιάννενα :)

Τροποποιήθηκε από inliner42
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανες και τη σχολή πάνω; Με International Baccalaureate πήγες ή σε πήραν με GCSE;

(γιατί με GCSE A-levels μου είχαν πει απ'το Βρετανικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης πως ακόμα κι αν πιάσω τους βαθμούς θα με κόβαν στο interview)

Καλά είναι δυνατόν οι Άγγλοι να προτιμούν κάποιο σύστημα παραπάνω από κάτι δικό τους????

Έλεος.

Δεν ξέρω αν είναι τόσο άσχετοι στο Βρετανικό. αλλά με 3 A' στα Α-levels σε σωστά μαθήματα και μια καλή συνέντευξη πήγαινες όπου ήθελες πλην cambridge που ήθελε ή 5 A-levels ή καλύτερα τις δικές τους εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν μια καρακαριόλα υπεύθυνη τότε στο Βρετανικό Θεσσαλονίκης. Ίσως το πιο αγενές άτομο που έχω γνωρίσει ποτέ [σε ιδιωτική θέση].

Πάντως 3 Α στα GCSE δεν παίρνεις εύκολα. Κλάιν, εξάλλου το Imperial ζητούσε ΑΒΒ στις μέρες μου (1998). Κοινώς ήμουν χαζός που δε δοκίμασα γιατί μου άρεζε και το σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λάθος αυτό το κάνανε(με) πολλοί από 'τι φαίνεται.

Τα offer ήταν πάντοτε γύρω στο ΑΑΒ ή ΑΒΒ. Σε όλες τις σχολές συνήθως έμπαινες και με κάτι λιγότερο από ότι ήταν το αρχικό offer ..πλην ιατρικής όμως που καλό ήταν να το είχες και με το παραπάνω.

Μεγάλη σημασία έπαιζε και τι μαθήματα είχες πάρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα offer ήταν πάντοτε γύρω στο ΑΑΒ ή ΑΒΒ.

Μεγάλη σημασία έπαιζε και τι μαθήματα είχες πάρει.

Ναι τα ΑΒΒ και ΑΑΒ παίζουν ακόμα πολύ πάρα πολύ.

Επίσης μου είχανε πει ότι άμα έχεις τελειώσει σχολείο και κάνεις αίτηση σου ζητάνε 4 a-levels

Πάντως τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο λένε. Και εμένα στο σχολείο ο σύμβουλος με τον οποίο έκανες τις αιτήσεις μόνο που δεν με πέταξε από το γραφείο με τις κλοτσιές όταν του είπα τί θέλω να κάνω και ότι έχω μόνο βαθμούς πανελληνίων. Το ότ ι έφτασα μέχρι waiting list το χε θεωρήσει εξωπραγματικό.

Μαλακία που δεν πήγα αγγλία και δεν το είχα τρέξει για νωρίτερα, τουλάχιστον θα έκανα ειδικότητα σαν άνθρωπος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χημεία, Φυσική, Βιολογία

Αυτά για Ελλάδα.

Για εκεί το ένα (και καλύτερα τα δύο) μαθηματικά.

Το άλλο χημεία.

Αν ήθελες και 4ο ή έκανες ένα μαθηματικό..διάλεγες βιολογία ή φυσική με καλύτερο το δεύτερο.

@inliner42: ο σύμβουλος του σχολείου μου :P .. δεν ήταν και ότι καλύτερο, αλλά από την ξανθιά για αμερικάς he was a better person.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε εγώ βρίζω την τύχη μου που δεν ήμουν 2 χρόνια μικρότερος να έκανα το IB. Απ'το σχολείο μου [Αμερικάνικο Θεσσαλονίκης] ξέρω αρκετά άτομα που πήγαν Βρετανία μετά το 2000.

Οι Βρετανοί έχουν πολύ καλό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και η σιγουριά της ειδίκευσης θα ήταν ακόμα μία ευλογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά για Ελλάδα.

Για εκεί το ένα (και καλύτερα τα δύο) μαθηματικά.

Το άλλο χημεία.

Αν ήθελες και 4ο ή έκανες ένα μαθηματικό..διάλεγες βιολογία ή φυσική με καλύτερο το δεύτερο.

Ερμ. Είχα ενημερωθεί κι εγώ u know.

Το ξέρω για τα μαθηματικά, θα ήταν το 4ο μου. Για το Imperial μου ζητούσαν καλή χημεία το '98 πάντως. (δηλαδή το Α να ήταν εκεί, τα Β στ'άλλα δύο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εννοείς, σου ζητούσαν???

Ζητούσαν γενικά ή είχες κάνει αίτηση και σου έκαναν offer?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λέγαν στο prospectus ότι ζητούσαν τα παραπάνω (ΑΒΒ) με κατά προτίμηση Α στην Χημεία. Το θυμάμαι ακόμα το prospectus, μπορεί να το έχω κιόλας κάπου κρατημένο, ήταν η δεύτερη χρονιά που δούλευε η συνενωμένη ιατρική του Imperial με τ'άλλα ιδρύματα (Westminster, κλπ).

Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν 6ετής η σχολή με ΜΒ BS & BSc ως πτυχία. Σπάνιο για UK.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλακία που δεν πήγα αγγλία και δεν το είχα τρέξει για νωρίτερα, τουλάχιστον θα έκανα ειδικότητα σαν άνθρωπος...

Στην Αγγλία δεν έχουν ΕΑΑΚ όμως. Θα μιζέριαζες (κι εμείς στο τέλος) emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μουαχαχαχχαχαχαχααχ! Έγραψες lefkander! :D

Φαντάσου τροπή που θα είχαν πάρει τα πράγματα για τον inliner42, θα ήταν τώρα ένας φλεγματικός βασιλόφρων που θα μας τάραζε στο «Περί Ανέμων και Υδάτων» με σκανδαλώδεις ειδήσεις από tabloids... ξέρεις πού κατούρησε ο Κάρολος, που έφτυσε η Καμίλα και τα σχετικά! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
αλλά από την ξανθιά για αμερικάς he was a better person.

Δεν ξέρω αυτή στην 1η λυκείου που το έψαχνα πάντως αν και με είχε αποτρέψει στην αρχή, λόγω αμερικάνικης υπηκότητας (2ης μετά την ελληνική) μου φέρθηκε λίγο καλύτερα (ότι και καλά έχω παραπάνω ελπίδες). Η ιδέα της αμερικής εγκαταλήφθηκε από την αρχή για οικονομικούς λόγους και για το ότι οι γονείς μου είναι μεγάλοι σε ηληκία.

Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν 6ετής η σχολή με ΜΒ BS & BSc ως πτυχία. Σπάνιο για UK.

Και μέχρι πέρσυ ισχύε αυτό

Στην Αγγλία δεν έχουν ΕΑΑΚ όμως. Θα μιζέριαζες (κι εμείς στο τέλος) emiloveyou

Δεν πειράζει ρε έχει dissent respect αυτόνομους και πολλά άλλα... εκεί θα κολλήσουμε; :P:splaaaats: στον χώρο που βρίσκομε ιδεολογικά βρίσκομε από μαθητής.

Και ξαναλέω δεν είμαι ΕΑΑΚ. Δίκτυο είμαι γαμώτο μου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Οτι και να'σαι, στη Μακρονησο θα πας...  Μπουχαχα.

Τα κονσερβοκούτια δεν σκούριασαν ακόμα άλεξ... :P :P :D

(θυμίσου τον μελιγαλά :Ρ )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εχω μια απορια! :wacko:

Εαν τελειωσω ειδικοτητα χειρουργικης στην ιταλια και θελησω να δουλεψω σαν consultant στην αγγλια ξερει κανεις τι βηματα πρεπει να κανω για να αυξησω τις πιθανοτητες να με παρουν; Εχεται ακουσει παρομοια περιστατικα;

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω ορθοπαιδικη κανω!! :splaaaats:

Συγγνώμη, αλλά η ερώτηση είναι εύλογη: αφού είσαι ήδη στην ειδικότητα, γιατί θες να την αφήσεις? Ή αφορά το μετά?

Αλήθεια σε ποιά πόλη της Ιταλίας είσαι?

Δεν είναι εύκολο να μπείς, οπότε σίγουρα θα έτρεξες αρκετά πρίν... οπότε μια παραπάνω εξήγηση δε θα ήταν άσχημη.

Δε θέλω να βγώ ΟΤ, μα αξίζει τον κόπο να ακούσουμε την άποψή σου. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, αλλά η ερώτηση είναι εύλογη: αφού είσαι ήδη στην ειδικότητα, γιατί θες να την αφήσεις? Ή αφορά το μετά?

Αλήθεια σε ποιά πόλη της Ιταλίας είσαι?

Δεν είναι εύκολο να μπείς, οπότε σίγουρα θα έτρεξες αρκετά πρίν... οπότε μια παραπάνω εξήγηση δε θα ήταν άσχημη.

Δε θέλω να βγώ ΟΤ, μα αξίζει τον κόπο να ακούσουμε την άποψή σου.  :)

Εγω εχω σπουδασει ιατρικη στην padova και κανω ορθοπαιδικη στην ιδια πολη.

Παρολαυτα θα ηθελα να παω να δουλεψω στο μελλον σαν consultant στην αγγλια

και να παρω μια δευτερη ειδικοτητα στην νευρολογια. Για αυτο ρωτω την Λουκρητια που κανει ορθοπαιδικη στην αγγλια!! :splaaaats:

Και εσυ ιταλια σπουδασες; emgoal Αν ναι, που; emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To γράφει το προφίλ μου :P (κάτω από το avatar)

emthanx για την απάντησή σου, η Padova έχει πολύ καλή φήμη.

Ελπίζω να βρείς τις απαντήσεις που ψάχνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.