Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

μου αρκει το γεγονος οτι υπαρχει η ταση να ευνοοουνται οι αποφοιτοι των αγγλικων πανεπιστημιων ωστε να μπορεσουν να ολοκληρωσουν την ιατρικη τους εκπαιδευση emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ωστε να μπορεσουν να ολοκληρωσουν την ιατρικη τους εκπαιδευση  emthanx

Τί έγραψες εσύ... emarup

Τί έγραψε ο Κωνσταντίνος... emardown

...λόγω πολλές φορές παρόμοιας νοοτροπίας με τους συντοπίτες συναδέλφους τους αλλά και βαθειάς γνώσης του συστήματος. Είναι στο χέρι του καθενός Έλληνα να καλλιεργήσει αυτά τα χαρακτηριστικά με όποιον τρόπο μπορεί πριν εμφανιστεί στο interview....  :)

Όταν λέω εγώ ότι πρέπει να το «κόψεις» δε μ'ακούς... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέω εγώ ότι πρέπει να το «κόψεις» δε μ'ακούς... :rolleyes:

κι εγω σου ζητησα να βγαλεις την ταπα κυριε Καθηγητα πριν συνομιλησουμε αλλα δεν με ακους

edit: το συγκεκριμένο θέμα είναι αρκετά σοβαρό για όποιον το παρακολουθεί τώρα ή θελήσει να το διαβάσει στο μέλλον για να ενημερωθεί, οπότε οι ανοχές στις αντιμαχίες είναι εξαιρετικά περιορισμένες. Παρακαλώ όλους να το σεβαστείτε αναλόγως. KMD.

ps

κακως το εσβησες με αυτον τον τροπο και αφηνεις να φανει οτι ειπα και γω δεν ξερω ποια βαρυτατη φραση

κρινεις επιπολαια KMD αγνοωντας σε τι απαντω

εχω στειλει παντως report

απο μενα :antegeia:

Τροποποιήθηκε από marijuana
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν έλεγες καμιά βαρύτατη φράση θα είχε σβηστεί όλο το ποστ σου και δεν θα έγραφα μόνο αυτό που έγραψα.

επίσης δεν έχω κανένα report για post από εσένα, δεν ξέρω αν το έχει λάβει κανείς άλλος.

αν αγνοώ σε "τί απαντάς" τότε προφανώς απαντάς σε κάτι που αγνοούν και άλλοι και που τότε δεν έχει καμία μα καμία θέση σε αυτό το θρεντ.

αν ο προφΓουίζαρντ με το "κάνεις" αναφέρεται σε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από κάποια συμπεριφορά που σχολιάζει και κρίνει τότε δεν έχεις παρά να το πεις, να το καταλάβουμε και εμείς και να δράσουμε καταλλήλως.

το αν κρίνω επιπόλαια είναι η γνώμη σου και την σέβομαι, αλλά ούτε την συμμερίζομα, ούτε θα με κάνει να αλλάξω συμπεριφορά και τακτική.

από μένα καληνύχτα.

α, κατά τα άλλα παρακαλώ για άλλη μια φορά την κουβέντα να σταματήσει εδώ, ο,τιδήποτε άλλο θέλετε στείλτε ΠΜ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και λίγα λόγια για τα ονόματα των θέσεων:

-clinical observer: πηγαίνεις σε μια ιατρική ομάδα και παρακολουθείς τι κάνουν. Δεν έχεις δικαίωμα να εξετάσεις ασθενείς ή να δώσεις θεραπεία (δεν πληρώνεσαι, μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις).

-clinical attachment: πηγαίνεις σε μια ιατρική ομάδα, παρακολουθείς και έχεις τη δυνατότητα να εξετάσεις ασθενείς και να συμμετέχεις στη θεραπεία τους: μπορείς να γράφεις φάρμακα και να ζητάς εξετάσεις. Δηλαδή είναι σαν να δουλεύεις κανονικά χωρίς να πληρώνεσαι

-locum: αναπληρώνεις κάποιον που λείπει (αρρώστησε, παραιτήθηκε, έχει άδεια), πληρώνεσαι με την ώρα (αρκετά καλά)

-clinical fellow = Trust Doctor: μη εκπαιδευτική θέση, έχει τις ίδιες υποχρεώσεις με τον SHO

-SHO: εκπαιδευτική θέση

-PRHO = foundation year 1

-foundation year 2 = 1ος χρόνος SHO

Το clinical attachment είναι κάτι που γίνεται σε διάφορες βαθμίδες. i.e. υπάρχει και για το στάδιο που εμείς ενδιαφερόμαστε αλλά και για registar αλλά ακόμα και για consultant.

Το clinical attachment μπορεί να γίνει είτε σαν clinical observer είτε σαν honorary clinical assistant.

Απο εκεί και πέρα..

Οι θέσεις approved by the dean (οι οποίες είναι αυτές και μόνο αυτές που μετρούν για ειδικότητα) βρίσκονται κατά άμεση προτεραιότητα για τους απόφοιτους από UK. Δηλαδή για να μπορέσω εγώ να γίνω short listed σε μία θέση sho θα πρέπει πέρα από το πτυχίο μου να έχω:

a. induction courses

b. clin attach

c. κάποια locum

δ. κάποιο audit

και άμα θέλω καλό νοσοκομείο ... mrcp step 1.

Από την άλλη για το απόφοιτο από UK φτάνει το πτυχίο του και το prho.

Μετράει το που έχεις κάνει clinical attachment.. όπως και το ποιος σου υπογράφει το reference αλλά και τι γράφει για σένα.

Οι αιτήσεις για sho είναι πάρα πολλές πια. Η σωστότερη λύση είναι ένας χρόνος ειδικότητα στην Ελλάδα π.χ και μετά όλα είναι πιο απλά στο UK.

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανέναν θα δώσω ένα παράδειγμα:

Στο chelsea & westminster (νοσοκομείο του imperial στο Λονδίνο) πριν 3 μήνες άνοιξε μία θέση sho. Είχαν 850 αιτήσεις και αναγκάστηκαν λόγω του ανταγωνισμού να κόψουν από την τελική 5αδα του interview άτομα που είχαν περάσει και το mrcp step 2 και το paces. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα να δημοσιεύσουν την διαδικασία (έτσι έμαθα και εγώ).

Είναι βέβαια ακραίο το παράδειγμα, αλλά είναι γεγονός ότι τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ και ειδικά για τα παν/μιακά του Λονδίνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά θερμή παράκληση, όταν αναφέρουμε κάποιον όρο να τον εξηγούμε.....

το audit τι ακριβώς είναι και που το κάνουμε;

Και τι είναι τα induction courses?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης έχω να θέσω και τα εξής ζητήματα:

1. Στην Ελλάδα ως γνωστόν όταν ξεκινήσεις το γενικό κομμάτι, καταθέτεις τα χαρτιά για το ειδικό; Στην Αγγλία θα πρέπει πρώτα να κάνεις ένα χρόνο και μετά να κάνεις αίτηση στην Ελλάδα για αναγνώριση και ΟΤΑΝ θα σου αναγνωρίσουν ότι έκανες στο εξωτερικό, πας στη Νομαρχία για αίτηση για το ειδικό κομμάτι;

Θεωρώ πως αυτό είναι πολύ χρήσιμο να το γνωρίζουμε... Σχετικά με αυτό παραθέτω και τις εξής σκέψεις ερωτήματα:

2. Στην Ελλάδα αναγνωρίζουν ότι έκανες στην Αγγλία ως SHO ή τους αρκεί να δούλεψες ΕΜΜΙΣΘΑ και σε μη εκπαιδευτικές θέσεις;

3. Αν κάποιος κάνει π.χ. 6 μήνες γενική χειρουργική και 6 μήνες ορθοπαιδική υπάρχει περίπτωση να του αναγνωριστεί το γενικό κομμάτι ή θα πρέπει να έχει κάνει 1 χρόνο γενική χειρουργική;

ΣΑΡΑΝΤΟ, ως αρχόμενος μεγαλοδικηγόρος και ξάδερφος του Κούγια :D:D:D σε καλώ να μας διαφωτίσεις!!!!!!

ΥΓ. Το certification of good standing ή κάπως έτσι που ζητάνε πολλές ευρωπαικές χώρες για να σε αναγνωρίσουν και το οποίο το δίνει σύμφωνα με το site του General Medical Counsil το υπουργείο Υγείας στην Ελλάδα, πως το ζητάμε; Ή μήπως ουσιαστικά είναι το ποινικό μητρώο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το good standing ΔΕΝ δίνεται από το υπουργείο.Δίνεται από τον Ιατρικό Σύλλογο.Πας μετά στη νομαρχία στην Λ Αλεξάνδρας για την Αθήνα και κάνεις αίτηση για πιστοποιητικό πρακτικής άσκησης και βεβαίωση ότι μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα και δεν έχεις υποπέσει σε κάποιο νομικό παράπτωμα. μετά πας για σφραγίδα Χάγης στη νομαρχία στην Κηφισίας -για Αθήνα- και μετά στο μεταφραστικό του Υπ Εξωτερικών (Μοναστηράκι)

Θα πρέπει να ζητήσεις 2 good standing από τον ΙΣΑ γιατί το ένα θα χρειαστεί στη νομαρχία και το άλλο στο μεταφραστικό για να τους το στείλεις. Αυτά για Αγγλία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ, εγώ δεν χρειάστηκα σφραγίδα Χάγης για να το δεχτεί το GMC...

Δηλαδή για να βγάλεις το good standing πρέπει πρώτα να έχεις πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα, μετά να γραφτείς στον ΙΣΑ και μετά να το πάρεις... Ε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις γυρισα απο την Αγγλια οπου με ειχαν καλεσει για ενα interview σε θεση Trust doctor-SHO equivalent.

Tην θεση την πηρα. Και απο οτι καταλαβα, μαλλον απο τυχη.

Το Interview ηταν τελειως τυπικο. Κρατησε μονο 10 λεπτα. Μου ειπαν οτι ειχαν απο την αρχη σκοπο να με κρατησουν. Ηθελαν μια λευκη Ευρωπαια, αν ειναι δυνατον και ξανθια, με καποια προυπηρεσια και μου το ειπαν καταμουτρα!!!!

"Δεν ειμαστε ρατσιστες, αλλα εχει πηξει το ματι μας στη μαυριλα και στους ινδους!", μου ειπαν.

Ο πιο κουφος λογος που πηρα ποτε μια θεση....ever!!!!!!

Παιδια προσπαθητε. ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ποια η προϋπηρεσία που είχες και που ακριβώς έγινε κάτι τέτοιο γιατί εγώ θα τρελαθώ!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ποια η προϋπηρεσία που είχες και που ακριβώς έγινε κάτι τέτοιο γιατί εγώ θα τρελαθώ!!!

Η προυπηρεσια που εχω ειναι: τριμηνο, αγροτικο, 9 μηνες γενικη χειρουργικη και 2 χρονια ορθοπεδικη. Συνολο 4 χρονια.

Ειμαι και ξανθια.... :P

Αυτα εγιναν στο University Hospital of Coventry. :)

Σοβαρολογω! Και εγω τρελαθηκα! Ειχα ετοιμασει χαρτια επι χαρτιων για το τι θα πω στο interview, ειχα κανει προβες τι θα πω αν με ρωτησουν αυτο η αν με ρωτησουν το αλλο, ειχα μαζεψει πληροφοριες απο διαφορους που ειχαν παει Αγγλια κατα καιρους κτλ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΣΤΕΙΛΑΝΕ!!!!! :P

Ακομα προσπαθω να το πιστεψω... :blink:

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια, ελπίζω και στα δικά μου σε λίγο καιρό! Τα βάφω αν είναι ανάγκη και κόκκινα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ!!!!

Επιμονή, δουλεία και... λίγη τύχη θέλουν όλα στην ζωή.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από 'τι φαίνεται το greekmeds κάνει απόβαση σιγά-σιγά στο UK. Μήπως να ανεβάσουμε κανά site τύπου ... ukrelatedgreekmeds.com ??? :D

Για τον φίλο που ρώταγε παραπάνω:

Τα induction courses, είναι σεμινάρια επί πληρωμή που γίνονται σε πολλά μέρη στην αγγλία ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Σκοπός τους είναι το introduction to NHS για τους international doctors.

To audit, είναι εργασία που δίνεται μέσα από την κλινική.

Γενικότερα, σε όποιο στάδιο της ειδικότητας βρίσκεσαι στην Ελλάδα, εάν θέλεις να συνεχίσεις στο UK, θα υπάρξει ένα down regulation στην θέση που θα σου δώσουν (σε σχέση με αυτήν που αντιστοιχεί στα χρόνια της ειδικότητας που έχεις κάνει).

Κατά τα άλλα,

ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ, καλή αρχή!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup όχι άμα θεωρείς εαυτό receptor θέσης, γνώσης, σκλαβιάς κ.λ.π.. :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ι don't talk England very best, but it's getting bester and bester with the weather. :D

Μπράβο Λουκρητία! Άντε και στα δικά μας. Ίσα που έχω κρυφές ελπίδες ότι το καινούργιο σύστημα με το foundation θα μας ευνοήσει μακροπρόθεσμα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βέβαια η ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ δεν έχει σχέση με το foundation καθώς έχει 3 χρόνια ειδικότητας στην πλάτη.. αλλά καλύτερα να μην σου βάζω δύσκολα.

Γενικά: Επειδή έχει πολύ κίνηση το συγκεκριμένο θέμα, και υπάρχουν παιδιά που με ρωτάνε και βασίζονται στο να παίρνουν μια ιδέα του τι παίζει για uk από εδώ.. κάνω παράκληση να γράφονται πράγματα που είμαστε σχετικά σίγουροι και όχι συμπεράσματα που βγάζουμε χωρίς αντικειμενικότητα με αποτέλεσμα την παραπληροφόρηση.

Αυτά και επανερχόμαστε.

To foundation, αρχίζει πρώτη φορά να εφαρμόζεται από τον Αύγουστο του 2005. Προοδευτικά όλο και περισσότερες εκπαιδευτικές θέσεις θα περνούν υπό το καθεστώς του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έγινε μια παρεξήγηση. Εξαιτίας μου. Έκανα το λάθος να βάλω την επιτυχία της Λουκρητίας με το foundation στην ίδια παράγραφο, οπότε δείχνει σα να είναι συνδεδεμένα.

Προς Θεού δεν είναι, απλά εγώ τρέφω ελπίδες (και μιλάω αποκλειστικά για τη δικιά μου περίπτωση, το δικό μου CV, και τα βήματα που εγώ θα κάνω μετά το πτυχίο) για το νέο σύστημα καθώς όσο διάβασα το PDF και το portal του νέου συστήματος το βρήκα λογικό και καλύτερο απ'τις εξαμηνιαίες SHO αναθέσεις.

BTW. Κάτι για να βάλουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις: το ότι πήραν τη Λουκρητία για ανορθόδοξους λόγους (επειδή ήταν... λευκή ξανθιά) θα πρέπει εν τέλει να μας ανησυχεί. Ιδιαίτερα αν σκεφτείτε ότι οι SHO θέσεις δεν είναι καν θέσεις ειδικότητας με τη στενή σημασία της λέξης (για Βρετανία). Αν πήραν την Λουκρητία με 4 έτη προϋπηρεσία στην πλάτη από «κωλοφαρδία» τότε οι υπόλοιποι που ευελπιστούν να φύγουν έξω απλά έχοντας το αγροτικό έχουν πολύ κουπί να τραβήξουν...

Σκεφτείτε το. :unsure:

Τελικά παντού τα ίδια σκατά: Βρετανία, Γερμανία, Σουηδία. Έχουν δυσκολέψει τα πάντα.

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πήραν την Λουκρητία με 4 έτη προϋπηρεσία στην πλάτη από «κωλοφαρδία» τότε οι υπόλοιποι που ευελπιστούν να φύγουν έξω απλά έχοντας το αγροτικό έχουν πολύ κουπί να τραβήξουν...

Σκεφτείτε το. :unsure:

Τελικά παντού τα ίδια σκατά: Βρετανία, Γερμανία, Σουηδία. Έχουν δυσκολέψει τα πάντα.

αφου συγχαρω και εγω τη λουκρητια ( emthumbupemrockon ) θα πω οτι μου φαινειται λιγακι "τρελο" να της εδωσαν τη θεση ΜΟΝΟ επειδη ειναι ξανθια ευρωπαια.. :unsure:

τι να πω, αν τετοια ειναι τα κρητηρια του NHS... -_-

παντως σιγουρα εχουν δυσκολεψει τα πραγματα.

το ότι πήραν τη Λουκρητία για ανορθόδοξους λόγους (επειδή ήταν... λευκή ξανθιά) θα πρέπει εν τέλει να μας ανησυχεί. Ιδιαίτερα αν σκεφτείτε ότι οι SHO θέσεις δεν είναι καν θέσεις ειδικότητας με τη στενή σημασία της λέξης (για Βρετανία).

θα συμφωνησω μαζι σου φιλε γουιζαρντ, δηλαδη για τι αξιοκρατια μιλαμε? emconfused

μηπως στο βιογραφικο θα πρεπει να προσθετουμε τη φραση "ειμαι προθυμος/η για αλλαγη χρωματος κωμης? :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε εγώ τις λέξεις της Λουκρητίας χρησιμοποίησα. Έτσι όπως τα βάζεις με bold όμως με κάνεις να φαίνομαι σα να τα λέω από κακία. :huh:

Εννοείται ότι δεν την πήραν μόνο γιατί ήταν λευκή, απλά πριν ανοίξουμε τις σαμπάνιες θυμηθείτε ότι έκανε 4 χρόνια προϋπηρεσία ήδη (1 αγροτικό, 1 γενική χειρουργική, 2 ορθοπαιδική) που δεν είναι λίγο. Στο κάτω κάτω SHO θέση είναι, όχι SpR να πεις ότι αποκαταστάθηκε!

Εδώ καλά καλά με τις αναμονές Ελλάδα ούτε το Γενικό τμήμα δεν μπορούμε να κάνουμε σε λογικούς χρόνους. :(

Και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα: όχι πώς πας έξω, αλλά πώς αποκτάς την προϋπηρεσία να πας έξω!!

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λουκρητία Συγχρητήρια!!!Καλή Σταδιοδρομία στας Ευρώπας :)

Αν και η αιτιολόγηση της πρόσληψής σου μας ...σόκαρε λίγο, παρ' όλ' αυτά μπορούμε να δούμε και το θετικό της υπόθεσης, ότι έχουμε ... πέραση εμείς τα ελληνάκια (ειδικά αν ξενοφέρνουμε και... λίγο :) ) σε σχέση με τους ασιάτες που κατακλύζουν τη Γηραιά Αλβιόνα....

Εγώ το έχω πει ότι πάνω πάνω στο βιογραφικό μας πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε πράγματα του στυλ:

1.Κάνω λάντζα χωρίς να παραπονιέμαι....

2.Είμαι στα πόδια γρήγορος....

3.Υπόσχομαι να έρχομαι πάντα περιποιημένος και να μην γίνω ποτέ σπαστικός....

και άλλα τέτοια :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.