Jump to content

Έχετε αυτοκίνητο;;;


Roadrunner

Εχετε αυτοκίνητο;  

155 members have voted

  1. 1. Εχετε αυτοκίνητο;

    • ΝΑΙ
      99
    • ΟΧΙ
      18
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ :P
      38


Recommended Posts

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει? Φέρτο σε μένα να του αλλάξω τα φώτα κ να δεις μετά πώς θα θέλει σέρβις :-))))

Χαίρομαι B) αλλά ... αν επιτρέπεται πόσα χλμ είναι περίπου το ''σχεδόν'' ? :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μέσα στο μήνα μπορεί να χρησιμοποιήσω το πολύ 2 φορές το αυτοκίνητο. Κυρίως για να μεταφέρω πράγματα ή για νυχτερινή έξοδο. Κατα κύριο λόγο χρησιμοποιώ τα μ.μ.μ. κ είμαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεαραιδουλίνι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια!!! Τα γερμανικά μπορεί να έχουν καλή παθητική κ ενεργιτι΄κή ασφάλεια αλλά βγαίνουν ζημιάρικα. Εξάλλου έχεις κάνει πολύ λίγα χιλιόμετρα για να μπορεις κρίνεις. Πάντως ότι δεν σου βγάζει πρόβληματα είναι πάρα πάρα πολύ καλό κ μακάρι να θέλει μόνο λάδια. Τί χρώμα είναι το γκόλφάκι σου? Πάντως γκόλφ με 1400κ.εκ. μηχανή είναι σκέτη κηδεία. Ειδικά με αιρ κοντίσιον είναι άστα να πάνε. Απο 1600κ.ε. το συζητάμε. Είναι πολύ βαριά αυτοκίνητα.

συμφωνω εν μερει μαζι σου ..ναι εχω κανει λιγα χιλιομετρα αλλα μπορω να εχω αποψη μονο απο την προσωπικη μου εμπειρια :blink:

Δεν θα θελει μονο λαδια ..απο οσο εχω ακουσει ..στο μεγαλο service πρεπει να αλλαξουν και φιλτρα και καποια αλλα πραγματα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη :splats:

Οσο για το χρωμα ..ειναι ασημι ....ξερω ξερω τι θα πεις ...."εχει γεμισει ο τοπος ασημι golfakia" :rolleyes:

το προτιμησα απο αλλα σκουρα χρωματα,1ον γιατι δεν φαινεται τοσο πολυ η σκονη ...που σημαινει οτι μπορεις να το κυκλοφορεις περισσοτερες μερες απλυτο και να μην γινεσαι ρεζιλι emcolgate

και 2ον δεν φαινονται τοσο πολυ τυχον γρατζουνιες πραγμα που σημαινει οτι δεν χρειαζεται να το τρεχεις καθε τρεις και λιγο στο βαφειο emjump !!!!

το μονο προβλημα οσον αφορα το χρωμα ειναι με τους προφυλακτηρες ..οι οποιοι ειναι επισης στο χρωμα του αμαξωματος ....και αν εχουν γρατζουνια η' αλλο χτυπημα ...θελουν βαψιμο :angry: ...εχουν μαθει να παρκαρουν και να ξεπαρκαρουν πισω απο το golfaki μου καποιοι ηλιθιοι και μου αφησαν σημαδια ..

ολα ομως εδω θα πληρωθουν emripembomb

Με το air condition ισως να υπαρχει προβλημα αλλα με το climatronic που εχω εγω ..no prob emstar:)

ΑΑΑΑ κατι που ξεχασα να σχολιασω πανω σε αυτα που ειπες....

ναι ειναι αργο το 1400 αλλα σταθερο ...οσο για το βαρυ ...προτιμω βαρυ και αργο ..απο ελαφρυ και γρηγορο ..που σε πεταει στις στροφες και μπορει να απογειωθει ...αν πιασεις μεγαλες ταχυτητες emsuperman:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε καλά δεν πρόκειται να απογειωθεί κ το ελαφρύ σε μεγάλες ταχύτητες. Γι'αυτό υπάρχουν τα αμορτισέρ. Απλά μου τη σπάει η VW που με 10.000 ευρώ παιρνεις αυτοκίνητο με 50 άλογα(τόσο δεν έχει το 1000άρι πόλο?). Ήμαρτον. Βλέπω του αδερφού μου το Πόλο. Σε πιάνει η καρδιά σου στις προσπεράσεις! Λές τώρα θα με βγάλει να τον περάσω!

Πάντως δεν είναι να έχεις ακριβό αυτοκίνητο εκτός γκαράζ. Δεν προσέχουν καθόλου στα παρκαρίσματα ρε γμτ. Κυρίως οι γυναίκες κάνουν βλακείες χωρίς να θέλω σας πικάρω. Άντε καλοτάξιδο κ με το καλό να το τουρμπισεις. Έχω μπεί στο GTI golf και τα είδα όλα. Ήταν κ μετα 150 άλογα μόνο. Έμεινα μ@λ@κ@ς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

thanks aggelos !αν και με μικρη καθυστερηση απαντω στο ποστ σοu :P

γυναικα και εγω αλλα θα συμφωνησω μαζι σου και στο σχολιο που εκανες για τις γυναικες οδηγους ...οι περισσοτερες ειναι απιστευτες ..οδηγουν κολλημενες στο τιμονι (με τον φοβο μην τους φυγει ? :o ) και πηγαινουν φοβισμενες και χωρις αντανακλαστικα !!! :wacko:

εχω βρισει απειρες γυναικες οδηγους :angry:

αλλα τελικα ..οι αντρες ειναι αυτοι που ευθυνονται για τα περισσοτερα ατυχηματα ..και μαλιστα για τα θανατηφορα :(

οδηγοι προσοχη ...το αυτοκινητο απο μονο του ειναι "κινητο φερετρο " ..μην παιζουμε με τις ζωες μας ..για λιγα δευτερολεπτα μαγκιας η' για να φτασουμε 5 λεπτα νωριτερα στον προορισμο μας !!

Πηγαινω αργα γιατι βιαζομαι ;)emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινω αργα γιατι βιαζομαι ;)emgoal

Μα πόσο αργά πια βιάζεσαι...;;;!!! Άμα βιάζεσαι τόσο πολύ, πιάσε τη δεξιά λωρίδα κι άσε τον υπόλοιπο δρόμο για μάς τούς... ράθυμους :lol:

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σχετικο / ασχετο. ποσες φορες εχετε δει να τρακαρουν 2 γυναικες μεταξυ τους ?

τι γινεται βρε κοριτσια, με τηλεπαθεια επικοινωνειτε ? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι για τις ανάγκες του αγροτικού, αγόρασα ένα γκρι Seat Ibiza Stylance 1400cc 5θ 101hp.Είναι ωραίο αμάξι και ότι πρέπει για τις μετακινήσεις μου εδώ στα χωριά που καλύπτω, αλλά και για βόλτες... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αχχχχχχχ αυτή η VW και το Polo της. Με άφησε στην αττική οδό απο "αναμμένη¨μηχανή. Όλο κάτι θα χαλάσει σε αυτό το αυτοκίνητο. Πολύ πολύ ζημιάρικο έχει βγεί. Κ δεν το ζορίζω ρε γμτ. Κ το θέμα είναι ότι το επιβεβαιώνουν όλοι ότι η VW έχει σταματήσει να βγάζει αξιόπιστους κινητήρες. Κ όλα αυτά απο χαλασμένο θερμοστάτη του ψυγείου. Ολόκληρη εταιρεία δεν μπορεί να φτιάξει ένα θερμοστάτη να μην χαλάει. Νεραϊδούλα, έχεις Express Service? :-))))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεραστιος μυθος τα αξιοπιστα γερμανικα αυτοκινητα...Η ΑDAC,η μεγαλυτερη λεσχη αυτοκινητιστων στη Γερμανια,βγαζει τα γερμανικα ζημιαρικα επι σειρα ετων...Τα πιο αξιοπιστα ειναι τογιοτα,νισαν,μαζντα,χοντα...τα περισσοτερα γιαπωνεζικα δηλ...και προσφατη ερευνα του AUTO TRITI,εβγαλε και τα χιουνται πολυ καλα...ασε που τα γερμανικα εχουν και πανακριβη συντηρηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Τεραστιος μυθος τα αξιοπιστα γερμανικα αυτοκινητα...Η ΑDAC,η μεγαλυτερη λεσχη αυτοκινητιστων στη Γερμανια,βγαζει τα γερμανικα ζημιαρικα επι σειρα ετων...Τα πιο αξιοπιστα ειναι τογιοτα,νισαν,μαζντα,χοντα...τα περισσοτερα γιαπωνεζικα δηλ...και προσφατη ερευνα του AUTO TRITI,εβγαλε και τα χιουνται πολυ καλα...ασε που τα γερμανικα εχουν και πανακριβη συντηρηση...

Όλα σωστά αλλά μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσο έχουν τα ανταλλακτικά στα Mazda ή ακόμα περισσότερο στα Honda. Μπορεί αυτά τα αυτοκίνητα να έχουν λίγο πιο χαμηλές τιμές πώλησης, αλλά δυστυχώς έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά... πολύ πιο ακριβά από τα αντίστοιχα γερμανικά... γιατί μόνο όμοια πράγματα μπορείς να συγκρίνεις...

Τίποτα δεν είναι τυχαίο... είναι η πολιτική της κάθε εταιρίας... επίσης τα γερμανικά ανέκαθεν είχαν προβλήματα με τα ηλεκτρικά και ακόμα περισσότερο με τα ηλεκτρονικά τους...

Ως αξιόπιστα όμως την ΄φήμη την έχουν άλλα... δες SAAB, Volvo...

όσο για τα ιταλικά ας τα αφήσουμε... εκεί έχουμε και μηχανικά και ηλεκτρικά προβλήματα... ωραίους κινητήρες αλλά πολύστροφους και με πολλά προβλήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ναι,δε διαφωνω οτι τα μαζντα,χοντα,μιτσουμπισι εχουν ακριβα ανταλλακτικα και σερβις,αλλα ειναι μακραν πιο αξιοπιστα απο τα γερμανικα(τα μιτσουμπισι καπως χειροτερα,με τα οικονομικα προβληματα της εταιρειας και το σκανδαλο με τις ανακλησεις που δεν εγιναν).Μαλιστα ουτε φθηνα ειναι,ειδικα τα χοντα,που ειναι πανακριβα,,αλλα η αξιοπιστια τους ειναι παροιμιωδης!

Εγω προσωπικα θεωρω τα τογιοτα ανωτερα ολων,καθως οι τιμες των ανταλλακτικων και των σερβις συγκρινονται μονο με τα χιουνται,ενω ειναι τα πιο αξιοπιστα του κοσμου!Αλλα,δυστυχως,οι τιμες τους εχουν αρχισει να παιρνουν την ανιουσα...Ενα γιαρις 1300αρι με ΟΛΟΥΣ τους αεροσακους,οπως εγω θεωρω οτι πρεπει να εχει,15000 ΕΥΡΩ???Δηλαδη το νεο κορολα ποσο θα κανει?Απο 20000 ευρω το 1400αρι???Επισης τα νισαν εχω σε εκτιμηση...Καλες τιμες,αξιοπιστια,φθηνη συντηρηση,αλλα καμια φορα τα αμαξια της ειναι καλυτερα στην οψη παρα στο περιεχομενο...τεσπα...

Παντως και τα Σααμπ,Βολβο δε θυμαμαι να τα ειχα δει καπου καλυτερα σε αξιοπιστια απο τα γερμανικα...Και αυτα βγαζουν πολλα προβληματα,πραγμα απαραδεκτο αν σκεφτει κανεις σε τι κοινο απευθυνονται...Για αυτο οι αμερικανοι σε αυτη την κατηγορια αγοραζουν Λεξους και ησυχαζουν :P !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλάχιστον συμφωνούμε όλοι ότι πέρα απο τις επιδόσεις κ την εμφάνιση ενός αυτοκινήτου, αυτό που μετράει είναι η αξιοπιστία. Αν δεν σε έχει αφήσει το αμάξι σου σε κωλοσημείο δεν μπορείς να εκτιμήσεις την αξία ενός απροβλημάτιστου αυτοκινήτου. Το πρώτο μου αυτοκίνητο θα είναι σίγουρα γιαπωνέζος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

B)B)B)

Ford μια ζωή emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα είναι το αυτοκίνητο με ονοματεπώνυμο και ας λέτε ό,τι θέτε:

ALFA ROMEO 147 :wub:

(ΚΟΚΚΙΝΟ Η' ΜΑΥΡΟ)

Τροποποιήθηκε από Spider
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά μια βοήθεια: πως διαλέγουμε τι λάστιχα να βάλουμε στο αυτοκίνητό μας όταν έρ8ει η ώρα να αλλάξουμε? Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες ... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα δυστυχως δε γνωριζω πολλα απο λαστιχα...αλλα σε γενικες γραμμες προσπαθησε να διατηρησεις τις διαστασεις που προτεινει το βιβλιο του κατασκευαστη...ουτε μεγαλυτερα ουτε μικροτερα...βεβαια αν το αμαξι σου ειναι βασικη εκδοση μοντελου,ειναι πολυ πιθανο να εχει λαστιχα της πλακας,τοσο σε διαστασεις οσο και ποιοτητα...πολλα απο αυτα δεν κυκλοφορουν ουτε επισημα στο εμποριο...Ας πουμε εγω εχω το Τογιοτα Κορολα του 2000 1.4 Base,που μου το εδωσαν με κατι λαστιχα 165/70/14 :wacko: (165mm χιλιοστα πλατος πελματος,70% πλαινο ελαστικου/πελμα δηλ.οσο μικροτερος ο λογος τοσο πιο χαμηλοπροφιλο και πιο σπορ το λαστιχο,14 η διαμετρος σε ιντσες)...

Και με τις ιντσες δεν μπορεις να κανεις τιποτε,γιατι εξαρταται απο τη ζαντα που εχει το αμαξι...Τις αλλες διαστασεις ομως μπορεις να τις παλεψεις...Βεβαια δεν μπορει καποιος να πει με σιγουρια,αν δεν ξερει για τι αμαξι μιλαμε...ειναι μινι?σουπερ μινι?μικρομεσαιο?Τα 165/70/14 ας πουμε ειναι απαραδεκτα για αμαξι 100 ιππων,οπως το δικο μου...Για αυτο προσφατα του εβαλα 185/60/14,που ειναι μια χαρα για μενα...και αν ειχα ζαντες 15αρες ακομη καλυτερα...Αν μας πεις τι αμαξι εχεις ισως μπορουμε να πουμε πιο συγκεκριμενα...Οσον αφορα τον τυπο του ελαστικου,προσεχε μη σου φορτωσουν τιποτε ακριβα βροχινα...παρε μη εξειδικευμενα,μια και μιλαμε για Ελλαδα και οχι για Αγγλια,οπου βρεχει συνεχεια...Και οσο για τη μαρκα τι να πω...παρε καμιας γνωστης,αν και αυτα διαφερουν αρκετα μεταξυ τους...δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις για το τι παιζει...δε νομιζω ομως καποια λαστιχα γνωστης εταιρειας θα ειναι για πεταμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια βοήθεια: πως διαλέγουμε τι λάστιχα να βάλουμε στο αυτοκίνητό μας όταν έρ8ει η ώρα να αλλάξουμε? Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες ... emhelp

Καταρχήν πρέπει να μας πεις μοντέλο, διάσταση ζάντας και τη χρήση που κάνεις στο αυτοκίνητο (δλδ το ζορίζεις;;). Επιπλέον τι λάστιχα φοράς τώρα; Διαστάσεις;; (πχ μια κοινή διάσταση είναι 195/50/15, το λέει πάνω στο λάστιχο).

Άμα σκέφτεσαι κάποιο συγκεκριμένο λάστιχο πέστο, ίσως να πιάσεις λαβράκι!!

Γενικά πρέπει επίσης να προσέξεις την ημερομηνία κατασκευής (το λέει στο πλαϊνό με τη μορφή 45/2005, δλδ 45η βδομάδα του 2005) και τη χώρα κατασκευής γιατί κυκλοφορούν διάφορα... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω την πίκρα μου

έχω ένα σμαρτάκι που το λατρεύω και το πήρα με τρελές οικονομίες που έκανα!

πάω σε ένα κατ΄΄αστημα με αξεσουάρ να το ομορφύνω λίγο και ρωτάω:

"Για smart τι έχετε;"

ο΄πτε γυρνά ο τύπος με ύφος και μου λέει

"Το κατάστημα για παπάκια είναι το δίπλα........."

Σνιφ σνιφ

Να πω την πίκρα μου

έχω ένα σμαρτάκι που το λατρεύω και το πήρα με τρελές οικονομίες που έκανα!

πάω σε ένα κατ΄΄αστημα με αξεσουάρ να το ομορφύνω λίγο και ρωτάω:

"Για smart τι έχετε;"

ο΄πτε γυρνά ο τύπος με ύφος και μου λέει

"Το κατάστημα για παπάκια είναι το δίπλα........."

Σνιφ σνιφ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω την πίκρα μου

έχω ένα σμαρτάκι που το λατρεύω και το πήρα με τρελές οικονομίες που έκανα!

πάω σε ένα κατ΄΄αστημα με αξεσουάρ να το ομορφύνω λίγο και ρωτάω:

"Για smart τι έχετε;"

ο΄πτε γυρνά ο τύπος με ύφος και μου λέει

"Το κατάστημα για παπάκια είναι το δίπλα........."

Σνιφ σνιφ

Έπρεπε να το βάλεις στις "Ατάκες"!!! :P

Πάντως εγώ γενικά με αυτά τα αξεσουάρ δε συμφωνώ... Οι μαγαζάτορες αυτοί βγάζουν τρελό κέρδος πουλώντας ουσιαστικά αέρα.. Άμα έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψιν (για να ομορφύνεις το αυτοκίνητο, όπως λες) δες, μάθε και μετά πήγαινε και πάρε το αντίστοιχο απ' το praktiker, lidl κλπ. Σ' αυτά τα πράγματα (για μικροπράγματα λέμε πάντα πχ καλύματα καθισμάτων, πατάκια κλπ) διαφορά στην ποιότητα δεν υπάρχει... Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω πέρα φυμέ τζάμια πήγα να του βάλω και μου ζήτησαν 180 ευρώ.

Ώπα βρε παιδιά πόση επιφάνεια σε τζάμια μπορεί αν έχει το καημένο ή επιδή είναι σμαρτ βαράνε όλοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.