Jump to content

Νεκροτομος


Sotirios01

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία και ευτυχία για όλο τον κόσμο. Βρήκα το site σας μέσω του google και θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε μια ειδικότητα όπου με ενδιαφέρει αρκετά . Καταρχάς ονομάζομαι Σωτήρης είμαι 30 ετών και είμαι κάτοικος Αθηνών. Αυτήν την στιγμή δουλεύω σαν ιδ. Υπαλ και είμαι κατοχος 3 πτυχίων, άκυρα όμως με την ιατρική . Υπάρχει και μια βεβαίωση γνώσεων πρώτων βοηθειών που το έχω βγάλει από τον Ε.Ε.Σ και αρκετές γνώσεις τραυματιολογιας μιας και μου άρεσε και έκανα διάφορα σεμιναρια . Μου άρεσε από μικρός να ασχοληθώ γενικά με το θέμα της νοσηλευτικής αλλά δεν υπήρχαν διαθέσιμες θέσεις όταν τον αποφάσισα και έτσι πήρα άλλη ειδικότητα αναγκαστικά από τα ΕΠΑ.Λ. Διαβάζω ότι τώρα τελευταία υπάρχει αρκετή έλλειψη σε ειδικότητες νεκροτομων . Θα μπρούσα να πω ότι θα μπορούσα να κάνω αυτό το επάγγελμα μιας και είναι σχετικά κοντά σε αυτό που ήθελα να σπουδάσω από μικρός . Ξέρω πολύ καλά ότι θέλει αρκετό στομάχι και αντοχή για να το κάνεις μιας και δεν βλέπεις κάτι φυσιολογικό εκεί. Έχω υπηρετήσει 6 χρόνια στο Πυροσβεστικό Σώμα σαν εθελοντής οπότε έχω κάποια πείρα από τροχαία που κάναμε απεγκλωβισμούς οπότε ξέρω τι θα συναντήσω . Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι τι κάνουν ακριβώς αυτοί οι άνθρωποι, τα καθήκοντά τους , που ανήκουν γιατί βλέπω ότι λένε κάτι για το υπουργείο δικαιοσύνης κτλ  . Τι παίζει από οικονομικό και γενικές πληροφορίες διότι δεν βρίσκω απόλυτος καμία πληροφορία στο internet. Ένα άρθρο μόνο που βρήκα έλεγε ότι θέλει απολυτήριο Γυμνασίου και αρκετό καλό στομάχι ... Αν είναι κάποιος όπου είναι γνώστης αυτού του αντικειμένου θα το εκτιμούσα πολύ να μου δώσει τα φώτα του . Σας ευχαριστώ πολύ όλους και περιμένω νέα σας...

Τροποποιήθηκε από Sotirios01
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για το post . Ξέρετε αν εμείς δραστηριoποιουμαστε εντως των ιατροδικαστικών χωρων μόνο η είμαστε και εκτός ? Δλδ να κάνουμε παραλαβες από σπίτια, τροχαία κτλ ?  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 Στην Ιατρική Αθηνών η Καθηγήτρια (Ιατροδικαστικής) είναι η κυρία Σπηλιοπούλου. Είναι πολύ συζητήσιμος άνθρωπος και πιστεύω θα άξιζε να μιλήσεις μαζι της, και ενδεχομένως να σου επιτρέψει να παρακολουθήσεις μία νεκροτομή στο Γουδί, γιατί καλή η θεωρία....αλλά όντως δεν κάνουν όλοι γι'αυτήν τη δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει αρκετά καλά πράγματα για την συγκεκριμένη καθηγήτρια και βλέπω ότι είναι αρκετά κοντά στους μαθητές της και το αγαπάει αυτό που κάνει . Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω μαζί της και μακάρι να την δω και από κοντά . Καλά να τα βλέπεις από το internet αλλά αν το ζεις πραγματικά από κοντά είναι τελειως διαφορετικό. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να με βοηθήσει και να μου λύσει τις απορίες για το κομμάτι που είναι το εργασιακό ( ωράρια, μισθός, για ποιο λόγο ανήκουμε στο Υπ.Δικ και όχι Υγείας κτλ ) . Όσο αναφορά τα του νεκροτομείου και τα καθήκοντά μας είμαι σίγουρος θα μου τα πει όλα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, Sotirios01 said:

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να με βοηθήσει και να μου λύσει τις απορίες για το κομμάτι που είναι το εργασιακό ( ωράρια, μισθός, για ποιο λόγο ανήκουμε στο Υπ.Δικ και όχι Υγείας κτλ ) .

 Ο ιατρός Ιατροδικαστής υπηρετεί με τις (Ιατρικές) γνώσεις του τη Νομική επιστήμη. Η όλη του δουλειά έχει ως σκοπό την απόδοση Δικαιοσύνης. Είναι φυσικά γιατρός, αλλά και ιατροΔΙΚΑΣΤΗΣ. Εφόσον ο άνθρωπος έχει "φύγει" πια από τη ζωή, δεν τίθεται πια θέμα Υγείας, μόνο νομικών ευθυνών. Ακόμη και στην περίπτωση Ιατροδικαστικής διερεύνησης κακοποίησης, βιασμού, κλπ, που το θύμα είναι εν ζωή, ο Ιατροδικαστής δεν ασχολείται με τη θεραπεία/υγεία. Πόσο μάλλον οι νεκροτόμοι που είναι τεχνικοί...

 Το θέμα πάντως του αν μπορεί κανείς πράγματι να περάσει τον εργασιακό του βίο σε ένα τέτοιο περιβάλλον, είναι και το πιο ουσιαστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ tzortzis95 σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Τώρα είναι απόλυτο λογικό γιατί ανήκουν στο Δικαιοσύνης. Υπάρχουν όμως αρκετά πράγματα που θέλω να διασταυρώσω ακόμη σε σχέση με το θέμα αυτό μιας και τα συγκεκριμένο επάγγελμα είναι δύσκολο και δυσεύρετο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι πληροφορίες που βρήκα λέει ότι οι νεκροτομοι είναι και σαβανωτες και μετά την όλη διαδικασία είναι μέσα στα καθήκοντά τους να τους ντύνουν, να κάνουν αν τύχει παραλαβές νεκρών από το σημείο του συμβάντος κτλ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύουν κάτι τέτοιες πληροφορίες. Να σημειώσω πως ρωτάω ενημερωτικά ώστε να ξέρω τι ισχύει πραγματικά και τι όχι . Σας παραθέτω και το site http://www.mamatsio.gr/nosileftiki-ypiresia/380-voithitiko-prosopiko.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν νομιζω οτι ξερει κανεις μας τοσες πολλες λεπτομεριες , και αν σκεφτεις οτι οι ιατροδικαστες στην ελλαδα ειναι μια χουφτα ανθρωποι , οι πιθανοτητες να το δουν εδω και να σου απαντησουν ειναι ελαχιστες . 

πηγαινε σε ενα νοσοκομειο και ρωτησε στα νεκροτομεια τι και πως , δεν θα αρνηθει κανεις να σου απαντησει .

ισως καποιοι σε αφησουν να δεις και την διαδικασια η οποια θελει γερο στομαχι και στραβο διαφραγμα για ευνοητους λογους .

καποιοι δεν το αντεχουν , παντως οι καθηγητες μου εμπεναν μεσα χωρις μασκα , τραβαγαν και τζουρες μαλμπορω  , ετρωγαν και πατατακια παραλληλα .

ολα ειναι θεμα συνηθειας 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είπα και παραπάνω ρωτάω ενημερωτικά ώστε να ξέρω τι ισχύει και τι όχι μιας και δεν έχω άμεση σχέση με τον χώρο υγείας όπως έχετε εσείς. Είναι ένας συγκεκριμένος χώρος όπου δεν μπορείς να μάθεις εύκολα πληροφορίες και έτσι θέλω να διασταυρώσω τι ισχύει και τι όχι σε περίπτωση που ασχολειθω με αυτό το επάγγελμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι και να σου πουμε θα ειναι ή λαθος ή ελλειπες .

αν σε ενδιαφερει μην κολωνεις και πανε σε ενα νοσοκομειο και ρωτα τι παιζει .

ολοι ειναι προθημοι να βοηθησουν καποιον που ειναι στα χαμενα ειτε ειναι φοιτητης ειτε ιατρος ειτε παραιατρικα κλπ .

καλη τυχη 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για όλο το θέμα ... Απλά πήρα το θάρρος να γράψω εδώ μιας και είδα ότι είναι χώρος Ιατρών και υπέθεσα ότι θα έχετε περισσότερες γνώσεις ... Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι, θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες αν και έχω κάνει ήδη προσπάθεια με την κ.χαρα οπότε περιμένω νέα της !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να προσθεσω σε κατι που ειπε ο συναδελφος πανω 

η μεγαλη πλειοψηφεια των περιστατικων που θα δεις δεν αφορουν εγκληματα 

αλλα αιφνιδιους θανατους η καρκινους με σκοπο να καταγραφει ενα οικογενειακο ιστορικο με σκοπο να προστατευσουμε τα παιδια του θανοντος . 

πχ πατερας με αιφνιδια καρδιακη ανακοπη στα 35 του και 1 παιδι .

το παιδι θα πρεπει να προσεξει παρα πολυ και απο μικρη ηλικια πχ για τυχον αρρυθμιες 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι σε μια Ιατροδικαστική Υπηρεσία βλέπεις τα πάντα απλα η μεγαλύτερη πλειοψηφία όπως ειπες είναι αιφνίδιοι θάνατοι .. Όπως και να έχει είναι ένα κρύο επάγγελμα που θέλει ψυχολογική αντοχή και γερά στομάχια. Να υποθέσω πως όλα τα νοσοκομεία έχουν νεκροτομεία και κάνουν νεκροψίες - νεκροτομες η μόνο στις Ι.Υ Αθηνών και Πειραιώς γίνονται ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, moudou said:

και να προσθεσω σε κατι που ειπε ο συναδελφος πανω 

η μεγαλη πλειοψηφεια των περιστατικων που θα δεις δεν αφορουν εγκληματα 

αλλα αιφνιδιους θανατους η καρκινους με σκοπο να καταγραφει ενα οικογενειακο ιστορικο με σκοπο να προστατευσουμε τα παιδια του θανοντος . 

πχ πατερας με αιφνιδια καρδιακη ανακοπη στα 35 του και 1 παιδι .

το παιδι θα πρεπει να προσεξει παρα πολυ και απο μικρη ηλικια πχ για τυχον αρρυθμιες 

 

  Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν γίνονται Ιατροδικαστικές πράξεις αν δεν υπάρχει υποψία ποινικών ευθυνών, ιατρικής αμέλειας, κλπ, λόγω της σθεναρής άρνησης των συγγενών. Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια χώρα "Ελλάς ελλήνων χριστιανών" όπου πολίτες αρνούνται να εμβολιαστούν για να μην "τσιπαριστούν" με το "666".

 Φίλε Σωτήρημπορείς να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις κατευθείαν με τους τεχνίτες νεκροτομείου της Σχολής τηλεφωνικά.

Ιατροδικαστική ΕΚΠΑ λοιπό προσωπικό:

Τεχνίτες Νεκροτομείου
Δημήτριος Μουρλάς
Τηλ. 210-7462409
Μάριος Μουρλάς
Τηλ. 210-7462409

Διεύθυνση εργαστηρίου-επικοινωνία:

Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας
Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ
Μ. Ασίας 75 Γουδή, Τ.Κ. 11527, Αθήνα
Επικοινωνία
E-mail: ForMedTox[at]med.uoa[dot]gr
Τηλ. Γραμματείας Εργαστηρίου: 210-7462406, 210-7462354

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου tzortzis95. Σήμερα κιόλας θα έρθω σε επικοινωνία μαζί τους. Οπότε θα ηρεμήσετε και εσείς λίγο 😁. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Η <<δικιά μας>> Καθηγήτρια Χ. Σπηλιοπούλου και ο σημαντικός της ρόλος στη διαλεύκανση των "Γλυκών νερών".

Η Ιατροδικαστής είδε τις ανακρίβειες.

Απέκλεισε το σενάριο του 33χρονου πιλότου περί δίωρης λιποθυμίας η ιατροδικαστής της υπόθεσης. Πώς ερμήνευσε τις ενδείξεις του smartwatch και των καρδιακών παλμών.
Τις αντιρρήσεις της για τα όσα επικαλέστηκε ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος στους αστυνομικούς σχετικά με την υποτιθέμενη ληστεία στο σπίτι του ζευγαριού στα Γλυκά Νερά , έκανε γνωστές από την αρχή η ιατροδικαστής Χ. Σπηλιοπούλου.

Τί αποκαλύπτει η Ιατροδικαστική έκθεση.

Όπως αναφέρει στην κατάθεση της στους αστυνομικούς η ιατροδικαστής, ο θάνατος της 20χρονης επήλθε στο διάστημα από τις 4:05 έως τις 4:11 οπότε και καταγράφηκε απότομη αύξηση των καρδιακών παλμών. Μερικά λεπτά νωρίτερα, συγκεκριμένα στις 3:58 οι καρδιακοί παλμοί της Καρολάιν δηλώνουν ένα άτομο που κοιμάται. Στην κατάθεση της η ιατροδικαστής αναφέρει ότι όταν βρέθηκε στον τόπο του εγκλήματος και είδε το ρολόι που φορούσε το θύμα το πήρε ώστε να προστατευθεί και να μεταφερθεί για αξιολόγηση στα εγκληματολογικά εργαστήρια.

Για όσους από εμάς θα ακολουθήσουν Ιατροδικαστική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, tzortzis95 said:

Η <<δικιά μας>> Καθηγήτρια Χ. Σπηλιοπούλου

  Εξαιρετική επιστήμονας και πολύ καλός άνθρωπος.... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/6/2021 at 5:58 ΠΜ, tzortzis95 said:

Η <<δικιά μας>> Καθηγήτρια Χ. Σπηλιοπούλου και ο σημαντικός της ρόλος στη διαλεύκανση των "Γλυκών νερών".

Η Ιατροδικαστής είδε τις ανακρίβειες.

Απέκλεισε το σενάριο του 33χρονου πιλότου περί δίωρης λιποθυμίας η ιατροδικαστής της υπόθεσης. Πώς ερμήνευσε τις ενδείξεις του smartwatch και των καρδιακών παλμών.
Τις αντιρρήσεις της για τα όσα επικαλέστηκε ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος στους αστυνομικούς σχετικά με την υποτιθέμενη ληστεία στο σπίτι του ζευγαριού στα Γλυκά Νερά , έκανε γνωστές από την αρχή η ιατροδικαστής Χ. Σπηλιοπούλου.

Τί αποκαλύπτει η Ιατροδικαστική έκθεση.

Όπως αναφέρει στην κατάθεση της στους αστυνομικούς η ιατροδικαστής, ο θάνατος της 20χρονης επήλθε στο διάστημα από τις 4:05 έως τις 4:11 οπότε και καταγράφηκε απότομη αύξηση των καρδιακών παλμών. Μερικά λεπτά νωρίτερα, συγκεκριμένα στις 3:58 οι καρδιακοί παλμοί της Καρολάιν δηλώνουν ένα άτομο που κοιμάται. Στην κατάθεση της η ιατροδικαστής αναφέρει ότι όταν βρέθηκε στον τόπο του εγκλήματος και είδε το ρολόι που φορούσε το θύμα το πήρε ώστε να προστατευθεί και να μεταφερθεί για αξιολόγηση στα εγκληματολογικά εργαστήρια.

Για όσους από εμάς θα ακολουθήσουν Ιατροδικαστική...

Η αλήθεια είναι πως, πέρα από τις επιστημονικές γνώσεις, το μάτι του ιατροδικαστη πρέπει να κόβει και το μυαλό να στροφάρει γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.