Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι έχει βγει η ύλη για τις Κατατακτήριες για όλα τα μαθήματα, τουλάχιστον για όσους είναι από ΑΕΙ.

Αύριο το μεσημέρι μετά τη δουλειά παίζει να περάσω να την πάρω από τη Γραμματεία και θα ενημερώσω για τυχόν αλλαγές.

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, πέρασα από Γραμματεία.

Η κυρία για τις κατατακτήριες πόσο περισσότερο εξυπηρετική θα μπορούσε να είναι?!? emiloveyou:wub:B)

Μέχρι στιγμής έχουν δώσει την ύλη για τις κατατακτήριες ακαδημαϊκού έτους 2008-2009 από Φυσική και Βιολογία.

Ούτως ή άλλως η Χημεία την έβγαλε online και την παρέθεσα παραπάνω.

Δεν υπάρχει καμία αλλαγή απολύτως στην ύλη συγκριτικά με αυτή που παρέθεσα στο πρώτο post αυτού του topic.

Απλά υπάρχει μία έξτρα σελίδα που διευκρινίζει τα βιβλία της Βιολογίας,

δλδ:

ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι Alberts B και συν.: Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας, 2η έκδοση, Ιατρικές Εκδόσεις Π. Πασχαλίδη, Αθήνα 2006.

ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΙΙ Gelehrter T, Collins F και Ginsburg D: Αρχές Ιατρικής Γενετικής, 2η έκδοση, Ιατρικές Εκδόσεις Π. Πασχαλίδη, Αθήνα 2003.

Η επίσημη ύλη, δηλαδή όλα μαζί, αφού τη δώσει και η Χημεία στη Γραμματεία, θα είναι έτοιμη μέσα στον Ιούνιο, απλά για το τυπικό του πράγματος.

Αυτά από εμένα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση?

Υπάρχει μια εξεταστική επιτροπή που ορίζεται κάθε χρόνο για τη διαδικασία των κατατακτηρίων?

Ή είναι οι καθηγητές αυτοί που βγάζουν τις ανακοινώσεις για την ύλη? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπέρα! βασικά έχω αποφασίσει να δώσω κατατακτήριες για την ιατρική (τώρα αν θα μου βγει σε καλό δεν ξέρω). Αρχίζοντας με τη φυσική βρήκα ότι η ύλη είναι μάλλον τεράστια αλλά την παλεύω. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ο όγκος της βιολογίας και της χημείας είναι το ίδιο μεγάλος. Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι να αγοράσω τα βιβλία αν δω ότι δεν έχω τον χρόνο να βγάλω την ύλη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίτα η υλη για όλα τα μαθηματα ειναι αρκετη και το δυσκολο δεν ειναι η ύλη γιατι δεν πρέπει απλά να γράψεις καλά αλλά.... καλύτερα απο τους άλους για να εισαι μέσα στη 10αδα - 5αδα πόσους θα πάρουν φέτος.

Τώρα είδα τη συζήτηση και αν δεν ειχα προσωπική εμπειρία θα συμφωνούσα με αυτούς που θεωρούν οτι εκαναν το μαθημα στο ΤΕΙ και τώρα στην ιατρική πρέπει να αναγνωριστει. Και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά!! Και εγώ ΤΕΙ τελείωσα και μάλιστα παραιατρικό και μαλιστα απο τα δυσκολα και εκανα και εκει ανατομία, φυσιολογια, βιοχημεία, ιστολογια, μικροβιολογία....

Παιδια καμια σχέση οι απαιτησεις της ιατρικής απο τα παραιατρικα!! Υπάρχει ειδοποιός διαφορά! Και απο άποψη ύλης και απο άποψη γνώσεων.

Και ξαναλέω, ειχα διαβάσει πολύ στο Τει, πήρα πολύ καλό πτυχίο αλλά η διαφορά ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!

Οσο για το χρόνο που χρειάζεται κάποιος για να δώσει κατατακτήριες.... το μόνο που θα πω είναι οτι εγω προσωπικά διαβαζα 8 μήνες, εβγαλα το κάθε μάθημα απο τουλάχιστον 3 επαναλήψεις και ειχα διαβάσει και την παραμικρή σημείωση.

Ακόμα και σημερα τόσα χρόνια μετά εχω να πω οτι οι κατατακτηριες ηταν οι δυσκολότερες εξετάσεις που έχω δώσει!

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω ειναι όποιοσ το θέλει πολύ να το κάνει και να μην απελπίζεται!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται έχω μαζέψει-συγκεντρώσει τα εξής:

- Θέματα παλιών ετών από τα βιβλιοπωλεία γύρω από την Ιατρική σε Φυσική, Χημεία, Βιολογία

- Ένα μικρό βιβλίο-επιτομή της Φυσικής του Προυκάκη, τα έχει όλα πιο συγκεντρωμένα και περιληπτικά, υποθέτω είναι καλό για επανάληψη.

- Την ύλη από τη Γραμματεία της Σχολής

- Έχω κατεβάσει και εκτυπώσει έγχρωμες τις σημειώσεις της Χημείας και κάτι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής

- Και το αυτονόητο, τα βιβλία (αυτά είναι δικά μου, δεν τα χαρίζω, απλά για όποιον θέλει να δει-μυρίσει-αγγίξει-φωτοτυπήσει :rolleyes: ).

Ναι, καλά καταλάβατε, τακτοποίησα το γραφείο μου, έβαλα από τη μια το Εμπορικό Δίκαιο και από την άλλη τη Βιοχημεία, και είπα να τα αναφέρω όσα έχω συγκεντρώσει εδώ, ώστε σε περίπτωση που κάποιος χρειάζεται κάτι απ'όλα, ή και όλα, και δεν έχει χρόνο ή διάθεση ή χρήμα να τα ψάχνει-αγοράζει κλπ, ας μου το πει να του τα δώσω να τα δει ή να φωτοτυπήσει ό,τι χρειαστεί. Αρκεί να μη μου φάτε τη θέση στις εξετάσεις μουαχαχαχαχα :Pemiloveyou

Τροποποιήθηκε από Heavenly Demonic
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ!

Οπότε δίνεις Βιολογία, Φυσική και Βιοστατιστική.

Για το τρίτο δεν ξέρω.

Η Φυσική είναι πολύ δύσκολη γτ τα βιβλία είναι δυσανάγνωστα και παλιά. Νομίζω πως το φροντιστήριο το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να στα καλουπώσει λίγο, αλλά και πάλι, άμα δε στρώσεις κ@!!##@ωλο δεν..

Η Βιολογία είναι θεωρητική κατά το μεγαλύτερο μέρος, έχει και Γενετική και Κυτταρική Βιολογία, διάβασμα θέλει.

Προσωπικές απόψεις πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο μπορω να εχω τα θεματα των προηγουμενων ετων;μιας και ειπες οτι θα εισαι εκτος αθηνων μετα Σεπτεμβρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά εγώ έχω δόσει ήδη εξετάσεις και έχω περάσει!!!Επίσησς έχω σημειώσεις για όλα τα μαθήματα και τις πουλάω..Για όποιες πληροφορίες στείλτε μου πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να με ενημερωσετε σχετικα με την επιλογη φροντηστηριου για τις κατατακτηριες(αν τελικα καταφερω να μαζεψω τα χρηματα και παω).Θα ηθελα την βοηθεια ολων οσων γνωριζουν κατι,αλλα ιδιαιτερα αυτων που πηγαν σε καποιο φροντηστηριο και εχουν βιωσει αυτη τη δοκιμασια.Ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα..

Εγώ πάντως θα πρότεινα να το αποφύγεις...Δε βοηθάει ιδιαίτερα....Αν θέλεις μπορώ να σε κατατοπίσω στείλε μου πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

mixmavros: ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ GREEKLISH!!!

Το μνμ της rozali πάει κάπως έτσι:

"Γεια σας παιδια - προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το forum σας για να θέσω κάποια ερωτήματα. Ελπίζω να γράφω το comment στο σωστό σημείο..

Όπως οι περισσότεροι, από αυτά που έχω διαβάσει, σκέφτομαι να αρχίσω ιατρική. Λίγα πράγματα για μένα: έχω τελειώσει ασοεε, είμαι 23 και γενικά είμαι άνθρωπος που ψάχνεται, και με τις τρέχουσες σπουδές μου και με άλλες. Μέσα σε αυτή την προσωπική αναζήτηση ψάχνω να ακούσω και να πάρω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές συμβουλές σχετικά με το θέμα ιατρική. Για αυτό γράφω εδώ.

Όπως καταλαβαίνετε, μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να αρχίσω κάτι τόσο διαφορετικό. Και έτσι προσπαθώ να τα σκεφτώ όλα πολύ καλά. Είναι πολύ δύσκολο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε ένα τελειως διαφορετικό context.

Θα ήθελα λοιπόν, από κάποιον που έχει τη διάθεση, να μου πει όλα τα συν και τα πλην που σκέφτεται μέσα από αυτό το δρόμο της ιατρικής.

Επίσης, πιστεύτε ότι αξίζει να αρχίσει κανεις ιατρική? Και αν ναι, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, χωρίς κατατακτήριες και τα συναφή? Εχω τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο και εχω δει αυτή τη ντροπή και το χάλι, πως όλα λειτουργούν επι γονάτου και παράλληλα έχω ζήσει και δουλέψει για λίγο εξωτερικό και βλέπω τη διαφορά. Δεν εχω κανενα προβλημα, αν τελικά το αποφασίσω να παω εξωτερικό που είναι ολα πιο συγκροτημένα (π.χ. Βέλγιο), αλλα θα ήθελα να μου πει καποιος τη γνώμη του: αξίζει τον κόπο? Και σε δεύτερο επίπεδο, αξίζει τον κόπο στην ελλάδα ή στο εξωτερικό? (κατατακτήριες, ελληνικό σύστημα, εξεταστικές, καθηγητές, μέλλον επαγγέλματος, ειδικότητες με μέλλον κλπ)

Σιγουρα αυτό θα το απαντήσω μονη μου στο τέλος.. αλλα θα ήθελα μια ζυγαρια από κάποιον.. οποιος εχει τη διαθεση και το χρονο.

Ευχαριστω!"

Τροποποιήθηκε από mixmavros
greeklish
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά θα σου απαντήσω στο ερώτημα Ελλάδα ή εξωτερικό: Εξωτερικό (αν έχεις τη δυνατότητα). Για πολλούς λόγους. Εκπαίδευση, ειδικότητα, ζωή.

Τώρα για τον αν αξίζει να κάνεις όλο τον κόπο, εξαρτάται απ' το πόσο το θες και απ' την οικονομική σου κατάσταση... Σκέψου ότι η ιατρική θα καθορίζει σε μεγάλο μέρος τη ζωή σου αν διαλέξεις αυτό το δρόμο. Αλλά αν αισθάνεσαι ότι σου αρέσει τόσο πολύ που είσαι διατεθειμένη να κάνεις τόσες θυσίες και είναι αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένη στη ζωή σου, welcome.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

mixmavros: ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ GREEKLISH!!!

Το μνμ της rozali πάει κάπως έτσι:

"Γεια σας παιδια - προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το forum σας για να θέσω κάποια ερωτήματα. Ελπίζω να γράφω το comment στο σωστό σημείο..

Όπως οι περισσότεροι, από αυτά που έχω διαβάσει, σκέφτομαι να αρχίσω ιατρική. Λίγα πράγματα για μένα: έχω τελειώσει ασοεε, είμαι 23 και γενικά είμαι άνθρωπος που ψάχνεται, και με τις τρέχουσες σπουδές μου και με άλλες. Μέσα σε αυτή την προσωπική αναζήτηση ψάχνω να ακούσω και να πάρω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές συμβουλές σχετικά με το θέμα ιατρική. Για αυτό γράφω εδώ.

Όπως καταλαβαίνετε, μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να αρχίσω κάτι τόσο διαφορετικό. Και έτσι προσπαθώ να τα σκεφτώ όλα πολύ καλά. Είναι πολύ δύσκολο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε ένα τελειως διαφορετικό context.

Θα ήθελα λοιπόν, από κάποιον που έχει τη διάθεση, να μου πει όλα τα συν και τα πλην που σκέφτεται μέσα από αυτό το δρόμο της ιατρικής.

Επίσης, πιστεύτε ότι αξίζει να αρχίσει κανεις ιατρική? Και αν ναι, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, χωρίς κατατακτήριες και τα συναφή? Εχω τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο και εχω δει αυτή τη ντροπή και το χάλι, πως όλα λειτουργούν επι γονάτου και παράλληλα έχω ζήσει και δουλέψει για λίγο εξωτερικό και βλέπω τη διαφορά. Δεν εχω κανενα προβλημα, αν τελικά το αποφασίσω να παω εξωτερικό που είναι ολα πιο συγκροτημένα (π.χ. Βέλγιο), αλλα θα ήθελα να μου πει καποιος τη γνώμη του: αξίζει τον κόπο? Και σε δεύτερο επίπεδο, αξίζει τον κόπο στην ελλάδα ή στο εξωτερικό? (κατατακτήριες, ελληνικό σύστημα, εξεταστικές, καθηγητές, μέλλον επαγγέλματος, ειδικότητες με μέλλον κλπ)

Σιγουρα αυτό θα το απαντήσω μονη μου στο τέλος.. αλλα θα ήθελα μια ζυγαρια από κάποιον.. οποιος εχει τη διαθεση και το χρονο.

Ευχαριστω!"

Καλησπερες !

Βασικα οπως και με ολα τα αλλα πραγματα στην ζωη , θα πρεπει αρχικα να δεις αν το θελεις και φυσικα για ποιο λογο θελεις να μπεις στην Ιατρικη . Προσωπικα επειδη δουλευω στον νοσοκομειακο τομεα και παραλληλα τελειωνω σπουδες σε παραιατρικο επαγγελμα θα σου ομολογησω οτι τα πραγματα οσον αφορα την Ιατρικη στα ελληνικα πλαισια ειναι αρκετα απογοητευτικη. Πολλες ωρες διαβασματος , πολλες θυσιες προσωπικες και στο τελος με ενα ερωτηματικο για το αν αξιζει ολο αυτο. Ειναι μεγαλος δρομος φιλε μου και να ξερεις οτι αν το ακολουθησεις θα σου καθορισει ολη σου την ζωη σε σχεση με τον χρονο που θα χρειαστει να του αφιερωσεις διοτι χωρις αφιερωση μαματα!!!!

Μετα το πτυχιο και οταν με το καλο , ακολουθει η αναμονη της ειδικοτητας που για ορισμενες ειδικοτητες παιρνει πολλα χρονια.

Τελος η αναπηδηση απο το οικονομικο τομεα στον ιατρικο ειναι λιγο καπως! Με την εννοια οτι ειναι 2 τελιως διαφορετικες επιστημες .

Αυτο που θα σου πω εγω ειναι το εξης , αν το γουσταρεις πραγματικα φιλε μου ορμα με χιλια ....Ορμα ... αλλιως ασε σε μας μια θεσουλα στον ηλιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο μπορω να εχω τα θεματα των προηγουμενων ετων;μιας και ειπες οτι θα εισαι εκτος αθηνων μετα Σεπτεμβρη.

Αν τα θες από εμένα, στείλε μου πμ να βρεθούμε κάπου να στα δώσω ή να στα αφήσω κάπου. Ξέρω και γω?

Μετά τις απορίες του αγροτικού θυμήθηκες τις κατακτήριες και δεν ξαναμπήκες κιόλας από τη μέρα εκείνη. :splaaaats:

Παιδιά εγώ έχω δόσει ήδη εξετάσεις και έχω περάσει!!!Επίσησς έχω σημειώσεις για όλα τα μαθήματα και τις πουλάω..Για όποιες πληροφορίες στείλτε μου πμ

Να διευκρινίζεις ότι έχεις σημειώσεις για Κατατακτήριες στην Πάτρα. :splaaaats:

mixmavros: ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ GREEKLISH!!!

Το μνμ της rozali πάει κάπως έτσι:

"Γεια σας παιδια - προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το forum σας για να θέσω κάποια ερωτήματα. Ελπίζω να γράφω το comment στο σωστό σημείο..

Όπως οι περισσότεροι, από αυτά που έχω διαβάσει, σκέφτομαι να αρχίσω ιατρική. Λίγα πράγματα για μένα: έχω τελειώσει ασοεε, είμαι 23 και γενικά είμαι άνθρωπος που ψάχνεται, και με τις τρέχουσες σπουδές μου και με άλλες. Μέσα σε αυτή την προσωπική αναζήτηση ψάχνω να ακούσω και να πάρω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές συμβουλές σχετικά με το θέμα ιατρική. Για αυτό γράφω εδώ.

Όπως καταλαβαίνετε, μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να αρχίσω κάτι τόσο διαφορετικό. Και έτσι προσπαθώ να τα σκεφτώ όλα πολύ καλά. Είναι πολύ δύσκολο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε ένα τελειως διαφορετικό context.

Θα ήθελα λοιπόν, από κάποιον που έχει τη διάθεση, να μου πει όλα τα συν και τα πλην που σκέφτεται μέσα από αυτό το δρόμο της ιατρικής.

Επίσης, πιστεύτε ότι αξίζει να αρχίσει κανεις ιατρική? Και αν ναι, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, χωρίς κατατακτήριες και τα συναφή? Εχω τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο και εχω δει αυτή τη ντροπή και το χάλι, πως όλα λειτουργούν επι γονάτου και παράλληλα έχω ζήσει και δουλέψει για λίγο εξωτερικό και βλέπω τη διαφορά. Δεν εχω κανενα προβλημα, αν τελικά το αποφασίσω να παω εξωτερικό που είναι ολα πιο συγκροτημένα (π.χ. Βέλγιο), αλλα θα ήθελα να μου πει καποιος τη γνώμη του: αξίζει τον κόπο? Και σε δεύτερο επίπεδο, αξίζει τον κόπο στην ελλάδα ή στο εξωτερικό? (κατατακτήριες, ελληνικό σύστημα, εξεταστικές, καθηγητές, μέλλον επαγγέλματος, ειδικότητες με μέλλον κλπ)

Σιγουρα αυτό θα το απαντήσω μονη μου στο τέλος.. αλλα θα ήθελα μια ζυγαρια από κάποιον.. οποιος εχει τη διαθεση και το χρονο.

Ευχαριστω!"

Πήγαινε ρε Ροζαλία Ιατρική να γουστάρεις.

Ειναι μεγαλος δρομος φιλε μου

Να σου πω ρε εσένα! :wub: Πώς μιλάς έτσι στην κοπέλα? Nickname rozali έχει!! :P

Τελος η αναπηδηση απο το οικονομικο τομεα στον ιατρικο ειναι λιγο καπως! Με την εννοια οτι ειναι 2 τελιως διαφορετικες επιστημες .

Σε αυτό έχει δίκιο η αδυναμία μου..

Μην κοιτάς εμάς που είμαστε όλοι από σχετικές με την Ιατρική σχολές.. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι μεγαλος δρομος φιλε μου

Να σου πω ρε εσένα! :wub: Πώς μιλάς έτσι στην κοπέλα? Nickname rozali έχει!! :P

Συγνωωωωωωωωμη μωρε !!!!!!! :bloodomen:

Τελος η αναπηδηση απο το οικονομικο τομεα στον ιατρικο ειναι λιγο καπως! Με την εννοια οτι ειναι 2 τελιως διαφορετικες επιστημες .

Σε αυτό έχει δίκιο η αδυναμία μου..

Μην κοιτάς εμάς που είμαστε όλοι από σχετικές με την Ιατρική σχολές.. :rolleyes:

χαχαχαχαχαχαχα τι μουργος - μπουφος που εισαι !!!! emiloveyou ( πες μου οτι ελιωσες !!!)

Δεν με ενδιαφερει για τους αλλους :bloodomen: εσυ περνας του χρονου μαζι μου !!!! :P ( ή εστω προετοιμαζεις τον δρομο ... )

Έχε χάρη που πάντα με τουμπάρεις... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να πω ένα περιστατικό γιατί τελικά όπως φαίνεται εξακολουθώ να ζω στον όμορφο κόσμο μου και οι άνθρωποι εξακολουθούν να με απογοητεύουν, και όποιος θέλει ας τοποθετηθεί.

Εγώ έκανα μαθήματα Χημείας σε κάποιο φροντιστήριο. Τώρα, προς τα τελειώματα της ύλης, επειδή δεν είχα χρόνο, ούτε δυνάμεις να κατεβαίνω κέντρο κλπ, έκανα κάποια ιδιαίτερα.

Παρ' όλα αυτά, στο φροντιστήριο ήμουν πολύ ικανοποιημένος, μου είχαν δώσει ένα φυλλάδιο με πολλές ασκήσεις, αλλά δεν είχαμε προλάβει να λύσουμε τα 3 τελευταία κεφάλαια της ύλης. Με τον Χημικό μου στα ιδιαίτερα, σημειωτέον, δεν έχω χρόνο να τις λύσω γτ κάνουμε Οργανική που είχα μείνει πίσω και λίγο Βιοχημεία. Που λέτε λέω στον καθηγητή μου του φροντιστηρίου ότι θα ήθελα να έχω έστω τις απαντήσεις των ασκήσεων που δεν προλάβαμε να κάνουμε, για να τις κοιτάξω μόνος μου στις επαναλήψεις κλπ, μου λέει κανένα πρόβλημα έχω τελειώσει την ύλη με την τάδε κοπέλα, την παίρνω τηλ., της εξηγώ την περίπτωσή μου, ότι είμαι από Νομική, ότι φεύγω για δεύτερο μεταπτυχιακό σε 2 εβδομάδες κλπ κλπ, και μου λέει οκ, κανένα πρόβλημα, θα στα φέρω αύριο να φωτοτυπήσεις ό,τι θες. Και μου τηλεφωνεί σήμερα η γραμματέας του φροντιστηρίου και μου λέει το εξής: ''Χάρη, η κοπέλα εν τέλει το συζήτησε με τους γονείς της και δε δέχονται να σου δώσουν τις υπόλοιπες λύσεις των ασκήσεων''.

Τι να πω σας ρωτάω? Πέραν της αδιαφορίας του φροντιστηρίου, που δεν τις έχει λυμένες, ντάξει, τι να πω για την κοπέλα αυτή και τους γονείς της? Ότι φοβήθηκαν πως θα δώσει τις απαντήσεις ενός γαμωφυλλαδίου σε έναν ανταγωνιστή? Ότι θεώρησαν εαυτούς μαλάκες που πλήρωσαν όλο το πακέτο, λες και εμείς δεν έχουμε πληρώσει και δε συνεχίζουμε να πληρώνουμε? Όποιος και να είναι ο λόγος, προσωπικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους. Όχι επειδή εγώ βοηθάω υπέρ του δέοντος, και αυτό έχει φανεί νομίζω και εδώ μέσα από τα ποστς μου, όχι επειδή το θεωρώ τελείως ανώριμο και ηλίθιο να σου λένε οι γονείς σου τι θα κάνεις, όχι επειδή το θεωρώ γελοίο να νομίζεις πως έτσι αυξάνονται οι δικές σου πιθανότητες, απλά κυρίως γτ δείχνει τι σκατά είμαστε και τι μας αξίζει να πάρουμε.

Όσο για εσένα κοπελιά, το όνομά σου το θυμάμαι, και πίστεψέ με, τουλάχιστον εγώ, αν και είχα ψιλοπαραιτηθεί από την όλη υπόθεση, υπό την έννοια πως έχω επίγνωση του ότι έχω ουσιαστικά 2 μήνες να διαβάσω και του ότι αυτό δεν θα είναι εύκολο κάνοντας μεταπτυχιακό στο Cambridge, θα βάλω τα δυνατά μου ώστε με δεδομένο πως έχεις 1 στις 10 πιθανότητες να μπεις, όπως όλοι μας, να μην είμαι στους 9 που θα σου ανοίξουν την πόρτα. Μπορεί να είμαι σε κάποιους άλλους 9 που θα ανοίξουν την πόρτα σε ένα παιδί που ξέρει τι σημαίνει αλληλεγγύη και υποστήριξη, όχι όμως στους 9 δικούς σου. Το πιο αστείο είναι ότι εσύ θες κάποια μέρα να γίνεις γιατρό και να προσφέρεις και στην κοινωνία.

Λυπάμαι πάρα πολύ. Θλίβομαι θα μπορούσα να πω. Η μάνα μου μου χει μάθει να ξέρω τις δυνατότητές μου, να είμαι σίγουρος γι αυτές και να μην κολλάω να μοιράζομαι πληροφορίες και βοήθεια με άλλους, και αυτό έκανα τόσα χρόνια και στη Νομική και φέτος με τις κατατακτήριες, μόνο που δε σας έχω προσκαλέσει στο σπίτι μου δηλαδή να μοιραστώ όσα είχα. Μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό όποιο από τα παιδιά έχει ενδιαφερθεί εδώ μέσα κατά καιρούς για τις κατατακτήριες.

Κρίμα. Ντροπή.

Τροποποιήθηκε από Englishman in New York
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απίστευτο μου ακούγεται..υπάρχουν τέτοια άτομα?υποτίθεται πως είναι και μορφωμένα παιδιά..τι να πει κανείς για αυτές τις περιπτώσεις??

αχχχχχχ που ζούμε...

παιδιά το έχω ξαναπεί εδώ μέσα μην μασάτε..καλές επιτυχίες να έχετε στις κατατακτήριες..

όσο για την κοπελιά κανένα βαρεμένο θα είναι..δεν εξηγείται αλλιώς

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως υπαρχουν ακομα τετοια βουρλα στη κοινωνια. Δηλαδη αν εδινε στο Χαρη , τις ασκησεις θα σημαινε οτι δεν θα περναγε στις κατατακτηριες !! ΕΛΕΟΣ δηλαδη.... Η τυπισα ειναι γ.τ.π.κ. αν νομιζει οτι η εισαγωγη της κρεμεται απο 3 λυσεις ασκησεων Χημειας !!!!!! και ειδικα εκει που λεει για γονεις !!!!! πολυ γελοιο .... Χαρη εσυ να εισαι καλα που μας βοηθας με τις πληροφοριες σου για τις κατατακτηριες και οπως σου εχω ξαναπει και ιδιαιτερως, ΜΗΝ ΣΚΑΣ για κανενα τετοιο βουρλο. Εισαι ικανο παιδι και θα πετυχεις !!

Ε και να μην πετυχεις φετος θα πετυχεις του χρονου μαζι μου ρε !!!!!!!!!!!!! ( Φυσικα ομως δεν θελω αντιγραφες την ωρα εκεινη και ουτε να κοιτας το γραπτο μου γιατι θα σε καρφωσω :blink:emangry2 ) χαχαχαχαχαχα Πλακα κανω ....

παντως ομολογω να πω πως ο Χαρης εχει δωσει πολλες info στο forum περι κατατακτηριων και φυσικα του βγαζω το καπελο !!!!!

Τροποποιήθηκε από courtesan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλο αυτό είχε συμμετοχή και το φροντιστήριο.

Τους έχω ικανούς να συνεννοήθηκαν με την κοπέλα και τους γονείς της να μη μου δώσει τις λύσεις επειδή δε συνέχισα εκεί τα μαθήματα.

Αλλά αυτούς θα τους κράξω αναλυτικά όταν έρθει η ώρα τους, και η ώρα δεν είναι ακόμα. Νομίζουν ότι ξεχνάμε πως διακόπταμε τα μαθήματα ανά 10λεπτο για να συζητήσουν τα οικονομικά του φροντιστηρίου. Δεν έχω ξαναδεί τόσο πολύ ανθρώπους των χρημάτων. Ντάξει, επιχείρηση είναι, οικογένειες θρέφονται, αλλά όταν έχεις μάθημα, έχεις μάθημα.

Εν τω μεταξύ, κάπου άκουσα και για Μιχαλάκη παραπάνω.. Χαχαχαχα.. Θα μιλήσω για όλα όταν έρθει η ώρα!

Προς το παρόν, καλό μεσημέρι! emiloveyou

Τροποποιήθηκε από Englishman in New York
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη ζωή αυτές οι ανώριμες συμπεριφορές είναι συχνές δυστυχώς... Και φαίνονται σε καταστάσεις όπως και οι κατατακτήριες, που μπορεί και να είναι "η θέση σου-η θέση μου".

Κρίμα για την κοπέλα που βάζει τόσο πάνω στο κεφάλι της τους γονείς της, αν αυτό που σου είπαν ισχύει.

Κρίμα και που δεν θέλει να μπει με τα αρχίδια της, αλλά βγάζοντας ανταγωνιστές από τη μέση...

Έχεις ΠΜ Χάρη. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλο αυτό είχε συμμετοχή και το φροντιστήριο.

Τους έχω ικανούς να συνεννοήθηκαν με την κοπέλα και τους γονείς της να μη μου δώσει τις λύσεις επειδή δε συνέχισα εκεί τα μαθήματα.

Χάρη, υπάρχει και η περίπτωση το φροντιστήριο να δίνει λάθος απαντήσεις σε όσους δεν κάνουν φροντιστήριο.

Ξέσεις πόσες φορές συνάδελφοι ζήτησαν απαντήσεις από κάποιους που έκαναν φροντιστήρια για τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και έλεγαν δεν τις έχουμε, θα μας τις δώσουν αργότερα και παρόμοιες απαντήσεις; Ξέρεις πόσες λάθος απαντήσεις έδωσαν μήπως και καταφέρουν και αποκτήσουν κάποιον πελάτη αργότερα;

Είναι σκληρό αλλά θα σου πω μόνο αυτό....

ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΟΡΕΥΕΣΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις ΠΜ Χάρη. B)

Ευχαριστώ πολύ!!

Αυτός ο Μιχαλάκης ποιος είναι ?Για πείτε ρε παιδιά... Τόσο χάλια είναι τα φροντιστήρια? Σκέφτομαι να πάω σε κάποιο και μάλλον έχω μιλήσει και με αυτόν τον Μιχαλάκη... Χάρη, ποια η άποψή σου;Μίλα ανοιχτά.΄Εχεις να φοβηθείς κάτι; Αν ναι τότε πάσο. Δεν θέλω να εχεις επιπτώσεις. Με έβαλες σε πολλές σκέψεις!

Ναι τύπου φροντιστήριο είναι και αυτό. Προς το παρόν μπορώ να πω πως δεν το προτείνω. Δε θα ήθελα όμως να κάνω αρνητική διαφήμιση άλλη, γτ δεν έχει και νόημα. Εξάλλου, ένα μάθημα να κάνεις με τον καθένα, μπορείς και μόνη να καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι... ;)

Επιπλέον ήθελα να σου πω ότι το να ασχολείσαι με το θέμα μόνο κακό σου κάνει και σε αποπροσανατολίζει. Πρόσεξε γιατί αυτό επιδιώκουν κάποιοι από ότι κατάλαβα. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Μην κολλάς. Αυτό που θα κρίνει το αποτέλεσμα θα είναι η δική σου προσπάθεια. :)

Καλά, για εμένα ειδικά, ακόμα και οι γονείς μου να με αποπροσανατολίσουν θέλουν, οπότε μην το ψάχνεις... :Pemno

Για ό,τι άλλο χρειαστείς για φροντιστήρια, καλύτερα στείλε μου ΠΜ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαβασα και πολύ αναλυτικά τα παραπάνω αλλα απο ότι κατάλαβα ο Χάρης έζησε ότι λιγο πολύ ζησαμε όλοι στην προετοιμασία για κατατακτήριες!

Ο ανταγωνισμός ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! Ως συμβουλή μπορώ να πω μόνο .... μην ακουτε κανένα!! Ουτε αυτους που και καλά δεν διαβάζουν, ουτε αυτους που λένε πως έχουν βγάλει όλη την ύλη 10 φορές!! Οι μεν θέλουν να ρίξουν στάχτη στα μάτια και να σε κάνουν να επαναπαυτείς οι δε να σε κομπλάρουν!

Όσο για τα φροντιστήρια, ας μην τα μηδενίζουμε όλα, σε αυτό που πήγα εγω εμεινα απόλυτα ικανοποιημένη!!!! Δεν ξέρω αν μπορώ να το πω δημόσια μην θεωρηθει διαφήμιση και οτι έχω κάτι να κερδίσω, αλλά για του λόγου το αληθες θα απαντησω προσωπικά σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως μέσα στην σχολή αυτές οι συμπεριφορές είναι αρκετές. Θυμάμαι συμφοιτήτριά μου που μπροστά μου έγραφε σημειώσεις και όταν τις ζήτησα μου είπε "Δεν κρατάω σημειώσεις" :D Μην σκάς, γερό στομάχι και προχώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.