Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

[από το Υπουργείο Παιδείας]
Τα θέματα κατάταξης πτυχιούχων Πανεπιστημίων εσωτερικού και ισοτίμων Ιδρυμάτων του εξωτερικού καθώς και των αποφοίτων των Παραγωγικών Σχολών Αξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας σε Τμήματα Πανεπιστημίων ρυθμίζονται από τις διατάξεις των άρθρων 4 και 7 της αριθ. Β3/2274/83 Υπουργικής απόφασης , όπως αυτή κυρώθηκε με το άρθρο 1 του ν. 1865/89 (Φ.Ε.Κ. 210/1989 τεύχος Α') , των άρθρων 3 και 4 του ιδίου νόμου καθώς και με το άρθρο 3 του νόμου 1966/91( Φ.Ε.Κ. 147/1991 τεύχος Α')

Η κατάταξη πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων του εσωτερικού ή ισοτίμων Ιδρυμάτων του εξωτερικού γίνεται σε όλα τα Τμήματα των Πανεπιστημίων

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν στο Τμήμα ,στο οποίο επιθυμούν να καταταγούν από 1 έως 15 Νοεμβρίου κάθε έτους τα εξής δικαιολογητικά:

- Αίτηση
- Αντίγραφο πτυχίου
- Βεβαίωση ισοτιμίας από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. , στην περίπτωση, που ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος τίτλου σπουδών από Πανεπιστήμια της αλλοδαπής.

Ο τρόπος κατάταξης των πτυχιούχων (επιλογή με εξετάσεις ή με βάση τον βαθμό πτυχίου ), το κατά κατηγορία πτυχιούχων εξάμηνο κατάταξης και σε περίπτωση επιλογής με εξετάσεις , τα εξεταζόμενα μαθήματα και η ύλη τους ανακοινώνονται επίσης από τα αντίστοιχα Διοικητικά Συμβούλια των Τμημάτων του Πανεπιστημίου το αργότερο μέχρι το τέλος Απριλίου του προηγουμένου ακαδημαϊκού έτους.

Το Τμήμα υποδοχής καθορίζει το ποσοστό κατάταξης επί του αριθμού εισακτέων της αντίστοιχης χρονιάς και δεν μπορεί να είναι μικρότερο του 2% και μεγαλύτερο του 4% κατά τρόπο ώστε προστιθέμενο στο ποσοστό μετεγγραφών εσωτερικού να δίνει άθροισμα 10%.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από τα οικεία Τμήματα Πανεπιστημίων.

Εξεταζόμενα μαθήματα
Ιατρική Φυσική
Ιατρική Χημεία
Βιολογία
(από τα αντίστοιχα βιβλία του πρώτου έτους της Ιατρικής Αθήνας)

Φροντιστήρια

Με ένα απλό Google βρίσκονται εύκολα τα εξής (αν είναι καλά ή όχι, μακάρι να ξέραμε...)

Φροντιστήριο Ήχος

Φροντιστήριο Πρόσβαση

Κατατακτήριες Ιατρικής

Σύγχρονο Φοιτητικό Σπουδαστήριο (Θεσσαλονίκη)

Για περισσότερα... ας απαντήσει και κάποιος που ακολούθησε τη διαδικασία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Η κατάταξη πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων του εσωτερικού ή ισοτίμων Ιδρυμάτων του εξωτερικού γίνεται σε όλα τα Τμήματα των Πανεπιστημίων

Είσαι σίγουρος ότι του εξωτερικού μπορούν να δώσουν ακόμα για κατατακτήριες;

Νόμιζα πως πέρασε νόμος που το απαγορεύει...

http://www.amphitheatro.gr/pages/katataktiries.php

Αν και πιστεύω θα ξαναλλάξει πάλι γιατί η ΕΕ λέει πως όλα τα πτυχία ιδίου αντικειμένου πρέπει να είναι απολύτως ισότιμα στις χώρες μέλη της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι σίγουρος ότι του εξωτερικού μπορούν να δώσουν ακόμα για κατατακτήριες;

Νόμιζα πως πέρασε νόμος που το απαγορεύει...

http://www.amphitheatro.gr/pages/katataktiries.php

Αν και πιστεύω θα ξαναλλάξει πάλι γιατί η ΕΕ λέει πως όλα τα πτυχία ιδίου αντικειμένου πρέπει να είναι απολύτως ισότιμα στις χώρες μέλη της.

http://www.law.uoa.gr/anak/ana_secr/an9/an9.html

Νομίζω υπάρχει μια παρανόηση εδώ. Το Τμήμα Νομικής, που ερμηνεύει σωστά το νόμο ή φαντάζομαι ορθότερα από το αμφιθέατρο.gr, δέχεται πτυχιούχους εξωτερικού εφοσον προσκομίσουν ισοτιμία. Οι μετεγγραφές εξωτερικού καταργήθηκαν, τίποτε άλλο.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Εάν είστε πτυχιούχοι ΑΕΙ εξωτερικού, ΔΕΝ δικαιούστε πλέον μετεγγραφή σε πανεπιστήμια εσωτερικού, βάσει του άρθρου 3, παράγραφος 28α του Νόμου 3027/2002 ("Από το ακαδημαϊκό έτος 2004-2005 δεν επιτρέπονται μετεγγραφές Ελλήνων φοιτητών από Πανεπιστήμια του εξωτερικού σε Πανεπιστήμια του Εσωτερικού. Από το αυτό ακαδημαϊκό έτος καταργείται κάθε διάταξη νόμου ή διάταξη που εκδόθηκε κατ΄ εξουσιοδότηση νόμου, σχετική με θέματα των μετεγγραφών αυτών")

Σύμφωνα με την από 24/5/2004 απόφαση του Δ.Σ. του Τμήματος Νομικής, ανακοινώνεται ότι,

Κατατάξεις πτυχιούχων άλλων Τμημάτων Α.Ε.Ι, καθώς και πτυχιούχων παραγωγικών Σχολών Αξιωματικών, στο Τμήμα Νομικής για το Παν/κό έτος 2004-2005, θα γίνουν μόνο στο Γ΄ εξάμηνο σπουδών και μετά από εξετάσεις, σε ποσοστό 4% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα ( Ν. 1865/89 , Ν. 1966/91) .

Κατατάξεις πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. θα γίνουν στο Γ΄ εξάμηνο σπουδών και μετά από εξετάσεις, σε ξεχωριστό ποσοστό 5% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα (Ν. 3027/02 ).

Οι πτυχιούχοι από ΑΕΙ-Τ.Ε.Ι. εξωτερικού οφείλουν να προσκομίσουν και τη σχετική ισοτιμία .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Είμαι πτυχιούχος φαρμακευτικής και ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στην Ιατρική. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις μου:

1) Το πνεύμα των κατατακτηρίων εξετάσεων (ύφος εξέτασης, επιλογή θεμάτων κτλ) είναι ίδιο με αυτό των εξετάσεων που αφορούν τους φοιτητές ιατρικής ή οι εξεταστές είναι πιο ''άγριοι'';

2) Τα sos που αναφέρονται στα αντίστοιχα topics αφορούν και τις κατατακτήριες εξετάσεις; Ποια η επαναληψιμότητα τους;

3) Αναφορικά με τα βιβλία (που είναι μπόλικα και για τα 3 μαθήματα) έχεις κανένας καμιά ιδέα από που που μπορώ να τα δανειστώ για να μην κάνω πλούσιο τον Παπασωτηρίου; Η δανειστική βιβλιοθήκη στον Αγ. Θωμά έχει τα βιβλία αυτά;

4) Πήγα στις έδρες να ζητήσω τισ σημειώσεις εργαστηρίου Βιολογίας Ι και ΙΙ και τις σημειώσεις ''ΕΝΖΥΜΑ-ΣΥΝΕΝΖΥΜΑ'' και με γράψανε στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να τα βρω (υπάρχουν σε κανένα φωτοτυπάδικο);;

Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σας

ΥΓ: Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με τις κατατακτήριες απο τους μελλοντικούς (ελπίζω δηλαδή) συναδέλφους είναι ευπρόσδεκτη και σίγουρα χρήσιμη.

We_Die_Alone

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κάθε σχολή κάνει τις δικιές της εξετάσεις. Για εδώ στα γιάννενα πάντως απ'ότι ξέρω οι πτυχιούχοι ΑΕΙ δίνου Ανατομία-Ιστολογία-Εμβρυολογία (ένα μάθημα), Βιοχημεία και Φυσιολογία. Για αθήνα δεν ξέρω τί ισχύει. ψάξτο καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Είμαι πτυχιούχος φαρμακευτικής και ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στην Ιατρική. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις μου:

Τα θερμά μας συγχαρητήρια! Μπορούμε

1) Το πνεύμα των κατατακτηρίων εξετάσεων (ύφος εξέτασης, επιλογή θεμάτων κτλ) είναι ίδιο με αυτό των εξετάσεων που αφορούν τους φοιτητές ιατρικής ή οι εξεταστές είναι πιο ''άγριοι'';

Ναι, είναι. Είναι θέματα που θα έβαζαν και στις εξετάσεις του εξαμήνου, πάνω κάτω. Άλλο όμως να ξέρεις ότι μπορείς να ξαναδώσεις το μάθημα, άλλο ότι "νυν υπέρ πάντων ο αγών". Δεν έχουν καμία όρεξη να κόψουν, αλλά το βίτσιο του το έχει ο κάθε ένας. Πχ Βιοχημεία είναι το ίδιο παλούκι που είναι και στην σχολή. Δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερα ΣΟΣ, αλλά φαντάζομαι ότι μια βόλτα από το Αναγνωστήριο θα σε βοηθήσει.

3) Αναφορικά με τα βιβλία (που είναι μπόλικα και για τα 3 μαθήματα) έχεις κανένας καμιά ιδέα από που που μπορώ να τα δανειστώ για να μην κάνω πλούσιο τον Παπασωτηρίου; Η δανειστική βιβλιοθήκη στον Αγ. Θωμά έχει τα βιβλία αυτά;

Παπασωτηρίου? Νομίζω ότι χρειάζονται τα βιβλία που κάνουμε στη σχολή, οπότε αν έχεις κανένα γνωστό φοιτητή, δανείσου τα. Επίσης, βάλε αγγελία ότι τα αγοράζεις. Στην τελική, πήγαινε στο αναγνωστήριο, πάρτα από κανένα γκομενάκι να τα βγάλεις φωτοτυπία, και κέρνα την και καφέ. Αλλά σιγά τα μπόλικα. Τι δίνεις, φυσική, χημεία, βιολογία, ή βιοχημεία, ανατομία και φυσιολογία?

4) Πήγα στις έδρες να ζητήσω τισ σημειώσεις εργαστηρίου Βιολογίας Ι και ΙΙ και τις σημειώσεις ''ΕΝΖΥΜΑ-ΣΥΝΕΝΖΥΜΑ'' και με γράψανε στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να τα βρω (υπάρχουν σε κανένα φωτοτυπάδικο);;

Μη σκας, δεν ήταν προσωπική η μομφή. Volcano και Κοβάνης (αν και ο Κοβάνης είναι πιο πολύ για επί πτυχίω). Βολκάνο βολκάνο (και βόλτα στο αναγνωστήριο, να εξοικειώνεσαι με τους χώρους...

Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σας

We_Die_Alone

Α, παρακαλούμε, δεν κάνει τπις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θερμά μας συγχαρητήρια! Μπορούμε

Να είσαι καλά ρε φίλε για την απάντηση και τη διάθεση σου να βοηθήσεις.Ειλικρινά σε ευχαριστώ.

Ναι, είναι. Είναι θέματα που θα έβαζαν και στις εξετάσεις του εξαμήνου, πάνω κάτω. Άλλο όμως να ξέρεις ότι μπορείς να ξαναδώσεις το μάθημα, άλλο ότι "νυν υπέρ πάντων ο αγών". Δεν έχουν καμία όρεξη να κόψουν, αλλά το βίτσιο του το έχει ο κάθε ένας. Πχ Βιοχημεία είναι το ίδιο παλούκι που είναι και στην σχολή. Δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερα ΣΟΣ, αλλά φαντάζομαι ότι μια βόλτα από το Αναγνωστήριο θα σε βοηθήσει.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε. Άλλο είναι να πας με την ιδέα ''πάω να περάσω το μαθηματάκι'' και άλλο με την ιδέα ''πρέπει να γράψω άριστα γιατί δίνουν πολλοί και είναι λίγες οι θέσεις (που ενδεχομένως κάνουν φροντιστήριο, ενώ εγώ δεν κάνω) και γιατί υπάρχουν και αυτοί που θα μπουν από την πίσω πόρτα''.

Αναφορικά με τα sos βρήκα κάτι οπότε μπορώ να σου πω ότι έχω πάρει μυρωδιά τι παίζει...

Παπασωτηρίου? Νομίζω ότι χρειάζονται τα βιβλία που κάνουμε στη σχολή, οπότε αν έχεις κανένα γνωστό φοιτητή, δανείσου τα. Επίσης, βάλε αγγελία ότι τα αγοράζεις. Στην τελική, πήγαινε στο αναγνωστήριο, πάρτα από κανένα γκομενάκι να τα βγάλεις φωτοτυπία, και κέρνα την και καφέ. Αλλά σιγά τα μπόλικα. Τι δίνεις, φυσική, χημεία, βιολογία, ή βιοχημεία, ανατομία και φυσιολογία?

Αμέ Παπασωτηρίου...Δεν το ήξερες;;; Κάνει και εκπτώσεις...Η βιολογία του Alberts από 164ευρώ, κοστίζει 150...Φθηνότατο!!!Θα δω τι μπορώ να κάνω. Μάλλον θα πάρουν φωτιά τα φωτοτυπάδικα...Για τα γκομενάκια (και για να αστειευτώ λιγάκι) θα σου πω ότι πιο εύκολα δίνουν κάτι άλλο παρά βιβλία φίλε...Θα κάνω μια βόλτα και από αναγνωστήριο μπας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του...

Δίνω Βιολογια (Ι και ΙΙ), Φυσική (Ι και ΙΙ) και Χημεία (Ι και ΙΙ). Εγώ αν κρίνω από την ύλη των κατατακτηρίων που μου έδωσε ο Ζωγράφος είναι μπόλικα. Ίσως κάνω και λάθος...Απλά σκέφτομαι (think positive που λένε) ότι έχω διαβάσει Φαρμακολογίες, Φαρμ. Τεχνολογίες και Βιοχημείες σε αυτά θα κωλώσω...;;Αυτό σκέφτομαι και παίρνω κουράγιο ειδάλλως, άστα να πάνε στο διάολο...Γιατί πριν καν ακόμα αρχίσω να διαβάζω τα έχω παίξει...

Μη σκας, δεν ήταν προσωπική η μομφή. Volcano και Κοβάνης (αν και ο Κοβάνης είναι πιο πολύ για επί πτυχίω). Βολκάνο βολκάνο (και βόλτα στο αναγνωστήριο, να εξοικειώνεσαι με τους χώρους...

Αύριο κιόλας θα περάσω μια βόλτα απο volcano...Πρέπει να οργανωθώ σιγά σιγά

Α, παρακαλούμε, δεν κάνει τπις.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπιζω αν χρειαστώ τίποτα άλλο, να με βοηθήσεις με τη/ τις συμβουλή/συμβουλές σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ. Φροντιστήριο χλωμό ως απίθανο καθ' όσον ζητούν 2800ευρώ για προετοιμασία 3μηνών.Μάλλον για μ@λ@κ.. ψάχνουν.

Θα πηγες στα γκρουπαδικα, που το χουν πακετο το ολο πραγμα.

Μπορεις να απευθυνθεις σε φροντιστηρια που κανουν ιδιαιτερα. Εκει μπορεις να κανεις λιγα μαθηματα, αν κρινεις οτι δεν χρειαζεσαι περισσοτερα, και να φωτοτυπησεις και τα βιβλια σου.

Απ' ό,τι ξερω, υπαρχουν τουλαχιστον 3 τετοια φροντιστηρια.

Αν αναρωτιεσαι που τα ξερω αυτα, εδωσα και γω κατατακτηριες, 2 φορες μαλιστα, και περασα. Καταλαβαινω ποσο δυσκολη ειναι η προσπαθεια σου. Καλη δυναμη! Και ο,τι χρειαστεις, στειλε και PM.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

παιδία, όποιος ενδιαφέρεται να δώσει φέτος να γνωρίζει πως άλλαξε ο νόμος και πλέον σε περίπτωση πολλαπλής ισοβαθμίας με τον τελευταίο της λίστας μπαίνει μόνο ένας, ο ισοβαθμίσαντας με τον μεγαλύτερο μέσο όρο από τη σχολή προέλευσης. Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθυνθείτε σε ποιο αρμόδιους, εγώ απλώς το άκουσα και είπα να σας ενημερώσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες διασκορπισμένες στο φόρουμ.

Πάντως πιστεύω ότι είναι πιο "εύκολο" να περάσεις με κατατακτήριες, όσον αφορά τον αριθμό των συμμετεχόντων: κάπου 70-80 άτομα συνήθως, για περίπου 10 θέσεις (μιλάω για Ιατρική Αθηνών). Τώρα, όσον αφορά την ύλη και το απαιτούμενο διάβασμα, αυτό εξαρτάται από το επίπεδο του καθενός, και το είδος των σπουδών του.

Επειδή και εγώ ήμουν από άσχετη σχολή (τριτοδεσμίτης γαρ!), πιστεύω ότι θέλει κανά εξάμηνο φουλ διάβασμα... Με τέτοια προετοιμασία, έχεις πάρα πολύ καλές πιθανότητες να μπεις.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Απίστευτο! Τελικά πολύς κόσμος ακολουθεί αντίστροφη πορεία από εμένα. Ήθελες πάντα να γίνεις γιατρός, θα κάνεις ιατρικό δίκαιο, ή ασχολείσαι με το θέμα από χόμπι;

Πρώτα-πρώτα, να διευκρινίσουμε ότι τα μαθήματα που εξετάζονται ΔΕΝ είναι Φυσική-Χημεία-Βιολογία του σχολείου, ΑΛΛΑ του πρώτου έτους. Ο μικρός αριθμός εισακτέων (2% - 4 άτομα περίπου) κάνει την υπόθεση πολύ δύσκολη. Πάντως, επειδή οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι δεν είναι εξαιρετικά υψηλού επιπέδου, με καλό διάβασμα θεωρώ πιθανό να περάσει κάποιος και χωρίς φροντιστήριο.

Εξάλλου, η Φυσική και η Χημεία στις κατατακτήριες δε νομίζω να εξετάζονται πρακτικά (με ασκήσεις) αλλά κυρίως με θεωρία, επομένως...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απίστευτο! Τελικά πολύς κόσμος ακολουθεί αντίστροφη πορεία από εμένα :) Ήθελες πάντα να γίνεις γιατρός, θα κάνεις ιατρικό δίκαιο, ή ασχολείσαι με το θέμα από χόμπι;

Πρώτα-πρώτα, να διευκρινίσουμε ότι τα μαθήματα που εξετάζονται ΔΕΝ είναι Φυσική-Χημεία-Βιολογία του σχολείου, ΑΛΛΑ του πρώτου έτους. Ο μικρός αριθμός εισακτέων (2% - 4 άτομα περίπου) κάνει την υπόθεση πολύ δύσκολη. Πάντως, επειδή οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι δεν είναι εξαιρετικά υψηλού επιπέδου, με καλό διάβασμα θεωρώ πιθανό να περάσει κάποιος και χωρίς φροντιστήριο.

Εξάλλου, η Φυσική και η Χημεία στις κατατακτήριες δε νομίζω να εξετάζονται πρακτικά (με ασκήσεις) αλλά κυρίως με θεωρία, επομένως...

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Στην πρώτη σου ερώτηση, χμ... λίγο απ' όλα θα έλεγα ... σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ της δια βίου εκπαίδευσης και η ιατρική βέβαια είναι συναρπαστική επιστήμη.

Επειδή μένω στη Θεσ/νίκη ενδιαφέρομαι για σπουδές στο ΑΠΘ και οι πληροφορίες που έχω συλλέξει μιλούν για 1 εισακτέο από άσχετη σχολή με εξεταζόμενα τα μαθήματα γ΄λυκείου (φυσική και βιολογία) και χημεία του Τρακατέλλη (http://www.cso.auth.gr/Greek/Katatakseis/KatatakseisAUTh19a.gr.htm) Το τελευταίο σύγγραμμα από πού άραγε μπορώ να το προμηθευτώ; (Βιοχημεία - Α. Τρακατέλλη)

Η κατάταξη για εμάς τους "άσχετους" γίνεται στο πρώτο εξάμηνο.

Αντιθέτως, οι απόφοιτοι οδοντιατρικής - φαρμακευτικής - νοσηλευτικής κτλ κατατάσσονται στα γ' και ε΄εξάμηνα και εξετάζονται σε μαθήματα του α΄έτους.

Αν είναι ακριβές το ότι δεν εξετάζονται ασκήσεις αλλά κυρίως θεωρία, πραγματικά με εμψυχώνεις διότι έχω χάσει επαφή με αυτά τα αντικείμενα από τα σχολικά χρόνια!

Ελπίζω μόνο να μπορέσω να συναγωνιστώ αποφοίτους θετικών επιστημών που παίζουν τα αντικείμενα αυτά στα δάκτυλα, διότι φαντάζομαι πως θα συμμετέχουν στις εξετάσεις αρκετοί φυσικομαθηματικοί κτλ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου law-med!

όσον αφορά την προετοιμασία, θέλει πιστεύω κανα εξάμηνο full time (εφόσον ξεκινάς από μηδενική βάση) για να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, μην το βλέπεις έτσι. Χρόνο να έχεις να διαβάσεις,και θα περάσεις.

Όσον αφορά τις θέσεις που ανέφερες, ξέρω ότι στην Ιατρική Αθηνών καταργήθηκε αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ θεωρητικών και θετικών υποψηφίων, μετά την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ. Υπάρχει δηλ. κοινός αριθμός θέσεων και κοινή ύλη. Επιβεβαίωσέ το με τη γραμματεία της σχολής που σε ενδιαφέρει, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Και ξέρω ότι πια εγγράφονται όλοι οι εξ ΑΕΙ προερχόμενοι στο 2 έτος (παλαιότερα γραφόντουσαν οι θεωρητικού στο 1,και οι θετικοι στο 2),πλην των οδοντιάτρων οι οποίοι εγγράφονται στο 3. Το είδα το site όπου παραπέμπεις,και μου έκανε εντύπωση. ϊσως το κάθε ΑΕΙ να έχει ελευθερία να τα κανονίσει τα θέματα αυτά...

Πολύ βασικό είναι να βρεις τα παλαιά θέματα που πέσανε στις προηγούμενες κατατακτήριες. Έτσι θα δεις τι πέφτει, και τι θα χρειαστεί να διαβάσεις. Και ασκήσεις πάντως να πέφτουν (εγώ είχα πολλές ασκήσεις ανόργανης χημείας) μην σε φοβίζει.Μια λογική έχουν όλα, και εφόσον την καταλάβεις είσαι ΟΚ.

Πάντως είναι αλήθεια ότι το κύριο βάρος το έχει η θεωρία (τουλάχιστον στην ιατρική αθηνών όπου έδωσα εγώ).

Οπότε μην μασάς. Τα πάντα κρίνονται στο πόσο θα διαβάσεις. Δεν έχουν ιδιαίτερο πλεονέκτημα οι θετικής κατεύθυνσης.

Καλή δύναμη και ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Σήμερα που πέρασα απο τη σχολή υπήρχε μία ανακοίνωση στην πύλη που ελεγε οτι οι κατατακτήριες στο μαθημα της Βιολογίας μετατίθενται για την Παρασκευή ίδια ώρα.Για πιο σίγουρα, όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ένα τηλέφωνο στη γραμματεία αύριο γιατί απο οτι κατάλαβα ούτε και αυτη η ημερομήνια είναι σίγουρη...
Με γεια η πρώτη γεύση απο Ιατρικη!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ανοίγω το topic αυτό, με την άδεια και των moderators, ώστε αφενός να υπάρχουν συγκεντρωμένες οι όποιες πληροφορίες σχετικά με την ύλη, τα βιβλία, και τις κατατακτήριες εξετάσεις γενικότερα και αφετέρου να μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να διατυπώνει τις απορίες του για τις φετινές εξετάσεις, ώστε να του τις λύνει όποιος γνωρίζει. Απαραίτητη είναι και η βοήθεια από όσους ήδη είστε στη σχολή.

Οπότε ξεκινάω περνώντας την ύλη για την Ιατρική Φυσική.
Σημειωτέον, μετά από επικοινωνία μου με τη Γραμματεία, η ύλη θα είναι η ίδια με την περσινή, και οι όποιες μικρο-διαφοροποιήσεις γίνουν, θα γίνουν τον Ιούνιο. Οπότε ως τότε αρκεί η περσινή ύλη που δίνει επισήμως η Γραμματεία.

 

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων στο μάθημα της Ιατρικής Φυσικής

 

ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

 

Σας γνωρίζουμε ότι η εξεταστέα ύλη στο μάθημα Ιατρική Φυσική τόσο για τους πτυχιούχους ΑΕΙ, ΚΑΤΕΕ, Ανωτέρων Σχολών διετούς κύκλου σπουδών, τους πτυχιούχους Ανωτέρων Σχολών υπερδιετούς κύκλου σπουδών, όσο και για τους πτυχιούχους ΤΕΙ, καθορίζεται ως εξής:

ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Ι

Α' Διδακτικό Σύγγραμμα (Συγγραφέας Καθηγητής Χ. Προυκάκης): Τόμος Ι Ακτινοφυσική όλος εκτός του Κεφαλαίου 1. Τόμος ΙΙ Μηχανική-Κυματική Κεφάλαια 1,8,10.

Β' Διδακτικό Σύγγραμμα (Συγγραφείς J. Cameron, J. Skofronick, R. Grant-Επιμέλεια/Μετάφραση ΔΕΠ Ε.Ι.Φ):
Φυσική του Ανθρωπίνου Σώματος Κεφάλαια 1,10,11.


ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ

Α' Διδακτικό Σύγγραμμα(Συγγραφέας Καθηγητής Χ. Προυκάκης):Τόμος ΙΙ Μηχανική-Κυματική Κεφάλαια 5,7. Τόμος ΙΙΙ Θερμότητα-Ηλεκτρισμός-Ηλεκτρονική
Α΄Μέρος όλο. Β΄Μέρος όλο εκτός του Κεφαλαίου 10.


Β' Διδακτικό Σύγγραμμα(Συγγραφείς J. Cameron, J. Skofronick, R. Grant-Επιμέλεια/Μετάφραση ΔΕΠ Ε.Ι.Φ):
Φυσική του Ανθρωπίνου Σώματος Κεφάλαια 3,4,5,8,9,12.

 

Συνοπτικά Περιεχόμενα της ύλης

 

Η Σύνθεση της Ύλης  Ραδιενέργεια. 'Ακτινοβολία Χ. . 'Αλληλεπιδράσεις Ίοντίζουαας 'Ακτινοβολίας και Ύλης . Μέτρηση της Ιοντίζουσας  Ακτινοβολίας , Βιολογικές  Επιδράσεις της Ιοντίζουσας  Ακτινοβολίας , Φυσικές Αρχές της Ακτινοδιαγνωστικής ,Φυσικές Αρχές της Πυρηνικής 'Ιατρικής, Φυσικές Αρχές της Ακτινοθεραπευτικής 

Το Διεθνές Σύστημα Μονάδων (SI). Γενικές Φυσικές 'Ιδιότητες της Ύλης. Εισαγωγή στη Μηχανική.  Στατική,  Μηχανική των Ρευστών. Έργο, Ισχύς, Ενέργεια. Βιοϋλικά. Κυματική.  Ακουστική. Υπέρηχοι. 'Οπτική

Κινητική Θεωρία της Θερμότητας – Θερμοκρασία. Θερμιδομετρία - Θερμική Αγωγή Ιατρικές Εφαρμογές της Θερμότητας, Εφαρμογή της Θερμοδυναμικής στη Βιολογία. Εισαγωγή στην Φυσική του περιβάλλοντος και την Ρύπανση του 

Μαγνητισμός. Στατικός Ηλεκτρισμός. Ηλεκτρικό ρεύμα. Ηλεκτρομαγνητικά φαινόμενα. Εισαγωγή στην Ηλεκτρονική. Το ηλεκτρικό σήμα Ο 
ηλεκτρισμός στο ανθρώπινο σώμα.  Καταγραφή των δυναμικών του ανθρώπινου σώματος
 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

 

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων στο μάθημα της Βιολογίας

 

ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΛΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ Ι

 

Βεβαιώνουμε ότι η ύλη του μαθήματος του 1ου εξαμήνου με τίτλο Βιολογία Ι, όπως αναγράφεται στον Οδηγό Σπουδών της Σχολής μας, περιέχει τα εξής:

Γενικές αρχές της νέας Βιολογίας και η θέση της στις βιοϊατρικές επιστήμες. Εισαγωγή στην επιστημονική μεθοδολογία και στο πείραμα. Γενική θεώρηση και βασικά χαρακτηριστικά της οργάνωσης του κυττάρου. Ευκαρυωτικό και προκαρυωτικό κύτταρο. Ομοιότητα και ποικιλότητα κυττάρων. Χημική σύσταση του κυττάρου. Μακρομόρια του κυττάρου. Τεχνικές μελέτης του κυττάρου (φωτομικροσκόπιο, μικροσκόπιο φθορισμού, ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, κυτταροχημεία και ανοσοϊστοχημεία, κυτταρική κλασμάτωση, υπερφυγοκέντρηση, ηλεκτροφόρηση, αυτοραδιογραφία, κυτταροκαλλιέργειες, διαχωρισμός, απομόνωση και χαρακτηρισμός βιομορίων). Ρόλος των βιομορίων του κυττάρου. Δομή και λειτουργία των πρωτεϊνών. Δομή πλασματικής μεμβράνης. Μεμβρανικές πρωτεΐνες, ιοντικοί δίαυλοι και μεμβρανική μεταφορά. Ενδοκυττάρια διαμερίσματα και μεταφορά. Μεμβρανικά οργανίδια. Οδοί έκκρισης και ενδοκυττάρωσης. Κυτταρική επικοινωνία. Υποδοχείς συνδεόμενοι με G-πρωτεΐνες ή με ένζυμα. Κυτταροσκελετός. Ενδιάμεσα ινίδια, μικροσωληνίσκοι και νημάτια ακτίνης. Παραγωγή ενέργειας του κυττάρου. Μιτοχόνδρια και οξειδωτική φωσφορυλίωση. Χλωροπλάστες και φωτοσύνθεση. Οργάνωση και λειτουργία του γενετικού υλικού. Ροή και ρύθμιση της γενετικής πληροφορίας στο κύτταρο. RΝΑ και προέλευση της ζωής. Κυτταρική διαίρεση. Κυτταρικός κύκλος και συστήματα ελέγχου του κυτταρικού κύκλου. Ιστοί και πολυκυτταρική οργάνωση. Αρχές και μηχανισμοί αναπτυξιακής βιολογίας.

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΛΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΙI

 

Βεβαιώνουμε ότι η ύλη του μαθήματος του 1ου εξαμήνου με τίτλο Βιολογία ΙI, όπως αναγράφεται στον Οδηγό Σπουδών της Σχολής μας, περιέχει τα εξής:

Εισαγωγή στη Μοριακή Βιολογία. Δομή και τοπολογία των νουκλεϊκών οξέων. Χρωματίνη και χρωμοσώματα. Δομή γονιδίων. Μιτοχονδριακό DΝΑ. Αντιγραφή DΝΑ. Μηχανισμοί επιδιόρθωσης DΝΑ. Μεταγραφή DΝΑ. Συναρμολόγηση και κατεργασία του mRΝΑ. Δομή και λειτουργία του tRΝΑ. Γενετικός κώδικας. Τύποι και μηχανισμοί μεταλλάξεων. Μεταφραστική λειτουργία. Ρύθμιση γονιδιακής έκφρασης. Cis και trans-ρυθμιστικά στοιχεία. Μοριακή Γενετική του Ανθρώπου. Φυσική βάση κληρονομικότητας. Τύποι κληρονόμησης γονιδίων. Επιγενετικοί μηχανισμοί γονιδιακής έκφρασης. Γενετικός ανασυνδυασμός. Ανασυνδυασμός σε συνδεδεμένα γονίδια. Πολυπαραγοντική κληρονομικότητα. Αλληλεπίδραση γονιδίων. Γενετική πληθυσμών. Πολυμορφισμοί στο επίπεδο του DΝΑ. Κυτταρογενετική. Χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Γονιδιακή Έκφραση σε Εξειδικευμένα Ευκαρυωτικά Συστήματα. Μοριακή βάση μονογονιδιακών νοσημάτων. Υποδείγματα νόσων: θαλασσαιμία, κυστική ίνωση. Ζωικοί ιοί. DΝΑ και RΝΑ ογκογόνοι ιοί. Ρετροϊοί. Μοριακή γενετική του καρκίνου. Φροντιστηριακά Μαθήματα. Γενετική μηχανική. Αρχές και εφαρμογές. Απομόνωση και χαρτογράφηση γονιδίων. Μέθοδοι εκτίμησης της γονιδιακής έκφρασης. Αντίστροφη γενετική: επιτυχείς εφαρμογές. Μεταφορά και έκφραση γονιδίων σε κύτταρα θηλαστικών. Σύγχρονες μεθοδολογίες μοριακής ανάλυσης γενετικών νόσων. Πρακτικές Εφαρμογές Μοριακής Γενετικής. Πρόληψη γενετικών νόσων. Γενετική προδιάθεση ανάπτυξης γενετικής νόσου. Προγεννητική διάγνωση. Προεμφυτευτική διάγνωση. Λειτουργική γονιδιωματική. Φαρμακογονιδιωματική. Βιολογία και τεχνολογία της γονιδιακής. θεραπείας. Επιπτώσεις της μοριακής γενετικής στην κλινική άσκηση στο μέλλον. Διαμόρφωση του πεδίου της Μοριακής Ιατρικής. Ηθικά και πρακτικά ζητήματα.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Συγγράμματα :

Βασικές Aρχές Kυτταρικής Βιολογίας Τόμος Α', Τόμος Β' Συγγραφέας: Alberts/Bray/Hopkin/Johnson/Lewis/Raff/Roberts/Walter Εκδότης: Π.Χ. Πασχαλίδης

Αρχές Ιατρικής Γενετικής Συγγραφέας: Gelehrter T., Collins F. Εκδότης: Π.Χ. Πασχαλίδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξεταστέα ύλη κατατακτηρίων εξετάσεων στο μάθημα της Γενικής Ιατρικής Χημείας


ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ




ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ Ι


ΔΟΜΗ ΑΤΟΜΟΥ

Πρότυπο του Rutherford, Mέλαν σώμα, κβαντα, φωτοηλεκτρικό φαινόμενο, μοντέλο του Bohr
Απόδειξη της Ενέργειας και της απόστασης του πλησιέστερου ηλεκτρονίου από τον πυρήνα βάσει του προτύπου του Bohr
Ορισμός κβαντικών αριθμών με το πρότυπο του Βοhr
Κυματική φύση του ηλεκτρονίου, Αρχή της αβεβαιότητας, εξίσωση του Schrodinger
Σφαιρικές συντεταγμένες, διερεύνηση της ακτινικής κυματοσυνάρτησης και των γωνιακών κυματοσυναρτήσεων. Τροχιακά

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Πολυηλεκτρονιακά άτομα – Ενέργεια τροχιακών – Προάσπιση – Διείσδυση - Άρση ενεργειακού εκφυλισμού τροχιακών – Δραστικό πυρηνικό φορτίο – Φαινομενικός κύριος κβαντικός αριθμός – Κανόνες του Slater για τον υπολογισμό της προάσπισης.
Αρχή της δομήσεως – Αρχή ελάχιστης ενέργειας – Απαγορευτική αρχή του Pauli – Κανόνας του Hund – Ενέργεια συζεύξεως – Μαγνητική ροπή – Διαμαγνητικά και παραμαγνητικά άτομα.
Ηλεκτρονική διαμόρφωση των ατόμων των στοιχείων – Δόμηση του περιοδικού συστήματος - Σταθερές ηλεκτρονικές διαμορφώσεις – Στοιχεία μεταπτώσεως – Λανθανίδες – Ακτινίδες.
Νόμος της περιοδικότητας – Περιοδικός πίνακας των στοιχείων – Περίοδοι – Ομάδες – Υποομάδες – Τομείς του περιοδικού πίνακα – Οξειδωτικές καταστάσεις στοιχείων – Εύρεση της θέσης ενός στοιχείου στον περιοδικό πίνακα.
Τάσεις στον περιοδικό πίνακα – Μέγεθος ατόμων – Είδη ακτίνων ατόμων – Μεταβολή του μεγέθους των ατόμων – Λανθανιδική συστολή – Υπολογισμός ατομικής ακτίνας – Μέγεθος ιόντων – Ενέργεια πρώτου και δεύτερου ιονισμού – Μεταβολή ενέργειας ιονισμού – Υπολογισμός ενέργειας ιονισμού.
Ηλεκτρονική συγγένεια – Μεταβολή ηλεκτρονικής συγγένειας – Ηλεκτραρνητικότητα – Προσδιορισμός ηλεκτραρνητικότητας κατά Pauling, Mulliken και Allred-Rochow – Mεταβολή ηλεκτραρνητικότητας – Διάκριση μετάλλων, αμετάλλων, και ημιμετάλλων (μεταλλοειδών).

ΧΗΜΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ

Χημικός δεσμός – Είδη δεσμών – Ετεροπολικός δεσμός – Ιοντικές ενώσεις –– Ενέργεια πλέγματος – Νόμος του Hess - Διάγραμμα Born Haber - Υπολογισμός ιοντικών ακτίνων – Ομοιοπολικός δεσμός κατά Lewis – Δεσμικά ē και μονήρη ζεύγη ηλεκτρονίων – Μήκος δεσμού – Ενέργεια δεσμού – Πολωμένοι ομοιοπολικοί δεσμοί – Διπολική ροπή – Υπολογισμός κατά Pauling ιοντικού χαρακτήρα ομοιοπολικού δεσμού.
Θεωρία Δεσμού κα απεικόνιση μορίων κατά Lewis
Θεωρίες χημικών δεσμών - Θεωρία δεσμού σθένους - Επικάλυψη τροχιακών
Θεωρία των μοριακών τροχιακών - δεσμικά και αντιδεσμικά μοριακά τροχιακά - Εφαρμογή της θεωρίας των μοριακών τροχιακών στην ερμηνεία των διατομικών μορίων από Η έως και Νe
Υβριδισμός - Υβριδισμός του άνθρακα - sp3 - sp2 sp υβριδισμός - δομή Η2Ο - ΝΗ3 – συντονισμός - ερμηνεία της δομής του Βενζολίου.

ΔΙΑΜΟΡΙΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Διαμοριακές δυνάμεις – Δυνάμεις ιοντικού χαρακτήρα – Ιοντικά πλέγματα – Αριθμός συντάξεως – Τυπικό βάρος – Τυπική μάζα – Γραμμοτυπικότητα (F) – Ιδιότητες ιοντικών κρυστάλλων – Δυνάμεις ομοιοπολικού χαρακτήρα – Ομοιοπολικά πλέγματα – Αδάμας – Γραφίτης – Ιδιότητες ομοιοπολικών πλεγμάτων
Μεταλλικός δεσμός – Σύγχρονη ερμηνεία μεταλλικού δεσμού – Αγωγοί – Ημιαγωγοί – Μονωτές – Ιδιότητες μεταλλικών πλεγμάτων – Δυνάμεις van der Waals – Δυνάμεις διπόλου διπόλου (προσανατολισμός) – Δυνάμεις διπόλου επαγωμένου διπόλου (επαγωγή) – Δυνάμεις London (διασποράς) – Απωστικές δυνάμεις van der Waals – Ακτίνα van der Waals – Επίδραση των δυνάμεων van der Waals στα σημεία ζέσεως και την διαλυτότητα των ενώσεων
Αμφίτροπες ενώσεις – Υδρόφοβες αλληλεπιδράσεις – Μικύλλια – Διπλοστιβάδα κυτταρικών μεμβρανών – Δεσμός υδρογόνου – Επιδράσεις δεσμού υδρογόνου στα μόρια του Η2Ο, στα σημεία ζέσεως και στην διαλυτότητα των ενώσεων και στη δομή των βιομορίων – Διαμοριακές δυνάμεις και βιομόρια

ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ

Το νερό ως διαλύτης - Δομή του Η2Ο - Οι ιδιότητες του υγρού νερού και τα χαρακτηριστικά των αλληλεπιδράσεων σε αυτό τον διαλύτη - υδρογο-νοδεσμός -Υδατικά διαλύματα - Διαλυτότητες - Αλληλεπιδράσεις μεταξύ των μορίων στο νερό - ηλεκτροστατικές δυνάμεις (σημειακά φορτία, δίπολα, διπολική ροπή, διηλεκτρική σταθερά μέσου) - διαλυτότητα ιοντικών ενώσεων - διαλυτότητα μη ιοντικών ενώσεων - διαλυτότητα των πρωτεϊνών στο νερό - αλληλεπιδράσεις πρωτεϊνικών μορίων με το νερό - πολικές επιφάνειες-στοιβάδα ενυδάτωσης-ρόλος των φορτισμένων και πολικών ομάδων των αμινοξέων των πρωτεϊνών-αλληλεπιδράσεις μη πολικών ομάδων με το νερό - υδρόφοβες αλληλεπιδράσεις. Ιδανικά και μη ιδανικά διαλύματα - Νόμος του Raul t- Σημεία ζέσεως και πήξεως διαλυμάτων - Ωσμωτική πίεση - Διαλύματα ηλεκτρολυτών - ιδιότητες ηλεκτρολυτικών διαλυμάτων-συντελεστής van't Hoff - θεωρία Debye-Huckel - ενεργότητα α-συντελεστής ενεργότητας-ιοντική ισχύς διαλύματος.

ΟΞΕΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙΣ – ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ

Οξέα και βάσεις κατά Arrhenius - Οξέα και βάσεις κατά Bronsted-Lowry-Συζυγές ζεύγος οξέος – βάσεως – αμφολύτες - Οξέα και βάσεις κατά Lewis-Πυρηνόφιλα και ηλεκτρονιόφιλα αντιδραστήρια - Ιονισμός ασθενών μονοπρωτικών οξέων και βάσεων - Ιονισμός πολυπρωτικών οξέων -Σταθερά διαστάσεως ή ιονισμού-Βαθμός διαστάσεως ή ιονισμού – Υδρόλυση - Σταθερά υδρολύσεως - Δείκτες-Ρυθμιστικά διαλύματα - Εξίσωση Henderson-Hasselbach - Ρυθμιστική ικανότητα - Ογκομέτρηση οξέος – βάσεως -Συσχέτιση των σταθερών ιονισμού και δομής των αλειφατικών οξέων και βάσεων - Επαγωγική δράση (-Ι και +Ι επαγωγικό φαινόμενο) ομάδων και σχέση με την σταθερά ιονισμού των υποκατεστημένων οργανικών οξέων και βάσεων - Συσχέτιση δομής και σταθεράς ιονισμού αρωματικών καρβοξυλικών οξέων και αρωματικών αμινών (επίδραση φαινυλομάδας) – Αμινοξέα - τιμές pka ιονιζόμενων ομάδων αμινοξέων – Οξεοβασική κατάλυση και ενεργό κέντρο - Επίδραση του τοπικού μικροπεριβάλλοντος στον ιονισμό των λειτουργικών ομάδων των πρωτεϊνών φαινόμενες pka - Ισοηλεκτρική μορφή -Ισοηλεκτρικό σημείο pI - Ρύθμιση του pH του αίματος (το ρυθμιστικό σύστημα HCO3-/CO2).

ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ

Αντικείμενο της θερμοδυναμικής – Ορισμοί – Εργο – Θερμότητα
Μέγιστο ΄Εργο – Αντιστρεπτές μεταβολές
Πρώτο θερμοδυναμικό αξίωμα – Εσωτερική ενέργεια – Ενθαλπία
Θερμοχημεία – Θερμότητα καύσης – Ενέργεια δεσμού
Δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα – Εντροπία
Ελεύθερη ενέργεια – Μεταβολή της ελεύθερης ενέργειας και αυθόρμητο μιας αντίδρασης – Εφαρμογές
Βιοενεργετική – Ορισμός του ΔG0 – O ρόλος του ΑΤΡ – Ο κύκλος της γλυκόλυσης από την οπτική της θερμοδυναμικής
ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΩΓΗ – ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑ
Οξειδοαναγωγή – Αριθμός οξείδωσης – Προσδιορισμός αριθμού οξείδωσης – Ημιαντιδράσεις οξειδοαναγωγής – Γαλβανικό στοιχείο Daniel – Ηλεκτρεγερτική δύναμη στοιχείων – Κανονικό δυναμικό ημιαντίδρασης - σχέση κανονικών δυναμικών και ελευθέρας ενέργειας – Εξίσωση Nerst – Διαγράμματα κανονικών δυναμικών αναγωγής – Αυτοοξειδοαναγωγή – Πρόβλεψη προϊόντων





ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΙΙ


ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ

Ιστορία – Ιδιαιτερότητες και δομές του C – Αποκλίσεις από την τετρασθένεια του C – Διαφορές C – Si και άλλων στοιχείων – Φαινόμενο της ζωής – Θεωρία Οparin – Πειράματα Miller – Αβιοτικός σχηματισμός βιομορίων – Σύνταξη κα Ονοματολογία άκυκλων και αρωματικών ενώσεων

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ

Πόλωση δεσμού – Ηλεκτρονιόφιλα και πυρηνόφιλα αντιδραστήρια – Αντιδράσεις σχάσης και σχηματισμού δεσμών – Επαγωγικό φαινόμενο και επιπτώσεις στην οξύτητα και αλκαλικότητα οργανικών ενώσεων – Συντονισμός – Κετο-ενολο ταυτομέρεια – Αρωματικότητα και Κανόνες του Hückel – Συζυγιακό φαινόμενο και επιπτώσεις στην οξύτητα – αλκαλικότητα και υποκατάσταση των αρωματικών ενώσεων

ΣΤΕΡΕΟΧΗΜΕΙΑ

Εισαγωγή – Στερεοχημικοί τύποι – Οπτική ενεργότητα – Πολωσίμετρο – Ειδική γωνία στροφής – Οπτική ισομέρεια – Εναντιομέρεια – Ασύμμετρο άτομο C – Απεικονίσεις Fisher – Ιδιότητες εναντιομερών – Απεικόνιση και χαρακτηρισμός εναντιομερών (D, L και R, S)

ΔΙΑΣΤΕΡΕΟΜΕΡΕΙΑ

Ιδιότητες διαστερεομερών – Μεσομορφές- Ρακεμικά μίγματα – Διαχωρισμός και Βαθμός καθαρότητας ρακεμικών μιγμάτων – Στερεοχημεία αμινοξέων – Γεωμετρική ισομέρεια – Γεωμετρικά ισομερή (Cis-trans, E-Z) – Στερεοχημεία της όρασης


ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΡΕΙΑ

Ενέργεια στρέψεως – Διαμορφωμερή – Προβολές Newman – Διαμορφώσεις άκυκλων συστημάτων – Καλυπτική, διαβαθμισμένη, λοξή, αντί – Διαμορφώσεις κυκλικών συστημάτων – ανάκλιντρο, λουτήρας – αξονικοί και ισημερινοί υποκαταστάτες – Cis-trans ισομερή δισυποκατεστημένων κυκλοεξανίων

ΣΤΕΡΕΟΧΗΜΕΙΑ ΣΑΚΧΑΡΩΝ

Κυκλικές μορφές σακχάρων – ανωμερή σάκχαρα – πολυστροφισμός – ανωμερίωση σακχάρων

ΧΗΜΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΗ

Χημική κινητική – Παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα των χημικών αντιδράσεων – Νόμος ταχύτητας – Τάξη αντιδράσεως – Σταθερά ταχύτητας – Ολοκληρωμένοι νόμοι ταχύτητας – Χρόνος υποδιπλασιασμού – Στοιχειώδεις αντιδράσεις – Ενέργεια ενεργοποιήσεως – Εξίσωση Arrhenius – Καταλύτες
ΕΝΖΥΜΑ – Ισοένζυμα, ενεργό κέντρο, ενεργός περιοχή
Ενζυμική κινητική, Εξίσωση Michaelis-Menter, Διερεύνηση της εξίσωσης Michaelis-Menter και Διάγραμμα Lineweaver Burk
Ενζυμική Αναστολή, συναγωνιστική αναστολή, μη συναγωνιστική αναστολή ασυναγωνιστική αναστολή, Αλλοστερικα ένζυμα, θεωρία δράσεως αλλοστερικών ενζύμων, σιγμοειδής καμπύλη, παλίνδρομη ρύθμιση
Ταξινόμηση και ονομασία των ενζύμων
Συνένζυμα, προσθετικές ομάδες και κατάταξη αυτών
NAD+ , NADP+, FMN, FAD, Λιποϊκό οξύ, Συνένζυμο Q, Ασκορβικό οξύ, Συνένζυμα που περιέχουν Fe τετραυδροφυλλικό οξύ, συνένζυμο Α, βιοτίνη, πυροφωσφορική θειαμίνη, φωσφορική πυριδοξάλη, συνένζυμα βιταμίνης Β12




ΣΧΕΣΗ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΙΟΜΟΡΙΩΝ


Xημικοί Δεσμοί και η σημασία τους στα βιομόρια

(Ηλεκτροστατικοί δεσμοί - Δεσμοί υδρογόνου - Δυνάμεις Van der Walls -
Η σημασία του Νερού

ΕΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΑΚΑ – ΟΞΥΓΟΝΟΥ

Αλκοόλες – Φαινόλες – Αλδεϋδες – Κετόνες – Αιθέρες - Καρβοξυλικά οξέα -
Πολικότητα των ενώσεων και διαλυτότητα στο Νερό - Αντιδράσεις εστεροποίησης (φωσφορικοί εστέρες, εστέρες) - Φωσφορικοί εστέρες γλυκόζης (1 φωσφορική γλυκόζη- 6 φωσφορική γλυκόζη) - Υδρόλυση εστέρων (Σαπωνοποίηση) - Ανυδρίτες οξέων (Οξικοί ανυδρίτες, φωσφορικοί ανυδρίτες) και εφαρμογές [Τριφωσφορική Αδενοσίνη (ΑΤΡ) και Διφωσφορική Αδενοσίνη (ADP)] – Αντιδράσεις οξείδωσης-αναγωγής (νικοτιναμιδοαδενινο-δινουκλεοτίδιο, NAD+, NADH) - Δοκιμασία Benidict (Εφαρμογή στην μέτρηση γλυκόζης στα ούρα) – Ημιακετάλες – Ημικετάλες – Ακετάλες - Κετάλες (Εφαρμογή στους δισακχαρίτες) - Αλδολική συμπύκνωση (Εφαρμογή στην γλυκονεογένεση) - Κετο-ενολοταυτομέρεια (Εφαρμογή στη γλυκόλυση)

ΕΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΑΚΑ – ΘΕΙΟΥ

Θειόλες - Oξείδωση θειολών και δισουλφιδικός δεσμός (Σημασία στις πρωτεΪνες και αμινοξέα) - Πολικότητα θειολών και διαλυτότητα στο νερό -Σημαντική θειόλη (Συνένζυμο Α) - Θειεστέρες (Ακετυλοσυνένζυμο Α)

ΕΝΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΑΚΑ – ΑΖΩΤΟΥ
Αμίνες - Αμίδια – Αμιδικός δεσμός (Σημασία στις πρωτεΪνες – πεπτιδικό δεσμό) - Πολικότητα και Διαλυτότητα στο νερό - Υδρόλυση αμιδίων - Αμινοακυλο – tRNA και σημασία στην πρωτεϊνοσύνθεση - Ετεροκυκλικές αμίνες (Σημασία στην δομή DNA, RNA)

ΒΙΟΜΟΡΙΑ (YΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ–ΑΜΙΝΟΞΕΑ–ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ–ΝΟΥΚΛΕΪΝΙΚΑ ΟΞΕΑ)

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ

1. Εισαγωγή : Σημασία για τον μεταβολισμό και την παραγωγή ενέργειας
2. Κατηγορίες Υδατανθράκων
α) Μονοσακχαρίτες – Παράγωγα Μονοσακχαριτών - Ονοματολογία, Στερεοϊσομέρεια - Τύπος Fisher – Κυκλοποίηση - Προβολή Hawοrth - Δομή ανάκλιντρου - Ανωμέρεια (α και β ανωμερή) - Σημαντικά μέλη (γλυκόζη, φρουκτόζη, γαλακτόζη, γλυκοζαμίνη, ακετυλογλυκοζαμίνη, μαννόζη, ριβόζη, δεοξυριβόζη, Γλυκουρονικό οξύ, Σιαλικό οξύ) - Ανίχνευση με αντιδραστήριο Benedict - Αναγωγικά Σάκχαρα - Μη αναγωγικά Σάκχαρα
Φωσφορικοί εστέρες γλυκόζης (1p – Γλυκόζη, 6p – Γλυκόζη) - Φωσφορυλιωμένα σάκχαρα γενικότερα
β) Δισακχαρίτες – Ολιγοσακχαρίτες - Αντίδραση Σχηματισμού - Γλυκοζιτικός δεσμός - Γλυκοζίτες (Ν –Ν και -Ο Γλυκοζίτες α ή β Γλυκοζίτες) – Μαλτόζη – Κελλοβιόζη - Λακτόζη - Σακχαρόζη
γ) Πολυσακχαρίτες - Δομή Αμύλου (Αμυλόζη, Αμυλοπηκτίνη) - Κυτταρίνης – Γλυκογόνου - Κυτταρίνη – Βακτηριακό κυτταρικό τοίχωμα - Διάσπαση και πέψη Αμύλου - Αντιδράσεις σύνθεσης και αποικοδόμησης γλυκογόνου (΄Ηπαρ – Μυς) : Φωσφορυλάση του γλυκογόνου και φωσφορόλυση γλυκόζης, Ρόλος των ενζύμων στην αποικοδόμηση και σύνθεση γλυκογόνου όπως π.χ. ενζύμου διακλάδωσης, α(1-6) γλυκοζιτάσης, φωσφογλυκομουτάσης, γλυκοκινάσης, πυροφωσφορυλάσης, συνθετάσης, Ρόλος της 1-Φωσφορικής Γλυκόζης και 6-Φωσφορικής Γλυκόζης - Ενεργοποίηση 1-Φωσφορικής Γλυκόζης σε UDP - Ρόλος της Τριφωσφορικής ουριδίνης (UTP)
δ) Ετεροπολυσακχαρίτες - Πρωτεογλυκάνες – Γλυκοζαμινογλυκάνες - Υαλουρονικό οξύ - Θειïκή χονδροϊτική - Θειϊκή θερματάνη - Θειϊκή ηπαρίνη -Θειϊκή κερατάνη
3) Γλυκοπρωτεϊνες
Ν-γλυκοζιτικοί δεσμοί, Ο-γλυκοζιτικοί δεσμοί - Τα πλέον συνήθη κατάλοιπα σακχάρων στις γλυκοπρωτεϊνες (Φουκόζη, Γαλακτόζη, Ακετυλογα-λακτοζαμίνη, Ακετυλογλυκοζαμίνη, Μαννόζη, Σιαλικό οξύ)
4) Υδατάνθρακες – Κλινική Σημασία
Διαβήτης – Γαλακτοζαιμία - Μη ανοχή στη λακτόζη - Οδοντική τερηδόνα - Σημασία στις αντιγονικές ομάδες αίματος - Ασθένειες αποθήκευσης γλυκογόνου (Gierke, Cori, Andersen, McArdle) - Γλυκοπρωτεϊνες και σημασία τους στην αναγνώριση κυττάρων

ΑΜΙΝΟΞΕΑ

α - Αμινοξέα – Δομή – Στερεοϊσομέρεια - Κατάταξη αμινοξέων με βάση την πλευρική αλυσίδα ® - Δομή των είκοσι αμινοξέων που υ

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά! Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για ιατρική Αθήνας αλλά ρωτώντας και κάνοντας μια γρήγορη έρευνα στο internet σχετικά με το θέμα διαπίστωσα ότι το μέσον παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτές τις εξετάσεις. Η ερώτηση μου είναι η εξής: ‘Εχει κάποιος πιθανότητα να μπει χωρίς μέσον με προσωπικό διάβασμα; Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι το διάβασμα δε με φοβίζει αφού έχω ένα πτυχίο ΑΕΙ και τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου το Σεπτέμβρη. Πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω όσο απαιτητικές κι αν είναι οι εξετάσεις αλλά αν οι θέσεις είναι ήδη πιασμένες …είναι πολύ απογοητευτικό.

Λοιπόν γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτό το θέμα; Κάποιος ίσως που έχει δώσει κατατακτήριες; Έχω τη διάθεση να διαβάσω όσο χρειαστει για να περάσω αλλά αν είναι αδύνατο χωρίς μέσο τότε θα προτιμούσα να μη χάσω πολύτιμο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντησή μου, βασισμένη σε δεδομένα (της Ιατρικής Αθηνών), είναι ότι αν αξίζεις να περάσεις και διαβάσεις πολύ, θα περάσεις. Υπάρχουν και τα μέσα, αλλά δεν παρεκτοπίζουν τους πρώτους.

Υπάρχουν διάφορες πληροφορίες διασκορπισμένες, κάνε ένα search και θα βρεις πολλά πράγματα.

Καλές αποφάσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε να δεις, είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα, έχω το πτυχίο μου, το Σεπτέμβρη τελειώνω και μεταπτυχιακό και θα ξεκινήσω μάλιστα και άλλο στο εξωτερικό. Παρ'όλα αυτά σκέφτομαι να το παλέψω. Και πίστεψέ με, αν οι θέσεις ήταν ήδη πιασμένες, δεν υπήρχε καν περίπτωση τώρα να ποστάρω και να σου απαντάω. Δε θα είχα μπει καν στη διαδικασία, δεδομένου και του ότι το πτυχίο μου είναι σε τελείως άλλα χωράφια.. 

Οπότε εύχομαι καλό διάβασμα !

Κατά τα άλλα ο Foreas μίλησε, οπότε οι υπόλοιποι respect και στον έχοντα εμπειρία! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά πραγματικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φορέα αισιόδοξο το μήνυμα, λοιπόν ναι ειμαι διατεθιμένη να διαβάσω πολύ. Ουφ πάλι καλά για μια στιγμή πίστεπσα πως μόνο όσοι έχουν τα μέσα μπορούν να τα καταφέρουν. Ηeavenly demonic καλό διάβασμα και σε σένα. Kαλά διαβάζοντας το τελευταίο σου post νομίζω ότι έχεις μπει στο μυαλό μου. Αυτά ακριβώς σκέφτομαι, ακριβώς όμως. Τι έχει πια αυτή η ιατρική μέλι; In vitro καλά θα τα κλάψουμε τα νιάτα μας αν περάσουμε πρώτα τις κατατακτήριες χιχι. Εγώ πάντως μας το εύχομαι ολόψυχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα την εξης σκεψη και ήθελα να μου πειτε αν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι:

Κάποιος που περνάει με την πρώτη στην ιατρική και την τελειώνει και ακριβώς στα έξι χρόνια είναι απόφοιτος 24 ετών, βάζοντας ένα μέσο όρο αναμονής τα 3-4 χρόνια πάμε στα 28 (στην καλύτερη περίπτωση) ας μην μιλήσουμε για σπαστες ειδικότητες ή για τις πολύ περιζητητες γιατι εκεί ξεφευγει το πράγμα, εν τω μεταξύ έχουμε μεσα την απογοητευση τη γκρινια την ανεργια στο ενδιαμεσο κτλ κτλ

Παίρνοντας τωρα κάποιον που περνάει στα 18 του σε ενα παραιατρικό ΤΕΙ (δεν ξέρω αν ειναι δόκιμος ο όρος), το τελειώνει στα 22 και 23 αρχιζει ιατρική, υποθέτοντας οτι τελειώνει και αυτός στα 6 χρόνια (πράγμα όχι ιδιαίτερα δύσκολο αφού θα έχει ξεκινήσει από το δεύτερο ετος, και παρότι θα δουλεύει θα έχει σαφώς μεγαλύτερη ωριμότητα, εμπειρία απο εξετάσεις και σιγουρα πιο συγκεκριμένο στοχο από τον αντίστοιχο 18άρη) τελειώνει στα 29. Γενικά έχω παρατηρήσει οτι τα περισσότερα παιδια που μπαίνουν στην ιατρική από κατατακτήριες μέσα στα έξι χρόνια θα έχουν καταφέρει να διοριστούν στο δημόσιο μεσω του προηγούμενου πτυχίου τους (γιατι κακα τα ψέματα ανάγκη απο νοσηλευτές έχει κυριως το ΕΣΥ και όχι απο ιατρούς) οπότε ποιο είναι το αποτέλεσμα; με το που τελειώνεις και παίρνεις το πτυχιο της ιατρικής και αφού εχεις συμπληρώσει τα απαραίτητα χρόνια στο δημόσιο μπαίνεις υπεράριθμος για ειδικότητα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το λέω αυτό γιατι το έχω παρατηρήσει να γίνεται αρκετά συχνά. Οποτε δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα, θέληση να υπάρχει και όρεξη για δουλειά. Αφήστε που πιστευω οτι πολλοι απο τους "αριστουχους" του λυκειου μπήκαν κατα λάθος στην ιατρικη ενώ αυτοί που παίρνουν την απόφαση στα 22-23 ειναι αρκετα πιο συνειδητοποιημένοι. Καλή τυχη λοιπον με τις κατατακτήριες και να ειστε αισιοδοξοι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ευχαριστω για τις προτασεις σας για τα βιβλια!!! Σκεφτομαι να παω 3-4 μηνες σε φροντιστηριο που σε προετοιμαζουν για τις κατατακτηριες(οχι γκρουπαδικο,κατι σαν ιδιαιτερο η το πολυ με αλλο ενα ατομο) τι λετε βοηθαει καθολου;;;Εκει φανταζομαι θα εχουν και τα βιβλια για φωτοτυπιες, αν και οπως το σκεφτομαι τα βιβλια της βιολογιας και το βιβλιο της φυσικης του ανθρωπινου σωματος θα τα αγορασω σιγουρα. Ευτυχως τα δυο βιβλια της στατιστικης τα εχω ,ειχαμε τα ιδια στο τει.Οσον αφορα τωρα τα αλλα 3 βιβλια της φυσικης μαλλον τα βλεπω για φωτοτυπιες γιατι οπως λετε και εσεις ηδη απο το εξωφυλλο δεν μου γεμισαν το ματι. B)

Τροποποιήθηκε από george2008
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η κατάταξη πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Εσωτερικού ή Ισοτίμων Ιδρυμάτων του Εξωτερικού γίνεται, από όλα τα Τμήματα, σε όλα τα Τμήματα όλων των Α.Ε.Ι. της Χώρας, σύμφωνα με διατάξεις των Ν.1865/89 άρθρο 4, Ν.1966/91 άρθρο 3 και τις υπουργικές αποφάσεις αριθμ. Φ.5/122975 (ΦΕΚ 1687/2004) και Φ.2/121871/Β/05 (ΦΕΚ 1517/Β/3.11.2005).

Δες ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ανακοινώθηκε η ύλη για τις Κατατακτήριες 2008 για το μάθημα της Ιατρικής Χημείας.

ΥΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ (2007-2008)

ΔΟΜΗ ΑΤΟΜΟΥ

Πρότυπο του Rutherford - φύση του φωτός - μέλαν σώμα - φωτοηλεκτρικό φαινόμενο γραμμικό φάσμα εκπομπής - πρότυπο του Bohr - κυματικές ιδιότητες της ύλης - αρχή της αβεβαιότητας - εξίσωση του Schrodinger (τι εκφράζει ) - σφαιρικές συντεταγμένες - κβαντικοί αριθμοί - ατομικά τροχιακά - ακτινικές και γωνιακές κυματοσυναρτήσεις - κομβικές επιφάνειες γραφικές παραστάσεις τροχιακών.

ΠΟΛΥΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΤΟΜΑ

Πολυηλεκτρονικα άτομα – Κβαντικοί αριθμοί – Ενέργεια τροχιακών – Προάσπιση – Διείσδυση – Άρση ενεργειακού εκφυλισμού τροχιακών – Δραστικό πυρηνικό φορτίο – Φαινομενικός κύριος κβαντικός αριθμός – Κανόνες του Slater για τον υπολογισμό της προάσπισης – Αρχή της δομήσεως – Αρχή ελάχιστης ενέργειας – Απαγορευτική αρχή του Pauli – Κανόνας του Hund – Ενέργεια συζεύξεως – Μαγνητική ροπή – Διαμαγνητικά και παραμαγνητικά άτομα – Ηλεκτρονική διαμόρφωση των ατόμων των στοιχείων – Σταθερές ηλεκτρονικές διαμορφώσεις – Στοιχεία μεταπτώσεως – Λανθανίδες – Ακτινίδες.

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Ηλεκτρονική βάση του Περιοδικού πίνακα των στοιχείων – Περίοδοι – Ομάδες – Υποομάδες – Τομείς του περιοδικού πίνακα – Οξειδωτικές καταστάσεις στοιχείων Τάσεις στον περιοδικό πίνακα – Μέγεθος ατόμων – Είδη ακτίνων ατόμων – Μεταβολή του μεγέθους των ατόμων – Λανθανιδική συστολή – Υπολογισμός ατομικής ακτίνας – Μέγεθος ιόντων – Ενέργεια πρώτου και δεύτερου ιονισμού – Μεταβολή ενέργειας ιονισμού – Υπολογισμός ενέργειας ιονισμού – Ηλεκτρονική συγγένεια – Μεταβολή ηλεκτρονικής συγγένειας – Ηλεκτραρνητικότητα – Προσδιορισμός ηλεκτραρνητικότητας κατά Pauling, Mulliken και Allred-Rochow – Μεταβολή ηλεκτραρνητικότητας – Διάκριση μετάλλων, αμετάλλων, και ημιμετάλλων (μεταλλοειδών).

ΧΗΜΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ

Χημικός δεσμός – Είδη δεσμών – Ετεροπολικός δεσμός – Ομοιοπολικός δεσμός κατά Lewis – Πολωμένοι ομοιοπολικοί δεσμοί – Διπολική ροπή – Δεσμικά ηλεκτρόνια και μονήρη ζεύγη ηλεκτρονίων – Ενέργεια δεσμού – Μήκος δεσμού –Τάξη δεσμού – Απεικόνιση μορίων κατά Lewis – Θεωρίες χημικών δεσμών - Θεωρία δεσμού σθένους - Επικάλυψη τροχιακών – Προϋποθέσεις σχηματισμού ομοιοπολικού δεσμού – Υβριδισμός – Υβριδισμός και επικάλυψη τροχιακών - Υβριδισμός του άνθρακα - Υβριδισμός sp3, sp2, sp – Εφαρμογή των υβριδισμών στα μόρια CH4, CH2CH2, CHCH - Δομή των μορίων Η2Ο - ΝΗ3 με βάση τον υβριδισμό– Μεσομέρεια -Συντονισμός - Δομή του Βενζολίου - Θεωρία των μοριακών τροχιακών – Σχηματισμός μοριακών τροχιακών από ατομικά τροχιακά - Δεσμικά και αντιδεσμικά μοριακά τροχιακά - Το μόριο του Η2+ - Επικάλυψη και συμμετρία των μοριακών τροχιακών (μόνο σ και π) - Εφαρμογή της θεωρίας των μοριακών τροχιακών στην ερμηνεία των ομοπυρηνικών διατομικών μορίων από Η έως και Νe.

ΔΙΑΜΟΡΙΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Διαμοριακές δυνάμεις – Δυνάμεις ομοιοπολικού χαρακτήρα – Δυνάμεις ιοντικού χαρακτήρα – Δυνάμεις van der Waals – Δυνάμεις διπόλου διπόλου – Δυνάμεις ιόντος διπόλου – Δυνάμεις ιόντος ή διπόλου – επαγομένου διπόλου – Δυνάμεις London (διασποράς) – Απωστικές δυνάμεις van der Waals –Επίδραση των δυνάμεων van der Waals στα σημεία ζέσεως και στην διαλυτότητα των ενώσεων – Δεσμός υδρογόνου – Επιδράσεις δεσμών υδρογόνου στα μόρια του Η2Ο, στα σημεία ζέσεως και στην διαλυτότητα των ενώσεων και στο σχήμα των βιομορίων - Αμφιπαθητικές ενώσεις – Υδρόφοβες αλληλεπιδράσεις – Μικκύλια – Διπλοστιβάδα κυτταρικών μεμβρανών – Ασθενείς αλληλεπιδράσεις και βιομόρια.

ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ

Αντικείμενο της θερμοδυναμικής – Ορισμοί – Καταστατικές συναρτήσεις – Εργο – Θερμότητα. Μέγιστο ΄Εργο – Αντιστρεπτές μεταβολές. Πρώτο θερμοδυναμικό αξίωμα – Εσωτερική ενέργεια – Ενθαλπία – Θερμοχημεία – Νόμος του Hess – Δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα – Εντροπία – Ελεύθερη ενέργεια ΔG – Ορισμός του ΔG0 – Υπολογισμός του ΔG μίας αντίδρασης – Μεταβολή της ΔG και αυθόρμητο μιας αντίδρασης – Αρχές βιοενεργητικής – Ορισμός του ΔG0΄ – O ρόλος του ΑΤΡ – Τρόποι παροχής του ωφέλιμου έργου από το ATP – Μόρια που αποθηκεύουν ωφέλιμο έργο στον οργανισμό – Βιολογικές οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις NADH/NAD+ , FAD/FADH2

ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΩΓΗ – ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑ

Αριθμός οξείδωσης – Αριθμός οξείδωσης και ηλεκτραρνητικότητα – Αντιδράσεις οξειδοαναγωγής – Ημιαντιδράσεις οξείδωσης και αναγωγής – Ηλεκτρεγερτική δύναμη στοιχείου – Σχέση ελεύθερης ενέργειας και ηλεκτρεγερτικής δύναμης – Κανονικά δυναμικά οξείδωσης και αναγωγής – Εξίσωση Nerst – Εφαρμογές – Διαγράμματα κανονικών δυναμικών αναγωγής – Πρόβλεψη προϊόντων

ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ

Το νερό ως διαλύτης - Δομή του Η2Ο - Οι ιδιότητες του υγρού νερού και τα χαρακτηριστικά των αλληλεπιδράσεων σε αυτό τον διαλύτη - υδρογο-νοδεσμός -Υδατικά διαλύματα - Διαλυτότητες - Αλληλεπιδράσεις μεταξύ των μορίων στο νερό - διαλυτότητα ιοντικών ενώσεων - διαλυτότητα μη ιοντικών ενώσεων - αλληλεπιδράσεις πρωτεϊνικών μορίων με το νερό - πολικές επιφάνειες-στοιβάδα ενυδάτωσης-ρόλος των φορτισμένων και πολικών ομάδων των αμινοξέων των πρωτεϊνών-αλληλεπιδράσεις μη πολικών ομάδων με το νερό - υδρόφοβες αλληλεπιδράσεις. - Οσμωτική πίεση - Διαλύματα ηλεκτρολυτών - ιδιότητες ηλεκτρολυτικών διαλυμάτων-συντελεστής van't Hoff - θεωρία Debye-Huckel - ενεργότητα α-συντελεστής ενεργότητας-ιοντική ισχύς διαλύματος.

ΟΞΕΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙΣ – ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ

Οξέα και βάσεις κατά Arrhenius - Οξέα και βάσεις κατά Bronsted-Lowry-Συζυγές ζεύγος οξέος – βάσεως – αμφολύτες - Οξέα και βάσεις κατά Lewis-Πυρηνόφιλα και ηλεκτρονιόφιλα αντιδραστήρια - Ιονισμός ασθενών μονοπρωτικών οξέων και βάσεων - Ιονισμός πολυπρωτικών οξέων -Σταθερά διαστάσεως ή ιονισμού-Βαθμός διαστάσεως ή ιονισμού – Υδρόλυση - Σταθερά υδρολύσεως - Δείκτες-Ρυθμιστικά διαλύματα - Εξίσωση Henderson-Hasselbach - Ρυθμιστική ικανότητα - Ογκομέτρηση οξέος – βάσεως -Συσχέτιση των σταθερών ιονισμού και δομής των αλειφατικών οξέων και βάσεων - Επαγωγική δράση (-Ι και +Ι επαγωγικό φαινόμενο) ομάδων και σχέση με την σταθερά ιονισμού των υποκατεστημένων οργανικών οξέων και βάσεων - Συσχέτιση δομής και σταθεράς ιονισμού αρωματικών καρβοξυλικών οξέων και αρωματικών αμινών– Αμινοξέα - τιμές pka ιονιζόμενων ομάδων αμινοξέων – Οξεοβασική κατάλυση και ενεργό κέντρο - Ισοηλεκτρική μορφή -Ισοηλεκτρικό σημείο pI - Ρύθμιση του pH του αίματος (το ρυθμιστικό σύστημα HCO3-/CO2).

Ο ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

Οργανική Χημεία – Οργανικές ενώσεις – Ιστορία – Βιταλισμός – Ιδιαιτερότητα της δομής του C – Διαφορές ατόμων C και Si – Θεωρία Oparin – Πειράματα Miller – Αβιοτικός σχηματισμός βιομορίων – Θεωρία χημικής εξέλιξης – Το φαινόμενο της ζωής

Η ΧΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ

Δομές του άνθρακα – Ασταθείς δομές του C – Ταξινόμηση οργανικών ενώσεων – Ομόλογες σειρές –Σύνταξη και ονοματολογία άκυκλων και κυκλικών ενώσεων

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ

Ηλεκτρονιόφιλες και πυρηνόφιλες αντιδράσεις και αντιδραστήρια – Σχάση και σχηματισμός δεσμών – Ιοντικές αντιδράσεις – Πυρηνόφιλες και Ηλεκτρονιόφιλες αντιδράσεις – Αντιδράσεις ριζών – Πόλωση Δεσμού – Επαγωγικό φαινόμενο και επιπτώσεις του – Συντονισμός μη συζυγιακών και συζυγιακών συστημάτων – Συζυγιακό φαινόμενο και επιπτώσεις του – Αρωματικότητα και κανόνας του Huckel –Ταυτομέρεια – Ταυτομερή – Ταυτομερείς μορφές Νουκλεϊνικών οξέων.

ΣΤΕΡΕΟXHMEIA

Στερεοχημικοί τύποι – Στερεοϊσομερή – Οπτική ενεργότητα – Πολωσίμετρο – Ειδική γωνία στροφής – Οπτική ισομέρεια – Απεικονίσεις Fisher – Ασύμμετρο άτομο C – Εναντιομέρεια – Ιδιότητες Εναντιομερών – Απεικόνιση και χαρακτηρισμός Εναντιομερών (D, L, και R, S) – Ρακεμικά μίγματα – Ρακεμοποίηση – Οπτική καθαρότητα –Χαρακτηρισμός εναντιομερών αμινοξέων – Διαστερεοϊσομέρεια – Ιδιότητες διαστερεοϊσομερών – Μεσομορφές – Χαρακτηρισμός στερεοϊσομερών με πολλά ασύμμετρα άτομα C – Γεωμετρική ισομέρεια – Χαρακτηρισμός γεωμετρικών ισομερών (Cis-trans και Ε, Ζ) – Cis-trans ισομερείωση – Στερεοχημεία της όρασης – Ενεργειακό φράγμα – Ενέργεια στρέψεως – Διαμορφωμερή – Προβολές Newman – Διαμορφώσεις άκυκλων συστημάτων – Καλυπτική, διαβαθμισμένη, λοξή, αντί – Διαμορφώσεις κυκλικών συστημάτων – Ανάκλιντρο, λουτήρας – Αξονικοί και ισημερινοί υποκαταστάτες – Cis-trans ισομερή δισυποκατεστημένων κυκλοεξανίων – Κυκλικές μορφές σακχάρων – Ανωμερή σάκχαρα – Πολυστροφισμός – Ανωμερίωση σακχάρων

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΒΙΟΧΗΜΙΚΩΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ

Αντιδράσεις οξειδοαναγωγής (οξειδοαναγωγάσες) – Αντιδράσεις μεταφοράς ομάδας (μεταφοράσες) – Αντιδράσεις υδρόλυσης (υδρολάσες) – Αντιδράσεις απόσπασης (λυάσες) – Αντιδράσεις ισομερείωσης (ισομεράσες) – Αντιδράσεις σχηματισμού δεσμού (συνθετάσες)

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΒΙΟΛΟΓΙΑ

Μονοσακχαρίτες (αλδόζες και κετόζες) - Ημιακετάλες και κετάλες – Ανωμερή και φαινόμενο ανωμερείωσης – Αναγωγικά σάκχαρα – Μη αναγωγικά σάκχαρα – Σημαντικά μέλη μονοσακχαριτών – Γλυκοζίτες – Ο- και Ν-Γλυκοζιτικός δεσμός – Δισακχαρίτες – Σημαντικά μέλη δισακχαριτών – Πολυσακχαρίτες – Κυτταρίνη – Άμυλο – Γλυκογόνο – Φωσφορυλίωση Γλυκόζης – Φωσφορυλίωση γλυκογόνου – Ετεροπολυσακχαρίτες – Γλυκοζαμινογλυκάνες – Υαλουρονικό Οξύ – Συζευγμένα σάκχαρα – Πρωτεογλυκάνες – Γλυκοπρωτείνες – Οι υδατάνθρακες ως πληροφοριακά μόρια – Λεκτίνες – Σελεκτίνες – Λεκτίνη του ιού της γρίπης – Λεκτίνη του ιού του έρπητα – Λεκτίνη του Ελικοβακτηριδίου του πυλωρού - Πέψη υδατανθράκων – Διαβήτης – Γαλακτοζαιμία – Έλλειψη ανοχής στη λακτόζη – Νοσήματα γλυκογόνου –Σάκχαρα και ομάδες αίματος- Σάκχαρα και Τερηδόνα στα δόντια

ΝΟΥΚΛΕΟΤΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΟΥΚΛΕΙΚΑ ΟΞΕΑ

Διαμόρφωση νουκλεοτιδίων – Ριβονουκλεοτίδια – Δεοξυριβονουκλεοτίδια – Φωσφοδιεστερικοί δεσμοί – Ολιγονουκλεοτίδια – Πολυνουκλεοτίδια (DNA , RNA).

ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΠΕΠΤΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ

Αμινοξέα – Κοινά δομικά χαρακτηριστικά – L-στερεοϊσομερή – Ταξινόμηση με βάση την ομάδα R – Σπάνια αμινοξέα με σημαντικές λειτουργίες – Δράση ως οξέα και βάσεις – Αντίδραση φωσφορικών ομάδων με αμινοξέα ( σερίνη, θρεονίνη, τυροσίνη) – Αντίδραση σακχάρων με αμινοξέα (Ο- και Ν- Γλυκοζιτικός δεσμός) – Σχηματισμός και ιδιότητες πεπτιδικού δεσμού – Πρωτοταγής δομή των πρωτεϊνών – Δευτεροταγής δομή των πρωτεϊνών (α-έλικα και β’ διαμόρφωση) – Τριτοταγής και τεταρτοταγής δομή των πρωτεϊνών - Μετουσίωση και πτύχωση των πρωτεϊνών – Πρωτεΐνες Μοριακοί συνοδοί- Νοσήματα Prion– Δομή και λειτουργία πρωτεϊνών α-κερατίνης – Κολλαγόνου – Μυοσφαιρίνης – Αιμοσφαιρίνης – Φωσφορυλίωση των πρωτεϊνών – Προσδιορισμός της αμινοξικής αλληλουχίας των πρωτεϊνών – Εργαστηριακή ανάλυση των πρωτεϊνών.

ΚΙΝΗΤΙΚΗ – ΕΝΖΥΜΑ- ΣΥΝΕΝΖΥΜΑ

Ταχύτητα Χημικών αντιδράσεων – νόμος ταχύτητας – σταθερά ταχύτητας – ολοκληρωμένοι νόμοι ταχύτητας – μηχανισμοί αντιδράσεων – στοιχειώδεις αντιδράσεις– ενέργεια ενεργοποιήσεως – εξίσωση Arrhenius – Καταλύτες – Δομή ενζύμων – ισοένζυμα – ενζυμική κινητική – εξίσωση Michaelis-Menten – διερεύνηση εξίσωσης Michaelis-Menten και διάγραμμα Lineweaver Burk – ενζυμική αναστολή – συναγωνιστική – μη συναγωνιστική – ασυναγωνιστική – Αλλοστερικά ένζυμα – Ταξινόμηση και ονοματολογία των ενζύμων – Συνένζυμα και προσθετικές ομάδες – NAD+ , NADP+, FMN, FAD – Λιποϊκό οξύ – Συνένζυμο Q – Ασκορβικό οξύ – Συνένζυμα που περιέχουν Fe – τετραυδροφυλλικό οξύ – συνένζυμο Α – βιοτίνη – πυροφωσφορική θειαμίνη – φωσφορική πυριδοξάλη – συνένζυμα βιταμίνης Β12 .

ΛΙΠΙΔΙΑ

Ταξινόμηση Λιπιδίων – Δομή και Λειτουργία Τριγλυκεριδίων –Δομή και Λειτουργία Φωσφολιπιδίων και Σφιγγολιπιδίων –Τα Λιπίδια ως σηματοδοτικά μόρια – στεροειδείς ορμόνες – χολικά άλατα – προσταγλανδίνες και βιταμίνες –Συμμετοχή των λιπιδίων στη σύνθεση και δυναμική των μεμβρανών – Μικήλλια – μονοστιβάδες – διπλοστιβάδες – λιποσώματα (φορείς φαρμάκων και ενζύμων) – Βιολογικές μεμβράνες (δομή, σύσταση σε λιπίδια, ρευστότητα, διαταραχές ρευστότητας, ασυμμετρία της μεμβράνης, γλυκολιπίδια) – αγκυροβόληση περιφερειακών μεμβρανικών πρωτεϊνών μέσω λιπιδίων (GPI άγκυρα) – διάχυση λιπιδίων στην μεμβράνη – Μεμβρανικές «σχεδίες» (lipid rafts, caveolae).

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

• Γ. Πνευματικάκης, Χ. Μητσοπούλου, Κ. Μεθενίτης « Βασικές Αρχές Ανόργανης

Χημείας» Εκδόσεις Α. Σταμούλη Αθήνα 2006

• Lehninger (D. L. Nelson & M. M. Cox) «Βασικές Αρχές Βιοχημείας», Τόμοι Α, Β

Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδη – Αθήνα

• Σημειώσεις Γενικής Ιατρικής Χημείας Ι. (Φ. Αλικαρίδη)

Tο αρχείο βρίσκεται στην διεύθυνση:http://eclass.uoa.gr/courses/MED148/ (΄Έγγραφα)

• Σημειώσεις Γενικής Ιατρικής Χημείας ΙΙ. (Φ. Αλικαρίδη)

Tο αρχείο βρίσκεται στην διεύθυνση:http://eclass.uoa.gr/courses/MED149/ (΄Έγγραφα)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Διευκρινίσεις ύλης Γενικής Ιατρικής Χημείας 2007-2008

Α. Από το σύγγραμμα: Γ. Πνευματικάκης, Χ. Μητσοπούλου, Κ. Μεθενίτης

Βασικές Αρχές Ανόργανης Χημείας Εκδόσεις Α. Σταμούλη Αθήνα 2006

Από το Κεφάλαιο 1 Ατομική δομή και περιοδικός πίνακας

Εκτός ύλης :

Σωματίδια μέσα σε κλωβό μιας διάστασης

Από το Κεφάλαιο 2 Χημικός δεσμός

Εκτός ύλης:

2.3.2.3 Ομοπυρηνικά διατομικά μόρια των στοιχείων μεταπτώσεως

2.3.3 Μοριακά τροχιακά ετεροπυρηνικών διατομικών μορίων

2.3.4 Μοριακά τροχιακά πολυατομικών μορίων

2.3.5 Κβαντομηχανική θεώρηση του χημικού δεσμού και η θεωρία Lewis

2.4 Moριακή γεωμετρία (εντός ύλης μόνο οι αναφορές σε μόρια με sp, sp2 και

sp3 υβριδισμό)

Από το Κεφάλαιο 3 Καταστάσεις ύλης

Εκτός ύλης :

3.1 Aέρια

3.3 Στερεή Κατάσταση

3.4 Πλάσμα

3.5.1.2.1 O ιοντικός δεσμός

3.5.1.4 Δυνάμεις μεταξύ των ατόμων στα μέταλλα

3.5.1.5 Ημιαγωγοί

3.5.1.6 Υπεραγωγοί

Από το Κεφάλαιο 4 Χημική Θερμοδυναμική-Χημική Ισορροπία

Εκτός ύλης:

4.16 Eνέργεια κρυσταλλικού πλέγματος- Κύκλοι Βοrn-Haber

To Kεφάλαιο 5 Χημική Κινητική είναι όλο εντός ύλης

Από το Κεφάλαιο 6 Διαλύματα

Εκτός ύλης:

6.8 Aθροιστικές ιδιότητες των διαλυμάτων-Ιδανικά και μη ιδανικά διαλύματα

6.10 Τάση ατμών διαλύματος-Σημεία ζέσεως και πήξεως διαλυμάτων

6.14 Γινόμενο διαλυτότητας

6.15 Διαλυτότητα και επίδραση κοινού ιόντος

6.17 Κράματα

Από το Κεφάλαιο 7 Χημεία Οξέων και Βάσεων

Εκτός ύλης

7.2.5. Σκληρά και μαλακά οξέα και βάσεις

7.2.6 Οξέα και βάσεις κατά Usanovich

Το Κεφάλαιο 8 Σύμπλοκα είναι όλο εκτός ύλης

Aπό το Κεφάλαιο 9 Οξειδοαναγωγή

Εκτός ύλης :

9.9 Διαγράμματα Frost

9.10 Διαγράμματα Ellingham

9.11 Διαγράμματα Pourbaix

9.12 Βιολογικές συνέπειες

9.13 Μηχανισμοί αντιδράσεων οξειδοαναγωγής

Β. Από το σύγγραμμα: Lehninger (D. L. Nelson & M. M. Cox) «Βασικές Αρχές

Βιοχημείας», Τόμοι Α, Β Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδη – Αθήνα

Από το Κεφάλαιο 1: Τα θεμέλια της Βιοχημείας

Εισαγωγή

Το κεφ.1.2 Τα θεμέλια της Χημείας

Το κεφ.1.3 Τα θεμέλια της Φυσικής

Από το κεφ. 1.5 Τα θεμέλια της εξέλιξης μόνο η Χημική εξέλιξη

Από το Κεφάλαιο 2: Ύδωρ

Εισαγωγή

Το κεφ.2.1 Ασθενείς αλληλεπιδράσεις σε υδατικά συστήματα

Το κεφ.2.2 Ιοντισμός του ύδατος, των ασθενών οξέων και των ασθενών βάσεων

Το κεφ.2.3 Ρύθμιση του pH στα βιολογικά συστήματα

Το κεφ.2.4 Το ύδωρ ως δραστική ένωση

Το κεφ.2.5 Το υδατικό περιβάλλον είναι κατάλληλο για τους ζωντανούς οργανισμούς

Από το Κεφάλαιο 3: Αμινοξέα, πεπτίδια, πρωτεΐνες

Εισαγωγή

Το κεφ.3.1 Αμινοξέα

Το κεφ.3.2 Πεπτίδια και πρωτεΐνες

Το κεφ.3.3 Εργαστηριακή ανάλυση των πρωτεϊνών (μόνο για υποψηφίους Ιατρικής Σχολής)

Το κεφ.3.4 Η ομοιοπολική δομή των πρωτεϊνών (μόνο για υποψηφίους Ιατρικής Σχολής)

Από το Κεφάλαιο 4: Η τρισδιάστατη δομή των πρωτεϊνών

Εισαγωγή

Το κεφ.4.1 Γενική θεώρηση της πρωτεϊνικής δομής

Το κεφ.4.2 Δευτεροταγής δομή των πρωτεϊνών

Το κεφ.4.3 Τριτοταγής και τεταρτοταγής δομή των πρωτεϊνών

Το κεφ.4.4 Μετουσίωση και πτύχωση των πρωτεϊνών

Από το Κεφάλαιο 5: Λειτουργία των πρωτεϊνών

Εισαγωγή

Το κεφ.5.1 Αντιστρεπτή σύνδεση πρωτεΐνης-συνδέτη: πρωτεΐνες που προσδένουν οξυγόνο

Από το Κεφάλαιο 6: Ένζυμα

Εισαγωγή

Το κεφ.6.1 Εισαγωγή στα ένζυμα

Το κεφ.6.2 Πως δρουν τα ένζυμα

Το κεφ.6.3 Η κινητική των ενζύμων προσφέρεται για την κατανόηση του μηχανισμού τους

Το κεφ.6.4 Παραδείγματα ενζυμικών αντιδράσεων

Το κεφ.6.5 Ρυθμιστικά ένζυμα

Από το Κεφάλαιο 7: Υδατάνθρακες και γλυκοβιολογία

Εισαγωγή

Το κεφ.7.1 Μονοσακχαρίτες και δισακχαρίτες

Το κεφ.7.2 Πολυσακχαρίτες

Το κεφ.7.3 Πρωτεογλυκάνες, γλυκοπρωτεϊνες

Το κεφ.7.4 Οι υδατάνθρακες ως πληροφοριακά μόρια: o κώδικας των υδατανθράκων

Από το Κεφάλαιο 8: Νουκλεοτίδια και νουκλεϊκά οξέα

Εισαγωγή

Το κεφ.8.1 Βασικές έννοιες

Από το Κεφάλαιο 10: Λιπίδια

Εισαγωγή

Το κεφ.10.1 Αποθηκευτικά λιπίδια

Το κεφ.10.2 Δομικά λιπίδια των μεμβρανών

Το κεφ.10.3 Λιπίδια ως σήματα, συμπαράγοντες και χρωμοφόρα

Από το Κεφάλαιο 11: Βιολογικές μεμβράνες και μεταφορά

Εισαγωγή

Από το κεφ.11.1 Σύσταση και αρχιτεκτονική των μεμβρανών μόνο οι σελ.487-493 και 499-500

Από το κεφ.11.2 Δυναμική της μεμβράνης μόνο οι σελ.501-508

Από το Κεφάλαιο 13: Αρχές βιοενεργητικής

Εισαγωγή

Το κεφ.13.1 Βιοενεργητική και θερμοδυναμική

Το κεφ.13.2 Μεταφορές φωσφορικών ομάδων και ΑΤΡ

Το κεφ.13.3 Βιολογικές οξειδο-αναγωγικές αντιδράσεις

Από το Κεφάλαιο 14: Γλυκόλυση και νεογλυκογένεση

Από το κεφ.14.1 Γλυκόλυση μόνο Παράγραφος 1. (σελ. 691) Φωσφορυλίωση της γλυκόζης.

Το κεφ.14.2 Βιοχημικές οδοί που τροφοδοτούν την γλυκόλυση

Από το Κεφάλαιο 15: Αρχές μεταβολικής ρύθμισης

Από το κεφ.15.1 Ο μεταβολισμός του γλυκογόνου στα ζώα μόνο Εισαγωγή (σελ.737) και

Η αποδόμηση του γλυκογόνου καταλύεται από τη φωσφορυλάση του γλυκογόνου (σελ. 738)

Νοσήματα του γλυκογόνου (σελ. 742)

Tα Kεφάλαια 9, 12, και 16 έως και 23 είναι εκτός ύλης

Γ. Όλο το αρχείο: Σημειώσεις Γενικής Ιατρικής Χημείας Ι. (Φ. Αλικαρίδη)

Tο αρχείο βρίσκεται στην διεύθυνση:

http://eclass.uoa.gr/courses/MED148/ (΄Έγγραφα)

Δ. Όλο το αρχείο: Σημειώσεις Γενικής Ιατρικής Χημείας ΙΙ. (Φ. Αλικαρίδη)

Tο αρχείο βρίσκεται στην διεύθυνση:

http://eclass.uoa.gr/courses/MED149/ (΄Έγγραφα)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλά, το νιώθω πως μια ψυχή στα ξένα θα αγχώνεται τώρα... emiloveyouemcolgate

Μήπως υπάρχουν πουθενά στατιστικά πόσοι δίνουν κάθε χρόνο κατατακτήριες για Αθήνα, πόσους παίρνουν κλπ; Αν όχι μήπως γνωρίζει κανείς στο περίπου;

Εδώ δεν υπάρχουν θέματα, μου θες και στατιστικά εσύ πουλάκι μου??

Το μόνο που ξέρω είναι ότι στο τελευταίο μάθημα φτάνει μερικές φορές λιγότερο και από το 1/3 των όσων παρουσιάστηκαν στο πρώτο. Γιατί άραγε? :rolleyes::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.