Jump to content

Επίκαιρος και αναλυτικός οδηγός για το USMLE Step 1


CzR

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολυ Californian!

Δεν νομίζω να σου εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα αμα το κλείσεις τότε. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με Prometric για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, είδα στα στατιστικά ότι οι md seniors είναι πιο πιθανό να τους καλέσουν σε συνέντευξη και να μπουν στο ranking σε σχέση με τους md grads . Στους US-IMG το ποσοστό αυτό δεν αναφέρεται. Πως εξηγείται η προτίμηση σε αυτούς που δεν έχουν ολοκληρώσει καν τις σπουδές τους;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, usmlecandidate said:

Καλησπέρα, είδα στα στατιστικά ότι οι md seniors είναι πιο πιθανό να τους καλέσουν σε συνέντευξη και να μπουν στο ranking σε σχέση με τους md grads . Στους US-IMG το ποσοστό αυτό δεν αναφέρεται. Πως εξηγείται η προτίμηση σε αυτούς που δεν έχουν ολοκληρώσει καν τις σπουδές τους;

 

Τα πραγματα στο εξωτερικο δεν ειναι οπως τα γνωριζουμε στην Ελλαδα. Ειναι απιθανο καποιος που ξεκιναει το τελευταιο ετος σπουδων του σε αμερικανικη ιατρικη να μην αποφοιτησει στα 4 χρονια ακριβως. Η διαδικασια λοιπον για τους αμερικανους ειναι κατα 99,99% με το που τελειωνουν το τριτο ετος δινουν στεπ2 και κανουν αιτησεις ουτως ωστε με το που ορκιστουν στο τελος του 4ου ετους, μπαινουν απευθειας για ειδικοτητα.

Ισα-ισα που οι US-grads εχουν μειονεκτημα στις αιτησεις συγκρινομενοι με τους US-seniors καθως το στατους τους υποδηλωνει τις περισσοτερες φορες πως υπαρχει καποια "τρυπα" στην αιτηση τους η οποια τους αποθαρρυνε απο το να κανουν αιτησεις ως US-seniors ή ακομη χειροτερα εκαναν αιτήσεις και εμειναν unmatched.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και συγνώμη για την ενόχληση. Το first aid το αγοράσατε απο κάποιο βιβλιοπωλείο ή το παραγγείλατε απο το εξωτερικό, γτ ψάχνω την έκδοση του 21 και δεν την βρίσκω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το περιμένω κι εγώ να έρθει απο εξωτερικό αλλά τίποτα ακόμη. Κυκλοφορεί όμως σε ηλεκτρονική μορφή οπότε ρίξε μία ματιά στο google. Στο reddit (r/Step1) υπάρχει ένα post που λέει για όλες τις αλλαγές στην καινούργια έκδοση σε σύγκριση με την περσινή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα

υπάρχει κάποια διαφορά στο First aid for the usmle step 1 2021 international edition με το απλό διότι μόνο αυτό έχω βρει σε ελληνικό κατάστημα με άμεση παραλαβή.

Ευχαριστω! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.  Ευχαριστούμε για όλες τι χρήσιμες πληροφορίες.  Εάν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτή η εξειδίκευση στην Επεμβατική Καρδιολογία έχοντας κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα. Απαιτείται πολύ υψηλό score στα USMLE steps όπως και για έναρξη ειδικότητας; Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@danaes, καλύτερα να ποστάρεις την ερώτηση σου στο κυρίως thread για την Αμερική που πραγματέυεται πάσης φύσεως θέματα και όχι μονο για το Step 1.

By the way, το Pass/Fail έκλεισε για Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022.

United States Medical Licensing Examination® (USMLE®) Step 1 score reporting will transition to pass/fail outcomes only for administrations on or after January 26, 2022.

Outcomes for Step 1 administrations occurring before January 26, 2022 will continue to include a three-digit score and pass/fail. Step 2 Clinical Knowledge and Step 3 examinations will continue to be reported as a three-digit score and pass/fail.

https://www.usmle.org/announcements/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!! 

CzR σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες! 

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

θέλω να δώσω το στεπ1 κατά τον Οκτώβριο Νοέμβριο.. Πότε πρέπει να δηλώσω τη συμμετοχή μου με όλα αυτά τα διαδικαστικά; Από τώρα είναι καλά να εγγραφώ ;

Έχω δει τις διαθέσιμες ημερομηνίες στο PROMETRIC και έχω βρει κάποιες που με βολεύουν..

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα matman, αμα είσαι σίγουρος οτι θες να το δώσεις τότε καλό θα ήταν να ξεκινήσεις απο τώρα να τρέχεις τα διαδικαστικά. Άπαξ και κλείσεις τρίμηνο αλλά δεν ξέρεις ακόμη συγκεκριμένη μέρα θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τακτικά το σαιτ του προμέτρικ για διαθεσιμότητα. Απο όσο ξέρω θα δώσει αρκετός κόσμος το Step 1 προς το τέλος του 2021.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, CzR said:

Καλησπέρα matman, αμα είσαι σίγουρος οτι θες να το δώσεις τότε καλό θα ήταν να ξεκινήσεις απο τώρα να τρέχεις τα διαδικαστικά. Άπαξ και κλείσεις τρίμηνο αλλά δεν ξέρεις ακόμη συγκεκριμένη μέρα θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τακτικά το σαιτ του προμέτρικ για διαθεσιμότητα. Απο όσο ξέρω θα δώσει αρκετός κόσμος το Step 1 προς το τέλος του 2021.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου!

Προσπαθώ να βρω ποια γραφειοκρατικά πρέπει να γίνουν αλλά έχω μπερδευτεί...

Ισχύουν αυτά που είχες παραθέσει σε προηγούμενη απάντηση στην @ Nattie ? 

Αρχικά πρέπει εγγραφώ μέσω αυτού του λινκ : https://secure2.ecfmg.org/emain.asp?app=iwa ,

και να συνεχίσω με If you have never been issued a USMLE/ECFMG Identification Number and want to request one, click here. πατώντας το here. 

Το US social security number το αφήνω κενό-δεν γνωρίζω τι είναι ; (κατά τη συμπλήρωση των προσωπικών δεδομένων)

Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ!

   
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ άπαντες στην ομάδα και συγχαρητήρια σε όσους έκαναν ή προγραμματίζουν να κάνουν το μεγάλο βήμα. Με τη σειρά μου θα ήθελα να παραθέσω τους προβληματισμούς μου μιας και είμαι πλέον εκτοετής και τελειώνω όπως όλα δείχνουν τον προσεχή Ιούλιο. Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να σκέφτομαι τη συμμετοχή μου στα USMLE ωστόσο γεννώνται πολλά ερωτήματα για το αν αξίζει να δώσω πλέον με το νέο σύστημα pass/fail μέσα στο 2022 (ανέφικτο να δώσω νωρίτερα για πολλούς λόγους) δεδομένου κιόλας ότι θα είμαι πτυχιούχος πράγμα το οποίο δε θα μου επιτρέπει τη συμμετοχή μου σε electives, clerkships κτλ αλλά μόνο σε observerships τα οποία αν έχω καταλάβει καλά δε λογίζονται ως δυνατά χαρτιά για το matching. Υποθέτοντας λοιπόν ότι δίνω step 1 και υπάρχει το pass μαζί με ένα average score στο step 2CK και βρίσκω και ένα observership σε ένα mid-tier πανεπιστημιακό νοσοκομείο, υπάρχει πιστεύετε πιθανότητα να ξεκινήσω εκεί με κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα για να δυναμώσω την πιθανότητα για ματσάρισμα σε IM για παράδειγμα. Εννοείται πως όλα αυτά είναι υπό το πρίσμα του ότι δεν έχω κανένα ερευνητικό παρελθόν ή παρόν στην Ελλάδα. Εν τέλει εκεί που θέλω να καταλήξω είναι τον αν πιστεύετε, ειδικά οι παλαιότεροι, ότι κάποιος με αυτά τα πολύ low average χαρακτηριστικά μπορεί να διεκδικήσει μια θέση με βάση το νέο σύστημα εξετάσεων. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Μπράβο σου CzR , εξαιρετική ανάλυση! Σε ευχαριστούμε πολύ! Μήπως θυμάται κανείς ποια documents χρειάζονται από τη γραμματεία (πχ αναλυτικη βαθμολογια στα αγγλικα) για προπτυχιακους ώστε να τα ζητήσω για να τα έχω έτοιμα για αποστολή κατά το register στο ecfmg?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

@nikats Απο όσο ξέρω για να δώσεις Step 1 ως φοιτητής δεν χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός απο την βεβαίωση της σχολής οτι όντως σπουδάζεις εκει. Στην Ιατρική της Αθήνας το κάνει το ECFMG για εσένα απευθείας με την γραμματεία του Προέδρου.

@ασοσ Εγώ είχα διαβατήριο όταν έδωσα Step 1. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις με την ταυτότητα σου αυτο. Θα σου πρότεινα να βγάλεις διαβατήριο, η διαδικασία δεν είναι τόσο χρονοβόρα. Εξάλλου θα το χρειάστείς και αργότερα (πχ, ταξίδι ΗΠΑ για electives).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης άμα υπάρχει κάποιος που έχει δώσει πρόσφατα Step 1 ή σκοπεύει να το δώσει πρίν τις 22 Ιουλίου και θέλει να συνεισφέρει στην συγγραφή του First Aid 2022, να μου στείλει inbox.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω! και κατι ακομα... για να κλεισω το τριμηνο νοεμβρη δεκεμβρη ιανουαριο πιστευεις προλαβαινω τωρα αν αρχισω τωρα τα διαδικαστικα?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι άνετα προλαβαίνεις. Νομίζω πάντως πως δεν μπορείς να κλείσεις τρίμηνο Νοε-Ιαν γιατί όλοι οι μήνες του τριμήνου πρέπει να είναι στην ίδια χρονιά. Άρα το τρίμηνό που θα κλείσεις θα είναι Οκτ-Νοε-Δεκ, και άμα δεν προλάβεις μπορείς να κάνεις one-time extension για Ιαν-Φεβρ-Μαρτ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπέρα! Ειμαι φοιτητης 4ου εξαμηνου και θα ηθελα να ξεκινησω προετοιμασια για το USMLE οσο μπορω συντομοτερα. Μηπως γινεται να διαβασω υλικο του USMLE αντι για το αντιστοιχο ελληνικο για καποιο απο τα μαθηματα της σχολής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.