Jump to content

επιμέρους τρίμηνα ειδικότητα (τρίμηνα, εξάμηνα κτλ) - μπορεις να τα κάνεις σε άλλη πόλη της ελλαδας;


DogPerson

Recommended Posts

Γεια σας! Έχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 2 μήνες ειδικότητα (σε νοσοκομείο μερικής) στη Μαιευτική-Γυναικολογία, και συγκεκριμένα με τη Χειρουργική. Μέσα στον χρόνο της χειρουργικής, περιλαμβάνεται και ένα 6μηνο μαστού, όμως η κλινική μου δεν βάζει μαστό. Ο δ/ντης μου είπε πως μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο νοσοκομείο να κάνω το 6μηνο του μαστού. Όντως γίνεται αυτό; Και αν ναι, πώς; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να ρωτήσω εάν έχει κάνει κανείς τα εξάμηνα του σε άλλη πόλη από αυτή που κάνει το βασικό μέρος της ειδικότητας του; (προφανώς δεν ενοοώ σε άλλη χώρα, έχω δει τις σχετικές συζητήσεις για το εξωτερικό)

με βάση αυτό που βρήκα μπορεί κανείς να τα πραγματοποιήσει όπου θέλει (παρόλο που προτείνεται να γίνεται σε πλησιέστερο νοσοκομείο) τα επιμέρους τμήματα φτάνει να συμφωνεί ο διευθυντής.

αν δεν συμφωνεί τι γίνεται; στέλνουμε αίτημα στο επιστημονικό συμβούλιο, στο υπουργείο ή στο κεσυ; 

υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία;

 

ευχαριστώ 

20201119_152218.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που το γράφει ότι πρέπει να συμφωνεί ο διευθυντής ;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι κανένας διευθυντής δεν πρόκειται να συμφωνήσει...

Εξ όσων γνωρίζω, πας κι τα κάνεις όπου θέλεις εσύ.

Έχω ακούσει διάφορα τραγικά για διευθυντές που απειλούν μέχρι και να μην δώσουν χαρτί αν διαννοηθείς να κάνεις τα εξαμηνα σε αλλα νοσοκομεια, ποσο μάλλον σε άλλη πόλη. Δεν έχω μάθει ακόμα για υλοποίηση απειλών, συνήθως οι δύσμοιροι ειδικεύομενοι υποκύπτουν, εκτος εξαίρεσεων, αλλά θα με ενδιέφερε το που απευθυνόμαστε σε μια τέτοια περίπτωση.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά έκανα τα δύο υποχρεωτικά εκ του τότε νόμου 6μηνα rotations της δικής μου ειδικότητας πριν 7-8 χρόνια, οπότε τα δικά μου νέα δεν είναι πολύ φρέσκα, αλλά μπορεί να ισχύουν ακόμα. Τότε λοιπόν τα rotations εκπληρώνονταν κατόπιν συμφωνίας των Διευθυντών των Κλινικών και μάλιστα μεταξύ διαφορετικών νοσοκομείων, σε περίπτωση που το νοσοκομείο στο οποίο υπηρετούσες δεν διέθετε την αντίστοιχη ειδικότητα.

Για το τυπικό του πράγματος, η Κλινική έστελνε ένα επίσημο έγγραφο στην άλλη Κλινική που έλεγε περίπου "Παρακαλούμε να δεχτείτε τον ειδικευόμενό μας ΧΥ για την εξάμηνη άσκηση στην .... την περίοδο από 1/1/2020 έως και 30/6/2020" με υπογραφή του Διευθυντή. Η άλλη Κλινική απαντούσε "Βεβαίως, you are always welcome" ή αλλιώς "Sorry, εκείνη την περίοδο έχουμε αναλάβει να εκπαιδεύσουμε άλλα μπουμπούκια από κάποιο άλλο νοσοκομείο, παρακαλούμε να επιλέξετε κάποια άλλη βολική περίοδο". Το ποιος και το πότε θα πήγαινε για τα rotations ήταν προγραμματισμένο σχεδόν από την έναρξη της ειδικότητας, αλλά σίγουρα μόλις συμπλήρωνες τα δυο πρώτα χρόνια και έμπαινες στα δυο τελευταία. Στη δική μας περίπτωση τα πράγματα ήταν λίγο-πολύ στάνταρ, το ένα rotation το κάναμε στον Ευαγγελισμό και το δεύτερο στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών.

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο είχε ο ειδικευόμενος προσωπική επαφή με τον Διευθυντή κάποιας άλλης Κλινικής, σε άλλο Νοσοκομείο, και μπορούσε να γίνει δεκτός αλλού για το rotation, δεν νομίζω πως υπήρχε νομικό ή τυπικό πρόβλημα, αρκεί να ανήκε στην ίδια ΥΠΕ. Η διαδικασία ήταν η ίδια, με την ανταλλαγή επίσημων εγγράφων μεταξύ των Διευθυντών των Κλινικών, όχι στο μιλητό ή μέσω τηλεφώνου. Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει ακόμα.

Αν ο Διευθυντής σου πάντως για κάποιο λόγο μουλάρωνε, δεν μπορούσες να πας από μόνος σου να κάνεις το rotation όπου και όποτε γουστάρεις, χρειαζόταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η σύμφωνη γνώμη της μητρικής Κλινικής και επίσημο αίτημα, αλλιώς δεν πήγαινες πουθενά.

Δεν γνωρίζω πως ακριβώς γίνονται σήμερα τα υποχρεωτικά rotations κάθε ειδικότητας κι αν άλλες Κλινικές ακολουθούν άλλα πρωτόκολλα ή αν υπάρχουν νέες διατάξεις που διαφοροποιούν τα πράγματα. Ελπίζω η δική μου περίπτωση να βοηθήσει κάποιους που έχουν απορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω επίσης εδώ κάτι άλλο σημαντικό που μόλις θυμήθηκα. Στο έγγραφο με το "επίσημο αίτημα" ανέφερε αναλυτικά, σχολαστικά και διεξοδικά το σε ποια Κλινική θα κάνει εφημερίες ο ειδικευόμενος κατά τη διάρκεια της 6μηνης άσκησης και το ποιος θα τον πληρώνει σε αυτό το 6μηνο. Τα παραπάνω με κάνουν να πιστεύω πως τα  έγγραφα αυτά οι δυο Κλινικές (μητρική Κλινική και Κλινική 6μηνης φιλοξενίας) τα κατέθεταν επίσης στις Διοικήσεις των νοσοκομείων προς έγκριση. Θα ήταν εντελώς άτοπο να μετακινηθείς ως ειδικευόμενος ιατρός για 6 μήνες σε άλλη Κλινική / άλλο Νοσοκομείο, να δουλεύεις και να εφημερεύεις εκεί, κάποιο Νοσοκομείο να σου πληρώνει μισθό και οι Διοικήσεις να μην έχουν την παραμικρή ιδέα ή να μην έχουν εγκρίνει τη μετακίνηση του ιατρού. Το πρόβλημα είναι όχι απλά τυπικό, αλλά επίσης νομικό και λογιστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24 minutes ago, sjjggst said:

Αν ο Διευθυντής σου πάντως για κάποιο λόγο μουλάρωνε, δεν μπορούσες να πας από μόνος σου να κάνεις το rotation όπου και όποτε γουστάρεις, χρειαζόταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η σύμφωνη γνώμη της μητρικής Κλινικής και επίσημο αίτημα, αλλιώς δεν πήγαινες πουθενά.

Δεν γνωρίζω πως ακριβώς γίνονται σήμερα τα υποχρεωτικά rotations κάθε ειδικότητας κι αν άλλες Κλινικές ακολουθούν άλλα πρωτόκολλα ή αν υπάρχουν νέες διατάξεις που διαφοροποιούν τα πράγματα. Ελπίζω η δική μου περίπτωση να βοηθήσει κάποιους που έχουν απορίες.

Εδώ είναι το πρόβλημα. Ο νόμος λέει ότι ο ειδικεύομενος μπορεί να κάνει τα εξάμηνα ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, και ο διευθυντής του έχει λόγο μόνο στο πότε θα γίνει αυτό και πολύ λογικό (π.χ δεν γίνεται να πάνε να κάνουν ταυτόχρονα εξάμηνα όλοι ή μισοί ειδικεύομενοι μιας Κλινικής)

Τώρα να μιλήσουμε ευθέως και να μην κρυβόμαστε πίσω απ το δακτυλό μας ; Οι περισσότεροι κάνουν ΜΟΥΦΑ τα εξάμηνα καθώς συνήθως είναι προς το τέλος της ειδικότητας και παίρνουν χειρουργεία και δεν θέλουν να τα χάσουν. Ταυτόχρονα οι διευθυντές δεν θέλουν να χάσουν χέρια. Δλδ επιθυμούν να γίνεται κάτι το ΠΑΡΑΝΟΜΟ, αλλού να ευρίσκεσαι και αλλού να "γράφεις" Ειδικότητα. Οπότε τι σου απαντήσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ όταν του πεις ότι θέλω να κάνω τα εξάμηνά μου σε άλλη Κλινική/πόλη/χώρα (τρόπος του λέγειν, αν κι υπάρχει η δυνατότητα για ένα εξάμηνο!) ;

Σε θέλω στο νοσοκομείο για να είσαι στην Κλινική και να γράφεις σε άλλη Κλινική Ειδικότητα ;

Ομιλούμε για μια εντελώς παράλογη κατάσταση, την οποία δυστυχώς διαιωνίζουν οι ίδιοι ειδικεύομενοι. Γιατί υπάρχει και η νομική οδός.

 

sjjgst: έγραψες και εσύ τα εξάμηνα, μούφα αλλού, ενώ ήσουν στην ΩΡΛ Κλινική που ειδικεύοσουν, να υποθέσω ε ;

Ξέρω, το έκανες για τα χειρουργεία, αλλά για να κάνει κάτι τέτοιο ο διευθυντής σου, προφανώς σε χρειάζονταν (και εσύ εκείνον)

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα γράφεις είναι, εμείς κάναμε τότε ένα 6μηνο Νευροχειρουργική και ένα 6μηνο Πλαστική Χειρουργική, στη θεωρία. Τώρα όμως έχει αλλάξει η διάταξη (επιτέλους) κι έχει μπει ένα 6μηνο Παιδο-Ωρλ που είναι σημαντικό κομμάτι και δεν πρέπει να χαθεί για κανένα λόγο (προσωπική μου άποψη). Ειδικά στην Αθήνα όπου όποιος κάνει ειδικότητα σε νοσοκομείο Ενηλίκων και δεν έχει τύχει να περάσει καθόλου από κάποιο Παίδων έχει φοβερό πρόβλημα στη συνέχεια με τα παιδιατρικά περιστατικά της ειδικότητάς του σαν ειδικός.

Προφανώς και στις άλλες ειδικότητες υπάρχουν σημαντικά 6μηνα που πρέπει να γίνουν κανονικά με κάθε κόστος και άλλα 6μηνα που θα είναι μόνο στα χαρτιά. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το 6μηνο στην Παιδοχειρουργική που έχει και η δική μου Ειδικότητα, συμφωνώ, είναι πολύ σημαντικό, και πρέπει όπως και δήποτε να γίνει.

Ακόμα και με κίνδυνο ρήξης των σχέσεων, και αν θέλει ο οποιοσδήποτε διευθυντής ας πάει το θέμα στο ΔΣ του νοσοκομείου, να δούμε πόσο τους παίρνει να παρανομήσουν, αν και συνήθως οι απειλές για να κάνεις το 6μηνο στην θεωρία ειναι έμμεσες, ξέρουν πολύ καλά ότι δεν τους παίρνει να το τραβήξουν τόσο.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Το εξάμηνο του μαστού μπορείς να το ολοκληρώσεις οποτεδήποτε κατά την διάρκεια των 5 χρόνων της ειδικότητάς σου. Το εξάμηνο της γενικής χειρουργικής είναι αυτό που υποχρεωτικά πρέπει να γίνει στην αρχή της ειδικότητας. Επομένως μπορείς να ολοκληρώσεις το εξάμηνο του μαστού όταν θα πας στο τριτοβάθμιο νοσοκομείο για την συνέχιση της ειδικότητάς σου. Παρ'όλα αυτά αν θέλεις να το ολοκληρώσεις τώρα, πρέπει να έρθεις σε συνεννόηση με κάποιο νοσοκομείο (π.χ. Θεαγένειο) ή άλλο μεγάλο νοσοκομείο που αναλαμβάνει περιστατικά χειρουργικής μαστού και μπορεί να σου δώσει την επάρκεια. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα μερική ειδικότητα γυναικολογίας σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης,ωστόσο μου είπαν οτι ξεκινάω απευθείας τη γυναικολογία χωρίς το εξάμηνο χειρουργικής που ξέρω οτι σε άλλα νοσοκομεία επειδή αφορά βασική εκπαίδευση είναι πρώτο!Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;Δεν μπορώ να απαιτήσω να ξεκινήσω με χειρουργική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 21/2/2021 at 3:57 ΜΜ, Dm212 said:

Καλησπέρα! Το εξάμηνο του μαστού μπορείς να το ολοκληρώσεις οποτεδήποτε κατά την διάρκεια των 5 χρόνων της ειδικότητάς σου. Το εξάμηνο της γενικής χειρουργικής είναι αυτό που υποχρεωτικά πρέπει να γίνει στην αρχή της ειδικότητας. Επομένως μπορείς να ολοκληρώσεις το εξάμηνο του μαστού όταν θα πας στο τριτοβάθμιο νοσοκομείο για την συνέχιση της ειδικότητάς σου. Παρ'όλα αυτά αν θέλεις να το ολοκληρώσεις τώρα, πρέπει να έρθεις σε συνεννόηση με κάποιο νοσοκομείο (π.χ. Θεαγένειο) ή άλλο μεγάλο νοσοκομείο που αναλαμβάνει περιστατικά χειρουργικής μαστού και μπορεί να σου δώσει την επάρκεια. Ελπίζω να βοήθησα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησες τρομερά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/3/2021 at 7:52 ΜΜ, XENIA 24 said:

Καλησπέρα!Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα μερική ειδικότητα γυναικολογίας σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης,ωστόσο μου είπαν οτι ξεκινάω απευθείας τη γυναικολογία χωρίς το εξάμηνο χειρουργικής που ξέρω οτι σε άλλα νοσοκομεία επειδή αφορά βασική εκπαίδευση είναι πρώτο!Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;Δεν μπορώ να απαιτήσω να ξεκινήσω με χειρουργική;

Αυτό δεν το γνωρίζω, να σου πω την αλήθεια, εγώ όταν ξεκίνησα, δεν ήθελαν από τη διοίκηση να με πάρουν καν επειδή μόλις ξεκινούσα, και έπρεπε να τους πάω το ΦΕΚ από το υπουργείο ότι η τοποθέτηση είναι πλέον ενιαία. Θεωρητικά, στα χρόνια που σου δίνει το νοσοκομείο μερικής, είναι μέσα και ο 1 χρόνος χειρουργικής, θα σε βοηθούσε πολύ ένα τηλέφωνο στο τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου, είναι πολύ εξυπηρετικοί και το σηκώνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/3/2021 at 7:52 ΜΜ, XENIA 24 said:

Καλησπέρα!Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα μερική ειδικότητα γυναικολογίας σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης,ωστόσο μου είπαν οτι ξεκινάω απευθείας τη γυναικολογία χωρίς το εξάμηνο χειρουργικής που ξέρω οτι σε άλλα νοσοκομεία επειδή αφορά βασική εκπαίδευση είναι πρώτο!Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;Δεν μπορώ να απαιτήσω να ξεκινήσω με χειρουργική;

Καλησπέρα! Γενικά είναι στην ευχέρεια της κάθε κλινικής το πώς θα σε διαχειριστεί. Αν κρίνουν δηλαδή ότι σε χρειάζονται, γιατί π.χ. δεν έχουν ειδικευόμενους, μπορούν να σου πουν ότι θα μείνεις σε αυτούς και εννοείται θα πρέπει να σου μάθουν αυτοί όλες τις βασικές αρχές που θα "μάθαινες" στη χειρουργική. Από προσωπική εμπειρία, 6 μήνες χειρουργικής δεν σου προσφέρουν τίποτα το τρομερό. Καλύτερα να μπεις με την μία στην ειδικότητά σου, θα μάθεις πολύ περισσότερα σε πολύ λογότερο χρόνο και δεν θα αναλωθείς με μια ειδικότητα στην οποία κατά κύριο λόγο θα κάνεις λάντζα και πιθανότατα δεν θα σου μάθουν να κρατάς ούτε το βελονοκάτοχο. Φυσικά όλα είναι συνάρτηση του νοσοκομείου στο οποίο είσαι. Αν ήμουν στη θέση σου πάντως δεν θα το σκεφτόμουν καν να ξεκινήσω χωρίς να κάνω χειρουργική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πρακτικούς λόγους γίνονται πολλά και διάφορα. Από νομικής άποψης καλό είναι τα πάντα να γίνονται όταν και όπως προβλέπει το ΦΕΚ που περιγράφει τον τρόπο και χρόνο εκπαίδευσης στην κάθε ειδικότητα. Αυτό για να μην υπάρξουν δυσάρεστες καταστάσεις στο μέλλον με ενστάσεις από συνυποψηφίους για καποια θέση στο ΕΣΥ, ειδικά σε πόλεις όπου είναι πανεύκολο να μάθει κανείς πώς, πού και τι έκαναν σαν ειδικευομενοι οι υπολοιποι υποψήφιοι για την ίδια θεση επιμελητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα ! Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας ! σε λίγο ολοκληρώνω το εξάμηνο της γενικής χειρουργικής και θέλω να προχωρήσω με το κομμάτι της γυναικολογίας διότι λόγω πανδημίας ούτε χειρουργεία ούτε ιατρεία μαστού  βλέπω, στο περιφερειακό νοσοκομείο που είμαι ... δεν βγάζω άκρη όμως πως πρέπει να το κάνω ;; Που απευθυνόμαστε για να γίνει ; Κάνουμε κάποια αίτηση ;υπάρχει πρόβλημα με την χρονική κατανομή; Δλδ θα τσεκαρει κανεις ποτε έγινε ο μαστός ;; Ο διευθυντής μου δεν γνωρίζει και μου είπε να το ψάξω εγώ πως γίνεται ... στο υπουργείο δεν σηκώνει κανεις τηλέφωνο .. υπάρχει κάποιος που να το έκανε να μου πει την διαδικασία ;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο ποτέ μπορούν να γίνουν διάφορα εξάμηνα. 

Για παράδειγμα, είμαι Γενική Χειρουργική, έχω κάνει 2 χρόνια πάρα λίγους μήνες. Μπορώ, έστω με σύμφωνη γνώμη δύο διευθυντών, να πάω να κάνω εξάμηνο αγγεία; Ρωτάω επειδή η Αγγειοχειρουργική έχει γενικό κομμάτι 3 χρόνια χειρουργική. Έστω ότι δεν μπορώ, μπορώ να πάω να κάνω Ουρολογία (που θέλει 1 χρόνο Γενική);

Επειδή έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Ότι κάνεις ότι θες, ότι μπορείς να κάνεις μόνο αν έχεις συμπληρώσει τα χρόνια γενικής που χρειάζεται η ειδικότητα που πας και ότι πρέπει να έχεις κλείσει 3 χρόνια, ανεξάρτητα τι θες να κάνεις. 

Γνωρίζετε κάτι συγκεκριμένο; Επειδή έτσι όπως είναι οι χειρουργικές κλινικές αυτή την στιγμή νομίζω είναι ιδανική περίοδος για να ξεμπερδεύεις με έστω ένα εξάμηνο. 

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 12/4/2021 at 1:01 ΜΜ, Teddy said:

Καλησπέρα ! Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας ! σε λίγο ολοκληρώνω το εξάμηνο της γενικής χειρουργικής και θέλω να προχωρήσω με το κομμάτι της γυναικολογίας διότι λόγω πανδημίας ούτε χειρουργεία ούτε ιατρεία μαστού  βλέπω, στο περιφερειακό νοσοκομείο που είμαι ... δεν βγάζω άκρη όμως πως πρέπει να το κάνω ;; Που απευθυνόμαστε για να γίνει ; Κάνουμε κάποια αίτηση ;υπάρχει πρόβλημα με την χρονική κατανομή; Δλδ θα τσεκαρει κανεις ποτε έγινε ο μαστός ;; Ο διευθυντής μου δεν γνωρίζει και μου είπε να το ψάξω εγώ πως γίνεται ... στο υπουργείο δεν σηκώνει κανεις τηλέφωνο .. υπάρχει κάποιος που να το έκανε να μου πει την διαδικασία ;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Τελικά με το εξάμηνο του μαστού τι παίζει? Μπορούμε να το κάνουμε και μετά το 1ο έτος?( Άτυπα βέβαια καθώς το ΦΕΚ αναφέρει ξεκάθαρα άσκηση στο 2ο εξάμηνο..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.