Jump to content

ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ


SKk

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1. Οταν είσαι υποδιορισμό πόσο νωρίτερα μπορείς να αναλάβεις υπηρεσία? Δεν θελω να περιμενω να μου ερθει το κουριερ σπιτι μου.

2. Πότε μπορώ να πάρω το χαρτί για να δηλώσω το ειδικό μέρος της ειδικότητας? Το νωρίτερο εννοώ.
Ευχαριστώ Πολύυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασει της απόφασης

Γ4δ/Γ.Π.οικ.21850/2020
Προσμετράται ως χρόνος άσκησης στην ειδικότητα η απασχόληση των ιατρών που συνάπτουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου με τα νοσηλευτικά ιδρύματα της χώρας

Αθήνα, 01-04-2020
Αριθ.Πρωτ. Γ4δ/Γ.Π.οικ.21850

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΘΡ. ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ Ν.Π.
ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ ΙΑΤΡΩΝ

Ταχ. Δ/νση: Αριστοτέλους 17
Ταχ. Κώδικας: 104 33 Αθήνα
Πληροφορίες: Π. Μαστρογιάννη
Α. Χοχλάκη
Τηλέφωνο: : 2132161618-1022-1508-1019-1020-1023
Φαξ: 21323161936
Ε-Mail: prosop_np_D@moh.gov.gr

ΘΕΜΑ: Γνωστοποίηση δημοσίευσης

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 75 Α' η από 30.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου «Μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και άλλες κατεπείγουσες διατάξεις».

Σύμφωνα με το τριακοστό δεύτερο άρθρο της ανωτέρω Π.Ν.Π. «Πρόσληψη ιατρικού προσωπικού άνευ ειδικότητας», η απασχόληση των ιατρών, οι οποίοι κατ' εφαρμογή του τεσσαρακοστού έκτου άρθρου της από 20.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 68 Α') συνάπτουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου με τα νοσηλευτικά ιδρύματα της χώρας, προσμετράται ως χρόνος άσκησης στην ειδικότητα, για την οποία εκκρεμεί η αίτησή τους, και για όσο χρόνο παρέχουν τις υπηρεσίες τους.

Επιπλέον, οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων, οι οποίοι βρίσκονται υπό διορισμό για ειδίκευση, αλλά δεν έχει ακόμη εκδοθεί η απόφαση τοποθέτησής τους, έχουν τη δυνατότητα να προσέλθουν άμεσα στα συγκεκριμένα νοσοκομεία για ανάληψη υπηρεσίας, καταλαμβάνοντας την οργανική θέση τοποθέτησής τους και συνάπτοντας σύμβαση ανώτατης διάρκειας τεσσάρων μηνών. Μετά την έκδοση απόφασης τοποθέτησης, η ανώτερη σύμβαση λύεται αυτοδίκαια και συνάπτουν νέα σύμβαση για το υπολειπόμενο χρόνο ειδίκευσης. 

Παρακαλούνται οι Διοικήσεις των Νοσοκομείων σε συνεργασία με τις αρμόδιες υπηρεσίες των Περιφερειών και των Περιφερειακών Ενοτήτων να προβούν στις ενέργειες αρμοδιότητάς τους, για την πιστή τήρηση των ανωτέρω.


Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΕΟΦΙΛΟΥ"
Συμπερασμα: όποιος είναι υπό διορισμό μπορεί να ξεκινήσει άμεσα, χωρίς να περιμένει τον έγγραφο διορισμό. Οπότε ξεκινάς...σήμερα κ το ίδιο γίνεται κ με την δήλωση του ειδικού μέρους (ο διορισμός αρκεί για να καταθέσεις αίτηση)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την αίτηση του ειδικού μέρους μου ειχαν πει στο Γραφείο Ειδικοτήτων οτι απαιτείται η υπουργική απόφαση τοποθέτησης μου και οχι η διοικητικη απόφαση που αφορά την σύμβαση Covid. 
Ευχαριστώ πολύ παρόλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κομματι της απόφασης αυτής που αναφερει για τους υπο διορισμο ΔΕΝ έχει να κάνει με COVID-19 (η απόφαση αναφερει 2 ξεχωριστες περίπτωσεις, τους υπο διορισμο και αυτους με 4μηνη συμβαση λόγω COVID-19). Εσύ ανήκεις στους υπογράφοντες κανονική σύμβαση με το νοσοκομείο. Εφόσον έχεις ξεκινήσει (με την ανάληψη υπηρεσιας) το γενικό, μπορείς να δηλώσεις το ειδικό. 

Τροποποιήθηκε από catzol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ρώτησα στο υπουργείο και στη διευθυνση υγειας της περιφερειας που με ενδιαφερει και μου ειπαν οτι πρεπει να βγει και η αποφαση διορισμού για να δηλώσω το ειδικό μέρος.

(Είμαι υπό διορισμό και προσήλθα νωρίτερα για ανάληψη υπηρεσίας στο νοσοκομείο, όπου θα διοριστώ)

Αν γνωρίζει κάποια/καποιος κατι διαφορετικό, παρακαλώ ας ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Από το νοσοκομείο που έχω δηλώσει εσ. παθολογία (και περιμένω την ανακοίνωση διορισμού για να ξεκινήσω), με ενημέρωσαν πως η διοίκηση του νοσοκομείου έχει απαγορεύσει αυτές τις συμβάσεις διότι οι ειδικευόμενοι αυτοί δεν πληρώνονταν. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο; 

Τροποποιήθηκε από Mango
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα η δυνατότητα ανάληψης υπηρεσίας, όντας υπο διορισμό, χωρίς να έχει ανακοινωθεί ο διορισμός σου στη διαύγεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, GeoA said:

Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα η δυνατότητα ανάληψης υπηρεσίας, όντας υπο διορισμό, χωρίς να έχει ανακοινωθεί ο διορισμός σου στη διαύγεια;

ισχυει και σου παραθετω το αντιστοιχο απο to νημα  "ειδικοτητα  covid"

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/k-ygeias-latsi-pap-site.pdf
 

Με ημερ

28-1-2021

 (αρθρο 20)

λεει Για τετραμηνη ειδικοτητα

για οσους  ειναι σε αναμονη για ειδικευση

Κ εχουν δηλωσει εως 15-12-2020.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Kαλησπέρα έχει κανει διαθέσιμο το φεκ (ή συνδεσμο για το ΦΕΚ) που επιτρεπει την δυνατοτητα ανάληψης υπηρεσιας οντας υπο διορισμο;
(σχετικά επείγον)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γνωρίζεται, αν υπάρχουν ακόμα οι ''συμβάσεις covid'' ? (νομίζω είναι 3-4μηνες συμβάσεις) για ειδικευόμενους υπο διορισμό??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.