Jump to content

48ωρη εφημερια ειδικευμενου (ενεργης)


t afisa na pane

Recommended Posts

λογω αναγκων βγαινουν εφημερίες 48ωρα (προηγουμενη γενικης που θεωρειται χαλαρη και γενικη)

1.αν γινει η στραβη στη γενικη προφανως και δεν σε καλύπτει κατι (διοτι υπερβαινεις το οριο)
η ευθυνη ομως  εγκειται μονο στο δντη/διοικητη που υπογραφει τετοιο προγραμμα?πως προστατευομαστε οι ιδιοι στην περιπτωση που δεν θα μας προστατευσουν οι απο πανω?

2. εχω ακουσει πως πχ και εξωνοσοκομειακα αν τρακαρεις μετα απο 48ωρη εφημερια (ειτε ειναι προηγουμενη γενικης-γενικη 
ειτε και δυο απλες εφημεριες στη σειρα) η ασφαλεια για το αυτοκινητο δεν σε καλύπτει (διοτι δεν πληρής τα ασφαλη κριτηρια οδηγησης)

 πως μπορεις να αρνηθεις στους ανωτερους σου (ως ειδικός) σε τετοιο προγραμμα?
και σαφώς αναγνωρίζω οτι ειναι πιο ξεκουραστη η 48ωρη εφημερια του ειδικου (που μπορει να μην κανεις και τιποτα νοσοκομειακα κουραστικο), απο την 48ωρη εφημερια ειδικευομενου με τη λατζα κτλ κτλ.

3. ετοιμότητας και καπακι ενεργης  ειναι και αυτο προβλημα όπως ανωτερω?

4. εχω ακουσει συναδελφους σε νοσοκομεια οτι το δουλευουν αρκετα την  εφημερια  ετοιμότητας (για να ειναι και πιο ξενοιαστοι)

5. αν και αφησαμε την εποχη του ειδικευομενου, προφανως ουτε και αυτοι καλύπτονται οταν κανουν 48ωρα κτλ και εχω ακουσει και για τριημερα σε χαλαρα νοσοκομεια. δεν ειναι ομως μονο θεμα κουρασης , αλλα και οτι ουδεις καλύπτεται αν περασεις το 24ωρο της εφημερίας και αντιστοιχο το εβδομαδιαιο οριο ωρων εργασιας.
(ψιλα γραμματα για την Ελλαδα κτλ κτλ και ηρθε η εποχη που ανακάλυψα τον τροχο μου φαινεται.)

εβαλα παραδειγματα για να ειναι πιο κατανοητα το τι θελω να πω, και σαφως υπαρχουν πολλες περιπτωσεις/παραδειγματα που  ειναι στο οριο νομιμου και μη, με την ευθυνη πανω απο το κεφαλι των εφημερευοντων ειδικων και μη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, kopritis said:

Θέλεις την άποψη και ειδικεύομενων ;

Ναι.

Για το θεμα αυτο ομως.

Κ εσυ θα γινεις ειδικος, 

Σαν ειδικευομενος σχολιαζα αρνητικα καποια στοιχεια των ειδικων.

Ειναι φορες που στο τελος γινομαστε οτι βριζουμε.

Δεν ξερω αν θα διαφοροποιηθεις απο το συνηθες,αλλα ναι τη γνωμη σου την θελω.

Ολοι θα γραψουμε τις γνωμες  μας για οτι θελουμε,δεν χρειαζομαστε αδεια απο κανεναν.

 

Γενικολογησα,αλλα μεινε στην πρωτη λεξη που εγραψα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.