Jump to content

εφημερευση χωρις ενεργο εφημερια ειδικου


michaelC

Recommended Posts

Να μην τα συγχεουμε. Αλλο το τι δικαιουμαστε νομικα και αλλο το τι σε διαφορες περιπτωσεις γινεται οταν "σε βαλουν στο ματι" π.χ. εδε, κοψιμο παρατασης, προβληματικα χαρτια ευδοκιμης ασκησης. Η κατασταση εχει ξεχειλωσει γιατι ο ειδικευομενος λογω ηλικιας, απειριας και οικονομικης πολλες φορες δυσχερειας και φοβου των παραπανω "αντιποινων" δεν κυνηγαει το θεμα. Σε τετοιες περιπτωσεις οταν ζητουνται πραγματα που ξεφευγουν απο το αντικειμενο της ειδικοτητας ιδιως, να μη φοβαστε να στειλετε εξωδικο. Ιδιως οταν αυτο που σας ζητανε να κανετε ενεχει ιατρικη ευθυνη με πιθανα νομικα παρεπομενα. Πρωτη κινηση εγγραφη προειδοποιηση . Οταν ερθει το χαρτι σοβαρευουν τα πραγματα. Και οι επιμελητες συχνα αυτο κανουν οταν τους ερχονται αποφασεις που δεν τους αρεσουν. Αν ειναι και αλλοι μεσα στο εξωδικο μαζι σου, ακομα καλυτερα. Η συμβαση του ειδικευομενου αναγραφει τι υποχρεουσαι να κανεις και ολα αφορουν την εκπαιδευση στην ειδικοτητα σου. Η υπακοη σου θα ειναι στις εντολες των εκπαιδευτων σου στην ειδικοτητα, οχι σε παρανομες αποφασεις της διοικησης π.χ. εφημερια τομεα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω και αυτό που διατάχθηκε ο συνάδελφος να κάνει στην Κοζάνη αν θυμάμαι καλά, ήταν παράτυπο, δλδ συνοδεία βαρέος περιστατικού από ανειδίκευτο ιατρό, οπότε κακώς αν δεν το κυνήγησε νομικά (αυτούς που προχώρησαν στην λύση της σύμβασης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Κάνω χειρουργική ειδικότητα, εδώ και μήνες μας έχει ζητηθεί από όλο τον τομέα (γχ, ωρλ, ουρολόγοι, οφθαλμίατροι κλπ) να καλύπτουμε εφημερίες covid με ειδικό σε μεικτή. Χωρίς επίταξη, κι ενώ φαίνεται στο πρόγραμμα εφημεριών μας ότι εφημερεύουμε στο τμήμα μας τις μέρες που καλύπτουμε covid. Η απορία μου είναι αν επιτρέπεται αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο μπανανισταν τα παρανομα ειναι νομιμα και τα νομιμα παρανομα , μην καις το μυαλο σου κανε την δουλιτσα σου μην αντιμιλας σε κανεναν, περνα απαρατηρητος και επιβιωσε 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΝ5Ν465ΦΥΟ-7Σ4

Να και επισημα με εντολη Υπουργου οι "εφημεριες Τομεα"

"Για το λόγο αυτό και λαμβάνοντας υπόψη την υπ’ αριθ. 1356/29-12-2022 Απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Κ.Ε.Σ.Υ. η οποία έγινε δεκτή από την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας, σας γνωρίζουμε ότι σε περίπτωση αποδεδειγμένης αδυναμίας εφημέρευσης Τμήματος / Κλινικής Νοσοκομείου με το υπηρετούν προσωπικό αυτού/ής (λόγω ασθενειών, παραιτήσεων κ.λπ.) και προκειμένου να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του Νοσοκομείου και η υγεία των ασθενών, στην εφημερία θα συμμετέχουν όλοι οι ιατροί του οικείου Τομέα (ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι), υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει σε εφημερία ετοιμότητας διαθέσιμος ειδικευμένος ιατρός της αντίστοιχης ειδικότητας του εφημερεύοντος Τομέα."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 hours ago, iceman said:

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΝ5Ν465ΦΥΟ-7Σ4

Να και επισημα με εντολη Υπουργου οι "εφημεριες Τομεα"

"Για το λόγο αυτό και λαμβάνοντας υπόψη την υπ’ αριθ. 1356/29-12-2022 Απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Κ.Ε.Σ.Υ. η οποία έγινε δεκτή από την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας, σας γνωρίζουμε ότι σε περίπτωση αποδεδειγμένης αδυναμίας εφημέρευσης Τμήματος / Κλινικής Νοσοκομείου με το υπηρετούν προσωπικό αυτού/ής (λόγω ασθενειών, παραιτήσεων κ.λπ.) και προκειμένου να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του Νοσοκομείου και η υγεία των ασθενών, στην εφημερία θα συμμετέχουν όλοι οι ιατροί του οικείου Τομέα (ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι), υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει σε εφημερία ετοιμότητας διαθέσιμος ειδικευμένος ιατρός της αντίστοιχης ειδικότητας του εφημερεύοντος Τομέα."

Δηλαδή, ενώ εγώ δουλεύω στο Χ νοσοκομείο ως ειδικεύομενος, αν στο Υ νοσοκομείο του ίδιου τομέα δεν έχει Αναισθησιολόγο θα βρεθώ να εφημερεύω εγώ; Όλη μέρα στους δρόμους δηλαδή; Και με πρακτικά θέματα; Δηλαδή εγώ ξέρω τι εξοπλισμό έχει εκεί που κάνω ειδικότητα, που είναι το  κάθε  τι, ξέρω το προσωπικό. Τώρα  απλά θα ψάχνομαι; (εγώ και ο κάθε εγώ δηλαδή).

Μάλλον τους φάνηκαν λίγες οι υπάρχουσες παραιτήσεις και μόλις μας έδωσαν κίνητρο. Εμπρός αδέρφια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

45 λεπτά πριν, ArsArcanum said:

Δηλαδή, ενώ εγώ δουλεύω στο Χ νοσοκομείο ως ειδικεύομενος, αν στο Υ νοσοκομείο του ίδιου τομέα δεν έχει Αναισθησιολόγο θα βρεθώ να εφημερεύω εγώ; Όλη μέρα στους δρόμους δηλαδή; Και με πρακτικά θέματα; Δηλαδή εγώ ξέρω τι εξοπλισμό έχει εκεί που κάνω ειδικότητα, που είναι το  κάθε  τι, ξέρω το προσωπικό. Τώρα  απλά θα ψάχνομαι; (εγώ και ο κάθε εγώ δηλαδή).

Μάλλον τους φάνηκαν λίγες οι υπάρχουσες παραιτήσεις και μόλις μας έδωσαν κίνητρο. Εμπρός αδέρφια.

απο που συμπέρανες πως θα πηγαίνεις σε άλλο νοσοκομείο; Τομέας μήπως εννοεί παθολογικός, χειρουργικός κλπ; ας πούμε στο παράδειγμα σου η αναισθησιολογία υπάγεται στον χειρουργικό τομέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι για να γελάσουμε και λιγάκι, μετά και από την ανακοίνωση της συγκεκριμένης εγκυκλίου … Εκλογές έρχονται, να μην πούνε και καμιά κουβέντα παραπάνω οι άνθρωποι ;; Μπεεε μπεεε μπεεε !!!

"Θα αυξήσουμε κατά 10.000 το προσωπικό στην υγεία. Πρωτίστως νοσηλευτές, αλλά και γιατρούς. […] Με το να εκσυγχρονίσουμε σε 80 νοσοκομεία τα Τμήματα Επειγόντων Περιστατικών και να ανακαινίσουμε δραστικά και τα 156 Κέντρα Υγείας της χώρας με πόρους του Ταμείου Ανάκαμψης."

ΠΗΓΗ: Vradini Greece [Link του video]

On 28/4/2023 at 12:55 ΜΜ, iceman said:

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΝ5Ν465ΦΥΟ-7Σ4

Να και επισημα με εντολη Υπουργου οι "εφημεριες Τομεα"

+++

Κακώς μας ήρθε και ας άργησε...

On 28/4/2023 at 12:55 ΜΜ, iceman said:

"Για το λόγο αυτό και λαμβάνοντας υπόψη την υπ’ αριθ. 1356/29-12-2022 Απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Κ.Ε.Σ.Υ. η οποία έγινε δεκτή από την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας, σας γνωρίζουμε ότι σε περίπτωση αποδεδειγμένης αδυναμίας εφημέρευσης Τμήματος / Κλινικής Νοσοκομείου με το υπηρετούν προσωπικό αυτού/ής (λόγω ασθενειών, παραιτήσεων κ.λπ.) και προκειμένου να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του Νοσοκομείου και η υγεία των ασθενών, στην εφημερία θα συμμετέχουν όλοι οι ιατροί του οικείου Τομέα (ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι), υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει σε εφημερία ετοιμότητας διαθέσιμος ειδικευμένος ιατρός της αντίστοιχης ειδικότητας του εφημερεύοντος Τομέα."

Όσον αφορά στη "συνάδελφο" που επικύρωσε αυτό το έκτρωμα, προφανώς αντιλαμβανόμαστε ότι έχει απωλέσει πλέον κάθε ιατρική ιδιότητα !! Γιατί δεν μπορεί να θεωρείται ιατρός αυτή που η ιατρική της γνώση της επιτρέπει να συμφωνήσει στο ότι, εν έτος 2023, δύναται να εξετάζεται ασθενής από ιατρό (ειδικευμένο ή ειδικευόμενο) διαφορετικής ειδικότητας από αυτήν για την οποία προορίζεται το ιατρικό πρόβλημα που τον έφερε σε μία δομή Υγείας (είτε στα τακτικά ιατρεία, είτε στα ΤΕΠ). Δεν πρόκειται για πολιτική απόφαση, είναι βασικός ιατρικός αλγόριθμος !! Τόσο απλά.

Συνεπώς, εάν υπήρχανε σοβαροί ιατρικοί σύλλογοι (γιατί προφανώς ΔΕΝ υπάρχουνε Ιατρικοί Σύλλογοι στην Ελλάδα, μόνο κομματικοί συνασπισμοί ιατρών υπάρχουνε), τόσο ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος, όσο και ο τοπικός Ιατρικός Σύλλογος της εν λόγω "συναδέλφου", θα έπρεπε να την είχανε εγκαλέσει ήδη στα Πειθαρχικά τους Όργανα προς αφαίρεση της άδειας άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος. Όχι φοιτητής πρώτου έτους Ιατρικής Σχολής, αλλά ούτε καν μαθητής Γυμνασίου (εάν του το εξηγούσαμε με απλά λόγια προφανώς), δεν θα τολμούσε να διατυπώσει την άποψη ότι έχουν εφαρμογή οι εφημερίες Τομέα, στην ιατρική επιστήμη του 2023. Καλά, δεν συζητάμε για τις Εισαγγελικές Αρχές, αυτές είναι κοιμισμένες από τα προπτυχιακά τους χρόνια ακόμα …

5 ώρες πριν, ArsArcanum said:

Δηλαδή, ενώ εγώ δουλεύω στο Χ νοσοκομείο ως ειδικεύομενος, αν στο Υ νοσοκομείο του ίδιου τομέα δεν έχει Αναισθησιολόγο θα βρεθώ να εφημερεύω εγώ; Όλη μέρα στους δρόμους δηλαδή; Και με πρακτικά θέματα; Δηλαδή εγώ ξέρω τι εξοπλισμό έχει εκεί που κάνω ειδικότητα, που είναι το  κάθε  τι, ξέρω το προσωπικό. Τώρα  απλά θα ψάχνομαι; (εγώ και ο κάθε εγώ δηλαδή).

Εσύ, δηλαδή, αυτό κατάλαβες ότι είναι το μεγάλο πρόβλημα ;; Δηλαδή, η πιθανότητα ως ειδικευόμενος Αναισθησιολογίας να κληθείς να εφημερεύεις στα ΤΕΠ σε άλλο πόστο ειδικότητας του Χειρουργικού Τομέα (π.χ. ως ειδικευόμενος Θωρακοχειρουργικής ή Γυναικολογίας), στο δικό σου ή σε διαφορετικό νοσοκομείο, με ειδικό ετοιμότητας, δεν σε απασχολεί ;; Γιατί αυτό είναι το αδιανόητο της υπόθεσης. Μετακινήσεις για καλύψεις αναγκών μεταξύ όμορων νοσοκομείων, αλλά που αφορούν σε προσωπικό ίδιας Ιατρικής Ειδικότητας με αυτή των ελλείψεων, γινόντουσαν ήδη πολύ πριν από τη συγκεκριμένη εγκύκλιο.

5 ώρες πριν, ArsArcanum said:

Μάλλον τους φάνηκαν λίγες οι υπάρχουσες παραιτήσεις και μόλις μας έδωσαν κίνητρο. Εμπρός αδέρφια.

Πολύ μπροστά το πας. Θεωρείς ότι μπήκανε καν στον κόπο να ενοχληθούνε από τις πολλαπλές παραιτήσεις σε τέτοιο βαθμό, έτσι ώστε να κάτσουνε για να σκεφτούνε και λύσεις ;; ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ !! ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΧΩΡΑ, ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ !!! Αλλά ακόμα και εάν θεωρούσαμε ότι το εντοπίσανε το ζήτημα, δεν έχουνε καν την ικανότητα να αντιληφθούνε το τι ακριβώς φταίει, έτσι ώστε να λύσουνε ριζικά το πρόβλημα. Είναι εκεί ως διαχειριστές της κατάστασης και ΟΧΙ για να βρούνε λύσεις !! Αλλά ακόμα και εάν θεωρούσαμε ότι έχουνε αντιληφθεί πλήρως το πρόβλημα και ότι θέλουνε ειλικρινά να βρούνε λύσεις, πολύ απλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ - SKILLS ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ !! ΕΙΝΑΙ, ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑΣ !!

4 ώρες πριν, Dr.Panos said:

απο που συμπέρανες πως θα πηγαίνεις σε άλλο νοσοκομείο; Τομέας μήπως εννοεί παθολογικός, χειρουργικός κλπ; ας πούμε στο παράδειγμα σου η αναισθησιολογία υπάγεται στον χειρουργικό τομέα.

Αυτοί είναι οι Τομείς: Παθολογικός, Χειρουργικός, Εργαστηριακός. Γιατί μην νομίζετε ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος, έτσι όπως είναι διατυπωμένη, εξαιρεί τους εργαστηριακούς … Θα βλέπετε το θεϊκό να εφημερεύει ο Παθολογοανατόμος για το Μικροβιολογικό ή το Ακτινολογικό, καθώς και ο Ακτινολόγος για το Μικροβιολογικό και τούμπαλιν … Το πραγματικό πρόβλημα για εμένα δεν είναι το γεγονός ότι κατεβάζουνε τέτοιες εγκυκλίους !! Γελοίοι είναι, τόσο τους κόβει να κάνουνε. Το πραγματικό πρόβλημα είναι το γεγονός ότι δεν έχουνε ήδη κινητοποιηθεί Ιατρικός Σύλλογος και Εισαγγελία με συγκεκριμένες ενέργειες και διώξεις, όχι απλά δελτία τύπου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Θα μου πείτε, εδώ δεν άνοιξε μύτη όταν αποφασίστηκε ότι ιατρικά στέκει να διακομίζονται διασωληνωμένοι από ανειδίκευτους ιατρούς … Στις εφημερίες Τομέα θα κολλήσουνε ;; Ο Έλληνας έχει πραγματικά την Υγεία που του αξίζει !! Εκλογές έρχονται, θα πέσει πολύ γέλιο με τα αποτελέσματα της κάλπης.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ παιδιά εγώ κατάλαβα λάθος, νόμιζα υγειονομική περιφέρεια δεν κατάλαβα ως τομέα τι εννοούσε. Ίσως επειδή είναι παράλογο.

Δηλαδή εγώ ως αναισθησιολόγος θα κάνω την σκωληκοειδεκτομή, ο οφθαλμίατρος θα βλέπει την διαβητική κετοξέωση και ο κυτταρολόγος θα ασχολείται με τις αιμοκαλλιέργειες.

Ο Ιατροδικαστής τι θα κάνει; Θα ξεγεννάει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, dromeas1 said:

Σόρυ παιδιά εγώ κατάλαβα λάθος, νόμιζα υγειονομική περιφέρεια δεν κατάλαβα ως τομέα τι εννοούσε. Ίσως επειδή είναι παράλογο.

Τι σχέση έχεις εσύ με το μέλος ArsArcanum που έκανε την αρχική ερώτηση;; Δύο λογαριασμούς έχεις ;;

4 ώρες πριν, dromeas1 said:

Δηλαδή εγώ ως αναισθησιολόγος θα κάνω την σκωληκοειδεκτομή, ο οφθαλμίατρος θα βλέπει την διαβητική κετοξέωση και ο κυτταρολόγος θα ασχολείται με τις αιμοκαλλιέργειες.

Εγχειρίσεις ίσως όχι, προς το παρόν τουλάχιστον... Ωστόσο, κατά την ενεργό εφημερία (καθ' όσον ο αντίστοιχος κατάλληλος ειδικός ιατρός θα βρίσκεται σε ετοιμότητα) σε ένα συγκεκριμένο πόστο μίας συγκεκριμένης ιατρικής ειδικότητας, όλα τα επείγοντα περιστατικά της αντίστοιχης ειδικότητας θα πρέπει να διεκπεραιώνονται σε πρώτο χρόνο από τον εν ενεργεία εφημερεύοντα ιατρό, τουλάχιστον μέχρι να ειδοποιηθεί και να προσέλθει στο νοσοκομείο, εάν προσέλθει ποτέ, ο αντίστοιχος ειδικός ιατρός της ετοιμότητας, προκειμένου να διενεργήσει π.χ. την σκωληκοειδεκτομή.

Αυτό το τελευταίο συνεπάγεται ότι:

α) Ο ιατρός (ειδικευμένος ή ειδικευόμενος) που θα κληθεί να εφημερεύσει σε πόστο διαφορετικό από την ιατρική ειδικότητα στην οποία υπηρετεί, θα πρέπει να διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις τουλάχιστον ως προς τη διάγνωση και την αρχική θεραπευτική διαχείριση επειγουσών καταστάσεων για τις οποίες κατά νόμο ούτε έχει εξειδικευτεί, αλλά ούτε και εκπαιδεύεται σχετικά (π.χ. ο Αναισθησιολόγος θα πρέπει να υποψιαστεί και να διαγνώσει την οξεία σκωληκοειδίτιδα, ο Καρδιολόγος θα πρέπει να διαγνώσει και να διαχειριστεί αρχικά τη διαβητική κετοξέωση, ο Οφθαλμίατρος που ανήκει στον Χειρουργικό Τομέα θα πρέπει να υποδεχτεί και να διαχειριστεί αρχικά το τροχαίο ή το έγκαυμα, ο Δερματολόγος θα πρέπει να διαγνώσει αρρυθμία ή έμφραγμα προτού να ειδοποιήσει τον Καρδιολόγο της ετοιμότητας, κ.τ.λ.).

β) Ο ειδικός ιατρός που βρίσκεται σε εφημερία ετοιμότητας πρακτικά θα πληρώνεται περίπου το 1/5 της ενεργού εφημερίας, ενώ στην πραγματικότητα θα εφημερεύει σε ενεργό εφημερία, καθώς θα πρέπει να δίνει οδηγίες και σχετική αγωγή για όλα τα περιστατικά / τους ασθενείς που εξετάζονται / νοσηλεύονται από αυτούς που έχουνε χρεωθεί το πόστο της ενεργού εφημερίας πάνω στη συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα του προγράμματος εφημεριών

γ) Δεν τολμώ να σκεφτώ τις δικονομικές συνέπειες που θα έχει η αξιολόγηση του ιατρικού σφάλματος μετά από αυτήν την εγκύκλιο ...

4 ώρες πριν, dromeas1 said:

Ο Ιατροδικαστής τι θα κάνει; Θα ξεγεννάει;

Η Ιατροδικαστική ανήκει στον Εργαστηριακό Τομέα. Οπότε, ενδεχομένως, ο Ιατροδικαστής (ειδικός ή ειδικευόμενος) να κληθεί να γνωματεύει Ακτινογραφίες / Αξονικές ή να απλώνει αιμοκαλλιέργειες (παρέα με τον Κυτταρολόγο ) ...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ωχ... Αυτό είναι το 666ο μου post σε αυτό το forum ...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ντρέπονται καν να προτείνουν τέτοιες λύσεις αυτοί που τις προτείνουν, καθώς ίσως η διάλυση του ΕΣΥ να αποτελεί και απώτερο στόχο τους, αλλά το ότι οι ιατρικοί σύλλογοι δεν αντιδρούν... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

48 λεπτά πριν, karampa said:

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ντρέπονται καν να προτείνουν τέτοιες λύσεις αυτοί που τις προτείνουν, καθώς ίσως η διάλυση του ΕΣΥ να αποτελεί και απώτερο στόχο τους, αλλά το ότι οι ιατρικοί σύλλογοι δεν αντιδρούν... 

+++

Οι Ιατρικοί Σύλλογοι στο Ελλαδιστάν δεν υφίστανται ούτε ως επιστημονικά, αλλά ούτε και ως νομικά όργανα. Αποτελούν καθαρά όργανα πολιτικής οργάνωσης των ιατρών, οι αποφάσεις / γνωμοδοτήσεις των οποίων δεν έχουνε κανένα απολύτως δεσμευτικό ρόλο για την Πολιτεία, αλλά και το Νομικό Σώμα αντίστοιχα, ούτε σε επιστημονικό, ούτε και σε νομικό επίπεδο. Και εδώ που τα λέμε, έως ένα βαθμό, δικαιολογώ απόλυτα την Πολιτεία και τις Δικαστικές Αρχές που δεν εμπιστεύονται να αναθέσουν στους Ιατρικούς Συλλόγους αρμοδιότητες πάνω σε δεσμευτικές αποδόσεις κρίσεων (σε διάφορα επίπεδα). Πώς να εμπιστευτούν ζητήματα επιστημονικού ή νομικού κύρους, όταν η οργάνωση και ο τρόπος λειτουργίας αυτών των δομών είναι διαβρωμένα, από την κορυφή μέχρι τα νύχια, με πολιτικά και κομματικά κριτήρια λειτουργίας ;; Στη θέση της Πολιτείας και των Δικαστικών Αρχών, ούτε εγώ θα εμπιστευόμουνα τη γνωμοδότηση και την κρίση των τωρινών Ιατρικών Συλλόγων, με τον τρόπο που είναι τώρα διαβρωμένοι !!

Και από κοντά, πακέτο με την ανύπαρκτη παρουσία των αρμοδίων Ιατρικών Οργάνων, ακολουθούνε και οι Εισαγγελικές Αρχές, οι οποίες κάθονται απλοί παρατηρητές των καθημερινών εγκλημάτων απέναντι στη διάλυση της κοινωνίας. Γιατί είναι ο ορισμός διάλυσης της κοινωνίας, το να αποφασίζει το Κράτος ενάντια σε κάθε επιστημονική και νομική λογική: Δεν έχω Νευρολόγο, ωραία, τρέξε Καρδιολόγε να εκτιμήσεις το εγκεφαλικό !! Σε επόμενο επίπεδο, θα σε υποδέχεται καθαρίστρια στα ΤΕΠ για διαλογή και θα σου χορηγεί την επείγουσα αγωγή η νοσηλεύτρια !! Ο μοναδικός ιατρός των ΤΕΠ θα σε βλέπει το επόμενο μεσημέρι στην επίσκεψη ... Και όσοι ζήσουνε ζήσανε.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως τότε καλό θα ήταν να ενημερώνονται και οι ασθενείς για την ειδικότητα του γιατρού που τους αναλαμβάνει; Ίσως αν αρχίσουν και πέφτουν εξωθεν  καταγγελίες προς τις διοικήσεις των νοσοκομείων να το ξανασκεφτούν 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

30 λεπτά πριν, karampa said:

Μήπως τότε καλό θα ήταν να ενημερώνονται και οι ασθενείς για την ειδικότητα του γιατρού που τους αναλαμβάνει; Ίσως αν αρχίσουν και πέφτουν εξωθεν  καταγγελίες προς τις διοικήσεις των νοσοκομείων να το ξανασκεφτούν 

Προσωπικά, φροντίζω πάντα να ενημερώνω τους ασθενείς και τυχόν συγγενείς τους για τα πάντα: Ποιος είμαι, τι ειδικότητα, τι βαθμίδα, τι διαθέτει το νοσοκομείο, τι δεν διαθέτει, κ.τ.λ. Το πρόβλημα με αυτήν την τακτική είναι ότι παρόλο που εσύ είσαι σωστός απέναντι στον ασθενή και στους συγγενείς του, ωστόσο, επ' ουδενί δεν υφίστασαι νομική κάλυψη με αυτόν τρόπο. Η λογική είναι ότι εφόσον θεωρείς ότι κάπου υπάρχει έλλειψη η οποία απειλεί την Υγεία του ασθενή, οφείλεις σε escalation, σε ό,τι και εάν αυτό αντιστοιχεί για τη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε:

α) Δεν εφημερεύει η ιατρική ειδικότητα η οποία θεωρείς ότι απαιτείται ;; Ακόμα και εάν έχεις ενημερώσει τον ασθενή σχετικά, οφείλεις να φροντίσεις να διακομιστεί σε Δομή Υγείας που καλύπτει εφημεριακά τη συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα, όσο μακριά και εάν είναι αυτή, όπου και εάν είναι αυτή (και εφόσον βέβαια η κατάσταση του ασθενή το επιτρέπει). Η απλή διαπίστωση από μέρους σου ότι υπάρχει έλλειψη επ' ουδενί ΔΕΝ σε καλύπτει ούτε νομικά, αλλά ούτε και η αντίστοιχη ενημέρωση του ασθενή σε βγάζει από την ανάλογη υποχρέωση να βρεις τρόπο να καλύψεις εσύ την έλλειψη (ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ !!! ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΑΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ !! ). Το εάν ο τελευταίος θα καταγγείλει τη Διοίκηση, πάντα σε δεύτερο χρόνο, ποσώς σε αφορά. Αλλά ούτε και τη Διοίκηση αφορά απαραίτητα, σου λέει: " Εγώ έβγαλα Πρόγραμμα Εφημεριών με βάση τη Νομοθεσία και το προσωπικό που διαθέτει το Νοσοκομείο μας. Εσύ εφημέρευες, εσύ ήσουν ο έχων άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος που εξέτασες τον ασθενή, εσύ είχες την ευθύνη του ασθενή, ας διακόμιζες το περιστατικό σε άλλο νοσοκομείο, εφόσον θεωρούσες ότι υπάρχει έλλειψη "

β) Παρόμοια ισχύουν και όσον αφορά σε έλλειψη ιατροτεχνικού εξοπλισμού, καθώς και μηχανημάτων (π.χ. Αξονικός Τομογράφος, Μαγνητικός Τομογράφος, Κρεββάτι ΜΕΘ, κ.τ.λ.). Μην φοβάσαι και με την τελευταία αυτή εγκύκλιο καλύπτουνε απόλυτα τις Διοικήσεις από κάθε λογής καταγγελίες ... Δεν έχετε προσωπικό για να βγάλετε πρόγραμμα ;; Ορίστε, σας το " φτιάξαμε " και " βαφτίσαμε " τον Νευρολόγο -> Καρδιολόγο, τον Αναισθησιολόγο -> Χειρουργό, τον Παθολόγο -> Πνευμονολόγο, τον Γυναικολόγο -> Θωρακοχειρουργό, κ.τ.λ. !! Οι Βουλευτές και οι Υπουργοί έχουνε ασυλία όταν δεν προσλαμβάνουνε προσωπικό και οι Διοικήσεις είναι καλυμμένες νομικά μετά από αυτήν την εγκύκλιο (καθώς και την προηγούμενη που αφορούσε στις διακομιδές από ανειδίκευτους) να φτιάχνουνε προγράμματα εφημεριών με όποιες ιατρικές ειδικότητες τους καπνίσει !! Συνεπώς, δεν δύναμαι να καταλάβω απέναντι σε τι ακριβώς θα γίνονται οι έξωθεν καταγγελίες στις οποίες αναφέρεσαι ... ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ, ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΥΝ !!!

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι το σύστημα που έχουνε στήσει είναι καθαρά για να διώκεται ο υπάλληλος - υγειονομικός και οι Διοικήσεις να κάνουνε ότι και οι πολιτικοί "μπαμπάδες" τους που τους τοποθέτησαν εκεί: Δηλαδή απλά να πληρώνονται, χωρίς να έχουνε καμία απολύτως ευθύνη !! Μοναδική λύση σε αυτό είναι πολύ απλά να μην δουλέψεις ποτέ εκεί, γιατί το σύστημα το οποίο συντηρεί τη λογική " πληρώνομαι για να διοικώ χωρίς να έχω καμία απολύτως αξιολόγηση, ευθύνη, ή ποινή " είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα οδηγηθεί στην κατάρρευση !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω στα παραπάνω κάτι που δεν το επισήμανα συγκεκριμένα. Και δεν το επισήμανα γιατί το θεώρησα προφανές … Οι συνάδελφοι ιατροί, μην νομίζετε ότι με την παραπάνω εγκύκλιο είστε καλυμμένοι έτσι ώστε να προβείτε σε αντιποίηση ιατρικής ειδικότητας !! Η παραπάνω εγκύκλιος βγήκε καθαρά και μόνο για να καλύψει νομικά τις Διοικήσεις των Νοσοκομείων προκειμένου να μπορούνε να "βγάζουνε" Προγράμματα Εφημεριών, έτσι ώστε να μην κλείνουνε υποστελεχωμένες Κλινικές και διαλυμένα Εργαστήρια.

Αλλοίμονο στον συνάδελφο ιατρό (ειδικό ή ειδικευόμενο) που θα τολμήσει, εφημερεύοντας σε τριτοβάθμια νοσοκομειακή δομή, να ακουμπήσει θεραπευτικά (στο διαφοροδιαγνωστικό κομμάτι ΙΣΩΣ, το ξαναλέω, ΙΣΩΣ να έχει κάποιο δικαίωμα να ασχοληθεί με πρόβλημα ασθενούς που δεν υπάγεται στην ιατρική του ειδικότητα) ασθενή που προσέρχεται για πρόβλημα υγείας που δεν υπάγεται στη σφαίρα της Ιατρικής Ειδικότητας στην οποία έχει εκπαιδευτεί ή εκπαιδεύεται !! Θα έχει προβεί σε αντιποίηση Ιατρικής Ειδικότητας, δηλαδή αδίκημα που διώκεται με πρόστιμο και ανάλογα με την έκβαση, ίσως και φυλάκιση !!

Μοναδική δυνατότητα κατά τη διάρκεια εφημερίας σε καθεστώς αντιποίησης ιατρικής ειδικότητας είναι:

α) Έγγραφη άρνηση συμμετοχής σε τέτοιο Πρόγραμμα Εφημεριών απέναντι στη Διοίκηση, με κοινοποίηση και στις αρμόδιες Εισαγγελικές Αρχές, όπου να αναφέρεται σαφώς ότι η αντιποίηση Ιατρικής Ειδικότητας αποτελεί ισχύον ποινικό αδίκημα !! Εφόσον δοθεί εντέλλεσθε, κοινοποίηση δεύτερης άρνησης επί του εντέλλεσθε !! Μετά από τη δεύτερη άρνηση και εφόσον δεν αρθεί το εντέλλεσθε, είστε υποχρεωμένοι να παραστείτε στα ΤΕΠ κατά την ενεργό εφημερία, αλλά όχι για να προβείτε σε αντιποίηση ιατρικής ειδικότητας, μόνο για να εκτελείτε τους διακομιστές / τις τηλεφωνήτριες προς τον εν ετοιμότητα εφημερεύοντα ειδικό ιατρό !!

β) Μετά από μία στοιχειώδη διαφορική διάγνωση, άμεση κλήση του εν ετοιμότητα ειδικού ιατρού της εκάστοτε ιατρικής ειδικότητας, προκειμένου να ασχοληθεί αυτός με την περαιτέρω θεραπευτική διαχείριση του περιστατικού.

γ) Η παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να τηρείται πριν από (έγγραφη άρνηση συμμετοχής στο Πρόγραμμα Εφημεριών και δεύτερη έγγραφη άρνηση προς ενδεχόμενο εντέλλεσθε) και κατά τη διάρκεια (κλήση προς τον εν ετοιμότητα εφημερεύοντα ειδικό ιατρό) κάθε εφημερίας που καλεί σε αντιποίηση Ιατρικής Ειδικότητας !!

Σε καμία περίπτωση μην διανοηθείτε να ακουμπήσετε (τουλάχιστον όχι θεραπευτικά) ασθενή που δεν ανήκει στη σφαίρα της Ιατρικής Ειδικότητας στην οποία υπηρετείτε. Μοναδική εξαίρεση αποτελούν μόνο επείγουσες καταστάσεις τύπου εφαρμογή ALS ή ATLS, οι οποίες όμως προϋποθέτουν την ύπαρξη οργανωμένης ομάδας και μονάδας υγείας, προκειμένου αυτές να διαχειριστούν τον ασθενή, εφόσον και εάν αυτός / αυτή ανανήψει. Σε αντίθετη περίπτωση, το παιχνίδι είναι χαμένο ούτως ή άλλως.

ΠΗΓΗ: StarTvGreece [Link Video]

Επίσης, χωρίς να γνωρίζω τα γεγονότα της παραπάνω υπόθεσης και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ (ποιος φταίει, ποιος δεν φταίει, κ.τ.λ.), ενδεικτικά και μόνο, δείτε κατά την παραπάνω συζήτηση πώς εκλαμβάνεται το ιατρικό λάθος από ανθρώπους που δεν θέλουνε σε καμία περίπτωση να εισέλθουν επί της ουσίας: Καθυστέρηση εξέτασης στα ΤΕΠ = Επί της αρχής σίγουρα αμέλεια του ιατρού !! Τελεία !! Οφείλεις να είσαι ο Superman και ο πρώτος που θα κατηγορηθείς γιατί δεν παρήγαγες αποτελέσματα Ιατρικής 2023, παρόλο που αυτοί που πληρώνονται για να κυβερνούν / διοικούν συντηρούν ένα διαλυμένο σύστημα με δυνατότητες τριτοκοσμικού επιπέδου !! (για τους διοικούντες, εάν ακούσατε στο video, δεν ισχύει το αυτονόητο ότι πρέπει να πάνε πρώτοι φυλακή, προφανώς γιατί αυτοί έχουν ασυλία και ΘΑ αναζητηθούν ΤΥΧΟΝ ευθύνες, ΕΑΝ υπάρχουν !! )

ΣΥΣΤΗΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΕΚΤΟΣ Ε.Σ.Υ. !! ΨΑΧΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑ !!

ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ !! ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά δεν ξέρω που κάνατε οι περισσότεροι ειδικότητα και πέφτετε από τα σύννεφα, αλλά σε πάμπολλα νοσοκομεία της περιφέρειας εδώ και πάρα πολλά χρόνια γίνεται αυτό. 

Πχ σε περιφερειακό νοσοκομείο εδώ και πάνω από 20 χρόνια οι ειδικευόμενοι του χειρουργικού και παθολογικου τομέα χωρίζουν τις εφημερίες σε βάρδιες.  Ο οφθαλμίατρος βλέπει την οξεία κοιλιά αν πέσει στη βάρδια του, ο αναισθησιολογος βγάζει γρέζια από τα μάτια στη σχισμοειδη λυχνία, ο παιδίατρος βλέπει τον ηλικιωμένο με το πνευμονικο οίδημα κοκ.

 

Χωρίς να λέω πως είναι κάτι αποδεκτό απλά μου κάνει εντύπωση η έκπληξη όλων σε αυτό το θέμα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, John62 said:

Καλά δεν ξέρω που κάνατε οι περισσότεροι ειδικότητα και πέφτετε από τα σύννεφα, αλλά σε πάμπολλα νοσοκομεία της περιφέρειας εδώ και πάρα πολλά χρόνια γίνεται αυτό. 

Πχ σε περιφερειακό νοσοκομείο εδώ και πάνω από 20 χρόνια οι ειδικευόμενοι του χειρουργικού και παθολογικου τομέα χωρίζουν τις εφημερίες σε βάρδιες.  Ο οφθαλμίατρος βλέπει την οξεία κοιλιά αν πέσει στη βάρδια του, ο αναισθησιολογος βγάζει γρέζια από τα μάτια στη σχισμοειδη λυχνία, ο παιδίατρος βλέπει τον ηλικιωμένο με το πνευμονικο οίδημα κοκ.

Ε καλά, προφανώς και δεν πέφτουμε από τα σύννεφα ... Ωστόσο, είναι πολύ διαφορετικό να γίνεται κάτι off the record, όπως γίνονται για παράδειγμα η φοροδιαφυγή, η μαύρη εργασία, το φακελάκι, κ.τ.λ., και πολύ διαφορετικό αυτά να νομοθετούνται επισήμως.

11 ώρες πριν, John62 said:

Χωρίς να λέω πως είναι κάτι αποδεκτό απλά μου κάνει εντύπωση η έκπληξη όλων σε αυτό το θέμα. 

ΠΗΓΗ: Πρώτο Θέμα [Link Άρθρου]

Με αφορμή την πρόσφατη επίθεση απέναντι στον κο Υπουργό Υγείας, να πω ότι στα ΤΕΠ του νοσοκομείου όπου προσήλθε για τις πρώτες βοήθειες, θα έπρεπε να παίξει το εξής τρολάρισμα:

" Με βάση την πρόσφατη εγκύκλιο που εκδόσατε κε Υπουργέ, θα προσέλθει να σας εξετάσει για το μάτι σας ο Γυναικολόγος μας. Μην ανησυχείτε ! Είναι ιατρική ειδικότητα του Χειρουργικού Τομέα, επομένως όλα είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και νόμιμα ! "

Αλλά επειδή ποτέ δεν θα είχε κανείς τα κάκαλα να κάνει κάτι τέτοιο, μάλλον μόνο να φανταζόμαστε θα μπορούσαμε την ενδεχόμενη αντίδραση του κου Υπουργού Υγείας ...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά τα εξώδικα όπως ξέρετε είναι έγγραφα άνευ σημασίας. Κάτι σα συστημένο γράμμα, απλά για να μην μπορεί να αμφισβητηθεί πως ο παραλήπτης το παρέλαβε. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, John62 said:

Καλά τα εξώδικα όπως ξέρετε είναι έγγραφα άνευ σημασίας. Κάτι σα συστημένο γράμμα, απλά για να μην μπορεί να αμφισβητηθεί πως ο παραλήπτης το παρέλαβε. 

+++

13 ώρες πριν, iceman said:

Εξωδικα προς την Γκαγκα απο την ΕΙΝΑΠ

[Link by iceman]

και δικαιολογιες απο το Υπουργειο....

[Link by iceman]

Το ζήτημα πήρε και συνέχεια απ' ότι βλέπω:

Ανακαλείται η εγκύκλιος για τις εφημερίες στα νοσοκομεία

"Σε σχέση με την υπ’ αριθμ. 1356/29-12-2022 απόφαση του ΚΕΣΥ, το θέμα επανυποβάλλεται στο ΚΕΣΥ για περαιτέρω επεξεργασία και συμπληρωματική γνωμοδότηση. Έως τη νεότερη εισήγηση του ΚΕΣΥ, ισχύουν οι προ της εγκυκλίου ρυθμίσεις για τις νοσοκομειακές εφημερίες. Εφημέρευση Τομέων / Νοσοκομείων για κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών. "

ΠΗΓΗ: Πρώτο Θέμα [Link Άρθρου]

Σιγά που θα ρισκάρανε να χάσουνε τα ψηφαλάκια λίγες ημέρες πριν από τις εκλογές ... Θα επανέλθουν με το καλό τον Ιούνιο !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.