Jump to content

424 ή στεπ?


gotham

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Μόλις χθες ανακάλυψα το φόρουμ σας και δηλώνω εντυπωσιασμένος από την πλειάδα θεμάτων.

Τελείωσα πριν λίγες μέρες τη Σχολή και περιμένω να ορκιστώ πολύ σύντομα.

 

Όσον αφορά στο στρατό δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλύτερο για εμένα να πάω σε ένα απλό στεπ ή να προσπαθήσω να πάω στο 424. Ακούγεται πως στο Στεπ όλη μέρα κάθεσαι και κοιτάς το ταβάνι, κάτι που σε καμία των περιπτώσεων δε θα απολάμβανα, ενώ πως στο 424 κατανέμεσαι σε κάποια επιμέρους ειδικότητα με αρμοδιότητες ειδικευομένου...Τί ισχύει?

Αξίζει να πας σαν εμπειρία στο 424?

Αν πας, θα διαθέσεις τον εαυτό σου σαν δίχως απολαβές ειδικευόμενο-σκλάβό όπως άλλοι μου έχουν πει?

Τι παίζει με τις άδειες στο 424? Επίσης, χρειάζεται βύσμα για να πας?

 

Δεν έχω ιδεά για το πώς να κινηθώ και οι απόψεις είναι διαφόρες και πολύ αντικρουόμενες...οπότε όποιος μπορεί και ξέρει ας βοηθήσει!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν είσαι και λίγο στρατόκ@υλος και Ι1 ή θές να έχεις ιστορίες στο μέλλον να θυμάσαι ΣΤΕΠ ασυζητητί, άν είσαι γιωτάς θα την βγάλεις χαλαρά σε ένα ιατρείο ως άρχοντας,

αλλιώς σκοπέτο στο 424 (καθώς θα είσαι ο μικρότερος σε βαθμό, είναι καλοκαίρι και κάποιος  θα θέλει να πάει στο εξοχικό του (όχι εσύ))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε μια χαρά θα περάσω και στο στρατό, αλλά να μάθω και κάτι 9 μήνες...Μην κάθομαι μόνο όπως μου λένε...

Ξαναρωτάω...Στο 424 θα έχω ρόλο ειδικευομένου-εκπαιδευόμενου ( σε κάποια κλινική) ή θα βαράω σκοπιές και πάλι θα κάθομαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/7/2020 at 11:17 ΠΜ, gotham said:

Βρε μια χαρά θα περάσω και στο στρατό, αλλά να μάθω και κάτι 9 μήνες...Μην κάθομαι μόνο όπως μου λένε...

Ξαναρωτάω...Στο 424 θα έχω ρόλο ειδικευομένου-εκπαιδευόμενου ( σε κάποια κλινική) ή θα βαράω σκοπιές και πάλι θα κάθομαι?

Θα βαρας σκοπιές και θα κάνεις λαντζα σε όποια κλινική σε χρειάζονται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι σε κάποιο ΣΤΕΠ ή σε μάχιμη μονάδα-προκάλυψη ψηλά στον Έβρο σε διαβεβαιώ πως θα έχεις διάφορες ενδιαφέρουσες ασχολίες ως οπλίτης-ιατρός τη μέρα και (κυρίως) τη νύχτα, τις οποίες δεν μπορούμε και δεν χρειάζεται να περιγράψουμε εδώ πέρα. Εσύ (και οι υπόλοιποι συνάδελφοί σου φυσικά, εκεί δεν έχει διακρίσεις) θα είσαι πάντοτε παρών στις διάφορες δραστηριότητες των μονάδων οι οποίες είναι αρκετά επικίνδυνες και έχουν σαν αποτέλεσμα αρκετά και πολλές φορές σοβαρά ατυχήματα και γενικά θα είσαι στην τσίτα αφού όλο και κάτι θα συμβαίνει, "τακτικό" ή έκτακτο. Το τελευταίο που θα σε απασχολεί θα είναι τι χρώμα έχει το ταβάνι του ΣΤΕΠ.

Στο 424 μπορεί να μάθεις να περνάς φλέβα και ουροκαθετήρα. Σε κάποιο ΣΤΕΠ με μάχιμες μονάδες τριγύρω θα μάθεις πως να μπαίνεις νύχτα με βροχή σε ναρκοπέδιο, να μαζεύεις τους λαθρομετανάστες που έπεσαν μέσα κατά λάθος μαζί με τα παιδιά τους και να ξαναβγαίνεις από εκεί χωρίς να κάνεις κι εσύ μπουμ. Και τα δύο χρήσιμα είναι, αν μάθεις να τα κάνεις σωστά.

 

υγ. 2002Γ ΕΣΣΟ, ατσαλάκωτος στα "κολαστήρια"; 503 ΤΠ (Προκάλυψη, Φυλάκια 1-10), Νέα Βύσσα Ορεστιάδας και 516 Μ/Κ ΤΠ, Λαγός Διδυμοτείχου 😉 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/7/2020 at 11:04 ΠΜ, gotham said:

Καλησπέρα!! Μόλις χθες ανακάλυψα το φόρουμ σας και δηλώνω εντυπωσιασμένος από την πλειάδα θεμάτων.

Τελείωσα πριν λίγες μέρες τη Σχολή και περιμένω να ορκιστώ πολύ σύντομα.

Αρχικά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου !! Όπως και να έχει, έξι χρόνια εκπαίδευσης τελείωσαν και θα αρχίσουν περίπου άλλα τόσα στην ειδικότητα. Οπότε φρόντισε να ξεκουραστείς όσο μπορέσεις στο μεσοδιάστημα.

On 25/7/2020 at 11:04 ΠΜ, gotham said:

Όσον αφορά στο στρατό δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλύτερο για εμένα να πάω σε ένα απλό στεπ ή να προσπαθήσω να πάω στο 424.

Δύο τινά συμβαίνουν:

Α) Έχεις φοβερό βύσμα και είσαι εκτός της πραγματικότητας των κοινών θνητών

Β) Έχεις πλήρη γνώση της πραγματικότητας των κοινών θνητών, αλλά ελπίζεις το βύσμα σου να σε "γλιτώσει"

Όπως και να έχει, στον στρατό δεν πάμε για να συνεχίσουμε την ιατρική μας εκπαίδευση. Εάν προκύψει ή εάν το βύσμα σου σε βοηθήσει, έχει καλώς.

Η μέση τύχη σου προβλέπει ότι θα είσαι πολύ καλά εάν θα βρεθείς σε κάποιο επανδρωμένο ΣΤΕΠ μαζί με άλλους γιατρούς (οπλίτες ή/και αξιωματικούς), αντί να σε στείλουνε μόνο σου ως γιατρό μονάδας σε κάποιο ξεχασμένο στρατόπεδο στη μέση του πουθενά όπου θα θεραπεύεις με το "πονάει χέρι, κόβει χέρι". Εκεί πραγματικά θα βαράς μύγες, θα έχεις ευθύνες, θα σου φορτώνονται όλοι οι αξιωματικοί και ενδεχομένως θα τρως και λάντζα επί λειψανδρίας (εκτός και εάν το παίξεις σωστά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση για άλλο τόπικ).

On 25/7/2020 at 11:17 ΠΜ, gotham said:

Βρε μια χαρά θα περάσω και στο στρατό, αλλά να μάθω και κάτι 9 μήνες...Μην κάθομαι μόνο όπως μου λένε... Ακούγεται πως στο Στεπ όλη μέρα κάθεσαι και κοιτάς το ταβάνι, κάτι που σε καμία των περιπτώσεων δε θα απολάμβανα,

Το να κάθεσαι και να κοιτάς το ταβάνι, όπως σου είπα και παραπάνω, είναι η καλή εκδοχή σε κάποιες περιπτώσεις...  Ο sjjggst σου έδωσε μία πολύ καλή σύνοψη του τι θα κληθείς να κάνεις όταν βλέπουνε ότι δεν σε χρειάζονται ουσιαστικά επειδή δεν έχεις δουλειά να κάνεις και ότι κοιτάς κάθε μέρα το ταβάνι...

On 25/7/2020 at 11:17 ΠΜ, gotham said:

...ενώ πως στο 424 κατανέμεσαι σε κάποια επιμέρους ειδικότητα με αρμοδιότητες ειδικευομένου...Τί ισχύει?

Αξίζει να πας σαν εμπειρία στο 424?

Αν πας, θα διαθέσεις τον εαυτό σου σαν δίχως απολαβές ειδικευόμενο-σκλάβό όπως άλλοι μου έχουν πει?

Τι παίζει με τις άδειες στο 424? Επίσης, χρειάζεται βύσμα για να πας?

Ξαναρωτάω...Στο 424 θα έχω ρόλο ειδικευομένου-εκπαιδευόμενου ( σε κάποια κλινική) ή θα βαράω σκοπιές και πάλι θα κάθομαι?

Το 424 είναι μία μεγάλη ιστορία. Δεν ξέρω τις τωρινές ισορροπίες, αλλά ανέκαθεν προορίζεται για τα μεγάλα βύσματα και οι τελευταίοι που πηγαίνουν εκεί πέρα είναι οι οπλίτες γιατροί. Επίσης, το 424 διαθέτει ήδη και πολίτες ειδικευόμενους. Επομένως οι οπλίτες γιατροί απλά δεν χρειάζονται. Αυτό που σου είπαν τα παιδιά είναι το νόημα, στο 424 χρειάζονται λαντζιέρηδες και άτομα για να βγαίνουν οι υπηρεσίες.

Πιο εύκολα μπορούνε να σε στείλουνε σε μονάδες της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης (και πάλι δύσκολο, γιατί ακόμα και εκεί υπάρχουν αξιωματικοί γιατροί, οπότε οι ανάγκες για οπλίτες είναι ελάχιστες, ενώ κάτι λίγο μεγαλύτερο από βηχαλάκι αποστέλλεται άμεσα στο 424 για εξέταση, από την στιγμή που είναι δίπλα και για να φύγει η ευθύνη από πάνω τους). Στην περίπτωση αυτή, κάποιες εφημερίες θα κάνεις στο Φρουραρχείο της Θεσσαλονίκης (απέναντι από το Α.Π.Θ.) και κάποιες στη μονάδα σου, αλλά όχι στο 424.

On 25/7/2020 at 11:04 ΠΜ, gotham said:

Δεν έχω ιδεά για το πώς να κινηθώ και οι απόψεις είναι διαφόρες και πολύ αντικρουόμενες...οπότε όποιος μπορεί και ξέρει ας βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Επανέρχομαι στο αρχικό μου δίλημμα σχετικά με το εάν έχεις συναίσθηση του τι ακριβώς πας να κάνεις στο στρατό. Και σου λέω ότι πραγματικά για τους κοινούς θνητούς δεν μπορείς να "κινηθείς" και τίποτα δεν αποτελεί επιλογή σου. Στο στρατό δεν σε περιμένουνε με ανοιχτές αγκαλιές: 'Καλώς τον γιατρό μας, έλα να συνεχίσεις την εκπαίδευσή σου!!! ".

Οι ερωτήσεις που κάνεις μου θυμίζουν ερωτήσεις του τύπου: 'Παιδιά που συμφέρει να κάνω αγροτικό, σε κέντρο υγείας ή απόσπαση σε νοσοκομείο ?". Καμία σχέση.  Στο στρατό πας για να φας σκατό. Χώνεψέ το.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έχοντας υπηρετήσει και σε μαύρο στρατόπεδο σε νησί και σε μονάδα της Θεσσαλονίκης (τον τελευταίο μήνα), σου λέω ότι η θητεία στον στρατό είναι θέμα τύχης και συμβουλή δεν μπορεί να σου δώσει κανείς. Επίσης, δυστυχώς όλα είναι θέμα διοικητή. Ακόμα και στις μονάδες της Θεσσαλονίκης, αυτοί εναλλάσσονται κυκλικά με αποτέλεσμα όπου πάει ο νέος διοικητής να φέρνει και την "μαυρίλα" μαζί του. Εάν δεν υφίσταται σώμα υγιειονομικού στο στρατόπεδο και είσαι μόνος σου, τότε δυστυχώς ο γιατρός θεωρείται "στέλεχος" της μονάδας και σύμβουλος του διοικητή πάνω στα θέμα υγείας του στρατοπέδου. Τυπικά υπάρχει ο περιβόητος "Λόχος Διοικήσεως" και τυπικά υπάγεσαι στον αντίστοιχο λοχαγό, όμως για τα θέματα υγείας του στρατοπέδου ουσιαστικά αναφέρεσαι απευθείας στον διοικητή. Οπότε τις περισσότερες φορές οι αρμοδιότητές σου στη μονάδα, αλλά και οι ελευθερίες σου, εξαρτώνται αποκλειστικά από το τι θα σου υποδείξει ο διοικητής της μονάδας.

Γνώμη μου είναι, στον στρατό ξέχασε τη λέξη ιατρική εκπαίδευση και το δίλημμα νοσοκομείο ή ΣΤΕΠ. Κανόνισε να βγάλεις μια ήσυχη θητεία, να ξεμπερδεύεις και να πας μετά να κάνεις κάτι σοβαρό. Εάν όντως έχεις βύσμα, ζήτα του δύο απλά πράγματα:

1ον) Θητεία σε στρατόπεδο στην περιοχή διαμονή σου για να δικαιούσαι διανυκτέρευση όταν θα είσαι εκτός υπηρεσίας και

2ον) Να σε στείλει κατά προτίμηση σε στρατόπεδο με ΣΤΕΠ μαζί με άλλους γιατρούς, αντί να είσαι γιατρός μονάδας, δηλαδή μοναδικός υπεύθυνος για το ότι συμβεί στο στρατόπεδο όσον αφορά τα θέματα υγείας

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο χρόνος της θητείας, ειδικά ο ελάχιστος των 9 μηνών όπως έχει καταντήσει, είναι χρόνος ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ και δεν αντιλαμβάνομαι από που και ως που πρέπει ο ΕΣ να εκπαιδεύσει έναν νέο-οπλίτη ιατρό σε στρατιωτικό νοσοκομείο όταν πχ δεν κάνει το ίδιο για τους δικούς του ιατρούς και τους έχει 4 χρόνια να υπηρετούν ιατροί Μονάδας.

Οπότε κοίτα κάπου να περάσεις την θητεία σου όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται, και άσε τη εκπαίδευση για μετά που θα έχεις όλο τον χρόνο (και τις επιλογές).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/8/2020 at 2:45 ΜΜ, kopritis said:

Ο χρόνος της θητείας, ειδικά ο ελάχιστος των 9 μηνών όπως έχει καταντήσει, είναι χρόνος ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ και δεν αντιλαμβάνομαι από που και ως που πρέπει ο ΕΣ να εκπαιδεύσει έναν νέο-οπλίτη ιατρό σε στρατιωτικό νοσοκομείο όταν πχ δεν κάνει το ίδιο για τους δικούς του ιατρούς και τους έχει 4 χρόνια να υπηρετούν ιατροί Μονάδας.

Οπότε κοίτα κάπου να περάσεις την θητεία σου όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται, και άσε τη εκπαίδευση για μετά που θα έχεις όλο τον χρόνο (και τις επιλογές).

++++

On 25/7/2020 at 11:04 ΠΜ, gotham said:

Όσον αφορά στο στρατό δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλύτερο για εμένα να πάω σε ένα απλό στεπ ή να προσπαθήσω να πάω στο 424. Ακούγεται πως στο Στεπ όλη μέρα κάθεσαι και κοιτάς το ταβάνι, κάτι που σε καμία των περιπτώσεων δε θα απολάμβανα, ενώ πως στο 424 κατανέμεσαι σε κάποια επιμέρους ειδικότητα με αρμοδιότητες ειδικευομένου...Τί ισχύει?

Αξίζει να πας σαν εμπειρία στο 424?

Κάτι επιπλέον που ξέχασα να αναφέρω, γιατί το θεωρώ αυτονόητο, τουλάχιστον για τους κοινούς θνητούς. Στο στρατό, όσον αφορά τα βύσματα, πρέπει να θυμάσαι δύο πράγματα:

1ον) Δεν είσαι ο μόνος που έχει βύσμα, οπότε πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθεί βύσμα ισχυρότερο από το δικό σου

2ον) Το βύσμα σου, κατά μέσο όρο, θα δουλέψει μόνο μία φορά

Ως εκ τούτου, όσο πιο βυσματική θέση κυνηγήσεις, τόσο περισσότερο υπάρχει ο κίνδυνος να πάρεις αρχικά τη μετάθεση που θες, αλλά μετά να βρεθείς σε κατάσταση την οποία δεν θες, επειδή ενδεχομένως ισχυρότερο βύσμα από το δικό σου θα έρθει να σε "εκτοπίσει". Με ότι και να σημαίνει αυτό, π.χ. θα σε αποσπάσουν κάπου αλλού επειδή δεν θα σε χρειάζονται πλέον, ή θα σου αναθέσουνε περισσότερη λάντζα, κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Επανέρχομαι, λοιπόν, στον kopritis, το νόημα του στρατού είναι ακριβώς αυτό: "Οπότε κοίτα κάπου να περάσεις την θητεία σου όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται, και άσε τη εκπαίδευση για μετά που θα έχεις όλο τον χρόνο (και τις επιλογές)."

Ζήτα από το βύσμα σου ότι θα ζητούσε και ο κάθε απλός φαντάρος: 1) Μονάδα κοντά στον τόπο διαμονής σου και 2) Θητεία μαζί με άλλους της ίδιας ειδικότητας (οπλίτης ιατρός), σε μονάδα όπου προβλέπεται τμήμα υγειονομικού, έτσι ώστε όσο γίνεται να μην είσαι μόνος σου.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!!

Δεν έχω κάποιο τρελό βύσμα, έχω απλά κάποιους φίλους όπως πάνω κάτω ο καθένας, αλλά όχι υψηλά ιστάμενους. ("κοινός θνητός" 😝)

Σαν άτομο αλλά και σαν φοιτητής συνεχώς καταπιάνομαι με κάτι...Δε μπορώ καθόλου να κάθομαι και κυρίως να έχω την αίσθηση ότι δεν κάνω τίποτα χρήσιμο. Εξ' ου και οι ερωτήσεις μου...Δεν περιμένω κανένας στο στρατό να με εκπαιδεύσει, ούτε και να μ'έχει από κοντά...Απλά ψάχνω και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία της αναζήτησης κάποιο μέρος στο οποίο θα μπορώ να αξιοποιηθώ ουσιαστικά, να εξελιχθώ έστω και λίγο ιατρικά, μη αφήνοντας 9 μήνες από τη ζωή μου να πάνε εντελώς μα εντελώς χαμένοι...Αυτό...

Σας ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε Αθήνα πάντως υπάρχει και η Σχολή Αλεξιπτωτιστών (Ασπρόπυργος), όπου τα περιστατικά είναι άφθονα (για να μην σκουριάσει). Ειδικά αν θες να γίνεις ορθοπαιδικός.

Καλή θητεία!!😎

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ΣΧΑΛ έχει καμμιά 15αριά ανθυπίατρους κι υπίατρους (ειδικούς δλδ), από που και ως που εσύ ξέρεις ότι έχει θέση και για οπλίτη ;

Και οι στρατιωτικοί με βύσμα πάνε εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ανθυπιατροι μόλις έχουν βγει από σχολή συνήθως και δεν έχουν κάνει ειδικότητα.

Όταν πηγα εγώ (προ 10ετιας+) είχε 2 ανθυπιατρους και 1 αρχίατρο (παθολόγος). Και ήμαστε 2 οπλίτες ιατροί. Μετά από 6 μήνες που έφευγα είχα μείνει εγώ και ένας ανθυπιατρος.

Από αυτά που γράφεις αλλάξανε πολλά😆

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry, εγώ ομιλούσα για όλο το Πεύκο.

Εν πάσει περιπτώσει όλά γίνονται (με το κατάλληλο βύσμα) στον ένδοξο Ε.Σ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 10/8/2020 at 12:05 ΜΜ, gotham said:

Απλά ψάχνω και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία της αναζήτησης κάποιο μέρος στο οποίο θα μπορώ να αξιοποιηθώ ουσιαστικά, να εξελιχθώ έστω και λίγο ιατρικά, μη αφήνοντας 9 μήνες από τη ζωή μου να πάνε εντελώς μα εντελώς χαμένοι...Αυτό...

Για την πλειοψηφία μας, ο στρατός, όσον αφορά στην ιατρική εξέλιξη, είναι 9 μήνες εντελώς χαμένος χρόνος.  Στον στρατό δεν πας για να εξελιχθείς ιατρικά. Κοίτα να κάνεις μια ήσυχη θητεία και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.