Jump to content

Φεστιβάλ προσφοράς & πολιτισμού στην Ιατρική Σχολή


Mariza

Recommended Posts

Το Αιμοπετάλιο διοργανώνει ένα Φεστιβάλ στην Ιατρική σχολή απο τη Δευτέρα 17 Μαίου έως τη Παρασκευή 21 Μαίου...

Το Φεστιβάλ θα περιλαμβάνει 3ημερο εθελοντικής αιμοδοσίας...συναυλία...κινηματογραφικές προβολές...θεατρική παράσταση και άλλα πολλά... :rolleyes:

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε εδώ emarrightΦεστιβάλ...

post-16-1083965489.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πασχαλίδης και Θηβαίος!!! :wub::rolleyes::Demiloveyouemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζάκι, 2 ερωτησούλες:

-Αν έρθω και δώσω αίμα, γίνομαι επισήμως εθελοντής αιμοδότης? δηλ παίρνω καρτούλα? Ρωτάω, σε περίπτωση που κάποιος δικός μου ΄χρειαστεί αίμα πχ, μπορεί να το διεκδικήσει?

-Η συναυλία θα γίνει μέσα στη σχολή??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζάκι εγώ μπορώ να ξαναδώκω αίμα;

Για τις πορτοκαλαδίτσες το κάνω...με ξέρεις... :P

Να πάρω και αυτήν την κάρτα μου κι εγώ... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν δίνεις αίμα παίρνεις και τη καρτούλα του αιμοδότη...και μπορείς να το δώσεις αν θές σε κάποιον δικό σου αν το χρειαστεί...

Πορτοκαλαδίτσες free... :P

Η συναυλία θα γίνει στη σχολή!!!

ΥΓ. 7ακο δε θυμάμαι πότε είχες δώσει τελευταία φορά...για τους άντρες πάντως επιτρέπεται μέχρι 3 φορές το χρόνο...υπολόγισε... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup για την ακρίβεια κάθε 16 εβδομάδες.... ;), για να μιλάμε και ιατρικώς! :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο άσχετο, αλλά ξέρει κάποιος να μου πει τον ακριβή λόγο που υπάρχει το συγκεκριμένο όριο; Δηλαδή αν δίνεις κάθε 14 τι θα συμβεί; Θα αρχίσεις να έχεις εξωμυελική αιμοποίηση; Θα "εξαντληθεί" ο μυελός; Τι συμβαίνει ακριβώς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θέλω να δώσω θερμότατα συγχαρητήρια στις ομάδες που οργάνωσαν αυτό το φεστιβάλ το οποίο ήταν μια εξαιρετική ιδέα, και ήταν κάτι που όντως έπρεπε να γίνει εδώ και καιρό σε αυτην την κατα τα άλλα απαθή σχολή μας. Εχτες η συναυλία εξαιρετική-και ας βγηκαν οι κυριως συντελεστές της μετά τις 9- αλλά έχω να πω ότι το κοινό της ιατρικής είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΞΕΝΕΡΩΤΟ!!!!!!!! οι θηβαίος πασχαλίδης θα ένιωσαν σχεδόν...ανεπιθύμητοι από την απαθή σταση του 90% του πλήθους που είχε μαζευτει!!! Παρόλα αυτά ήταν εκπληκτικοί. Σας ευχαριστούμε για την ευκαιρία να ατους απολαύσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω κι εγώ ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά που δούλεψαν για το φεστιβάλ και εύχομαι του χρόνου να έχει και συνέχεια. Για το κοινό θα συμφωνήσω μάλλον με την samwise, η οποία πιστεύω ότι υπέφερε το ίδιο μ'εμένα κάτι... φαλτσοερμηνείες, πριν τις 9. Ευτυχώς ο Θηβαίος και ο Πασχαλίδης μας αποζημίωσαν, στηριζόμενοι κυρίως στο δικό τους κέφι. Άντε, και του χρόνου παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο άσχετο, αλλά ξέρει κάποιος να μου πει τον ακριβή λόγο που υπάρχει το συγκεκριμένο όριο; Δηλαδή αν δίνεις κάθε 14 τι θα συμβεί; Θα αρχίσεις να έχεις εξωμυελική αιμοποίηση; Θα "εξαντληθεί" ο μυελός; Τι συμβαίνει ακριβώς;

Γνωρίζεις φυσικά ότι όλα τα όρια στην ιατρική δεν είναι προσωποποιημένα, δεν αφορούν δηλαδή εσένα ή εμένα προσωπικά!

Όλα αυτά, είναι στατιστικές μετρήσεις σε μεγάλα και αντιπροσωπευτικά δείγματα πληθυσμού!

Με απλά και μπακαλίστικα λόγια δηλαδή μπορώ να σου πω, ότι για το σύνολο του πληθυσμού που πληρεί της προυποθέσεις για να δώσει αίμα, βρέθηκε στατιστικά ότι είναι "ασφαλές" ή έστω "έχει πλήρως αναπληρώσει τις αποθήκες του και δεν κουράζει το μυελό του, ούτε κινδυνεύει από αναιμία κτλ κτλ" το 16βδόμαδο.

Φυσικά, ξεκινάς τον υπολογισμό πάλι από το όριο εκείνο στο οποίο γνωρίζεις πάλι ότι στατιστικά (με μικρές βέβαια αποκλίσεις) έχουν ξαναφτάσει οι δείκτες σου τα φυσιολογικά-κανονικά τους νούμερα!!

Δηλαδή, γνωρίζεις στατιστικά πότε θα αναπληρωθούν πλήρως τα στοιχεία του αίματος που έδωσες, που περιέχονται σε αυτά τα 100τόσα ml. Μετά κάνεις και μια στατιστική μελέτη και μελετάς το πότε και κάθε πότε μετά από αυτό μπορείς να ξαναδώσεις αίμα.

Εξάλλου μή ξεχνάς ότι το 16βδόμαδο ισχύει συνεχώς! Δηλαδή θεωρητικά μπορείς συνέχεια να δίνεις κάθε 16 εβδομάδες αίμα για χρόνια χωρίς πρόβλημα. Αν το ρίξουμε στο 14, μπορεί άμεσα να μην έχεις πρόβλημα, αλλά αν συνεχίσεις να δίνεις κάθε 14 εβδομάδες τότε μπορεί να κάνεις ζημιά.

Με άλλα λόγια, αν δίνεις κάθε 14 εβδομάδες αίμα, τότε στατιστικά αυξάνουν κάπως οι πιθανότητες να είναι έστω και ελάχιστα βλαβερή η πράξη αυτή. Αυξάνουν στατιστικά στον πληθυσμό και όχι αναγκαία σε εσένα, απλα εσύ είσαι κομμάτι του πληθυσμού.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

(καλή απορία πάντως! ;) )

ΥΓ. Η ιατρική είναι στατιστική σε μεγαλό βαθμό. Η εξατομίκευση της ιατρικής και ειδικά της θεραπείας είναι κάτι που προσπαθούν επί πολλά χρόνια (από τότε που η ιατρικη από τέχνη έγινε επιστήμη). Απλά είναι τόσοι πολλοί οι γνωστοί και άγνωστοι παράγοντες, που ακόμη μόνο στατιστικά μπορούμε να βαδίζουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.