Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Βρίσκομαι σε αναμονή για έναρξη παθολογίας με τελικό την καρδιολογια. Για το ειδικό μέρος είμαι σε λίστα αναμονής νοσοκομείου της Θεσσαλονίκης, αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω και να το μεταφέρω στην Αθήνα. Το είχα δηλώσει όταν ξεκίνησα άγονο αγροτικό, το οποίο τώρα έχω τελειώσει. Ξέρει κανείς αν μπορώ να το αλλάξω πλέον ή όχι; Πρέπει να ξεκινήσω την παθολογία για να το αλλάξω ή δεν εχει σημασία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Καλήν εσπέραν.

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Βρίσκομαι σε αναμονή για έναρξη παθολογίας με τελικό την καρδιολογια.

Δεν είναι ντροπή. Και οι καρδιολόγοι χρειάζονται...

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Για το ειδικό μέρος είμαι σε λίστα αναμονής νοσοκομείου της Θεσσαλονίκης, ...

Έτσι!! Παοκάρα!!!

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω και να το μεταφέρω στην Αθήνα.

Του Μαρινάκη και εσύ;;;

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Το είχα δηλώσει όταν ξεκίνησα άγονο αγροτικό, το οποίο τώρα έχω τελειώσει.

Ευτυχώς ξεμπέρδεψες!

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το αλλάξω πλέον ή όχι;

Όποτε θες μπορείς να αλλάξεις τη δήλωση του ειδικού μέρους της ειδικότητας.

On 10/2/2020 at 12:59 ΜΜ, ingrid said:

Πρέπει να ξεκινήσω την παθολογία για να το αλλάξω ή δεν εχει σημασία;

Όποτε θες μπορείς να το αλλάξεις. Το θέμα είναι οι "ποινές". Συγκεκριμένα:

1) Η έννοια του άγονου αγροτικού επιτρέπει να κερδίσεις σε χρόνο αναμονής για το ειδικό μέρος της ειδικότητας, δηλώνοντάς το χωρίς να χρειαστεί να περιμένεις το διορισμό σου  στο γενικό μέρος της ειδικότητας. Η απλή δήλωση στη λίστα του γενικού μέρους της ειδικότητας και ο διορισμός στο άγονο αγροτικό, είναι αρκετά και μόνο για να δηλωθείς στη λίστα του ειδικού μέρους της ειδικότητας. Έτσι, κερδίζεις στο ότι ο χρόνος αναμονής που περνάει είναι το άγονο αγροτικό συν η όποια αναμονή θα έχεις μέχρι το διορισμό στο γενικό μέρος της ειδικότητας.

2) Στην περίπτωσή σου, το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξεδηλωθείς από μία λίστα και να δηλωθείς σε μία άλλη. Οπότε, κατά την δήλωσή σου στην άλλη λίστα:

α) Και να μπορούσες να δηλωθείς, χάνεις τουλάχιστον μείον το χρονικό διάστημα που σου πήρε να τελειώσεις το αγροτικό σου, καθώς στη νέα λίστα θα ξεκινήσεις πάλι από τον πάτο της λίστας

β) Δεν πληρείς την βασική προϋπόθεση διορισμού σε άγονο. Το άγονο έχει ήδη ολοκληρωθεί, οπότε θα πρέπει να περιμένεις να διοριστείς πρώτα στο γενικό μέρος και μετά να δηλώσεις στη λίστα του ειδικού.

Ρώτα το και στη διεύθυνση υγείας όπου θέλεις να δηλώσεις εκ νέου το ειδικό μέρος, αλλά εξ' όσων γνωρίζω, το ίδιο θα σου πούνε. Το προνόμιο του αγόνου ήταν για τη συγκεκριμένη λίστα ειδικού μέρους όπου δήλωσες κατά το διορισμό στο άγονο αγροτικό.

Τώρα, το τι θα συνέβαινε εάν κατά τη διάρκεια εκπόνησης του αγόνου ήθελες να αλλάξεις τη δήλωση στο ειδικό μέρος, αυτό πραγματικά δεν το ξέρω...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 11/2/2020 at 8:08 ΜΜ, mihiatrik said:

Καλήν εσπέραν.

Δεν είναι ντροπή. Και οι καρδιολόγοι χρειάζονται...

Έτσι!! Παοκάρα!!!

Του Μαρινάκη και εσύ;;;

Ευτυχώς ξεμπέρδεψες!

Όποτε θες μπορείς να αλλάξεις τη δήλωση του ειδικού μέρους της ειδικότητας.

Όποτε θες μπορείς να το αλλάξεις. Το θέμα είναι οι "ποινές". Συγκεκριμένα:

1) Η έννοια του άγονου αγροτικού επιτρέπει να κερδίσεις σε χρόνο αναμονής για το ειδικό μέρος της ειδικότητας, δηλώνοντάς το χωρίς να χρειαστεί να περιμένεις το διορισμό σου  στο γενικό μέρος της ειδικότητας. Η απλή δήλωση στη λίστα του γενικού μέρους της ειδικότητας και ο διορισμός στο άγονο αγροτικό, είναι αρκετά και μόνο για να δηλωθείς στη λίστα του ειδικού μέρους της ειδικότητας. Έτσι, κερδίζεις στο ότι ο χρόνος αναμονής που περνάει είναι το άγονο αγροτικό συν η όποια αναμονή θα έχεις μέχρι το διορισμό στο γενικό μέρος της ειδικότητας.

2) Στην περίπτωσή σου, το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξεδηλωθείς από μία λίστα και να δηλωθείς σε μία άλλη. Οπότε, κατά την δήλωσή σου στην άλλη λίστα:

α) Και να μπορούσες να δηλωθείς, χάνεις τουλάχιστον μείον το χρονικό διάστημα που σου πήρε να τελειώσεις το αγροτικό σου, καθώς στη νέα λίστα θα ξεκινήσεις πάλι από τον πάτο της λίστας

β) Δεν πληρείς την βασική προϋπόθεση διορισμού σε άγονο. Το άγονο έχει ήδη ολοκληρωθεί, οπότε θα πρέπει να περιμένεις να διοριστείς πρώτα στο γενικό μέρος και μετά να δηλώσεις στη λίστα του ειδικού.

Ρώτα το και στη διεύθυνση υγείας όπου θέλεις να δηλώσεις εκ νέου το ειδικό μέρος, αλλά εξ' όσων γνωρίζω, το ίδιο θα σου πούνε. Το προνόμιο του αγόνου ήταν για τη συγκεκριμένη λίστα ειδικού μέρους όπου δήλωσες κατά το διορισμό στο άγονο αγροτικό.

Τώρα, το τι θα συνέβαινε εάν κατά τη διάρκεια εκπόνησης του αγόνου ήθελες να αλλάξεις τη δήλωση στο ειδικό μέρος, αυτό πραγματικά δεν το ξέρω...

Τελικά ρώτησα και στη διευθυνση υγειας (οταν απαντησαν τηλεφωνο) και μου ειπαν πως όσο έκανα το άγονο αγροτικό, μπορούσα να το αλλάξω δηλωθώ σε καινουρια λιστα(εννοείται στον πάτο).

Τώρα που το άγονο έχει ληξει, όντως πρέπει να περιμένω να ξεκινήσω παθολογία. Επιβεβαιωνω λοιπον τα λεγομενα σου για οποιον αλλον ενδιαφέρεται 😋 Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα. Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας να καταλάβω κάτι σε μια παρόμοια περίπτωση.

Αναμένω το διορισμό μου στην Παθολογία για τα δύο έτη που απαιτούνται για Αιματολογία (γενικό μέρος, όχι ενιαία τοποθέτηση). Δεν έχω κάνει αίτηση πουθενά για ειδικό μερος ειδικότητας. Ωστόσο έχω αλλάξει γνώμη ως προς την ειδικότητα: θέλω ρευματολογια που επίσης έχει 2 έτη Παθολογία. Ερώτηση:

Εφόσον διοριστώ, μπορώ αμεσως μετά απλώς να κανω αίτηση αναμονής για το ειδικό τμήμα της Ρευματολογιας; ή πρέπει να τελειώσω τα 2 έτη και έπειτα να μπλέξω με ΚΕΣΥ κλπ για αναγνώριση;

Με εκτίμηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.