Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ωτορινολαρυγγολογία


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν ακόμα άτομα που δηλώνουν ειδικότητα σε πανεπιστημιακά. Ιπποκράτειο οι ειδικευόμενοι χειρουργείο ούτε απ'έξω. Για τα στρατιωτικά και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια αλλά για οποίον θέλει πραγματικά να εκπαιδευτεί το εξωτερικό είναι μονόδρομος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύσκολη επιλογή. Τα προβλήματα γνωστά αλλά κανείς μέχρι τώρα δεν είχε το θάρρος να δώσει λύση (πλήρης και δια ροπαλου απαγόρευση στους πανεπιστήμιακούς να διατηρούν ιδιωτικά ιατρεια, να έχουν "πελατακια" και να δουλεύουν και σε άλλες 10 μεριές εκτός από την Παν. Κλινική).

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα επέλεγα για ειδικοτητα 1 χρόνο στην επαρχία και το υπολοιπο σε κάποια από τις κεντρικές και μεγάλες ΩΡΛ Κλινικές.

Για το εξωτερικό δύσκολα τα πράγματα για εκπαίδευση,  ίσως κάπως πιο βατά για εργασία-μετεκπαίδευση μετά την ειδικότητα στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Αφροδίτη changed the title to [πληροφορίες για ειδικότητα] Ωτορινολαρυγγολογία
  • 2 months later...

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το Γεννηματά γιατί σκέφτομαι να το δηλώσω. Επίσης γνωρίζετε κάποια άλλη επιλογή (όχι απαραίτητα Αθήνα) που θα ήταν καλή? Με ενδιαφέρει περισσότερο το κομμάτι της ωτολογίας και η χειρουργική ωτός .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να γνωρίζω πλεον πολλά από πρόσωπα και πράγματα,  η ωρλ του Γεννηματάς διατηρούσε πάντοτε ένα καλό επίπεδο και αποτελει πάντοτε μια από τις πιο "τιμιες" και ισορροπημενες επιλογές. 

Ωτοχειρουργική στην Ελλάδα δεν πρόκειται να μάθεις πουθενά. Αν δεν σε περιορίζει η Αθήνα έχω να προτείνω Λονδίνο, Ανόβερο, Μπορντό, Ζυριχη και Ουψάλα απο μεγαλα κεντρα που κάνουν τα πάντα και τα κάνουν καλά, ανάλογα τι γλώσσες μιλάς. Επίσης Βαρκελώνη για να κάνεις και ζωή, Κοπεγχάγη για να πεις αντίο ζωή. Από Ιταλία Βερόνα και Πιατσεντσα, αν καταφέρεις να μπεις στην "καθηγητική" ομάδα, πράγμα δύσκολο. Καλά λόγια ακούγονται για το Μάιντς. Παραδοσιακά δυνατό πρόγραμμα στο Νότιγχαμ και στο Κειμπριτζ. Δυνατή ομάδα στην Κωνσταντινουπολη, όλοι τους εκπαιδευμένοι στην Αμερική, αλλά οκ, μη το χοντρυνουμε. Από ΗΠΑ, για να μην ψαχνεις πολύ και στα τυφλά, σίγουρα στα προγράμματα που έχουν και clinical fellowship στην ωτολογία, είναι 12 πανεπιστημιακά νοσοκομεία σε όλη τη χώρα αν δεν έχει αλλάξει κάτι. 

Είδες ποσες πολλές και καλές επιλογές έχει κανείς? 😀Διάλεξε μια, καλή σου επιτυχία και μην ξεχάσεις να μας γράψεις τις εμπειρίες σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα παραπάνω να αναφέρω το Ναιμεγκεν, αν αντέχεις τους Ολλανδούς και τη δύσκολη γλώσσα τους. Επίσης Αντβέρπ στο Βέλγιο, καλή επιλογή. Τορόντο στον Καναδά, αν έχεις τίποτα συγγενείς εκεί κοντά. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Gran Canaria,όσο είναι ο Ramos Macias, αλλά σιγά μην αφήνεις τις παραλίες για να τρέχεις στα χειρουργεία. Να συνεχίσω ή να σταματήσω εδώ? Ενα-ένα μου έρχονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, gadijail said:

Από γλώσσες έχω αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά οπότε νομίζω με κάλυψες σε αυτές τις επιλογές . Ευχαριστώ πολύ !

Αν τελικά πας στο Γεννηματάς χαιρετίσματα στο φίλο μου το Σωτήρη τον Παπ (θα καταλάβεις μόλις πας). Πολύ καλός κσι εργατικος ωρλ γιατρός, εξαιρετικος συνάδελφος, πολύ καλός χαρακτήρας και χάρηκα που διορίστηκε εκεί και δεν τον έφαγε κανένα βύσμα στη στροφή. ☺ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κάπου στις προηγούμενες σελίδες διάβασα ότι η ΩΡΛ έχει και το κομμάτι χειρουργικής και τραχήλου. Αλληλοεπικαλύπτεται με τη γναθο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

η ωρλ στην ελλαδα ξεκινα και σταματα στο παθολογικο κομματι 

τωρα αν θες πατρα και αυτο ισχυει για ολες τις ειδικοτητες , δηλωσε στον αγιο αντρεα .

εκει θα δεις τουλαχιστον τα απλα κλασσικα χειρουργεια , το ριο δεν ειχε ανεκαθεν καλη φημη 

ουτε σαν παροχη υπηρεσιων προς τους ασθενεις ουτε σαν εκπαιδευση προς τους ειδικευομενους 

ενδεικτικα ολοι παρακαλνε να αρρωστησουν τριτη πεμπτη σαββατο που εφημερευει στο κεντρο ο αγιος αντρεας 

το ριο επισης δεν εχει πλαστικη χειρουργικη , πραγμα που σημανει πως λοιμωξεις , τραυμα κλπ δεν θα τα δεις καν 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

πρωτον ευχαριστουμε απειρα για τις απαντησεις! το κομματι της επιλογης νοσοκομειου ειναι φουλ αγχωτικο και υπαρχει πολλη ελλειψη γνωσεων...επειδη δεν εχει αναφερθει πολυ, τι αποψη υπαρχει για ερυθρο? επισης για ελπις μου εχουν μιλησει με καλα λογια αλλα εδω δεν το ειδα να αναφερεται πουθενα. γενικα οποιαδηποτε αποψη πανω σε αυτα θα βοηθουσε πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Γενικά εγώ θα ενδιαφερόμουνα να ειδικευτώ στο παθολογικό κομμάτι της ΩΡΛ καθώς και στο χειρουργικο αλλά όχι βαριά χειρουργεία .Πιστεύετε ότι μπορώ να λάβω μια κατάλληλη και ικανοποιητική εκπαίδευση στην Ελλάδα και αν ναι ποια νοσοκομεία προτείνετε ;Μήπως το εξωτερικό θα ήταν καλύτερη επιλογή ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...
On 24/9/2021 at 11:44 ΜΜ, Katealx said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Γενικά εγώ θα ενδιαφερόμουνα να ειδικευτώ στο παθολογικό κομμάτι της ΩΡΛ καθώς και στο χειρουργικο αλλά όχι βαριά χειρουργεία .Πιστεύετε ότι μπορώ να λάβω μια κατάλληλη και ικανοποιητική εκπαίδευση στην Ελλάδα και αν ναι ποια νοσοκομεία προτείνετε ;Μήπως το εξωτερικό θα ήταν καλύτερη επιλογή ;

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά για χειρουργικές ειδικότητες σχεδόν πάντα στο εξωτερικό υπάρχει καλύτερη εκπαίδευση.

On 8/5/2022 at 2:45 ΜΜ, ci123 said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για Ωτορινολαρυγγολογία στο Σωτηρία;

Μέσω γνωστής γνωστού (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την αξιοπιστία της πληροφορίας), είχαν μπλέξει πολύ με το COVID και τώρα χειροτερεύει πάλι η κατάσταση... Ελάχιστες ευκαιρίες στο χειρουργικό κομμάτι.

On 15/7/2022 at 4:31 ΜΜ, lazarismike said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς για ΩΡΛ στο Μεταξά και γενικά στρατιωτικά;

Μέσω γνωστού γνωστού (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την αξιοπιστία της πληροφορίας), Μεταξά αρκετές ευκαιρίες χειρουργικά αλλά σχετικά περιορισμένο αντικείμενο. Στρατιωτικά αρκετά καλά το 251.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 15/7/2022 at 4:31 ΜΜ, lazarismike said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς για ΩΡΛ στο Μεταξά και γενικά στρατιωτικά;

Καλησπέρα. Στο Μεταξά γίνεται πια όλη η γκάμα των χειρουργικών επεμβάσεων πλην ωτοχειρουργικής (τράχηλος, ΣΡΔ-FESS, παρωτίδες κοκ).

Γιατί δε παίρνετε ένα τηλ στα νοσοκομεία που σας ενδιαφέρουν να μάθετε κατευθείαν από τους συναδέλφους που δουλεύουν εκεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.