Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΔΥΣΕΠΙΛΥΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ


SirSurgeon

Recommended Posts

Καλήσπερα σε όλους.
Σε λιγες εβδομαδες διοριζομαι για να κανω το γενικο κομματι της παθολογικης ογκολογιας,ητοι 2 χρονια παθολογια,σε περιφερειακο νοσοκομειο.Χθες εκανα τα χαρτια μου για παθολογικη ογκολογια,οταν και ανεβηκε στη διαυγεια το φεκ διορισμου μου.
Παρολα αυτα,σκεφτομουν πολυ σοβαρα,και πλεον εχω σχεδον αποφασισει οτι θελω να αλλαξω ειδικοτητα.Θελω λοιπον να κανω ακτινοθεραπευτικη ογκολογια,η οποια εχει 3 μηνες παθολογια.Οι αποριες μου ειναι οι εξης: Μπορω να αλλαξω?Και αν ναι,θα εχω καποια μισθολογικη επιπτωση,δεδομενου οτι δεν εχω πληρωθει ακομα?
Επισης για την ακτινοθεραπευτικη ογκολογια γραφει οτι ειναι ενιαια τοποθετηση.Θα μου αναγνωριστει ενα 3μηνο παθολογιας στην περιφερεια μιας και το εχω ηδη δηλωσει για τους σκοπους της 1ης ειδικοτητας που ηθελε 2 χρονια?
Και κατι ακομα αν γινεται να απαντηθει.Απαξ και τελειωσω ειδικοτητα,μια οποιαδηποτε.Είναι δυνατο να δουλεψω σαν αγροτικος ιατρος επ αοριστον,μεχρι να διοριστω καπου ως ειδικος?Σας ευχαριστω εκ των προτερων,η οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν απειρα σημαντικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/10/2019 at 3:34 ΠΜ, SirSurgeon said:

Καλήσπερα σε όλους.
Σε λιγες εβδομαδες διοριζομαι για να κανω το γενικο κομματι της παθολογικης ογκολογιας,ητοι 2 χρονια παθολογια,σε περιφερειακο νοσοκομειο.Χθες εκανα τα χαρτια μου για παθολογικη ογκολογια,οταν και ανεβηκε στη διαυγεια το φεκ διορισμου μου.
Παρολα αυτα,σκεφτομουν πολυ σοβαρα,και πλεον εχω σχεδον αποφασισει οτι θελω να αλλαξω ειδικοτητα.Θελω λοιπον να κανω ακτινοθεραπευτικη ογκολογια,η οποια εχει 3 μηνες παθολογια.Οι αποριες μου ειναι οι εξης: Μπορω να αλλαξω?

Εφόσον δεν έχεις παρουσιαστεί ακόμα να αναλάβεις υπηρεσία στο νοσοκομείο όπου διορίστηκες, 1ον) στείλε δήλωση μη αποδοχής του διορισμού σου στο υπουργείο υγείας, 2ον) πάνε στη διεύθυνση υγείας όπου δήλωσες το ειδικό μέρος της ειδικότητας και κάνε αίτηση αλλαγής ειδικότητας, 3ον) διαγράψου από το ειδικό μέρος της παθολογικής ογκολογίας και 4ον) εγγράψου στη λίστα ενιαίας τοποθέτησης της ακτινοθεραπευτικής ογκολογίας.

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορείς να κάνεις δήλωση αλλαγής ειδικότητας.

On 12/10/2019 at 3:34 ΠΜ, SirSurgeon said:

Και αν ναι,θα εχω καποια μισθολογικη επιπτωση,δεδομενου οτι δεν εχω πληρωθει ακομα?

Όχι, καμία. Μισθολογική επίπτωση έχεις όταν ασκηθείς και εισπράξεις μισθό έστω και για μία ημέρα άσκησης ειδικότητας που δεν αντιστοιχεί σε τμήμα της ειδικότητας στην οποία έχεις ζητήσει τελικώς να ασκηθείς.

On 12/10/2019 at 3:34 ΠΜ, SirSurgeon said:

Επισης για την ακτινοθεραπευτικη ογκολογια γραφει οτι ειναι ενιαια τοποθετηση.Θα μου αναγνωριστει ενα 3μηνο παθολογιας στην περιφερεια μιας και το εχω ηδη δηλωσει για τους σκοπους της 1ης ειδικοτητας που ηθελε 2 χρονια?

Ειδικότητα αναγνωρίζεται μόνο όταν έχεις ασκηθεί σε αυτή, όχι όταν έχεις δηλωθεί να ασκηθείς σε αυτήν. Εν προκειμένω, το 3μηνο της παθολογίας είναι εσωτερικό rotation της ενιαίας τοποθέτησης στην ειδιικότητα, όχι ξεχωριστή άσκηση με βάση δήλωση σε ξεχωριστή λίστα.

Αυτό σημαίνει ότι επί της αρχής πρέπει να δηλωθείς στην ενιαία λίστα της ακτινοθεραπευτικής ογκολογίας, να ξεκινήσεις να ασκείσαι σε αυτήν και κάποια στιγμή ο διευθυντής/τρια της ακτινοθεραπευτικής ογκολογίας θα συνεννοηθεί με τον διευθυντή/τρια της παθολογικής κλινικής του ίδιου ή όμορου νοσοκομείου να πας να ασκηθείς εκεί για το 3μηνο της γενικής παθολογίας.

Ωστόσο, όταν έχει ήδη κάνει κάποιος τρεις μήνες παθολογίας (είτε στα πλαίσια άσκησης της ειδικότητας της γενικής παθολογίας, είτε στα πλαίσια άσκησης γενικού μέρους ή εσωτερικού roiation άλλης ειδικότητας) εννοείται ότι μπορεί να την αναγνωρίσει για το εσωτερικό rotation μίας άλλης ειδικότητας.

Όμως, σε αυτή την περίπτωση, εάν θες δηλαδή να ασκηθείς στο 3μηνο της γενικής παθολογίας με έναν από τους παραπάνω τρόπους, τότε θα πρέπει να μην δηλωθείς στην ενιαία λίστα τοποθέτησης της ακτινοθεραπευτικής ογκολογίας μέχρι να ολοκληρώσεις το 3μηνο της παθολογίας και να παραιτηθείς από το νοσοκομείο όπου ασκήθηκες. Έτσι όμως χάνεις σε αναμονή.

On 12/10/2019 at 3:34 ΠΜ, SirSurgeon said:

Και κατι ακομα αν γινεται να απαντηθει.Απαξ και τελειωσω ειδικοτητα,μια οποιαδηποτε.Είναι δυνατο να δουλεψω σαν αγροτικος ιατρος επ αοριστον,μεχρι να διοριστω καπου ως ειδικος?Σας ευχαριστω εκ των προτερων,η οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν απειρα σημαντικη.

Το εάν θα μπορέσεις να δουλέψεις ως αγροτικός επ' αόριστον, πλην του να τελειώσεις την ειδικότητα της γενικής ιατρικής, δεν έχει καμία σχέση με το εάν θα τελειώσεις ειδικότητα ή όχι.

Στην πράξη, επειδή ο αγροτικός ιατρός (υπόχρεος ή επί θητεία) έχει συγκεκριμένη 12μηνη σύμβαση εργασίας (τελειώνει όταν διοριστεί ο επόμενος στη θέση του) δεν μπορεί κανείς να δουλεύει αγροτικός επ' αόριστον, ασχέτως του εάν είναι ειδικός ή όχι. Πλην της περίπτωσης του να είσαι γενικός ιατρός, οπότε στην περίπτωση αυτή διορίζεσαι ως Επιμελητής Β' με την προοπτική η θέση σου να γίνει μόνιμη.

Ωστόσο, υπάρχουν περιοχές ευθύνης κέντρων υγείας - νοσοκομείων όπου οι θέσεις των αγροτικών ιατρείων δεν γεμίζουν σχεδόν ποτέ. Επομένως, εάν τα έχεις καλά με τον εκάστοτε διευθυντή / ΥΠΕ μπορείς να πάρεις παράταση της σύμβασής σου πρακτικά επ' αόριστον, καλύπτοντας ανάγκες σε θέση περιφερικού ιατρείου διαφορετικού από αυτό που διορίστηκες με την προκήρυξη πρόσληψης και έτσι να μένεις εκεί όσο γουστάρεις. Συν του ότι εάν έχεις τελειώσεις ειδικότητα απαραίτητη για το όμορο νοσοκομείο, μπορούν να σε αποσπάσουν σε κάποια κλινική εκεί.

Έχω ηχηρά παραδείγματα ατόμων, ανειδίκευτων μάλιστα, που κάνουν αγροτικό σερί 3 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό, ωστόσο, ξέρω ότι γίνεται. Εάν συνεννοηθεί ο διευθυντής του Κέντρου Υγείας με την εκάσοτε ΥΠΕ και εφόσον υπάρχουν κενά αγροτικά ιατρεία στην περιοχή, έχω κατά νου άτομα που έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το 12μηνο.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 10/13/2019 at 9:15 PM, mihiatrik said:

Έχω ηχηρά παραδείγματα ατόμων, ανειδίκευτων μάλιστα, που κάνουν αγροτικό σερί 3 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό, ωστόσο, ξέρω ότι γίνεται. Εάν συνεννοηθεί ο διευθυντής του Κέντρου Υγείας με την εκάσοτε ΥΠΕ και εφόσον υπάρχουν κενά αγροτικά ιατρεία στην περιοχή, έχω κατά νου άτομα που έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το 12μηνο.

Νομιμότατο ειναι,  δεν θα έκαναν τέτοια χοντρά, και δεν χρειάζεται να τα έχεις καλά με κανέναν ΔΥΠΕάρχη/διευθυντή, απαξ και δεν έχεις πειθαρχικά θέματα και η θέση είναι κενή, συνεχίζεις με αίτημά σου.

Η νομοθεσία σχετική με παράταση της υπηρεσίας υπαίθρου σε άγονη/δυσπρόσιτη* περιοχή, αναφέρει σαφώς ότι ΔΕΝ υπάρχει χρονικός ορίζοντας στην παράταση, άπαξ και η θέση είναι κενή. Το πρόβλημα για νησιά του Αιγαίου είναι ότι εσχάτως στέλνονται οπλίτες-ιατροί και απαξ και υπάρχει παρατασιακός γιατρός η θέση του Ιατρείου εμφανίζεται κενή, και υπάρχει περίπτωση να σταλεί οπλίτης-ιατρός.

Άγονα/δυσπρόσιτα Ιατρεία είναι αυτή την στιγμή το 70% των Ιατρείων.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.