Jump to content

Ιατρικη σχολη κρητης. Ειναι οσο δυσκολη ακουγεται;


George A

Recommended Posts

Εδωσα φετος πανελλαδικες εξετασεις για δευτερη χρονια και πετυχα αρκετα καλη βαθμολογια για να περναω στις Ιατρικες σχολες Ηρακλειου,  Ιωαννινων, Λαρισας και Αλεξανδρουπολης

Προσωπικα κλινω προς το Ηρακλειο παρα την δυσκολοτερη μετακινηση προς την Αθηνα οπου μενω. Ενα κομματι που με προβληματιζει ειναι οτι μαθαινω απο γνωστους πως η Ιατρικη Κρητης λογω του ΙΤΕ επικεντρωνεται περισσοτερο στην ερευνα παρα στις στον κλινικο τομεα της ιατρικης. Επισης εχω ακουσει πως σε σχεση με αλλες, ειναι αδικαιολογητα δυσκολη οπου καποιος δεν  παιρνει τον βαθμο που αξιζει και οτι τα θεματα των εξετασεων ειναι εξαιρετικα δυσκολα. Δευτερη επιλογη για εμενα θα ηταν τα Ιωαννινα αν και με προβληματιζει ο καιρος που για μενα ειναι σημαντικος παραγοντας ψυχολογιας γιατι σκεφτομαι οτι παρα το οτι δε θα μας βλεπει ο ηλιος απο το διαβασμα καλυτερα να τον βλεπουμε εμεις απο το παραθυρο τουλαχιστον.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης και απευθυνονται σε φοιτητες της ιατρικης κρητης η αποφοιτους.

Ειναι τοσο δυσκολη σχολη σε σχεση με τις αλλες οσο ακουγεται; Το κλιμα ειναι τοσο εχθρικο προς τον φοιτητη;

Με ενδιαφερουν πολυ τα συνεδρια, οποτε διοργανωνονται αρκετα στη κρητη οσο και στην Αθηνα; Θα πρεπει να μετακινουμαι σε αλλα μερη της Ελαδας για συνεδρια και ημεριδες ιατρικου ενδιαφεροντος;

Αληθευει οτι η ιατρικη κρητης προσηλωνεται στην ερευνα;

Θα προτεινε καποιος μια αλλη ιατρικη σχολη; Για ποιους λογους;

 

 

Τροποποιήθηκε από George A
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ναι η σχολη ειναι δυσκολη. Δεν ξερω ποσο περισσοτερο απο τις υπολοιπες ιατρικες αλλα σκεψου πως υπαρχουν μαθηματα που τα δινουν 9 και 10 φορες για να τα περασουν. Βεβαια ξερω αρκετους που τα ιδια μαθηματα τα περασαν με την πρωτη και με βαθμο. Παντως δεν ειναι δυσκολο να τελειωσει καποιος ακριβως στα 6 χρονια. Γνωσεις θα παρεις. Επομενως στην προτεινω. Ακομα και στα Ιωάννινα  να καταληξεις μια χαρα θα εισαι, απ'οτι ακουω γινεται και εκει καλη δουλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εγω ειμαι στην Κρητη και αν και δεν μπορω βεβαια να την συγκρινω με τις υπολοιπες θεωρω πως αν μπορεις να την αποφυγεις θα ειναι οτι καλυτερο εχεις κανει. Την επελεξα σε σχεση με Αλεξανδρουπολη και νομιζω οτι το εχω πλεον μετανιωσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 10 months later...
On 31/8/2020 at 3:31 ΠΜ, Stratosss said:

Εγω ειμαι στην Κρητη και αν και δεν μπορω βεβαια να την συγκρινω με τις υπολοιπες θεωρω πως αν μπορεις να την αποφυγεις θα ειναι οτι καλυτερο εχεις κανει. Την επελεξα σε σχεση με Αλεξανδρουπολη και νομιζω οτι το εχω πλεον μετανιωσει.

μπορείς να επεκταθείς λιγο πανω σε αυτο; Για ποιο λογο το μετάνιωσες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.