Jump to content

Ιατρός στο Τμήμα Επειγοντων Περιστατικών


change profile

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, sotikaka said:

http://www.ygeianet.gr/images/site/1512/57942_large/krithria.pdf

Είναι ο νόμος του 2018 που ρυθμίζει τις κρίσεις των ιατρων ΕΣΥ

Ειχε βγει..κ μια ...πιο αναλυτικη διευκρινηση...

Που ελεγε κ για την περιπτωση...που σε ενα νοσοκομειο..μπορει να εχει 4 θεσεις επιμελητων β..(πχ 4 ορθοπεδικοι..)

 

Θα τη βαλω κ αυτη...(αυριο..πλεον)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 λεπτά πριν, Clairvoyant said:

Ναι όμως στο με Αριθμ. πρωτ. Γ4α/Γ.Π. 97082 έγγραφο (εγκύκλιος είναι;υπουργική απόφαση είναι;)

από τον 12/12/2018 με τίτλο

Διευκρινίσεις σχετικά με την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης και επιλογής για θέσεις ειδικευμένων ιατρών κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

     Γράφει:

Σε περίπτωση που για κάποιο νοσοκομείο ή κέντρο υγείας έχουν προκηρυχθεί παραπάνω από μια θέσεις της ίδιας ειδικότητας καλούνται οι πέντε (5) πρώτοι υποψήφιοι συνολικά στην διαδικασία της δομημένης συνέντευξης (π.χ. για τρεις (3)  θέσεις Επιμελητή Β΄  Καρδιολογίας ενός νοσοκομείου στην διαδικασία της δομημένης συνέντευξης θα κληθούν οι πέντε (5) πρώτοι υποψήφιοι και όχι  5χ3 δηλ. δεκαπέντε (15) υποψήφιοι).

Δεν αναιρεί αυτό τον Νόμο;

Δεν δημιουργει πάτημα για να μιλάνε κάποιοι για παρατυπίες;

Μήπως χρειαζόμαστε νομικό σύμβουλο;ή δικηγόρο;

Αχ  μαζι..το γραψαμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως πρόκειται για μια ΕΥΘΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΝΟΜΟΥ ΜΕ ΨΕΥΔΟΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ;μήπως η παρατυπία έγινε στην λανθασμένη ερμηνεία ενός νόμου μέσω μιας ερμηνευτικής εγκυκλίου;

Μήπως τελικά ο ορισμός παρατυπία στηρίζεται σε μία εγκύκλιο που τουλάχιστον νομικά δεν είναι δυνατό να υπερβεί νομοθεσία(ειδικά αν δίνει άλλη ερμηνεία από αυτή που ο νόμος ορίζει;)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης ως μεταγενεστερο (12/12/18...)

 ισχυει   αυτο που εγραψες clair..

 

Τωρα αν βγει υπο ΝΔ.. αλλη "τροπολογια" να την πω ετσι.....μεταγενεστερη των μεταγενεστερων ...θα παμε ενα βημα πιο περα;πιο πισω;...;;?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνοι για την συνέντευξη, αλλά σύμφωνα με τον νόμο στο pool των υποψηφιων από το οποίο γίνεται τελικά η κατάταξη για 5 πχ θέσεις ειδικότητας πχ παθολογιας περιλαμβάνονται όλοι από τους " πέντε πρώτους σε βαθμολογία για κάθε μία από αυτές τις πέντε θέσεις" και έτσι τελικά προκύπτει στο συγκεκριμένο παράδειγμα " ένας κατάλογος πρωτευσάντων που περιλαμβάνει π.χ. δεκαπέντε (15) υποψηφίους''.

Έτσι στην δικιά μου ειδικότητα πχ πήγαμε για κοινή συνέντευξη 15 περίπου άτομα καθένας από τους οποίος ήταν στην πεντάδα για έστω μία θέση.     

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 λεπτό πριν, Clairvoyant said:

Μήπως πρόκειται για μια ΕΥΘΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΝΟΜΟΥ ΜΕ ΨΕΥΔΟΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ;μήπως η παρατυπία έγινε στην λανθασμένη ερμηνεία ενός νόμου μέσω μιας ερμηνευτικής εγκυκλίου;

Μήπως τελικά ο ορισμός παρατυπία στηρίζεται σε μία εγκύκλιο που τουλάχιστον νομικά δεν είναι δυνατό να υπερβεί νομοθεσία(ειδικά αν δίνει άλλη ερμηνεία από αυτή που ο νόμος ορίζει;)

 

Τα γραφουμε μαζι....

 

Παντως απο 12/12/2018 εως αρχες ιουνιου 2019...ακολουθουσαμε αυτην την εγκυκλιο...κ κανεις δεν την προσβαλ ε.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 λεπτά πριν, why said:

κανεις δεν την προσβαλε.

ναι αλλά ίσως πολύ σωστά τα συμβούλια κρίσεων δεν την ελαβαν υπόψιν γιατί είναι λανθασμένη ερμηνεία του νόμου.Δεν διενεργούμε εμείς την κρίση-το συμβούλιο κρίσεων διενεργεί την κρίση.

Κι επαναλαμβάνω:μήπως χρειαζόμαστε δικηγόρο τελικα για να μας ερμηνευσει τη νομοθεσία;(η θα μας φάει και τα τελευταία λεφτα πριν την ολοκληρωτική εν ελλάδι ανεργία μας;....sic μαρθα βούρτση)

 

 

Τροποποιήθηκε από Clairvoyant
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά δικηγόρο θα χρειαζόταν οποίος διαφωνεί με την τελική κατάταξη. Το δε υπουργείο είναι υποχρεωμένο εκ του νόμου να εκκινήσει τις διαδικασίες πρόσληψης. Τώρα στη χώρα μας μάλλον χρειαζόμαστε δικηγόρο ή κλασσικά... Πολιτική βούληση που μάλλον δεν υπάρχει προς το παρόν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λογικη λεει οτι σε περιπτωση αναπομπης, τα συμβουλια κρισεων πρεπει να αποστειλουν τους ιδιους πινακες στο υπουργειο..οποιαδηποτε μεταβολη θα ειναι τουλαχιστον υποπτη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην μεινει μερα χωρις να δωσει συνεντευξη αυτος ο ανθρωπος😂🤣

https://www.ygeianet.gr/images/site/1501/629299_large/28n.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 ώρες πριν, sotikaka said:

 5 πχ θέσεις ειδικότητας πχ παθολογιας περιλαμβάνονται όλοι από τους " πέντε πρώτους σε βαθμολογία για κάθε μία από αυτές τις πέντε θέσεις" και έτσι τελικά προκύπτει στο συγκεκριμένο παράδειγμα " ένας κατάλογος πρωτευσάντων που περιλαμβάνει π.χ. δεκαπέντε (15) υποψηφίους''.

Έτσι στην δικιά μου ειδικότητα πχ πήγαμε για κοινή συνέντευξη 15 περίπου άτομα καθένας από τους οποίος ήταν στην πεντάδα για έστω μία θέση.     

Δεν καταλαβαινω το παραδειγμα αν κ υπαρκτος αριθμος για τις θεσεις παθολογιας (5).

Πως εννοεις πηγατε 15 περιπου ατομα,καθενας  απο τους οποιους

"""" ηταν στην πενταδα για εστω μια θεση...""""

 

(Μηπως εννοεις: 

5 θεσεις σε ενα νοσοκομειο.

5 γιατροι για καθε θεση

κ αρα στη συνεντευξη μπορουν να πανε 25 max aτομα;

..

Πιθανοτερο σεναριο πλεον που συζητηθηκε εντονα αυτες τις μερες εως κ σημερα αποτελει το εξης:

Τα χαρτια ξαναπανε πισω

Τα μορια δεν αλλαζουν

Μενουμε στον τελικο πινακα.

Οι πεντε πρωτοι ανα νοσοκομεια  διοριζονται (που καπου ειναι οι ιδιοι κ ιδιοι..

Καθως ο 1ος κ 2ος  σε καποιο νοσοκομειο που εχει δηλωσει ως my number one επιλογη ειναι μεσα στην 1η πενταδα κ στιςυπολοιπες τεσσερις επιλογες τους)

Θα ξαναπροκηρυξει τις κενες θεσεις τεπ μεσα στο 2020.(καθως του 8ου κ 9ου δεν μπορει κατα ΝΔ,Κικιλια να τρεξουν  οι διορισμοι τους)

Η 100%  πληρωση των τεπ ειναι κοινα αποχτεδο οτι θα παει minimum για το 2020...

Κ που σιγουρα θα διαφερουν απο τους επιτυχοντες του ιουνιου 2019.

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απαντήσω χρησιμοποιοντας ένα παράδειγμα πχ παθολογία τεπ. Ας πούμε ότι υπάρχουν θέσεις π/θ επιμ β ΤΕΠ σε 10 νοσοκομεία #1, #2, #3 κλπ (σε κάποιο 1 θέση, σε κάποια 2 θέσεις Κλπ) δηλ συνολικά ας πούμε 35 θέσεις για 1-2 υπε. Στην κοινή συνέντευξη, πήγαν οι πέντε πρώτοι σε μόρια για κάθε νοσοκομείο δηλ το μέγιστο 50, αλλά πιθανότατα λιγότεροι γιατί κάποιοι ήταν στους πρώτους 5 σε διάφορα νοσοκομεία, ας πούμε λοιπόν ότι για συνέντευξη πήγαν 30 άτομα. Αυτά μοριοδοτηθηκαν τελικά και ακολούθως σύμφωνα μπήκαν σε ενα κατάλογο κατάταξης. Μετά άρχισαν να τους απονέμονται οι θέσεις ξεκινώντας από τον πρώτο και κατεβαίνοντας ανάλογα με τις προτιμήσεις τους. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που ήταν στην μοριοδοτηση 2ος σε ένα νοσοκομείο που δίνει 1 θέση να βρεθει να πάρει θέση σε ένα νοσοκομείο ως 2η επιλογή του στο οποίο ήταν 10ος γιατί οι προηγουμενοι δήλωσαν αλλά νοσοκομεία ως 1η επιλογή. Είναι σαφές ότι ο 6ος-8ος σε αυτό το νοσοκομειο να αδικηθεί γιατι δεν πήγε καν στην συνέντευξη και την θέση να την πάρει ο 10ος. όμως αυτό λέει ο νομος. Προφανώς στο παράδειγμα μας περισσευουν 5 θέσεις. Αυτές σύμφωνα με το νόμο δεν καλύπτονται από αυτούς που δεν πήγαν στην συνέντευξη, αλλά από αυτούς που δεν πήραν θεση σε άλλη υπε. Ούτε, δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

44 λεπτά πριν, oust said:

Δεν καταλαβαινω το παραδειγμα αν κ υπαρκτος αριθμος για τις θεσεις παθολογιας (5).

Πως εννοεις πηγατε 15 περιπου ατομα,καθενας  απο τους οποιους

"""" ηταν στην πενταδα για εστω μια θεση...""""

 

(Μηπως εννοεις: 

5 θεσεις σε ενα νοσοκομειο.

5 γιατροι για καθε θεση

κ αρα στη συνεντευξη μπορουν να πανε 25 max aτομα;

..

Πιθανοτερο σεναριο πλεον που συζητηθηκε εντονα αυτες τις μερες εως κ σημερα αποτελει το εξης:

Τα χαρτια ξαναπανε πισω

Τα μορια δεν αλλαζουν

Μενουμε στον τελικο πινακα.

Οι πεντε πρωτοι ανα νοσοκομεια  διοριζονται (που καπου ειναι οι ιδιοι κ ιδιοι..

Καθως ο 1ος κ 2ος  σε καποιο νοσοκομειο που εχει δηλωσει ως my number one επιλογη ειναι μεσα στην 1η πενταδα κ στιςυπολοιπες τεσσερις επιλογες τους)

Θα ξαναπροκηρυξει τις κενες θεσεις τεπ μεσα στο 2020.(καθως ο 8ος κ ο 9ος δεν μπορει κατα ΝΔ,Κικιλιας να τρεξει ο διορισμος του)

Τα τεπ ειναι κοινα αποχτεδο οτι θα  αρησεθ

Θες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό το σενάριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη αν καταλαβα το πιθανο σεναριο ειναι:

οι πρωτοι 5 στην αρχικη καταταξη διοριζονται, οσοι δεν ηταν στους πρωτους 5 ΔΕΝ διοριζονται (ακομα και αν μπηκαν τελικα στην πρωτη πενταδα απο παραιτησεις, αρνησεις και διορισμους αλλου λογω προτιμησης) και οι αντιστοιχες θεσεις μενουν κενες για νεα προκηρυξη μετα;

 

Mpaxalo...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα (οχι τοσο) υποθετικο σεναριο:

 

Δυο θεσεις Ορθοπαιδικων ΤΕΠ για ενα νοσοκομειο. Στην αρχικη καταταξη, απο τους πρωτους 5 ο πρωτος και ο δευτερος παιρνουν την αντιστοιχη θεση, οι αλλοι τρεις τζιφος (η διοριζονται αλλου, αναλογα με την προτιμηση τους). Απλα πραγματα.

 

Μονο που στη πραξη:

 

Ο πρωτος Ορθοπους παραιτειται πληρως της κρισης. Ο δευτερος παιρνει την πρωτη θεση. Ο τριτος αρνειται την δευτερη θεση, ενω ο τεταρτος και πεμπτος διοριζονται αλλου λογω υψηλοτερης προτιμησης. Η θεση καταληγει τελικα στον εκτο, ο οποιος την αποδεχεται.

 

Αυτο υποτιθεται οτι ηταν "παρατυπο"; Επρεπε η θεση να μεινει κενη;

 

Και αυτο δεν ειναι καν ενα τραβηγμενο παραδειγμα. Σε ενα νοσ/μειο οι θεσεις για Παθολογους ΤΕΠ ηταν τρεις, και (απ' οτι μου λενε) η τριτη θεση κατεληξε τελικα στην ΕΝΔΕΚΑΤΗ υποψηφιο. Αποκλειστικα λογω αρνησεων και διαφορετικων προτιμησεων των απο πανω. (δεν μπορω να το τεκμηριωσω αυτο, αλλα ετσι μου δοθηκε)

 

Νομιζω οτι, αν οι "καταγγελιες" ειναι μονο για τετοιες περιπτωσεις, το ολο ζητημα ειναι φτιαχτο εντελως για τη δημιουργια εντυπωσεων. Ελπιζω μονο να ειναι απλως δικαιολογια για να πουν "δεν τα κανατε καλα, εμεις τα διορθωσαμε" και οχι αφορμη για να κανουν τιποτα αλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

55 λεπτά πριν, Sotris said:

Ενα (οχι τοσο) υποθετικο σεναριο:

 

Δυο θεσεις Ορθοπαιδικων ΤΕΠ για ενα νοσοκομειο. Στην αρχικη καταταξη, απο τους πρωτους 5 ο πρωτος και ο δευτερος παιρνουν την αντιστοιχη θεση, οι αλλοι τρεις τζιφος (η διοριζονται αλλου, αναλογα με την προτιμηση τους). Απλα πραγματα.

 

Μονο που στη πραξη:

 

Ο πρωτος Ορθοπους παραιτειται πληρως της κρισης. Ο δευτερος παιρνει την πρωτη θεση. Ο τριτος αρνειται την δευτερη θεση, ενω ο τεταρτος και πεμπτος διοριζονται αλλου λογω υψηλοτερης προτιμησης. Η θεση καταληγει τελικα στον εκτο, ο οποιος την αποδεχεται.

 

Αυτο υποτιθεται οτι ηταν "παρατυπο"; Επρεπε η θεση να μεινει κενη;

 

Και αυτο δεν ειναι καν ενα τραβηγμενο παραδειγμα. Σε ενα νοσ/μειο οι θεσεις για Παθολογους ΤΕΠ ηταν τρεις, και (απ' οτι μου λενε) η τριτη θεση κατεληξε τελικα στην ΕΝΔΕΚΑΤΗ υποψηφιο. Αποκλειστικα λογω αρνησεων και διαφορετικων προτιμησεων των απο πανω. (δεν μπορω να το τεκμηριωσω αυτο, αλλα ετσι μου δοθηκε)

 

Νομιζω οτι, αν οι "καταγγελιες" ειναι μονο για τετοιες περιπτωσεις, το ολο ζητημα ειναι φτιαχτο εντελως για τη δημιουργια εντυπωσεων. Ελπιζω μονο να ειναι απλως δικαιολογια για να πουν "δεν τα κανατε καλα, εμεις τα διορθωσαμε" και οχι αφορμη για να κανουν τιποτα αλλο.

Ετσι εγινε οπως το λες

Κ με τους π/θ να μπαινουν ατομα κ απο 5η εως 15η θεση πολυ συχνο φαινομενο.

Η μανουρα λενε εγινε περισσοτερο με τους π/θ κ αυτο γιατι πολλοι παθολογοι αρνηθηκαν τις θεσεις κ τωρα το μετανιωσαν κ για να ξαναμπουν κ να αποδεκτουν θεση?μονο η παρατυπια τους βολευει ως πατημα.

Βασιλα οσες πιο πολλες οι θεσεις προσφορας ανα ειδικοτητα στα διαφορα νοσοκομεια τοσο πιο κα4ω κατεβαιναν στη λιστα επιλογης.

 

Εννοειται πως οταν εδιναν μια θεση κδ πν κτλ επαιρναν ατομα απο πρωτη πενταδα (σιγα μην εκαναν  τους δυσκολους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βαση το προσωπικο μου παραδειγμα : Μπηκα στην 5αδα για συνεντευξη για το νοσοκομειο της 3ης μου επιλογης. Μετα την συνεντευξη πηρα την θεση στο νοσοκομειο της 2ης μου επιλογης οπου ειχα βγει 6ος στην τελικη καταταξη..συμφωνα με οσα συζηταμε: Μπηκα παρατυπα στην 2η μου επιλογη αρα στη διορθωση θα παω στην 3η μου επιλογη..Με αυτον τον τροπο μενουν 2 θεσεις κενες στο νοσοκομειο της 2ης μου επιλογης, 2 θεσεις κενες στην 4η μου επιλογη και 3 θεσεις κενες στην 5η μου επιλογη. Επιπλεον δεν διοριζεται ο υποψηφιος που ειχε παρει το νοσοκομειο της 3ης μου επιλογης γιατι ειχε ερθει 6ος στην τελικη καταταξη.. Νομιζω μπαχαλο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 λεπτά πριν, dr306 said:

Με βαση το προσωπικο μου παραδειγμα : Μπηκα στην 5αδα για συνεντευξη για το νοσοκομειο της 3ης μου επιλογης. Μετα την συνεντευξη πηρα την θεση στο νοσοκομειο της 2ης μου επιλογης οπου ειχα βγει 6ος στην τελικη καταταξη..συμφωνα με οσα συζηταμε: Μπηκα παρατυπα στην 2η μου επιλογη αρα στη διορθωση θα παω στην 3η μου επιλογη..Με αυτον τον τροπο μενουν 2 θεσεις κενες στο νοσοκομειο της 2ης μου επιλογης, 2 θεσεις κενες στην 4η μου επιλογη και 3 θεσεις κενες στην 5η μου επιλογη. Επιπλεον δεν διοριζεται ο υποψηφιος που ειχε παρει το νοσοκομειο της 3ης μου επιλογης γιατι ειχε ερθει 6ος στην τελικη καταταξη.. Νομιζω μπαχαλο..

Αυτο το μπαχαλο βαφτισε ως παρατυπια ο Βασιλης κ πολλοι απο τους 174 εχουν αντιστοιχο παραδειγμα να πουν.

Για τους δικους του λογους τους στιγματισε ως λαμογιοσυριζαιους γιατρους ο Βασιλης κ θελει να τους "κοπει" η χαρα.

Ας τους κοψει ολους λοιπον κ ας βγει να πει πως θα επρεπε να γινουν τα πραγματα.Τελικα οι γιατροι εκτος απο φακελακηδες κατηγορουνται οτι παιρνουν θεσεις κ παρατυπα,παρανομα εις βαρος των υπολοιπων γιατρων κ του κοινωνικου συνολου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

28 minutes ago, allios said:

Αυτο το μπαχαλο βαφτισε ως παρατυπια ο Βασιλης κ πολλοι απο τους 174 εχουν αντιστοιχο παραδειγμα να πουν.

Για τους δικους του λογους τους στιγματισε ως λαμογιοσυριζαιους γιατρους ο Βασιλης κ θελει να τους "κοπει" η χαρα.

 

 

απολαυστε τον κο Πιπιλια σε συνεντευξη να δειτε τι "συνεννοησιμος" ειναι 

https://www.ygeianet.gr/Κατηγορίες/Επικαιρότητα/2019/09/26/Νεύρα_Κικίλια_και_επίθεση_σε_δημοσιογράφο_που_τόλμησε_ρωτήσει_για_τις_ΜΕΘ

 

απορω βεβαια πως τελικα δεν θα καταργησει τις ΤΟΜΥ που εχουν ταυτιστει ως ιδεα με τον ΣΥΡΙΖΑ

https://www.ygeianet.gr/images/site/1501/629308_large/28_aygh.pdf

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός, αλλά όπως το βλέπω εγώ οποίος πήγε στην κοινή συνέντευξη είναι συννομος ακόμα και εάν είναι στην 100η θέση. Πουθενά δεν λέει ότι για επιλεγεις πρέπει να είσαι στην πεντάδα της θέσης. Λέει όμως ότι πρέπει να την έχεις δηλώσει και ότι πρέπει να έχεις πάει στην συνέντευξη οπότε περιλαμβανεσαι στους πρωτευσαντες για κάθε ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, sotikaka said:

Το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός, αλλά όπως το βλέπω εγώ οποίος πήγε στην κοινή συνέντευξη είναι συννομος ακόμα και εάν είναι στην 100η θέση. Πουθενά δεν λέει ότι για επιλεγεις πρέπει να είσαι στην πεντάδα της θέσης. Λέει όμως ότι πρέπει να την έχεις δηλώσει και ότι πρέπει να έχεις πάει στην συνέντευξη οπότε περιλαμβανεσαι στους πρωτευσαντες για κάθε ειδικότητα

δεν γινεσαι κουραστικος

απλά απορεις τελικά...

αν ολο αυτο που  μας φαινεται κουλο ...κατα τα λεγομενα του kill Bill...

ειναι επί τουτου? ή του βγαινει απο φυσικου του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επι της ουσιας, δεν υπαρχει τιποτα παρατυπο η περιεργο στο γεγονος οτι, αν ολοι αυτοι που ειναι πανω απο εσενα αρνηθουν τη θεση η διοριστουν αλλου λογω προτιμησης, η θεση θα καταληξει σε εσενα. Το 'κουλο' ειναι η εκλεκτικη παρουσιαση των δεδομενων απο τον υπουργο, που τα σερβιρει στη "λογικη" του "πως διοριστηκαν αυτοι που δεν ηταν καν στη πενταδα!!1" χωρις να εξηγει (η να θελει να εξηγησει) τη διαδικασια. Αυτο μονο σαν φτηνιαρικες προσπαθειες εντυπωσιασμου μοιαζει.

Τωρα οπως ειπαμε, αν υπαρχουν αλλες, χειροτερες περιπτωσεις (διορισμοι σε μη προκηρυχθεισες θεσεις κτλ) αυτες πρεπει να καταδειχθουν και να εξετασθουν μια προς μια (και οχι σαν 'ειρησθω εν παροδω' πυροτεχνηματα στα παραθυρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 λεπτά πριν, Sotris said:

Επι της ουσιας, δεν υπαρχει τιποτα παρατυπο η περιεργο στο γεγονος οτι, αν ολοι αυτοι που ειναι πανω απο εσενα αρνηθουν τη θεση η διοριστουν αλλου λογω προτιμησης, η θεση θα καταληξει σε εσενα. Το 'κουλο' ειναι η εκλεκτικη παρουσιαση των δεδομενων απο τον υπουργο, που τα σερβιρει στη "λογικη" του "πως διοριστηκαν αυτοι που δεν ηταν καν στη πενταδα!!1" χωρις να εξηγει (η να θελει να εξηγησει) τη διαδικασια. Αυτο μονο σαν φτηνιαρικες προσπαθειες εντυπωσιασμου μοιαζει.

Τωρα οπως ειπαμε, αν υπαρχουν αλλες, χειροτερες περιπτωσεις (διορισμοι σε μη προκηρυχθεισες θεσεις κτλ) αυτες πρεπει να καταδειχθουν και να εξετασθουν μια προς μια (και οχι σαν 'ειρησθω εν παροδω' πυροτεχνηματα στα παραθυρα).

το θεμα  δεν ειναι  αν ο  υπουργος δεν μπορει ή δεν θελει να το δει ως <<ευλογη διαδικασια>>  , αλλα ποσο δυναμη εχει να ακυρωσει   τον καθενα  <<εκτος πενταδας>> που αποδεχτηκε μια θεση.Σαφως και να ακυρωσει κραυγαλεες περιπτωσεις τις παρενθεσεις που εγραψες

επειδη  ομως παιζει αυτο το ενδχομενο και επειδη το συζηταμε ολοι και εδω στο greek...ο κυριος φοβος ειναι υπαρκτος οτι μπορει να το κανει (για τους εκτος πενταδας), αν αυτη θα ειναι η τελική του αποφαση.

και απο εκει και περα οι  20-50(δεν ξερω και ποσοι ακριβως ειναι)   γιατροι απο τους 174 που ηταν εκτος πενταδας μαλλον ανήμποροι  μοιαζουν για να το αλλαξουν.

 

μας φαινεται φαιδρο, αλλα οχι απιστευτο να συμβει για αυτο και γραφουμε οτι γραφουμε.

 

Αυτην την ενυπωση εχω, και δεν ειδα κατι  και καποιον μεχρι τωρα που μπορει να μου την αναιρεσει.

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο χρονος θα δειξει τι και πως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω παντως οτι μια τετοια αποφαση μπορει να ληφθει χωρις σημαντικο πολιτικο κοστος, και ο Κικ το ξερει. ιδιαιτερα οταν εχουμε συνεχεις διαβεβαιωσεις και υποσχεσεις εκ μερους του για αμεσες προσληψεις στα ΤΕΠ και απροσκοπτη λειτουργια. Ουσιαστικα δινει το μαχαιρι στην αντιπολιτευση απο τη λεπιδα. Βεβαια, μπορει να παιζουν αλλα συμφεροντα και σκοπιμοτητες που να κανουν ενα τετοιο κοστος αποδεκτο. Θα δειξει, οπως ειπες..

Το "αισιοδοξο" σεναριο ειναι οτι ολα αυτα ειναι απλως δικαιολογια/εκλογικευση για την (ηδη αποφασισμενη) καθυστερηση των προσληψεων μεχρι το Φλεβαρη. Απο την αλλη, και οπως λεει ενας φιλος, καλυτερα να ειναι κανεις απολυτα απαισιοδοξος, γιατι ετσι εχει μονο ευχαριστες εκπληξεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.