Jump to content

Ιατρός στο Τμήμα Επειγοντων Περιστατικών


change profile

Recommended Posts

45 λεπτά πριν, iceman said:

 

Δευτερευον οτι οποιος επιθυμει πλεον παει και δινει εξετασεις και παιρνει τον τιτλο της εξειδικευσης (με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο αργοτερα στα καθηκοντα του...) και οποιος δεν θελει οχι.

 

Υποθετω ως επειγοντολογος(που θα εμπλεκεσαι σε ολα τα περιστατικα

Καρδιολογικα

Παθολογικα

Χκα

Γυναικολογικα

Θα σου αναλογει κ μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης

...επειδη δεν αντιμετωπισες

Ως οφειλες συμφωνα με την εξειδικευση σου

Το γυναικολογικο

Καρδιολογικο κ παθολογικο

Κ χκο περιστατικο

(Και ας εχει βασικη ειδικοτητα πχ ορθοπεδιλος ή αναιθησιολογος)

 

Μεγαλυτερη τιτλοι

Μεγαλυτερες ευθυνες

 

Κ ισως εκτος απο μπαλες

Να θες

Κ περισσοτερο εκπαιδευση απο ενα εξαμηνο

Για να αντιμετωπιζεις ως επειγοντολογος

Κ το γυναικολογικο

Κ πασης φυσεως περιστατικο

 

Κ οχι απλα να λες

Κατσε να φωναξω την υποειδικοτητα.

 

Εσυ θα εισαι ο εξειδικευμενος επειγοντολογος

Υπερανω των λοιπων.

 

Εξωτερικο μου φαινεται για τους επειγοντολογους

Δινουν πληρη ειδικοτητα

(Κ οχι διμηνα περασματα απο ωρλ

Γυναικολογια κτλ κτλ)

 

Ο καθενας ας κανει οπως νομιζει

Κ δεν ειναι θεμα αν ειναι καποιος κοτα ή οχι

Αλλα του τι εκπαιδευση θα σου δωσουν για να σε βγαλουν κρητη λ χαιδαρι επειγοντολογο

 

Οσο το να εισαι αναισθησιολογος

Δντης κ να την παρεις τιμης ενεκεν

Κ να κατεχεις μονο τα ενδοφλεβια και  τον τραχειοσωληνα

Αυτο καποιοι το θεωρουν αρκετο και αλλοι οχι.

 

 

 

Μεγαλη συζητηση

Το εξαμηνο κ τα σχετικα

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

30 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

δε νομίζω οτι έχει νόημα να διαβάσει, να φοιτήσει και να εξετασθεί κανείς για να πάρει την εξειδίκευση αφού θα είναι αυτόματη "πουλάδα" με την εξέλιξη σε βαθμό διευθυντή, έτσι για την "τιμή των όπλων" μετά απο 2 χρόνια σε εμβολιαστικό τεπόκεντρο...

 

Οποιος θελει να φερει τιτλους 

Ας τους υποστηριζει κιολας

 

 

Αλλος για εμβολιο παρακαλω

Εχω να βγαλω κ εφημεριες για εμβολια εκτος απο το λοιπο προγραμμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/2/2021 at 9:04 ΜΜ, change profile said:

Εσυ θα εισαι ο εξειδικευμενος επειγοντολογος

Υπερανω των λοιπων.

σκέψου να εισαι ο μόνος επειγοντολόγος σε ακτινα 10 km 65 ετών με 1η ειδικότητα π.χ χειρουργικής με εξειδικευση από τη σημαία και να ερχεται το νεογνό ή η έγκυος προς διασωλήνωση με το ΕΚΑΒ(γιατί εκεί έχει επειγοντολόγο).τώρα που το σκέφτομαι ο επειγοντολόγος είναι πολύ καλή καβάντζα για το ΕΚΑΒ 

soon to a theatre near you

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ειδικευομενη ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ. Την επέλεξα προφανώς λόγω αποκατάστασης σε σχέση με άλλη ειδικότητα που είχα στο μυαλό μου αλλά και γιατί μ άρεσαν πολύ τα Τεπ. Το ποστ μου είναι απλά για να εκφράσω την αγανάκτηση μου αλλά και το μπουλινγκ που τρώμε στα τμήματα διαλογής. Ειδικά αν είσαι φιλότιμος νομίζω σε πεθαίνουν. Τραμπουκισμός από 1ετα παθολογακια που δεν ξέρουν να παραγγείλουν εξετάσεις γιατί δε διώχνουμε το 90% των ασθενών και να τους στέλνουμε (έτοιμες κιόλας παρακαλώ ) τις εισαγωγές. Τραμπουκισμός από επιμελητές για το αν ζητήσουμε μια γνώμη να διώξουμε ένα περιστατικό. Τραμπουκισμός από τους ασθενείς που παραπέμπονται επειδή δε βρίσκουν πχ τον ωρλ στο Τεπ και πρέπει εμείς να τον ψάχνουμε 10 λεπτά στα τηλέφωνα. Τραμπουκισμος Από τις νοσηλεύτριες μη βάλουν καμία φλέβα παραπάνω .Να βγάζουν τα πόδια σου νερό και να σε βρίζουν κιόλας . Τι να πω; Αναρωτιόμουν αν συμβαίνει αυτό σε όλα τα νοσοκομεία 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να είσαι καλός στα επείγοντα χρειάζονται πολλές ώρες πτήσης.Πρέπει ένα εξάμηνο μίνιμουμ να είσαι με επιμελητή ειδικό στα επείγοντα και να βλέπεις τουλάχιστον 20 περιστατικά ημερησίως.Για να γίνεις πραγματικά καλός χρειάζεται 2-3 χρόνια εμπειρία.

Σου έρχεται π.χ. ένας ασθενής και πρέπει αμέσως να αποφασίσεις

1.Είναι σταθερός και μπορώ να τον στείλω στη συνέχεια στην κλινική?

2.Είναι ασταθής και πρέπει να τον σταθεροποιήσω πριν τον στείλω στην κλινική?

3.Κινδυνεύει η ζωή του και πρέπει αμέσως να μεταφερθεί στην εντατική?

Αυτές τις αποφάσεις πρέπει να τις πάρεις το πρώτο λεπτό,μετά πολλές φορές είναι αργά.Για να πάρεις όμως σωστή απόφαση πρέπει να συνεκτιμήσεις πολλούς παράγοντες και χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία.

Αν ζητήσεις βοήθεια ο άλλος θα εκραγεί γιατί πιστεύει οτι τον φορτώνεις δουλειά ή ευθύνες λόγω δικής σου ανεπάρκειας.Ειδικά άμα έρθει επιμελητής το πιο πιθανό είναι να ζητήσει εξτρά εξετάσεις και να καθυστερήσει το περιστατικό.Αν καλέσεις γιατρό άλλης ειδικότητας για εκτίμηση πιθανότατα θα πιστέψει οτι προσπαθείς να του πασάρεις το περιστατικό.Φυσικά παίζουν ρόλο και οι διαπροσωπικές σχέσεις.

Γενικά σε αυτά τα ζητήματα χρησιμοποιεί κανείς ένα συνδυασμό ψαρώματος,παρακαλετού.Πρέπει να πεις τις σωστές λέξεις για να ενεργοποιηθεί ο άλλος.Αν πεις ας πούμε έχω έναν ασθενή με οξεία κοιλία,ο χειρούργος πιθανότατα θα πιστέψει οτι έχεις κάνει λάθος εκτίμηση λόγω ασχετοσύνης.Αν όμως πεις έχω έναν ασθενή με άλγος στο δεξιό λαγόνιο βόθρο χωρίς ιστορικό σκωληκοειδεκτομής και με λευκοκυττάρωση,αυξημένη CRP και δε βλέπω χολοκυστίτιδα στον υπέρηχο,τότε ο χειρούργος θα ενεργοποιηθεί.Θα δει σίγουρα τον ασθενή.

Αντίθετα αν πάρεις ασθενή από χειρούργο με διάγνωση αποκλεισμός οξείας κοιλίας αυτό δε σημαίνει οτι είσαι καλυμμένος.Αν π.χ. ο ασθενής έχει διάτρηση έλκους και πάθει επιπλοκή δεν μπορείς να ισχυριστείς ο χειρούργος απέκλεισε οξεία κοιλία άρα είμαι καλυμμένος.Είσαι συνεχώς υπεύθυνος για τον ασθενή άπαξ και περάσει από τα χέρια σου,για πράξεις και παραλείψεις.Μπορούν εύκολα όλα να τα ρίξουν πάνω σου αν δεν κάνεις τα δέοντα και δεν πάρεις μέτρα να μη στραβώσει το περιστατικό.Αλλά τι μέτρα παίρνεις και πώς τα εφαρμόζεις στην πράξη χρειάζεται εμπειρία.Δεν είναι μόνο γράψιμο είναι συνδυασμός ενεργειών.

Είναι σα να παίζεις μπάλλα,μερικές φορές πρέπει να κινηθείς αστραπιαία για να σκοράρεις,πρέπει να συντονίζεσαι με συμπαίκτες,να σουτάρεις όταν πρέπει,να τρέχεις συνέχεια,είναι συνδυασμός αντοχής,εμπειρίας,ταχύτητας,πώς εκτιμάς την κατάσταση,την πιθανή εξέλιξη κτλ.

Αν έχεις πολλούς ασθενείς ταυτόχρονα και μερικοί είναι ασταθείς,πρέπει να ελέγχεις το πιο σημαντικό πάνω τους σε άλλους είναι το ΗΚΓ,σε άλλους η πίεση,σε άλλους η καρδιακή συχνότητα,σε άλλους ο κορεσμός,σε άλλους η ακτινογραφία,σε άλλους η αξονική,σε άλλους το κάλιο,το σάκχαρο,η τροπονίνη κτλ ή η αιμοσφαιρίνη κτλ.Αν ελέγχεις τον ένα βασικό παράγοντα,μπορείς να τους σταθεροποιείς όλους μαζί χωρίς να πελαγώνεις αλλά χρειάζεται εμπειρία.Οι πιο πολλοί πελαγώνουν αν έχουν πάνω από 4 ασθενείς ταυτόχρονα,αλλά μέχρι 7 ασθενείς ταυτόχρονα είναι εφικτό να ελέγχεις αν έχεις εμπειρία.Αν αρχίσεις και ασχολείσαι  με λεπτομέρειες και άσχετα πράγματα χάνεις πλήρως τον έλεγχο του ασθενούς αφού ο χρόνος που αφιερώνεις στον έναν,αφαιρείται από τον άλλο που μπορεί να έχει σοβαρότερο πρόβλημα.Υπάρχουν βέβαια και πολλοί γιατροί που είναι τα ζώα μου αργά και άλλοι που πάνε να ρίξουν όλη την ευθύνη σε άλλους,κάνουν άσκοπες εξετάσεις,καθυστερούνε,επιμένουν στο λάθος τους κτλ.Εχει πολλά συστήματα.

Αν είσαι μόνος σου στα επείγοντα,είσαι άρχοντας αφού κάνεις ό,τι θες.Εγώ μηδένισα τους χρόνους αναμονής δεν περίμενε κανείς ασθενής αφού ενεργούσα με ταχύτητα.Αν είσαι με άλλον,σίγουρα θα προσπαθήσει να δει λιγότερους ασθενείς,θα ενεργεί αργά και μπορεί να τα παίξεις από τον όγκο των περιστατικών.Ελλάδα είναι και μπάχαλο,έρχονται τα φορεία χωρίς Notarzt,δεν έχεις καμία πληροφορία για τον ασθενή και πρέπει συχνά να αυτοσχεδιάσεις.Επίσης δεν παίρνουν σε όλους τους ασθενείς τα ζωτικά σημεία,δεν έχεις καλό εξοπλισμό και πρέπει να ασχολείσαι πολλή ώρα με συνοδούς.

Αμα δεν έχεις εμπειρία και κάνεις χοντρά λάθη σε κυνηγάνε και σε αναφέρουν συνέχεια εκτός αν έχεις καλές σχέσεις με το προσωπικό και σε καλύπτουν οπότε την τρώει άλλος.

Εξωτερικό αν δε σε χωνεύουν οι νοσηλεύτριες για οποιοδήποτε λόγο,απλά δεν εκτελούν τις εντολές σου οπότε τελείωσες.Μένει ο άλλος να πονάει ενώ έχεις δώσει οδηγία για αναλγητικό,αρχίζεις να δίνεις μόνος σου τα φάρμακα,υπάρχει έλλειμμα εμπιστοσύνης γενικώς μπάχαλο.Αν σε συμπαθούν οι νοσηλεύτριες παίζει να διορθώσουν και λάθος που έκανες και να σου πουν το σωστό.Μπορεί όμως να σου πουν και κάτι λάθος αν θέλουν να σου στήσουν παγίδα.Πρέπει συνέχεια να εκτιμάς τα άτομα και τις πληροφορίες που δίνουν ποιος είναι ξύπνιος,ποιος κοιμάται,ποιος βαριέται ποιος είναι επιρρεπής στο λάθος,ποιος έχει εμπειρία και τη νοητική κατάσταση για να κρίνεις την αξία της πληροφορίας,δεν είναι πάντα εύκολο.Ετσι κι αλλιώς είσαι υπεύθυνος για όλα και λάθος πληροφορία να πάρεις είναι δική σου ευθύνη αν δεν την αξιολόγησες σωστά.Οι νοσηλεύτριες το ξέρουν αυτό.

Σα γενικός γιατρός πιθανότατα δε σε υπολογίζουν καθόλου γιατί δε θα μείνεις στο τμήμα,σε θεωρούν άπειρο και ενόχληση.Δύσκολα θα σου δείξουν πράγματα εκτός αν προσφέρεις κάτι δηλαδή τρελλή λάντζα που βασικά σημαίνει υπερωρίες.Πρέπει πάντα να δίνεις κάποιο αντάλλαγμα.Ολοι βαριούνται να δείχνουν στους νέους,έχουν αρκετές δουλειές.Αν τους αλαφρώσεις από κάποιες δουλειές μπορεί να σου δείξουν σαν αντιστάθμισμα εκτός αν έχεις κοννέ και το κάνουν από υποχρέωση.

Αν δίνεις οδηγίες για το περιστατικό κατευθείαν από τα επείγοντα τότε παίρνεις και την ευθύνη οπότε έχει ο άλλος στην κλινική το κεφάλι του ήσυχο,και κάτι να στραβώσει,φταις εσύ που έδωσες λάθος οδηγίες.Οπότε πρέπει να δίνεις τέτοιες οδηγίες ώστε ο ασθενής τουλάχιστον την πρώτη μέρα που σε ενδιαφέρει να είναι σταθερός.Δε χρειάζεται αναγκαστικά να βάλεις τη διάγνωση.Τη δεύτερη μέρα δε σε ενδιαφέρει τι θα γίνει αφού θα τον δει ο άλλος υποχρεωτικά οπότε η ευθύνη περνάει σε αυτόν.Υπάρχει όμως περίπτωση αν είσαι πολύ έμπειρος και ο άλλος στην κλινική άπειρος να σε θεωρήσουν υπεύθυνο και για όσα θα συμβούν και τη δεύτερη ή την τρίτη μέρα νοσηλείας ακόμα και αν έχει δει το περιστατικό στην κλινική επιμελητής.Δεν είναι τόσο απλό πάντα.

Πολλοί στα επείγοντα κωλύονται να δώσουν οδηγίες,συνήθως λένε καλύτερα να τον δει ο συνάδελφος στην κλινική για δεύτερη γνώμη που θα έχει στα χέρια του και τις εξετάσεις,τα φάρμακα κτλ ενώ εγώ χρειάζομαι το κρεβάτι για τον επόμενο ασθενή των επειγόντων.Αυτό είναι διαφορετικό ανάλογα με το νοσοκομείο.Αν οι γιατροί στα επείγοντα με κάποιον τρόπο βυσματωθούν ή κάποιοι βυσματωθούν,η ευθύνη για τις οδηγίες πέφτει στους γιατρούς του θαλάμου.Αν οι του θαλάμου είναι παλαιότεροι και πιο βυσματωμένοι,πέφτει στους γιατρούς των επειγόντων.Γιατί ο γιατρός του θαλάμου λέει ρε φίλε εγώ έχω να κάνω ένα κάρο εξιτήρια,να δω κόσμο,επισκέψεις με επιμελητές,εξηγήσεις σε συνοδούς κτλ δεν μπορώ να βλέπω και τις νέες εισαγωγές ταυτόχρονα και να δίνω οδηγίες.Εχουν όλες οι πλευρές επιχειρήματα.

Για τα επείγοντα αν έχεις εμπειρία εντατικής και τμήματος υπερήχων απογειώνεσαι.Μετά ξέρεις ποιοι ασθενείς ανήκουν στην εντατική,δίνεις άφοβα αναισθητικά και πολλά άλλα φάρμακα,κάνεις σωστή ανάνηψη,αντιδράς ακαριαία,βάζεις αμέσως διάγνωση κτλ.Ελλάδα βέβαια αυτά δεν παίζουν,δεν έχεις καν τα μηχανήματα στα ΤΕΠ,τα εργαστηριακά και οι εργαστηριακές εξετάσεις καθυστερούν πολύ και στηρίζεσαι περισσότερο στο ΗΚΓ,κλινική εξέταση κτλ που δεν είναι αναγκαία κακό.

Επίσης δεν είναι ίδια η κριτική σε όλους τους γιατρούς.Αλλη τη βλέπουν σα μανούλα και είναι πιο επιεικείς,άλλον σαν ψάρακλα,άλλο σα καλό παιδί,άλλο σα βλάκα,μειωμένης ευθύνης,άλλον σαν αρχίδι κτλ.Παίζει διαφορετική αντιμετώπιση δεν είναι τα ίδια στάνταρντς για όλους.Παίζει ρόλο ηλικία,εμφάνιση,συμπεριφορά,οικογενειακό στάτους,υγιεινή,κοινωνικές δεξιότητες είναι το ίδιο Ελλάδα και εξωτερικό.

Γενικά παίζουν οι κατηγορίες στα άτομα

1.Μειωμένου καταλογισμού

2.Πλήρους ευθύνης

3.Αυξημένης ευθύνης

ανάλογα με την εικόνα που δίνεις.

Ας πούμε αν έχω ένα νέωπα στα επείγοντα και πρέπει να του δείξω μπορώ να τον κάνω γάτα με πέταλα αν μου γεμίσει το μάτι.Αν όμως δεν κάνει τίποτα για εμένα και δε με ξεκουράζει αλλά συνέχεια προσπαθεί να μου μεταφέρει την ευθύνη και να με χώσει,δε θα του δείξω τίποτα απολύτως.Κάπως έτσι πάει.

Από την άλλη παίζει ρόλο η εικόνα.Αν πω σε κάποιον να πει κάτι,θα φανεί εντυπωσιακός απόλυτα ενημερωμένος on the point,ενώ αν πω εγώ το ίδιο μπορεί να πούνε τι λέει ο μαλάκας.Το ίδιο είναι παντού.Η εικόνα φυσική εμφάνιση,αντοχή,φύλο,φυλή,τόνος φωνής,κίνηση κτλ παίζουν τεράστιο ρόλο.Κρίνουν πολύ βάσει εικόνας από αυτό δεν ξεφεύγεις με τίποτα.Γενικά αν δώσεις την εντύπωση οτι είσαι αξιόπιστος και σχετικός σου ρίχνουν όλες τις μπαλιές,θέλουν να μπλέκεις σε όλα τα περιστατικά μέσα για να μειώνεται η ευθύνη για τους άλλους αφού ξέρουν οτι δε θα κάνεις μαλακία και αν γίνει κάτι θα φορτωθεί σε εσένα.Αν αρνηθείς να μπλέξεις και βάλεις όρια στην πίεση  και εκθέτεις τους άλλους,σε θεωρούν αρχίδι,σκληρό τύπο αλλά συνήθως αυτοί πάνε πιο μπροστά αν βέβαια υποστηρίζουν και εκ του φυσικού αυτό το ρόλο.Το παίζουν bad boys κι έτσι αλλά δεν μπορείς να βρίσεις ή να σφαλιαρίσεις εκτός Ελλάδος βέβαια.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύουν όλα αυτά που λες. Απλά στην πράξη δεν εφαρμόζεται τίποτα. Θεωρώ πως αν υπήρχε αυτόνομη ειδικότητα δεν θα γινόταν αυτό το μπάχαλο αλλά όσο στην Ελλάδα ζει το φακελάκι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γινει. Όλες οι ειδικότητες μου δίνουν την εντύπωση πως είναι εκεί απλά για να περάσει η βάρδια χωρίς να φάνε μήνυση ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ταλαιπωρία για γιατρούς και ασθενείς. Αλλά πλέον είναι και η δουλειά απάνθρωπη. 3 και 4 και 7 περιστατικά σε ποιο σύμπαν; Έχει τύχει να κανω Τεπ παθολογικό 12ωρο που είδα 28. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, dr No said:

Ισχύουν όλα αυτά που λες. Απλά στην πράξη δεν εφαρμόζεται τίποτα. Θεωρώ πως αν υπήρχε αυτόνομη ειδικότητα δεν θα γινόταν αυτό το μπάχαλο αλλά όσο στην Ελλάδα ζει το φακελάκι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γινει. Όλες οι ειδικότητες μου δίνουν την εντύπωση πως είναι εκεί απλά για να περάσει η βάρδια χωρίς να φάνε μήνυση ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ταλαιπωρία για γιατρούς και ασθενείς. Αλλά πλέον είναι και η δουλειά απάνθρωπη. 3 και 4 και 7 περιστατικά σε ποιο σύμπαν; Έχει τύχει να κανω Τεπ παθολογικό 12ωρο που είδα 28. 

Αυτα που γραφει ο Bratwurst ειναι πραγματα που αφορουν τη Γερμανια. Ενδεχομενως καποια να προσομοιαζουν με Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη Γερμανία μιλάω αλλά και στην Ελλάδα μερικά είναι ίδια.Γενικά οι γιατροί ποτέ δεν είναι δίκαιοι,υπάρχει ένας αστείος τρόπος σκέψης που λαμβάνει πάντα υπόψιν κοινωνικά κριτήρια.Αλλο τι γίνεται πραγματικά και άλλο τι εμφανίζεται.

Εννοώ να ελέχγεις πάνω από εφτά ασταθείς ασθενείς ταυτόχρονα στα επείγοντα είναι δύσκολο.Υπάρχουν τρομερά αργοί γιατροί,ευθυνόφοβοι κτλ και πολλές άλλες παραλλαγές που όλα δικαιολογούνται με κοινωνικά κριτήρια δηλαδή παπαριές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν τους υπολογίζω,δεν έχω κανένα σεβασμό εκ φύσεως.Αυτό είναι και το μήνυμα που δίνω στους νέωπες μην τους υπολογίζετε,βγείτε έξω και φάτε τους.Μην ψαρώνετε.

Τους αναλύω τι κάνουνε,τους μηχανισμούς τα πάντα όλα ώστε ο άλλος να απελευθερωθεί και να βγει στην αρένα σα θηρίο έτοιμο να λιώσει τον ανταγωνισμό.Δεν είναι βέβαια τόσο απλό αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα.Αντί να προσαρμόζεσαι στα γεγονότα δημιουργείς τα γεγονότα με δυναμική παρέμβαση.

Εχει και σχέση με τη φυσική αντοχή.Σου ρίχνουνε μπουνιές,κλωτσιές τους βλέπεις να τρέμουνε από το θυμό και εσύ στέκεσαι όρθιος σα βράχος.Ο,τι και να σου κάνουν θα επιβιώσεις και ο άλλος θα λιώσει και θα παραδοθεί τελικά.Αυτό είναι περίπου είναι το mindset.Δεν πρέπει να μασάτε ό,τι και να ρίχνουν εναντίον σας.Ακλόνητοι,αμετανόητοι,φανατικοί μέχρι τέλους.

Συνεχής δράση συνεχής κίνηση.Και 3 και 5 και 10 περιστατικά να σου ρίξουν στα επείγοντα δε μασάς.Και ό,τι και να σου πουν και να σε κοροιδέψουν και να προσπαθήσουν να σε υποτιμήσουν στα παπάρια σου.Δε σε ενδιαφέρουν οι τύποι αφού είσαι ανώτερος.Οπότε πρέπει να σου ασκήσουν πενταπλάσια πίεση από το συνηθισμένο και δεν μπορούν να το κάνουν.Εχουν όλα σχέση με την ασκούμενη πίεση.Είναι όλα προσωποποιημένα δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους.Ανάλογα με το κοινωνικό προφίλ δέχεσαι και την ανάλογη πίεση.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/4/2021 at 10:45 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Εγώ δεν τους υπολογίζω,δεν έχω κανένα σεβασμό εκ φύσεως.Αυτό είναι και το μήνυμα που δίνω στους νέωπες μην τους υπολογίζετε,βγείτε έξω και φάτε τους.Μην ψαρώνετε.

Τους αναλύω τι κάνουνε,τους μηχανισμούς τα πάντα όλα ώστε ο άλλος να απελευθερωθεί και να βγει στην αρένα σα θηρίο έτοιμο να λιώσει τον ανταγωνισμό.Δεν είναι βέβαια τόσο απλό αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα.Αντί να προσαρμόζεσαι στα γεγονότα δημιουργείς τα γεγονότα με δυναμική παρέμβαση.

Εχει και σχέση με τη φυσική αντοχή.Σου ρίχνουνε μπουνιές,κλωτσιές τους βλέπεις να τρέμουνε από το θυμό και εσύ στέκεσαι όρθιος σα βράχος.Ο,τι και να σου κάνουν θα επιβιώσεις και ο άλλος θα λιώσει και θα παραδοθεί τελικά.Αυτό είναι περίπου είναι το mindset.Δεν πρέπει να μασάτε ό,τι και να ρίχνουν εναντίον σας.Ακλόνητοι,αμετανόητοι,φανατικοί μέχρι τέλους.

Συνεχής δράση συνεχής κίνηση.Και 3 και 5 και 10 περιστατικά να σου ρίξουν στα επείγοντα δε μασάς.Και ό,τι και να σου πουν και να σε κοροιδέψουν και να προσπαθήσουν να σε υποτιμήσουν στα παπάρια σου.Δε σε ενδιαφέρουν οι τύποι αφού είσαι ανώτερος.Οπότε πρέπει να σου ασκήσουν πενταπλάσια πίεση από το συνηθισμένο και δεν μπορούν να το κάνουν.Εχουν όλα σχέση με την ασκούμενη πίεση.Είναι όλα προσωποποιημένα δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους.Ανάλογα με το κοινωνικό προφίλ δέχεσαι και την ανάλογη πίεση.

Τι να πω. Έχεις πολλά να διδάξεις !!! Θα θελα πολύ να σε έχω επιμελητή 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

τελειώσαμε με την πανδημία (έτσι διαφημίζουμε)

βγήκε και η πρώτη φουρνιά επειγοντολόγων (ένας...)

τα ΤΕΠ , δόξα τον COVID, βρήκαν λόγω ύπαρξης (απο θερμομετρήσεις σε Κέντρα Γεωπονικής / Μπολιαστήρια)

καιρός λοιπόν να "αναδιαρθρώσουμε το Νεσυ", δλδ να βγάλουμε απο το χρονοντούλαπο το σχέδιο καθημερινής  24ωρης λειτουργίας των ΤΕΠ με δημιουργία "Κόμβων" και "Ακτίνων" στο πρότυπο του Ρυθμιστικού Κέντρου του Γεννημάτα της 7ετίας. Τότε που το Ε.Κ.Α.Β. λεγόταν ακόμα Κέντρο Άμεσης Βοήθειας Λεκανοπεδίου Αττικής.

"Αδερφή Νοσοκόμαααα, φώναξε επειγοντολόγο για διασωλήνωση, ερχεται....Κ.Α.Β.Λ.Α.!"

Για λεπτομέρειες στην Καθημερινή της Κυριακής...

Τροποποιήθηκε από το έλυτρο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθημερινή 24ωρη εφημερία στα μεγάλα νοσοκομεία- το σχέδιο για την πλήρη αναδιοργάνωση του ΕΣΥ :

Το σχέδιο της κυβέρνησης για το νέο ΕΣΥ, το οποίο, όπως έχει δηλώσει ο πρωθυπουργός Κυρ. Μητσοτάκης, θα μπει σε εφαρμογή αμέσως μετά το τέλος της πανδημίας και θα σημάνει την πλήρη αναδιοργάνωση του Εθνικού Συστήματος Υγείας, παρουσιάζει ο Σταύρος Παπαντωνίου.

Βασίζεται σε τρεις κεντρικούς πυλώνες: Πρώτον, στην αλλαγή του μοντέλου διαχείρισης των επειγόντων περιστατικών με τη δημιουργία αυτόνομων τμημάτων επειγόντων σε όλα τα μεγάλα νοσοκομεία της χώρας, τα οποία θα λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο και 365 μέρες τον χρόνο. Προβλέπεται, παράλληλα, η διασύνδεσή τους με το ΕΚΑΒ, με διπλό στόχο ένα ολοκληρωμένο δίκτυο επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας, σε συνδυασμό με τη μερική αποσυμφόρηση των νοσοκομείων που εφημερεύουν. Δεύτερον, στον διαχωρισμό των νοσοκομείων σε δύο ομάδες, με τη δημιουργία νοσοκομείων «Κόμβων», που θα παρέχουν εξειδικευμένες υπηρεσίες «υποστηρίζοντας» τα νοσοκομεία «Ακτίνας», τα οποία θα αναβαθμιστούν και θα συνεχίσουν να παρέχουν υπηρεσίες σε δευτεροβάθμιο επίπεδο. Τρίτον, στην αναβάθμιση και δημιουργία νέων υπηρεσιών μετανοσοκομειακής φροντίδας, ώστε να διασφαλίζεται η συνέχεια στην παρεχόμενη φροντίδα υγείας. 

 

http://www.ygeianet.gr/images/site/1501/638464_large/k2.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με λίγα λόγια-

24ωρη λειτουργία....enfant gâté κόμβων  νοσοκομεία που θα είναι υπό πλήρη και απόλυτη προστασία να επιτελούν το επιστημονικό τους έργο-μήπως όμως και λέω εγώ (σαν να έχω υποστεί κομμουνιστική πλύση εγκεφάλου) επανδρωμένα με ανδρείκελα καρπαζοεισπρακτικά ΤΕΠ (της τάξεως του ευγενούς αγρίου...με πιστοποιητικό επειγοντολογίας από θητεία και όρεξη για επείγον...καμμία) και αριστοκρατική κάστα πελατών...εμμμ συγγνώμη ασθενών(προασπιζόμενη υπό των ΤΕΠ σκιάχτρο) και ακτίνες Cerberus-fabrica  νοσοκομεία που απλά θα τραβήξουν τη λάντζα του αιώνα x 3.

Το μέλλον προβλέπεται λαμπρό όσο και το πεδίο δόξης της ιατρικής επιστήμης στην ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Να ενημερώσουμε την νέα γενιά υποψήφιων νοσοκομειακών μπαλαντέρ / αυτοφωράκιδων οτι αναρτήθηκε ο πίνακας ΜΗ ΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ για τα

Τ.Ε.Π. ΕΝΗΛΙΚΩΝ Α’ ΕΓΚΡΙΣΗΣ 2021

 

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ή ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ή ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ-ΦΥΜΑΤΙΟΛΟΓΙΑ ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ή ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ή ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ή ΓΕΝΙΚΗΣ/ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ (Τ.Ε.Π. ΕΝΗΛΙΚΩΝ) Α’ ΕΓΚΡΙΣΗΣ 2021

www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2021/07/ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ-ΠΙΝΑΚΑΣ-4.pdf

 


Ημερομηνία Υποβολής Ενστάσεων έως και: 14/07/2021

Τροποποιήθηκε από το έλυτρο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 9/7/2021 at 6:55 ΜΜ, το έλυτρο said:

Να ενημερώσουμε την νέα γενιά υποψήφιων νοσοκομειακών μπαλαντέρ / αυτοφωράκιδων οτι αναρτήθηκε ο πίνακας ΜΗ ΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ για τα

Τ.Ε.Π. ΕΝΗΛΙΚΩΝ Α’ ΕΓΚΡΙΣΗΣ 2021

 

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ή ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ή ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ-ΦΥΜΑΤΙΟΛΟΓΙΑ ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ή ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ή ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ή ΓΕΝΙΚΗΣ/ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ (Τ.Ε.Π. ΕΝΗΛΙΚΩΝ) Α’ ΕΓΚΡΙΣΗΣ 2021

www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2021/07/ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ-ΠΙΝΑΚΑΣ-4.pdf

 


Ημερομηνία Υποβολής Ενστάσεων έως και: 14/07/2021

Θελω να δω πως θα βαθμολογησουν στη συνεντευξη τα 

Τεποθυματα.

 

Καλη δυναμη στους νεους συναδελφους,σε οσους κανουν το τεποβημα κ σε οσους παραμεινουν.

 

Λογικα θα εχουμε καποιο ποσοστο αποχης

Εκτος αν η τεπογαλερα

Ειναι το τελευταιο καταφυγιο

Ή παραθυροπορτα για την εισοδο στο ΕΣΥ,ΝΕΣΥ,ιδιωτικοδημοσιο κ οπως αλλιως το πουνε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/1/2021 at 8:47 ΜΜ, iceman said:

 

Η πρωτη μεγαλη φουρνια εξειδικευμενων στην Επειγουσα Ιατρικη θα βγει τελη του 2022, αλλα οκ μην τους χαλασουμε το ονειρο....😝

Ονειρο απατηλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/1/2021 at 9:35 ΜΜ, Clairvoyant said:

Διοικητικά και λειτουργικά αυτόνομα-δηλ.αυτόνομο και υπό ένα αδιαίρετο και ομ

On 13/1/2021 at 9:35 ΜΜ, Clairvoyant said:

Διοικητικά και λειτουργικά αυτόνομα-δηλ.αυτόνομο και υπό ένα αδιαίρετο και ομοούσιο ΕΚΑΒ ήτοι το μπινελίκι που πέφτει από τους ΤΕΠελχανάδες στα ΕΚΑΒλύτα θα πέφτει τώρα από τις κλινικές στους υπέυθυνους του ΤΕΠελένι. Μία εξίσου ενδιαφέρουσα θεωρία θα ήταν ένα ενιαίο και ομοούσιο ΤΕΠ υπό την εποπτεία του Πανεπιστημιακού τμήματος επειγόντων περιστατικών του Αττικού σε ρόλο συνολικού συντονιστού!

Οι πρώτοι εξειδικευμένοι θα σκάσουν μύτη θεωρητικά στα τέλη του 2021(το εξάμηνο των υπεράριθμων ήδη διορισμένων ανειδίκευτων επειγοντολόγων)-συνολικά βαριά βαριά οκτώ άτομα

(2 εξάμηνα επί 2 κέντρα επί 2 υπεράριθμους ανά κέντρο);

Κλάμα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ας πουμε 6μηνη εκπαιδευση γιοκ

Παμε κατευθειαν για εξετασεις.

Μπορει καποιος να υπολογισει

Ποσοι θα κανουν τεποαναβαθμιση κ ποσοι θα παραμεινουν προσγειωμενοι/καθηλωμενοι στην αρχικη τους ειδικοτητα;

Αξιζει το εξτρα τεποχαρτο ή σου δινει εξτρα _ _ _ _ _ _ _ _;?;?;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.