Jump to content

Τί ακριβώς είναι η ενιαία τοποθέτηση σε ιατρική ειδικότητα;


anorac

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτητής της Ιατρικής σχολής. Σε 2-3 μήνες που τελειώνει το εξάμηνο θα κληθώ να δηλώσω για την τοποθέτηση μου σε κάποιο νοσοκομείο για την διεκπαιρέωση της ιατρικής μου ειδικότητας, όμως οι τελευταίες νομοθετικές αλλαγές με έχουν προβληματίσει. Για να μη σας σπαταλήσω το χρόνο σας θα είμαι σαφής. Επιθυμώ να δηλώσω την ορθοπεδική ειδικότητα. Με τις προηγούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις θα έπρεπε να κάνω 1 χρόνο γενικό κομμάτι και 5 χρόνια ειδικό κομμάτι. Έτσι είχα σκοπό να δηλώσω το γενικό κομμάτι μου στο γενικό νοσοκομείο Σερρών και το ειδικό μου κομμάτι σε νοσοκομείο της Αθήνας. Πλέον η τελευταία διάταξη όπως τη διαβάζω στην εφημερίδα της κυβερνήσεως (Σεπτέμβρης 2018) δηλώνει πως για την ορθοπεδική υπάρχει 1 χρόνος γενικό κομμάτι το οποίο μπορεί να γίνει και σε ορθοπεδική κλινική και 5 χρόνια ειδικό κομμάτι, και στο τέλος αναγράφεται πως η τοποθέτηση των ειδικευομένων είναι ενιαία. Αυτό το τελευταίο σημαίνει πως όταν πάρω το πτυχίο μου εγώ θα αναγκαστώ να δηλώσω 1 νοσοκομείο (αυτό της Αθήνας που έχω στο μυαλό μου) και εκεί θα κάνω και το γενικό κομμάτι μου και το ειδικό; Δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα, να δηλώσω ένα επαρχιακό νοσοκομείο για το γενικό κομμάτι και μετά κάποιο άλλο (σε άλλη πόλη) για το ειδικό; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.