Jump to content

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ


markalamara

Recommended Posts

Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα στο εξής: έκανα την ειδικότητα της παθολογίας σε επαρχιακό νοσοκομείο μερικής ειδικότητας, από το οποίο παραιτήθηκα για προσωπικούς λόγους. Χάνω τη σειρά μου στη λίστα αναμονής από το Νοσοκομείο Αττικής πλήρους ειδικότητας; (Η τελική μου ειδικότητα είναι η παθολογία). Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Περιμένω κάποια απάντησή σας!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι! Εχεις δικαιωμα να το κανεις βασει νομου μια φορα χωρις να χασεις τη σειρα σου. Στο γραφειο ειδικοτητων που θα κανεις την επομενη αιτηση για μερικο κομματι θα σε ενημερωσουν σχετικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον η τελική ειδικότητα είναι η Παθολογία (δηλαδή, έκανες ταυτόχρονα 2 αιτήσεις για Παθολογία, μία σε επαρχιακό νοσοκομείο από αυτά της λίστας των άγονων και μία στην περιφέρεια Αττικής) και δεν έχεις ολοκληρώσει το χρόνο,που δίνει το περιφερειακό νοσοκομείο, τότε χάνεις τη σειρά σου στο νοσοκομείο Αττικής,που δίνει πλήρη Παθολογία σύμφωνα με το νόμο 4368/2016.

Άρθρο 43

2. Στην παρ. 2 της με αριθμό Α2δ/Γ.Π οικ. 137/ 31.12.2014 υπουργικής απόφασης (Β΄ 27 /2015) προστίθεται εδάφιο μετά το β΄ εδάφιο ως ακολούθως:

«Για την απόκτηση του τίτλου ειδικότητας της Παθολογίας και της Χειρουργικής επιτρέπεται η υποβολή δύο (2) αιτήσεων, μία σε μερικής και μία σε πλήρους άσκησης νοσοκομεία, μόνον στην περίπτωση υποβολής αιτήσεως μερικής άσκησης σε νοσοκομείο νησιωτικών,άγονων ή προβληματικών περιοχών και με την υποχρέωση της παραμονής του ειδικευόμενου ιατρού σε αυτό ολόκληρο το χρονικό διάστημα της σύμβασής του. Σε περίπτωση που παραιτηθεί και αποχωρήσει από το εν λόγω νοσοκομείο πριν τη λήξη της σύμβασής του, η αίτησή του για το νοσοκομείο πλήρους άσκησης διαγράφεται. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας καθορίζονται τα παραπάνω νοσοκομεία μερικής άσκησης των νησιωτικών, άγονων ή προβληματικών περιοχών».

Το ίδιο αναφέρεται και στο ΦΕΚ 314/15-2-2016 τεύχος Β' :

Καθορισμός της διαδικασίας τοποθέτησης ιατρών στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα προς απόκτηση ειδικότητας

Άρθρο 6,παρ 1:

"Επιτρέπεται η υποβολή δυο (2) αιτήσεων και για τις ειδικότητες της Παθολογίας και της Χειρουργικής για ορισμένα νοσοκομεία τα οποία παρέχουν μερική άσκηση.
Τα νοσοκομεία αυτά θα ορίζονται με υπουργική απόφαση. Ο ενδιαφερόμενος έχει την υποχρέωση να παραμείνει στο νοσοκομείο που θα επιλέξει μέχρι τη λήξη της
σύμβασής του. Σε περίπτωση που παραιτηθεί πριν από τη λήξη της σύμβασης, η αίτηση του για τοποθέτηση σε νοσοκομείο πλήρους άσκησης ακυρώνεται, εκτός εάν προταθεί από την αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειας για τοποθέτηση σε νοσοκομείο πλήρους άσκησης."

Προσωπικά,δε γνωρίζω να υπάρχει κάτι νεότερο,που να το ακυρώνει σε σχέση με τις ειδικότητες Παθολογίας και Χειρουργικής.

Αν ο συνάδερφος πιο πάνω έχει υπόψη του κάτι πιο πρόσφατο ή από το γραφείο ειδικοτήτων σου πουν κάτι άλλο, αν θέλεις ενημέρωσε κι εδώ.

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση!!! Όμως δεν είχα υποβάλλει 2 αιτήσεις ταυτόχρονα, εκ των οποίων η μια να αφορούσε σε νοσοκομείο αγόνων. Απλώς τοποθετήθηκα σε απλό επαρχιακό με μερική απασχόληση. Οπότε μόλις διορίστηκα, αναγκαστικά υπέβαλα αίτηση στο Αττικής με πλήρη, για συνέχιση. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση; Μπορώ δηλαδή απλώς να περιμένω τη σειρά μου σε 2 μήνες περίπου για τη συνέχιση; Ή πρέπει να ξαναρχίσω τη διαδικασία; Ευχαριστώ για τον χρόνο!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλάβω:

1)δήλωσες μερική Παθολογία σε επαρχιακό νοσοκομείο

2)μόλις διορίστηκες, δήλωσες πάλι Παθολογία σε νοσοκομείο της Αθήνας,που δίνει πλήρη Παθολογία και ταυτόχρονα έκανες την άσκηση στην Περιφέρεια;

Αν ναι, είχες υπόψη σου κάποιο νόμο,που το λέει, σου το είπαν στο γραφείο ειδικοτήτων ,ότι μπορείς, πώς έγινε;

 

 

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω,ότι δεν όφειλες ακριβώς έτσι.

Για να τα πάρουμε με τη σειρά (να με διορθώσει κάποιος,αν κάνω κάπου λάθος) :

1)Μέχρι το 2016,που ψηφίστηκαν οι νόμοι,που σου αναφέρω πιο πάνω, η Παθολογία είχε ενιαία τοποθέτηση και επιτρεπόταν να κάνεις μόνο μια αίτηση.

Αν έκανες αίτηση σε νοσοκομείο,που έδινε μερική, για να κάνεις άλλη αίτηση σε νοσοκομείο με πλήρη έπρεπε είτε να έχεις ολοκληρώσει την άσκηση στο περιφερειακό είτε να παραιτηθείς και να κάνεις μετά άλλη αίτηση σε άλλο νοσοκομείο, όχι πάντως να ασκείσαι Παθολογία και να τρέχει και ταυτόχρονα άλλη αίτηση Παθολογίας σε άλλο νοσοκομείο (που δίνει είτε  πλήρη είτε με μερική ).

Αυτό,που έκανες (δηλαδή η δήλωση σε 2ο νοσοκομείο πλήρους ειδίκευσης,μόλις ξεκίνησες το μερικό κομμάτι )  αφορούσε σε όλες τις σπαστές ειδικότητες (με γενικό και ειδικό μέρος ).Για ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση πχ Οφθαλμολογία κα επιτρέπονταν οι 2 δηλώσεις, όχι όμως, για τις ειδικότητες Παθολογία και Χειρουργική.Για Παθολογία και Χειρουργική,΄όπως σου περιέγραψα πιο πάνω.

2)Αν δήλωσες μετά την έναρξη ισχύος του πιο πάνω νόμου, τότε μπορείς να κάνεις 2 δηλώσεις Παθολογίας - 1 σε νοσοκομείο με πλήρη και 1 σε νοσοκομείο με μερική- μόνο σε συγκεκριμένα νοσοκομεία για τα οποία,υπάρχει υπουργική απόφαση και με την προϋποθεση,που αναφέρει ο νόμος πιο πάνω,δηλαδή να μην παραιτηθείς από το μερικό κομμάτι, εκτός αν ανοίξει η θέση σου στο νοσοκομείο με την πλήρη.

Τη λίστα με τα νοσοκομεία μπορείς να τη βρεις στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας ή στο greekmeds σε κάποια σχετική ενότητα (νομίζω είχα ανεβάσει ή εγώ ή κάποιος άλλος τη σχετική υπουργική αποφαση).

Είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση είναι πιθανό να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση στο νοσοκομείο της Αττικής εξ αρχής ,οπότε καλύτερα να απευθυνθείς στο γραφείο ειδικοτήτων.

 

 

 

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

37 minutes ago, joie said:

Νομίζω,ότι δεν όφειλες ακριβώς έτσι.

Για να τα πάρουμε με τη σειρά (να με διορθώσει κάποιος,αν κάνω κάπου λάθος) :

1)Μέχρι το 2016,που ψηφίστηκαν οι νόμοι,που σου αναφέρω πιο πάνω, η Παθολογία είχε ενιαία τοποθέτηση και επιτρεπόταν να κάνεις μόνο μια αίτηση.

Αν έκανες αίτηση σε νοσοκομείο,που έδινε μερική, για να κάνεις άλλη αίτηση σε νοσοκομείο με πλήρη έπρεπε είτε να έχεις ολοκληρώσει την άσκηση στο περιφερειακό είτε να παραιτηθείς και να κάνεις μετά άλλη αίτηση σε άλλο νοσοκομείο, όχι πάντως να ασκείσαι Παθολογία και να τρέχει και ταυτόχρονα άλλη αίτηση Παθολογίας σε άλλο νοσοκομείο (που δίνει είτε  πλήρη είτε με μερική ).

Αυτό,που έκανες (δηλαδή η δήλωση σε 2ο νοσοκομείο πλήρους ειδίκευσης,μόλις ξεκίνησες το μερικό κομμάτι )  αφορούσε σε όλες τις σπαστές ειδικότητες (με γενικό και ειδικό μέρος ).Για ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση πχ Οφθαλμολογία κα επιτρέπονταν οι 2 δηλώσεις, όχι όμως, για τις ειδικότητες Παθολογία και Χειρουργική.Για Παθολογία και Χειρουργική,΄όπως σου περιέγραψα πιο πάνω.

 

 

 

Joie νομίζω κανείς λάθος. Ο φίλος μας είναι καθόλα νόμιμος.

Στην παθολογία έφοσον έχεις αίτηση για μερική έχεις δικαίωμα να δηλώσεις την πλήρης ΜΟΛΙΣ διοριστεις στην μερική (άρα ΕΝΩ ασκείται στην μερική υπάρχει η αίτηση για πλήρη) και όχι όταν την τελειώσεις. 

Αντιγράφω από υπουργική απόφαση 31/12/2014

"Για τις ειδικότητες αυτές, επιτρέπεται η υποβολή δύο (2) αιτήσεων, μία σε μερικής και μία σε πλήρους άσκησης νοσοκομεία, εκτός των ειδικοτήτων της Παθολογίας και της Χειρουργικής. Στις ειδικότητες αυτές, η υποβολή αίτησης σε πλήρους άσκησης νοσοκομείο θα πραγματοποιείται μετά την τοποθέτηση στο μερικής άσκησης νοσοκομείο"

Τοποθέτηση εννοείται ο διορισμός όχι η ολοκλήρωση.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, iceman said:

Joie νομίζω κανείς λάθος. Ο φίλος μας είναι καθόλα νόμιμος.

Στην παθολογία έφοσον έχεις αίτηση για μερική έχεις δικαίωμα να δηλώσεις την πλήρης ΜΟΛΙΣ διοριστεις στην μερική (άρα ΕΝΩ ασκείται στην μερική υπάρχει η αίτηση για πλήρη) και όχι όταν την τελειώσεις. 

Αντιγράφω από υπουργική απόφαση 31/12/2014

"Για τις ειδικότητες αυτές, επιτρέπεται η υποβολή δύο (2) αιτήσεων, μία σε μερικής και μία σε πλήρους άσκησης νοσοκομεία, εκτός των ειδικοτήτων της Παθολογίας και της Χειρουργικής. Στις ειδικότητες αυτές, η υποβολή αίτησης σε πλήρους άσκησης νοσοκομείο θα πραγματοποιείται μετά την τοποθέτηση στο μερικής άσκησης νοσοκομείο"

Τοποθέτηση εννοείται ο διορισμός όχι η ολοκλήρωση.

iceman, έχεις δίκιο.Είχα λάθος εικόνα.Σ'ευχαριστώ για τη διόρθωση. ☺️

2 ώρες πριν, markalamara said:

Aκριβώς, ως όφειλα. Για τη συνέχιση, αφού το επαρχιακό δεν έδινε πλήρη. Σ΄ευχαριστώ!! 

markalamara, έκανα λάθος, σου ζητώ συγγνώμη για την όποια αναστάτωση.Δεν μπορώ να σου απαντήσω, φοβάμαι,ότι θα σου πω λάθος.Καλή συνέχεια!

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ!!! Οι λίστες των νοσοκομείων πλήρους άσκησης είναι γεμάτες με συνέχιση!!! Θα σας ενημερώσω μόλις θα έχω απάντηση!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε συνέχεια του παραπάνω και εφόσον γνωρίζετε το εξής:

Σε περίπτωση σπαστής ειδικότητας (Γαστρεντερολογία, Δερματολογία, κτλ), όταν ξεκινάς το γενικό μέρος μπορείς να δηλώσεις και το ειδικό μέρος. Αν παραιτηθείς από το γενικό μέρος, χάνεις και τη θέση στη λίστα αναμονής του ειδικού μέρους; 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι... βαση του νομου εχεις δικαιωμα να παραιτηθεις μια φορα χωρις κυρωσεις... Στη δευτερη παραιτηση απο το γενικο μερος χανεις το ειδικο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 29/3/2020 at 12:14 ΜΜ, komplexares said:

Οχι... βαση του νομου εχεις δικαιωμα να παραιτηθεις μια φορα χωρις κυρωσεις... Στη δευτερη παραιτηση απο το γενικο μερος χανεις το ειδικο...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρεις ποιος νόμος είναι αυτός γιατί θέλω να σιγουρευτω ότι ισχύει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Κάνω μερικό μέρος ειδικότητας παιδιατρικής σε επαρχιακό νοσοκομείο και έχω δηλώσει και πλήρη στην Αθήνα. 

Αν παραιτηθώ πριν από τα 2 χρόνια που λέει η σύμβασή μου για το μερικό έχω κυρώσεις; Ισχύει ότι δεν έχω δικαίωμα να ξανακάνω αίτηση για πρόσληψη στο δημόσιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γειά σας συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει  με το διαδικαστικό κομμάτι της παραίτησης? Τι είδους αίτηση πρεπει να υποβάλω και που? στο διοικητή του νοσοκομείου ή στο διευθυντή τμήματος? επειτα υπάρχει καποια διαδικασία που πρεπει να γίνει, να γινει αποδεκτή κλπ? η απλά τα βροντάω και φεύγω? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Ιωάννης said:

Γειά σας συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει  με το διαδικαστικό κομμάτι της παραίτησης? Τι είδους αίτηση πρεπει να υποβάλω και που? στο διοικητή του νοσοκομείου ή στο διευθυντή τμήματος? επειτα υπάρχει καποια διαδικασία που πρεπει να γίνει, να γινει αποδεκτή κλπ? η απλά τα βροντάω και φεύγω? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων?

Έχεις το δικαίωμα να τα βροντήξεις και να φύγεις , εφόσον δεν εχεις πρόβλημα να κάψεις όλες τις γέφυρες/επαφές που έχεις με την κλινική σου. 

Πας στο γραφείο ανθρωπίνου δυναμικού του νοσοκομείου (εκεί που είχες κάνει τα χαρτιά σου όταν διορίστηκες). Η διαδικασία είναι απλή: στο γραφείο ανθρ. δυναμικού σου δίνουν μια αίτηση - υπέυθυνη δήλωση , την συμπληρώνεις και την περνάς από το πρωτόκολλο. Αυτό. Από ευγένεια μπορείς να πάς στον/στην διευθυντή της κλινικής σου και να ξεφουρνίσεις οτι παραιτήθηκες.

Μετά για να πάρεις στα χέρια σου χαρτιά που αποδεικνύουν οτι ασκήθηκες , θα ζητήσεις βεβαίωση άσκησης χρόνου ειδικότητας από το ίδιο γραφείο , σε δυο εκδοχές: μια που να λεεί "για πασα χρήση" και μια που να λεει "για χρήση στον ΕΦΚΑ" , γιατί το χαρτί για τον ΕΦΚΑ θα το χρειαστείς για να δηλώσεις την παραίτησή σου στον ΕΦΚΑ (σε δεύτερο χρόνο). 

Το άλλο χαρτί βεβαίωσης ειδίκευσης, που το χρειαζόμαστε για όταν καταθέσουμε τα χαρτιά μας στον ΠΙΣ για να συμμετάσχουμε στις εξετάσεις ειδικότητας, το εκδίδει η ίδια η κλινική που ασκήθηκες, οπότε το ζητάς από αυτούς. Θέλει 3 σφραγίδες υπογραφές, οπότε υπολόγισε οτι θα κυνηγάς τους αρμόδιους για κάποιες μέρες μέχρι να γίνει η δουλειά σου.

Αν η ειδικότητά σου απαιτεί επίσημη συμπλήρωση logbook, θα πρέπει να το αφήσεις και αυτό στον υπεύθυνο των ειδικευόμενων ή το διευθυντή για να το υπογράψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία που πρέπει να γίνει στον εφκα μετά την παραίτηση σου από ειδικευόμενος. Δηλαδή πηγαίνεις στον εφκα και δηλώνεις ότι παραιτήθηκες και όταν προσληφθείς εκ νέου σε θέση ειδικευομένου (για συνέχιση) ξεκινάς την διαδικασία από την αρχή; Αναφέρομαι για ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 ώρες πριν, ci123 said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία που πρέπει να γίνει στον εφκα μετά την παραίτηση σου από ειδικευόμενος.

Όταν έτυχε να περάσω από υποκατάστημα του ΕΦΚΑ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, η απάντηση που πήρα ήταν: "Ούτε εμείς ξέρουμε ακόμα, γιατί δεν μας στείλανε κάποιον υπάλληλο του ΤΣΑΥ..."

12 ώρες πριν, ci123 said:

Δηλαδή πηγαίνεις στον εφκα και δηλώνεις ότι παραιτήθηκες και όταν προσληφθείς εκ νέου σε θέση ειδικευομένου (για συνέχιση) ξεκινάς την διαδικασία από την αρχή;

Από τα λίγα που έχω καταλάβει, τα αρχεία που τηρούσε το ΙΚΑ και το ΤΣΑΥ ανεβαίνανε ηλεκτρονικά, μέχρι 31/12/2016, στο σύστημα ΑΤΛΑΣ. Έκτοτε, από 01/01/2017, το σύστημα ΑΤΛΑΣ έχει σταματήσει να ενημερώνεται και ο ΕΦΚΑ ενημερώνεται αποκλειστικά από τις κινήσεις του ΙΚΑ.

Επομένως, επειδή πραγματικά, δεν έχω καταλάβει ακριβώς εάν και ποιοι υπάλληλοι των διαφόρων υποκαταστημάτων του ΕΦΚΑ έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνουνε διαδραστικά το ηλεκτρονικό σύστημα του ΕΦΚΑ, υποθέτω ότι αυτά "κάποια στιγμή" διασταυρώνονται με τα στοιχεία που έχει το ΙΚΑ. Το τελευταίο υποθέτω ενημερώνεται από το νοσοκομείο για την έναρξη / διακοπή της εργασίας μας, όταν γίνεται αντίστοιχα η πρόσληψη / παραίτησή μας.

12 ώρες πριν, ci123 said:

Αναφέρομαι για ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση. 

Εάν προσπαθήσεις να εξηγήσεις σε υπάλληλο του ΕΦΚΑ τι ακριβώς σημαίνει το "ενιαία τοποθέτηση", πολύ αμφιβάλλω εάν θα καταλάβει και εάν θα τον ενδιαφέρει καν να μάθει...

Πάντως, επειδή πραγματικά, εάν κάποιος ξέρει από πρώτο χέρι να μας διαφωτίσει τι ακριβώς παίζει, θα βοηθούσε πολύ. Η κατάσταση με τα ηλεκτρονικά αρχεία που τηρεί ο ΕΦΚΑ είναι μπάχαλο και προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι δεν μου έχουν περάσει στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΕΦΚΑ εισφορές που τηρούσε στα αρχεία του το ΤΣΑΥ, κατά τη μεταβατική περίοδο όπου συνυπήρχαν ΕΦΚΑ / παράρτημα ΤΣΑΥ (2017 -> 2019 περίπου νομίζω).

Το ΑΤΛΑΣ σταμάτησε να ενημερώνεται από 01/01/2017. Από τότε, μέχρι και την ημερομηνία που οι υπάλληλοι του ΤΣΑΥ κατέβασαν κάτω τα μολύβια και σταμάτησαν να εξυπηρετούν κοινό ως ΕΦΚΑ / παράρτημα ΤΣΑΥ (περίπου το 2019 νομίζω),  ήταν μια μεταβατική περίοδος αγνώστου γένους και φυλετικής ταυτότητας.

Προσωπικά, μου λείπουνε ηλεκτρονικά αρχεία εισφορών στο ΤΣΑΥ περιόδου 2018 -> 2019, τα οποία απλά δεν εμφανίζονται ηλεκτρονικά πουθενά, ούτε στο ΑΤΛΑΣ (αφού σταμάτησε να ενημερώνεται από 01/01/2017), αλλά ούτε και στον ΕΦΚΑ (επειδή το σύστημα του ΕΦΚΑ προς το παρόν έχει ενσωματώσει, απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, μόνο τα στοιχεία του ΙΚΑ, επομένως οι υπάλληλοι του ΕΦΚΑ δεν μπορούν καν να δουν τις εισφορές που έχει καταχωρήσει το ΤΣΑΥ !!! ).

Τουλάχιστον αυτό αφορά προσωπικό πρόβλημα, δεν ξέρω εάν συμβαίνει και με άλλους το ίδιο. Αλλά δεν ανησυχώ! Πάνω απ' όλα: "Η Ελλάδα ηγείται στην τέταρτη βιομηχανική επανάσταση..."

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση Ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 ώρες πριν, ci123 said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία που πρέπει να γίνει στον εφκα μετά την παραίτηση σου από ειδικευόμενος. Δηλαδή πηγαίνεις στον εφκα και δηλώνεις ότι παραιτήθηκες και όταν προσληφθείς εκ νέου σε θέση ειδικευομένου (για συνέχιση) ξεκινάς την διαδικασία από την αρχή; Αναφέρομαι για ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση. 

Έγω τα έκανα όλα ηλεκτρονικά. Έστειλα μειλ στον τοπικό ΕΦΚΑ , εκεί που είχα κάνει την δήλωση έναρξης εργασίας όταν είχα προσληφθεί. Στέλνουν ένα χαρτί (pdf) που συμπληρώνεις και τους το στέλνεις μαζί με την βεβαίωση χρόνου εργασίας (που λέει πόσο καιρό εργάστηκες εκεί), το οποίο θα σου εκδώσει το νοσοκομείο (γραφείο ανθρωπίνου δυναμικού). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα καλησπέρα,

Θέλω μια βοήθεια ( δηλώνω απελπισμένη) αν κάνεις παθολογία για γενικό μέρος σε επαρχιακό νοσκομειο που δεν έχει χαρακτηριστεί ως άγονο, μπορείς στον εναν μηνα άσκησης να δηλώσεις κ το ειδικό μέρος. Αν παραιτηθείς στους 8 μήνες για προσωπικούς λόγους, ( είναι η πρώτη παραίτηση απο το γενικό μέρος) η αίτηση στο ειδικό μέρος, παραμένει, σωστά;

( Η αίτηση στο ειδικό μέρος ακυρώνεται αν είναι δεύτερη παραίτηση από γενικό μερος παθολογιας ή αν το νοσοκομείο ειναι αγονο;)

 

Επίσης μια δεύτερη ερώτηση που δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω, αν έχεις 8 μηνες παθολογίας, εχεις παραιτηθεί, έχεις βάλει τα χαρτιά σου στο ειδικό μέρος κ αποφασίζεις να αλλάξεις ειδικό μερος. Έχεις την δυνατότητα αλλαγής λίστας στο ειδικό μέρος, ή πρέπει να ξανα κάνεις παθολογία για να βάλεις εκ νεου τα χαρτιά στο νεο ειδικό μέρος;;

 

Υ.γ. εγω που εκανα την διαδικασία με το εφκα μετα απο πολυ μεγάλη ταλαιπωρία, ο μόνος υπάλληλος που βρέθηκε να γνωρίζει κάποια πράγματα που είπε " αρκει να τα στείλετε ηλεκτρονικα για να ενημερωθεί ο φάκελος σας, προς το παρόν δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω".  Δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει. 

 

Ευχαριστωωω πολυυυυ

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.