Jump to content

Πανελλήνιες εξετάσεις για λήψη ιατρικής ειδικότητας


Recommended Posts

Ενημερωτικό,από πλευράς φοιτητών,από το group Wiki του fb γι'αύριο και μεθαύριο.    emoops

"Στις 8/3 ψηφίστηκε νομοσχέδιο του υπ. Υγείας που καθιερώνει πανελλαδικές εξετάσεις για την απόκτηση του τίτλου ειδικότητας. Το τερατούργημα αυτό έρχεται να ενισχύσει την εντατικοποίηση και την πειθάρχηση των ειδικευόμενων και αμφισβητεί το δικαίωμά μας για μόνιμη και σταθερή δουλειά.
ΚΑΛΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ Γ. ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ."

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο
Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφορική επικοινωνία σήμερα με τη Διεύθυνση Επαγγελματιών Υγείας στο υπουργείο (2132161520 Για όποιον επιθυμεί να επιβεβαιώσει). 

Η εξεταστική Απριλίου θα γίνει Μάιο καθώς δεν προλαβαίνει ο ΠΙΣ να συγκεντρώσει τους υποψήφιους και ταυτόχρονα να βγάλει πρόγραμμα (γιατί ξερωγω είναι μεγάλο μανίκι να φτιάξεις δυο excel). 

ΔΕΝ διευκρινίζεται αν θα γίνουν με το νέο ή το παλιό σύστημα, ούτε αν θα γίνει καπάκι εξεταστική Ιουνίου. 

Ζητήθηκε από τις παρούσες εξεταστικές επιτροπές να δώσουν επιθυμητές ημερομηνίες εξετάσεων και υποτίθεται πως αυτές θα αναρτηθούν στο SITE TOY ΠΙΣ περί τις 10 Απριλίου. Μετά έχουμε να σουβλισουμε οβελία κλπ...

 

Αυτά με ελάχιστες επιφυλάξεις και σόρρυ για την αναστάτωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προχθές πήγα στον ΙΣΑ, πήρα το χαρτί που θέλει η περιφέρεια.

 Πήγα στην περιφέρεια, κατέθεσα κανονικά τα χαρτιά μου και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου.

Η υπάλληλος εκεί, μου είπε ότι λέει και ο νόμος. Ανακοινώθηκε η εξεταστική Απρίλη με καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών 31/3 (δηλαδή 29/3). Μου είπε ότι λογικά μέσα στην επόμενη ή την άλλη εβδομάδα θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες. 

Πιστευω θα γίνει όπως του Δεκέμβρη, μερικές ειδικότητες πριν και μερικές μετά τις γιορτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ τις επιπτωσεις που μπορει να εχει ενα χαρτι τιτλου ειδικοτητας με βαθμο επανω του.

ΚΑι αυτο το θεσμοθετησε για πρωτη φορα η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ε?? Αυτοι που εχουν αλλεργια σε καθε ειδους βαθμολογηση!!!!!

Να τα θυμαστε αυτα οι ενδιαφερομενοι.

Τουλαχιστον με βασει αυτο το δημοσιευμα φαινεται ο Υπουργος να κανει ενα βημα πισω (με τον γιδοβοσκο τον  υφυπουργο δεν ασχολουμαστε)

https://www.ygeianet.gr/images/site/1501/61646_large/28k.pdf

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το σημερινό δελτίο τύπου του Υπουργείου Υγείας :

Παρά όλη αυτή την προφανή αναδιοργάνωση και αναβάθμιση της εκπαίδευσης στη διάρκεια της ειδικότητας, η κριτική  από τους συνδικαλιστικούς φορείς των γιατρών  έχει επικεντρωθεί στη διάταξη του ν.4600/2019 που προβλέπει βαθμό επιτυχίας (άριστα- λίαν καλώς-καλώς) ο οποίος θα αναγράφεται στον τίτλο της ειδικότητας. Προφανώς υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ και κατά αυτής της ρύθμισης τα οποία το Υπουργείο Υγείας ακούει και σταθμίζει. Προφανώς επίσης  δεν θεωρούμε ότι  οι εξετάσεις και ο βαθμός τους είναι το μείζον πρόβλημα της ιατρικής εκπαίδευσης, αλλά αντίθετα είναι η καλή  στελέχωση και λειτουργία των δημόσιων νοσοκομείων και η καθολική τήρηση του εκπαιδευτικού προγράμματος  κάθε ειδικότητας. Για την αποφυγή λοιπόν οποιωνδήποτε παρερμηνειών  για τις προθέσεις και τους στόχους του Υπουργείου Υγείας, δηλώνουμε κατηγορηματικά ότι στις προσεχείς πανελλαδικές εξετάσεις που προγραμματίζεται να ξεκινήσουν από το 2ο εξάμηνο του 2019 δεν θα υπάρξει βαθμός στον τίτλο της ειδικότητας. Το υπουργείο Υγείας θα επανεξετάσει νομοθετικά το περιεχόμενο της συγκεκριμένης ρύθμισης η οποία σε κάθε περίπτωση  δεν θα αφορά τους  ειδικευόμενους  γιατρούς που εκπαιδεύονται σήμερα με το προηγούμενο πλαίσιο (που ξεκίνησαν δηλαδή την ειδικότητα πριν από την έκδοση της Υπουργικής Απόφασης Γ5α/Γ.Π.οικ.64843/2018 για τις ειδικότητες) .

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/6143- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -aseis- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kothtas-giatrwn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παντως αυτο που ηθελαν να πετυχουν χωρις πολλες αντιδρασεις το καταφεραν δηλ πανελληνιες εξετασεις.Τωρα το θεμα της αξιολογησης με βαθμους μαλλον ηταν ο λαγος για να τραβηξει τη προσοχη και τις αντιδρασεις ωστε να δειξουν οτι υποχωρουν εκει. Στοχος τους επετευχθη και ισως πιο ευκολα και απο οτι οι ιδιοι περιμεναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας

Τι γίνετε με αυτό το θέμα ? έχει κανένας ακούσει τίποτα πληροφορίες για το που θα το πάει αυτή η κυβέρνηση  ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Έχω κι εγώ αυτή την απορία. Ψάχνοντας στο διαδύκτιο πάντως επικρατεί σιγή ιχθύος, από πέρσι δεν έχει αναφερθεί τίποτα καινούργιο στα ΜΜΕ. Κατά τ' άλλα οι πανελλαδικές εξετάσεις ειδικότητας θα ξεκινούσαν το 2ο εξάμηνο του 2019 ! 😂😂

Τροποποιήθηκε από v1ss1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Βγαινουν απο τη ναφθαλινη οι διαταξεις του 2019 που ειχαν ψηφιστει για Πανελληνιες εξετασεις ειδικοτητας??

Το επιδομα μετακινησης παντως το αυξησαν απο τα 150 στα 200 ευρω.

Αναπροσαρμογή επιδόματος, ρύθμιση διαδικασίας και τρόπου καταβολής αυτού στους ειδικευόμενους ιατρούς για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις για τη λήψη τίτλου ειδικότητας

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

  • Καλημέρα και από εμένα. Ψάχνοντας και εγώ πληροφορίες έπεσα στο forum. Βλέπω ότι έχουν γραφτεί αρκετά  σχόλια για το αίσχος της τελευταίας στιγμής. Έχουμε αναστατωθεί πάνω σε μια ιδιαίτερη στιγμή διαβάσματος και μάλιστα χωρίς να υπάρχει επαρκής ενημέρωση από τον ΠΙΣ αλλά και από το υπουργείο. Μα πόσο ανεπίτρεπτο είναι αυτό το καθεστώς, πόσο άδικο για όλους μας. Δεν ξέρω αν θα πάω να δώσω, ήμουν σε επαρχιακό νοσοκομείο και όχι σε νοσοκομείο κεντρικό με αποτέλεσμα να μην έχω καλύψει κάποια αντικείμενα με την έννοια της επαφής με τον ασθενή. Άκουσα ότι θα εφαρμοστεί ένας "κόφτης" επιτυχόντων.  Μου έρχεται να τρελαθώ. Μα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αντισταθούμε σε όλο αυτό;  Είναι δυνατόν να μην έχει γίνει ξεσηκωμός ; Προφανώς δεν το γνωρίζουν ακόμα αρκετοί ενδιαφερόμενοι.  Ο θεός να βάλει το χέρι του παιδιά!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι τραγική η κατάσταση. Παίρνω τηλ στον πανελλήνιο για κάποιες απορίες μου και δεν υπάρχει καμία απολύτως ενημέρωση.  Καταρχήν ας Μιλησουμε λογικά.  Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία; Γιατί η λύση του προβλήματος είναι η κατάργηση εξεταστικών κέντρων ; 
Και ας πούμε ότι σε βάθος χρόνου θα είναι καλύτερα. Πως είναι δυνατόν οι τωρινοί υποψήφιοι να μην διαχωρίζονται ; Θέλω να πω πως η εκπαίδευση τους και η προετοιμασία τους είναι οργανωμένη στις μέχρι τώρα συνθήκες. Δεν υπάρχει μια άνιση μεταχείριση ; 
Έπειτα ρε παιδιά είναι εντύπωση μου η κάνω λάθος; Υπάρχει μια μανία στο κομμάτι των εξετάσεων. Γιατί όμως ; Γιατί να καίγονται συγκεκριμένα για τις εξετάσεις ; Μια λογική κίνηση θα ήταν πχ να έλεγαν ότι σε τρία χρόνια από σήμερα θα ισχύει αυτό. Ταυτόχρονα θα υπήρχε και η πίεση από τη μεριά των συναδέλφων προς τις κλινικές τους. Δεν ξέρω, την άποψη μου εκφράζω. 
Εχω τη πεποίθηση ότι υπάρχουν ίσως και νομικά κενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία άλλη παρόμοια επιστημονική τάξη π.χ. δικηγόροι, μηχανικοί δεν υπάρχει βαθμολογία στις εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος. 

Η βαθμολόγηση είναι ένα έκτρωμα για να γίνονται ρουσφέτια διαφόρων. Και δημιουργούν τεράστιες αδικίες.

Υπάρχουν π.χ. ορθοπεδικοί που τελειώνουν την ειδικοτητα σε κάποιες κλινικές στο ΚΑΤ ή στο Αττικό που έχουν κάνει μονοψήφιο αριθμό χειρουργειων (ασχέτως του τι βεβαίωση έχουν πάρει), και άλλοι που έχουν κάνει σε επαρχιακά νοσοκομεία εκατοντάδες χειρουργεία. Όταν βάλεις ένα χαμηλό βαθμό σε αυτόν που έχει μεγαλύτερη χειρουργική εμπειρία και ικανοτητα δεν τον αδικείς? Γενικά είναι γελοίο να βαθμολογείς χειρουργικές ειδικότητες με προφορικές εξετάσεις.

Άλλη μια αθλιότητα του ΣΥΡΙΖΑ που συνεχίζει η ΝΔ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι περίμενατε να δείτε φως μέσα απ την ΝΔούλα όταν στο Υπουργείο Υγείας ακόμα λύνουν και δένουν άτομα του ΣΥΡΙΖΑ και αυτή την στιγμη κάνουν ειδικότητα ως υπεράριθμοι ΣΥΡΙΖόπουλα (με το COVIDοΦΕΚ), μήπως να το ξαναβλέπατε ;

Κατα τα άλλα, αν είναι να το σοβαρέψουμε, μήπως να βάλουμε και ένα όριο χρονικής ισχύος του τίτλου οπως οι Αμερικανοί, δλδ στην 7ετία να πρέπει να κάνεις recertification την άδεια σου ως ειδικός, να δούμε αν θα γελάνε οι εμπνευστές αυτού του εκτρώματος και κάτι τύποι που έχουν να ανοίξουν βιβλίο 10-20 χρόνια (απ όταν έδωσαν για Ειδικότητα) ;

Ε, τι λέτε ;

Μήπως να το δούμε κι σε σχέση και με το αγγλόφωνο (επι χρήμασι) τμήμα που άνοιξε στην Ιατρική του ΑΠΘ ;

Πως αξιολογείται η εκπαίδευση του ειδικεύομενου βάσει μόνο της θεωρητικής εξέτασης όπως πολύ σωστά γράφει ο από πάνω, όταν δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος του αν δίνονται χειρουργεία ;

Πως θα αξιολογηθούν άτομα που αντί να ήταν στα χειρουργεία 1,5 χρόνο τώρα, απασχολούνται σε COVID κέντρα ;

Επιτρέπεται η υπερφόρτωση χειρουργικών Κλινικών με το COVIDοΦΕΚ και έχουν το θράσος και ομιλούν για αξιολόγηση ειδικεύομενων ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο φόβος της αξιολόγησης με ξεπερνάει. Καταλαβαίνω πως όταν κάποιος βέβαια είναι άχρηστος και αδιάβαστος φοβάται να αξιολογηθεί. Φυσικά και πρέπει να υπάρξουν κάποιες σοβαρές εξετάσεις και όχι αυτές οι ηλιθιότητες που υπάρχουν τώρα. Το ότι σχεδόν το 100% όσων μπαίνουν σε μία ειδικότητα τελειώνουν και παίρνουν τίτλο άσκησης είναι απίστευτο. Έχω δει τον κάθε άσχετο να τελειώνει και δυστυχώς μετά είναι οι φελλοί που επιπλέουν αυτοί που επιβιώνουν. Θα έπρεπε να υπάρχουν εξετάσεις και όταν δηλώνεις την προτίμηση σου σε κάποια ειδικότητα και όταν την τελειώνεις. Έχουμε γεμίσει με δολοφόνους με πτυχία. Προφανώς είναι μία σκευωρία του κράτους που ξεκινάει στέλνοντας τελειόφοιτους στην περιφέρεια, ως αγροτικούς ιατρούς για να εξοντώσουν τον υπερήλικο πληθυσμό, συνεχίζει αφήνοντας τον κάθε αιώνιο φοιτητή της Ελλάδας ή αυτόν που πλήρωσε για να πάρει το πτυχίο του σε κάποιο "πανεπιστήμιο" του εξωτερικού να επιλέξει όποια ειδικότητα του αυξάνει το ανύπαρκτο Εγώ του και τελειώνει με αγράμματους παθολόγους και πρακτικούς χειρουργούς που απλά επαναλαμβάνουν και κάνουν τα όσα είδαν από κάποιους μέτριους γιατρούς σε κάποιο νοσοκομείο όπου στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. 

 

Αλλά όπως θα έλεγε και ο Κουτσούμπας...."αυτοί είστε"... 

Τροποποιήθηκε από John62
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις χώρες του εξωτερικού όπου υπάρχει συνεχής αξιολόγηση του ειδικευόμενου ( δεν αφήνουν κάποιον 4/5/6 χρόνια να "κουβαλάει τον προτζέκτορα" για να τον κόψουν σε τελικές εξετάσεις, ή δεν ξεκινάει ειδικότητα ή τον κόβουν στο 1ο εξάμηνο), υπάρχουν και προγράμματα σπουδών (αν δούμε ορισμένα ελληνικά logbooks θα ... χαμογελάσουμε τουλάχιστον) απο τα οποία συνειδητοποιούμε οτι αυτός που αξιολογείται τελικά είναι ο Καθηγητής, η Κλινική του, το Νοσοκομείο και εν τέλει το Πανεπιστημιακό Ιδρύμα, καθώς υπάρχει feedback αξιολόγησης! Δε διαφωνώ με την αξιολόγηση των ειδικευομένων, αλλά θα έπρεπε να γίνει μετά την οργάνωση ενός Συστήματος συμβάσεων Κλινικών ΕΣΥ με Πανεπιστήμια, όπου θα υπάρχει δέσμευση για πραγματοποίηση απο τον εκπαιδευόμενο τουλάχιστον όσων απαιτεί το πρόγραμμα σπουδών. Π.χ. μια χειρουργική κλινική θα πρέπει να δεσμευτεί ώστε ο ειδεικευόμενος της να πραγματοποιήσει  τις 1000 προαπαιτούμενες χειρουργικές πράξεις που πρέπει να κάνει ο αντίστοιχος Ελβετός ειδικευόμενος πριν παρουσιαστεί στις εξετάσεις του. Εάν δεν τις παρέχει να μειώνεται ο αριθμός των ειδικευόμενων που θα εκπαιδεύει έως και αναστολή της σύμβασης για την κλινική που μεταφράζεται σε μείωση των χορηγούμενων κονδυλίων για το Νοσοκομείο και αρνητική σημείωση για το βιογραφικό του καθηγητή. Αυτά σε κάποιο Ευρωπαικό κράτος και προφανώς όχι εκεί που ο εξεταζόμενος γράφει ό,τι θέλει στο Πιστοποιητικό Ειδικότητας, με αδυναμία επαλήθευσης αυτών και ο δ/ντής του θα το υπογράψει σαν να υπογράφει το αδειόχαρτο...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίζει και το άλλο φυσικά, έτσι θα μείνουν περισσότεροι ΑΙΩΝΙΟΙ ειδικεύομενοι οι οποίοι μια χαρά βολεύουν το σύστημα, όπως τώρα που θα βρείτε 40-50άρηδες ειδικεύομενους στα νοσοκομεία.

Βγάζουν την λάντζα, δεν μιλάνε ("δεν σου ανανεώνω την σύμβαση"), εξέλιξη μηδέν, οι όροι εργασίας αλλάζουν κατα το δοκούν (δεν υπαρχουν πολλοί γιατροί, κάτσε ειδικεύομενε μέχρι τις 18:00 κάθε μερα, γνωρίζω περιπτώσεις).

Έχουν και οικογένειες, οπότε που να ξεβολευτούν με εξωτερικό κτλ...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για οσο  ακομα μερικοι απο εσας θεωρουν το μεγαλυτερο κατορθωμα της ζωης τους τα 18.000 μορια που εγραψαν πριν 10 χρονια στις πανελληνιες .

για οσο ακομα δεχεσαι να καπνιζουν μεσα στο καποδιστριακο που ευαγγελιζεσαι ως προτυπο σχολης 

για οσο ακομα δεχεσαι να σχολας στις 19:00 για να τελειωσεις την γραφειοκρατια του καθηγητη 

για οσο ακομα δεχεσαι να περιμενεις 10ετιες αναμονης για την τελεια ειδικοτητα 

για οσο ακομα εχεις το μοτιβο η αθηνα η τπτ 

για πολλα αλλα ....

δεν θα αλλαξει ποτε και τπτ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

https://m.naftemporiki.gr/amp/story/1755497/b-kontozamanis-diatakseis- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --ti-dieukolunsi-ton-kat-oikon-emboliasmon

ρυθμίζονται ζητήματα σε σχέση με το νέο σύστημα εξετάσεων για ειδικότητα, όπως είχε προβλεφθεί με τον ν.4600/2019 και προβλέπεται η διεξαγωγή των εξετάσεων σε εξεταστικά κέντρα στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Στις εξεταστικές επιτροπές θα συμμετέχουν γιατροί από όλη τη χώρα, όχι μόνο από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, μέσα από μητρώο γιατρών, τόσο πανεπιστημιακών όσο και του Εθνικού Συστήματος Υγείας, που μπορούν να είναι εξεταστές κατά τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων. Επίσης, ρυθμίζονται θέματα για την ευχερέστερη διεξαγωγή των εξετάσεων ειδικότητας - και με νομοτεχνική βελτίωση που έχει κατατεθεί, ουσιαστικά καταργείται εδάφιο που προβλέπει την αναγραφή του χαρακτηρισμού του βαθμού επιτυχίας του ιατρού στην προφορική διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 18/7/2021 at 7:02 ΜΜ, moudou said:

για οσο  ακομα μερικοι απο εσας θεωρουν το μεγαλυτερο κατορθωμα της ζωης τους τα 18.000 μορια που εγραψαν πριν 10 χρονια στις πανελληνιες .

για οσο ακομα δεχεσαι να καπνιζουν μεσα στο καποδιστριακο που ευαγγελιζεσαι ως προτυπο σχολης 

για οσο ακομα δεχεσαι να σχολας στις 19:00 για να τελειωσεις την γραφειοκρατια του καθηγητη 

για οσο ακομα δεχεσαι να περιμενεις 10ετιες αναμονης για την τελεια ειδικοτητα 

για οσο ακομα εχεις το μοτιβο η αθηνα η τπτ 

για πολλα αλλα ....

δεν θα αλλαξει ποτε και τπτ 

Για το καποδιστριακό έχεις δίκιο αλλά αν καπνίζει ο διευθυντής πόσο σε παίρνει να κάνεις κάτι;

για τη δουλειά του καθηγητή έχεις δίκιο, αλλά οι περισσότεροι αποσκοπούν σε κάτι (να γίνουν και αυτοί ΔΕΠ), παρόλα αυτά θεωρώ πως οι καθηγητές βρίσκουν και τα κάνουν

Πέραν της Αθήνας, πόσα νοσοκομεία μπορούν να έχουν ικανό αριθμό περιστατικών (ποσότητα και είδος) για να είσαι σωστά εκπαιδευμένος; Κάποιες φορές ούτε στην αθήνα δε γίνεται εδώ. Επίσης δεν μπορεί ο άλλος έτσι απλά να φύγει επαρχία άμα δενν θέλει..

 

για τα μόρια έχεις δίκιο, τιτάνιο κατόρθωμα αλλά δυστυχώς αυτό καθορίζει τα πάντα στην Ελλάδα. Όσο στόκος και να σαι έπειτα, όλο πετάς ένα "είμαι γιατρός ξέρω" και ο άλλος και βιολόγος με διδακτορικά και δημοσιεύσεις θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω. Γιατί πολλές φορές οι μη γιατροί είναι απλά κάποιοι που δεν πιασαν ιατρική κάποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μετά από επικοινωνία συναδέλφου με τον πανελλήνιο, οι εξετάσεις θα αρχίσουν 20 Σεπτεμβρίου και θα τελειώσουν στις 8 Οκτωβρίου. Οι επιτροπές δεν έχουν οριστεί ακόμα και επίσης τέθηκε το εξής ερώτημα : τι ισχύει για όσους είχαν αποτύχει στα προφορικά με το παλαιό σύστημα και είχαν προηγουμένως επιτύχει στα γραπτά. Η νέα τροπολογία ορίζει πως όσοι αποτυγχάνουν στη προφορική δοκιμασία δίνουν μετά ΜΟΝΟ προφορικά.

Η απάντηση του πανελλήνιου είναι πως λάμβαναν από τις επιτροπές μόνο την ένδειξη επιτυχίας η αποτυχίας στο σύνολο των εξετάσεων και άρα δεν εχουν γνώση ποιοι είναι αυτοί που επέτυχαν στα γραπτά ώστε να δώσουν μόνο προφορικά. 
Ανεφεραν ότι από τις επιτροπές εξαρτάται που όμως πιθανώς να οριστούν τελευταία στιγμή. 
Λογικά θα επικρατήσει ένα μικρό μπάχαλο αφού είναι αρκετοί αυτοί που δεν δίνουν πρώτη φορά. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Υποβολή δηλώσεων Πανελληνίων εξετάσεων λήψης ιατρικής ειδικότητας περιόδου Δεκεμβρίου 2021 - Εγγραφές 

https://pis.gr/110117/υποβολή-αιτήσεων-για-συμμετοχή-στις-ε-6/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.