Jump to content

ΕΝΙΑΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


Geo92

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπερα … θα ηθελα να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου αν γνωρίζει κανείς  τα νοσοκομεία που δίνουν μερική ειδικότητα παιδιατρικής εντός αττικής . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια σημεία που δεν είμαι 100% σίγουρος για το τι ισχύει σχετικά με ειδικότητα ενιαίας τοποθέτησης

  1. Δεν γίνεται να δηλώσεις να κάνεις μέρος της ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη (ενώ δηλαδή τρέχει παράλληλα η αναμονή για άλλο νοσοκομείο που δίνει πλήρη). Σωστά;
    1. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ/ site που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα νοσοκομεία και τους χρόνους ειδικότητας που δίνουν;
  2. Για ποιο λόγο διαχωρίζεται η "Βασική εκπαίδευση" από την "Ειδική εκπαίδευση" (η οποία περιλαμβάνει διάφορα 6μηνα (όσο δηλαδή και η βασική) που δεν μπορούν να γίνουν στην κλινική της κύριας ειδικότητας); Αν έχω καταλάβει σωστά αν δεν αναφέρεται ρητώς ότι η βασική προηγείται της ειδικής θεωρητικά μπορεί η βασική να γίνει σε οποιοδήποτε σημείο της ειδικότητας αναλόγως με τις ανάγκες της κλινικής/ κέφια του κλινικάρχη. Σωστά ή η βασική γίνεται πάντα στην αρχή της ειδικότητας υποχρεωτικά;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιον εαν υπαρχει θεμα δηλωσης παιδιατρικης στο Αγλαια και ταυτοχρονη δηλωση για μερικη στο Αρεταιειο και στο Ασκληπιειο Βουλασ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ας μου απαντήσω λοιπόν 😁, μπας και έχει κάποιος παρόμοιες απορίες στο μέλλον. Προσοχή! Δεν είναι επίσημη ενημέρωση (προφανώς στο υπουργείο δεν απάντησαν ποτέ...) αλλά πληροφορίες από 3 ειδικευόμενους (όλοι τα ίδια μου είπαν)

On 21/5/2021 at 6:50 ΠΜ, atopo said:

Μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάποια σημεία που δεν είμαι 100% σίγουρος για το τι ισχύει σχετικά με ειδικότητα ενιαίας τοποθέτησης

  1. Δεν γίνεται να δηλώσεις να κάνεις μέρος της ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη (ενώ δηλαδή τρέχει παράλληλα η αναμονή για άλλο νοσοκομείο που δίνει πλήρη). Σωστά;

Σωστά, ΔΕΝ μπορείς να δηλώσεις μέρος της (ενιαίας τοπόθετησης) ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη. Στην αρχική φάση δηλώνεις ένα που δίνει πλήρες και ένα που δίνει μερική.

On 21/5/2021 at 6:50 ΠΜ, atopo said:

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ/ site που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα νοσοκομεία και τους χρόνους ειδικότητας που δίνουν;

Δεν βρήκα ΦΕΚ, αλλά το γραφείο διασύνδεσης του ΑΠΘ έχει συγκεντρωμένα όλα τα νοσοκομεία/ειδικότητες με παραπομπές στα αντίστοιχα νοσοκομεία/περιφέρειες.

On 21/5/2021 at 6:50 ΠΜ, atopo said:
  1. Για ποιο λόγο διαχωρίζεται η "Βασική εκπαίδευση" από την "Ειδική εκπαίδευση" (η οποία περιλαμβάνει διάφορα 6μηνα (όσο δηλαδή και η βασική) που δεν μπορούν να γίνουν στην κλινική της κύριας ειδικότητας); Αν έχω καταλάβει σωστά αν δεν αναφέρεται ρητώς ότι η βασική προηγείται της ειδικής θεωρητικά μπορεί η βασική να γίνει σε οποιοδήποτε σημείο της ειδικότητας αναλόγως με τις ανάγκες της κλινικής/ κέφια του κλινικάρχη. Σωστά ή η βασική γίνεται πάντα στην αρχή της ειδικότητας υποχρεωτικά;

Το πότε θα γίνει η βασική είναι άγνωστο. Ο ένας την έκανε κάπου στα μισά της ειδικότητας (και ας ήταν σε ειδικότητα που θεωρητικά το είχε ως προαπαιτούμενο για την έναρξη της ειδικότητας που ήθελε). Ο άλλος την έκανε στα χαρτιά αλλά στην πράξη λόγω των αναγκών της κλινικής ήταν στην κλινικη της ειδικότητάς του. Aπό ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιος κανόνας και πάει αναλόγως των περιστάσεων, κοινώς το γνωστό μπάχαλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Για γενική χειρουργική που είναι ενιαία τοποθέτηση αν δηλώσω σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα πχ Αρεταίειο και δηλώσω και σε νοσοκομείο που δίνει μόνο μερική πχ Άγιο Σάββα αλλά λόγο αναμονής ξεκινήσω πρώτα στο Αρεταίειο θα μπορέσω να κάνω τα 2 τελευταία χρόνια πχ στον Άγιο Σάββα νοούμενου ότι μέχρι τότε θα είμαι ψιλά στη λίστα αναμονής του Αγίου Σάββα? το λέω γιατί ενδιαφέρομαι για ποιο Ογκολογικά περιστατικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά όχι. Τα νοσοκομεία που δίνουν μερική ειδικότητα καλύπτουν συνήθως τα πρώτα χρόνια (αν και υπάρχουν και κάποια σε μερικές ειδικότητες που καλύπτουν πχ 2ο και 3ο αλλά όχι πρώτο). Δε γνωρίζω όμως να υπάρχει νοσοκομείο που να προσφέρει ειδικότητα σε πχ 4ο 5ο έτος αλλά όχι στα προηγούμενα. 

Η λογική είναι απλή. Για να μη δίνει πλήρη ειδικότητα σημαίνει ότι δεν καλύπτει όλη τη γκάμα των χειρουργείων οπότε και για αυτό μπορεί να προσφέρει εκπαίδευση μόνο στα αρχικά χρόνια. 

Τροποποιήθηκε από John62
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

and923 Την ιδια απορια εχω και εγω. Εχω δηλωσει ενιαια ειδικοτητα στην οποια βρισκομαι τωρα υπο διορισμο. Δικαιουμαι παραλληλα να εχω δηλωσει νοσοκομειο μερικης, η θεση της οποιας ανοιγει σε 2 χρονια. Για προσωπικους λογους θα ηθελα να παραιτηθω σε 2 χρονια απο το νοσοκομειο που δινει πληρη και να συνεχισω στο μερικης. Ξερω βεβαια οτι με την παραιτηση απο πληρη πρεπει να ξαναβαλω τα χαρτια μου για αλλο νοσοκομειο με πληρη, εφοσον δεν γινεται καποιοσ να ολοκληρωσει την εκπαιδευση σε μερικης.  Εψαξα σε ΦΕΚ και υπουργικες αποφασεις και ειδα οτι δεν μας περιοριζει καποιος νομος. Επισης σε σημερινη μου επικοινωνια με περιφερεια υγειας στην οποια υπαγομαι μου Επιβεβαιωσαν οτι δεν προβλεπεται απο καποια υπουργικη αποφαση η αδυναμια συνεχισης σε νοσοκομειο μερικης. Παρολα αυτα κατα την επικοινωνια μου με το τμημα ειδικοτητων στο Υπουργειο Υγειας μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει κατι τετοιο. Μαλιστα μου ειπαν οτι δεν διαγραφομαι απο λιστα μερικησ οταν μπω στο νοσοκομειο που δινει πληρη αλλα αν για τον οποιοδηποτε λογο παω στο νοσοκομειο που δινει μερικη δεν θα μπορω να ξεκινησω γιατι κατα την προσκομιση δικαιολογητικων εναρξης στην προυπηρεσια θα φαινεται η υπηρετηση σε νοσοκομειο που δινει πληρη και δεν θα μου κανουν δεκτη την συνεχιση εκει.

Βεβαια επαναλαμβανω δεν υπαρχει σχετικη νομοθετικη ρυθμιση για το θεμα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Επειδή κάποιοι παραπάνω την είχαν αυτή την απορία ( μαζί τους και εγώ), κατόπιν επικοινωνίας με τη περιφέρεια Θεσσαλίας, Κεντρικής Μακεδονίας αλλά και με email με το υπουργείο υγείας:

Ειδικότητες με εναία τοποθέτηση, ναι, μπορείς να δηλώσεις και αλλού στη περιφέρεια με δεύτερη αίτηση, αρκεί να δίνει μερικό μέρος εκεί που θα δηλώσεις. Πχ, στη γυναικολογία υπάρχουν μέρη που δηλώνουν 3 χρόνια (ενιαία τοποθέτηση και αυτή). Στην Φυσιατρική π.χ.  όμως ( που έχει πάλι ενιαία τοποθέτηση), ΔΕΝ δίνει πουθενά μερική στη χώρα (προς το παρόν). Άρα δεν μπορείς να "διασπάσεις" τα κομμάτια της βασικής εκπαίδευσης σε 6  μήνες παθολογία ή Νευρολογία ή Ορθοπαιδική ( έχει ένα εξάμηνο από το καθένα) κάνοντας ξεχωριστές αιτήσεις την κάθε φορά όπου βρεις κενές θέσεις σε οποιαδήποτε πόλη, ενώ έχεις ήδη δηλώσει κάπου για να μπεις στην ειδικότητα.

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με τις ειδικότητες που δίνουν ενιαία τοποθέτηση, αλλά δεν δίνουν κάπου οπουδήποτε μερικό μέρος.

Η μόνη λύση που μου πρότειναν (αν έχεις αναμονή 2+ χρόνια στη θέση σου) είναι το φανταρικό ( για τους άνδρες) και το αγροτικό καπάκι μετά (με όση παράταση σας παίρνει).....

Τροποποιήθηκε από nikos8k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα, αν καποιος εχει κανει ηδη ενα χρονο παθολογιας και θελει να δηλωσει πνευμονολογια που ειναι ενιαιας τοποθετησης , μπορει να αναγνωρισει τον ενα χρονο παθολογιας και να συνεχισει με πνευμονολογια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της γυναικολογίας, η οποία έχει ενιαία τοποθέτηση. Μέσα στα 5 χρόνια έχει ένα εξάμηνο γενικής χειρουργικής. Μπορώ να δηλώσω ξεχωριστά αυτό το εξάμηνο σε άλλο περιφερειακό νοσοκομείο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.