Jump to content

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ


iceman

Recommended Posts

On 5/11/2018 at 10:26 ΠΜ, iceman said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής:

Σε ποιους ειδικευόμενους θα δοθούν αναδρομικά;

Σε όσους δούλευαν από πριν το 2012 όπου έγιναν οι περικοπές έως και μέσα / μετά το χρονικό διάστημα 13 Νοεμβρίου 2014 έως 31 Δεκεμβρίου 2016;;

ή

Σε όλους τους ειδικευόμενους που δούλεψαν κάποια στιγμή μέσα στο χρονικό διάστημα 13 Νοεμβρίου 2014 έως 31 Δεκεμβρίου 2016;

Ξέρει κανείς κάτι;; Γιατί ο ειδικευόμενος δεν είναι σταθερή θέση Ε.Σ.Υ., οπότε θεωρητικά μπορεί να δούλευε σε σπαστά διαστήματα που να καλύπτουν χρονικές περιόδους εντός αυτών των 2 ετών.

Ποιοι ειδικευόμενοι δικαιούνται τελικά αναδρομικά;; Έχει ανακοινωθεί κάτι, έστω και ανεπισήμως;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, mihiatrik said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής:

Σε ποιους ειδικευόμενους θα δοθούν αναδρομικά;

Σε όσους δούλευαν από πριν το 2012 όπου έγιναν οι περικοπές έως και μέσα / μετά το χρονικό διάστημα 13 Νοεμβρίου 2014 έως 31 Δεκεμβρίου 2016;;

ή

Σε όλους τους ειδικευόμενους που δούλεψαν κάποια στιγμή μέσα στο χρονικό διάστημα 13 Νοεμβρίου 2014 έως 31 Δεκεμβρίου 2016;

Ξέρει κανείς κάτι;; Γιατί ο ειδικευόμενος δεν είναι σταθερή θέση Ε.Σ.Υ., οπότε θεωρητικά μπορεί να δούλευε σε σπαστά διαστήματα που να καλύπτουν χρονικές περιόδους εντός αυτών των 2 ετών.

Ποιοι ειδικευόμενοι δικαιούνται τελικά αναδρομικά;; Έχει ανακοινωθεί κάτι, έστω και ανεπισήμως;;

Και απαντάω μόνος μου φυσικά... Κατατέθηκε το προσχέδιο της τροπολογίας:

https://www.protothema.gr/files/2018-11-07/20181107_1796-141.pdf

" Καταβολή εφάπαξ χρηματικού ποσού στο Ιατρικό Προσωπικό

1. Στους Ιατρούς του Ε.Σ.Υ., Ιατρούς Δημόσιας Υγείας Ε.Σ.Υ., Επικουρικούς Ιατρούς και Ειδικευόμενους ιατρούς για όσο χρόνο αυτοί ήταν εν ενεργεία κατά το χρονικό διάστημα από 13.11.2014 έως και 31.12.2016 καταβάλλεται, πλην της αποζημίωσης εφημεριών, εφάπαξ χρηματικό ποσό, που αντιστοιχεί στη διαφορά μεταξύ [...] Το χρηματικό ποσό του προηγούμενου εδαφίου υπολογίζεται με αναφορά στο χρονικό διάστημα από 13.11.2014 έως και 31.12.2016.

2. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Υγείας καθορίζεται ο χρόνος, η διαδικασία και οι προβλεπόμενες από τις κείμενες διατάξεις κρατήσεις και κάθε άλλο αναγκαίο ζήτημα σχετικά με την καταβολή του ποσού της προηγούμενης παραγράφου."

Οπότε ισχύει ξεκάθαρα το δεύτερο... Άντε να δούμε τώρα ποια διαδικασία θα αποφασίσουνε και πόσο ταλαιπωρία θα' ναι...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καταλάβει αν η καταβολή θα αφορά και άτομα που πλέον δεν εργάζονται πχ ειδικευόμενους που περάτωσαν την εκπαίδευση ή είναι σε αναμονή για συνέχιση της ειδικότητας κοκ 

Επίσης είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι το ποσό είναι εφάπαξ αφού δε γίνεται απροσαρμογή του παρόντος μισθολογίου (δείτε την τελευταία πρόταση στην παράγραφο που αφορά τους ιατρούς στο πιο πάνω pdf). Ελπίζω στο τέλος να πάρουμε κάτι γιατί με την τελευταία αύξηση εγώ είχα δει όλα κι όλα +5€ παρά την "θεωρητική" αύξηση των +100€ που η κυβέρνηση αποφάσισε να τεντώσει σε βάθος 4ετίας..

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, kerbit_88 said:

Δεν έχω καταλάβει αν η καταβολή θα αφορά και άτομα που πλέον δεν εργάζονται πχ ειδικευόμενους που περάτωσαν την εκπαίδευση ή είναι σε αναμονή για συνέχιση της ειδικότητας κοκ

Εφόσον δεν αλλάξει κάτι κατά την ψηφοφορία στη Βουλή, η τροπολογία το λέει ξεκάθαρα:

14 ώρες πριν, mihiatrik said:

" Καταβολή εφάπαξ χρηματικού ποσού στο Ιατρικό Προσωπικό

1. Στους Ιατρούς του Ε.Σ.Υ., Ιατρούς Δημόσιας Υγείας Ε.Σ.Υ., Επικουρικούς Ιατρούς και Ειδικευόμενους ιατρούς για όσο χρόνο αυτοί ήταν εν ενεργεία κατά το χρονικό διάστημα από 13.11.2014 έως και 31.12.2016 καταβάλλεται, πλην της αποζημίωσης εφημεριών, εφάπαξ χρηματικό ποσό [...]"

Με βάση αυτή τη διατύπωση, η τροπολογία φαίνεται να αφορά όλες αυτές τις κατηγορίες εργαζομένων για όσο ήταν εν ενεργεία εργαζόμενοι εντός του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος. Επομένως, λογικά, σε δεύτερο χρόνο θα ανακοινωθεί διαδικασία με την οποία αυτοί που δεν εργάζονται πλέον θα μπορέσουν να πάρουν τα αναδρομικά.

1 ώρα πριν, kerbit_88 said:

Επίσης είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι το ποσό είναι εφάπαξ αφού δε γίνεται απροσαρμογή του παρόντος μισθολογίου (δείτε την τελευταία πρόταση στην παράγραφο που αφορά τους ιατρούς στο πιο πάνω pdf). Ελπίζω στο τέλος να πάρουμε κάτι γιατί με την τελευταία αύξηση εγώ είχα δει όλα κι όλα +5€ παρά την "θεωρητική" αύξηση των +100€ που η κυβέρνηση αποφάσισε να τεντώσει σε βάθος 4ετίας..

Άντε να δούμε τι θα πάρουμε... Δεν το προχωράω γιατί θα φάω edit... 😎😎

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για την καταβολή των αναδρομικών θα πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση στο νοσοκομείο ή θα καταβληθούν αυτόματα; Για όσους άλλαξαν νοσοκομεία σε αυτό το διάστημα είναι ένα πρόβλημα - εγώ μετράω ήδη 3 νοσοκομεία στο διάστημα αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

http://www.healthreport.gr/αναδρομικά-στους-γιατρούς-του-εσυ-μέχ/

 

Φορολογημένα θα καταβληθούν τελικά τα αναδρομικά στους γιατρούς του ΕΣΥ μέχρι το τέλος Ιανουαρίου σύμφωνα με την απόφαση της κυβέρνησης που δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ.

Ειδικότερα όπως προβλέπεται στην απόφαση, το ποσό θα δοθεί εφάπαξ σε όσους γιατρούς του ΕΣΥ ήταν εν ενεργεία το διάστημα από τον Νοέμβριο του 2014 έως τον Δεκέμβριο του 2016, αλλά θα φορολογηθεί με 20% και μάλιστα στο έτος 2018 παρότι τα χρήματα στους γιατρούς θα δοθούν έως τον Ιανουάριο του νέου έτους.

Πάντως διευκρινίζεται ότι η παρακράτηση 20% θα είναι οριστική και δε θα επιβαρυνθούν επιπλέον οι γιατροί από τα αναδρομικά αφού όπως διευκρινίζει το υπουργείο Οικονομικών, σε συνέχεια της ψήφισης από τη Βουλή των νομοθετικών διατάξεων για την καταβολή εφάπαξ χρηματικού ποσού σε κατηγορίες ειδικών μισθολογίων και ενόψει της έκδοσης των εφαρμοστικών κοινών υπουργικών αποφάσεων για την καταβολή του ως άνω ποσού στους δικαιούχους, το Υπουργείο Οικονομικών θα προβεί άμεσα στην κατάθεση νομοθετικής διάταξης, η οποία θα προβλέπει ότι, κατ’ εξαίρεση, η φορολογική υποχρέωση των δικαιούχων για το εισόδημα αυτό εξαντλείται μετά την παρακράτηση 20% στο καταβαλλόμενο ποσό, που ορίζεται από τις γενικές φορολογικές διατάξεις (άρθρο 60 του ν.4172/2013).

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.ygeianet.gr/images/site/1504/60721_large/oenge__enhmervsh_gia_th_synanthsh_me_glk.pdf

 

Από την πλευρά της Ο.Ε.Ν.Γ.Ε τέθηκαν τα παρακάτω ερωτήματα:

........

4. Για τις αξιώσεις δικηγόρων (με τους οποίους συνάδελφοι είχαν υπογράψει συμφωνητικό για να προσφύγουν ενάντια στις μισθολογικές περικοπές του 2012), οι διοικήσεις των νοσοκομείων να παρακρατήσουν και να τους αποδώσουν μέρος του ποσού που θα καταβληθεί στους συναδέλφους. !!!!!!😂😂😂

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν θα έπρεπε αυτά τα αναδρομικά να εμφανίζονται στο ΗΔΙΚΑ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 12/17/2018 at 8:30 PM, drspiros said:

Δεν θα έπρεπε αυτά τα αναδρομικά να εμφανίζονται στο ΗΔΙΚΑ;

 

Λογικα ναι, στα νοσοκομεια που χρησιμοποιουν την εφαρμογη του και εχουν ηδη κανει την εκκαθαριση.

Απο οτι εχω καταλαβει το καθε νοσοκομειο θα πληρωσει ξεχωριστα τους ιατρους του και δεν θα γινει συνολικα αθροιση των ποσων ανα ιατρο.

Στο Νοσοκομειο Νικαιας απο οτι εμαθα τα αναδρομικα μπηκαν.

ΓΝ Κορινθου και Παιδων Αγια Σοφια τιποτα ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σας και καλες γιορτες. Ειμουν ειδικευομενος στο Σισμανογλειο απο 09/2013 μεχρι τον 02/2018. Ελειπα εξωτερικο και τωρα που γυρισα για τισ γιορτες ειπα να παω στο νοσοκομειο να δω τι γινεται, και αν πρεπει να κανω καποια ενεργεια ή αν αυτοματα θα γινει η καταθεση.

Μπαχαλο. Κανενας δεν ξερει αν πρεπει να κανεις καποια αιτηση, τι αιτηση, σε ποιον...Οτι νανε.

Οι συναδελφοι στην Νικαια πχ που πηραν αναδρομικα, εκαναν καποια αιτηση?

 

υ.γ. Επισης καποιοι εκαναν και μια αιτηση για τα δωρα χριστουγενων πασχα αδειων...τι ισχυιει γιαυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/28/2018 at 5:36 PM, Akarag said:

Καλησπερα σας και καλες γιορτες. Ειμουν ειδικευομενος στο Σισμανογλειο απο 09/2013 μεχρι τον 02/2018. Ελειπα εξωτερικο και τωρα που γυρισα για τισ γιορτες ειπα να παω στο νοσοκομειο να δω τι γινεται, και αν πρεπει να κανω καποια ενεργεια ή αν αυτοματα θα γινει η καταθεση.

Μπαχαλο. Κανενας δεν ξερει αν πρεπει να κανεις καποια αιτηση, τι αιτηση, σε ποιον...Οτι νανε.

Οι συναδελφοι στην Νικαια πχ που πηραν αναδρομικα, εκαναν καποια αιτηση?

Δεν καταλαβαίνω σε τι μπαχαλο αναφέρεσαι. Ποιον ρώτησες και δεν ήξερε? Ήταν υπάλληλος της μισθοδοσίας?

Καμία αίτηση δεν χρειάζεται να γίνει. Τα χρήματα θα μπουν αυτόματα στο λογαριασμό μισθοδοσίας σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ μου όπως τα λες είναι, θα μπουν αυτόματα μέχρι 9 Ιανουαρίου  27  Ιανουαρίου (thanx @iceman), σήμερα είναι 5 και εγώ δεν έχω λάβει δραχμή. Το δημόσιο αγαπάει να πληρώνει Παρασκευές και η επόμενη Παρασκευή  έχει 11. Μιλάμε ότι για 1000Ε θα μας βγάλουν την Παναγία πάλι.. Σημειώνω ότι και εγώ δεν είμαι πλέον εργαζόμενος στο ΕΣΥ.

 

Πληρώθηκε κάποιος; 

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, kerbit_88 said:

Αγαπητέ μου όπως τα λες είναι, θα μπουν αυτόματα μέχρι 9 Ιανουαρίου, σήμερα είναι 5 και εγώ δεν έχω λάβει δραχμή. Το δημόσιο αγαπάει να πληρώνει Παρασκευές και η επόμενη Παρασκευή  έχει 11. Μιλάμε ότι για 1000Ε θα μας βγάλουν την Παναγία πάλι.. Σημειώνω ότι και εγώ δεν είμαι πλέον εργαζόμενος στο ΕΣΥ.

 

Πληρώθηκε κάποιος; 

 

Μεχρι τις 27 Ιανουαριου (οχι 9) ειναι η επισημη προθεσμια για να πληρωθουμε. Μετα τις 27 μπορουμε να γκρινιαξουμε ελευθερα.

ΣΤο ΓΝ Νικαιας ηδη πληρωθηκαν τελη Δεκεμβρη. Πιθανο και σε αλλα νοσοκομεια.

Ομως δεν μπαινει και κανεις αλλος στο φορουμ να μας ενημερωσει. ΤΑ περισσοτερα μελη μας θυμουνται μονο οταν  θελουν να ρωτησουν κατι 😂😂.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω να μην έχει να κάνεις με τις ΔΥΠΕ, γιατί και τα 2 προαναφερόμενα νοσοκομεία (αν δεν κάνω λάθος) ανήκω στη ΔΥΠΕ Πειραιώς και Νήσων, κι όχι στην Αθήνας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά οι γιατροί από όλα τα νοσοκομεία της 4ης ΔΥΠΕ (με επιφύλαξη αυτά που ανήκουν στην 4η ΔΥΠΕ και είναι στη Θεσσαλονίκη) πήραμε τα αναδρομικά 27/12.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Παιδων ¨"Η Αγια Σοφια" ανεβηκε στον ΗΔΙΚΑ  η εκκαθαριση των αναδρομικων.

Ευελπιστω να πληρωθουν στις 13/01.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για 10 μήνες επικουρικό, 1544 ευρώ περίπου, μικτά 2455, κρατήσεις 37% (φόρος+εισφορές).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, iceman said:

Στο Παιδων ¨"Η Αγια Σοφια" ανεβηκε στον ΗΔΙΚΑ  η εκκαθαριση των αναδρομικων.

Ευελπιστω να πληρωθουν στις 13/01.

Πώς μπορώ να μπω στο ΗΔΙΚΑ να τσεκάρω αυτό που λες; Μόνο το ασφαλιστικό ιστορικό μου κατάφερα να δω. Σε ποια επιλογή από όλες κλικάρω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

50 minutes ago, kerbit_88 said:

Πώς μπορώ να μπω στο ΗΔΙΚΑ να τσεκάρω αυτό που λες; Μόνο το ασφαλιστικό ιστορικό μου κατάφερα να δω. Σε ποια επιλογή από όλες κλικάρω;

https://www.idika.gr/NIMSPAYROLL/

Δεν είναι όλα τα νοσοκομεία στο σύστημα.

Αν είναι το δικό σου, τότε χρειάζεται να συμπληρώσεις και τον αριθμο μητρώου μισθοδοσίας που ειχες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο (μπορείς να τον βρεις από κάποια γραπτή κατάσταση μισθοδοσίας, αν την έχεις κρατήσει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και από το Πανεπιστημιακό της Λάρισας πληρωθήκαμε χθες (1431,31 καθαρά για ειδικότητα 2 ετών). Θα προσπαθήσω να βρω και το σύνολο με τα μικτά - όταν τα καταφέρω θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.

Επίσης, απαράδεκτο που δεν πληρώνουν αναδρομικά και τις περικοπές των εφημεριών, που υπολογίζονται με βάση τον βασικό μισθό - περιμένουμε από τους συνδικαλιστές εργατοπατέρες να πιέσουν χαχααχαχαχααχαχααχαα

Τροποποιήθηκε από angelo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.