Jump to content

εθελοντική απόσπαση απο ΚΥ σε νοσοκομείο .


alexander13

Recommended Posts

Γειά σας, 

κάνω αγροτικό και θέλω να κάνω τις εφημερίες μου όλες στο νοσοκομείο καθώς να πάρω και απόσπαση σε αυτό , το οποίο έχει κενά στην θέση που θέλω .

ο διευθυντής της κλινικής θέλει να πάω .

το πρόβλημα είναι πως δεν με αφήνει ο διευθυντής του ΚΥ ,παρόλο που καλύπτονται οι εφημερίες του. 

μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ; 

ευχαριστώ .

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

38 minutes ago, alexander13 said:

κάνω αγροτικό και θέλω να κάνω τις εφημερίες μου όλες στο νοσοκομείο καθώς να πάρω και απόσπαση σε αυτό , το οποίο έχει κενά στην θέση που θέλω .

ο διευθυντής της κλινικής θέλει να πάω .

το πρόβλημα είναι πως δεν με αφήνει ο διευθυντής του ΚΥ ,παρόλο που καλύπτονται οι εφημερίες του. 

μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ; 

 

την τελικη αποφαση και εγκριση για αποσπαση ειτε μονο για εφημεριες ειτε και για πρωινα την δινει η δυπε που υπαγεται το αγροτικο σου.

οποτε κανε μια αιτηση στη υπε. θα στειλει και ο διευθυντης της κλινικης την συμφωνη γνωμη του , θα στειλει και ο διευθυντης σου την αρνητικη του εισηγηση και αποφασιζει η υπε.

οπως τα αναφερεις πιθανως να τα καταφερεις για τις εφημεριες. για πρωινα δυσκολο καθοτι καποιος πρεπει να καλυπτει και τα χωρια σου τα πρωινα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θεωρητικά στα χωριά πρεπει να πας καθε μερα , αλλα το θέμα είναι πως δεν πάμε κάθε μερα  αλλα εντελώς τυπικά μια θετική απάντηση της ΥΠΕ θα σήμαινε πως αποποιούμαι της ευθύνης των χωριών ( οπότε και του επιδόματος αγόνου ; ) .

η αίτηση γίνεται γραπτώς η υπάρχει και η δυνατότητα συνάντησης ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, alexander13 said:

Γειά σας, 

κάνω αγροτικό και θέλω να κάνω τις εφημερίες μου όλες στο νοσοκομείο καθώς να πάρω και απόσπαση σε αυτό , το οποίο έχει κενά στην θέση που θέλω .

ο διευθυντής της κλινικής θέλει να πάω .

το πρόβλημα είναι πως δεν με αφήνει ο διευθυντής του ΚΥ ,παρόλο που καλύπτονται οι εφημερίες του. 

μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ; 

ευχαριστώ .

 

Εάν δεν "πιέσει" κάποιος, εκτός από εσένα, ότι σε χρειάζεται το νοσοκομείο για να εγκρίνει την απόσπαση η Δ.Υ.Π.Ε., τότε ξέχνα το, θα κάτσεις εκεί που θέλει ο διευθυντής σου. Συν του ότι αν του πας και πολύ κόντρα και τελικά μείνεις εκεί, μπορεί να "σε καταστήσει έγκυο" (δεν μπορώ να το εκφράσω αλλιώς σε δημόσιο φόρουμ, καταλαβαίνεις τη λαϊκή - ελληνική έκφραση που υποκρύπτεται...)

3 ώρες πριν, iceman said:

την τελικη αποφαση και εγκριση για αποσπαση ειτε μονο για εφημεριες ειτε και για πρωινα την δινει η δυπε που υπαγεται το αγροτικο σου.

οποτε κανε μια αιτηση στη υπε. θα στειλει και ο διευθυντης της κλινικης την συμφωνη γνωμη του , θα στειλει και ο διευθυντης σου την αρνητικη του εισηγηση και αποφασιζει η υπε.

Δεν ξέρω... Σωστή η αίτηση, αλλά εγώ λέω να αφουγκραστείς πρώτα το πόσο πολύ σε θέλει ο διευθυντής στο νοσοκομείο. Εάν καταφέρεις να τον ψήσεις να πει στον διοικητή του νοσοκομείου ότι ενδιαφέρεσαι, να μεσολαβήσει αυτός ένα λόγο στη Δ.Υ.Π.Ε. για σένα. Έτσι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες. Θα εξηγήσω παρακάτω.

3 ώρες πριν, iceman said:

οπως τα αναφερεις πιθανως να τα καταφερεις για τις εφημεριες. για πρωινα δυσκολο καθοτι καποιος πρεπει να καλυπτει και τα χωρια σου τα πρωινα ετσι δεν ειναι?

++

Και όχι μόνο, η λάντζα σε ένα κέντρο υγείας δεν τελειώνει ποτέ. Ποιος θα πηγαίνει τον καφέ και το κουλουράκι στο διευθυντή πρωϊνιάτικα;; Ναι, δύσκολο να αποφύγεις τα πρωϊνά.

3 ώρες πριν, alexander13 said:

θεωρητικά στα χωριά πρεπει να πας καθε μερα , αλλα το θέμα είναι πως δεν πάμε κάθε μερα  αλλα εντελώς τυπικά μια θετική απάντηση της ΥΠΕ θα σήμαινε πως αποποιούμαι της ευθύνης των χωριών ( οπότε και του επιδόματος αγόνου ; ) .

Θα σήμαινε ό,τι θα λέει το χαρτί που θα σου έρθει... Η Δ.Υ.Π.Ε. σου αναθέτει ότι θέλει εντός των ορίων του διοικητικού σχηματισμού όπου υπάγεται το νοσοκομείο του Κ.Υ. όπου ανήκεις. Ότι αφήνει απ' έξω στις αρμοδιότητες που σου αναθέτει, το εκπληρώνεις με βάση τις οδηγίες του διευθυντή του Κ.Υ. όπου υπάγεσαι.

Εάν π.χ. σου αναθέτει "εφημερίες στο τάδε νοσοκομείο", το περί πρωϊνού ωραρίου ο λόγος καθήκον θα στο αναθέτει ο διευθυντής σου. Εάν π.χ. γράφει ρητά ότι "μετακινείσαι στην τάδε κλινική", τότε το καθηκοντολόγιο το ορίζει ο εκεί διευθυντής σου, κ.τ.λ.

3 ώρες πριν, alexander13 said:

η αίτηση γίνεται γραπτώς η υπάρχει και η δυνατότητα συνάντησης ; 

Η Δ.Υ.Π.Ε. επικαλείται ότι θέλει στο χαρτί που στέλνει, χωρίς να πρέπει να προηγηθεί απαραίτητα κανενός είδους αίτηση. Μόνο η κάλυψη αναγκών επαρκεί για να στείλει από μόνη της χαρτιά όπου αναθέτει αρμοδιότητες. Και η "ενημέρωση" της Δ.Υ.Π.Ε. για τις υπάρχουσες ανάγκες μπορεί να γίνει και "τηλεφωνικώς", εάν με εννοείς στα "ελληνικά"...

Η γνώμη μου είναι ότι εάν σε χρειάζεται το νοσοκομείο και κόβεις πρόθυμο τον εκεί διευθυντή, να ψήσεις το διευθυντή της κλινικής όπου θες να πας να πει στο διοικητή του νοσοκομείου ότι βρέθηκε κορόιδο αγροτικός (θα δουλεύεις ως ειδικευόμενος) να έρθει στο νοσοκομείο. Ο διοικητής θα χαρεί, πώς αλλιώς θα λέει στους ντόπιους χωριάτες ότι αύξησε τις λευκές μπλούζες +1 για το τρέχον έτος;; , και μπορεί να σε ζητήσει ο ίδιος από τη Δ.Υ.Π.Ε. και έτσι η Δ.Υ.Π.Ε. να στείλει στο διευθυντάκο σου στο Κ.Υ. μόνη της το ραβασάκι μετακίνησής σου.

Ούτε συνδιαλλαγή απόψεων με το διευθυντή του Κ.Υ., ούτε τίποτα, ένα τηλεφωνηματάκι στη Δ.Υ.Π.Ε. από τον διοικητή και μετά γεια σας. Και εάν συμβεί αυτό δεν χρειάζεται να συνδιαλλαγείς και πολύ με τον διευθυντή σου. Το ζήτησα στο νοσοκομείο, με δέχτηκαν, γεια σας. Θα βρεθεί προ τετελεσμένων και ούτε που θα ξανασχοληθεί μαζί σου, ενώ αν θέλει καυγά ας τσακωστεί μαζί τους.

Όλα αυτά φυσικά έχουνε μερικές προϋποθέσεις, δεν είναι "εύκολα" γενικά μιλώντας. Πρέπει:

1) Να υπάρχουν μεγάλες ανάγκες στο νοσοκομείο

2) Να τα έχει καλά ο διευθυντής της κλινικής με το διοικητή, και ενδεχομένως και αυτός με τη Δ.Υ.Π.Ε.

3) Να μην έχει "φίλους" ο διευθυντής του Κ.Υ. στη διοίκηση του νοσοκομείου ή στη Δ.Υ.Π.Ε., γιατί μπορεί και αυτός με τη σειρά του να ακυρώσει πράγματα με μερικά τηλεφωνήματα...

4) Να μην βρεθεί κανένας "παράγοντας" από τα χωριά που τυπικά καλύπτεις να ασκήσει καμιά καταγγελία ότι ο "γιατρός τους" σηκώθηκε και έφυγε από το πόστο του παίρνοντας παράνομη απόσπαση, καθώς οι τοπικές φυλλάδες κάνουνε κρα για τέτοια, μόνο με αυτά ασχολούνται κατά καιρούς.

Δεν λέω ότι είναι κακό να γράφει για σένα η τοπική εφημερίδα!! χε χε... αλλά γενικά κανόνισε να καλύπτονται κάπως τα χωριά σου, δεν ξέρω ακριβώς τις ισορροπίες εκεί...

5) Σιγουρέψου ότι δεν είναι χειρότερα στο νοσοκομείου που πας από το Κ.Υ., γιατί μετά εύκολη επιστροφή, εάν κινήσεις την παραπάνω διαδικασία εννοώ, δεν νομίζω ότι υπάρχει... Και η παραίτηση δεν είναι λύση, γιατί χάνεις το δικαίωμα επιλογής θέσης για τις επόμενες προκηρύξεις...

Διαφορετικά, εάν δεν τους κόβεις να κάνουνε ντόρο για σένα, κάνε μία αίτηση όπως λέει ο iceman και περίμενε. Όμως σε καμία περίπτωση μην πας κόντρα στο διευθυντή του Κ.Υ., δεν έχεις να κερδίσεις και πολλά, έχεις να χάσεις πολλά, στο κάτω κάτω ένας χρόνος είναι μόνο, θα περάσει.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έγραψε όλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ο mihiatrik, δεν θα προσέθετα ούτε λέξη, έτσι είναι το chain of command.

Μετά την αρχική απορία μου (του να θέλει κάποιος απόσπαση σε νοσοκομείο που η λάντζα είναι συνήθως πολύ μεγαλύτερη απ' ότι σε ένα ΚΥ, ενώ πχ οι ΓΙ βάζουν δικηγόρους και κάνουν εξώδικα για να μην πάνε), θα σου συστήσω να είσαι προσεκτικός πριν έρθει το επίσημο χαρτί της μετακίνησής σου καθώς πολλά μπορούν να στραβώσουν κι θα βρεθείς εκτεθειμένος, ενώ και με τα χωριά που καλύπτεις μην τα σπάσεις και δεν πατάς καθόλου καθώς ειδικά αν είναι άγονα, μπορούν οι τοπικοί "άρχοντες" αυτών  να πάρουν τα κατάλληλα τηλέφωνα σε Περιφέρειες και δεν συμμαζεύεται και να μπλοκάρουν τις διαδικασίες. Και όσο πιο άγονο είναι ένα χωριό και ειδικά αν βρίσκεται σε εθνικά "ευαίσθητη" περιοχή, τόσο πιο ψηλά φτάνουν.

Mαθαίνω ότι τα περιφερειακά νοσοκομεία "πονάνε" από έλλειψη ειδικεύομενων και τραβάνε αγροτικούς για εφημερίες.

Φυσικά σε μια περίπτωση ενός νησιού που γνωρίζω, οι οπλίτες-ανειδίκευτοι-ιατροί βγάζουν τις εφημερίες στο ΚΥ με τους κάθε λογής ειδικούς (της κακιάς ώρας) να ειναι εξαφανισμένοι και να κάνουν ουσιαστικά μόνο κλήσεως-ετοιμότητας (ενώ πληρώνονται ενεργές φυσικά).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας,

με βοηθήσατε πολύ ώστε να κάνω τις απαραίτητες κινήσεις και ξεκινάω απο αύριο κιόλας τη διαδικασία.

έχω κάνει κάποιο χρόνο ειδικότητας και πηγαίνοντας στο αγροτικό δεν μπορώ να συνηθίσω σε υποχρεώσεις γραμματείας όπως η καθημερινή 5ωρη συνταγογράφηση ως αποκλειστική εργασία του αγροτικού , μιας και τα επείγοντα καλύπτονται απο γενικούς ιατρούς ( πρακτικά απλά συνταγογραφούμε ) . επομένως μιας και η ειδικότητα μου είναι χειρουργικής φύσεως δεν θέλω να χάσω επαφή για τόσο μεγάλο διάστημα. 

ναι με τα χωριά ξέρω πως θα έχω πρόβλημα εαν τα αφήσω εντελώς, οπότε σκόπευα εαν πάω απόσπαση να μην πειράξω καθόλου το μοτίβο 1/15 μέρες όπου τα επισκεπτόμουν .

ο διευθυντής μιας και με γνωρίζει απο την ειδικότητα με θέλει σαν τρελός και σκοπεύει να μιλήσει αύριο με το διοικητή του νοσοκομείου. ελπίζω να γίνει δεκτή η απόσπασή μου ώστε να μην χρειαστεί να βαλτώνουμε στις ανούσιες συζητήσεις για ανούσια θέματα μιας και τα σοβαρά θέματα εκλείπουν απο το ΚΥ.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά το έχω δει να συμβαίνει, θυμάμαι όταν έκανα τον μήνα του νοσοκομείου έναν που πήγαινε για Ορθοπαιδική και, αφού έκανε πρώτα τον 1 χρόνο Γ/Χ,  πήρε αγροτικό στην ίδια περιοχή, και έκανε εφημερίες στο χειρουργικό. Τώρα για το τι έκανε τα πρωϊνά δεν γνωρίζω.

Πάντως θεωρώ καλύτερο να πάει κανείς στην Κλινική που ήταν ως ειδικεύομενος να κάνει και κάτι απ΄το να κάνει τον γραμματέα των Γενικών Ιατρών στο ΚΥ. Φυσικά έχει να κάνει και με τον διευθυντή της Κλινικής, αλλά προφανώς αυτόν τον γνωρίζεις και σε γνωρίζει από όταν έκανες ειδικότητα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 ώρες πριν, kopritis said:

... θα σου συστήσω να είσαι προσεκτικός πριν έρθει το επίσημο χαρτί της μετακίνησής σου καθώς πολλά μπορούν να στραβώσουν κι θα βρεθείς εκτεθειμένος, ενώ και με τα χωριά που καλύπτεις μην τα σπάσεις και δεν πατάς καθόλου καθώς ειδικά αν είναι άγονα, μπορούν οι τοπικοί "άρχοντες" αυτών  να πάρουν τα κατάλληλα τηλέφωνα σε Περιφέρειες και δεν συμμαζεύεται και να μπλοκάρουν τις διαδικασίες.

++++

Εδώ είναι το ζουμί της ιστορίας...

18 ώρες πριν, alexander13 said:

ναι με τα χωριά ξέρω πως θα έχω πρόβλημα εαν τα αφήσω εντελώς, οπότε σκόπευα εαν πάω απόσπαση να μην πειράξω καθόλου το μοτίβο 1/15 μέρες όπου τα επισκεπτόμουν .

Εάν πάρεις πλήρη απόσπαση, δεν ξέρω εάν θα έχεις το δικαίωμα να αφήνεις την κλινική και να πηγαίνεις στα χωριά σου, ακόμα και 1/15 που λες

Όλα εξαρτώνται από το τι θα λέει το χαρτί της Δ.Υ.Π.Ε., γιατί και άδεια να σου δίνει ο διευθυντής της κλινικής σου , ο διοικητής του νοσοκομείου, αλλά και ο Θεός ο ίδιος, εάν οι αρμοδιότητές σου έχουνε μεταβιβαστεί αποκλειστικά στο νοσοκομείο, δεν ξέρω κατά πόσο θα είσαι καλυμμένος εάν είσαι πάνω στο χωριό και συμβεί κάτι, οτιδήποτε, από το πιο σοβαρό περιστατικό, έως την πιο απλή γραφειοκρατική χαζομάρα που μπορείς να σκεφτείς.

Για να είσαι καλυμμένος, εφόσον πάρεις πλήρη απόσπαση στο Νοσοκομείο, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΚΆΠΟΙΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΤΥΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ Δ.Υ.Π.Ε. ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ!

Έχε το υπόψιν σου, σε καμία περίπτωση μην πηγαίνεις στα χωριά σου, εάν δεν βγαίνει κάποιου είδους πρόγραμμα. Και γενικά, έχε το νου σου!!

18 ώρες πριν, alexander13 said:

ο διευθυντής μιας και με γνωρίζει απο την ειδικότητα με θέλει σαν τρελός και σκοπεύει να μιλήσει αύριο με το διοικητή του νοσοκομείου. ελπίζω να γίνει δεκτή η απόσπασή μου ώστε να μην χρειαστεί να βαλτώνουμε στις ανούσιες συζητήσεις για ανούσια θέματα μιας και τα σοβαρά θέματα εκλείπουν απο το ΚΥ.  

Οκ, αυτό είναι καλό επί της αρχής. Εάν ο διευθυντής του Κ.Υ. δεν γνωρίζει κάποιον στην Δ.Υ.Π.Ε. τότε πιστεύω θα γίνει η δουλειά σου. Εξαρτάται βέβαια από το πόσο καλά τους γνωρίζει ο διοικητής του νοσοκομείου και από το πόσο θα "κλαφτεί" ότι χρειάζεται άτομα... Περιμένεις και βλέπεις. Εσύ μην ξανασυζητήσεις το θέμα με το διευθυντή σου στο κέντρο υγείας, άσε να σε φωνάξει αυτός, κάνε την πάπια.

18 ώρες πριν, kopritis said:

Πάντως θεωρώ καλύτερο να πάει κανείς στην Κλινική που ήταν ως ειδικεύομενος να κάνει και κάτι απ΄το να κάνει τον γραμματέα των Γενικών Ιατρών στο ΚΥ. Φυσικά έχει να κάνει και με τον διευθυντή της Κλινικής, αλλά προφανώς αυτόν τον γνωρίζεις και σε γνωρίζει από όταν έκανες ειδικότητα.

Ναι, η αλήθεια είναι άπαξ και ξεκινήσεις ειδικότητα το αγροτικό φαντάζει τρομερό πισωγύρισμα. Και είναι πολύ καλύτερα να το βγάλεις ως ειδικευόμενος από αγροτικός.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά, καλή τύχη!!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας κ από μένα. Γνωρίζει κανείς ποια αίτηση/έντυπο είναι αυτο που συμπληρώνουμε για αποσπαση και προς τα πού την στέλνουμε; (Προς την υπε/νοσοκομείο/κυ?) Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.