Jump to content

(Πληροφορίες για Ειδικότητα)-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ


DNAnamoniii

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω ψάξει καλά αυτά τα ζητήματα μήπως γίνεται να μου εξηγήσετε τι πρέπει να κάνω για να ολοκληρώσω την ειδικότητα της ψυχιατρικής. Ποια είναι τα βήματα ένα προς ένα.

Είναι κάπως έτσι;

1) Ορκωμοσία

2) πηγαίνω στην νομαρχία και δηλώνω ότι θέλω να ξεκινήσω ειδικότητα ψυχιατρικής

(τι ακριβώς γίνεται εδώ , δηλώνω μόνο για το τμήμα της παθολογίας στην νομαρχία;. εάν πάω στην νομαρχία Αθηνών θα πρέπει να δηλώσω μόνο σε νοσοκομείο της Αθήνας για το εξάμηνο παθολογίας)

3) Πάω φαντάρος

(εάν πάω στο 251 ΓΝΑ και γράψω κάποιους μήνες παθολογίας τους οποίους τους προσθέσω στο τρίμηνο του αγροτικού δεν χρειάζεται να κάνω 6αμηνο παθολογίας;.)

4)Κάνω αγροτικό

5) ξεκινάω παθολογία.

τώρα εάν έχω κάνει όπως προανέφερα 3 μήνες παθολογίας στον στρατό +το τρίμηνο του αγροτικού ,και δεν χρειαστεί να κάνω το εξάμηνο. Τι γίνεται? Μπαίνω κατευθείαν στον χρόνο νευρολογίας. Αν ναι ….. ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ!!! ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ +ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ,ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ?????????

Σε περίπτωση που όλα πάνε καλά και βρω βύσμα για το στρατό να πάω στο 251 ΓΝΑ, μπορεί να έχω τελειώσει την ειδικότητα, χωρίς να έχει περάσει νεκρός χρόνος σε αναμονές???

δηλαδή ΑΓΡΟΤΙΚΟ-ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ χωρίς ενδιάμεσα κενά.

Ας μου απαντήσει κάποιος με ένα ΝΑΙ η ένα ΟΧΙ

Και εάν ΝΑΙ αυτό γίνεται σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο της Αθηνάς π.χ. Αιγηνήτιο

Και κάτι άλλο

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ . ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ

Κάποιο από τα παιδια παραπάνω αναφέρθηκε σε ψυχοθεραπευτικά ινστιτούτα.

Υπάρχουν δηλαδή στην Ελλάδα μέρη στα οποία μπορείς να πας και να σπουδάσεις την τέχνη της ψυχοθεραπείας. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι τέτοιο ας δώσει μερικές πληροφορίες

Λοιπόν επειδή ένας φίλος μου σκέφτεται να κάνει κάτι ανάλογο:

Δηλώνεις σε μία νομαρχία θέση Παθολογίας, όση αναμονή κι αν έχει, για να υπάρχει καλού κακού.

Ξεκινάς στρατό, κι αν μπορείς γράφεις το 6μηνο παθολογίας από εκεί (ΓΝΑ). Βέβαια θέλει βύσμα αυτό αλλά αν το έχεις με γεια σου με χαρά σου. Στο κάτω κάτω της γραφής όλοι προσπαθού να βρουν μία λύση για να παρακάμψουν τις αναμονές. Άλλοι νόμιμη, άλλοι παράνομη.

Παίρνεις βεβαίωση υπογεγραμμένη από το διευθυντή του Παθολογικού του στρατιωτικού νοσοκομείου, πηγαίνεις στη Νομαρχία και δηλώνεις ότι έκανες την Παθολογία, αποσύρεις τα χαρτιά της αίτησης που είχες κάνει στην αρχή και αν το δεχτούν δηλώνεις για Νευρολογία. Τώρα η Νευρολογία βέβαια δεν έχει μηδέν αναμονή (είναι minimum 2-3 χρόνια απ' ότι ξέρω, αλλά τέλος πάντων).

Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις, περιμένεις για Νευρολογία και όταν την αρχίσεις δηλώνεις ψυχιατρική. Τώρα για τις αναμονές της τελευταίας δεν ξέρω και πολλά πράγματα.

Αν κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτό το βασικό πλάνο, θα σε ενημερώσω. Δεν ξέρω αν με άγονο αγροτικό που μπορείς να δηλώσεις 2 μέρη ειδικότητας ταυτόχρονα μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η Ψυχιατρική και η Νευρολογία έχουν 3 σκέλη. Και δήλωση και στα 3 δυστυχώς ΔΕ γίνεται απ' ότι ξέρω.

Αυτά τα ολίγα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για να γράψω ειδικότητα κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας πρέπει να πάω οπωσδήποτε στην αεροπορία και στο 251 ΓΝΑ .???

Δεν γίνεται να πάω σε κάποιο άλλο σώμα (στρατό ξηράς, ναυτικό) και σε κάποιο άλλο νοσοκομείο (εκτός από το 251 ΓΝΑ) και να γράψω εκεί μερικους μήνες ειδικότητας???

Πως θα διαλέξω σε ποια νομαρχία θα δηλώσω για το εξάμηνο της παθολογίας ,γιατί να δηλώσω στην νομαρχία της Αθηνάς π.χ. και όχι στην νομαρχία Πειραιά η στην νομαρχία Τρίπολης. Με ποια κριτήρια θα κάνω την επιλογή???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εφόσον είσαι αποφασισμένος για την ψυχιατρική θες το ελάχιστον δυνατό που χρειάζεσαι από παθολογία οπότε θα ψάξεις το νοσοκομείο με την μικρότερη αναμονή. μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδω αλλά καλό είναι να τηλ στις νομαρχίες να διασταυρώσεις τα στοιχεία

Καταθέτεις την αίτησή σου σε νομαρχία με την μικρότερη αναμονή και αν υπάρχουν κάποιες που κυμαίνονται στα ίδια πάνω κάτω επιλέγεις αυτήν με τις λιγότερες γυναίκες στην αναμονή (σε περιπτωση εγκυμοσύνης παίρνουν αναρρωτικές και η αναμονή πηγαίνει προς τα πίσω)

Όσο τα χαρτια σου είναι στην λίστα για την παθολογία κάθεσαι και σκέφτεσαι τα δεδομένα σου. πότε θα παρουσιαστεις; έχεις βυσμα;

Υπάρχει οικονομικό πρόβλημα; και ότι άλλο σχετικό μπορεί να επηρεάσει την απόφασή σου....

Σε περίπτωση που δεν έχεις αναβολή πηγαίνεις στον στρατό και παρουσιάζεσαι και ελπίζεις να μπορέσεις να αναγνωρίσεις 6μηνο...

Αν έχεις αναβολή σκέφτεσαι αν θα δηλώσεις απλό αγροτικό και θα ξεκινήσεις σχετικά γρήγορα και θα αναγνωρίσεις το τρίμηνο της προπαρασκευαστικής εκπαίδευσης στο νοσοκομείο ως ειδικότητα παθολογίας ή αν δεν πιέζεσαι από το στρατό (πχ διδακτορικο) κάθεσαι και αρχίζεις να δηλώνεις άγονα... έχουν πιάσει άγονα τέρμα θεού και με λίγα μόρια αλλά συνήθως θέλει να έχεις τουλάχιστον 1 χρόνο από τη λήψη πτυχείου ώστε να έχεις συγκεντρώσει αρκετά μόρια (μην σε απογοητεύει.. μπορεί να είσαι και τυχερός) αν έχεις άγονο ισχύει ότι είπαν πρηγουμένως...

Σε περίπτωση που είσαι στο αγροτικό καισ ου έρθει διορισμός για ειδικότητα παραιτείσαι από το αγροτικό και έχεις δικαίωμα όταν τελειώσεις από την παθολογία να δηλώσεις εκ νέου αγροικο (όχι επι θητεία) χωρίς να έχεις χάσει τα μόρια σου...

Γενικά εφόσον θές κομμάτι μην δηλωσεις παθολογία και νευρολογία σε νοσοκομεία που δίνουν πλήρεις τις ανωτέρω ειδικότητες γιατί έχουν κατά κανόνα μεγαλύτερη αναμονή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!Χθες γυρισα απο ενα τετραμηνο θητειας στη Λημνο,φοβερη εμπειρια :rolleyes: ,αλλα αυτο ειναι για αλλο post...It's good to be back! 2 ερωτησεις...

Στο 251 ΓΝΑ γραφεις ειδικοτητα μονο Παθολογιας η΄και αλλες και πιο συγκεκριμενα Νευρολογια;

Και μηπως ξερει κανενας κατι παραπανω για τις προοπτικες της Παιδοψυχιατρικης;

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Για ψυχιατρική χρειάζομαι απ'ό,τι διαβάζω και ένα χρόνο νευρολογία και μισό παθολογία.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δηλώσω πρώτα και ξεχωριστά αυτές τις δύο και μετά την ολοκλήρωσή τους να δηλώσω για ψυχιατρική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ψυχιατρική χρειάζομαι απ'ό,τι διαβάζω και ένα χρόνο νευρολογία και μισό παθολογία.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δηλώσω πρώτα και ξεχωριστά αυτές τις δύο και μετά την ολοκλήρωσή τους να δηλώσω για ψυχιατρική?

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ( ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ) ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΙΚΗ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.2017 ΚΑΙ ΒΑΛΕ....

Τροποποιήθηκε από brivir
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ( ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ) ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΙΚΗ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.2017 ΚΑΙ ΒΑΛΕ....

Only way around this is to go for child psychiatry, since this way u can by-pass the pathology hurdle...

I did it... and I regret it every day since Ill always be a wanna-be 'real' psychiatrist. but that’s just me! (no offence to people who love child psychiatry! ,it’s a matter of taste)

Life is too short to follow our dreams :(

Ps I don’t have greek fonts, I know where to find them, its my puter that doesn't like them!

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ( ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ) ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΙΚΗ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.2017 ΚΑΙ ΒΑΛΕ....

Only way around this is to go for child psychiatry, since this way u can by-pass the pathology hurdle...

I did it... and I regret it every day since Ill always be a wanna-be 'real' psychiatrist. but that’s just me! (no offence to people who love child psychiatry! ,it’s a matter of taste)

Life is too short to follow our dreams :(

Ps I don’t have greek fonts, I know where to find them, its my puter that doesn't like them!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια χαρα...

Ηθελα να ρωτησω το εξης: τωρα με την καινουρια ρυθμιση, οπου στις ειδικοτητες με 3 μερη μπορει καποιος να δηλωσει τα 2 τελευταια ταυτοχρονα οταν διοριστει στο πρωτο (δηλαδη για ψυχιατρικη οταν καποιος ξεκινησει την παθολογια, δηλωνει νευρολογια-ψυχιατρικη ταυτοχρονα), τι γινεται στην περιπτωση του αγονου αγροτικου? Μολις διοριστω στο αγονο, μπορω να δηλωσω παθολογια-νευρολογια-ψυχιατρικη, ολα μαζι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα...

Ηθελα να ρωτησω το εξης: τωρα με την καινουρια ρυθμιση, οπου στις ειδικοτητες με 3 μερη μπορει καποιος να δηλωσει τα 2 τελευταια ταυτοχρονα οταν διοριστει στο πρωτο (δηλαδη για ψυχιατρικη οταν καποιος ξεκινησει την παθολογια, δηλωνει νευρολογια-ψυχιατρικη ταυτοχρονα), τι γινεται στην περιπτωση του αγονου αγροτικου? Μολις διοριστω στο αγονο, μπορω να δηλωσω παθολογια-νευρολογια-ψυχιατρικη, ολα μαζι?

τσουκου...

emnono emnono emnono

οταν πάρεις το αγονο και αφού κανεις το τριμηνο στο νοσοκομείο θα δηλώσεις το δεύτερο μέρος σου μόνο

κάτι που σημαίνει

οτι αυτοι που πάνε για ειδικότητες με τρεια μέρη καλυτερα να βρούν μια γρήγορη παθολογία

παρά να μπλέξουν με την πονεμένη διαδικασία του άγονου

τρια τρια τρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!Χθες γυρισα απο ενα τετραμηνο θητειας στη Λημνο,φοβερη εμπειρια :rolleyes: ,αλλα αυτο ειναι για αλλο post...It's good to be back! 2 ερωτησεις...

Στο 251 ΓΝΑ γραφεις ειδικοτητα μονο Παθολογιας η΄και αλλες και πιο συγκεκριμενα Νευρολογια;

Και μηπως ξερει κανενας κατι παραπανω για τις προοπτικες της Παιδοψυχιατρικης;

Ευχαριστω πολυ!

Για το πρώτο ερώτημα σου υπάρχει ήδη αναφορά στο topic του στρατού και αν θυμάμαι καλά γράφεις μόνο παθολογία(δες το πάντως για σιγουριά).Για το 2ο δεν γνωρίζω, αλλά από φίλους και γνωστούς βλέπω ότι έχει γίνει πολύ της μόδας σε όσους ενδιαφέρονται για ψυχιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ!Αν και εγραψα αυτή την ερώτηση πριν απο ένα χρόνο.Cheers!

καμιά ερώτηση δε μένει αναπάντητη....

:anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ενημερώσω επίσης πως στο ΓΝΑ σαν σμηνίτης, γράφεις οποιαδήποτε ειδικότητα είναι αναγνωρισμένο το νοσοκομείο να δίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το που είναι καλύτερα να δηλώσει κανείς την ψυχιατρική.

Έχω ακούσει οτι στο Αιγινήτειο τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά καθώς δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα περιστατικών.

Για το Δαφνί και το Δρομοκαίτειο δεν εχω ακούσει καλά λόγια επίσης. Σκέφτομαι τελικά μήπως είναι καλύτερα να δηλώσω

την ψυχιατρική εκτός Αθήνας. Γνωρίζει κανείς να μου πει που θα ήταν σχετικά καλά στην επαρχία

ή αν υπάρχει κάτι στην αθήνα που δεν έχω σκεφτεί.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη διότι έχω προβληματιστεί πολύ.

Αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα διότι για προσωπικά θέματα δεν δύναμαι να φύγω στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω ως φοιτητρια στο α.π.θ. ασκηθηκα στο ΑΧΕΠΑ και θα στο προτεινα ανεπιφυλακτα/

μαλιστα, σκεφτομουν σοβαρα να κανω και η ιδια ψυχιατρικη, και αν το εκανα θα δηλωνα εκει/

καλυτερα ωστοσο θα ηταν να μιλησεις με καποιον που ηδη κανει ειδικοτητα-παρε τηλεφωνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω τι εννοεις η μαλλον τι σου εχουν πει οτι δεν ειναι καλα στο δαφνι η στο δρομοκαιτειο

στο δαφνι ομως να ξερεις πως ειναι σχολειο.θα δεις τα παντα.το μεγαλυτερο ψυχιατρικο νοσοκομειο της χωρας και ισως των βαλκανιων.ξεχωριστα ψυχογηριατρικο τμημα,μοναδες απεξαρτησης απο αλκοολ και ναρκωτικες ουσιες,9 τμηματα οξεων περιστατικων,κεντρα ψυχικης υγειας,εξωτερικα ιατρεια.κτιριακα καλυτερο απο το δρομοκαιτειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Έχει ψηφιστεί και εκδοθεί σε κάποιο φεκ η νέα νομοθεσία για την ειδικότητα της ψυχιατρικής που έγινε ενιαία ειδικότητα. Δεν έχω καταφέρει να το βρω. Αν κάποιος το έχει βρει ας βάλει ένα link, αν δεν είναι κόπος.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,μηπως καποιος μπορεσε να επικοινωνησει με το Υπουργειο σχετικα με το ποτε και πως θα γινουν οι δηλωσεις για την ειδικοτητα της ψυχιατρικης και τησ νευρολογιας μετα την δημοσιεθση του νέου νομου σε ΦΕΚ?

Προσπαθουσα Πεμπτη και Παρασκευη στα τηλεφωνα που μου ειχαν δωσει αλλα κανεις δεν απαντησε...Περασε κανεις απο το υπουργειο για να ρωτησει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους...ήθελα να ρωτήσω, αν και το βάθος του χρόνου, μου φαίνεται πάρα πολύ μεγάλο, λόγω των προσφάτων ανακατατάξεων..;)

Είμαι στο γκρουπ 4 και θα δηλώσω για ειδικότητα Ψυχιατρικής, κάπου στην Αθήνα...

Είμαι μεταξύ Δαφνίου και Αιγηνιτείου...όποιος συνάδελφος θα ήθελε να δώσει κάποιες πληροφορίες θα του ήμουν ευγνώμων..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Τροποποιήθηκε από ShrinkShady
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το που είναι καλύτερα να δηλώσει κανείς την ψυχιατρική.

Έχω ακούσει οτι στο Αιγινήτειο τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά καθώς δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα περιστατικών.

Για το Δαφνί και το Δρομοκαίτειο δεν εχω ακούσει καλά λόγια επίσης. Σκέφτομαι τελικά μήπως είναι καλύτερα να δηλώσω

την ψυχιατρική εκτός Αθήνας. Γνωρίζει κανείς να μου πει που θα ήταν σχετικά καλά στην επαρχία

ή αν υπάρχει κάτι στην αθήνα που δεν έχω σκεφτεί.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Η γνώμη σας θα είναι πολύτιμη διότι έχω προβληματιστεί πολύ.

Αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα διότι για προσωπικά θέματα δεν δύναμαι να φύγω στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη σίγουρα το επίπεδο εκπαίδευσης είναι καλύτερο. Στην Αλεξανδρούπολη για παράδειγμα δεν γίνεται εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία( για την ακρίβεια γίνεται μάθημα 1 φορά τον μήνα) και όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη. Επίσης βαριά περιστατικά θα δεις πολύ σπάνια. Και αυτά παρόλο που το νοσοκομείο είναι πανεπιστημιακό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης βαριά περιστατικά θα δεις πολύ σπάνια. Και αυτά παρόλο που το νοσοκομείο είναι πανεπιστημιακό.

Κάνεις λάθος για το αν έχει βαριά περιστατικά. Έχει και αρκετά μάλιστα. Επίσης είναι από τις λίγες κλινικές που στον ειδικευόμενο του αναθέτουν κλιμάκιο στα π΄λαίσια της κινητής μονάδας ψυχικής υγείας. Πρακτικά πηγαίνει μια φορά την βδοομάδα ή 15ερο, εξαρτάτα από το κλιμάκιο, σε διάφορα μέρη του νομού Εβρου και έχει υπό την ευθύνη του όλους τους ψυχιατρικά ασθενείς αλλά και νέα περιστατικά (κοινωνική ψυχιατρική). Ψήνεσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

όσο αφορά την ψυχθεραπεία, θα συμφωνήσω, είναι ένα αδύνατο σημείο, που ο καθηγητής προσπαθούσε να αναπληρώσει κάνοντας μια φορά τον μήνα σεμινάρια γνωσιακής.

Στα συν το μεταπτυχιακό κοινωνικής ψυχιατρικής που προσφέρει, το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ κλίμα με επιμελητές και λοιπό προσωπικό, την πληθώρα περιστατικών (εισαγγελικές στο φουλ καθώς καλύπτει όλη την Θράκη) και την μικρή αναμονή που έχει. Αν δηλώσεις τώρα μπαίνεις μέσα 2013. Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν απολύ σοβαρά. ότι άλλο θες ρώτα με.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε 10 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για ψυχοθεραπεία και θα γελάμε. Η ψυχιατρική , αν και δεν θα επανενωθεί με την νευρολογία, θα έχει πιο βιολογικό προσανατολισμό, λόγω καινούργιων δεδομένων για το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος (δες PET, SPECT, μαγνητικό συντονισμό και ένα σωρό καινούργιες εφαρμογές.) Ποιος θα το πίστευε πως πλέον έχει αποδειχ΄τεί πως η επιληψία και η κατάθλιψη έχουν κοινούς παθογενετικους μηχανισμούς. Και βεβαίως την επιληψία δεν την χειρίζεσαι με ψυχοθεραπεία.

Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν τόσο για την ψυχοθεραπεία, αλλά να βρεις κάποια κλινική που να βασίζεται στην βιολογική θεώρηση της ψυχιατρικής, γιατί αυτό είναι το μέλλον της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε 10 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για ψυχοθεραπεία και θα γελάμε. Η ψυχιατρική , αν και δεν θα επανενωθεί με την νευρολογία, θα έχει πιο βιολογικό προσανατολισμό, λόγω καινούργιων δεδομένων για το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος (δες PET, SPECT, μαγνητικό συντονισμό και ένα σωρό καινούργιες εφαρμογές.) Ποιος θα το πίστευε πως πλέον έχει αποδειχ΄τεί πως η επιληψία και η κατάθλιψη έχουν κοινούς παθογενετικους μηχανισμούς. Και βεβαίως την επιληψία δεν την χειρίζεσαι με ψυχοθεραπεία.

Στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν τόσο για την ψυχοθεραπεία, αλλά να βρεις κάποια κλινική που να βασίζεται στην βιολογική θεώρηση της ψυχιατρικής, γιατί αυτό είναι το μέλλον της.

Αυτή θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και μακροσκελής συζήτηση, αλλά θα ξέφευγε από τα πλαίσια του παρόντος θέματος B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.