Jump to content

Αναμονη Δερματολογιας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι σε λίγες μέρες ορκίζομαι και έχω αποφασίσει να ακολουθήσω την ειδικότητα της Δερματολογίας.Γνωρίζοντας τις μεγάλες λίστες αναμονής σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ,τελικά σε ποια νοσοκομεία της χώρας είναι η μικρότερη αναμονή; 

Διάβασα σε άλλα ποστ οτι υπάρχουν νοσοκομεία με  αναμονή 5-6 χρόνων..

Σε ποια νοσοκομεία όμως;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα Νίκο, συγχαρητήρια και με το καλο το πτυχίο!!!Πολυ σωστη επιλογη ειδικοτητας, αφου εχει την καλυτερη ποιοτητα ζωης και απο τις υψηλοτερες θεσεις εργασιακης ικανοποιησης των ιατρων μεταξυ των ιατρικών ειδικοτήτων. Δυστυχως ομως εχει πολυ μεγαλη αναμονη (οπως και η παιδιατρικη) για την ασκηση της, σε αντιθεση με τις υπολοιπες ειδικοτητες, στην ελλαδα, οπου υπαρχουν νοσοκομεια με κενες, απο ειδικευομενους, λιστες. Το κομματι της παθολογιας θα το κανεις γρηγορα σχεδον παντου. Για το ειδικο μερος απο φιλους εχω ακουσει οτι στο συγγρο η αναμονη ειναι 9-10 χρονια πλην ενα χρονο η παθολογια.. καποιες φιλες μου αλλαξαν τα χαρτια τους για ευαγγελισμο ~5χρονια. Ριξε μια ματια και υπολογισε την αναμονη απο τις λιστες του http://www.patt.gov.gr/edms/listes_anamonis.php . οταν ξεκινας την παθολογια δηλωνεις το ειδικο μερος. Το τηλεφωνο της περιφερειας ειναι 2131600391 και του προισταμενου 2131600361. Ελπιζω να σε βοηθησα, Καλη τυχη σε ο,τι κ αν κανεις! Απολαυσε την επιτυχια σου και διασκεδασε  την ανταμοιβη των κοπων σου. Να εισαι αισιοδοξος και να μην πτοείσαι απο την αναμονη- στο ενδιαμεσο μπορεις να κανεις οτιδηποτε και οπουδηποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημερα Νικο!! Οντως η δερματολογια εχει τεραστια αναμονη στην Ελλαδα και μεγαλη δυσκολια στο να βρεις θεση για ειδικοτητα δερματολογιας στο εξωτερικο! εαν ομως ειναι κατι που σου αρεσει θα σε συμβουλευα να την δηλωσεις! η γνωμη μου ειναι οτι το πιο σημαντικο ειναι να βρεις ενα νοσκομειο να ξεκινησεις γρηγορα την παθολογια σου ή να κανεις ΑΓΟΝΟ αγροτικο..μονο ετσι θα μπορεσεις να δηλωσεις το κυριως κομματι της ειδικοτητας..και φυσικα οσο πιο γρηγορα δηλωσεις θα αρχισει να μετραει αντιστροφα ο χρονος της αναμονης! απο προσωπικη πειρα θεωρω οτι τα νοσοκομεια της Αθηνας εχουν μικροτερη αναμονή σε σχέση με της Θεσσαλονίκης εκτος από τον Συγγρό που εκεί απλά δεν μπορείς να υπολογίσεις λόγω του μεγάλου αριθμού θέσεων και ατόμων σε αναμονή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εγω δειλωσα στο Ριο στην Πατρα τον Απριλη του 14 και αναμενεται να ξεκινησω Δεκεμβρη του 20 οπως μου παν πριν λιγες μερες απ το νοσοκομειο. Αρα αναμονη το πολυ 6,5 χρονια (αφου υπαρχουν 2-3 ατομα στη λιστα που δειλωσαν και υπαρχουν, αλλα μαλλον δε θα κανουν τελικα ειδικοτητα εκει) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
On 2/9/2017 at 4:59 ΜΜ, petant said:

Εγω δειλωσα στο Ριο στην Πατρα τον Απριλη του 14 και αναμενεται να ξεκινησω Δεκεμβρη του 20 οπως μου παν πριν λιγες μερες απ το νοσοκομειο. Αρα αναμονη το πολυ 6,5 χρονια (αφου υπαρχουν 2-3 ατομα στη λιστα που δειλωσαν και υπαρχουν, αλλα μαλλον δε θα κανουν τελικα ειδικοτητα εκει) 

Γεια σας! Έχω δηλώσει δερματολογία στο Ρίο το 2017 και μου είπαν ότι η θέση μου θα ανοίξει το Δεκέμβρη του 2026 . :(Από ότι βλέπω η λίστα προχωράει πιο άμεσα. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο επόμενος που θα διοριστεί? Η αν κάποιος που είναι στη λίστα δεν θα παρουσιαστεί? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, Stor said:

Γεια σας! Έχω δηλώσει δερματολογία στο Ρίο το 2017 και μου είπαν ότι η θέση μου θα ανοίξει το Δεκέμβρη του 2026 . :(Από ότι βλέπω η λίστα προχωράει πιο άμεσα. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο επόμενος που θα διοριστεί? Η αν κάποιος που είναι στη λίστα δεν θα παρουσιαστεί? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σου! Εγω ειμαι ο επομενος που θα διοριστει .Περιμενω εδω κ 3 μηνες το χαρτι βεβαια... Τους 4 πρωτους μην τους υπολογιζεις, ειναι σα να μην υπαρχουν. Ο υπολογισμος της αναμονης γινεται με αυτους μεσα, αρα σιγουρα πιο νωρις θα ρθεις κ συ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/9/2019 at 5:59 ΜΜ, petant said:

Γεια σου! Εγω ειμαι ο επομενος που θα διοριστει .Περιμενω εδω κ 3 μηνες το χαρτι βεβαια... Τους 4 πρωτους μην τους υπολογιζεις, ειναι σα να μην υπαρχουν. Ο υπολογισμος της αναμονης γινεται με αυτους μεσα, αρα σιγουρα πιο νωρις θα ρθεις κ συ...

Πόσο περίπου ήταν η αναμονή σου; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την ειδικότητα της δερματολογίας, αλλά με προβληματίζει πάρα πολύ το κομμάτι της αναμονής. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, kopritis said:

Οι περισσότεροι εργάζονται, ως ανειδίκευτοι, σε ιδιωτικά.

Prinou likes this post 😂 

Πάντως θα ήθελα να ήμουν στη σκέψη κάποιου που δηλώνει δερματολογία σήμερα και ξέρει ότι θα ανοίξει ιατρείο σε 15 χρόνια απο τώρα.Να δω τη λογική με την οποία επενδύει σε κάτι τόσο μακρινο,που τότε μπορεί να έχουν αλλάξει κυριολεκτικά τα πάντα όσον αφορά την ιατρική,τη συγκεκριμένη ειδικότητα,τα επαγγελματικά δικαιώματα,την ίδια τη χώρα 🤔

 

ΥΓ.Μιλούσα τις προάλλες με ένα γενικό ιατρό που μόλις τελείωσε και μου ελεγε ότι θα μετατρέψει το ιατρείο του σε κέντρο αισθητικής 😆

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, heydoc said:

 

Πάντως θα ήθελα να ήμουν στη σκέψη κάποιου που δηλώνει δερματολογία σήμερα και ξέρει ότι θα ανοίξει ιατρείο σε 15 χρόνια απο τώρα.Να δω τη λογική με την οποία επενδύει σε κάτι τόσο μακρινο,που τότε μπορεί να έχουν αλλάξει κυριολεκτικά τα πάντα όσον αφορά την ιατρική,τη συγκεκριμένη ειδικότητα,τα επαγγελματικά δικαιώματα,την ίδια τη χώρα 🤔

 

Καταρχας ο καθενας επιλεγει την ειδικοτητα με βαση αυτο που τον γεμιζει και τον ικανοποιει και θεωρει οτι θα ειναι καλος σε αυτο.

Οσον αφορα το οικονομικο σκελος, η συγκεκριμενη ειδικοτητα ειναι μαλλον value for money.

Φιλος μου αργησε μεν να ανοιξει το ιατρειο οπως λες και αναγκαστηκε να κανει αγονο αγροτικο (ωστε να μειωθει η αναμονη), ΑΛΛΑ πλεον και 5 χρονια μετα την εναρξη του ιατρειου, οι δουλειες πανε "αερα". Ηδη αγορασε δικο του νεο επαγγελματικο χωρο και απασχολει 2 υπαλληλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν ειδικότητα και αυτό είναι το μοναδικό μου κριτήριο. Όχι μόνο το αισθητικό κομμάτι, αλλά και το παθολογικό. Είμαι δηλαδή σίγουρη ως προς το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου. Αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη όσον αφορά την αναμονή. Είμαι τελειως αποπροσανατολισμένη σ' αυτό. Δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Ισχύει ακόμα το αν με το να κάνεις αγονο αγροτικό γλιτώνεις χρόνο; Επίσης αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μάθω καλά την επιστήμη μου, οπότε δε με πειράζει να κάνω σε κάποιο άλλο νοσοκομείο εκτός από το Συγγρος. Αλλά αν είναι καλύτερα εκεί με προβληματίζει αν αξίζει να περιμένω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο που ισχυει με το αγονο αγροτικο ειναι πως μπορεις να δηλωσεις το ειδικο κομματι της ειδικοτητας σου χωρις να εχεις μπει  στο γενικο.Δηλαδη μπορεις να δηλωσεις την δερματολογια χωρις να εχεις ξεκινησει τον 1 χρονο παθολογιας που προαπαιτειται.Σκεψου λοιπον οτι απο την στιγμη που θα δηλωσεις την δερματολογια(ειτε με αγονο, ειτε με εναρξη παθολογιας) θα πρεπει καπως να γεμισεις αυτα τα 6-9 χρονια αναμονης που εχει....Ναι, στον ανδρεας συγγρος εχει 9 χρονια.Θα κανεις 1χρονο αγροτικο..μπορεις να παρεις και 2ο αγροτικο(+1 χρονος) αμα εισαι τυχερη.Υπολογιζουμε και  την παθολογια σου(+1 χρονος) και προσπαθεις να βρεις θεση παρατασιακου οταν ληξει αυτος ο χρονος.Αν εν τελει βρεις θεση παρατασιακου υπολογιζε οτι θα κατσεις αλλον ενα χρονο.Αμα τα αθροισεις ολα αυτα( που αποτελουν την ιδανικοτερη περιπτωση) θα μπορεσεις να γεμισεις 4 χρονια απο τα 6-9 χρονια αναμονης σου.τα υπολοιπα 2-5 χρονια που μενουν εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις.Η δερματολογια ειναι η ειδικοτητα με την μεγαλυτερη αναμονη( πιο μεγαλη και απο την πλαστικη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Όσον αφορά νοσοκομεία σε μικρότερες πόλεις, ξέρουμε τι ισχύει; πχ η δερματολογία στα Γιάνεννα έχει και πάλι min. 5 χρόνια αναμονή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα , τελείωσα ιατρική φέτος και θέλω να κάνω αίτηση για Αθήνα( δερματολογια ) μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με την διαδικασία με κάποιες πληροφορίες; Από ότι κατάλαβα η τοποθέτηση δεν είναι ενιαία και πρέπει να κάνω 2 αιτησεις. Τις αιτήσεις που τις βρίσω; Μου είπαν ότι γίνονται πλέον όλα ηλεκτρονικά αλλά δεν βρίσκω κάτι στο διαδίκτυο. 

Τροποποιήθηκε από Joanna21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.