Jump to content

Πτυχιακές εξετάσεις - Απορίες


n.cave

Recommended Posts

Φίλε/η grad αυτό που έχεις να κάνεις, άν έχεις συνέπεια (δηλαδή αν δεν κάνεις μεγάλα διαστήματα ξεκούρασης), θα γίνει έως τέτοια εποχή του χρόνου. Αν έχεις καμια 15αρια ή 20 προκλινικά, αυτά τα έχεις μέχρι Ιούλιο φέτος.

Αν θες μια συμβουλή, για 4,5,6 έτη, ένα βιβλίο πρέπει να είναι η βίβλος σου. ΜΟΥΝΤΟΚΑΛΑΚΗΣ(+σημεια από αραπάκη), τον οποίο βέβαια θα τον συμπληρώνεις με τις ανάγκες του εκάστοτε μαθήματος (ή ακόμα καλύτερα αν εχεις λεφτα πάρε το current medical diagnosis and treatment, ο μουντοκαλακης ΔΕΝ βοηθα δερματολογία, οφθαλμολογια, γυναικολογια).

Όταν τον Ιούλιο θα έχεις καθαρίσει με τουλάχιστον τα μισά από τα χρωστούμενα, μάλλον θα χρειαστείς ξεκούραση. Στην ξεκούραση διάβαζε 1ώρα την μέρα κάθε μέρα, και να ελπίζεις να μην σε πιάσει ο καλοκαιρινός έρωτας(όχι ότι είναι κακό, απλά θα σε καθυστερήσει κανένα 2μηνο τουλάχιστον).

Άντε καλή συνέχεια κι άγιος ο Θεός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Really thanks for your time, advice & wishes, mates.

Ξεκινάω αύριο.

Didn't & still haven't. Τροποποιήθηκε από grad project
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

χαίρετε!

επειδή κι εγώ έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με τη σχολή, μπορείτε να μου πείτε:

1) που μπορώ να βρω συγκεντρωμένες τις ύλες των μαθημάτων, τον τρόπο εξέτασης κάθε μαθήματος (πχ Φαρμακολογία Ι κανονική: 5 ανάπτυξης και 5 πολλαπλής, Φαρμακολογία Ι πτυχιακή: προφορικά) και τυχόν ιδιαιτερότητες για κάποιο μάθημα

2) πώς μπορώ να μάθω σε ποια κλινική ακριβώς είμαι για κάθε μάθημα, δεδομένου ότι όταν έκανα το μάθημα δεν υπήρχαν περισσότερες από μία κλινικές (πχ Ορθοπαιδική, Οφθαλμολογία, κτλ) ή άλλαξε το όνομα της κλινικής (να ρωτήσω τη γραμματεία είναι μία λύση, αλλά όλοι ξέρουμε πόσο χρονοβόρο μπορεί αυτό να είναι, οπότε αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κανένας ευκολότερος τρόπος)

3) γενικά αν έχει γίνει καμιά σημαντική αλλαγή στη σχολή τα τελευταία χρόνια που να επηρεάζει τους πτυχιακούς παρελθόντων ετών (πχ. χρειάζεται να ξαναδώσουμε μαθήματα που περάσαμε? να ξαναπαρακολουθήσουμε κλινικές ή εργαστήρια που ολοκληρώσαμε? υπάρχει κίνδυνος να διαγραφούμε από τη σχολή? χρειάζεται κάποια διαδικασία για τις εξετάσεις ή απλά δηλώνουμε συμμετοχή και πάμε και δίνουμε σε κανονικές και πτυχιακές? κτλ)

4) βλέπω κάτι για "ετήσιο πρόγραμμα" τι είναι αυτό ακριβώς?

ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από rpg111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαίρετε!

επειδή κι εγώ έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με τη σχολή, μπορείτε να μου πείτε:

1) που μπορώ να βρω συγκεντρωμένες τις ύλες των μαθημάτων, τον τρόπο εξέτασης κάθε μαθήματος (πχ Φαρμακολογία Ι κανονική: 5 ανάπτυξης και 5 πολλαπλής, Φαρμακολογία Ι πτυχιακή: προφορικά) και τυχόν ιδιαιτερότητες για κάποιο μάθημα

Εδώ στο φόρουμ, στο Ανακοινώσεις/Ερωτήσεις Ετών. Επίσης, στο eclass (αλλά όχι για όλα τα μαθήματα).

2) πώς μπορώ να μάθω σε ποια κλινική ακριβώς είμαι για κάθε μάθημα, δεδομένου ότι όταν έκανα το μάθημα δεν υπήρχαν περισσότερες από μία κλινικές (πχ Ορθοπαιδική, Οφθαλμολογία, κτλ) ή άλλαξε το όνομα της κλινικής (να ρωτήσω τη γραμματεία είναι μία λύση, αλλά όλοι ξέρουμε πόσο χρονοβόρο μπορεί αυτό να είναι, οπότε αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κανένας ευκολότερος τρόπος)

Νομίζω ότι μόνο η γραμματεία μπορεί να σε βοηθήσει σ' αυτό. Τα τελευταία (αρκετά) χρόνια υπάρχουν διάφορες κλινικές για κάθε μάθημα και το πιο πιθανό είναι ότι τα μέλη του GM δε θα ξέρουν.

3) γενικά αν έχει γίνει καμιά σημαντική αλλαγή στη σχολή τα τελευταία χρόνια που να επηρεάζει τους πτυχιακούς παρελθόντων ετών (πχ. χρειάζεται να ξαναδώσουμε μαθήματα που περάσαμε? να ξαναπαρακολουθήσουμε κλινικές ή εργαστήρια που ολοκληρώσαμε? υπάρχει κίνδυνος να διαγραφούμε από τη σχολή? χρειάζεται κάποια διαδικασία ή απλά δηλώνουμε συμμετοχή και πάμε και δίνουμε εξετάσεις σε κανονικές και πτυχιακές? κτλ)

Κάτι είχε ακουστεί για διαγραφές παλιών μετά από κάποια χρόνια (δες ΟΡΙΟ ΦΟΙΤΗΣΗΣ.ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟ), αλλά κανείς δεν ξέρει ακόμη κάτι στα σίγουρα. Αυτό που ισχύει είναι ότι αν δε γραφτείς (μέσω ίντερνετ) σε δύο συνεχόμενα εξάμηνα, μπορεί να σε διαγράψουν. Πριν λίγες μέρες έληξε η προθεσμία για τις εγγραφές στο εαρινό. Μην αγχώνεσαι όμως. Πέρνα από τη γραμματεία και εξήγησέ τους πώς έχει η κατάσταση και ζήτα τους να σε γράψουν από εκεί στο my-studies. (Πλέον η γραμματεία είναι στον 1ο όροφο, εκεί που παλιά ήταν της Νοσηλευτικής.)

Με την εγγραφή στο my-studies δηλώνεις τα μαθήματα στα οποία θες να εξεταστείς.

Όχι, αν έχεις περάσει κάποιο παλιότερα, δε χρειάζεται να το ξαναδώσεις (δεν το έχω ακούσει να γίνεται ποτέ).

4) βλέπω κάτι για "ετήσιο πρόγραμμα" τι είναι αυτό ακριβώς?

ευχαριστώ!

Αφορά τα μαθήματα των κλινικών ετών, επειδή πάνε κυκλικά και δε χωρίζονται σε χειμερινού και εαρινού εξαμήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ισχύει είναι ότι αν δε γραφτείς (μέσω ίντερνετ) σε δύο συνεχόμενα εξάμηνα, μπορεί να σε διαγράψουν.

χμ, είχα γραφτεί τον περασμένο Νοέμβριο περνώντας από τη γραμματεία και δεν μου είπαν ότι πρέπει να γράφομαι μέσω ίντερνετ

anyway thanks

όποιος ξέρει κάτι περισσότερο (όχι μόνο γι' αυτό, αλλά και για τα υπόλοιπα) ας πει, πχ η κλινική Πάγκαλη έγινε κλινική Διαμαντή

Τροποποιήθηκε από rpg111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ισχύει είναι ότι αν δε γραφτείς (μέσω ίντερνετ) σε δύο συνεχόμενα εξάμηνα, μπορεί να σε διαγράψουν.

χμ, είχα γραφτεί τον περασμένο Νοέμβριο περνώντας από τη γραμματεία και δεν μου είπαν ότι πρέπει να γράφομαι μέσω ίντερνετ

anyway thanks

όποιος ξέρει κάτι περισσότερο (όχι μόνο γι' αυτό, αλλά και για τα υπόλοιπα) ας πει, πχ η κλινική Πάγκαλη έγινε κλινική Διαμαντή

αυτή (του εαρινού) ήταν πρώτη φορά για εγγραφές μέσω ίντερνετ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 5 years later...

Καλησπέρα! Οι εκτοετεις φοιτητές εχουν δικαιωμα συμμετοχής στις πτυχιακές εξετασεις της περιόδου Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου (δηλαδη στην έναρξη του έκτου έτους); όλες οι έδρες ακολουθούν την ίδια γραμμή;

ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τελευταία 1-2 χρόνια έχουν αλλάξει κάπως την στάση τους μερικοί και δεν αφήνουν να δώσουν οι εκτοετείς στις πτυχιακές (ειδικά στην αρχή).

Οι περισσότεροι βέβαια, τους αφήνουν οπότε εξαρτάται περισσότερο από το πόσο οργανωμένη ή αυστηρή είναι η έδρα. Καλύτερα κάνε μια νύξη αρκετά νωρίτερα προς την έδρα που σε ενδιαφέρει και αν σου πουν όχι κρίνε μόνος σου αναλόγως με το πόσο απόλυτοι είναι....

 

(Κάποιοι ακόμα και αν σου πουν οτι δεν επιτρέπεται θα σε αφήσουν στο τέλος/ δεν θα το πάρουν χαμπάρι....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος ποια μαθήματα εξετάζονται στην πτυχιακή με προφορική εξέταση και ποιά με γραπτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιατρικη: πολλαπλής γραπτά και μετά προφορικά

Παθολογία 6ου : προφορικα

Ιατροδικαστική γραπτά

Γυναικολογία : προφορικά

Χειρουργική: γραπτά ή προφορικά παιζει αναλογως

Νευρολογια : προφορικά

Καρδιολογία: προφορικά 2 εξεταστες στο Αττικό, γραπτα και προφορικά στο Ιπποκρατειο

Πνευμονολογία: γραπτά πολλαπλής

Δερματολογία: γραπτά

Ουρολογια: γραπτά σισμανογλειο προφορικά λαϊκο

Οφθαλμολογία: γραπτά

Ωρλ: γραπτά 

Ορθοπαιδική : γραπτά πολλαπλής στο Αττικο πολλαπλής στο ΚΑΤ (ή προφορικά αν η προσέλευση είναι μικρή) Αγ. Όλγα γραπτά ανάπτυξης. 

Θεραπευτική: προφορικά 2 εξεταστές

Εντατική: Προφορικά Ευαγγελισμός & Ευγενίδειο, Αττικό γραπτά πολλαπλής

Παθολογία 1,2 4ου: εξαρταται απο την εδρα, σε κάποιες και τα 2

Χειρουργικη 1,2 : εξαρταται απο την έδρα

Ακτινολογία: προφορικα αττικο, γραπτα αρεταιειο

Προληπτική και ιατρικη της εργασιας : γραπτα

Παθαν 1,2 , μικροβια 1,2 , φαρμακα 1,2 , : προφορικα

παφυς 1,2 : γραπτα πολλαπλής

επιδημιολογια: γραπτα

ιστορια ιατρικης : προφορικά

Ανατομια 1,2 , φυσιολογια 1,2, ιστολογια 1,2 : προφορικα

Βιοχημεία 1,2 : γραπτα

Μαθήματα 1ου έτους: όλα γραπτα

Καλη επιτυχια!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παρακαλω αν γινεται καποιος να με διαφωτισει στις εξης ερωτησεις

α) ποσα μαθηματα μπορουμε να δωοσυμε επι πτυχιο? 4?

β) μπορουν να δωσουν οι 6ετεις?

γ) καθε πόσο εχει εξετασεις? (καθε μηνα,2μηνο?)

δ)ο βαθμος ο προηγουμνεος κρατιεται σε περιπτωση που τα πας πιο χαλια?

συγγνωμη αν ειναι καπως βλακωδεις οι ερωτησεις αλλα ειμαι σε αγνοια του θεματος

αν απαντησει καποιος θα το εκτιμουσα. ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@whitecat

Α. Δεν υπάρχει περιορισμός. 

Β. Στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους υπάρχει απόφαση της Σχολής για τον αριθμό των πτυχιακών εξεταστικών περιόδων και για το αν κι από πότε μπορούν και οι εκτοετείς να συμμετέχουν. Συνήθως οι εκτοετείς μπορούν να συμμετέχουν από την πτυχιακή του Νοεμβρίου. Υπήρχε περιορισμός για τους εκτοετείς ως προς τη δυνατότητα εξέτασης σε μαθήματα εαρινού εξαμήνου στο χειμερινό  κι ανάποδα. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει αλλάξει. Αν και αναγράφεται στο επίσημο πρόγραμμα της Γραμματείας που αναρτάται στην ιστοσελίδα, μπορείτε να ρωτήσετε στην κεντρική γραμματεία

Γ. Μέχρι και φέτος υπήρχαν 5 πτυχιακές εξεταστικές (Σεπτέμβριος - Οκτώβριος, Νοέμβριος - Δεκέμβριος, Ιανουάριος - Φεβρουάριος, Μάρτιος-Απρίλιος, Ιούνιος- Ιούλιος). Αν και ο αριθμός των εξεταστικών αοφασίζεται στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους δεν προβλέπεται να υπάρχουν αλλαγές. Κάθε εξεταστική διαρκεί 6 εβδομάδες. Κάποια μαθήματα έχουν 2 ημερομηνίες σε κάθε εξεταστική. Μπορείτε να δώσετε από μια φορά. Το πρόγραμμα της επόμενης πτυχιακής καθορίζεται με την λήξη της προηγούμενης. 

Δ. Δεν κρατιούνται βαθμοί. Αν περάσετε το μάθημα και δεν σας ικανοποιεί ο βαθμός πρέπει να ενημέρωσετε την γραμματεία της έδρας πριν σταλεί ο βαθμός στην κεντρική γραμματεία. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Comfortably Numb said:

@whitecat

Α. Δεν υπάρχει περιορισμός. 

Β. Στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους υπάρχει απόφαση της Σχολής για τον αριθμό των πτυχιακών εξεταστικών περιόδων και για το αν κι από πότε μπορούν και οι εκτοετείς να συμμετέχουν. Συνήθως οι εκτοετείς μπορούν να συμμετέχουν από την πτυχιακή του Νοεμβρίου. Υπήρχε περιορισμός για τους εκτοετείς ως προς τη δυνατότητα εξέτασης σε μαθήματα εαρινού εξαμήνου στο χειμερινό  κι ανάποδα. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει αλλάξει. Αν και αναγράφεται στο επίσημο πρόγραμμα της Γραμματείας που αναρτάται στην ιστοσελίδα, μπορείτε να ρωτήσετε στην κεντρική γραμματεία

Γ. Μέχρι και φέτος υπήρχαν 5 πτυχιακές εξεταστικές (Σεπτέμβριος - Οκτώβριος, Νοέμβριος - Δεκέμβριος, Ιανουάριος - Φεβρουάριος, Μάρτιος-Απρίλιος, Ιούνιος- Ιούλιος). Αν και ο αριθμός των εξεταστικών αοφασίζεται στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους δεν προβλέπεται να υπάρχουν αλλαγές. Κάθε εξεταστική διαρκεί 6 εβδομάδες. Κάποια μαθήματα έχουν 2 ημερομηνίες σε κάθε εξεταστική. Μπορείτε να δώσετε από μια φορά. Το πρόγραμμα της επόμενης πτυχιακής καθορίζεται με την λήξη της προηγούμενης. 

Δ. Δεν κρατιούνται βαθμοί. Αν περάσετε το μάθημα και δεν σας ικανοποιεί ο βαθμός πρέπει να ενημέρωσετε την γραμματεία της έδρας πριν σταλεί ο βαθμός στην κεντρική γραμματεία. 

@Comfortably Numb

Σ'ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις :)

οσον αφορα το δ εννοουσα να εχεις ηδη καταχωρημενο το μαθημα στο my studies πχ με 7 και να το δωσεις ξανα για να το καλυτερευσεις, και αν παρεις 5 η 6 να μετρα το 7 

εφαρμοζεται αυτο καθολου ?? η σου σβηνουν το βαθμο απο το my studies και σου καταχωρουν τον καινουργιο ο,τι και να παρεις

βασικα οι πτυχιακες δεν ειναι γι αυτους που χρωστανε μαθηματα επι πτυχιο  και για 6ετεις για καλυτερευση?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@whitecat

Στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, αν ο βαθμός περαστεί στο mystudies δεν προκειται να περαστει άλλος βαθμός, εκτός εαν καταθέσετε αίτηση για αναβαθμολόγηση στην Κεντρική Γραμματεία. Αντιγράφω από τον οδηγό σπουδών 

"Οι φοιτητές του 11ου και 12ου εξαμήνου έχουν την δυνατότητα αναβαθμολόγησης μόνον σε εως 4 υποχρεωτικά μαθήματα"

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Ήθελα να θέσω 2 απορίες:

1. Για το ίδιο μάθημα μέχρι πόσες πτυχιακές ανά έτος έχει κάποιος δικαίωμα να ξαναδώσει; Κανονικά οι πτυχιακές είναι 5, έχει δικαίωμα κάποιος να ξαναδώσει και 5 φορές (μια φορά ανά εξεταστική επί 5 εξεταστικές) ;

Διότι υπάρχουν μαθήματα που βγάζουν εξεταστική τόσο στο χειμερινό όσο και στο εαρινό εξάμηνο, και κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι για αυτά τα μαθήματα υπήρχε σκέψη κάποιος να μη μπορεί να δώσει πάνω από 3 φορές ανά έτος. Τελικά τί ισχύει;

 

2. Στις εμβόλιμες πτυχιακές εξεταστικές υπάρχουν έδρες που δε συμμετέχουν και αν ναι, ποιές είναι αυτές;

Ευχαρστώ

Τροποποιήθηκε από faros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, faros said:

Καλησπέρα. Ήθελα να θέσω 2 απορίες:

1. Για το ίδιο μάθημα μέχρι πόσες πτυχιακές ανά έτος έχει κάποιος δικαίωμα να ξαναδώσει; Κανονικά οι πτυχιακές είναι 5, έχει δικαίωμα κάποιος να ξαναδώσει και 5 φορές (μια φορά ανά εξεταστική επί 5 εξεταστικές) ;

Διότι υπάρχουν μαθήματα που βγάζουν εξεταστική τόσο στο χειμερινό όσο και στο εαρινό εξάμηνο, και κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι για αυτά τα μαθήματα υπήρχε σκέψη κάποιος να μη μπορεί να δώσει πάνω από 3 φορές ανά έτος. Τελικά τί ισχύει;

 

2. Στις εμβόλιμες πτυχιακές εξεταστικές υπάρχουν έδρες που δε συμμετέχουν και αν ναι, ποιές είναι αυτές;

Ευχαρστώ

1. Aπ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω,μπορείς να δώσεις το ίδιο μάθημα σε κάθε  πτυχιακή και φυσικά και στις 5. 

2. Αυτό δεν ισχύει πάντα και δεν μπορεί κάποιος να ξέρει στάνταρ από πριν τι θα γίνει.Απ'οσο γνωρίζω,συμμετέχουν όλες.

3. Η άλλη ερώτηση για το δανεισμό βιβλίων θ'απαντηθεί στο άλλο τόπικ που την έθεσες.  emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Χρωστάω 7 μαθήματα αλλά προ πολλών πολλών ετών... Έχω κωδικούς my studies και e class αλλά δεν ξέρω καθόλου πώς να ενημερωθώ για ύλη και εξεταστική.. σε μια προσπάθεια να πάρω το πτυχίο μου.. έτσι για την τιμή των όπλων της μέσης ηλικίας...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Που βλέπω εξεταστική? Πώς δηλώνω συμμετοχή? Στην γραμματεία μου είπαν μπες τον  Μάρτιο που βγαίνει εξεταστική στο my studies να δηλώσεις μαθήματα..??ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ, ΚΑΡΔΙΑ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ  ΣΤΟ ΑΓΛΑΙΑ, ΜΕΘ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ,ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ 4ου στο Σωτηρια , τις δυο Φυσιολογιες... ευχαριστώ🙏

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Κατά αρχάς, μπράβο που μπαίνεις σ αυτή τη διαδικασία, είμαι κ εγώ επι πτυχιω αρκετα χρονια και μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο φαινεται. Και κατά δευτερον, ψυχραιμια, τα πρακτικα θεματα για το πως δηλωνεις συμμετοχη, υλες κτλ, λυνονται σχετικα ευκολα 😊

 

1.     Εξεταστικη, υλες κτλ

-         Το προγραμμα της πτυχιακης ανεβαινει και εδώ σχεδον αμεσως μετα την ψηφιση του (και πριν επικυρωθει και ανακοινωθει επισημα απο το site της γραμματείας) , αλλα για τις υλες, για βοηθεια σε συγκεκριμένες εδρες βοηθαει πολύ το Facebook, και συγκεκριμένα 2 γκρουπακια εκει «Athens Medical School epi ptyxiw group” και «Athens medical school wiki” (δεν ειμαι σιγουρη αν υπαρχει καποιο άλλο γκρουπ γενικο για τη σχολη, αλλα σιγουρα υπαρχουν αρκετα γκρουπακια μεμονωμένα για συγκεκριμένες κλινικές για τα οποια θα βρεις πληροφορίες εκεί)

-         Το προγραμμα της επομενης πτυχιακης θα ψηφιστει τη Δευτερα 8/3 με εξ’ αποστασεως συνελευση. 

 

2.     Θεματα, εντυπωσεις και ενα "μπουσουλα" για το καθε μαθημα 

-         Παρα πολύ βοηθητικο είναι το greekmeds στα περισσοτερα μαθηματα και εδρες, και μπορεις να βρεις θεματα και στο Facebook. 

 

3.     Δηλωση συμμετοχης σε εξετασεις

-         Νομιζω αυτό εξαρταται από την εδρα, πριν κάθε εξεταση, αν δεν εχουν βγαλει ανακοινωση στο site της γραμματείας ή στο eclass με οδηγιες, θα χρειαστει να παιρνεις ένα τηλεφωνο την γραμματεια της κάθε εδρας και να ρωτας κάθε φορα δυστυχως .. Τα τηλεφωνα όμως υπαρχουν εδώ και συνηθως απαντάνε οποτε αυτό είναι ένα θετικο!

 

Ελπίζω να βοήθησα, κουράγιο και καλή αρχή! :)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 Με βοήθησες και με το παραπάνω! Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τον χρόνο που διέθεσεςκαι για τις πληροφορίες,τις οποίες θα αξιοποιήσω..να είσαι καλά και σου εύχομαι καλή επιτυχία😊

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 ώρες πριν, kall said:

 Πώς δηλώνω συμμετοχή? Στην γραμματεία μου είπαν μπες τον  Μάρτιο που βγαίνει εξεταστική στο my studies να δηλώσεις μαθήματα..??

Πέρα από τα ανωτέρω να αναφέρω σε περίπτωση που έχεις ξεκόψει τελείως χρόνια από τη σχολή οτι εκτός από την έδρα που θα πάρεις να γραφτείς θα πρέπει να έχεις δηλώσει οτι θα το δώσεις και στο mystudies. Αυτή την δήλωση εννοεί η κεντρική γραμματεία.

Οπότε όταν βγει η σχετική ανακοίνωση μπες στο mystudies και δήλωσε όλα τα μαθήματα που χρωστάς (ανεξαρτήτως του τι τελικά θα δώσεις). Αυτή η δήλωση είναι ανεξάρτητη από τη δήλωση συμμετοχής που θα κάνεις (τηλεφωνικά/γραπτως κλπ) στην γραμματεία του εκάστοτε μαθήματος πριν δώσεις. Είναι όμως απαραίτητη για να σου περάσουν τον βαθμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

👍

43 λεπτά πριν, atopo said:

Πέρα από τα ανωτέρω να αναφέρω σε περίπτωση που έχεις ξεκόψει τελείως χρόνια από τη σχολή οτι εκτός από την έδρα που θα πάρεις να γραφτείς θα πρέπει να έχεις δηλώσει οτι θα το δώσεις και στο mystudies. Αυτή την δήλωση εννοεί η κεντρική γραμματεία.

Σ ευχαριστώ.. ήταν κάτι που επίσης δεν ήξερα αλλά από ό,τι κατάλαβα πρέπει πρώτα να βγει πρόγραμμα εξεταστικής? και μετά επιλέγεις στο μάθημα "δήλωση" πάνω δεξιά στο my studies ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.