Jump to content

Ζητείται φοιτητής ή ιατρός για ολοκλήρωση διδακτορικής διατριβής


Recommended Posts

Ζητείται φοιτητής ή ιατρός για ολοκλήρωση διδακτορικής διατριβής πάνω σε θέμα πλαστικής χειρουργικής. Πρόκειται για πειραματική μελέτη όπου το κομμάτι των πειραμάτων και μετρήσεων έχει ολοκληρωθεί αλλα απαιτείται η συγγραφή του άρθρου και της διατριβής. Για αυτό κρίνεται απαραίτητη τουλάχιστον η εμπειρία σε συγγραφή άρθρων για επιστημονικά περιοδικά. Εκτός απο χρηματική αμοιβή υπάρχει και η δυνατότητα αναφοράς του ονόματος κατα τη δημοσίευση στους συμμετέχοντες. Για πληροφορίες επικοινωνήστε με pm. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ειμαστε δικαιοι θα επρεπε να δωσετε (και) στον ανθρωπο που θα το γραψει τιτλο δοκτορα.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

27 λεπτά πριν, penguin said:

Για να ειμαστε δικαιοι θα επρεπε να δωσετε (και) στον ανθρωπο που θα το γραψει τιτλο δοκτορα.... ;)

 

28 λεπτά πριν, penguin said:

Για να ειμαστε δικαιοι θα επρεπε να δωσετε (και) στον ανθρωπο που θα το γραψει τιτλο δοκτορα.... ;)

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση σου αν και λίγο καυστική. Το άτομο που αναζητώ θα βοηθήσει και δεν θα κάνει για λογαριασμό κάποιου το διδακτορικό. Όπως και να έχει αν ενδιαφέρεσαι περιμένω να επικοινωνήσεις μαζί μου :-P

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπήρχε στην Ελλάδα έστω κάποιο πλαίσιο / κάποιες δικλειδες ασφαλειας, θα σε είχαν διαγράψει απο διδακτορικό φοιτητή. 

Τόσο θράσος καιρό έχω να δω εδώ μέσα. 

 

ΥΓ. Σας κάνει και χάρη να βάλει το όνομα στις δημοσιεύσεις. Τι άλλο θα ακουσουμε εδώ μέσα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 hours ago, ndim said:

Ζητείται φοιτητής ή ιατρός για ολοκλήρωση διδακτορικής διατριβής πάνω σε θέμα πλαστικής χειρουργικής. Πρόκειται για πειραματική μελέτη όπου το κομμάτι των πειραμάτων και μετρήσεων έχει ολοκληρωθεί αλλα απαιτείται η συγγραφή του άρθρου και της διατριβής. Για αυτό κρίνεται απαραίτητη τουλάχιστον η εμπειρία σε συγγραφή άρθρων για επιστημονικά περιοδικά. Εκτός απο χρηματική αμοιβή υπάρχει και η δυνατότητα αναφοράς του ονόματος κατα τη δημοσίευση στους συμμετέχοντες. Για πληροφορίες επικοινωνήστε με pm. Ευχαριστώ

Αν μου επιτρέπεις μία συμβουλή, αν σκοπεύεις στο μέλλον να "πουλήσεις" στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (ειδικά στο εξωτερικό...) τη γνώση που απέκτησες κατά τη διάρκεια των διδακτορικών σου σπουδών, τότε κάνε έναν μεγάλο κόπο, αφιέρωσε τις νύχτες σου και τα Σαββατοκύριακά σου και γράψε τη διατριβή και τις ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις ολομόναχος.

Αν, από την άλλη, θέλεις απλά τον "τίτλο" για την επαγγελματική σου κάρτα και για να τον κοτσάρεις έξω από το ιδιωτικό σου ιατρείο, τότε μικρή σημασία έχει ποιος θα τα γράψει, όπως και το ποιος έκανε τα πειράματα και τις μετρήσεις που αναφέρεις παραπάνω.

Στα χέρια σου είναι και το μαχαίρι και το πεπόνι. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, Alexandros Boukas said:

Αν υπήρχε στην Ελλάδα έστω κάποιο πλαίσιο / κάποιες δικλειδες ασφαλειας, θα σε είχαν διαγράψει απο διδακτορικό φοιτητή. 

Τόσο θράσος καιρό έχω να δω εδώ μέσα. 

 

ΥΓ. Σας κάνει και χάρη να βάλει το όνομα στις δημοσιεύσεις. Τι άλλο θα ακουσουμε εδώ μέσα 

Αν υπηρχαν αυτες οι δικλειδες θα ηταν πιο πολλοι οι διαγραμμενοι απο αυτους που θα συνεχιζαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που άναψαν τα αίματα, αν και φοβάμαι πως ίσως χωρίς λόγο. Για όποιον ενδιαφέρει ας διαβάσει τα παρακάτω, όποιος θέλει απλά να φωνάζει και να δεί αίμα στην αρένα ας συνεχίσει να το κάνει.

Έχω περάσει άπειρες ώρες στο εργαστήριο και έχω τρέξει πολύ για αυτό το πείραμα ΌΛΟΜΟΝΑΧΟΣ και όταν το λεώ αυτό θα με καταλάβουν λίγοι μιας και όσοι έχουν κάνει διδακτορικό εδω μεσα πιθανότατα θα είχαν κάποιον καθηγητή που θα τον ενδίεφερε το θέμα με το οποίο ασχολούνταν, εγώ σας πληροφορώ πως δεδομένων κάποιον ιδιάζουσων συνθηκών δεν είχα κανέναν. Για αυτό και μετά το πέρας των πειραμάτων, μετρήσεων και αποτελεσμάτων το πράγμα πάγωσε και έμεινε αρκετά πίσω. Αυτή τη στιγμή το έχω ενεργοποιησει ξανά αλλα με δικιά μου απειρία στην συγγραφή άρθρων και την μικρή καθοδήγηση φοβάμαι πως δεν θα τελείωσω ποτέ. 

Χρειάζομαι λοιπόν κάποιον εμπειρότερο απο εμένα να με βοήθησει όχι να κάνει τη δουλειά αντί για μένα. Ειναι σα να μου λε΄τε πως δε θα έπρεπε να ζητήσω απο κάποιον βιοσταυιστικό βοήθεια για να μου κάνει την στατιστική ανάλυση.

Μήπως είμαι τυχοδιώκτης και αξίζει να διαγραφώ επειδή πλήρωσα για τη στατιστική ανάλυση?

Μήπως όλοι όσοι κάνουν τις διατριβές τους και έχουν συχνές συζητήσεις και καθοδήγηση απο τους επιβλέποντες τους δεν πρεπει να βάλουν το τίτλο του διδάκτορα στη καρτα τους?

Ας ηρεμήσουμε λίγο παιδες

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, έτσι όπως το έγραψες αρχικά, ίσως παρεξηγήθηκε. Καλή επιτυχία από εμένα, στο διδακτορικό και στην ιατρική σου σταδιοδρομία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am sorry but the fact that you had poor supervision / mentorship doesnt mean that anyone should feel sorry about you. You picked up your supervisors, you accepted to do the PhD. 

When you signed up to do a PhD, you signed up to study and work hard and gain new skills (one of which is actually writing scientific papers). Another skill that you would have expected to gain is statistics and guess what - most PhD students do not hire statisticians to do the maths for them. 

Cutting cornerns and  posting a advert that you are willing to pay for someone else to do the work that normally takes about a year to do for the average PhD student is unethical and simply wrong. 

Disclosures: I do not have a PhD. But I know how PhDs are "given" in Greece. And this is another reason that we deserve m n i m o n i a until hell freezes.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εμένα από την άλλη μου ακούγεται σα μία εργασία. Και φοιτητής με καλή γνώση αγγλικών θα μπορούσε να βοηθήσει, εφόσον δεν απαιτείται να κάνει και τη στατιστική επεξεργασία.Το να μπει όμως το όνομα του συντάκτη στη δημοσίευση δε συνάδει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.