Jump to content

Επικουρικός- παραίτηση.


CAPITAN

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, ξενος said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάπου είχα ακούσει ότι αν η παραίτηση γίνει μέσα στο πρώτο εξάμηνο, δεν υπάρχουν κυρώσεις. Αλλά μάλλον δεν ισχύει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Περιπτωση ιατρου ΕΣΥ που αφου παραιτηθηκε απο τη θεση του, μπηκε σε λιστα επικουρικων, διοριστηκε ως επικουρικος ΑΛΛΑ η ΥΠΕ το πηρε πρεφα (καταγγελια? ειχε προλαβει να παρουσιαστει?) και ανακαλεσε το διορισμο της.

Ανάρτηση Πράξεων στο Διαδίκτυο | Πρόγραμμα Δι@ύγεια - Προβολή Πράξης (diavgeia.gov.gr)

Οπως λεει και η αποφαση "Η ιατρός είχε παραιτηθεί από θέση Επιμ. Β΄ Γενικής Ιατρικής κλάδου ΕΣΥ, σύμφωνα δε με τις προαναφερθείσες διατάξεις και το άρθρο 2 παρ. στ΄ της υπ΄αριθ. Α2α/οικ. 24317/30-3-2016  Απόφασης του Υπουργείου Υγείας σχετικά με την κατάρτιση και τήρηση καταλόγου και διαδικασία τοποθέτησης Επικουρικών Ιατρών, για την εγγραφή τους στον κατάλογο οι ιατροί δεν πρέπει να έχουν παραιτηθεί από θέση ειδικευμένου ιατρού κλάδου ΕΣΥ ή να έχουν αποποιηθεί διορισμό σε θέση ειδικευμένου ιατρού κλάδου ΕΣΥ."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, iceman said:

Περιπτωση ιατρου ΕΣΥ που αφου παραιτηθηκε απο τη θεση του, μπηκε σε λιστα επικουρικων, διοριστηκε ως επικουρικος ΑΛΛΑ η ΥΠΕ το πηρε πρεφα (καταγγελια? ειχε προλαβει να παρουσιαστει?) και ανακαλεσε το διορισμο της.

Ανάρτηση Πράξεων στο Διαδίκτυο | Πρόγραμμα Δι@ύγεια - Προβολή Πράξης (diavgeia.gov.gr)

Οπως λεει και η αποφαση "Η ιατρός είχε παραιτηθεί από θέση Επιμ. Β΄ Γενικής Ιατρικής κλάδου ΕΣΥ, σύμφωνα δε με τις προαναφερθείσες διατάξεις και το άρθρο 2 παρ. στ΄ της υπ΄αριθ. Α2α/οικ. 24317/30-3-2016  Απόφασης του Υπουργείου Υγείας σχετικά με την κατάρτιση και τήρηση καταλόγου και διαδικασία τοποθέτησης Επικουρικών Ιατρών, για την εγγραφή τους στον κατάλογο οι ιατροί δεν πρέπει να έχουν παραιτηθεί από θέση ειδικευμένου ιατρού κλάδου ΕΣΥ ή να έχουν αποποιηθεί διορισμό σε θέση ειδικευμένου ιατρού κλάδου ΕΣΥ."

αλλη μια περιπτωση οπου η διασταυρωση στοιχειων πηγε περιπατο.

ο ιατρος υπεγραψε μια δηλωση νομου

<<

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

Δεν έχω αποποιηθεί διορισμό σε θέση ιατρού ΕΣΥ, δεν έχω παραιτηθεί από θέση ιατρού ΕΣΥ, δεν έχω παραιτηθεί ή αποποιηθεί την επιλογή μου σε θέση επικουρικού ιατρού και δεν κατέχω καμία άλλη έμμισθη θέση στο στενό ή στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Επίσης, δεν έχω καταθέσει αίτηση εγγραφής σε άλλη Υγειονομική Περιφέρεια ή στον κατάλογο που τηρείται στο Υπουργείο Υγείας για το Ε.Κ.Α.Β.

 >>

και ουδεις έλεγξε τι ισχυει και τι οχι, απο την υπε.
προχώρησαν κανονικα στο διορισμο του.

θεωρω οτι καποιος το καρφωσε και ετσι πηραν πισω το διορισμο της συναδελφου.

τωρα αν θα εχει ποινη η συναδελφος, τι να πω? τρωγομαστε μεταξυ μας? ή απλα αν καποιος υπογραφει οτι γουσταρει, κανεις αλλος δεν θα πρεπει να μπαινει εμποδιο και να καταγγελει κατι? 

η συναδελφος υπεγραψε κατι που δεν ισχυε, προφανως δεν θελω ποινες , ουτε τσεκουρια του γαβρα
αλλα τι να πω 
αν ηταν να παρει εστω τη δικια σου θεση στο επικουρικο που διαβαζεις αυτες τις γραμμες τωρα δα τι θα εκανες?θα μιλαγες ή οχι για να μην σε πουν τσεκουρατο καρφί?

και να ρωτησω και κατι αλλο? η υπε που περναει εναν τετοιο διορισμο ενος συναδελφου που δεν πρεπει να περασει εχει μεριδιο ευθυνης? δεν θα επρεπε να διασταυρωνει καλύτερα?
για αλλη μια φορα φαινεται πως στην ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι και οτι υπογραψεις εισαι

και καπως ετσι κανει ο καθενας το δικο του και εξαπλωνεται η συμπεριφορα αυτη σε ολους
και οχι τωρα 
ανεκαθεν.

απο τυπου  <<κυρηγματα>> ειμαστε πρωτοι και δεν βγαζω και τον εαυτο μου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Παιδιά, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει επίσημη αναφορά στο τι ισχύει όσον αφορά τις ποινές σε περίπτωση παραίτησης επικουρικού σε παράταση; εγώ είμαι βέβαιος ότι ισχύουν οι ίδιες ποινές διετούς αποκλεισμού που ισχύουν και σε ό,τι αφορά την κανονική σύμβαση, αλλά κάποιοι συνάδελφοι διαφωνούν ότι υπάρχει ποινή στην παράταση και ψάχνουμε επίσημη θέση.

Καλή χρονιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς τα ίδια. Μπορείς μόνο να αρνηθείς την παράταση και να αποχωρήσεις στη λήξη της αρχικής σύμβασης. Μετά, δυο χρόνια εκτός 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.