Jump to content

Εγγραφή στο GMC- διευκρινίσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι φρέσκια γιατρός κι ετοιμάζω τα χαρτιά μου για εγγραφή στο GMC. Μου ζητάνε από κει τον πάπυρο ομως, τον οποίο το πανεπιστήμιο μου θα κάνει μήνες να μου τον δώσει. Μου είπαν από τη γραμματεία ότι μπορούν να δώσουν ένα πιστοποιητικό γνησιότητας σπουδών. Το θέμα είναι το δέχονται οι αγγλοι; ή θα χρονισει πολυ η εγγραφή μου; Επίσης, όταν τους στέλνεις στην αρχή φωτοτυπίες από τα χαρτιά σου, την ταυτότητα πρέπει να την επικυρωσω στην αστυνομία και να βάλω κ σφραγίδα Χάγης; Έχω βάλει σ όλα τα υπολοιπα κι η μετάφραση τους έχουν κ σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου... Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολυτιμη!!αλλιως με βλέπω με άδεια άσκησης σε κανα 8μηνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, Christina1992 said:

Καλησπέρα, είμαι φρέσκια γιατρός κι ετοιμάζω τα χαρτιά μου για εγγραφή στο GMC. Μου ζητάνε από κει τον πάπυρο ομως, τον οποίο το πανεπιστήμιο μου θα κάνει μήνες να μου τον δώσει. Μου είπαν από τη γραμματεία ότι μπορούν να δώσουν ένα πιστοποιητικό γνησιότητας σπουδών. Το θέμα είναι το δέχονται οι αγγλοι; ή θα χρονισει πολυ η εγγραφή μου; Επίσης, όταν τους στέλνεις στην αρχή φωτοτυπίες από τα χαρτιά σου, την ταυτότητα πρέπει να την επικυρωσω στην αστυνομία και να βάλω κ σφραγίδα Χάγης; Έχω βάλει σ όλα τα υπολοιπα κι η μετάφραση τους έχουν κ σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου... Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολυτιμη!!αλλιως με βλέπω με άδεια άσκησης σε κανα 8μηνο!

Η Σφραγίδα της Χάγης ΔΕΝ μπορεί και δεν μπαίνει σε αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου. Για τον πάπυρο/πιστοποιητικό γνησιότητας πάρε τηλ στο GMC (or shoot them an e-mail...) και ρώτησε αν τους κάνει αυτό που μπορεί να σου δώσει τώρα η σχολή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Καλησπέρα! Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, τελικά τι απάντηση έχει δωθεί σχετικά με το πιστοποιητικό γνησιότητας σπουδών και τον πάπυρο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους....

Επειδή πρόσφατα άκουσα συνάδελφο να λέει πως το UK δεν αναγνωρίζει αυτόματα τίτλους ειδικότητας απο άλλες ευρωπαϊκές χώρες παρα μόνο με συγκριτικές προϋποθέσεις, θα μπορούσε κάποιος γνώστης να μου δώσει το ρεζουμέ γιατί η χαρτούρα τους online στο GMC είναι ανυπόφορη. 

P/S Για παράδειγμα μπορεί πλαστικός απο Ελλάδα να εργαστεί στο ΗΒ ως εγγεγραμμένος στο Specialty register ή όχι; 

Θερμά ευχαριστώ!

Συννημένο βρείτε:

2015 No. 2059 

PROFESSIONAL QUALIFICATIONS 

The European Union (Recognition of Professional Qualifications) Regulations 2015

EU_RPQ_regs_BIS_18Jan16_en.pdf_64343372.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος από πού λαμβάνουμε πλέον τη βεβαίωση good standing; Σύμφωνα με αλλαγή της νομοθεσίας από 1/4/2019 την παίρνουμε από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο κι όχι από τις Διευθύνσεις Υγείας. Το θεμα είναι ότι μάλλον στο GMC δεν έχουν ενημερωθεί για αυτήν την αλλαγή και δεν το δέχονται το χαρτί από τον ΠΙΣ. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς παίζει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.