Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Εταιρεία κινητής για να μη χρεωθείς κλήσεις προς Αυστραλία.

Τί sms έστειλες για να πας στο προάστιο;

spacer.png

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 minute ago, tzortzis95 said:

Εταιρεία κινητής για να μη χρεωθείς κλήσεις προς Αυστραλία.

Τί sms έστειλες για να πας στο προάστιο;

 

Eστειλα 4. Ειχα δικαιολογια...εννοειται.

Ειδοποιησα κινητη κι έγινε φραγη. Θα πάρω νεα κάρτα με το ιδιο νουμερο (7 ευρω) μεθαυριο που θα ειναι ανοικτα τα καταστηματα κινητης. Μπορουν να κλειδωσουν και τη συσκευη σε 2-3εργασιμες αν η αστυνομια μου δωσει χαρτι βεβαιωσης κλοπης αυριο που θα παω να το δηλωσω.

Κάτι άλλο κάνουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 minutes ago, tzortzis95 said:

Αν δεν ξέρεις πού στο τσίμπησαν/ έπεσε, τότε όχι.

Ξερω μεχρι ποιο σημειο το ειχα σιγουρα. Μες στο υπεραστικο λεωφορειο  κι ακουγα μουσικη. Κατεβηκα Πεδιο Αρεως. Μετά....θολουρα και συζητηση με μια γιατρο στη σταση μεχρι να ερθει το Β5 να μπουμε. 

Πεδιο Αρεως, σταση για λεωφορειο, πηρα Β5, κατεβηκα ΓΑΔΑ μετρο Αμπελοκηπων, συρμος προς Αεροδρομιο, μια σταση ακομη.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 λεπτό πριν, Myriam said:

Κατεβηκα Πεδιο Αρεως. 

Say no more. Έκανες κάποιον πολύ ευτυχισμένο απόψε..... Αν χρησιμοποιείς το κινητό σου για τραπεζικές συναλλαγές καλό θα ήταν να τηλ και στην τράπεζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 minutes ago, tzortzis95 said:

Say no more. Έκανες κάποιον πολύ ευτυχισμένο απόψε..... Αν χρησιμοποιείς το κινητό σου για τραπεζικές συναλλαγές καλό θα ήταν να τηλ και στην τράπεζα.

Οχι, δεν το χρησιμοποιώ. Απλά....υπάρχει ανασφαλεια γενικά...κι ένα τρομερο αισθημα απορρυθμισης της καθημερινοτητας συν το συναισθηματικο impact απο την απωλεια φωτο και βιντεο με προσωπικη σημασια. Δεν ξερω αν στα μηνυματα,υπηρχε κατι σε data κι αυτο ειναι επισης...ψυχοφθορο.

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, Myriam said:

Μήπως ξέρει κανεις τι ενέργειες κάνουμε γενικά...προς εταιρεία κινητης και προς αρχές (αστυνομια) όταν χάνουμε μια συσκευη κινητου?  Ενημερώνουμε κάπου αλλου μήπως?

Μου συνέβη αποψε αργα το βράδυ που επέστρεφα από προαστειο και δεν μπορώ να ειμαι σιγουρη αν μου το 'βούτηξαν' σε στιγμή αφηρημάδας,εξάντλησης,σύγχισης ή μου έπεσε κάπου ατυχεστατα.

Ειχα μεσα ολα μου τα τηλέφωνα και μαζι φωτο και λιγα βιντεάκια που δεν ειχα προλάβει να μεταφερω αλλου καθως και μηνυματα.

Δεν το έχω ξαναζησει αυτο...πληρης αποδιοργανωση! Δεν το εύχομαι  σε κανεναν.

Αν γνωριζει κανεις τι μπορώ να κάνω,παρακαλώ ας βοηθησει.

 

αν ειναι iphone λογικα υπαρχουν στο cloud ολα αυτα τα δεδομενα και μπορεις να τα ανακτησεις. αν ειναι android και ο καταλογος σου ειναι συγχρονισμενος με το gmail σου τοτε οι επαφες σου ειναι εκει. για τα αρχεια (φωτογραφιες βιντεο κλπ) θα πρεπει να το εχεις επιλεξει να τα ανεβαζει μεσω του google photos καπου. αν οχι τοτε χαθηκαν.

και στις 2 περιπτωσεις ισως να μπορεις να το εντοπισεις. σε iphone μεσω του itunes και σε android με αυτο το οποιο σου δινει και τη δυνατοτητα να σβησεις τα προσωπικα σου δεδομενα.

αυτα στην περιπτωση που απλα το εχασες γιατι αν στο κλεψανε το πιο πιθανο ειναι να το εχουν σβησει και ισως και να το εχουν "καθαρισει".

γενικα μπορεις να το δηλωσεις κλεμμενο στην αστυνομια δινοντας τους το IMEI (κωδικος ταυτοποιησης συσκευης-θα το βρεις στο κουτι του τηλεφωνου) και αν και οταν τελειωσουν με το ξυλο στον κοσμο ισως το βρουν και μπορεσεις να το ανακτησεις (πιθανοτητα 1/10^9 εδω)

τελος δινοντας το ΙΜΕΙ στον παροχο σου μπορουν να κλειδωσουν τη συσκευη ωστε να μην μπορει να χρησιμοποιηθει σε κανενα δικτυο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ημερα εθνικης ειρωνιας σημερα

γιορταζει το γραικυλισταν τα 200 χρονια της ανεξαρτησιας με τους πολιτες φυλακισμενους στα σπιτια τους και των εορτασμων ηγειται μια μουμια που πουλαει ταυτοχρονα στους τουρκους τα γεωτρυπανα που θα κλεψουν τους φυσικους μας πορους απο το αιγαιο. 

δειτε τα αεροπλανακια. ωωωω τι ωραια. ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και η (σοβαρη) περίπτωση να σου έπεσε μέσα στο λεωφορείο,  να το βρήκε κάποιος επιβάτης και να έκανε το αυτονόητο που θα έκαναν και οι περισσότεροι από εμάς,  να το παρέδωσε στον οδηγό. Καπου έχουν γραφείο απολεσθέντων, ίσως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις μήπως και βρίσκεται εκεί.  Εγώ έχω βρει έτσι κινητό που έχασα σε λεωφορείο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, sjjggst said:

Υπάρχει και η (σοβαρη) περίπτωση να σου έπεσε μέσα στο λεωφορείο,  να το βρήκε κάποιος επιβάτης και να έκανε το αυτονόητο που θα έκαναν και οι περισσότεροι από εμάς,  να το παρέδωσε στον οδηγό. Καπου έχουν γραφείο απολεσθέντων, ίσως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις μήπως και βρίσκεται εκεί.  Εγώ έχω βρει έτσι κινητό που έχασα σε λεωφορείο. 

Σε ευχαριστώ. Γραφείο απωλεσθέντων υπάρχει για το μετρο. Μου έδωσαν τηλεφωνο αλλά θα καλέσω αύριο γιατι σημερα ειναι αργια. Το γραφειο βρίσκεται στο μετρο Συνταγματος. Ο,τι χάνεται κι ανευρισκεται μες στους συρμούς,το πηγαίνουν εκει. Αυτό για την περίπτωση που το 'έχασα' στο μετρο απο τη μια σταση στην άλλη.

Τωρα, αν το έχασα μες στο λεωφορειο Β5 από Πεδίο Αρεως έως Αμπελόκηποι (ΓΑΔΑ), έψαξα να βρω γραφειο απωλεσθεντων ΟΑΣΑ αλλά μάταια στη σελιδα τους. Ισως αύριο,να συνεχισω την προσπαθεια. Στο σταθμαρχειο των υπεραστικών ρωτησα μολις διαπιστωσα σπιτι μου την απωλεια και δεν υπάρχει κάτι. Αλλωστε ειμαι σιγουρη πως το ειχα σε αυτη τη διαδρομημε το υπεραστικο λεωφορειο.

Πιστευω πως μου το 'βούτηξαν' ομως...

Ειτε μες στο λεωφορειο Β5 παρολο που δεν ήταν γεματο και δεν ήμουν κοντα σε κάποιον....ειτε στην αποβιβαση οποτε μια περιεργη γυναικα φορτωμενη, ζητησε να τη βοηθησουν να κατεβασει μια βαρια τσαντα που μετεφερε απο το λεωφορειο έως τις σκάλες του μετρο. Προσφέρθηκα και ισως τοτε...να έγινε κάτι απο άλλο άτομο που δεν αντιληφθηκα.

Ημουν πολυ αφηρημενη, πολύ κουρασμένη, λυπημενη. Η συζητηση με τη γιατρο στη σταση του ΠεδιουΑρεως με ειχε σοκαρει και προβληματισει για το μέλλον ολων μας. Δεν ειχα καμια θετική σκέψη απο το σημειο αυτο και μετα.... μόνο λυπη και φοβο για το μέλλον κι ανυπομονουσα να βρεθω σπιτι μου χωρις ιδιαιτερη επαφη με τους γυρω  και διχως καμια αυξημένη εγρηγορση. 

@Peter Griffin,ηταν μια συσκευη lumia 640.Την αγορασα το 2016. Διαφορες εφαρμογές ( πχ fb) και μαζι το store  δε λειτουργουσαν πλέον. Εμπαινα fb απο έναν παλιο browser που ειχα κατεβασει παλιοτερα χωρις messenger.  Δεν ειχα κάνει συνδεση με google photos. Διατηρω το κουτι με το ΙΜΕΙ και θα παω στο αστυνομικο τμημα σημερα με το κουτι. Για κλειδωμα μάλλον αν μου δώσουν βεβαιωση κλοπης.  Παλιοτερα ειχα δωσει ένα gmail για να το λειτουργησω αλλά δεν εχω μπει ποτε εκει να το ερευνησω. Θα το ψάξω αυτο που λες.

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις επισημάνσεις σου.

Παιδια,δεν περιμένω να βρεθει...σκέφτομαι μονο τις φωτο που έχασα και κάποια βιντεακια με τα πουλάκια μου κυριως γιατι σε αυτα και στις φωτο ηταν αποτυπωμενες ομορφες στιγμες  απο ένα αγαπημένο μου πουλακι που αρρώστησε κι 'έφυγε' περυσι το Γεναρη του '20. Ηταν μεγάλη απερισκεψια ένα μεγαλο μερος του υλικου αυτού να μην το εχω μέχρι σημερα μεταφερει με ασφαλεια λογω αναβλητικοτητας και ρουτινας.

Αυτοκριτική κι αυτο'υ'ποτιμηση σε υψηλές δοσεις!

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

52 λεπτά πριν, Myriam said:

lumia 640

Γαμάτο κινητό, ειχα παρει και εγω το 320 καποτε. Ολες οι σοβαρες εταιρειες τηλεφωνίας τοτε ειχαν στραφει στο android και η nokia ηταν η μονη που επελεξε συνεργασια με την Microsoft για λειτουργικο Windows Phone. 

Τα αποτελέσματα για τη νοκια γνωστα... emrip

Ευτυχως η νοκια ξαναγεννηθηκε και ολοι εμεις οι πωρωμενοι νοσταλγοί στραφηκαμε προς τα νεα της smartphones και ηρεμησε ο ψυχαναγκασμος μας. 

Βεβαια τωρα δεν υπαρχει νοκια πουθενα (ουτε καταστηματα, ουτε σερβις ποιντς, ουτε καν τμημα σερβις).  Υπάρχει μονο σαν τηλεφωνα :lol:

Νομιζω το σκηνικο με την κυρια ηταν το καθοριστικο.... σου την εφεραν σιγουρα. Βεβαια συτη την περιοδο προτιμω να μου κλεψουν το κινητο παρά να κολλησω covid-19.

Ειναι τοσο σαπια η κοινωνια πλεον που ακομα και αν βρεθει (που δεν προκειται μαλλον) καπου, απο φοβο και μονο δεν προκειται καποιος να το επιστρεψει σε αστυνομικο τμημα με τον κινδυνο να πουν οτι το εκλεψε αυτος...

Θες να σου δωσω το 320 που εχει το ιδιο λειτουργικό για να μην δυσκολευτεις πολυ με μια τοσο δραματική αλλαγή? emtrout

emelaela

Το εμβολιο το κανατε?  Μιλάω για τους υγειονομικούς του τόπικ.

Τροποποιήθηκε από asamotref
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Myriam said:

 

@Peter Griffin,ηταν μια συσκευη lumia 640.Την αγορασα το 2016. Διαφορες εφαρμογές ( πχ fb) και μαζι το store  δε λειτουργουσαν πλέον. Εμπαινα fb απο έναν παλιο browser που ειχα κατεβασει παλιοτερα χωρις messenger.  Δεν ειχα κάνει συνδεση με google photos. Διατηρω το κουτι με το ΙΜΕΙ και θα παω στο αστυνομικο τμημα σημερα με το κουτι. Για κλειδωμα μάλλον αν μου δώσουν βεβαιωση κλοπης.  Παλιοτερα ειχα δωσει ένα gmail για να το λειτουργησω αλλά δεν εχω μπει ποτε εκει να το ερευνησω. Θα το ψάξω αυτο που λες.

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις επισημάνσεις σου.

Παιδια,δεν περιμένω να βρεθει...σκέφτομαι μονο τις φωτο που έχασα και κάποια βιντεακια με τα πουλάκια μου κυριως γιατι σε αυτα και στις φωτο ηταν αποτυπωμενες ομορφες στιγμες  απο ένα αγαπημένο μου πουλακι που αρρώστησε κι 'έφυγε' περυσι το Γεναρη του '20. Ηταν μεγάλη απερισκεψια ένα μεγαλο μερος του υλικου αυτού να μην το εχω μέχρι σημερα μεταφερει με ασφαλεια λογω αναβλητικοτητας και ρουτινας.

Αυτοκριτική κι αυτο'υ'ποτιμηση σε υψηλές δοσεις!

δυστυχως η windows mobile πλατφορμα ειναι πλεον νεκρη και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να ανακτηθουν δεδομενα παρ'ολα αυτα τσεκαρε το onedrive -αυτο ειναι το αντιστοιχο cloud της microsoft- μηπως κατα τυχη εκανε καποια backup η συσκευη εκει. βεβαια το οτι το windows mobile ειναι ανενεργο λογισμικο πλεον κανει και τα κινητα αυτα να μην εχουν ιδιαιτερη αξια για μεταπωληση οποτε ισως να υπαρχει και καποια μικρη πιθανοτητα να μην εχει κλαπει και τελικα να βρεθει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, Peter Griffin said:

δυστυχως η windows mobile πλατφορμα ειναι πλεον νεκρη και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να ανακτηθουν δεδομενα παρ'ολα αυτα τσεκαρε το onedrive -αυτο ειναι το αντιστοιχο cloud της microsoft- μηπως κατα τυχη εκανε καποια backup η συσκευη εκει. βεβαια το οτι το windows mobile ειναι ανενεργο λογισμικο πλεον κανει και τα κινητα αυτα να μην εχουν ιδιαιτερη αξια για μεταπωληση οποτε ισως να υπαρχει και καποια μικρη πιθανοτητα να μην εχει κλαπει και τελικα να βρεθει

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις οδηγίες. Ηταν δυσλειτουργικο αρκετα...το store δε λειτουργούσε,ούτε και κάποιες εφαρμογές. Αυτό με ώθησε και παρήγγειλα πρόσφατα μια νέα συσκευή android .. Xiaomi Redmi 9 την οποια δεν είχα ξεκινησει να χειρίζομαι καθώς ειχα βολευτει με την προηγούμενη.Θέμα ημέρων και διάθεσης.

Θα κρατουσα την άλλη όμως για ρεζερβα ή πιο απλά πράγματα. Εβγαζε ωραιες φωτο και ειχε καλή μπαταρια.

Κάπου ειχα σημειώσει το μέιλ που ειχα δηλωσει για τις εφαρμογές της google αλλά δεν το βρίσκω αυτήν τη στιγμή.

Στο αστυνομικό τμήμα μου έδωσαν μια βεβαιωση κλοπης και σημειωσαν τα δυο IMEI της συσκευης (ήταν dual sim).

Στην εταιρεια,θα πάω για να γινει κλειδωμα αλλά στο αστυνομικο τμήμα μου ειπαν πως οι επιτήδειοι τα ξεκλειδώνουν γρηγορα ολα!  Επαναφέρουν εργοστασιακες ρυθμισεις και σβηνουν ολα τα δεδομενα μου αρχικά. Δεν ξερω...κι αν τελικά με συμφέρει να προβω σε κλειδωμα απο την εταιρεια ή να το αφησω.

Πάντως,αν ποτε βρεθει κάπου απο παράνομες ενέργειες,σύλληψη κλπ με τη δηλωση και τη βεβαιωση που υπέγραψα σημερα, θα ειδοποιηθω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Μακάρι να  υπάρξει θετική εξέλιξη (την οποια θα σας γνωστοποιησω,εννοειται, αν υπάρξει)...ποτέ δεν ξέρεις...αλλά ναι....στις μερες μας, το να μην 'αρπάξεις' ιο κάπου, ειναι σημαντικοτερο.Μια ματια στα ΜΜΜ κι απέξω δειχνει πως κανεις δε νιωθει καλά πια...πουθενα. Η έλλειψη ελπιδας και μελλοντικής προοπτικης ειναι κάτι πολύ διαβρωτικο τριγυρω (στην Αθηνα αναφέρομαι κυριως) και μάλλον μεταδιδεται στην ψυχολογια μας απο τον ένα στον άλλον.

Ηταν μια πολύ άσχημη μερα η χθεσινη κι η σημερινη αλλά σαφως οχι οι χειροτερες της ζωης μου ως σήμερα. Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά απ'την τσιμεντωμένη Ακρόπολη.

(Ας δείξω Καρυάτιδες,γιατί σε πιάνει η ψυχή σου,όταν βλέπεις το έγκλημα που έχει γίνει στον περιβάλλοντα χώρο).

akropoli-apodidetai-aurio-o-neos-fotismos.jpg

Τροποποιήθηκε από ΒασίληςΕ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως ένα μοναδικό κλασσικό κομμάτι μπορεί να γίνει ξεσηκωτικό danse και να συνεχίζει να αρέσει πολύ...

Herb Alpert-η απάντηση! emdj

 

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει ο Κουλης να ειναι ψιλογελοιος σε καποιες φασεις αλλα χειροτερος γελωτοποιος, μεγαλυτερος κλοουν, δυστυχεστερη φιγουρα πρωθυπουργου  (ΓΑΠ included) απο τον Αλεξη Τσιπρα δεν υπαρχει. Περασαμε 5ετια με τσιπρα πρωθυπουργο, πακη προεδρα, νικο παππα κονσιλιερε, πολακη σε θεση μπουλντογκ και τον λοιπο θιασο, και επιζησαμε. Ο θεος να μας φυλαξει..μετα τον Κουλη το χαος!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.