Jump to content

Διαδικασία και τρόπος προκήρυξης θέσεων γιατρών ΕΣΥ


ξενος

Recommended Posts

Τα συμβούλια επιλογής και κρίσης ειδικευμενων ιατρών ΕΣΥ της  3ης - 4ης ΥΠΕ και  7ης ΥΠΕ  έχουν προβεί σε ανάρτηση πινάκων  μη παραδεκτών υποψηφιοτήτων  ανα ειδικότητα και ανα θέση

3η-4η ΥΠΕ:  http://www.3ype.gr/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=278&lang=en

7ηΥΠΕ : https://www.hc-crete.gr/πολιτης/ανακοινωσεις-κρισεων-ιατρων/πινακας-μη-παραδεκτων-υποψηφιοτητων-για-θεση-κλαδου-β΄-ουρολογιας-γ.ν.-ρεθυμνου-προκηρυξη-3042-28-3-2018

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

Για τις υπόλοιπες ΥΠΕ μήπως ξέρουμε κάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/11/2018 at 5:56 PM, ξενος said:

Καλησπέρα

Για τις υπόλοιπες ΥΠΕ μήπως ξέρουμε κάτι;

 

απο οτι ειδα στα site τους δεν εχει βγει κατι. προφανως εχει να κανει και με το ποσες αιτησεις εχουν κατατεθει σε καθε θεση.

στην 7η υπε πχ για μια θεση που υπηρχαν μονο 2 αιτησεις βγηκαν ηδη τα τελικα αποτελεσματα

https://www.hc-crete.gr/Media/Default/BlogPost/45799/pogk-barcode-final-1.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από βδομάδα λένε θα βγουν τα αποτελέσματα για κάποιες ειδικότητες στην 6η ΥΠΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 14/7/2018 at 1:26 ΜΜ, ξενος said:

Από βδομάδα λένε θα βγουν τα αποτελέσματα για κάποιες ειδικότητες στην 6η ΥΠΕ

Για 1η υπε ξερει κανείς κανά νέο...ειδικά για τα τεπ?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σεπτεμβριο μου ειπαν σε τηλεφωνικη επικοινωνια. Που σημαινει,η διαδικασια δεν θα ολοκληρωθει πριν τον Νοεμβριο στην καλυτερη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την 1η ΥΠΕ είναι το πιο πιθανό οντως να καθυστερήσουν καθώς οι υποψήφιοι εκεί είναι σίγουρα περισσότεροι .Για την 6η που ανέφερα πριν,σε κάποιες ειδικότητες τουλάχιστον είναι πολύ λίγοι οι υποψήφιοι και επίσης λίγες οι θέσεις,οπότε πιθανώς εντός Αυγούστου να έχουν βγει τα πρώτα αποτελέσματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεκινησε και η 5η ΥΠΕ να αναρτα τους πρωτους πινακες μη παραδεκτων υποψηφιοτητων

http://civil.dypethessaly.gr/hospitals/MedPersonel/Forms/AllItems.aspx?RootFolder=%2fhospitals%2fMedPersonel%2fΑΝΑΡΤΗΣΗ_ΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ_ΜΗ_ΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ_ΑΙΤΗΣΕΩΝ&FolderCTID=&View={89EE0B0A-0F13-487B-860D-312E8DD73F1D}

 

για την 1η ΥΠΕ εχω δεν εχω ελπιδα ουτε για τον Σεπτεμβρη οτι θα αρχισει να "κινειται" κατι......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/29/2018 at 11:11 AM, ανναπλα said:

υποτεθεισθω οτι βγαινουν οι πενταδες των πρωτων .Ακολουθει η δομημενη συνεντευξη. Πιστευετε οτι θα βγει νεα διευκρινιστικη εγκυκλιος που την αφορα ;

Διευκρινίσεις σχετικά με τη διαδικασία της συνέντευξης για θέσεις ειδικευμένων ιατρών κλάδου Ε.Σ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/8/2018 at 12:58 ΜΜ, iceman said:

από αυτά που κυκλοφορουν μεταξυ μας να πω ότι πλεον ο σεπτεβριος εγινε οκτωβριος και αφηνεται και να εννοηθει κ για αρχες νοεμβριου.

οσο πλησιαζει  ο στόχος μετατιθεται κ  η ημερομηνια ειδικα για την 1η και 2η υπε για το  τεπ που ειναι πολλες οι αιτησεις.

σκεφτομαι όταν διαβαζαμε περι δυο εβδομαδων μεγιστο για καθε κυκλο.

τελικά μια χαρα και ωραια ελληνικα πραγματα δηλαδη και η  αγωνια φουντωνει για τα τεπ  για μια θεση απαιτητικη οπου επιμελητες πλεον 

θα κληθουν να ειναι πιο δραστριοι απο τις εφημερίες τεπ οπως καποιοι εχουν συνηθισει εχοντας απο <<κατω>> ειδικευομενους.

μια παρατηρηση περι τεπ.

που σιγουρα όπως όλα υπάρχουν καλά και κακα.

υγ: συνεντευξη στην καλύτερη των περιπτωσεων παει προς χριστουγεννα, που λόγω αδειων και ελλειψεων πρσωπικου 

μπορεί και να την κανει και ο αγιος βασίλης.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

☺️καλα ,ουτε τους παραδεκτους δεν θα βγαλουν; Και οκ,η 1η Δεπ εχει την περισσοτερη δουλεια,εχει ομως και τους περισσοτερους υπαλληλους .Με τιποτα δεν δικαιολογειται τοση καθυστερηση. Πως μπορουμε να αντιδρασουμε ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως σιγα σιγα επαληθευομαι σχετικα με τις ημερομηνιες.....

παιδια πλεον οι ΥΠΕ εχουν φορτωθει και τους επικουρικους ιατρους (παλια ηταν στο υπουργειο)  και τα ιατρεια ΤΟΜΥ. τους φορτωσανε και τις κρισεις των μονιμων ιατρων (παλια ηταν στα νοσοκομεια) χωρις να προσλαβουνε επιπλεον προσωπικο θεωρω. βεβαια βλεπω οτι ακομα και σε θεσεις που δηλωσαν μονο 1-2 ατομα η ολη διαδικασια πηρε τουλαχιστον 2 μηνες.

εντωμεταξυ οταν ειδικα για τις θεσεις ΤΕΠ εχουν περασει 3+ μηνες και δεν εχουν βγει ακομα ουτε οι παραδεκτες υποψηφιοτητες που θεωρητικα ειναι η λιγοτερο χρονοβορα διαδικασια φανταζεστε ποσο καιρο εχει να παρει μετα η διαδικασια μοριοδοτησης οπου τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ελεχθουν ειναι πολυ περισσοτερα.

και εννοειται οι "προθεσμιες" που προεβλεπε ο νομος ειναι για το θεαθηναι. προθεσμιες εχω ξαναπει υπηρχαν και παλια και εννοειται κανεις δεν τις τηρουσε και αναμενομενα δεν τις τηρουσε αφου δεν υπηρχε καμια ποινη.

 

 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 hours ago, ανναπλα said:

Oμηρια κανονικη..

πρωτη σου προκηρυξη ε? ι?

αν ειχες δηλωσει σε παλιοτερες θα σου φαινοταν αναμενομενο. ενδεικτικα περιμενω τις αρχικες κρισεις απο προκηρυξη Σεπτεμβριου 2017!!!! φαντασου ποτε θα βγουν τα οριστικα!!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το 17;;  Και απο ποιους θα κριθεις ; Απο την Δυπε ; η απο το νοσοκομειο που εκανες την αιτηση ; Οχι, δεν ειναι η πρωτη μου φορα-εχω υπηρετησει παλια 10 σχεδον χρονια ως ιατρος ΕΣΥ,αλλα τοση ασυδοσια ,τοση κωλυσιεργια, ειλικρινα με ξεπερνανε. Δεν μπορει να μην υπαρχει τροπος αντιδρασης..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να χαιρετίσω τα μέλη του φόρουμ και να μου επιτρέψουν να εκφράσω κάποιες σκέψες γιατί θα ..... σκάσω . . . ! ! !

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφθώ σχετικά με την εν λόγω προκύρηξη. Πραγματικά με ξεπερνά το γεγονός ότι μας αντιμετωπίζουν σαν πρόβατα που θα καταποιούν αμάσητα τα όσα λένε! Με κάθε εκαιρία ωρύονται με κροκοδείλια δάκρυα για έλλειψη ιατρών (ανεξαρτήτου ειδικότητος) , για το brain drain  κτλ. Λες και γιατροί είναι μόνο οι έχοντες την ειδικότητα της γεν. ιατρικής ή της παιδιατρικής  που εμφανώς έχουν γυρίσει την πλάτη τους στις ΤΟΜΥ ( για δικούς τους λόγους ) και εκεί τελειώνουν όλα . . . ! ! !

Προκυρήχθηκε η εν λόγω προκυρηξη με  την μορφή του «κατεπείγοντος» τον Μάρτιο , με καταληκτική ημερομηνία την 27η Απριλίου, πήρε παράταση έως την 7η Μαϊου, συσταθησαν οι επιτροπές,διαλύθηκαν,ξανάσυστάχθηκαν  και απόφαση καμία!!! Κα όλα αυτά με την μορφή του «κατεπείγοντος»! ! ! ! ! !  ...   ΉΜΑΡΤΟΝ  .....

Και όλα αυτά την ώρα που π.χ. στο νοσοκομείο της Σάμου (της 1ης-2ης ΥΠΕ) οι συνάδελφοι και οι εκεί εργαζόμενοι προέβησαν σε στάση εργασίας λόγω έλλειψης προσωπικού { http://samiaki.tv/stash-ergasiaw-giatrwn- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --noshleftwn-toy-nosokomeioy-samoy/ }. Ομοίως και στην Μαγνησία { http://www.taxydromos.gr/Topika/305931-ergazomenoi-k-y-magnhsias-logia- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --yposxeseis- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --proslhpseis.html }

Την ίδια ώρα ο Ξανθός, ο υπουργός υγείας ανακεινωνει ΞΑΝΑ ότι από τον Σεπτέμβριο του 2018 θα (ξανά)ενισχυθεί η ΠΦΥ με 400-450  μόνιμες προσλήψεις ιατρών στα κέντρα υγείας { https://www.newsbomb.gr/ygeia/p-e-d-y/story/906673/ ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --topikes-monades-ygeias-eftasan-tis-100-anamoni- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --tis-454-proslipseis- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --kentra-ygeias} , όπως είχε ανακοινώσει και πέρυσι τον Σεπτέμβριο του 2017 { https://government.gov.gr/to-80-oson-giatron-ekdilosan-endiaferon- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --tis-tomi-ine-nei-giatri- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --ton-40-eton/ }  !!!!

Τι νομίζει ο Ξανθός;;;  Ότι είμαστε  μ@λ@κες;;;;;  Έλεος!!!

Όσον αφορά αυτό που ελέχθει από συνάδελφο ότι στην 1η-2η ΥΠΕ καθυστερούν  λόγω περισσότερων αιτήσεων, θα μου επιτρέψετε να έχω τις αμφιβολίες μου. Κατέθεσα την αίτηση ηλεκτρονικά δύο ημέρες πριν λήξει η προθεσμία και ο αριθμός πρωτοκόλλου που πήρα στις 528 θέσεις είναι μέσα στους πρώτους 100. Οπότε δεν μπορώ να πιστέψω ότι τις τελευταίες δύο ημέρες συν την παράταση κατετέθησαν οι υπόλοιπες αιτήσεις!!! Συν τις 105 θέσεις για τα νοσοκομεία , συν τις  74 για τα κενά συν 61 θέσεις για επαναπροκυρήξεις. { https://workenter.gr/dimosio/ ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -seis/768-iatroi- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --nosokomeia-olis-tis-horas }

Κατά τα άλλα η κυβέρνηση με παρεμβάσεις εξπρές  θα αλλάξει το «κακό» κλίμα  που διαμορφώθηκε (και) στην υγεία.

Τεσπα ... είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω .... θα ήθελα να μου συγχωρέσετε το ύφος του σχολίου.Εάν ο admin θεωρεί ότι έχω υπερέβη τα εσκαμμένα, ας το σβήσει . Ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά που καταθέτω αίτηση εκνευρίζομαι  τόσο .... και για να είμαι ειλικρινής ... όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να βγούν πρώτα οι πίνακες των απορριφθέντων, να περιμενουμε  για την ένσταση, μετά να βγουν οι πίνακες των επιτυχόντων , μετά  έρχεται η συνέντευξη, μετά ... μετά ............  απελπισία με πιάνει ! ! !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

53 λεπτά πριν, dimkats said:

Θα ήθελα να χαιρετίσω τα μέλη του φόρουμ και να μου επιτρέψουν να εκφράσω κάποιες σκέψες γιατί θα ..... σκάσω . . . ! ! !

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφθώ σχετικά με την εν λόγω προκύρηξη. Πραγματικά με ξεπερνά το γεγονός ότι μας αντιμετωπίζουν σαν πρόβατα που θα καταποιούν αμάσητα τα όσα λένε! Με κάθε εκαιρία ωρύονται με κροκοδείλια δάκρυα για έλλειψη ιατρών (ανεξαρτήτου ειδικότητος) , για το brain drain  κτλ. Λες και γιατροί είναι μόνο οι έχοντες την ειδικότητα της γεν. ιατρικής ή της παιδιατρικής  που εμφανώς έχουν γυρίσει την πλάτη τους στις ΤΟΜΥ ( για δικούς τους λόγους ) και εκεί τελειώνουν όλα . . . ! ! !

Την πλάτη την γυρίσανε γιατί ούτε αυτοί τρώνε κουτόχορτο... Οι προδιαγραφές που τίθενται για τις προσλήψεις στις ΤΟΜΥ, καθώς οι ελπίδες για την όποια αποτελεσματικότητά τους, είναι ΑΣΤΕΙΕΣ, ΑΝΟΥΣΙΕΣ, ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΓΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΈΝΟΥΣ, Ή ΓΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΛΑ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!!

Συγγνώμη για την έκφραση, αλλά πραγματικά, δεν ξέρω πώς αλλιώς θα μπορούσα να σχολιάσω τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία. Αυτοί που τις θεσπίζουν πραγματικά πρέπει να νομίζουν ότι οι γιατροί είμαστε το λιγότερο απελπισμένοι για να δηλώσουμε σε τέτοια πόστα. Γι' αυτό αν προσέξετε τα Κ.Υ. ανά την επικράτεια έχουνε γεμίσει με γενικούς γιατρούς αποφοιτήσαντες εκ του ανατολικού μπλοκ, πολλοί μάλιστα από εκεί καταγωγή, που δεν έχουνε και πολλές πολλές "απαιτήσεις". Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί θα πω πράγματα που πραγματικά δεν θέλω σε δημόσιο φόρουμ. Ωστόσο, οφείλω να πω ότι ο Έλληνας έχει τελικά την υγεία που του αξίζει.

53 λεπτά πριν, dimkats said:

Προκυρήχθηκε η εν λόγω προκυρηξη με  την μορφή του «κατεπείγοντος» τον Μάρτιο , με καταληκτική ημερομηνία την 27η Απριλίου, πήρε παράταση έως την 7η Μαϊου, συσταθησαν οι επιτροπές,διαλύθηκαν,ξανάσυστάχθηκαν  και απόφαση καμία!!! Κα όλα αυτά με την μορφή του «κατεπείγοντος»! ! ! ! ! !  ...   ΉΜΑΡΤΟΝ  .....

Και όλα αυτά την ώρα που π.χ. στο νοσοκομείο της Σάμου (της 1ης-2ης ΥΠΕ) οι συνάδελφοι και οι εκεί εργαζόμενοι προέβησαν σε στάση εργασίας λόγω έλλειψης προσωπικού {...}. Ομοίως και στην Μαγνησία {...}

Την ίδια ώρα ο Ξανθός, ο υπουργός υγείας ανακεινωνει ΞΑΝΑ ότι από τον Σεπτέμβριο του 2018 θα (ξανά)ενισχυθεί η ΠΦΥ με 400-450  μόνιμες προσλήψεις ιατρών στα κέντρα υγείας {...} , όπως είχε ανακοινώσει και πέρυσι τον Σεπτέμβριο του 2017 {...}  !!!!

Τι νομίζει ο Ξανθός;;;  Ότι είμαστε  μ@λ@κες;;;;;  Έλεος!!!

Οι εκδοχές είναι τρεις:

Α] Διορίζουνε ταχύτατα δικούς τους

Β] Ονομάζουνε προσλήψεις αποσπάσεις ή μετακινήσεις ή επικουρικούς

Γ] Ανακοινώνουνε τα νούμερα των αιτήσεων ή των προκηρυγμένων θέσεων και όχι αυτούς που έχουνε ήδη αναλάβει εργασία

Α, και Δ] Λένε ψέμματα...

Διαλέγετε εσείς...

53 λεπτά πριν, dimkats said:

Κατά τα άλλα η κυβέρνηση με παρεμβάσεις εξπρές  θα αλλάξει το «κακό» κλίμα  που διαμορφώθηκε (και) στην υγεία.

Καλό!!!... ???

53 λεπτά πριν, dimkats said:

Τεσπα ... είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω .... θα ήθελα να μου συγχωρέσετε το ύφος του σχολίου.Εάν ο admin θεωρεί ότι έχω υπερέβη τα εσκαμμένα, ας το σβήσει . Ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά που καταθέτω αίτηση εκνευρίζομαι  τόσο .... και για να είμαι ειλικρινής ... όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να βγούν πρώτα οι πίνακες των απορριφθέντων, να περιμενουμε  για την ένσταση, μετά να βγουν οι πίνακες των επιτυχόντων , μετά  έρχεται η συνέντευξη, μετά ... μετά ............  απελπισία με πιάνει ! ! !

Δεν θέλω να υποκαταστήσω τους admin, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι λες πολύ λίγα, δεδομένου της τραγικότητας της κατάστασης. Επιπλέον να συμπληρώσω, ότι τώρα πέφτει πολύ γέλιο με το νομοσχέδιο για τα νέα ωράρια των γιατρών (12ωρα). Δεν μπορεί να εφαρμοστεί, λόγω έλλειψης προσωπικού, ωστόσο ψηφίστηκε, και αυτή τη στιγμή δεν υπογράφονται τα εντάλματα πληρωμής των εφημεριών γιατί γίνονται παρανόμως με το παλιό ωράριο εργασίας (24ωρες εφημερίες). Πραγματικά, εάν δεν ήτανε για κλάματα που δεν πληρώνονται οι άνθρωποι, θα ήταν για γέλια η κατάσταση. Τα έχουνε κάνει όλα θάλασσα.

Ναι, είναι όντως απελπισία σκέτη... Και πάλι, θεωρώ ότι τα λες πολύ κόσμια. Στην πραγματικότητα μιλάμε για έγκλημα, γιατί καταστρέφουν τις ζωές, και μεταφορικά και κυριολεκτικά, τόσο των γιατρών που δουλεύουν / θέλουν να δουλέψουν, όσο και των ασθενών που η ζωή τους εξαρτάται από το σύστημα υγείας.

Υ.Σ.: Πρόσφατα άκουσα πέθανε ένας 42χρονος καθηγητής σχολείου έξω από κλειστό κέντρο υγείας... Είναι αλήθεια ή πάλι δούλεψαν τα (βοθρο)κανάλια της διαπλοκής;;

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, mihiatrik said:

Γι' αυτό αν προσέξετε τα Κ.Υ. ανά την επικράτεια έχουνε γεμίσει με γενικούς γιατρούς αποφοιτήσαντες εκ του ανατολικού μπλοκ, πολλοί μάλιστα από εκεί καταγωγή, που δεν έχουνε και πολλές πολλές "απαιτήσεις". Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί θα πω πράγματα που πραγματικά δεν θέλω σε δημόσιο φόρουμ. Ωστόσο, οφείλω να πω ότι ο Έλληνας έχει τελικά την υγεία που του αξίζει.

Αυτό ισχύει σε απίστευτο βαθμό ! Οποιος θέλει να το επιβεβαιώσει, ας πάει σε ένα ΚΥ π.χ πέριξ της Καβάλας. Το πόσα επώνυμα γιατρών σε -ίδης θα συναντήσει, θα το διαπιστώσει ο ίδιος ! Μάλιστα υπάρχει μια πραγματικά δουλοπρεπής φωτό από Γ.Ι από επίσκεψη του Πολάκη όπου τον κοιτάζει σαν μικρό... Θεούλη που απόρησα, και έμαθα μετά ότι ο συγκεκριμένος συνάδελφος είναι Ρωσοπόντιος. Ε, προφανως, αν σου δώσει ψωμί κάποιος, να τον κοιτάζεις σαν... σωτήρα ! ?

No offence για την Ειδικότητα την οποία την θεωρώ απ΄τις δυσκολότερες που υπάρχουν αν την ασκήσει κάποιος σοβαρά, αλλά η Γ.Ι πρέπει να ειναι η Ειδικότητα με το μεγαλύτερο ποσοστό αποφοίτων εκ του Ανατολικού Μπλόκ, με καταγωγή πολλών ακριβώς από εκεί, αλλά και Ελλήνων αδιάφορων κτλ. (είχα σε rotation στην Κλινική ειδικεύομενους Γ.Ι από Ιατρική Αθήνας, οι άνθρωποι την επέλεξαν σαν πιο χαλαρή Ειδικότητα, ενώ ο ένας ήταν καθαρά ΔΥ, με το που τελείωνε το ωράριο εξαφανίζονταν, δεν ήθελε να του δείξουμε τπτ.)

Το γιατί αυτό συμβαίνει προφανές, άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, δουλειά τροχονόμου αν το επιθυμεί αυτός που την ασκεί, ενώ σε ένα ΚΥ ή ΠΙ στην επαρχία οι απαιτήσεις είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες, αρκεί να υπάρχει "άσπρη μπλούζα" και κάποιος που δηλώνει γιατρός.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/10/2018 at 5:26 PM, mihiatrik said:

Την πλάτη την γυρίσανε γιατί ούτε αυτοί τρώνε κουτόχορτο... Οι προδιαγραφές που τίθενται για τις προσλήψεις στις ΤΟΜΥ, καθώς οι ελπίδες για την όποια αποτελεσματικότητά τους, είναι ΑΣΤΕΙΕΣ, ΑΝΟΥΣΙΕΣ, ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΓΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΈΝΟΥΣ, Ή ΓΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΛΑ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!!

Συγγνώμη για την έκφραση, αλλά πραγματικά, δεν ξέρω πώς αλλιώς θα μπορούσα να σχολιάσω τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία. Αυτοί που τις θεσπίζουν πραγματικά πρέπει να νομίζουν ότι οι γιατροί είμαστε το λιγότερο απελπισμένοι για να δηλώσουμε σε τέτοια πόστα. Γι' αυτό αν προσέξετε τα Κ.Υ. ανά την επικράτεια έχουνε γεμίσει με γενικούς γιατρούς αποφοιτήσαντες εκ του ανατολικού μπλοκ, πολλοί μάλιστα από εκεί καταγωγή, που δεν έχουνε και πολλές πολλές "απαιτήσεις". Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί θα πω πράγματα που πραγματικά δεν θέλω σε δημόσιο φόρουμ. Ωστόσο, οφείλω να πω ότι ο Έλληνας έχει τελικά την υγεία που του αξίζει.

Οι εκδοχές είναι τρεις:

Α] Διορίζουνε ταχύτατα δικούς τους

Β] Ονομάζουνε προσλήψεις αποσπάσεις ή μετακινήσεις ή επικουρικούς

Γ] Ανακοινώνουνε τα νούμερα των αιτήσεων ή των προκηρυγμένων θέσεων και όχι αυτούς που έχουνε ήδη αναλάβει εργασία

Α, και Δ] Λένε ψέμματα...

Διαλέγετε εσείς...

Καλό!!!... ???

Δεν θέλω να υποκαταστήσω τους admin, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι λες πολύ λίγα, δεδομένου της τραγικότητας της κατάστασης. Επιπλέον να συμπληρώσω, ότι τώρα πέφτει πολύ γέλιο με το νομοσχέδιο για τα νέα ωράρια των γιατρών (12ωρα). Δεν μπορεί να εφαρμοστεί, λόγω έλλειψης προσωπικού, ωστόσο ψηφίστηκε, και αυτή τη στιγμή δεν υπογράφονται τα εντάλματα πληρωμής των εφημεριών γιατί γίνονται παρανόμως με το παλιό ωράριο εργασίας (24ωρες εφημερίες). Πραγματικά, εάν δεν ήτανε για κλάματα που δεν πληρώνονται οι άνθρωποι, θα ήταν για γέλια η κατάσταση. Τα έχουνε κάνει όλα θάλασσα.

Ναι, είναι όντως απελπισία σκέτη... Και πάλι, θεωρώ ότι τα λες πολύ κόσμια. Στην πραγματικότητα μιλάμε για έγκλημα, γιατί καταστρέφουν τις ζωές, και μεταφορικά και κυριολεκτικά, τόσο των γιατρών που δουλεύουν / θέλουν να δουλέψουν, όσο και των ασθενών που η ζωή τους εξαρτάται από το σύστημα υγείας.

Υ.Σ.: Πρόσφατα άκουσα πέθανε ένας 42χρονος καθηγητής σχολείου έξω από κλειστό κέντρο υγείας... Είναι αλήθεια ή πάλι δούλεψαν τα (βοθρο)κανάλια της διαπλοκής;;

Oι λόγοι για τους οποίους γύρισαν την πλάτη οι γενικοί ιατροί στις ΤΟΜΥ όπως και το ποιοι απασχολούνται στα κέντρα υγείας  (σοβιέτ ή μη) μου είναι αδιάφοροι! Για μένα σημασία έχει ότι π.χ. η λίστα με τα κέντρα υγείας και τις ελλείψεις τους που έχει καταθέσει η ΠΟΕΔΗΝ { http://www.iatropedia.gr/ ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -seis/poedin-lista-kentra-ygeias- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --tis-elleipseis-tous-ti-egkainiazei-o-prothypourgos/94420/  } .

Και παρά τις ελλείψεις  το υπουργείο συνεχίζει να επικαλείται το brain drain κτλ...κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεκινησε η αναρτηση αποτελεσματων και στην 6η ΥΠΕ

http://www.dypede.gr/ανακοινώσεις-κρίσεων-ιατρών/

 

Η 6η ΥΠΕ σε αντιθεση με την 7η και 3η επελεξε να εμφανιζονται στα αποτελεσματα τα ονοματα των υποψηφιων και να φαινεται αναλυτικα η μοριοδοτηση ανα κατηγορια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγκριση για προκήρυξη θέσεων ειδικευμένων ιατρών του κλάδου Ε.Σ.Υ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΘΕΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΚΛΑΔΟΥ ΕΣΥ-ΤΡΙΤΗ.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/8/2018 at 7:01 ΜΜ, dimkats said:

Oι λόγοι για τους οποίους γύρισαν την πλάτη οι γενικοί ιατροί στις ΤΟΜΥ όπως και το ποιοι απασχολούνται στα κέντρα υγείας  (σοβιέτ ή μη) μου είναι αδιάφοροι! Για μένα σημασία έχει ότι π.χ. η λίστα με τα κέντρα υγείας και τις ελλείψεις τους που έχει καταθέσει η ΠΟΕΔΗΝ {...}

Και παρά τις ελλείψεις  το υπουργείο συνεχίζει να επικαλείται το brain drain κτλ...κτλ.

Ε οκ, δίκιο έχεις να μην σε ενδιαφέρει, αλλά επί της ουσίας όμως το ένα φέρνει το άλλο, καθώς για παρόμοιους λόγους με την άρνηση των γενικών ιατρών στις ΤΟΜΥ, αρνούνται και οι γιατροί να μείνουνε Ελλάδα και όσοι μένουνε να δουλέψουν στο Ε.Σ.Υ. (brain drain). Επίσης ελπίζω να μην διαπιστώσεις στην πράξη πόσο δύσκολο είναι το να μην μπορείς να συνεννοηθείς πάντα επιστημονικά με γιατρό από τα σοβιέτ, καθώς οι περισσότεροι είναι "πονάει χέρι, κόβει χέρι"... Γιατί να δουλέψει κάποιος σε ένα τέτοιο Ε.Σ.Υ. ή Κ.Υ. ;; Και δεν μιλάω μόνο για τους ειδικούς, που προκηρύσσονται θέσεις σε νοσοκομεία της επαρχίας, νησιά κ.τ.λ. και μένουνε κενές, αλλά και οι λίστες των ειδικευομένων έχουνε πλέον αδειάσει

Δηλαδή η υποκρισία τους στα ΤΟΜΥ, αλλά και στα πάντα δηλαδή, φανερώνει συνεχώς ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν το έχουνε σε τίποτα να επικαλούνται διάφορα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι λένε και την αλήθεια ή ότι έχουνε σκοπό να κάνουνε το οτιδήποτε σοβαρό για να διορθώσουν την κατάσταση. Συμφέροντα εξυπηρετούν και βρίσκουν "λύσεις" με μπαλώματα και προχειροδουλειές. Κακώς εκπλήσσεσαι δηλαδή, το πραγματικό ερώτημα πλέον είναι πόσο πάτο μπορεί να πιάσουνε...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/15/2018 at 12:01 AM, mihiatrik said:

Ε οκ, δίκιο έχεις να μην σε ενδιαφέρει, αλλά επί της ουσίας όμως το ένα φέρνει το άλλο, καθώς για παρόμοιους λόγους με την άρνηση των γενικών ιατρών στις ΤΟΜΥ, αρνούνται και οι γιατροί να μείνουνε Ελλάδα και όσοι μένουνε να δουλέψουν στο Ε.Σ.Υ. (brain drain). Επίσης ελπίζω να μην διαπιστώσεις στην πράξη πόσο δύσκολο είναι το να μην μπορείς να συνεννοηθείς πάντα επιστημονικά με γιατρό από τα σοβιέτ, καθώς οι περισσότεροι είναι "πονάει χέρι, κόβει χέρι"... Γιατί να δουλέψει κάποιος σε ένα τέτοιο Ε.Σ.Υ. ή Κ.Υ. ;; Και δεν μιλάω μόνο για τους ειδικούς, που προκηρύσσονται θέσεις σε νοσοκομεία της επαρχίας, νησιά κ.τ.λ. και μένουνε κενές, αλλά και οι λίστες των ειδικευομένων έχουνε πλέον αδειάσει

Δηλαδή η υποκρισία τους στα ΤΟΜΥ, αλλά και στα πάντα δηλαδή, φανερώνει συνεχώς ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν το έχουνε σε τίποτα να επικαλούνται διάφορα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι λένε και την αλήθεια ή ότι έχουνε σκοπό να κάνουνε το οτιδήποτε σοβαρό για να διορθώσουν την κατάσταση. Συμφέροντα εξυπηρετούν και βρίσκουν "λύσεις" με μπαλώματα και προχειροδουλειές. Κακώς εκπλήσσεσαι δηλαδή, το πραγματικό ερώτημα πλέον είναι πόσο πάτο μπορεί να πιάσουνε... 

Συμφωνώ μαζί σου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελώς πληροφοριακά να σας πω, για μια θέση Επιμελητή χειρουργού σε μεγάλο αθηναϊκό νοσοκομείο έβαλαν υποψηφιότητα δεκάδες άτομα, αρκετά δε από Αγγλία και άλλες χώρες. Μάλιστα ένας έφτασε σε τέτοιο σημείο ξεπεσμού που έβαλε την υπάλληλο να του φωτοτυπήσει δικαιολογητικά (δεκάδες σελίδες) συνυποψηφίων, και η κοπέλα φωτοτυπούσε για ώρες, ενώ έπαιρνε τηλ από Λονδίνο κτλ.

Σίγουρα δεν μπορεί να βγάλει κανείς συμπέρασμα από περιπτωσιολογία, αλλά θα είχε να μαθαίναμε τι ενδιαφέρον υπάρχει σε προκηρύξεις που βγαίνουν  για μόνιμες θέσεις στο ΕΣΥ. Οι δικές μου (εκ των πολύ έσω) πληροφορίες λένε ότι γίνεται σφαγή.

Και προφανώς δεν συμβαίνει αυτό για τα 1,300€ του Επιμ. Β'

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως εινα δυνατον να ζηταει και να παιρνει καποιος τα  δικαιολογητικα των υπολοιπων ; Και απο που ; Εγω οταν κατεθεσα τον φακελλο μου για να παρω αρ. πρωτ. , συναντησα μονο εναν υπαλληλο που εξυπηρετουσε μια ουρα υποψηφιων..

Για το πληθος των υποψηφιων ,εχουν ακουστει πολλα . Και αληθευουν προφανως.Τι εννοειτε λεγοντας " σφαγη " ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.