Jump to content

Διαδικασία και τρόπος προκήρυξης θέσεων γιατρών ΕΣΥ


ξενος

Recommended Posts

48 minutes ago, AggelikiMitrou said:

Sos...Μετά το 2018, για όσες θέσεις δεν καλύπτονται από την πρώτη πεντάδα ακολουθεί η ίδια διαδικασία για τους επόμενους πέντε και πάει λέγοντας .. για προκηρύξεις του 2018 τι ισχύει; Αν η θέση δεν καλυφθεί από τους πρώτους 5 θεωρείται αγονη και επαναπροκηρυσσεται ή καλούνται κ εδώ οι επόμενοι;

 

Για τις προκηρυξεις απο το 2020 και μετα ισχυει αυτο που λες. Για τις προηγουμενες αν δεν δεχτει κανεις απο τους 5 πρωτους, η θεση θεωρειται αγονη (χωρις να επαναπροκηρυσσεται απαραιτητα).

Δυστυχως ο νομος που ψηφισε ο Κικιλιας το 2020 δεν ειχε αναδρομικη ισχυ για τις παλαιοτερες προκηρυξεις,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

1 προκηρυξη αντεξε η τελευταια αλλαγη στη διαδικασια προκηρυξης μονιμων θεσεων στο ΕΣΥ και η Γκαγκα προαναγγελει νεα αλλαγη🙄

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/10054-mina-gkagka-apo- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --patra-epitaxynontai- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --diadikasies-proslhpshs-ygeionomikwn- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --topothethshs- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenwn

"...αναφέρθηκε στις επικείμενες προκηρύξεις νέων θέσεων ιατρικού και λοιπού υγειονομικού προσωπικού, τονίζοντας ότι μέσα στον επόμενο μήνα αναμένεται να αλλάξει ο τρόπος των προκηρύξεων, ώστε οι διαδικασίες να ολοκληρώνονται πιο γρήγορα. «Διατηρούμε την πλατφόρμα για να υπάρχει ενιαίο σύστημα μοριοδότησης, αλλά οι κρίσεις θα γίνονται από το εκάστοτε νοσοκομείο ώστε να προχωρούν ταχύτερα..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Νομος 2194/1994, αρθρο  9, παραγραφος 5

5. Ιατροί του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ., των οποίων ο διορισμός σε άλλη θέση του κλάδου αυτού ακυρώνεται με διοικητική πράξη ή δικαστική απόφαση, επαναδιορίζονται αυτοδικαίως στην προηγούμενη θέση τους, εάν είναι κενή.
Εάν η θέση αυτή .έχει πληρωθεί ή προκηρυχθεί, επαναδιορίζονται σε ομοιόβαθμη προσωποπαγή θέση, που συνιστάται με την απόφαση επάναδιορισμού στην ίδια υγειονομική περιφέρεια και με την ίδια εργασιακή σχέση που είχαν.

 

Προσφατο ΦΕΚ

........ ανακαλείται η υπό στοιχεία Α2α/Γ.Π.6029/ 2.3.2017 (Γ΄ 289) απόφαση του Υπουργού Υγείας, που αφορά στο διορισμό της ιατρού Χ. Ά. του Ι. σε θέση Επιμελητή Α’ Ιατρικής Βιοπαθολογίας του Γ. Ν. - Κ. Υ. Νάξου, θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. επί θητεία, σε συμμόρφωση προς την υπ΄αρ. 1230/2021 απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών και επαναδιορίζεται η ιατρός Χ. Ά. του Ι. σε συνιστώμενη με την ανωτέρω απόφαση προσωποπαγή θέση ειδικευμένης ιατρού, ειδικότητας Ιατρικής Βιοπαθολογίας, στο βαθμό του Επιμελητή Β’, του Γ.Ν.-Κ.Υ.Νάξου, θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. επί θητεία, σε εφαρμογή την παρ. 5 του άρθρου 9 του ν. 2194/1994.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Sos!Συνάδελφοι, εάν κάποιος υποψήφιος είναι πρώτος σε περισσότερες από μία θέσεις που έχει δηλώσει πρέπει να ακολουθήσει την σειρά προτίμησης που έχει δηλώσει κατά την αίτηση;

Τροποποιήθηκε από Faye
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει με βάση τα νέα δεδομένα πόσος καιρός χρειάζεται για τη δημοσίευση του ΦΕΚ και από κει κ πέρα μέχρι να αποσταλεί ο διορισμός μέσω ΕΛΤΑ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

ΦΕΚ Τεύχος B’ 341/25.01.2023

Ορισμός ιατρικών ειδικοτήτων για τη συγκρότηση Συμβουλίων για θέσεις ειδικευμένων ιατρών κλάδου ΕΣΥ νοσοκομείων και γενικών νοσοκομείων - κέντρων υγείας.

Ορίζουμε τις ιατρικές ειδικότητες, για τις οποίες είναι αρμόδιο καθένα από τα Συμβούλια που συγκροτούνται στην έδρα των Υγειονομικών Περιφερειών για τον έλεγχο των δικαιολογητικών, τη μοριοδότηση και την αναμοριοδότηση των ιατρών που υποβάλλουν υποψηφιότητα για θέσεις νοσοκομείων και γενικών νοσοκομείων - κέντρων υγείας σε ολόκληρη την επικράτεια, ως εξής:

Η Διοίκηση 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Αλλεργιολογίας, της Δερματολογίας και Αφροδιοσιολογίας, της Κυτταρολογίας, της Μαιευτικής και Γυναικολογίας, της Νευροχειρουργικής, της Παθολογικής Ανατομικής, της Παιδιατρικής, της Πνευμονολογίας - Φυματιολογίας, της Χειρουργικής Θώρακος, της Χειρουργικής Παίδων, της Ψυχιατρικής Παιδιού και Εφήβου, καθώς και για τις ιατρικές εξειδικεύσεις στην Εντατική Θεραπεία και στην Εντατική Νοσηλεία Νεογνών.

Η Διοίκηση 2ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Αγγειοχειρουργικής, της Γαστρεντερολογίας, της Νευρολογίας, της Πλαστικής, Επανορθωτικής και Αισθητικής Χειρουργικής, της Ψυχιατρικής, καθώς και για την ιατρική εξειδίκευση στην Επείγουσα Ιατρική.

Η Διοίκηση 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Νεφρολογίας, της Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας, της Ουρολογίας και της Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής.

Η Διοίκηση 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Ακτινοθεραπευτικής - Ογκολογίας, της Γενικής/Οικογενειακής Ιατρικής, της Ενδοκρινολογίας - Διαβήτη - Μεταβολισμού, της Παθολογικής Ογκολογίας και της Πυρηνικής Ιατρικής.

Η Διοίκηση 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Εσωτερικής Παθολογίας και της Καρδιολογίας.

Η Διοίκηση 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Αναισθησιολογίας, της Ιατρικής Εργασίας και Περιβάλλοντος, της Ρευματολογίας και της Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης.

Η Διοίκηση 7ης Υγειονομικής Περιφέρειας είναι αρμόδια για τις ειδικότητες της Αιματολογίας, της Ιατρικής Βιοπαθολογίας-Εργαστηριακής Ιατρικής ή Αιματολογίας (Αιματολογικό), της Αιματολογίας ή Ιατρικής Βιοπαθολογίας-Εργαστηριακής Ιατρικής ή Εσωτερικής Παθολογίας (Αιμοδοσία), Αιματολογίας ή Εσωτερικής Παθολογίας ή Παιδιατρικής, (για Μονάδες Μεσογειακής Αναιμίας), Αιματολογίας ή Ιατρικής Βιοπαθολογίας- Εργαστηριακής Ιατρικής ή Παιδιατρικής ή Εσωτερικής Παθολογίας (για το Τμήμα Ανοσολογίας- Ιστοσυμβατότητας), της Ακτινολογίας, της Ιατρικής Βιοπαθολογίας - Εργαστηριακής Ιατρικής, της Οφθαλμολογίας, της Χειρουργικής και της Ωτορινολαρυγγολογίας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΛΠΜ465ΦΥΟ-ΕΥΕ

Καθορισμός διαδικασίας υποβολής υποψηφιοτήτων και κριτηρίων μοριοδότησης, αξιολόγησης και επιλογής για θέσεις Διευθυντή, Επιμελητή Α’ και Επιμελητή Β’ κλάδου ιατρών και οδοντιάτρων Ε.Σ.Υ

Πολλές αλλαγές. Επειδή την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα βγει η νέα προκήρυξη, μελετήστε το όσοι ενδιαφέρεστε 

Ενδεικτικά 

1)Μείωσαν τα μόρια του αγροτικού 

2)Ο παρατασιακος ειδικευόμενος με τίτλο ειδικότητας  εξωμειωνεται με τον ειδικευμένο στα μόρια προϋπηρεσίας (όχι ως εκπαιδευτής όμως)

3) Διαφορετικά μόρια για θέσεις νοσοκομείων και κέντρων υγείας.

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης-είναι επίσημο:

για να δηλώσεις στην προκήρυξη εφόσον είσαι γιατρός ΕΣΥ πρέπει να έχεις συμπληρώσει πέντε χρόνια υπηρεσίας(αντί για 2 που ήταν) 

"Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία θα αναφέρονται:Για τις θέσεις βαθμού Επιμελητή Β ́, Επιμελητή Α ́ και Διευθυντή(α) δεν υπηρετώ σε θέση του κλάδου Ε.Σ.Υ. ή υπηρετώ σε θέση τουκλάδου Ε.Σ.Υ. με βαθμό ...... και έχω συμπληρώσει συνεχή υπηρεσία πέντε (5) ετών στο Φορέα Παροχής Υπηρεσιών Υγείας στον οποίο υπηρετώ σήμερα. (β) δεν έχω παραιτηθεί από θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. πριν από τη συμπλήρωση πέντε (5) ετών από τον διορισμό μου ή σε αντίθετη περίπτωση ότι έχουν συμπληρωθεί δύο (2) χρόνια από την ημερομηνία παραίτησήςμου, (γ) δεν έχω αρνηθεί διορισμό σε θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. ή σε αντίθετη περίπτωση, ότι έχουν συμπληρωθεί δύο (2) χρόνια από την παρέλευση της προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας."

Τροποποιήθηκε από Clairvoyant
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 2/26/2023 at 9:28 AM, Clairvoyant said:

για να δηλώσεις στην προκήρυξη εφόσον είσαι γιατρός ΕΣΥ πρέπει να έχεις συμπληρώσει πέντε χρόνια υπηρεσίας(αντί για 2 που ήταν) 

"Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία θα αναφέρονται:Για τις θέσεις βαθμού Επιμελητή Β ́, Επιμελητή Α ́ και Διευθυντή(α) δεν υπηρετώ σε θέση του κλάδου Ε.Σ.Υ. ή υπηρετώ σε θέση τουκλάδου Ε.Σ.Υ. με βαθμό ...... και έχω συμπληρώσει συνεχή υπηρεσία πέντε (5) ετών στο Φορέα Παροχής Υπηρεσιών Υγείας στον οποίο υπηρετώ σήμερα. (β) δεν έχω παραιτηθεί από θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. πριν από τη συμπλήρωση πέντε (5) ετών από τον διορισμό μου ή σε αντίθετη περίπτωση ότι έχουν συμπληρωθεί δύο (2) χρόνια από την ημερομηνία παραίτησήςμου, (γ) δεν έχω αρνηθεί διορισμό σε θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. ή σε αντίθετη περίπτωση, ότι έχουν συμπληρωθεί δύο (2) χρόνια από την παρέλευση της προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας."

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Βγηκε διευκρινιστικη απο το Υπουργειο σχετικα με το συγκεκριμενο.

ΑΝ καποιος παραιτηθηκε απο θεση ιατρου ΕΣΥ προ τις 07.12.2022 και μη εχοντας κλεισει 5ετια στην ιδια θεση, αλλα εχοντας κλεισει 2ετια, δηλωνει κανονικα στην προκηρυξη.

https://www.moh.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/iatroi-kladoy-e-s-y/egkriseis-prokhrykseis-anakoinwseis/11362-egkrish- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --prokhryksh-thesewn- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keymenwn-iatrwn- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --odontiatrwn-toy-kladoy-e-s-y

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α πολύ ωραία. Δηλαδή, εμείς που έχουμε κλείσει προ πολλού την διετία, αλλά όχι ακόμα την πενταετία, αν παραιτηθούμε αύριο πρωί θα φάμε κανονικότατα την ποινή. Μάλιστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/3/2023 at 9:04 ΠΜ, iceman said:

ΑΝ καποιος παραιτηθηκε απο θεση ιατρου ΕΣΥ προ τις 07.12.2022 και μη εχοντας κλεισει 5ετια στην ιδια θεση, αλλα εχοντας κλεισει 2ετια, δηλωνει κανονικα στην προκηρυξη

Οπότε επιλεκτικά αναστέλλεται η αναδρομικότητα του νόμου-δηλ. ενδεχομένως είναι αντισυνταγματική η ρύθμιση(ίσως και στο σύνολό της) ή απλά πρέπει να ψηφίσουμε κατά συνείδηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από τις συνεντεύξεις;

Είμαι στην 1η / 2η θέση στις 3 επιλογές μου της προκήρυξης του Μαρτίου του 2023 αλλά φοβάμαι ότι με τις συνεντεύξεις θα μείνω τελείως εκτός... μιας και η διαφορά μου με τους από κάτω είναι λίγα μόρια... Πώς πιστοποιείται ο αριθμός των ασθενών που έχω εξετάσει (πχ να κουβαλήσω ενημερωτικά και φωτοτυπίες από τα βιβλία των ΤΕΠ που ένας θεός ξέρει πώς θα βρω;) και πώς οι επεμβατικές πράξεις (για παθολογική ειδικότητα να γράψω δηλαδή έβαλα τόσα Levine, τόσα Folley και πήρα τόσα αέρια σε ένα χαρτί και να μου το υπογράψει ο διευθυντής;); Κάποια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Καλή επιτυχία σε όλους προς όποια κατεύθυνση επιθυμείτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 hours ago, doctor anonymous said:

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από τις συνεντεύξεις;

Είμαι στην 1η / 2η θέση στις 3 επιλογές μου της προκήρυξης του Μαρτίου του 2023 αλλά φοβάμαι ότι με τις συνεντεύξεις θα μείνω τελείως εκτός... μιας και η διαφορά μου με τους από κάτω είναι λίγα μόρια... Πώς πιστοποιείται ο αριθμός των ασθενών που έχω εξετάσει (πχ να κουβαλήσω ενημερωτικά και φωτοτυπίες από τα βιβλία των ΤΕΠ που ένας θεός ξέρει πώς θα βρω;) και πώς οι επεμβατικές πράξεις (για παθολογική ειδικότητα να γράψω δηλαδή έβαλα τόσα Levine, τόσα Folley και πήρα τόσα αέρια σε ένα χαρτί και να μου το υπογράψει ο διευθυντής;); Κάποια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Καλή επιτυχία σε όλους προς όποια κατεύθυνση επιθυμείτε!

Οι διευθυντές των κλινικών συμμετέχουν στις επιτροπές; Μήπως θα έπρεπε να τους συναντήσεις, αν συστηθείς, να δεις αν έχουν τη θέση για κάποιο δικό τους και να ρωτήσεις τι χρειάζεται; 

 

Δεν έχω ιδέα, απλά τις σκέψεις μου γράφω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι συμμετέχουν. Στη συνέντευξη είναι ο διοικητής, ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και ο διευθυντής της κλινικής.

Ίσως να είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ για την πρόταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 hours ago, doctor anonymous said:

Ναι συμμετέχουν. Στη συνέντευξη είναι ο διοικητής, ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και ο διευθυντής της κλινικής.

Ίσως να είναι καλή ιδέα. Ευχαριστώ για την πρόταση.

Καλα θα κανεις! Γινονται "τερατα" στις συνεντευξεις. 

Εδω κοιτα 👉 https://www.1dype.gov.gr/?p=26038

Πλεον ο Χρυσοχοιδης (ξανα)αλλαξε το συστημα κρισεων και οι συνεντευξεις επιστρεφουν στο συμβουλιο που βγαζει και τα γραπτα μορια (αφορα τις προκηρυξεις που θα βγουν απο δω και περα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/22/2023 at 7:31 PM, iceman said:

Πλεον ο Χρυσοχοιδης (ξανα)αλλαξε το συστημα κρισεων και οι συνεντευξεις επιστρεφουν στο συμβουλιο που βγαζει και τα γραπτα μορια (αφορα τις προκηρυξεις που θα βγουν απο δω και περα)

 

Καθορισμός διαδικασίας προκήρυξης,υποβολής υποψηφιοτήτων και κριτηρίων μοριοδότησης, αξιολόγησης και επιλογής για θέσεις Διευθυντή,Επιμελητή Α΄και Επιμελητή Β΄κλάδου ιατρών και οδομτιάτρων Ε.Σ.Υ.

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΧΠΕ465ΦΥΟ-ΥΝ8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.