Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

Υπεράριθμος σημαίνει ότι διορίζεται χωρίς αναμονή, κατευθείαν, τα υπόλοιπα απαντήθηκαν ήδη. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω ότι σημαίνει το να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για ειδικότητα, ως extra ατομο πέρα απο τον προβλεπομενο αριθμο ειδικευομένων που κανονικά εκπαιδεύει. Αλλα δεν ειμαι και 100% sure. :S

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω ότι σημαίνει το να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για ειδικότητα, ως extra ατομο πέρα απο τον προβλεπομενο αριθμο ειδικευομένων που κανονικά εκπαιδεύει. Αλλα δεν ειμαι και 100% sure. :S

Αυτο ακριβως σημαινει υπεραριθμος.

Νομιζω οτι για τα παραπανω, ο drv εχει απολυτο δικιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα.

καλως ηρθεες κιολας.ισχυουν ολα τα προαναφερθεντα,δηλαδη πρεπει ναχεις ηδη διοριστει για να μπεις ως υπεραριθμη σενα νοσοκομειο και να κανεις ειδικοτητα.διχως να θελω να στο χαλασω,αποτι καταλαβα εισαι στο τριτο ετος νοσηλευτικης.εχεις υπολογισει προφανως οτι πρεπει να τελειωσεις την νοσηλευτικη,να δωσεις κατατακτηριες στην ιατρικη,να περασεις,να τελειωσεις την ιατρικη και μετα αφου θα εισαι ηδη διορισμενη καπου και θα δουλευεις αρα να δω πως θα βρεις τον χρονο να τα συνδυασεις ολα αυτα και να τελειωσεις για παραδειγμα στα 6 χρονια αν δεν θες να καθυστερησεις,να κανεις ειδικοτητα??μετα απο ολα αυτα ποιος ξερει,σενα υπερβατικο συμπαν που θα ζουμε,ισως και να μην υπαρχουν αναμονες για ειδικοτητα ετσι κι αλλιως...

εκτος αν δεν ρωτας για σενα αλλα για καποιον αλλον οποτε συγνωμη.οπως και ναχει,καλη συνεχεια και καλη αρχη σε οτιδηποτε!

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιάννη έχεις δίκιο σε όσα είπες... Απλά προτιμώ να προσπαθήσω να μπω ιατρική και να μου βγει το λάδι μέχρι να την τελειώσω, παρά να μείνω νοσηλευτική και για την υπολοιπή ζωή μου να κάθομαι και να μετανιώνω που διάλεξα τον εύκολο δρόμο και δεν κυνήγησα αυτό που ήθελα απο τετάρτη δημοτικού... Ήδη μετανιώνω που δεν έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες........... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην το βλεπεις ως ο ευκολος δρομος.να κοιτας κατ εμε τι σαρεσει και τι επαγγελματικες προοπιτκες υπαρχουν οταν τελειωσεις.ολα τα επαγγελματα εχουν την δυσκολια τους.δεν υπαρχει ευκολη δουλεια,με εξαιρεση ισως τον εισοδηματια!!χαχαχααχαχαχα

αν και ξερω καποιους που θα διαφωνησουν και σε αυτο...

τωρα αν τελικα ηθελες αυτο η κατι αλλο στη τεταρτη δημοτικου δεν το ξερω.μπορει απο την αλλην να ειχες μιαν αλλη εικονα της ιατρικης τοτε και αυτην να αναπολεις.προσωπικα εχω μετανιωσει που δεν ειμαι ταχυδρομος οπως ηθελα μικρος αλλα δεν θα βγει η προκηρυξη στα ελτα?θα τα πουμε τοτε!

καλημερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιάννη έχεις δίκιο σε όσα είπες... Απλά προτιμώ να προσπαθήσω να μπω ιατρική και να μου βγει το λάδι μέχρι να την τελειώσω, παρά να μείνω νοσηλευτική και για την υπολοιπή ζωή μου να κάθομαι και να μετανιώνω που διάλεξα τον εύκολο δρόμο και δεν κυνήγησα αυτό που ήθελα απο τετάρτη δημοτικού... Ήδη μετανιώνω που δεν έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες........... :(

λοιπον,ΣΠΟΡΑΚΙ,εγω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ηθελα να γινω γιατρος,βαθμους αριστους μεχρι την τριτη λυκειου αλλα δεν ημουν τυχερη!δηλωσα μαιευτικη γιατι ηξερα πως αν ειμαι οντως γκαντεμα θα μπορουσα να δωσω κατατακτηριες για ολες τις ιατρικες της χωρας.μπηκα με 18 μαιευτικη,την τελειωσα,εδωσα κατατακτηριες,περασα ιατρικη,την τελειωσα και συνεχιζω ακαθεκτη!στους 100 εξυπνους που εβλεπα σε ολο αυτο το δρομο μου,οι 98 προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ειναι λαθος επιλογη(για ολους τους λογους που μπορεις να φανταστεις!) ενω οι ιδιοι ηταν γιατροι ειτε απο πανελληνιες ειτε απο κατατακτηριες (φοιτητες ή τελειωμενοι)και υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην φτασω ποτε σε τετοιο βαθμο υποκρισιας!

αν ειναι το ονειρο σου και αν εισαι διαβαστερο παιδι(γιατι αυτο δεν στο κρυβω,ειναι πολυ το διαβασμα)τοτε να το κανεις!καλυτερα που δεν ξαναεδωσες πανελληνιες γιατι εγω ξαναξαναδωσα και τωρα το εχω μετανιωσει γιατι θα ειχα γλιτωσει λιγο κουραση!οποτε γιαυτο μην στεναχωριεσαι καθολου!

μην ακους κανενα!αν ξερεις τι θελεις κανεις δεν θα μπορεσει να σου κανει τον μαγκα κατω απο την δικη του επιτυχια!να ξερεις να τους αποκρουεις καταλληλα και να μην σε επηρεαζουν αρνητικα!δεν ειναι ολα οσα σου πουνε λαθος,μαθε να τα ξεχωριζεις!εγω ολους αυτους που γκρινιαζαν με την ιατρικη τους ελεγα αχαριστους μπροστα τους γιατι ειναι απειρα τα επαγγελματα που ειναι δυσκολα για διαφορους λογους!δεν πιστευω οτι εγω σαν γιατρος πρεπει να γκρινιαζω παραπανω απο αλλους ανθρωπους.τι να πει μια φιλη μου που δουλευει σε εργοστασιο!εγω προς το παρον τα παω μια χαρα!και συ αν εισαι καλη μια χαρα θα τα πας!οπως για ολους τους ανθρωπους ετσι και για μας!

θα αντιμετωπισεις βεβαια δυσκολιες και ειναι απαραιτητο να μπορουν οι γονεις σου να σε στηριξουν οικονομικα αλλα και ψυχολογικα!αν και ειχα αρκετους φιλους που δουλευαν κυριως τα πρωτα χρονια γιατι ειδικα στο 6 ετος δεν γινεται(στην σχολη μας ειμασταν συνεχεια στο νοσοκομειο!)

οσο αφορα στην περιπτωση του διορισμου ασε να γινει και βλεπεις!αυτα που ξερω εγω!πρεπει να διοριστεις και να δουλεψεις 2 χρονια.μετα μπαινεις ως υπεραριθμος αλλα με τον μισθο της νοσηλευτριας.ασε που λεγανε κατι για το οτι πρεπει να μεινεις καποια χρονια ακομα μετα το περας της ειδικοτητας.δεν μου φανηκε και ονειρεμενη επιλογη!

τελοσπαντων εγω δεν εχω διοριστει και μια χαρα ειμαι προς το παρον!να εχεις απο την αρχη στο μυαλο σου και την επιλογη να κανεις ειδικοτητα στο εξωτερικο.(γερμανικα,σουηδικα)εγω ημουν ετοιμη για γερμανια αλλα τελικα με βολεψε η ελλαδα!δοξα το θεο!

οτι απορια εχεις μην διστασεις!σου ευχομαι πραγματικα να γινουν ολα οσα ονειρευτηκες αληθεια! embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ?ΣΠΟΥΔΑΖΑ ΠΑΤΡΑ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΥ? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι χρειάζεται να ανανεωσεις, βοήθεια στην Αθήνα θα βρεις δυσκολα κάτι εχω ακουσει για ενα Γιωργο Φουντα που ασχολείται με αυτα. Δεν ξέρω παραπάνω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

''Ως υπεράριθμος σε ειδικότητα διορίζεται μόνο κάποιος ο οποίος είναι ήδη διορισμένος στο δημόσιο, κάνοντας στην ουσία μετάταξη και για το χρόνο της ειδικότητας αμοίβεται με το μισθό της προηγούμενης του θέσης και όχι του ειδικευόμενου.''

Πρεπει να συμπληρωσω στα λεγομενα του DRV ότι εισαι υποχρεωμενος μετα την ληψη ειδικοτητας να επιστρεψεις στην προηγουμενη θεση που ήσουν διορισμενος και να δουλεψεις εκει για χρονικο διαστημα ισο με αυτο της ειδικοτητας που πηρες...... Υπαρχει νόμος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΝΑΖΗΤΩ ΥΛΙΚΟ (ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ – SOS ΘΕΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι, ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ. (ΑΜΟΙΒΗ). ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ge_nanos@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημερα σε ολους ,

υπαρχει μηπως καποιος ο οποιος να εχει την υλη των κατακτηριων του ετους '08 - '09 για τους αποφοιτους Τει ? Δυστηχως η ιστοσελιδα του Πανεπιστημιου την "κατεβασε". (υπηρχε σε ηλεκτρονικη μορφη pdf ) .... Καθε βοηθεια και ενημερωση ειναι καλοδεχουμενη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων !!

Τροποποιήθηκε από Algol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους ,

υπαρχει μηπως καποιος ο οποιος να εχει την υλη των κατακτηριων του ετους '08 - '09 για τους αποφοιτους Τει ? Δυστηχως η ιστοσελιδα του Πανεπιστημιου την "κατεβασε". (υπηρχε σε ηλεκτρονικη μορφη pdf ) .... Καθε βοηθεια και ενημερωση ειναι καλοδεχουμενη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων !!

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά μέχρι τώρα η ύλη των κατατακτηρίων ήταν η εξής: Βιολογία: Δύο τόμοι του Alberts και Γενετική των Galehrter, Collins, Ginsburg. Βιοστατιστική: το βιβλίο του Τριχόπουλου. Φυσική: το τρίτομο του Προυκάκη (δεν είναι όλα τα κεφάλαια μέσα) και Φυσική Ανθρώπινου Σώματος του Cameron. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους ,

υπαρχει μηπως καποιος ο οποιος να εχει την υλη των κατακτηριων του ετους '08 - '09 για τους αποφοιτους Τει ? Δυστηχως η ιστοσελιδα του Πανεπιστημιου την "κατεβασε". (υπηρχε σε ηλεκτρονικη μορφη pdf ) .... Καθε βοηθεια και ενημερωση ειναι καλοδεχουμενη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων !!

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά μέχρι τώρα η ύλη των κατατακτηρίων ήταν η εξής: Βιολογία: Δύο τόμοι του Alberts και Γενετική των Galehrter, Collins, Ginsburg. Βιοστατιστική: το βιβλίο του Τριχόπουλου. Φυσική: το τρίτομο του Προυκάκη (δεν είναι όλα τα κεφάλαια μέσα) και Φυσική Ανθρώπινου Σώματος του Cameron. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Σε ευχαριστω για την πληροφορια αλλα αυτα ειναι τα βιβλια για την Αθηνα , η υλη των Τει για Πατρα ειναι Ανατομια , Βιολογια 1 και Βιοχημεια 1 Ψαχνω να βρω την "υλη" με τα εξεταζομενα μαθηματα.. Καποια επιπροσθετη βοηθεια ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Καλημερα σε ολους ,

υπαρχει μηπως καποιος ο οποιος να εχει την υλη των κατακτηριων του ετους '08 - '09 για τους αποφοιτους Τει ? Δυστηχως η ιστοσελιδα του Πανεπιστημιου την "κατεβασε". (υπηρχε σε ηλεκτρονικη μορφη pdf ) .... Καθε βοηθεια και ενημερωση ειναι καλοδεχουμενη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων !!

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά μέχρι τώρα η ύλη των κατατακτηρίων ήταν η εξής: Βιολογία: Δύο τόμοι του Alberts και Γενετική των Galehrter, Collins, Ginsburg. Βιοστατιστική: το βιβλίο του Τριχόπουλου. Φυσική: το τρίτομο του Προυκάκη (δεν είναι όλα τα κεφάλαια μέσα) και Φυσική Ανθρώπινου Σώματος του Cameron. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Σε ευχαριστω για την πληροφορια αλλα αυτα ειναι τα βιβλια για την Αθηνα , η υλη των Τει για Πατρα ειναι Ανατομια , Βιολογια 1 και Βιοχημεια 1 Ψαχνω να βρω την "υλη" με τα εξεταζομενα μαθηματα.. Καποια επιπροσθετη βοηθεια ???

Αν θυμάμαι καλά, αρχές Μαΐου ή Ιουνίου ανακοινώνεται η ύλη των κατατακτηρίων από τη γραμματεία της σχολής. Αν έχεις κάποιον να πάει να πάρει το φυλλάδιο τότε καλώς. Διαφορετικά ένα ταξιδάκι (αν δεν είσαι από Πάτρα) μέχρι τη γραμματεία (δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι στο ανανεωμένο site της σχολής πρέπει να το ανακοινώνουν - ρίξε μια ματιά, αλλά από τον Μάη και μετά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να δόσω κατατακτήριες τον προσεχή Δεκέμβρη στην Ιατρική Πάτρας. Έχω ακούσει όμως ότι θα μπαίνουν πλέον με το βαθμό του πτυχίου και όχι με τις εξετάσεις! Ισχύει κάτι τέτοιο? Επίσης, πότε πρέπει να κάνω αίτηση για να δόσω τον Σεπτέμβρη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Να περιγράψω και εγώ την εμπειρία από τις κατατακτήριες.

Όλα είναι ένας μύθος.

60 άτομα για 10 θέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τρομακτικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ποια είναι όμως η αλήθεια?

Την πρώτη μέρα κάθε χρονιά πηγαίνουν 30 άτομα από τα 60.

Τη δεύτερη μένουν 20.

Τελικά όσοι περνούν τη βάση είναι και επιτυχόντες.

Αυτά έγιναν τις τελευταίες 3 χρονιές.

Αν ρωτήσετε κάποιους θα σας πουν ότι είναι πανδυσκολα.Αλλά αν ένας άνθρωπος που έχει τελειώσει ήδη ένα πανεπιστήμιο δεν μπορεί να πιάσει βάση σε 3 μαθήματα, πως θα μπορέσει να περάσει παθολογία 6ου έτους που έχει διπλάσια ύλη απ'οτι και τα 3 μαζί?

Προσωπικά ασχολήθηκα 1 μήνα.

Ο μύθος δημιουργείται επειδή όλοι μας γουστάρουμε να λέμε ότι κάνουμε κάτι πολύ δύσκολο-σχεδόν ακατόρθωτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

η υλη στην βιολογια 1 για κατακτηριες εξετασεις δεν εχει τον ιδιο ογκο που εχει η υλη της βιολογιας 1 για τους πρωτοετεις της ιατρικης σχολης .καλο θα ηταν να σταματησετε να απονθαρυνετε τον κοσμο απο το να δωσει εξετασεις.ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιάννη έχεις δίκιο σε όσα είπες... Απλά προτιμώ να προσπαθήσω να μπω ιατρική και να μου βγει το λάδι μέχρι να την τελειώσω, παρά να μείνω νοσηλευτική και για την υπολοιπή ζωή μου να κάθομαι και να μετανιώνω που διάλεξα τον εύκολο δρόμο και δεν κυνήγησα αυτό που ήθελα απο τετάρτη δημοτικού... Ήδη μετανιώνω που δεν έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες........... :(

πολυ σωστο σε βρισκω...μπραβο σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπερα σας,

γνωριζετε πια μαθηματα δινουν για κατατακτηριες οι αποφοιτοι τει?

Ειναι τα

1)βιολογια 1 ,βιοχημεια 1 και βιοχημεια 2

2) τα βιολογια 1,ανατομια 1 και βιοχημεια 1

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σας,

γνωριζετε πια μαθηματα δινουν για κατατακτηριες οι αποφοιτοι τει?

Ειναι τα

1)βιολογια 1 ,βιοχημεια 1 και βιοχημεια 2

2) τα βιολογια 1,ανατομια 1 και βιοχημεια 1

ευχαριστω

η δευτερη επιλοή φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα ,

θα μπορούσε κανένα καλό παλικάρι να τραβήξει τα αρχεία της βιοχημείας που είναι κλειδωμένα και δεν

έχουμε πρόσβαση ; Όποιος έχει κωδικούς για το eclass και είναι πρόθυμος να βοηθήσει θα ήταν πραγματικά

ανεκτίμητη η βοήθεια του για μας

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.