Jump to content

ATLS -αρνητικές εμπειρίες και εντυπώσεις από πρόσφατη εξέτασή του...


anasMZ

Recommended Posts

Γειά σας,

Με αφορμή, τη διεξαγωγή, του (ως είθισται εξαντλητικού) ATLS -course στην Πάτρα, το προηγούμενο 2ήμερο (24 και 25/04),

υπήρξαν αρκετά παράπονα από σημαντικό ποσοστό των συμμετεχόντων...

Δεν το παρακολούθησα, εγώ προσωπικά,

αλλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η μαρτυρία συναδέλφου, που θεωρώ εντελώς αξιόπιστη...

Συγκεκριμένα, περίπου 50% των συμμετεχόντων, που πέρασαν την προφορική εξέταση,

κόπηκαν στα γραπτά..

Και το θέμα δεν είναι ότι, "κόπηκαν", όσο το ότι, κοινό παράπονό τους ήταν :

1) Οι ερωτήσεις που δεν υπήρχαν, σαφώς, στην εξεταστέα ύλη που παρέλαβαν από τη Γραμματεία του σχετικού course.

2) Το ότι, σε ερώτησή τους στη Γραμματέα, για το αν θα μπορούσαν, να δούν το γραπτό τους, προκειμένου να εμπεδώσουν τα λάθη τους,

έλαβαν την απάντηση ότι : "Απαγορεύεται η επίδειξη του γραπτού"

Δεν ξέρω.. Να 'ναι υπερβολές... ;; emsadwalk

Καλοδεχούμενη κάθε παρατήρησή σας από ενδεχόμενη εμπειρία σας στο σχετικό (συν τοις άλλοις πανάκριβο) course...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I did it in Patras in 2010. It was a wonderful experience. I was in my national service at that point and I had time to study.

~30% never opened the manual before when they attend the course. ~20% didnt pass.

People need to understand that when they pay 600 euros they need to take responsibility to prepare for a course that is extremely valuable (because it is taught to international standards ).

I like the fact the we still talk about "I L I" for a course that is actually going to help you professionally and make you a safe doctor / surgeon.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έκανα πέρισυ στο Mediterraneo και έχω τις απολύτως αντίθετες εμπειρίες.

- εξαιρετικό course, αλλά έχει την δική του φιλοσοφία, αν πας με την νοοτροπία αυτών που ξέρεις απ ΄την κλινική σου εμπειρία, ναι, θα κοπείς.

Θέλουν να σε ακούσουν να σκέπτεσαι με βάση αυτά που γράφει το βιβλίο.

- έκοψαν πολύ κόσμο που έπρεπε να κοπεί, αλλά δεν θεωρώ ότι υπήρχε κάποια σκοπιμότητα πίσω απ' αυτό, μιας και δεν πληρώνεις για να το ξαναδώσεις.

Ναι, μπορούσαμε να δούμε τα γραπτά μας.

Εν κατακλείδι, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, και κρίμα που δεν το έχουν ως υποχρεωτικό πριν ξεκινήσεις π.χ το αγροτικό με κάποια έκπτωση ή διευκολύνσεις πληρωμής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι απαντήσεις δε συζητιούνται μετά στο feedback session;

Καλησπέρα! Επειδή ήμουν κι εγώ εκεί, θα σας πω από πρώτο χέρι. Πρόκειται για ένα πραγματικά εξαιρετικό course, αλλά δυστυχώς χώλαινε στα εξής:

1) Οι δύο μέρες της εκπαίδευσης ήταν εξαντλητικές και οι ώρες των μαθημάτων βγήκαν εκτός προγράμματος.

2) Ενώ οι προφορικές εξετάσεις προσωπικά μού άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, ως προς την εκμάθηση της προσέγγισης του πολυτραυματία, δεν ίσχυσε το ίδιο με τις γραπτές εξετάσεις. Πρώτον γιατί κάποιες από τις απαντήσεις ήταν ασαφείς, πολλές ερωτήσεις επιδέχονταν παραπάνω από μία σωστές απαντήσεις και υπήρχαν ερωτήσεις φυσιολογίας εκτός της ύλης του βιβλίου.

3) Η μόνη συζήτηση που έγινε την τελευταία μέρα, πριν τις εξετάσεις, αφορούσε στην επίλυση του πρώτου σεναρίου διαλογής (που βρίσκεται στο τέλος του βιβλίου). Απ' ό,τι μας είπε η γραμματέας, οι σωστές απαντήσεις στις γραπτές εξετάσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να δοθούν βάσει κανονισμού του ATLS. Κι επειδή στα γραπτά κοπήκαμε αρκετοί, κάποιος ανέφερε στη γραμματέα ότι θέλουμε να δούμε τις σωστές απαντήσεις, όχι από αμφισβήτηση προς τους διορθωτές αλλά πολύ απλά για να μάθουμε από τα λάθη μας. Η απάντηση, φυσικά, ήταν κατηγορηματική ότι απαγορεύεται και ότι έχουμε δικαίωμα να ξαναδώσουμε μόνο το γραπτό μετά από 3 εβδομάδες και με προθεσμία έως τέλη Ιουλίου.

Ειλικρινά, διερωτώμαι για τα εξής: Με ποιον τρόπο προάγεται η γνώση, αν όχι με συζήτηση των απαντήσεων (το θέμα δεν είναι να "περάσουμε" σώνει και καλά, δεν είμαστε πια φοιτητές). Και επίσης αν ξανακοπούμε, θα πάνε χαμένα τα χρήματα; Σκάσαμε 500 ευρώ, παιδιά, δεν είναι λίγα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έκανα πέρισυ στο Mediterraneo και έχω τις απολύτως αντίθετες εμπειρίες.

- εξαιρετικό course, αλλά έχει την δική του φιλοσοφία, αν πας με την νοοτροπία αυτών που ξέρεις απ ΄την κλινική σου εμπειρία, ναι, θα κοπείς.

Θέλουν να σε ακούσουν να σκέπτεσαι με βάση αυτά που γράφει το βιβλίο.

- έκοψαν πολύ κόσμο που έπρεπε να κοπεί, αλλά δεν θεωρώ ότι υπήρχε κάποια σκοπιμότητα πίσω απ' αυτό, μιας και δεν πληρώνεις για να το ξαναδώσεις.

Ναι, μπορούσαμε να δούμε τα γραπτά μας.

Εν κατακλείδι, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, και κρίμα που δεν το έχουν ως υποχρεωτικό πριν ξεκινήσεις π.χ το αγροτικό με κάποια έκπτωση ή διευκολύνσεις πληρωμής.

Συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα! Όντως, εξαιρετικό course και πραγματικά κρίμα που δεν είναι προαπαιτούμενο για αγροτικό/ειδικότητα. Απορώ (και θα το ψάξω) που σας επέτρεψαν να δείτε τα γραπτά σας. Εδώ, στο τμήμα ATLS της Ιατρικής Πατρών μάς είπαν κατηγορηματικά ότι απαγορεύεται βάσει κανονισμού να δούμε τα γραπτά μας. Για του λόγου το αληθές, παρακαλώ όποιον ενδιαφέρεται, να πάρει ένα τηλ. να ρωτήσει. Όσο για τη σκοπιμότητα: όταν περνάς την προφορική εξέταση θριαμβευτικά και με πολύ θετικά σχόλια και κόβεσαι στο γραπτό, ενώ δεν το περίμενες, τι πρέπει να σκεφτείς; Δε σκέφτομαι κατινίστικα ούτε υπερεκτιμώ τις δυνατότητές μου...αλλά δυστυχώς όλο αυτό μού φάνηκε ανοργάνωτο, αντιεπιστημονικό και με τάση κρυψίνοιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Οι δύο μέρες της εκπαίδευσης ήταν εξαντλητικές και οι ώρες των μαθημάτων βγήκαν εκτός προγράμματος.

Όσον αφορά την χρονική διάρκεια του σεμιναρίου, επειδή τέθηκε και από εμάς του θέμα στους διοργανωτές του, η απάντηση που ελάβαμε είναι ότι είναι αδύνατον (για όλους, συμμετέχοντες και διοργανωτές) να διαρκέσει παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την χρονική διάρκεια του σεμιναρίου, επειδή τέθηκε και από εμάς του θέμα στους διοργανωτές του, η απάντηση που ελάβαμε είναι ότι είναι αδύνατον (για όλους, συμμετέχοντες και διοργανωτές) να διαρκέσει παραπάνω.

Δε λέω, έχουν κι αυτοί δίκιο (πόσες ώρες/μέρες να τραβήξει; ). Όμως, όταν καλείσαι να εξεταστείς μετά από 12 συνεχόμενες ώρες μαθημάτων, το κεφάλι σου είναι -κακά τα ψέματα - κουδούνι. Η απάντησή τους στο "παράπονο" αυτό ήταν ότι μας έκαναν παράλληλα και μια "προσομοίωση" για τις δύσκολες εφημερίες που θα κάνουμε και που θα πρέπει να "σώζουμε" κόσμο παρά την κούρασή μας. Δεν αντιλέγω, πολύ σωστό και έχοντας εμπειρία διήμερων εξαντλητικών εφημεριών, οφείλεις ως εφημερεύων γιατρός να είσαι ανά πάσα στιγμή σε ετοιμότητα. Αλλά εδώ μιλάμε για ένα γραπτό τεστ που απαιτεί και "καθαρό μυαλό" - γιατί στην προσομοίωση της διάσωσης του τραυματία, πέρασα και με καλά σχόλια, παρά την κούρασή μου. Τέλος πάντων...τουλάχιστον, όταν δώσουμε ξανά το γραπτό, θα είμαστε πιο ξεκούραστοι. Και ίδωμεν...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Go through the whole textbook.

it is extremely well written and extremely useful.

Έχεις δίκιο και σ' ευχαριστώ που το επισημαίνεις! Αυτό έκανα (το ξεψάχνισα στην κυριολεξία) και διαπίστωσα ότι είναι όντως εξαιρετικά χρήσιμο. Απλώς υπήρχαν και ερωτήσεις φυσιολογίας που δε θυμόμουν καλά. Την επόμενη φορά θα πάω με ακόμα καλύτερη προετοιμασία και θα έχω σίγουρα καθαρό μυαλό - πολύ σημαντικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.