Jump to content

Κατατακτήριες Ιατρικής της Αλεξανδρούπολης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας .Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στο τμήμα ιατρικής της Αλεξανδρούπολης . Έχω τελειώσει προγραμματιστής πληροφορικής έχω δουλέψει κάποια χρόνια σε καλές δουλείες αλλά με τρώει η Ιατρική .Για να το πω Ωμά και ίσως παρεξηγήσιμα δεν το κάνω για τα λεφτά που υποτίθεται θα βγάλω σαν γιατρός (το οποίο είναι παραμύθι σήμερα ) ούτε για να το παίξω μάγκας στο βλαχοσόι μου που διάβασα να λέει κάποιος σε μια κοπέλα μέσα στο forum .To κάνω επειδή γουστάρω ! Και το πρόβλημα μου είναι λίγο απλό σε σχέση με κάποιες ανησυχίες που είχαν κάποια παιδιά ,Του τύπου να δώσω να μην δώσω ,είναι πολλά τα χρόνια θα φύγω στο εξωτερικό δεν θα φύγω και άλλα πολλά .Το ερώτημα μου είναι απλό και θέλω την σταράτη και μάγκικη απάντηση από οποιονδήποτε είναι διαθέσιμος να βοηθήσει .Θέλει μαθήματα ? Η αν διαβάσω μόνος μου το χω ??

Υ.Γ (Αγαπητέ συνάδελφε προγραμματιστή και διαχειριστή του Forum Παπούλιας δεν είναι πια Πρόεδρος της Δημοκρατίας και μιλάω για την διαδικασία της εγγραφής ! :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αν δεν έχεις καμία επαφή με τα μαθήματα των κατατακτήριων νομίζω θα δυσκολευτείς. Από την άλλη δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις να διαβάσεις μόνος σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ 2015

1. Κοινό χαρακτηριστικό α- έλικας και β-πτυχωτού.. (ερώτηση βιβλίου 4-11).

2. Τι είναι τα πρωτεοσώματα;

3. Ρευστότητα κυτταρικής μεμβράνης;

4. Τι είναι η κλαθρίνη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έδωσα φέτος κατατακτήριες. Δεν τα κατάφερα δυστυχώς γιατί δεν ήμουν κατάλληλα προετοιμασμένη στην Βιοχημεία. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι πήγανα φροντιστήριο και αυτό με πήγε πολύ πίσω στο διαβασμά μου.. Κάναμε Βιοχημεία Αλεξανδρούπολης μαζί με το τμήμα της Αθήνας γιατί όπως μας είχαν πει η ύλη συμπίπτει. Ακόμη μας είπαν ότι κεφάλαια του Stryer που είναι ίδια με του Lehninger αμα δεν τα καταλαβαινουμε απο τον Stryer καλύτερα να διαβάσουμε από τον Lehninger.. Γιατί τα ίδια λένε. Μας έδωσαν κάποια κεφάλαια από του Stryer 2μιση μήνες πριν τις εξετάσεις. Και την βιοχημεία γενικά την ξεκινήσαμε από Ιούνιο. Επίσης, το μάθημα της "Φυσικής" πάλι τα ίδια. Ο καθηγητής δεν ήξερε να μας αναφέρει και πολλά πράγματα για την Αλεξανδρούπολη λέγοντας συνέχεια ότι η ύλη τους είναι για Φυσικούς και τρέχαμε τελευταία στιγμή. Πήγαινα σε γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.
Έχοντας αυτή την εμπειρία, έχω να πω ότι καλύτερα να διαβάσετε μόνοι σας όλα τα μαθήματα και να δώσετε. Μπορείτε να πάτε στην σχολή και να ζητήσετε σημειώσεις απο τους φοιτητές εκεί. Και άμα χρειάζεστε καμία βοήθεια καλύτερα να κάνετε ιδιαίτερα για να σας λύσουν κάποιες απορίες μόνο (εγώ επειδή είμαι από μικρή πόλη ζήτησα μετά βοήθεια απο τους καθηγητές μου από το σχολείο Χημικό, Βιολόγο και Φυσικό και με βοήθησαν καλύτερα από το φροντιστήριο).
Καλή επιτυχία σε όσους δώσουν ξανά το Δεκέμβρη 2016!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας .Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στο τμήμα ιατρικής της Αλεξανδρούπολης . Έχω τελειώσει προγραμματιστής πληροφορικής έχω δουλέψει κάποια χρόνια σε καλές δουλείες αλλά με τρώει η Ιατρική .Για να το πω Ωμά και ίσως παρεξηγήσιμα δεν το κάνω για τα λεφτά που υποτίθεται θα βγάλω σαν γιατρός (το οποίο είναι παραμύθι σήμερα ) ούτε για να το παίξω μάγκας στο βλαχοσόι μου που διάβασα να λέει κάποιος σε μια κοπέλα μέσα στο forum .To κάνω επειδή γουστάρω ! Και το πρόβλημα μου είναι λίγο απλό σε σχέση με κάποιες ανησυχίες που είχαν κάποια παιδιά ,Του τύπου να δώσω να μην δώσω ,είναι πολλά τα χρόνια θα φύγω στο εξωτερικό δεν θα φύγω και άλλα πολλά .Το ερώτημα μου είναι απλό και θέλω την σταράτη και μάγκικη απάντηση από οποιονδήποτε είναι διαθέσιμος να βοηθήσει .Θέλει μαθήματα ? Η αν διαβάσω μόνος μου το χω ??

 

Υ.Γ (Αγαπητέ συνάδελφε προγραμματιστή και διαχειριστή του Forum Παπούλιας δεν είναι πια Πρόεδρος της Δημοκρατίας και μιλάω για την διαδικασία της εγγραφής ! :) )

φιλε μου ...εκτιμώ πολύ το τρόπο που εγραψες τα παραπάνω. ειμαι στο 2ο ετος της ιατρικης, πετυχα στις εξετασεις το ετος 2014-2015 και εν τω μεταξυ χρειάστηκκε να ξοδέψω αρκετα χρήματα. Οι εξετασεις εχουν ιδιαιτερα υψηλές απαιτήσεις και ο ανταγωνισμός πολύ υψηλος επισης. σου γραφει ενας ανθρωππος ο οποιος κατα την προετοιμασία δούλευε και στηριξε ολομόναχος τη προσπάθεια. Αρκεί να σου πω πως κάθε φορά που εδινα τα χρηματα σκεφτόμουν αν θα έχω τον επόμενο μήνα για να ανταπεξέλθω. εξω κυκλοφορεί πολύ """παπατζα¨""" ! Αν βρεις τους σωστούς ανθρώπους και τους εμπιστευτείς τότε η προσπάθεια σου θα είναι ανετη...Ανεξάρτητα από την υποδομή που έχεις στο 1ο πτυχίο. Έξαρτάται βέβαια από 1. σε ποιά πόλη βρίσκεσαι και 2.σε ποια πόλη θες να δώσεις. Αλήθεια επειδή έει περάσει καιρός από αυτό το ποστ...τελικά έκανες φετος την προσπάθειά σου ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Συγνώμη θα ήθελα αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε μια ερώτηση άμεσα!!!:rolleyes:Στις κατατακτήριες που δίνονται στην ιατρική της Αλεξανδρούπολης δίνεται το μάθημα της Βιοχημείας.....Όσοι θα επιτύχουν στις κατατακτήριες θα απαλλαγούν στη συνέχεια στο Α' και στο Β' εξάμηνο από το μάθημα και τα εργαστήρια στη Βιοχημεία;;;;Μήπως τα εργαστήρια της Βιοχημείας θα τα παρακολουθήσει κανονικά στο Α'και στο Β' εξάμηνο της σχολής;;;Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει κάποιες πληροφορίες γι'αυτό το θέμα;;;;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

@ytr πάει πολύς καιρός που έδωσα βιοχημεία.οπότε με κάθε επιφύλαξη για το σημερα σου το λέω.θυμάμαι λοιπον ότι δεν διαβαζαμε ουτε απο στράιερ ούτε από zumbay.οι σημειώσεις του καθηγητη τοτε ηταν πανομοιότυπες με ενα αλλο βιβλίο που διδασκοταν εκεινη την περίοσο στο απθ.και αυτο το βιβλίο ηταν του τρακατέλλη.εγω θυμάμαι απο εκει ειχα διαβάσει.ειδικα την 2.βεβαια σου ξαναλέω αυτο συνέβαινε το 2009 και δεν ημουν κατακτήριος αλλα προπτυχιακός.οπότε για παν ενδεχόμενο,τσέκαρε μία και το βιβλίο του τρακατέλλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 6/16/2016 at 4:09 ΜΜ, featured said:

 

Να σου πω την αλήθεια το διάβασα το βιβλίο αλλά μου φάνηκε ίδιο με το Stryer μόνο 2-3 πράγματα κράτησα απο κει..! Σε ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Ότι μαθήματα δώσετε εφόσον εισαχθειτε θα αναγνωριστουν. Όσον αφορά τα μαθήματα στη βιοχημεια τουλάχιστον προπτυχιακα, ο καθηγητής βάζει θέματα που έχει πει στις διαλέξεις. Οπότε είναι must νομίζω να τις έχετε. Επίσης το μάθημα της φυσικής, όπως σχολιαστηκε παραπάνω, είναι καθαρή φυσική. Καμία επαφή με τις ιατρικές εφαρμογές της. Και γενικότερα είναι μάθημα που σε κυνηγάει μέχρι το 6ο έτος. Αυτά από μένα. Καλή επιτυχία σε όσους δώσουν.

Τροποποιήθηκε από Dr Pap
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλημέρα σας, 

ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες Ιατικής στο ΔΠΘ φετος το Δεκέμβρη. 

Το δικό μου πρόβλημα είναι η Φυσική, ειδικότερα η ύλη της Φυσικής. 

Έχω εξασφαλίσει και τα 4 συγγράμματα που προτεινονται κι είμαι πραγματικά χαμένη. 

Στη δημοσιευμένη ύλη, τα αντικείμενα που θα ζητηθούν δεν αντιστοιχούν πάντα ακριβώς σε κάποιο κεφάλαιο των συγγραμμάτων.

Έχω στείλει μέιλ σε έναν εκ των καθηγητών αλλά δε μου έχει απαντήσει. 

Προσπάθησα να βρω στο ιντερνετ κάποιες διαφάνεις ή σημειώσεις ή έστω μια συζήτηση που να λέει από ποιο βιβλίο διαβάζουν οι πρωτοετείς φοιτητες και δε βρηκα τίποτα. Είναι αδύνατο να διαβάσει κανείς 4 ολόκληρα συγγράμματα για να πετύχει 4 θέματα στις κατατακτήριες. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσε προηγούμενη χρονιά ή που να είναι φοιτητής της σχολής να με διαφωτήσει;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ενδιαφερομαι  για κατατακτηριεσ στην αλεξανδρουπολη. Υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με βοηθησει με την υλη? Ψαχνω για σημειωσεις των καθηγητων στην Φυσικη Χημεια και Βιολογια. Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι και εγώ με την σειρά μου για κατατακτήριες στο τμήμα της Αλεξανδρούπολης. Επειδή η απόσταση με αποκλείει από το να μπορώ να παρακολουθήσω τις προπτυχιακές διαλέξεις των τριών μαθημάτων (Βιοχημεία, Ιατρική Φυσική, Βιολογία) που εξετάζονται, είναι επείγον να βρω σημειώσεις καθηγητών- eclass για αυτά τα μαθήματα άμεσα!

Εάν υπάρχει κάποιος πρόθυμος φοιτητής που μπορώ να απευθυνθώ για αυτές τις σημειώσεις θα ήθελα να το μάθω, ευχαριστώ!

(Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, εμπειρία ή βοήθεια σχετικά με τις κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα, τα προηγούμενα θέματα ή ακόμα και για το κατά πόσο ισχύει "αξιοκρατία" στον τρόπο της βαθμολόγησης στις κατατακτήριες του τμήματος, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Από τα μαθήματα που δίνονται στις κατατακτήριες δεν αναγνωρίζεται η Βιολογία και θα πρέπει να κάνετε και τα εργαστήρια εκτός κι αν προέρχεστε από Βιολογικό ή Μοριακή Βιολογία! Οι Βιοχημείες & η Φυσική αναγνωρίζονται κανονικά και περνιέται ο βαθμός τον πρώτο Σεπτέμβρη μετά την εισαγωγή!

Το e-class δεν θα σας βοηθήσει καθόλου διότι οι καθηγητές κάνουν κλήρωση και δεν βάζουν κλασικά "αγαπημένα" θέματα εξεταστικής! Θέλει σε υψηλό επίπεδο Alberts, Stryer & Ψαρράκο για τα αντίστοιχα μαθήματα! Σημειώστε ότι αρκετά παιδιά από Αθήνα πλέον προσπαθούν και η φετινή βάση εκτινάχθηκε στο 45.

Η αξιοκρατία ποτέ δεν μπορεί να εξασφαλιστεί στο 100% όμως τίποτα δεν έχει ακουστεί προς το παρόν! Θα μπορούσε κανείς να μιλήσει και για αυστηρή βαθμολόγηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Προσωπική εμπειρία με τις κατατακτήριες εξετάσεις της Αλεξανδρούπολης έχω να πω ότι:

1) Βιολογία: Alberts, θα ήταν καλύτερο να διαβάζετε από την έκδοση που ζητάνε γιατί στις παλιότερες εκδόσεις υπάρχουν ελλείψεις. 

2) Βιοχημεία: Stryer, πολύ καλά όλο γιατί οι καθηγητές βάζουν θέματα που νομίζεις ότι δεν είναι σημαντικά αλλά δεν είναι έτσι. πχ. φέτος έπεσε φασματοσκοπία

3) Φυσική: Γεωργίου-Cameron, Γεωργίου: όλο πολύ καλά και Cameron βάζουν κάποια αγαπημένα κομμάτια. (Καλό θα είναι να έρθετε σε επαφή με ήδη φοιτητές για να σας κατευθύνουν καλύτερα). Σχετικά με τον συνάδελφο ο οποίος ανέφερε για το Ψαρράκο θεωρώ άσκοπα χρήματα να τον αγοράσετε καθώς κατ' εμέ δεν αξίζει. 

Στις φετινές κατατακτήριες η ύλη άλλαξε καθώς προστέθηκαν 2 κεφάλαια στην Φυσική και 4 κεφάλαια στην Βιοχημεία.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
On 8/4/2019 at 7:01 ΠΜ, _Naya_ said:

Προσωπική εμπειρία με τις κατατακτήριες εξετάσεις της Αλεξανδρούπολης έχω να πω ότι:

1) Βιολογία: Alberts, θα ήταν καλύτερο να διαβάζετε από την έκδοση που ζητάνε γιατί στις παλιότερες εκδόσεις υπάρχουν ελλείψεις. 

2) Βιοχημεία: Stryer, πολύ καλά όλο γιατί οι καθηγητές βάζουν θέματα που νομίζεις ότι δεν είναι σημαντικά αλλά δεν είναι έτσι. πχ. φέτος έπεσε φασματοσκοπία

3) Φυσική: Γεωργίου-Cameron, Γεωργίου: όλο πολύ καλά και Cameron βάζουν κάποια αγαπημένα κομμάτια. (Καλό θα είναι να έρθετε σε επαφή με ήδη φοιτητές για να σας κατευθύνουν καλύτερα). Σχετικά με τον συνάδελφο ο οποίος ανέφερε για το Ψαρράκο θεωρώ άσκοπα χρήματα να τον αγοράσετε καθώς κατ' εμέ δεν αξίζει. 

Στις φετινές κατατακτήριες η ύλη άλλαξε καθώς προστέθηκαν 2 κεφάλαια στην Φυσική και 4 κεφάλαια στην Βιοχημεία.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να συμμετασχω στις κατατακτήριες για την Ιατρική Αλεξανδρούπολης το Δεκέμβριο του 2020. Όποιος φοιτητής είναι πρόθυμος να μου δώσει σημειώσεις μαθηματων στη Βιοχημεία, Βιολογία κ ιατρική Φυσική πρώτου έτους καθώς κ τις διαφάνειες απ το e-class ας επικοινωνήσει μαζι μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
On 15/12/2019 at 5:11 ΜΜ, Dimitra@ said:

Θα ήθελα να συμμετασχω στις κατατακτήριες για την Ιατρική Αλεξανδρούπολης το Δεκέμβριο του 2020. Όποιος φοιτητής είναι πρόθυμος να μου δώσει σημειώσεις μαθηματων στη Βιοχημεία, Βιολογία κ ιατρική Φυσική πρώτου έτους καθώς κ τις διαφάνειες απ το e-class ας επικοινωνήσει μαζι μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, και γω θα ηθελα να συμμετασχω στις κατατακτήριες τον δεκεμβρη του 2020. Βρήκες τίποτα θέματα? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας αγαπημένοι αναγνώστες. Ενδιαφέρομαι και εγώ για κατατακτήριες εξετάσεις για την ιατρική σχολή Πανεπιστημίου Αλεξανδρούπολης. Υπάρχει κάποιος που κάνει μαθήματα ιδιαίτερα. Απάντηση στο email μου kostakakis1@yaoo.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κατατακτήριες στην Ιατρική ΔΠΘ. Θα ήθελα οποιαδήποτε κατατόπιση σχετικά με φροντιστήρια προς αποφυγήν ή καλή επιλογή ή ακόμη και ιδιαίτερα μαθήματα. 

Απάντηση silverina.games@gmail.com

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.