Jump to content

Αλλάζει η διαδικασία επιλογής επικουρικών γιατρών


Sunny

Recommended Posts

αν και οι παρατασιακοι ειδικευομενοι με βαση προσφατο νομο μπορουσαν να γραφτουν στους καταλογους των επικουρικων ιατρων αυτο δεν φαινεται να αφορα και τους εξειδικευομενους σε ΜΕΘ και ΜΕΝΝ παροτι και αυτοι εχουν συμβαση ειδικευομενου.

παρακατω σημερινη αποφαση της 6ης ΥΠΕ
Ανακαλούμε την υπ’ αριθμ. πρωτ. ........ Απόφαση Διοικητή 6ης ΥΠΕ πρόσληψης του επικουρικού ιατρού κ....... ειδικότητας Αναισθησιολογίας στο ΠΓΝ Ιωαννίνων, σε εφαρμογή του υπ’ αριθμ. πρωτ Α2α/Γ.Π.οικ 60962/8.8.2016 εγγράφου του Υπουργείου Υγείας, που εκδόθηκε κατόπιν σχετικού ερωτήματος της Διοίκησης της 6ης ΥΠΕ, σύμφωνα με το οποίο
 «οι εξειδικευόμενοι ιατροί των οποίων έχει παραταθεί η σύμβασή τους, δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για την εγγραφή τους στους καταλόγους των επικουρικών ιατρών και κατά συνέπεια δεν είναι δυνατή η επιλογή και τοποθέτησή τους».

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τόσο σαφής ο νέος νόμος που ούτε οι ΥΠΕ δεν έχουν καταλάβει ποιον μπορούν να προσλάβουν και ποιον όχι. Ας μας έλεγε ο Πολάκης το όνομα του ειδικευόμενου, παρατασιακού γιατρού για τον οποίο αναγκάστηκε να κατεβάσει ολόκληρο νόμο για να δικαιολογήσει την πρόσληψή του σε θέση επικουρικού, ώστε να μην παιδευόμαστε οι υπόλοιποι, όσοι έχουν απομείνει δηλαδή στην Ελλάδα.

 

Γελοία χώρα. Δεν θα μου λείψει καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι που ενδεχομένως έχει ήδη ρωτηθεί στο παρελθόν αν και δεν το βρήκα κάπου

Για τον διορισμό ενός επικουρικού έναντι άλλων υποψηφίων,λαμβάνονται υπόψη κριτήρια όπως μεταπτυχιακό,διδακτορικό,πολυτεκνία,τριτεκνία  και προυπηρεσία στον δημόσιο τομέα  γενικά ως γιατρός και όχι απαραίτητα ως ειδικός  ή όχι?

Ευχαριστώωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 minutes ago, ξενος said:

Για τον διορισμό ενός επικουρικού έναντι άλλων υποψηφίων,λαμβάνονται υπόψη κριτήρια όπως μεταπτυχιακό,διδακτορικό,πολυτεκνία,τριτεκνία  και προυπηρεσία στον δημόσιο τομέα  γενικά ως γιατρός και όχι απαραίτητα ως ειδικός  ή όχι?

Η απάντηση είναι όχι σε μεταπτυχιακά, διδακτορικά, αριθμός τέκνων.

όσον αφορά την προυπηρεσία " Για την τοποθέτηση στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, Μονάδες Εντατικής Νοσηλείας Νεογνών, Μονάδες Μεταμόσχευσης και Μονάδες Εφαρμογής Ιστών, προηγούνται οι υποψήφιοι/ες που διαθέτουν πιστοποιητικό εξειδίκευσης και ελλείψει αυτών, όσοι/σες διαθέτουν αποδεδειγμένη εμπειρία στις ανωτέρω μονάδες ως ειδικευμένοι/ες τουλάχιστον για ένα εξάμηνο. " καθώς και " Όταν για την τοποθέτηση σε ορισμένες θέσεις (π.χ τμήμα υπερήχων, επεμβατική καρδιολογία κ.α.) ζητείται από τον φορέα  οι υποψήφιοι να διαθέτουν εξειδίκευση ή εμπειρία, προηγούνται όσοι/όσες ιατροί διαθέτουν βεβαίωση εξειδίκευσης σε αντίστοιχα τμήματα ή μονάδες και, ελλείψει αυτών, όσοι/σες διαθέτουν αποδεδειγμένη εμπειρία τουλάχιστον για ένα εξάμηνο ως ειδικευμένοι/ες. "

οποιαδήποτε άλλη προυπηρεσία δεν λαμβάνεται υπόψιν.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα γράφει ο @iceman. Κατα τα άλλα το μόνο που μετράει είναι το πότε θα στείλεις τα χαρτιά σου (ημερομηνία ταχυδρομείου) και αυτό θα καθορίσει και το τι θέση θα έχεις στη λίστα :(

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας! Προσπαθω να καταλαβω λιγο τι γινεται με αυτο το θεμα και διαβαζω τα σχετικα τοπικ. Με βαση το παρακατω

https://diavgeia.gov.gr/doc/7ΨΒΓ465ΦΥΟ-ΞΟ2?inline=true

δεν αναφερεται οτι πρεπει καποιος να εχει κανει αγροτικο. Εγω δεν το βλεπω?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 hours ago, penguin said:

Γεια σας! Προσπαθω να καταλαβω λιγο τι γινεται με αυτο το θεμα και διαβαζω τα σχετικα τοπικ. Με βαση το παρακατω

https://diavgeia.gov.gr/doc/7ΨΒΓ465ΦΥΟ-ΞΟ2?inline=true

δεν αναφερεται οτι πρεπει καποιος να εχει κανει αγροτικο. Εγω δεν το βλεπω?

 

δίκιο εχεις. ακομα και στην αιτηση που συμπληρωνεις δεν αναφερεται στα δικαιολογητικα η εκπληρωση υπηρεσιας υπαιθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει καποιος συναδελφος ανα την Ελλαδα καποιο νεοτερο απο την διαδικασια τοποθετησης συναδελφων σε θεσεις επικουρικων ιατρων;Στην 3η και 4η ΥΠΕ μας δηλωνουν οτι θα εχουμε εξελιξεις μεσα στο Μαρτιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικα τωρα δηλωνουμε στις ΥΠΕ, σωστα καταλαβα? Αλλα πελαγωσα ψαχνοντας τα....

1. Πχ ενδιαφερομαι να δηλωσω 1η ΥΠΕ. Ειμαι υποχρεωμενη να δηλωσω και σε αλλο νομο ή ΥΠΕ?

2. Ποσες προτιμησεις γραφουμε? (βλεπω τρεις στηλες στον καταλογο εγγεγραμμενων)

3. Αν δεν με στειλουν σε θεση προτιμησης, παλι δεν θα εχω κυρωση 2 ετων κλπ?

4. Τι ειδους ειναι οι θεσεις στο κεντρο δηλητηριασεων? ολων των ειδικοτητων? βγαινει προκηρυξη?

5. ομοιο ερωτημα με το 4 για τις θεσεις εκαβ

Ευχαριστω πολυ! 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

33 minutes ago, penguin said:

Τελικα τωρα δηλωνουμε στις ΥΠΕ, σωστα καταλαβα? Αλλα πελαγωσα ψαχνοντας τα....

1. Πχ ενδιαφερομαι να δηλωσω 1η ΥΠΕ. Ειμαι υποχρεωμενη να δηλωσω και σε αλλο νομο ή ΥΠΕ?

2. Ποσες προτιμησεις γραφουμε? (βλεπω τρεις στηλες στον καταλογο εγγεγραμμενων)

3. Αν δεν με στειλουν σε θεση προτιμησης, παλι δεν θα εχω κυρωση 2 ετων κλπ?

4. Τι ειδους ειναι οι θεσεις στο κεντρο δηλητηριασεων? ολων των ειδικοτητων? βγαινει προκηρυξη?

5. ομοιο ερωτημα με το 4 για τις θεσεις εκαβ

Ευχαριστω πολυ! 

 

 

 

1. Οχι. ΜΟΝΟ σε μία ΥΠΕ μπορείς να δηλώσεις

2. δηλώνεις υποχρεωτικά 2 νομούς (προφανώς στην 1η ΥΠΕ μόνο εναν). σε κάθε νομό μπορείς να δηλώσεις περιτέρω προτιμήσεις αν θες (πχ νοσοκομεία, κέντρα υγείας, μονάδες πεδυ)

3. θεωρητικά μπορούν να σε στείλουν οπουδήποτε στην υπε που δήλωσες (πρακτικά δεν λεχω δει κάτι τέτοιο). αν αρνηθείς διορισμό 2 φορές δεν μπορείς να ξαναμπείς σε λίστα για 2 χρόνια.

4. δεν ξέρω τι ειδικότητες δέχονται στο κέντρο δηλητηριάσεων. πάντως στεγάζεται στο νοσοκομείο Παίδων Αγλ. Κυριακού

5.  στο ΕΚΑΒ τοποθετούνται ιατροί των ειδικοτήτων: Γενικής Ιατρικής, Αναισθησιολογίας, Καρδιολογίας, Ορθοπαιδικής, Παθολογίας, Πνευμονολογίας και Χειρουργικής, καθώς ιατροί ανεξαρτήτως ειδικότητας οι οποίοι διαθέτουν πτυχίο επάρκειας στην Επείγουσα Προνοσοκομειακή Ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος αρνηθεί το διορισμό σε μόνιμη θέση (ή παραιτηθεί από το Ε.Σ.Υ.),  ο αποκλεισμός από τη λίστα των επικουρικών είναι διετής ή ισόβια; Και αν τον ενδιαφέρει κενή θέση επικουρικού που δεν καλύπτεται (π.χ. σε κάποια άγονη περιοχή) τι συμβαίνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

32 minutes ago, drspiros said:

Σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος αρνηθεί το διορισμό σε μόνιμη θέση (ή παραιτηθεί από το Ε.Σ.Υ.),  ο αποκλεισμός από τη λίστα των επικουρικών είναι διετής ή ισόβια; Και αν τον ενδιαφέρει κενή θέση επικουρικού που δεν καλύπτεται (π.χ. σε κάποια άγονη περιοχή) τι συμβαίνει;

Για την εγγραφή στον κατάλογο οι ενδιαφερόμενοι/ες πρέπει:

στ) να μην έχουν παραιτηθεί από θέση ειδικευμένου/ης ιατρού κλάδου Ε.Σ.Υ. ή να μην έχουν αποποιηθεί διορισμό σε θέση ειδικευμένου/ης ιατρού κλάδου Ε.Σ.Υ.,

ζ) την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησής τους να μην έχουν αποποιηθεί δύο φορές την τοποθέτησή τους σε θέση επικουρικού/ής ιατρού ή να μην έχουν παραιτηθεί από θέση επικουρικού/ής ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ, αλλά δε μου λύθηκαν οι απορίες οπότε θα μιλήσω με παράδειγμα: είμαι π.χ. νεφρολόγος διορισμένος στο νοσοκομείο Καβάλας. Αυτή τη στιγμή στην πατρίδα μου την Κέρκυρα κάνουν "κρα" για επικουρικό νεφρολόγο, και κανείς δεν πηγαίνει! Εγώ ψάχνω τρόπο να γυρίσω σπίτι μου και παραιτούμαι. Το νοσοκομείο στην Κέρκυρα με επιθυμεί διακαώς και εγώ επιθυμώ διακαώς τη θέση στο νοσοκομείο. Θα μείνει το νοσοκομείο χωρίς το γιατρό που έχει ανάγκη κι εγώ χωρίς δουλειά; Ή θα μας "τιμωρήσει" και τους δύο ο νόμος, εμένα επειδή παραιτήθηκα και το νοσοκομείο, αφήνοντάς το κενό;

Τροποποιήθηκε από drspiros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος προστατεύει βέβαια έτσι το νοσοκομείο Καβάλας. Η Κέρκυρα αφού έχει τόση ανάγκη για νεφρολογο  έβγαλε καμία μόνιμη θέση?

Στο νομικό σκέλος τώρα η τωρινή υπουργική απόφαση είναι σαφής. Αν παραιτηθείς από θέση ΕΣΥ δεν μπορείς να μπεις σε λίστα επικουρικών. Εκτός αν καταθέσεις βέβαια ψευδή υπεύθυνη δήλωση με όποιο ρίσκο υπάρχει.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/4/2017 at 11:28 PM, iceman said:

Ο νόμος προστατεύει βέβαια έτσι το νοσοκομείο Καβάλας. Η Κέρκυρα αφού έχει τόση ανάγκη για νεφρολογο  έβγαλε καμία μόνιμη θέση?

 

ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ του ΓΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ.pdf

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλωσα κι εγω... απλα να διευκρινησω οτι δεν εχουν δικαιωμα να σε τοποθετησουν σε νοσοκομειο που δεν εχεις δηλωσει στις προτιμησεις (οπως ειχε πει ο iceman).

Ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα απαντηση στος εξης: υπαρχει καποιο site οπου αναρτωνται τα επικουρικα που προκηρυσσονται απο καθε νοσοκομειο? ή υποτιθεται οτι αυτοματα κανει η υπε την αντιστοιχια με τη λιστα των αιτουντων και δεν φαινεται η ανακοινωση της προκηρυξης του νοσοκομειου? (το περιεργο ειναι οτι ρωτησα στην υπε και δεν ειχαν ιδεα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 ώρες πριν, penguin said:

Ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα απαντηση στος εξης: υπαρχει καποιο site οπου αναρτωνται τα επικουρικα που προκηρυσσονται απο καθε νοσοκομειο? ή υποτιθεται οτι αυτοματα κανει η υπε την αντιστοιχια με τη λιστα των αιτουντων και δεν φαινεται η ανακοινωση της προκηρυξης του νοσοκομειου? (το περιεργο ειναι οτι ρωτησα στην υπε και δεν ειχαν ιδεα)

Αν έχω καταλάβει καλά τη διαδικασία από την ενασχόλησή μου με το αντικείμενο το προηγούμενο καλοκαίρι, τα επικουρικά δεν προκηρύσσονται από τα νοσοκομεία. Με τις νέες διατάξεις, ισχύει πως μέχρι 31/3 κάθε έτους τα νοσοκομεία της χώρας στέλνουν στις ΥΠΕ τα αιτήματά τους για επικουρικούς ιατρούς. Η κάθε ΥΠΕ ιεραρχεί τα αιτήματα αυτά και στέλνει στο Υπουργείο όσα εγκρίνει. Στη συνέχεια, το Υπουργείο αποφασίζει ποια από αυτά τα αιτήματα θα ικανοποιηθούν και πότε, ενώ σε συνεργασία με τις ΥΠΕ και τις λίστες αναμονής εκδίδει ονομαστικά τις αποφάσεις διορισμού, οι οποίες αναρτώνται στο Διαύγεια και ενημερώνεται ταχυδρομικά ο εκάστοτε ιατρός. Με ποια κριτήρια αποφασίζονται όλα τα παραπάνω ουδείς γνωρίζει, αλλά εδώ είναι Ελλάντα.

Τα παραπάνω ίσχυαν την προηγούμενη χρονιά, αμέσως μετά την ξαφνική αλλαγή του Νόμου Κουρουμπλή για τη διαδικασία τοποθέτησης επικουρικών ιατρών από το νέο Νόμο Ξανθού-Πολάκη και τη δημιουργία νέων λιστών αναμονής από τις ΥΠΕ, και δεν βλέπω γιατί να ισχύει φέτος κάτι διαφορετικό. 

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατον να ελέγξεις ποιο νοσοκομείο έχει στείλει αίτημα και για ποιες ειδικότητες, αν αυτό έχει εγκριθεί από την ΥΠΕ και αν το Υπουργείο σκοπεύει να ικανοποιήσει το συγκεκριμένο αίτημα και σε ποιο χρονικό ορίζοντα. Γενικά, είναι λίγο δύσκολο να βρεις πιο διαβλητή και γελοία διαδικασία από αυτήν που σκαρφίστηκαν για να βολέψουν όποιους θέλουν, όποτε θέλουν.   

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
On 22/11/2016 at 8:48 ΜΜ, iceman said:

Όταν για την τοποθέτηση σε ορισμένες θέσεις (π.χ τμήμα υπερήχων, επεμβατική καρδιολογία κ.α.) ζητείται από τον φορέα  οι υποψήφιοι να διαθέτουν εξειδίκευση ή εμπειρία, προηγούνται όσοι/όσες ιατροί διαθέτουν βεβαίωση εξειδίκευσης σε αντίστοιχα τμήματα ή μονάδες και, ελλείψει αυτών, όσοι/σες διαθέτουν αποδεδειγμένη εμπειρία τουλάχιστον για ένα εξάμηνο ως ειδικευμένοι/ες."

Δηλαδή ο γιατρός που διαθέτει "βεβαίωση εξειδίκευσης σε αντίστοιχα τμήματα ή μονάδες" ως ειδικευόμενος, έχει πλεονέκτημα απέναντι σε αυτόν που έχει εμπειρία ως ειδικευμένος;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νοείται εξειδίκευση ως ειδικευόμενος, ο νόμος ορίζει οτι εξειδικευση είναι ό,τι κάνεις μετά την ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, done said:

δε νοείται εξειδίκευση ως ειδικευόμενος, ο νόμος ορίζει οτι εξειδικευση είναι ό,τι κάνεις μετά την ειδικότητα

Δικό μου λάθος η ερμηνεία, προφανώς με τον όρο "εξειδίκευση" γίνεται αναφορά στις αναγνωρισμένες εξειδικεύσεις, ενώ για την "εμπειρία" αναφέρεται ρητά η προϋπόθεση κτήσης τίτλου ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι άλλο: Σε κάποιους καταλόγους των Υ.Πε υπάρχουν συνάδελφοι που προέρχονται από την ενιαία λίστα του Υπ. Υγείας, οι οποίοι εμφανίζονται να έχουν δηλώσει μόνο 1 νομό. Αυτό δεν είναι αντικανονικό αφού στην αίτηση για τους ήδη εγγεγραμμένους αναφέρεται "σύμφωνα με την ημερομηνία εγγραφής μου στον ηλεκτρονικό κατάλογο  επικουρικών ιατρών του Υπουργείου Υγείας και τις προτιμήσεις νομών που αναφέρονται στην Υπεύθυνη Δήλωση ΙΙΙ (άρθρο 8 Ν.1599/1986)", δήλωση στην οποία αναφέρεται ρητά η αναγραφή 2 νομών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Νομοθετική ρύθμιση για την παράταση της θητείας των επικουρικών ιατρών – λήγει στις 30 Σεπτεμβρίου- για τουλάχιστον ένα χρόνο, αναμένεται να καταθέσει το υπουργείο Υγείας έως το τέλος του μήνα. Εξετάζεται μάλιστα στη ρύθμιση να συμπεριληφθούν  και 585 επικουρικοί (μη γιατροί) που προσελήφθησαν μετά τις 30/9/16.

http://www.healthview.gr/34441/ypourgio-ygias-nomothetiki-rythmisi- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --paratasi-tis-thitias-ton-epikourikon-giatron/

Και εδώ από την ανακοίνωση της ΟΕΝΓΕ, μετά από συνάντηση με τον Υπουργό :

https://www.ygeianet.gr/images/site/1504/55925_large/oenge-yy.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.