Jump to content

ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΙ ΠΕΔΥ-ΑΠΛΗΡΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ


akos

Recommended Posts

Εχοντας συμπληρωσει πανω απο 1,5 μηνα στο ΠΕΔΥ να ενημερωσω και τους υπολοιπους για αυτα που ξερω επισημα και ανεπισημα:

1) προ 15νθημερου που επικοινωνησα με το γραφειο μισθοδοσιας της 5ης ΥΠΕ, μου ειπωθηκαν τα εξης:

α) πως ακομα δεν ειχαν φθασει τα χαρτια κανενος επικουρικου απο το γραφειο προσωπικου, ειμαστε αορατοι οπως χαρακτηριστικα ειπωθηκε

β) απο τη στιγμη που θα φθασουν τα χαρτια μας εκει θα παρει τουλαχιστον ενα 2μηνο στη καλυτερη περιπτωση για να πληρωθουμε και

γ) (εδω ειναι το καλυτερο!!!) δεν ειναι σιγουρο πως θα τα παρουμε ολα μαζι!!!

Μιλαμε για 4-5 τουλαχιστον μηνες απληρωτη εργασια, ενω στη συμβαση αναγραφεται ξεκαθαρα πως πληρωνομαστε δεδουλευμενα στο τελος καθε μηνα.

Τωρα τα ανεπισημα που διερρευσαν απο συναντηση στο υπουργειο για θεματα που αφορουσαν προσληψεις, εφημεριες κτλ. ειναι η χαρακτηριστικη ατακα: ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥΣ!!!

Να θυμησω πως ειχαν προυπολογιστει τα κονδυλια στο προηγουμενο ετος και για τις 900 θεσεις επικουρικων στο ΠΕΔΥ και να θυμησω πως καλυφθηκαν μολις 271 εξ αυτων!!!

Να ενημερωσω πως ηδη εχω μιλησει με την Επιθεωρηση Εργασιας και μου ειπωθηκε ξεκαθαρα πως το ευλογο διαστημα που απαιτειται για να κανει καποιος ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ μπορει να ειναι και ο 1 μηνας απληρωτης εργασιας και το γνωστο σε ολους μας πως ειναι ατομικο δικαιωμα μας.

Ανακοινωθηκαν αλλαγες στις Διοικησεις ολων των ΥΠΕ..θα λυθουν ομως τα προβληματα μας ή χρειαζεται πιο δυναμικη αντιδραση;;;

Απο αλλη ΥΠΕ εχει καποιος διαφορετικη πληροφορηση;;; Οσον αφορα την 5η ΥΠΕ εχει μαθευτει πως εχει πολλους μετακλητους υπαλληλους, οι οποιοι αφου ξερουν πως θα παρουν ποδι απο εκει, δεν ενδιαφερονται να δουλεψουν. Το σιγουρο ειναι πως ειναι απιθανο να βρεις στο τηλ την υπευθυνη ανθρωπινου δυναμικου αφου φυσικα εχει ασυρματο με αναγνωριση κλησης σε χαμηλο-γλυκο ηχο ωστε να μην ενοχλειται οσες ωρες και αν χτυπαει, αλλα επισης ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις και αλλους εκει (ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ-Κ.Υ.-Μ.Υ.).

ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ, ΔΗΛ. ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ!!!

Συναδελφοι, ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ!!! Εκτος απο διαφορα που τους ειπα..ειπα και το εξης: "αν ηταν το παιδι σας και γρηγορα θα ειχαν παει τα χαρτια απο το γραφειο προσωπικου στη μισθοδοσια και γρηγορα θα ειχε πληρωθει"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Νεοτερη ενημερωση συναδελφοι..χθες επικοινωνησα (και αλλος συναδελφος) με το λογιστηριο της 5ης ΥΠΕ, οπου ειπωθηκε πως εχουν σοβαροτατο προβλημα στο λειτουργικο τους και εχουν ενημερωσει τη Διοικηση απο το Σεπτεμβριο!!! και ξανα τον Ιανουαριο (γραπτως και προφορικως). Περιμενουν μηπως ερθει καποιος απο την εταιρεια στο τελος του μηνα να το κοιταξει χωρις να ειναι σιγουροι αν μπορει να φτιαχτει. Αν και οταν γινουν ολα αυτα τα ωραια και μας περασουν στο συστημα, μετα τα χαρτια μας θα πανε στον επιτροπο,μετα θα ξαναγυρισουν και μετα στην ΕΑΠ.

Χρονικο διαστημα μεχρι την πληρωμη των μισθων που οφειλονται: ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ!!!

Για πρωτη φορα στα χρονικα θα δουλεψουν οι επικουρικοι 6 μηνες (τη μιση θητεια δηλαδη) τζαμπα!!!

Εγω και καποιοι αλλοι προσανατολιζομαστε στο να κινηθουμε νομικα.

Καποιος συναδελφος απο αλλη ΥΠΕ μπορει να ενημερωσει τι γινεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχως ενημερωσες συναδελφε για να ξερουν οι υπολοιποι να "αποφυγουν" τις κακοτοπιες σε νεα προκυρηξη.

η δικαιολογια παντως που σας πουλανε ειναι τελειως του κ#@#!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο η 5η έχει παρατράγουδα;

Το θέμα είναι για τους τελειωμένους ότι ψόφησε η αγορά και πολλοί δεν μπορούν να κρατήσουν ανοιχτό ιδιωτικό ιατρείο κι αναγκαστικά πάνε επικουρικοί. Είμαι σίγουρος όσοι έχετε υπομονή ότι θα χτυπήσετε καλές μόνιμες θέσεις επιμελητών, με τις πρώτες μόνιμες προσλήψεις. Ήδη λένε για 800.Αρκετοί επικουρικοί θα είναι αντίστοιχα τυχεροί με τους πρώτους γενικούς που κλείσανε καλές θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο η 5η έχει παρατράγουδα;

Το θέμα είναι για τους τελειωμένους ότι ψόφησε η αγορά και πολλοί δεν μπορούν να κρατήσουν ανοιχτό ιδιωτικό ιατρείο κι αναγκαστικά πάνε επικουρικοί. Είμαι σίγουρος όσοι έχετε υπομονή ότι θα χτυπήσετε καλές μόνιμες θέσεις επιμελητών, με τις πρώτες μόνιμες προσλήψεις. Ήδη λένε για 800.Αρκετοί επικουρικοί θα είναι αντίστοιχα τυχεροί με τους πρώτους γενικούς που κλείσανε καλές θέσεις.

Συναδελφε ο σκοπος μου ειναι η ενημερωση και το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο.

Τωρα για τα αλλα..η 5η ΥΠΕ εχει παρα πολλα παρατραγουδα, απο τις αλλες δεν ειχα εμπειρια τα τελευταια χρονια οποτε δεν μπορω να μιλησω.

Κανενας δεν ειχε ιατρειο και το εκλεισε για να παει επικουρικος (αυτο ειναι αυτονοητο,δεν θελει επεξηγηση).

800; κακη πληροφορηση..700+300 ειναι, αλλα οι 700 θεσεις ειναι μονιμων που εχουν κριθει το 2010-11 και οι αλλες πιθανολογουμενες 300 θεσεις αφορουν επικουρικους.

Επαναλαμβανω σκοπος ειναι η πληροφορηση και ελπιζω η κινητοποιηση.Εγω και αλλοι 3 συναδελφοι εχουμε ηδη κινητοποιηθει, το θεμα θα γινει γνωστο εντος των επομενων ημερων συν οτι εχουμε αρχισει να ερχομαστε σε επικοινωνια και με αλλους απο την ιδια ΥΠΕ.

Αν εχει αλλος συναδελφος αλλη πληροφορηση απο αλλη ΥΠΕ καλο θα ειναι να το αναφερει-γραψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.