Jump to content

Στοματική και Γναθοπροσωπική Χειρουργική ή Ω.Ρ.Λ.


Recommended Posts

Έχω διαβάσει όλα τα posts που υπάρχουν σχετικά με την ΣΓΠΧ και σχεδόν όλα όσον αφορά την ΩΡΛ οπότε ξέρω τουλάχιστον τα βασικά για την 1η ειδικότητα και αρκετά για τη 2η... (πχ. πτυχία Ιατρικής και Οδοντιατρικής κλπ) και την πρόσφατη αλλαγή του νόμου που την εντάσσει σαν ΑΜΙΓΩΣ ιατρική ειδικότητα και θα ισχύει λίστα αναμονής κλπ κλπ...

Προσωπικά με ενδιαφέρει το χειρουργικό κομμάτι κεφαλής και τραχήλου και για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω...

Ποιά ειδικότητα το εμπεριέχει κυρίως αυτό??

Ξέρω πως οι ΩΡΛ χειρουργούνε και γλώσσα κλπ κλπ και έχω μπερδευτεί λίγο...Δηλαδή άμα γίνεις ΩΡΛ θα υπάρχει κάποιο χειρουργείο που να ΜΗΝ μπορείς να κάνεις και να κάνει ο ΣΓΠΧ??(μόνο η γναθεκτομή είναι η διαφορά τους ή κάνει και ο ΩΡΛ??)

Χμμμ συνοπτικά αυτά...

Οποιαδήποτε πληροφορία και το εννοώ οποιαδήποτε ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Τροποποιήθηκε από Christokeskinis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ειμαι σε νοσοκομειο που εχει κ τα δυο κ νομιζω οτι δεν παιζει τοσο πολυ ρολο ποια ειδικοτητα θα διαλεξεις αλλα που θα την κανεις κ τι θα μαθεις χειρουργικα.στην ελλαδα δεν υπαρχει καθορισμενο πλαισιο χειρουργειων πχ παρωτιδα μονο απο ωρλ κτλ.προσωπικα νομιζω οτι η ωρλ εχει περισσοτερα να προσφερει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Μου προέκυψε πρόσφατα η απορία.. έχουν αλληλοεπκάλυψη; τώρα αν παίζει ρόλο η ειδικότητα δεν ξέρω. Δηλαδή φαντάζομαι στα "ωτα" και λάρυγγα είναι ειδικός ο ΩΡΛ.. σε πρόσωπο, γνάθους τον πρώτο λόγο τον έχει ο γναθο.. μύτη παίζεται.. αλλά θα ήθελα κάποιος να μου πει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/7/2021 at 7:52 ΜΜ, dromeas1 said:

Μου προέκυψε πρόσφατα η απορία.. έχουν αλληλοεπκάλυψη; τώρα αν παίζει ρόλο η ειδικότητα δεν ξέρω. Δηλαδή φαντάζομαι στα "ωτα" και λάρυγγα είναι ειδικός ο ΩΡΛ.. σε πρόσωπο, γνάθους τον πρώτο λόγο τον έχει ο γναθο.. μύτη παίζεται.. αλλά θα ήθελα κάποιος να μου πει

Στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν υπάρχει καμία επικαλυψη, η γναθοχ δεν ακουμπανε αυτιά, μυτη και λαρυγγα, περιορίζονται γενικά σε ανω-κάτω γνάθο και ζυγωματικο τόξο. Στο εξωτερικό, πχ Αγγλία μπορεί να υπάρξει κάποια επικάλυψη με την έννοια οτι οι ΩΡΛ μπορεί να χρειαστεί να καλύψουν και τα γναθοχειρουργικα-γναθοπροσωπικα περιστατικά σε καποιο νοσοκομειο αλλά όχι το ανάποδο. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία τουλάχιστον. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, sjjggst said:

Στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν υπάρχει καμία επικαλυψη, η γναθοχ δεν ακουμπανε αυτιά, μυτη και λαρυγγα, περιορίζονται γενικά σε ανω-κάτω γνάθο και ζυγωματικο τόξο. Στο εξωτερικό, πχ Αγγλία μπορεί να υπάρξει κάποια επικάλυψη με την έννοια οτι οι ΩΡΛ μπορεί να χρειαστεί να καλύψουν και τα γναθοχειρουργικα-γναθοπροσωπικα περιστατικά σε καποιο νοσοκομειο αλλά όχι το ανάποδο. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία τουλάχιστον. 

H αλήθεια είναι διάβαζα από ξένες πηγές για τις ειδικότητες. Με ενδιαφέρει το τραύμα γενικά στην κεφαλή και τον τράχηλο και το θεωρούσα αποκλειστικά γναθο αλλά εκεί μπλέκεται και ο ΩΡΛ οπότε κόλλησα. Παθολογία τύπου αμυγδαλίτιδες και ωτίτιδες δεν με ενδιαφέρει.. ούτε χειρουργική λάρυγγα. Επίσης οι γνναθο ξερο ότι εκτείνονται και σε τράχηλο (λεμφαδενικό καθαρισμό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 ώρες πριν, dromeas1 said:

H αλήθεια είναι διάβαζα από ξένες πηγές για τις ειδικότητες. Με ενδιαφέρει το τραύμα γενικά στην κεφαλή και τον τράχηλο και το θεωρούσα αποκλειστικά γναθο αλλά εκεί μπλέκεται και ο ΩΡΛ οπότε κόλλησα. Παθολογία τύπου αμυγδαλίτιδες και ωτίτιδες δεν με ενδιαφέρει.. ούτε χειρουργική λάρυγγα. Επίσης οι γνναθο ξερο ότι εκτείνονται και σε τράχηλο (λεμφαδενικό καθαρισμό)

Σίγουρα σε ένα τραύμα στην περιοχή του προσώπου τον πρώτο λόγο θα τον έχουν πιθανότατα οι γναθοχ και ανάλογα το περιστατικό μπορεί να χρειαστεί η συμβολή πλαστικών, ωρλ, οφθαλμιατρων κλπ.

Αλλά στην περιοχή του τραχηλου, πχ σε ένα σοβαρο τραυμα στο λαρυγγα, ρήξη τραχειας κλπ δεν θα εμπλακουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

40 λεπτά πριν, sjjggst said:

Σίγουρα σε ένα τραύμα στην περιοχή του προσώπου τον πρώτο λόγο θα τον έχουν πιθανότατα οι γναθοχ και ανάλογα το περιστατικό μπορεί να χρειαστεί η συμβολή πλαστικών, ωρλ, οφθαλμιατρων κλπ.

Αλλά στην περιοχή του τραχηλου, πχ σε ένα σοβαρο τραυμα στο λαρυγγα, ρήξη τραχειας κλπ δεν θα εμπλακουν.

ναι λογικό αυτό για τον τράχηλο.. με ενδιαφέρει πολύ η τραυματιολογία οπότε για αυτό ψάχνομαι για μια ειδικότητα που ένα μεγάλο μέρος της είναι αυτό. Δλδ προφανώς μπορεί ένας ΩΡΛ όλη μερα να βγάζει αμυγδαλές και ένας γνάθο φρονιμήτες, αλλά στο κομμάτι τραύμα εστιάζω. Για αντίστοιχους λόγους σκεφτόμουν ΝΧ αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, dromeas1 said:

ναι λογικό αυτό για τον τράχηλο.. με ενδιαφέρει πολύ η τραυματιολογία οπότε για αυτό ψάχνομαι για μια ειδικότητα που ένα μεγάλο μέρος της είναι αυτό. Δλδ προφανώς μπορεί ένας ΩΡΛ όλη μερα να βγάζει αμυγδαλές και ένας γνάθο φρονιμήτες, αλλά στο κομμάτι τραύμα εστιάζω. Για αντίστοιχους λόγους σκεφτόμουν ΝΧ αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα. 

Δεν εχει τόσο πολύ τραύμα η ωρλ, πέρα από σπασμένες μύτες, που τελικά μπορεί να χρειαστούν πλαστικό χειρουργό για την ανάρτηση της μύτης. Πολύ περισσότερο και επειγον τραύμα στους γναθοχ από τροχαία, ξυλοδαρμους, παιδιά που πέφτουν με ποδήλατα κλπ. Σίγουρα πολύ περισσότερο και συχνοτερο το τραύμα στους γναθοχειρουργούς. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...πλαστικούς για την αναταξη και όχι φυσικά "αναρτηση" της μυτης, το άλλαξε μόνο του το autocorrect του κινητού ☺

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, sjjggst said:

...πλαστικούς για την αναταξη και όχι φυσικά "αναρτηση" της μυτης, το άλλαξε μόνο του το autocorrect του κινητού ☺

πλάκα θα είχε να ήθελε ανάρτηση πάντως :P Ασχολείσαι με κάποιο συναφές αντικείμενο;

Κάποτε είχα κοιτάξει το μεταπτυχιακό και νυν ειδικότητα της οδοντοφατνιακής χειρουργικής και μου είχε φανεί χάσιμο χρόνου. Σε βάζουν να παρακολουθείς και χειρουργεία γνάθο αλλά στην πράξη ούτε χειρουργός στόματος μπορείς να αποκαλείσαι ούτε με τραύμα ασχολείσαι ούτε με κακοήθεια. Οπότε για αυτό στράφηκα στην Ιατρική. Απλά πηγαίνοντας στην Ιατρική όσο και να χεις πει θέλω γναθο η έκθεση σου σε άλλες ειδικότητες σε κάνει να σκέφτεσαι και τις άλλες επιλογές σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.